AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4Va% 5% 6% 6U% AMRO BANK 'Musement' blijkt een overrompelend kijkspel Haagse kunstenaars in 't geweer tegen ambtelijke bedilzucht Sanders Freewheelde naar eerste winst Wimbledon Igor Strawinski niet naar het Holland Festival Première van Rheingold AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Inzet toto verdubbeld Kinnunen werpt speer naar nieuw wereldrecord Leidse tennistitels DONDERDAG 19 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ^1 HAAG <GPD) Een tien Ean tellend voorlopig actiecomité, «vormd door Haagse beeldende kun- jtfflaars, zal in navolging van Ara- serdam in Den Haag de aandacht, pan vestigen op de verlangens van ce kunstenaars naar een beter cu1- rjurbeleid en zelfbeheer. Het comi- 'v kwam in een blauwgerookt Pul- tanzaaltje tot stand na langdurige beraadslagingen over wat er in Den Haag op het gebied van de beelden de kunst zal moeten veranderen. In dit voorlopig actiecomité heb ben o.a. Toon Wegner, Paul Lauwers A Jef van Leeuwen zitting geno men. Het comité wil de beeldende kunstenaars activeren en hen be trekken in de strijd voor een cul- murbeleid. waarin zij niet langer het rtorwerp zijn van ..ambtelijke bedil- ucht". maar zelf hun zaken en be- kngen krachtdadig kunnen behar- een. Gezien de korte tijd van voorbe- jaüng viel het besluit om het ac- iecomité een voorlopig karakter te jeven. Na een tweede grote verga de- pig zal dan ook in Den Haag een cmanent comité vorm kunnen krij- jn. Overigens kwam ook in dit ijste verkennende stadium een iantal wensen voor verbetering van brt kunstzinnig klimaat in Den Haag sl met grote nadruk en zeer uitvoe rig aan de orde 1) er bestaat behoefte aan een mo te richten aan het gemeentebe- jtuur om zo spoedig mogelijk een wethouder van kunstzaken te benoemen. 2) het is gewenst, dat de leden de adviescommissie voor de re- ig beeldende kunstenaars bindend de BBK worden aangewezen en iechts voor ten hoogste twee jaar functie blijven. Eenzelfde beperk- tjjdsduur moet gelden voor direc- en stafleden van het Gemeente en voor de directie en hoofd karen van de Koninklijke Acade- voor Beeldende Kunsten. J) Alsnog zullen Haagse kunste krachtens de „één procents- «ding" n staat moeten worden DEN HAAG (GPD) In het tder van het Holland Festival u! door de Nederlandse Opera- tichtig op 29 en 30 juni en 1, 2, era 7 juli in het Theater Carré Amsterdam de opera „Recon- tructie worden opgevoerd. Het -etto voor deze opera is ge dreven door Harry Mulisch en \ugo Claus. De opera heeft van de beide drijvers de naam Reconstruc- i meegekregen om tenminste redenen. Het werk moet vol- s hen zijn: een reconstructie van de moord op Che Guevara een reconstructie van de gestalte van Che Guevara een reconstructie van het Don Juan-thema een reconstructie van Mozarts Don Giovanni een reconstructie van de operavorm in het algemeen. De foto geeft een overzicht tij- tiis de repetities in Carré met tchts een gedeelte van het beeld Che Guevara. gesteld hun bydrage te leveren aan de artistieke vormgeving van het Congresgebouw. 4) de kunstenaars van de BBK zul len volledig en in alle openheid moe ten kunnen participeren in de Ma- ris-stichting. waar nu nog de ge meentelijke bedilzucht hoogtij viert. Staande de vergadering liet het Pulchri-bestuur bij monde van Wil lem Minderman weten, dat Pulchri zich volledig achter de aotie van de beeldende kunstenaars stelt, een mededeling die met applaus werd ontvangen. Jerzy Zawjiski. een Poolse r.