lans dat Holland de vernieling in F esti val raakt... Honderdduizendste in „Poelmeer" Zeven wereldpremières op groot koorfestival Musemenf krijgt strenge bewaking Van 23 t/m 28 juni in Den Haag OPHALEN GROF VUIL Leiclse flitsen Marktberichten Niet fair In de kelders Judo demonstratie in het Dorpshuis werd goed bezocht FEEST IN NIEUWE ZW EMBAD OEGSTGEEST 99- TERDAG 14 JUNI 1969 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG (ANP' Op het in- positie van Louis Toebosch ternationale koorfestival, dat van 23 (Quod Libet, voor gemengd koor a- (Van onze correspondent) JISTERDAM (GPD) „Wij ten afwachten wat Marga jipé gaat doen. Maar als er bet gesprek dat zij zaterdag [tmet de Raad voor de Kunst utieve of rare kronkeltje zit- heb je best kans dat het and Festival in de vernieling t. Wij zullen dan wel eens ons laten horen". t zei gisteravond de oorspron- uit Noord-Brabant afkomstige itschilder Jon Marten, die sinds jn Amsterdam woont en sinds mei lid is van het actie-comité de Bond van Beeldende Kun- Wrs (BBK). Het actie-comité is et leven geroepen nadat er een e was aanvaard op de algemene ivergadering van de landelijke atie van beroepskunstenaars. >ze motie werd de nieuwe finan- regeling voor kunstenaars al ien, alsmede de samenstelling de commissie die moet bepalen mand kunstenaar is en of hij inmerking komt voor een weke- uitkering van sociale zaken, i ingang van 1 januari krijgt jebalotteerde) kunstenaar tot 35 f144.13 per week, van 35 tot 45 1157.95 en ouderen f 173.25 per De niet-kostwinners krijgen 80 mt van deze bedragen. Van dit nen moet de kunstenaar naast levensonderhoud ook zijn mate- i bekostigen. kunstenaar, aldus Jon Marten, ANDAG Ide Herengracht, Vervex-straat raat, Oost Havenstraat Dwars straat. West Havenstraat )lein, Haven, Havenkade, larkt, Kijf gracht, Minne- ;ht, Zuidsingel, Heren- (beide zijden), Korte en Langestraat, Nieuwe Waard- Oosterkerkstraa/t, Waard- Waardkerksteeg, Waard- Oranjegracht, Kaarsema- ,t, Looyex-straat, Wever - Vestestraat, Groenestegen, igracht, Kerksteeg, straat, Langebnig, Ketel- «teeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, itje, Botermarkt, Vismarkt, nlspl., Koornbrugsteeg, Dwars- brugsteeg, Maarsmansteeg, iemakersteeg. (ensteeg (geheel), Boom- Aalmarkt, Nieuwe Rijn (ge- den Burcht, Burchtsteeg, ïbtraat, Hartesteeg, Be- tsteeg, Moriaansteeg, Hoog- ekerkgi-acht, Koppenhinksteeg, landsekerkkoorsteeg, Middel- Oude Rijn (beide zijden), Hoog- t, Kaasmarkt, Hooigracht, St. rassteeg, van Driessenstraat, g' Wstegracht. SDAG u, terwoudsesingel (van Lam- U chansweg tot Hoge Rijndtfk), v. indelerkade, Durieuxstraat, Ti- Siegenbeekstraat, Roodenbur- hat, de Mey van Streefkerk- Cobetstraat, de Ridderstraat, beckestraat, Wasstraat, de Laat interstraat, Cx-onesteinkade, P. lokstraat, Prainlaan,'' de Gijse- toaat, Kernstraat, Verdamstraat, luinastraat. Maarstraat, Plantsoen, 4e Bin- «tgracht, Rijnstraat, Kraaier- t, Havenstraat 2e en 3e, le, 2e Gortestraat, Geregracht, Le- Oranjeboomstraat, Ca straat, Barbarasteeg, St. teeg, Koenesteeg Nieuwe steeg, Wielmakersteeg, Hoge- i. Watei'steeg, Plantage, thtse Veer, Veerstx-aat. WDERDAG singel, Rijnkade, Ooster- Btraat, Munnikenstraat, van nstraat, Waax-dstraat, Her- traat. Trompstraat, de Ruy- Evertsenstraat, Heems trast, Oosterstraat, Van Straat, Kortenaex-straat, Tas gat, Overrijn. UDAG bewater, Noordeinde en plein, (landtstraat, Oude Vax-ken- Sliksteeg, Groenhazen- 't. Rijn- en Schiekade Witte- Groenho venstraat, Witte nstraat, Justus Carelhuis, van Goyenkade, Gerrit Dou- Vreewijkstraat, Hugo de tetraat, Bilderdijkstraat. ft Rapenbui-g, Kabeljauwsteeg, siburg, Doelensteeg, Doelen- Nonnensteeg, Kolfmaker- Zegersteeg, 5e Binnen