Openheid in politiek en inspraak meer algemeen Hartelijk afscheid van ds. J. Th. Mackenzie Davis Cup Oud-wetliouder J. J. van Stralen overleden Symposium ziekten hartkransslagader ANKERHORLOGE v. d. WATER Aad Stylen wint in Frauenfeld Denemarken verrast Hongarije Schoolfuif in Stadsgehoorzaal Competitie CKB Viswedstrijden IN REMONSTR. KERK Bona Stars actief in Zuid-West Geslaagd voor gymnasium examen Leidse spaarbank Zonnen in bungalowpark VVD-Kamercentrale Leiden over vernieuwingsproces: MAANDAG 16 JUNI 1969 PAGINA 3 l ADVERTENTIE) De VVD is bezig met een vernieu wingsproces en bereidt dat voor via Liberaal Beraad, dat bestaat uit de dagelijkse besturen van de VVD, het LDC, de JOVD en de LSNV. Liberaal Beraad publiceerde een antwoord op de vragen „Welke partijstructuur is het meest functioneel?" en „Welke plaats neemt het liberalisme in een gewyzigde partijstructuur in?". Vra gen, die zaterdagmorgen in Reeu- yijk in besloten commissies aan de orde werden gesteld, omschreven als „partijstructuur", „politiek in prak tijk", „cultureel beleid" en „econo misch beleid". Vanuit die commissies werden rapporteurs benoemd, die in de middagbijeenkomst kort verslag deden van de conclusies van de com missies. Hierop werd door de plaats vervangend voorzitter van de VVD, mr. W. Geertsema uit Wassenaar commentaar gegeven, waarna een korte discussie werd gehouden. De eerste rapporteur was de heer H. Baaij uit Alphen a/d Rijn over „partijstructuur". Als kanttekenin gen van de commissie op de discus sienota vermeldde hij. dat vrijheid voor de menseen voorwaarde is om zich te kunnen ontplooien. Voorts toonde de commissie zich niet gelukkig met de formulering ten aan zien van geloof en politiek, zij vond die zelfs aanmatigend, Het werd be ter gevonden te formuleren „confes- 3 niet noodakelyk aan een po litieke partij verbonden". Tenslotte was de commissie van mening, dat de hulp aan ontwikkelingslanden degelijker bezien moet worden en dat rekening moet worden gehouden met de aspecten kennisvermeerde ring" en „mentaliteitsverandering" van de in ontwikkelingslanden wo nende mensen. Naast een bepaalde geslotenheid, I moet inspraak verder algemeen zijn. Wat het cultureel beleid betreft werd afschaffing van de filmcensuur gewenst geacht en werd stelling ge- nomen tegen de anti-pornografie- wetten. Ook mr. Geertsema bleek voor- 1 stander te zijn, maar vond het pro- j blematisch ten aanxien van minder- j jarigen. Vanuit de zaal kwam ook weerstand tegen de expositie van pornogerafie. Tot slot bleek het sub sidiebeleid voor de kunst nog een moeilijk verteerbaar stuk te zijn. De algemene mening was echter toch wel, dat de overheid zich kritisch moet opstellen en bijvoorbeeld geen geld moet steken in kunst, die geen kunst is. Partij-structuur Mr. Geertsema legde in zijn reac- tie nog even de nadruk op de ver- uc draagzaamheid van de liberalen en uu cei verder, dat het gevaarlijk is te verkondigen, dat de politieke scheids lijnen vervagen. Tenslotte zei hij nog, dat een nieuw partyprogram- l ma niet 'van de VVD- behoeft te zyn, maar dat het programma beslist li- Jj» beraad moet zijn. De in-. J. W. Lans- n endorffer uit Bodegraven had het lïbeslist niet makkelijk om in „tien minuten de conclusies over „econo misch beleid" weer te geven. Die ^conclusies waren derhalve heel kort en luidden „geleidelijke afschaf- kinderbijslag, onderwijsbe leid moet met visie op de toekomst lorden bepaald, winstdeling voor, werknemers is gewenst, belastingpo- litlek moet in EEG-verband gaan geschieden en bij het scheppen van 'werkgelegenheid mag niet uitsluitend het economisch belang worden gelet". Kinderbijslag Reacties mr. Geertsema; wil eveneens wel geleidelijke afschaffing