-ka- thoüeke schrijver en politicus is in Warschau op 67-jarige leeftijd over leden. Zawjiski was lid van een rechtse katholieke groep. „Snak" ge naamd en een vriend van kardinaal WLszinski. Hy is uit het raam van de vierde etage van een ziekenhuis getallen waar hy gedurende de afgelopen twee maanden werd verpleegd we gens een embolie in de hersenen. DEN HAAG (ANP) De compo nist Igor Strawinski (87) heeft moe ten afzien van zyn voorgenomen be zoek aan het Holland Festival. De componist heeft uit New York, waar hy een medische behandeling onder ging, laten weten, dat zijn doktoren hem hebben geadviseerd de komen de twee maanden geen reizen te on dernemen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse Operastichting heeft gister avond in het circustheater in Sche- veningen. waar alle plaatsen met goed zicht op het toneel nagenoeg waren bezet, als Holland-Festivalma nifestatie de opera „Rheingold" van Richard Wagner in première ge bracht. De welgevulde zaal bracht de uitvoerenden een ovationeel applaus. De opera zal nog worden opgevoerd in Amsterdam (twee keer» en nog een keer in Scheveningen. Met medewerking van het Resi dentie Orkest werd de opera in de regie van Hertbert Graf onder lei ding van Heinrich Hollreiser uitge voerd. Goden en godinnen waren: Thomas Stewart. Bert Bijnen, Tho mas Page en Glade Peterson en Anny Delorie. Gerry de Groot en Oralia Dominguez. De Nibelungen en reuzen werden gezonden door Gu- stav Neidlinger en Chris Reumer en Arnold van Mill en Heinz Hagenau. Dochters va<n de Rijn waren de zan geressen: Marion Schmiftz, Nelly Morpugo en Emmy Greger. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekenïng met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekenïng met een vaste termijn van 24 maanden. DEN HAAG (ANP) Met het op enkele „restanten" na afslui ten van het voetbalseizoen is ook voor het seizoen 1968(69 een streep 5t onder de sporttotalisator, die in zijn nieuwe vorm een groot suc ces is gebleken. Ondanks het feit. dat er zeven toto's minder waren het seizoen tevoren is de inleg bijna verdubbeld. Beliep de inzet in het seizoen 1967/68 voor 51 toto's een totaal-bedrag van 38.845.292 gulden, in het afgelopen boekjaar bedroeg de inleg voor 44 toto's totaal 75.638.204 gulden. Vier keer kende de toto het afge lopen seizoen één winnaar. De eerste grote klap viel in Den Haag. De eenzame winnaar van toto no. 10 ont ving een bedrag van ruim 267.000 gulden. De drie andere gelukkigen kregen ruim 257.000, 233.000 en 200.000 eulden. TAMPERE (ANP) De Fin Kin nunen heeft woensdag tijdens atle tiekwedstrijden in Tampere het we reld- en Europees record speerwer pen (heren) verbeterd tot 92.70 me ter. Het oude record stond sedert 23 juni van het vorig jaar met 91.98 meter op naam van de Olympische kampioen Janis Loesis (Rusl.), De Rus leverde die prestatie in Aarij- aervi (Finland). UTRECHT (GPD) Musement, samentrekking van amusement en museum is sinds vandaag een feit. En bijzonder goed opgezet ook, met veel inzicht voor de pro blematiek waar de Nederlandse musea op het ogenblik mee te maken hebben: hoe krijgen de Nederlandse musea meer bezoe kers? Antwoord van Musement: door de musea naar en vooral ook onder de mensen te brengen. Musementbezoekers moeten mu seumbezoekers worden. Zij moeten ervaren, dat hetgeen in musea ver borgen is doel en zin heeft, dat de musea springlevend zyn, dat ze za ken bewaren van het voorgeslacht, die ons nu om vele redenen interes seren en dat musea het heden vast leggen voor onze kinderen en klein kinderen. En of het nu gaat om een i schilderij van Rembrandt of een lek ker borreltje, wie wat bewaart, die heeft wat, en Musement maakt duidelijk dat dit gezegde voor elk