zeilt, Sterrenwacht, Kaiser- Bakkersteeg, Molensteeg, t&de, Kampersteeg. Con- testraat. Vliet, Douzastraat, jacobshof, St. Jacobsgracht, J. tkade, Hoefstraat, Raam- Garenmarkt, Steenschuur, tsteeg, Herensteeg, Salomon- Kloksteeg, Scheepmaker- Houtstraat, Gerecht, Lok straat, Zonneveldstraat. Pie- orkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- traat, Pieterskerkgi'acht, Pie- ^kstraat, Pieterskerkhof, Pa- pcht. .wordt het slechtst betaald in deze maatschappij. Dit is één reden waar om de kunstenaars in de vergadering die vorige mand, na de publikatie van de nieuwe regelingen in de Staatscourant, in de Brakke Grond in Amsterdam werd gehouden, de eis stelden dat iedere kunstenaar, onge acht zijn leeftijd, een minimaal jaar lijks inkomen krijgt van 10.000 gul den. Dat het Leidsch Dagblad van de week wat ironisch schreef, dat een hond juist op een zebrapad werd aangereden, vindt de heer Tegelaar van de Rijn- en Schiekade niet hele maal juist, omdat het z.i. niet vreemd is, dat honden hier bevei ligd oversteken. Men kan honden dat kunstje leren, net als kinderen, zegt deze lezer, die veel ervaring heeft met dieren. „En in het verkeer moe ten we daarmee rekening houden, dus stoppen en de hond een wenk ge ven, dat hij kan oversteken." De bewoners van het Leidse ver pleeghuis Solglytt gaan weer varen. Van 1 tot 10 oktober maken ze voor de tiende maal een bootreis met de Rotterdamse „Patria." Het wordt een Rijnreis naar Duitsland. Er gaan 66 bewoners mee. Dezer dagen werd door dokter J. L. Sonneville uit Oegstgeest het examen „E.H.B.O." afgenomen. De geslaagden zijn' de dames J. Hop man; mej. M. Langeveld; M. J. Ma- kovitch; Mej. G. Noordermeer; E. L. Noordijk; Mej. M. Oplaat; J. G^J. van Zanten. Voorts de hei*en: Ch. Evers; A. Heemskerk; M. Hoekstra en H. v. d. Horst. Gestrande huwelijken Jarenlang is het zevende jaar van een huwelyk beschouwd als dè kri tieke periode, het jaar waarin heel wat huwelijksboten op de klippen lo pen. In Amerika komt men langza merhand terug van dit idee: volgens de statistieken ligt het kritieke punt in veel huwelyken om en naby het twintigste huwelijksjaar. Op het ogenblik is het al zo dat ongeveer een kwart van alle Amerikaanse echtscheidingen tot stand komt na het vijftiende huwelyksjaar. Een ver schijnsel dat steeds vaker voorkomt en waarvoor- sommige sociologen al een speciale benaming hebben: ze spreken over „de rekening van het twintigste jaar". Als voornaamste oor zaken van deze scheidingen op latere leeftijd worden genoemd het feit dat men tegenwoordig gemakkelijker over een wettige echtscheiding denkt en de groeiende financiële onafhan kelijkheid van de Amerikaanse vrou wen. ROELOFARENDSVEEN, 13 juni Bloemenveiling. Am. anjers Sim roze C—13, rood 6—10, wit 7—9, Alice 9— 10. Keefer 7—8, Arthur 8—9, Esperen- 1011, Yellow Dusty 22, Rozen Garnette en Carol 48. Zorlna 5—9. Carla 24—30, Baccara 21—29, Nordia 710, Elsbeth 78. Roselandia 67, Motrea 89, Coral Princess 58, So- nora 12—13, Bridal Pink 13—14, Spa nish Sun 6—10, Violieren 8—15, An- thuriumbloemen 601,05; Pioenrozen Cnrysanten-jaarrond 1,451,95: Gla diolen 1,05—2,10; Colvillels Nymph 1.752,20; Roblnette 5090; Amanda 1.601,75; Spitfire 651,00; Irissen 2780; Duizendschoon 2361; Cam panula 501,05: Bredea 22—50: Pvre- thrum 5356; Margrieten 5358; *Es- tner Read 25—43; Liatrlx 1.50; Bruids anjers 18—38; Freesia 46—60; Koren bloemen 30—38; Ornithogalum 35—60 Lathyrus 1945 per bos. BOSKOOP, 13 Juni Bloemenvei ling. White Butterfly 200170; But terfly 150; Wheatcroft 80; Pollantha 190; Fire King 100—90—75 kort 190 170130; Roselandia 200190; II 150 - 130; Zorlna 200170; kort 140130; Nvmph 125120; Newyorker 120 Duis burg 170140; Sweetheart 170; Gar nette 60; Duizendschoon 6065; Iris wit 5458; lili 65—66; paars 47; Ro zen rood 130 wit 150; Campanula li la 55; llatrls 