Marokkanen het dak opgejaagd Negen procent loonsverhoging niet onredelijk 'f's y (9uaf Qlt eumo VISSTERFTE IN BENTHUIZEN 'resident 'ompidou rijdag ambt Mist verdreef zon n NIEUWE REL IN SCHILDERSBUURT VRIJ WARM II Mertens' wensen voor 70 MERTENS ,Schaduwregering' van boeddhisten „Actiegroepen voor burgerrechten in de Sowjet-Unie" Graaf Alexander van Tunis (77) overleden Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 JUNI 1969 No. 32814 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mill PARIJS (GPD, AP. AFP, Reuter) Tijdens een symbolisch gesprek met waarnemend-president en voor malig concurrent Poher zal Frank- rijks nieuwe president George Pom pidou vrijdag a.s. de macht over nemen. De overwinning van Pompidou is listeravond door zijn aanhangers in Parijs uitbundig gevierd. Hier en daar ontstonden botsingen tussen po litie en betogers. Zo moest de politie Ingrijpen op de Champs Elysées te gen een betoging van royalisten. Omstreeks een uur na sluiting gaf Polier zijn nederlaag in een geluks- elegram aan Pompidou toe. In een ommentaar zei hij diens overwin- ling te hebben verwacht maar zijn igen strijd „niet tevergeefs" te ach- ;n. De belangrijkste reactie op de ver- iezing van Pompidou kwam van de 9J, oormalige Franse president De lulle, die in elf woorden zijn voor malige premier gelukwenste daarmee ijn stilzwijgen sinds zijn aftreden wrbrekend. Gelukgewenst Pompidou is inmiddels ook door »n aantal andere staatshoofden en (geringsleiders gelukgewenst. Bondskanselier Kiesinger die zich ijdens de presidentscampagne voor- takchtig v or Poher had uitgesproken 'ees op de grote verdiensten van topidou voor de Frans-Duitse 'jjiiendschap. De Neder land se minister an Buitenlandse Zaken Luns ver- iaarde in zijn reactie op de Franse A erklezings-uitslag geen radicale po- itieke wijzigingen te verwachten. In 1 EG-kringen in Brussel wjjst men dat de nieuwe Franse presi- -fcnt zich in de afgelopen dagen re- ïlijk positief heeft uitgelaten over Britse kandidatuur in Europa. De agelse kranten zijn wat betreft n wijziging van de franse politiek av. Engelands toetreding niet zo •timistisch, alhoewel Pompidou rklaard heeft dat deze opnieuw ent te worden overwogen. DEN HAAG (GPD) Een maand nadat bewoners van cte Schilderswijk in de Jan de Baenstraat een gezin uit huis heb ben gejaagd, is de afgelopen nacht een rel losgebarsten in de Van Ravesteinstraat. Tweehonderd buurtbewoners bestormden een pension voor gastarbeiders, drongen naar binnen, sloegen alles kort en klein en joegen zestig Marokkanen het dak op. De biturbeiooners gooiden met stenen en de Marokkanen beant woordden de strijd met dakpannen. man met zijn vrienden en de pen sionhoudster te sussen. Om elf uur gisteravond was er weer ruzie en buren drongen het pension binnen. In de gang verniel den zij de kast met de elektriciteits meter en trokken de draden stuk. Het hele pension was donker en mevrouw Zwagerman belde de politie. Om twaalf uur kwam op de alarm centrale opnieuw een verzoek om hulp binnen. Voor de tweede maal gingen twee agenten het pension binnen. Toen ze naar buiten wilden stond de straat vol publiek, dat de deur met achttien fietsen had ge barricadeerd. De politiemannen ver trokken om assistentie te vragen. Bevrijd Minderheid De Franse communistenleider Du- os verklaarde, dat Pompidou ge- Ken is door een minderheid van ft Franse volk en niet kan preten- fien uit naam van alle Fransen te •reken. De Franse kranten regis terden de overwinning van Pom- dou zonder al te veel animo. Het ossische persbureau Tass echter oomt de keuze van Pompidou in- mkwekkend". De voorlopige officiële uitslag van [verkiezingen luidt als volgt: aan- d kiesgerechtigden 28.9 miljoen; itgebrachte stemmen 69.1 procent; ddige stemmen 64.53 procent; voor ompidou 57.78 procent; Poher 42.22 Ncent; Onthoudingen 30.99 procent igeldig 5.45 procent. Zie ook pagina 2. De Bilt verwacht van heden tot dagavondzonnige perioden ^r ook plaatselijk