van 0e kinderbijslag, mits de bij- itandswet dan meer algemeen wordt en de autonomie van de ge meenten daarin wordt afgeschaft. Ten aanzien van het. onderwijs acht te hij gelijke startkansen voor ieder een het beste. Ten aanzien van de kinderbijslag kwam uit de zaal de opmerking „als de kinderbijslag ver valt. laat dan minder belasting be talen en werkt in bepaalde gevallen desnoods met negatieve belasting". Met „politiek in de praktijk" en .cultureel beleid" zat de rapporteur, de heer M. W. A. Weers uit Alphen a,d. Rijn, in de achterhoede. Dit ter rein is zo breed, aldus de heer Weers, dat we slechts principiële punten tonden bespreken. De comissie toon de zich voorstandster van openheid 'n de politiek. Hel vertrouwen van kiezers mag niet worden beschaamd. ADVERTENTIE Zoekt U een goed voor f 30,en f 40,Of het allerbeste van f 200,en f 400,—. ,Roamer Citizen. Eterna, Certina, Prisma. Junghans. Ewe, Anker. heeft het. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. DEN HAAG (ANP) De vier fi nalisten in de beide Europese zones van het tennistoernooi om de Davis- beker zijn bekend. In groep A speelt Groot Brittannië tegen Zuid-Afrika; de finale uit groep B gaat tussen Roemenië en Rusland. De uitslagen van de halve finales tonden: RuslandItalië 50. Enge landWest-Duitsland 32, Spanje— Roemenië 14. Zuid-Afrika bereikte de finale zon der te spelen. In de halve eindstrijd trok Tsjecho-Slowakije zioh terug nadat de Zuidafrikanen in de ronde daarvoor ook al vrij baan hadden gekregen van Hongarije en Polen. Deze twee landen hadden al van te voren bekend gemaakt niet tegen Zuid-Afrika te zullen spelen. PRAUENFELD (ANP) Aaa i Steylen heeft zateraag de interna tionale marathonloop in Frauenfeld (Zwitserland) gewonnen. De 34-ja- rige Nederlander, die twee jaar ge leden im dezelfde wedstrijd op de tweede plaats eindigde, maakte een tijd van 2 uur 26 minuten. Hij bleef daarmee bijna vier minuten achter op het „reoord" voor deze wedstrijd dat in 1967 werd gevestigd door de Engelsman John Peter Yates. In een verschrikkelijke hitte na men Aad Steylen en de Oostduitser Paul Krebs al onmiddellijk na de start een voorsprong op de rest van het veld van 79 man. Na twintig kilometer hadden Steylen en Kreb:-. een voorsprong van zes minuten op hun naaste concurrenten. De beslis sing viel na 25 kilometer toen Stey len zich met een tussensprint los maakte van Krebs en daarna zijn voorsprong geleidelijk vergrootte. De uitslag is: 1. Steylen (Ned.f 2 uur en 26 minuten; 2. Krebs (O.- Dld.) 2.28.51.1; 3. Gwerder <Zwi.) 2.32.38,2; 4. Müller (Tsj.) 2.38.06,6; 5. Baumarm (Zwi.) 2.41.00,0; 6. Ber ger (Zwi) 2.41.41,7. KOPENHAGEN (ANP) Dene marken heeft zondag in Hopenha- gen in een wedstrijd voor groep 2 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap een verrassende overwinning met 32 op Hongarije behaald. Bij de rust van deze ontmoeting, die door 30.600 toe schouwers werd bijgewoond, was de stand gelijk; 22. Het was de eer ste nederlaag van Hongarije in groep 2. De grote man bij de Denen was Ulrik le Fevre. Deze linksbuiten, die het volgende seizoen voor het Duitse Borussia Mönchen Gladbach gaat spelen, was een doorlopend gevaar voor de Hongaarse defensie. De laatste 25 minuten van de wed strijd zetten de Hongaren de Deense defensie onder grote druk, maar ver der dan drie schoten tegen het hout werk kwamen zij niet. De stand in groep 2 luidt; Tsj.