16011050. LISSE, 13 Juni Groene bloem bollenveiling. Onder directie van N.V. Folland's Bloembollen Huis werd te Noordwijk een veiling van groen te veld staande hyacinten. De gewassen stonden van goed tot best. De koop lust was bijzonder goed. Hyacinten per bed: alel 2-jarig van gesneden: Pink Pearl 105; Anna Marie 121; Ostara 102; A Victoire 82; Marconi 78: L 'In nocence 134; Jan Bos 90; Hyacinten 3-jarig van gesneden: La Derby 80: L Innocence 135; La Victoire 80;'Perle Brilliant 75; Pink Pearl 80; Bismarck 80; Ostarr 95; Marconi 70; Carnegie 130; Jan Bos 85, Delfts Blauw 82; Queen of the Pinks 70 King of the Vhlets 80; King of teh Blues 75. TER AAR. 13 Juni Groentevei ling. Peulen natuur 1,502,30; peu len 1,001,60; kas 1,20; snijbonen 2,10 2,60; stek 1,302,00; andijvie A 13 20; B 13; postelein 1322, alles per kg; sla I 1319; sla 515; bloemkool Al 51—56; All 15—59; bloemkool B 2659; D 20 per stuk. selderij 49; bospeen 3545; boskroten 13 per bos. RIJNSBURG, 13 juni Bloemen veiling. Anjers: witte sim 511; rode 6--13; roze 612; crowly 511; Dus ty 8—14; Arthur 7—15; GJ 6—13; Se lecta 714; William 815; Keever 814; Esperance 916; per stuk; Fre sia; Golden Yellow 100—135; White Swan 120170; Snowqueen 100150; Stockholm 85125; per bos; Rozen: Baccara 2045; Carol 59; Garnette f»9; Zorina 1018 per stuk; Diverse snijbloemen: Anthurium 50140; Ger- bera 15-^0; Colvlllel 2035; Gladio len 3050; Pioenene 2030 per stuk; Witte Margrieten 200450; Pyrethrum 200400 per 100; Lathyrus 2550; Duizendschoon 2065; Chrysanten: Indlane Polish 200—225: White Spider 200—275; Golden Christal 200—250. Ook over de samenstelling van de commiseise, die bepaalt welke kun stenaar al of niet een uitkering kan commissie bestaat uit drie kunste- krijgen, is de BBK ontevreden. De naars en drie neutrale deskundigen (dus ambtenaren). Als de stemmen staken, dan zal dit betekenen dat ex- vier ambtenaren komen te staan te genover drie kunstenaars. Van de ballotage-commissie mogen alleen kunstenaars lid zijn die zelf geen ge bruik maken van deze financiële re geling. Vooral wordt bezwaar ge maakt tegen de zogenaamde contra prestatie-regeling van het ministerie van Sociale Zaken. Wij willen ge woon onder het ministerie van CRM vallen, aldus Jon Marten. De heer Marten is zeer veront waardigd dat minister Klompé door hem konsekwent Marga genoemd besloten heeft te gaan praten met de Raad voor de Kunst, en niet met de actiegroep van de BBK. „Wij zijn daar totaal tegen. Daar moeten wij bij zyn. Anders heeft het geen pest zin. Wij willen pei-soonlijk hox-en wat zyn wil. Te meer daar wij verlinkt zijn door mensen als Wim Sinninger". Wim Sinninger ls de voorzitter van de Federatie van Beroeps kun stenaars en heeft zich de woede op de hals gehaald van de kunstenaars, omdat hij hen niet juist en voldoen de had voorgelicht over het ant woord van minister Klompé op een telegram van het actiecomité. De eerste daad van het actiecomité was namelijk een telegram sturen aan minister Klompé, waarin veront waardiging werd uitgesproken over de bestaande regeling en de situatie rond de kxxnstenaars. Tevens werd hierover een open brief gestuurd naar de vakbonden, de toonkunste naars, de kerken en de politieke partyen. „Het Nederlands Katholiek Vak verbond, D'66, de toonkunstenaars, de schrijvers en vele particulieren, zoals Joris Ivens in Parijs, stuurden ons adhesiebetxxigingen, maar van Marga hoorden wij niet6". „Op de dag van de bezetting van de Rembrandtzaal van het Rijksmu- sexxm was Ger La taster (de voorzit ter van de BBK) nog op ons kan toor. Hy heeft niets gezegd over het bericht dat Marga gestuurd had. Ger speelde geen faire rol. hij wil van twee walletjes eten. Ook Sinninger wist van het antwoord, maar zei ons niets daarover. Pas in het