enkele regen onweersbuien en in de nacht hier daar mist. Zwakke tot matige H in hoofdzaak tussen oost en p- Vrij warm. (opgemaakt te 12.40 uur) 17 JUNI )n op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. aan op: 5 54 uur; onder: 23.26 uur. %'ater te Katwijk te 4.37 en 111 uur, laagwater te 0.33 en 12.49 nummer bestaat uit 16 pagina's De politie bracht in allerijl twin tig man op de been en bevrijdde de vijftig op het dak achtergebleven mannen. Onder politiebescherming werden drieëndertig gastarbeiders in overvalwagens geladen en voor eigen veiligheid naar het politiebu reau aan de Jan Hendrikstraat ge bracht. Vanochtend om zes uur groepten nog buurtbewoners voor het door gehelmde politiemannen bescherm de pension samen. Een Marokkaan, die zijn geheel vernielde auto wilde weghalen, moest de benen nemen om aan de snel opdringende bewo ners te ontkomen. De bewoners van de Van Rave steinstraat en enkele aangrenzende straten maakten er geen geheim van dat ze de pensiongasten liever zagen verdwijnen. „Laat die vieze rikken naar hun land teruggaan," schreeuwden ze. Meer dan wij „Ze staan naakt voor de ramen en ze moeten met hun vingers van de meisjes afblijven. Voor hetzelfde werk verdienen die smeerlappen meer dan wij, want behalve een weekloon krijgen ze nog een kost geldvergoeding bovendien en dat is niet eerlijk," aldus de buurtbewo ners. De eigenaresse verklaarde van nacht tegenover de politie, dat de bestorming van het pension een wraakoefening was, omdat er ruzie is geweest met een buurman. De buurman en zijn familie hielden het pension schoon. Na onenigheid nam de pension houdster nieuw p ersoneel aan en sindsdien zou de bum-man de ande re bewoners van de straat tegen haar hebben opgestookt. Een feit is dat de politie meermalen te hulp is geroepen om ruzies tussen de bum-- Stenen De op 5 maart j.l. geboren vierling van 't Bodegraafse echt paar Verheul-van Os is gister ochtend in de Gereformeerde Kerk in Bodegraven gedoopt. Voor de officiële plechtigheid had ds. B. J. F. Schoep nog een on deronsje met de vier baby's. In de kerk, die ruim 800 zitplaatsen heeft, waren naar schatting on geveer 1300 belangstellenden, die de dienst bijwoonden. Op dat moment drong een groep bewoners van de Van Ravenstein- straat het huis binnen en schreeuw den: „We gooien je hele soepie naar* beneden". Er vlogen stenen door de ruiten en geen raam bleef heel. Mannen en opgeschoten jongens trapten de deuren in, vernielden het meubilair en gooiden de schamele be zittingen van de gastarbeiders op straat. De politie deelde vanmorgen me de dat buurtbewoners vannacht mo gelijk ook gebruik hebben gemaakt van vuurwapens. Er zijn pistoolscho ten gehoord en de recherche tracht de ware toedracht te achterhalen. I UTRECHT (GPD) „Er is heel weinig fantasie voor nodig om te voorspellen dat de looneisen voor 1970 niet aan de matige kant kunnen zijn. Om bij een prijsstij- ging van vijf procent het reëel I beschikbare inkomen op gelijk niveau te houden zouden de bru- I tolonen al met zeven tot acht procent omhoog moeten. Een verruiming van het reële inko men met twee procent bepaald geen onredelijke wens zou neerkomen op een loonstijging van ongeveer negen procent. Dit zei vanochtend NKV-voorzit ter P. J. J. Mertens op de verbonds vergadering van de katholieke vak centrale. „Het is duidelijk dat het met een ongewijzigd beleid niet zal lukken. Er is een uiterste krachts inspanning voor nodig om de infla- tiesoiraal te doorbreken en die moet vooral van de zijde van de overheid komen. Bewoners van de Van Rave steinstraat In de Haagse Schil- dersbuurt hebben de afgelopen nacht een pension voor gastar beiders belegerd. De politie heeft het pand ontzet en de 33 Marok kanen, die het dak op waren ge jaagd, in veiligheid gébracht. De zonaanbidders hebben dit weekeinde hun hart kunnen ophalen. Over het algemeen was er weinig wind en zo konden de temperaturen plaatselijk tot zevenentwintig gra den oplopen. Zondagmiddag