fa cet van het mensdom geldt. Goed of slecht, arm of rijk, van het Aartbisschoppelijk Museum tot het Destilleermuseum in Schiedam, van het Nederlands Belastingmu seum uit Rotterdam tot de Peter Stuyvesant-collectie uit Zevenaar oud en nieuw, van pre-historie tot avantgardisme, musement is een overrompelend kijkspel, cultuur voor snobs en cultuur voor gewone men sen. En. wat hoogst belangrijk is, plezierig en zonder moeilyk en moei zame pretenties gerangschikt Beurs Meer dan 150 musea werken mee. Musement is beslist niet als 'n expo sitie te beschouwen. Musement is een cultuur beurs, en daarom is de Irenehal van de Utrechtse Jaarbeurs als terrein terecht gekozen. Maar er is een belangrijk onderscheid: dit maal zyn de standhouders niet op commercieel voordeel uit. Zy hopen op belangstelling en dat hetgeen wat zy op Musement laten zien VOORSCHOTEN Loek Sanders had het gisteren tegen Gerald van der Sluys niet moeiiyk. De Roombur ger boezende zyn tegenstander ken- i nelyk zoveel respect in. dat deze op geen stukken na het peil bereikte dat hy laat op de middag in het heren enkel spel C demonstreerde tegen Rodermond. Natuurhjk willen we daar mee niet zeggen dat hy, in dien hy niet zo bevangen op het gra vel was gekomen, tegen Loek San ders de score een plezieriger aanblik voor hem zou hebben gegeven. Daar- voor is het krachtsverschil te groot, I maar de party zou een aantrekkelij ker kykspel zyn geworden. Het werd i 62. 60 voor de titelverdediger. In het herenenkelspel B vielen ook ver- J der weer geen verrassingen, of het 'moest zyn de wyze waarop Frank de J. Ruysenaars: 6—0. 6—4 Zó serieus, zó fel op de punten zien we de no 1 van de Leidsche Hout niet vaak. De Voorschotenaar Bernard Doorenbos wees toptafeltenniser Gerard Bakker van Scylla terug, dank zy méér aan- 1 val en een gevaarlyker service 63, 64. Met dezelfde cyfers werkte Jan i de Groot zich langs R. Kemeling van de KLTV 1. Weliswaar kent deze het spel van De Groot door en door vorig jaar immers waren zy nog teamgenoten in het „eerste" van de Katwykers maar De Groot is zyn eerste optreden voor de Noord- wyke LTV 1 nog een tikje vaster ge worden. De no 2 geplaatste speler, Hans Keizer, komt eerst vandaag binnen de lijnen. In het damesenkelspel B kon Mi- lou Penseel zich tegen Koosje van Leeuwen het een en ander veroor loven en dat deed zy dan ook. De probeersels leverden overigens geen moeilykheden op: 62. 63 voor Mi- lou Penseel. De no 4 geplaatste spe ler in het herenenkelspel C. Broxter- mann, zal na zijn overwinning op M. Braakman ongetwyfeld een zucht van opluchting hebben geslaakt. De score 6—2, 4—6, 6—3 zal hem naar alle waarschynlykheid wel niet bla kend van zelfvertrouwen de volgen de ronde doen binnenstappen. Anita Steenhauwer deed in het damesen kelspel C. haar plaatsing als no 1 eer aan door op zeer gedecideerde wyze af te rekenen met mej. I. Holtkamp, 62. 64. Wie zal de vastheid van de Roomburg-troef in deze catego rie breken"' Mevr Giberius van de Leidsche Hout boekte na haar ver rassende zege op Ellen Sanders we derom winst. Mej. Molkenboer dien de het gelag te betalen in het dames enkelspel C. en wel met de duidely- ke cyfers: 6—1. 