-Slowakije 4 3 0 1 6 63 Hongarije 3 2 0 1 4 64 Denemarken 4 2 0 2 4 56 Ierland 3 0 0 3 0 26 LEIDEN Ter afsluiting van het schooljaar zal vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal in Leiden een mas sale schoolfuif worden gehouden voor alle leerlingen van het voortge zet en middelbaar onderwijs uit Lei den en omstreken. Voor het dansfes- tijn zijn niet minder dan drie zalen gereserveerd. In twee daarvan zullen beatbands optreden, terwijl de derde zaal inge richt zal worden als expositie-ruimte. De bands die optreden zijn Groep 1850, Dream, Page 14. Soultrain, Trash Bluesband en Infuse. Het seizoen 1968/'69 van de CKB -korfballers is afgesloten. Nog een maal zal een CKB-com petitie van start gaan want inmiddels heeft de algemene vergadering van de CKB ingestemd met de plannen van het Bondsbestuur om met ingang van het seizoen 1970/'71 een gezamenlij ke competitie C.K.B.K.N.K.B. te gaan spelen! In de Overgangsklasse B werd de laatste wedstrijd gespeeld Rotterdam Zuid en Excelsior 2 deelden de punten met 2-2. Zij eindigden hier door op de gedeelde 6de en 7de plaats. Een voor de Leidse vereni gingen succesvol seizoen is voorbij. Pernix 1 en 2 werden in hun klassen „Micro" kampioen. Pernix 3 werd zaterdag kampioen van de 3de klas se A veldcompetitie dankzij een 8-1 zege op de Ijsvogels 2. Ook voor Ons Eiland waren successen wegge legd. Ons Eiland 1 promoveerde naar de landelijke hoofdklasse, het 2de team bewerkstelligde promotie naai de eerste klasse LEIDEN Visclub Royal hield haar openingswedstrijd in Oud Ade. De vangst was slecht. Uitslag: 1. J. Leuering 370 gram, 2. Oppelaar 245 gr., 3. J. Kluts 200 gr., 4. D. Le pelaar 175 gr„ 5. T. Houthuizen 150 gr., 6. J. v. Went 135 gr., 7. .J d. Ridder 130 gr.. 8. P. v. Vliet 125 GR., 9 Hemissen 115 gr., 10. V. Weber 110 gr. Leden en donateurs van de voet balvereniging Leidse Boys visten in het Oegstgeesterkanaal bij Rijnsburg. De vangst was redelyk. Uitslag; 1. G. de Haas 1950 gram, 2. Wh. Ouwer- kerk 1170 gr., 3. J. Veldhuijzen 915 gr., 4. N. Blom 750 gr., 5. C. Veld huijzen 615 gr., 6. Blom jr. 525 gr., 7. Neuteboom 350 gr.. 8. G. P. de Haas jr., 175 jr., 9. W. Kuiken 165 gr., 10. M. Veldhuijzen 160 gr. Viscollege „Onder Ons" hield zijn openingswedstrijden in de Vliet. De vangst was matig. Uitslag: 1 D. Her- reur 20 stuks; 2 J. Griekspoor 13; 3 K. van Riet 12: 4 Van Nimwegen 6; 5 P. van Vliet 4; 6 H. v. d Berg 3; 7 Sj. v. d. Weijden 2; 8 Fr Stou tens 2; 9 A. van Wélzen 1; 10 S. Her- reur 1. LEIDEN In de ouderdom van 85 jaar is gisteren overleden de heer J- J. van Stralen, oud-wethouder van Sociale Zaken van Leiden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Marco Richard, zn. van W F. Rijns burger en S. M. C. Vermond; Mach- teld Andrean, dr. van W F. Paalman enE. W J. B I. Kraak; Leendert, zn. ven A. Haasnoot en P. Plug; Catharlna Adriana Maria. dr. van R J. Reeu- wljk en G M. Clemens; Btanca Elvira, dr. van H. van der Tuin en A van Pelt; Mark Adriaan, zn. van A. Voor hoeve en C. C. Veldhuizen; Laurentla Cnristlna, dr van P F Hoogervorst enC, M. Vlsscher; Taco. zn. van H. Kooreman en E H. Ravensbergen; Wendy Elisabeth Gerarda. dr. van T H. W vai. Veen en G L. Zandvliet; Barend Petrus Theodorus. zn. van T. G Boers en P. T. van Velzen; Angela Patricia, dr. van A G. van der Zon 'n W. C. Thelen; Maria Donia, dr. v. H Fernhout en D. M. K. L. MooiJ. Mathilde, dr van T A. Vermin en E T M Rulgrok; Robert Jan. zn. van J. T. Sabel en C. A. de Vries: Petrus Henrlcus Martinus. zn. van H M. A. Akerboom en M. G. C. Turk GETROUWD. H Drewes en J. A. van der Veur; H. D D Zuiderbaan en J. E. Schoen; A P. Staats en I. T Labordus; J W. J Brands en J. G. A. van der Krogt. OVERLEDEN. A van Duljn, 62 Jaar, man; P. Marck, 59 jaar, man; C. van Blemen, 83 j wed van A. Bink; W. Matze. 60 j.. man; G F van Bruggen. 90 jaar, ved, van J Bink; D Koning. 