ontston den voornamelijk in het noordoosten van het land enkele buien, waarvan sommige met onweer gepaard gin gen. Door de stijging van de tempera tuur in het binnenland ontstond er een wind van zee, die de mist, d; zich op de Noordzee bevond naar de kust dreef. De badgasten aan de stranden van Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Soheveningen en ook de Zeeuwse badplaatsen werden ver rast door deze plotselinge „inval". In zeer korte tijd veranderde het stralende zomerse weer door de toe nemende wind en de mist. Boven dien trad er een flinke tempera tuurdaling in. De gevolgen waren een massale uittocht uit de bad plaatsen, die op diverse punten de politie handenvol werk gaf. In Zeeland werd de mist plaatse lijk zo dicht, dat er minder dan tien meter zicht was en er veerdiensten gestaakt moesten worden. Overigens had de Nederlandse Spoorwegen het gisteren en zaterdag bijzonder druk gehad met het vervoer van en naai de badplaatsen. Zaterdag vertrok ken veertien extra-treinen en zondag dertien. Het zonnige weer zorgde ook weer voor diverse slachtoffers. De „roodhuiden" legden daarvan getui genis af. Tijdens een internationaal handbaltoeraooi in Nijmegen wer den gisteren 37 sportlieden door een zonnesteek getroffen. Zestien waren er ernstig aan toe en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. SAIGON PARIJS AP. Reuter) Thailandse (Siamese) infanteris ten hebben fel van zich afgebeten toen vijfhonderd Vietcongstrijders hun basis bij Baercat, 30 km ten oosten van Saigon aanviel. Gesteund door luchtmacht en artillerie van de Amerikanen schakelden zij vanoch tend in een zes uur durende strijd 81 tegenstanders uit. De eigen verlie zen in deze voor de Siamezen zwaar ste gevechten uit de Vietnamese oorlog bedroegen vier doden en elf gewonden. In Zuid-Vietnam is een clandestie ne niet-communlstische regering ge vormd ter vervanging van het hui dige bewind en ter beëindiging van de oorlog, aldus maakte een boed dhistenleider gisteren in Parijs be kend. Uit veiligheidsoverwegin gen werden geen namen ge noemd. Het „schaduwkabinet" zou bestaan uit boeddhisten, rooms-ka- tholieken, vertegenwoordigers van andere godsdiensten en hoogleraren. Er zitten echter geen communisten of leden van het Nationale Bevrü- dingsfront in deze „regering". Overheid De heer Mertens meent dat de hui dige inflatiespiraal haar voornaamste oorzaak vindt in een reeks van overheidsmaatregelen. Daarom zal de overheid in het beleid voor 1970 moe ten proberen verdere prijsimpulsen te voorkomen. Dit kan worden bereikt door de b.t.w. niet te verhogen en af te zien van de huurverhoging. Voor het overheidsbudget kan com pensatie worden gevonden door ver hoging van de belastingen in de ver mogenssfeer en in de sfeer van de succesierechten. In laatste instantie zou ook kunnen worden overwogen een deel van de inflatiecorrectie niet te laten door gaan. ..Er is geen grond voor de ver wachting dat de inflatiespiraal wel uit zich zelf tot stilstand zal komen. Om dat te bereiken is een koerswij ziging in het beleid van overheid en ondernemers dringend nodig", aldus de heer Mertens. De welsprekende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, Mertens, heeft opnieuw de strijdbijl opgenomen, j Mertens is vooral befaamd ge- worden na zijn uitspraak over de „tweehonderd", die in ons land aan de touwtjes zouden trekken. Hij heeft nu op de verbonds- raadsvergadering van de katho lieke vakcentrale gepleit voor een grotere armslag voor de vakbewe ging bij de komende loonbespre- kingen. Op de achtergrond ma noeuvreert Mertens met een ver wijzing naar een mogelijk „de straat opgaan" van de vakbon den. Het lijkt een wat modieuze uit spraak van de katholieke vak bondsman. Hij weet heel goed, dat de vakbeweging nog wel an dere wegen heeft dan het demon streren op straat om haar eisen kracht bij te zetten. Niet voo* niets hebben de studentenbezet ters van het Maagdenhuis aange voerd, dat voor hen de „bezet-* ting" de