6—3 Voor de ge plaatste speelsters in C. een reden om het spel van mevr Giberius eens aan een an ader e beschouwing te on derwerpen! Carla Fok van de Leid sche Hout versloeg mej. Scholten na een lange, verbeten stryd uit het achterveld, 75, 63. hetgeen iets anders is dan zwaar wichtig reden voor de kykers mag worden het museum, dat achter de stand staat, een keer te bezoeken. Musement. Meer dan zestig stands. Met klokken en tabakspypen. met de nieuwste technische vindingen en oude schilderyen geïnspireerde nieu we creaties. Van het laatste brengt het Mauritshuis uit Den Haag enige voorbeelden naar aanleiding van Rembrandts Anatomische les. door een van de standhouders „een ge zond doek, dat best tegen een ver- huizinkje kan" genoemd. Musement. Iedere bezoeker zal er een andere reeks indrukken van mee nemen. Maar het pleit voor de sa menstellers van Musement, dr. L. Gans voorop, dat het een ieder zo gemakkei yk wordt gemaakt om de aandacht van het een op het ander te richten. Op het ene ogenblik staat men voor een Japanse tempel, twee minuten later voor een grote Chanoeka-luchter, een imponerend staal van zilversmeedkunst, door de Nederlands-Israëlische hoofdsynago ge, aan het Joods Historisch Mu seum in Amsterdam in bruikleen ge geven. Logger Het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij uit Vlaardingen ls aanwe zig met 1 op 7-model van een houten zeelogger voor de haringvangst, ge maakt in 1892. Alleen over de ge schiedenis van dit model ls al een roman te schryven. Honderdvyftig musea. Met elkaar - en vooral de samenwerkende Lim burgse musea met hun byzonder functioneel opgezette stand zyn zy er in geslaagd een evenement op touw te zetten, waar iedereen veel plezier aan kan beleven, vooral zy, voor wie musea niet zo aantrekke- lyk zyn. Maar ook degenen, die den ken redelyk in het Nederlandse mu seale leven te zyn ingevoerd, zullen er veel van hun gading vinden. Ten slotte heb je niet dageiyks gelegen heid om een bezoek te brengen aan om maar een paar voorbeelden te noemen It Fiskerhuske in Modder gat. of, sla het nooit over als U een keer in de buurt bent. het Bonnefan- tenmuseum in Maastricht Musement is vanmorgen geopend in aanwezigheid van Koningin Juli ana en minister Klompé. Heel voorzichtig wordt Rem brandts .Anatomische Les" da Irenehal van de Jaarbeurs bin nengedragen. Het schilderij is een van de kostbaarste blikvan gers van Musement" LONDEN <ANP) Tóm Okker ontmoet in de eerste ronde van de tenniskampioenschappen van Wim bledon, die maandag in Londen be ginnen, de Egyptenaar Ismail el Shafel. Na een overwinning zal Ok ker, die als derde is geplaatst, ver- moedelyk de Peruviaan Alex Olme- do, Wimbledon-kampioen in 1959, in de tweede ronde treffen. Indien alles volgens de verwach tingen van het plaatsingscomité verloopt, sou Okker in de achtste finales Bob Hewitt en in de kwart finales John Newcombe ontmoeten. Terwyl Tom Okker de enige Ne derlandse deelnemer ls in het heren enkelspel, heeft Nederland by de da mes een aanmerkeiyk groter aantal deelneemsters. Voor het hoofdtoer nooi zyn de volgende speelsters toe gelaten Betty Stöve, Marijke Schaar Jansen. Judith Salome, Astrld Suurbeek en Ada Bakker. Ada Bakker en Betty Stöve heb ben in de eerste ronde een bye. Voetbal De halve finales van het toernooi om de KNVB-beker van de zaterdagamateurs zullen zaterdag as. worden gespeeldIJsselmeervo- gels ontmoet WHC op het terrein van DVS'33 in Ermelo, terwyi be kerhouder SHO in 's-Gravenzandeop het terrein van de SV tegen Maaa- dyk speelt. Wielrennen De 23-jarige Ne derlandse wielrenner Jan Harings uit Sibbe heeft in Douglas op het ei land Man een wedstrijd voor be roepsrenners gewonnen. Hy legde de 116 km af in 3 uur 7 min. en 40 sec. Tweede en derde werden de Engel sen Mason en Smith. De Westduitse Liesel Wes terman n heeft gisteren in Berlyn het wereld en Europees record discuswerpen dames, dat met 62.54 meter reed» op haar naam stond, verbeterd en gebracht op 62.70 meter.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13