2 dagen, zoon; D. den Haas, 80 Jaar, man. De heer Van Stralen, die op IC j maart 1884 in Leiden werd geboren, was indertijd een vooraanstaande figuur in de S.D.AP. en had voor deze partij ruim 25 jaar zitting in de raad. Van 1935 tot 1 juni 1944 j was hij wethouder van Sociale Za- j ken. Na de lagere school was hij i als typograaf achtereenvolgens1 werkzaam bij de firma's Groen. Bril; en Batteljee en Terpstra. In 1910 werd hij gekozen als bestuurslid van de inmiddels opgerichte typografen bond, waarvan hij van 1912 tot 1917 j het voorzitterschap bekleedde. Nadat j deze bond zich had aangesloten by de Leidse Bestuurders bond, trad hij ook in het bestuur van deze bond In 1917 werd de heer Van Stralen j benoemd tot secretaris van de L.B.B.. een functie, welke hy met bijzondere trouw vervulde. Geruime tijd was hu ook belast met de ieiding van he' bureau voor arbeidsrecht. Bij de raadsverkiezingen in 1919 werd de heer Van Stralen gekozen tot lio van de raad. Met een fractie van negen man trad zijn partij voor hei i eerst de raad binnen. In 1935 werd hy gekozen tot wethouder. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt woensdag middag om 12.30 uur op de begraaf plaats „Rijnhof" plaats. LEIDEN Een team van het Academisch Ziekenhuis van de Nij meegse Universiteit zal in een om liggend gebied met 200.000 inwoners alle gevallen van ziekten aan de hartkransslagader registreren. Doel hiervan is een rapport dat dient ter voorbereiding van het beleid van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ten behoeve van verpleging van deze patiënten en ter vaststelling van preventieve maat regelen. Dit zei de staatssecretaris van genoemd ministerie dr R J. Kruisinga bij de opening van het in ternationale symposium van de Ne derlandse Hartstichting over de pre ventie van hartziekten dat zaterdag in Leiden is gehouden. In Nederland sterven ongeveer 24.000 mannen en vrouwen aan ziek ten aan de hartkransslagader, van wie de helft jonger dan 45 jaar. Deze ziekten stijgen in aantal, hoewel de situatie in Nederland in vergelijking met andere westerse landen nog gun stig is. Een groep Amerikaanse cardiologen LEIDEN Voor een dienst, die het karakter had van een afscheidsdienst, heeft ds. J. Th. Mackenzie gisteren voor de laatste maal als Leids predikant het preekgestoelte van de Re monstrantse kerk beklommen. Ds. Mackenzie heeft het beroep aanvaard naar de broederschap in Apeldoorn. In deze gemeente staat hij al een paar maanden. Hoewel de voorganger niet van een afscheid wenste te spreken, namen toch enkelen de gele genheid te baat om de naar het oosten getrokken predikant daar een goede tijd toe te wensen. Na afloop van de dienst wer den zij gevolgd door de gemeente. De voorzitter van de commissie tot de zaken, prof. dr. G. J. Hoen- derdaal, dacht dat de Apeldoornse gemeente wel zou zijn toevertrouwd aan ds. Mackenzie. De predikant schreef hij een grote innerlijke be wogenheid en een evenredige inte- ïesse voor de cultuur toe. Hij meen de dat met deze eigenschappen de genomen wending in het leven in de juiste richting kan worden voortge zet. In gelijkgestemde bewoordingen bedankte de heer J. C. van Schaik namens het „gemeente-volk" voor de verleende geestelijke steun. In zijn weerwoord haakte ds Mackenzie hierop in door te zeggen, dat de en kele mens hem meer ter harte ging dan de gemeente als geheel. Daar- Ds. J. Th. Mackenzie rechts krijgt hier het beste toegewenst door zijn collega dr. A. W. Cra mer. (Foto LD/Holvast) naast bewaart hij goede herinnerin gen aan de gesprekskringen. Ds. Winkel-Boot schetste haar collega als iemand die zijn energie niet kon opbruiken doordat tijd en andere mogelijkheden hem ontbra ken. Als thema's voor zijn af scheidspreek had ds. Mackenzie ge kozen de gedeelten Lucas 11, 12, Marcus 10 en Johannes 15. „Mis schien is dat het hart van het evan gelie: dat