enige manier was ont hun eisen kracht bij te zetten, Steeds hebben zij er ook op ge# wezen, dat de student nu een maal geen gebruik kan maken van het middel van de werksta king. De vakbeweging kan diti desgewenst wel. Maar Mertens meent wellicht, dat hij nu beter hard kan uit halen. Want voor hem geldt, dat er vooral slapende honden moe ten worden wakker gemaakt. Loonwet LONDEN (GPD) De beweging voor de burgerrechten in de Sowjet- Unie heeft, volgens een bericht in het Britse zondagsblad „Observer", thans een georganiseerde vorm aan genomen onder de naam „Actie groep voor de verdediging van bur gerrechten in de USSR". De op richting is het gevolg van het toe nemende aantal arrestaties en de steeds duister wordende politieke he mel in de Sowjet-Unie, aldus het blad. De groep, vijftien personen sterk, slaat onder leiding van de historicus Peter Jacir. NKV-voorzitter Mertens uitte ook zijn grieven tegen de nieuwe loonwet. .Wanneer het parlement niet te gemoet komt aan de ernstige be zwaren van de vakbeweging tegen de nieuwe loonwet is de ernstigste loon politieke crisis sinds 1945 te ver wachten. Bij een eventueel ongewij zigd aanvaarden van dit wetsontwerp is het maar de vraag of de vakbe weging ook nog maar enige verant woordelijkheid voor de loonpolitieke ontwikkeling in ons land kan aan vaarden". „De vakbeweging is in het stand punt van minister Roolvink in hoge mate teleurgesteld", aldus de heer Mertens. Volgens de vakcentrales zijn in het ontwerp aan de bewinds man veel te grote bevoegdheden om in te grijpen in de loonvorming toe gekend. Die bezwaren zijn uitvoerig naar voren gekomen. „Maar Roolvink houdt koppig vast aan zijn eenmaal ingenomen standpunt, hij" neemt ei genlijk de bezwaren van de vakbewe ging in grote lijnen voor kennisge ving aan". „Het begint er op te lijken", aldus de heer Mertens, „dat men hier in Nederland de straat op moet om iets te bereiken. Maar we zullen eens zien wat politiek Den Haag werkelijk waard is als men de loonwet van Roolvink binnenkort op tafel krijgt". LONDEN (AP) Een van Enge lands grote militaire leiders uit de Tweede Wereldoorlog, graaf Alexan der van Tunis, is vanochtend op 77. jarige leeftijd overleden. Met veld maarschalk Montgomery wam Alexander een van de top-strategen. Hfj was de laatste Britse militair die in 1940 uit Duinkerken naar En geland terugtrok. Later vocht hij in Birma en Noord-Arfika. In 1943 en '44 was hij commandant van de ge allieerde legers in Italië, im laatstge noemd jaar werd hij benoemd tot geallieerd opperbevelhebber in het Middellandse-Zeegebied. Na de oor log was hij zes jaar gouverneur-ge neraal van Canada. In 1952 benoem de Sir Winston Churchill hem tot mi nister van Defensie. BENTHUIZEN In de Bcnthuizer Vaart dreigt massale vissterfte. Di rect na het ontdekken van dode vis heeft de burgemeester van Benthui zen hel hoogheemraadschap Rijn- I land en de Noordpias geallarmeerd. Het hoofd van de technoligische 'I afdeling van Rijnland, ir. H. Meijer, heeft poolshoogte genomen. Hij heeft enkele monsters water genomen die thans worden onderzocht. Het is niet uitgesloten dat er in het waten zuurstofgebrek is Ook kan het mogelijk zijn dat er sprake is van vergiftiging door onkruidbestrü- ding. De gemeente heeft de vaart afgesloten, om de stank van rotten de vis buiten het dorp te houden. II Uit het Leidsch Dagblad van Hl 15 Juni 1869: Uit Schoonhoven wordt ge meld: Sedert men te Stolwijk bezig is met het heiwerk voor de nieuw te bouwen kerk, heeft men bewijzen ge vonden, dat in vroeger eeu wen aldaar menschen begra ven zijn in holle boomstam men. Prof. Leemans uit Lei den schijnt belang genoeg in de zaak te stellen om de ge- III raamten te onderzoeken. De minister van oorlog ii' vernomen hebbende dat mi licien van de Israëlietischp gezindheid, door onderoffi cieren met krenkende bijna men worden toegesproken, j heeft bevolen de miliciens minzaam te behandelen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1