je nooit mag zijn als een afgestoten blinde langs de kant van de weg", aldus de predikant, die er verder op wees dat men pas na het verzameld hebben van een diepe menselijke inhoud, werkelijk be stemming aan zijn leven kan geven. heeft tijdens het symposium er met nadruk op gewezen, dat gebrek aan lichaamsbeweging, ondoelmatige voe ding en het roken van sigaretten hoge risico-factoren zijn. Prof. Snellen en prof. De Haas concludeerden uit de besprekingen, dat het aantal slachtoffers van de betrokken hartziekten in omvang vergelijkbaar is met de middeleeuwse plagen Hieraan kan slechts een einde worden gemaakt door een ver anderd levenspatroon, dat echter slechts langzamerhand zal kunnen worden ingevoerd. LEIDEN In het kader van d« actie Zuid-West Actief is het van avond in de Vijf Meihal de beurt aan de basketbalsport. De Leidse eredivisievereniging The Bona Stars verzorgt deze avond. Na enkele de monstraties van de eerste teamspe lers is het de beurt aan de Zuidwes- sters. Onder leiding van een aantal trainers zullen een aantal elemen taire zaken van het basketbalspel worden uitgelegd en geprobeerd. Hierna worden er wedstrijden ge speeld. Aan het einde van de avond zal het eerste team van The Bona Stars nog eens duidelijk tonen ho« het spel moet worden gespeeld. LEIDEN Geslaagd aan het gym nasium van het Bona venturacollege* Gymnasium A: Simon l'Ami, Al kemade; Leo van Bohemen, Noord- wijk; André Douw. Voorschoten; Jan van Duyn, Wim de Grood, Pe ter de Groot, Rudie van Soest. Gymnasium BFrans Appelman, Noordwij kerhout; Henri Bensohap, Noordwijkerhout; Jan Bergen, Oegst- geest; Jeroen Boggia, Leiderdorp i Jan Bots; Auke Flohr, Leiderdorp Sdem van der Geest, Alkemade; Hans Lapidaire Alphen a. d. Rijn; Stef Menken, Leo Peterse: Geerl- Jan Schrama, Warmond; Rob Sohreurs. Voorschoten; Tinus Ver- nooy, Alphen a. d. Rijn; Henk v. d Wetering, Voorschoten. Waar geen plaatsnaam vermeld staat, is deze Leiden. Academische examens LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zijn geslaagd: doet. ex. rech ten (vrije studier.) mevr. A. W. Kor te weg Oegstgeest)doet. ex. Ned recht mej. F. O. van Manen (Den Haag), doet. ex. fiscaal recht F. Metry Leidenkand. ex. geschie denis C. J. C. van Gageldonk (Maas land. mej. P. A. M. van Moorsel (Wassenaar-en P. R. D. Stokvis (Leiden). LEIDEN In mei werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd een be drag van f 8.055.325,54 en terugbe taald f 6.720.389, 80. Het aantal nieu we boekjes bedroeg 439 en het aan tal afbetaalde boekjes 378. Op 4.552 rekeningen van deelnemers aan Je afhaaldienst werd f 165.420,— bijge schreven. Er werden 1.160 spaarbus- jes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f49.240,11. Het tegoed van de 66.200 inleggers bedroeg aan het einde van de maand f 97.306.978,78. LEIDEN Ook Leiden heeft wijken met weinig groen en flats, waar de be woners alleen maar op een balkon kunnen recreëren. Voor deze Leidenaars is er op mooie zomerse dagen een „uitlaatklep", zoals het op de foto in beeld gebrachte bun galowpark aan de Vlietweg, waar men zich rond leuke huisjes kan ontspannen. (Foto LD/Holvast LEIDEN/REEUWIJK Voor bewoners van een kikker- landje, die altijd maar klagen over „het slechte weer", mag hel oi uniek worden genoemd, wanneer een voorzitter een vergade- ring opent met „m'n excuses voor het mooie weer". Dat ge- l beurde zaterdagmiddag in het Verenigingsgebouw in Reeuwijk, waar een openbare vergadering werd gehouden van de VVD- kamercentrale Leiden. De voorzitter, de heer H. I. Zuidema uit j Sassenheim, hield met het mooie weer rekening en liet de bij - eenkomst op de minuut af beginnen en eindigen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3