Rijksmu seum hoorden wij van Martin van Velzen (hoofdambtenaar van het ministerie van CRM), dat het ant woord van Marga allang was ver stuurd. Toen stond iedereen met zijn oren te klapperen. Wij stonden toen letterlijk voor Jan L Je begrijpt dat er toen harde woorden werden gebruikt tegen Ger Lataster". Jon Marten is lid van de Dutch Art-Group, waarvan onder andere deel uitmaken de kunstschilders Ru- di Bierman, Woody van Amen, Ad Dekker, Daan van Golden, Reinier Lucassen, Hannes Postman, Jan Sierhuis en Arnton Rost. Vy'fendertig jaar gelegen werd Marten gebox-en in Breda. Hij volgde een opleiding aan de Jan van Eyck-academie in Maastricht en ook in Antwerpen. Hij heeft gewoond in Bretagne en Nor- mandië in Fx-ankrijk, en in Spanje. Binnenkort gaat hij weer voor en- hij zal logex-en bij Juanna Mordo. Ovex- het huidige bestuur van de BBK is Jon uiterst ontevreden, „on ze groep vindt dat er veel moet ge beuren. Het bestuur is op dit mo ment niet goed, te slap. Uit de ver gaderingen kwam geen kloten. Ex- bleef op de lange duur een groep wy mo6ten ook inspraak krijgen, over, die liever vergaderde dan ZOdat bijvoorbeeld de televisietoestel- JON MARTEN Zo moet ook de industrie meer in- spi'aak krijgen in het cultuui'beleid. tot en met 28 juni in het Kux-haus in Scheveningen wordt gehouden en waaraan 84 koren behalve uit Neder land uit nog dertien landen deelne men. zullen zeven composities hun wereldpremière beleven van de twaalf werken, die speciaal voor het koorfestival werden geschx-even. Ongeveer zesduizend amateur zangers en -zangeressen zullen voor het festival naai* Den Haag komen. De koren worden over geheel Neder land verspi-eid bij particulieren on dergebracht. Zy komen uit Zweden, Denemax-ken. Amerika. Tsjecho- Slowakije, België, Hongarije. Italië Finland. Zuid-Afi'ika. Duitsland, Joego-Slavië. Oostenrijk en Polen. Het festival omvat een concoxxrs en een reeks concerten. Voor het 'con- coui's werden de twaalf nieuwe com posities op de lijst van verplichte werken geplaatst, die wex-den ge schreven in opdracht van de x-ege- ringscommissie voor de muziekop- drachten en de Federatie van Ne derlandse Zangersbonden, van de Dr. Johan Wagenaar Stichting en van de Stichting Cultuurfonds van het Bxxma. Hun eerste uitvoering krijgen op 25 juni: „De Ki-aaien" van Joop Stokkex-mans door het Don Bosco jeugdkoor uit Rijswijk en „In qua- cumque die" van Herman Strategier. eerst door Aars Skoles Pigekor uit Aars (Denemarken) en vervolgens door Umelecky Soubor Praha uit Praag (Tsjecho-Slowakije). Op 26 juni staan als wereldpre- mièi-e op het programma; „Pa ter noster" van Hei-man Strategier door Musik Og Ungdoms Kor uit Kopenhagen (Denemarken» en „Lux Jocunda" van Hendrik Andx-iessen, dat in het concertprogramma voor komt en geschx-even werd, voor gemengd koor en orkest, door het Residentiekoor uit Den Haag en 1 Gewestelijk Oi-kest voor Zuid-Hol land met, solistische medewer king van Kaja Boris, sopraan, Elisabeth Cootfmans, alt. Chris van Woerkom. tenor, en Ruud van der Meer, bas. Op 27 Juni gaan in premièx-e: „Temp'era" van Jan van Dijk voor gemengd koor en „Non far tutto" van Geza Fx-id voor mannenkoor. Beide werken wox-derx voor het eex-st uitgevoerd door Mariakören uit Vas- teras uit Zweden. capella), die van Louis Andx-iessen (Amex-ican Travelling, voor jeugd koor gelijke stemmen), die van Joep Straesser (Blossoms songs, voor jeugdkoor ongelijke stemmen) of die van Jan Mul (Morgengebed en avondgebed, voor bejaardenkoox-) De organisatie van het festival heeft bij het verlenen van de op drachten speciaal aandacht besteed aan de moderne ontwikkelingen in de muziek en speciaal de zang, ook met het oog op de vele jonge men sen, die de koox-zang beoefenen. Bo vendien meende de organisatie met de opdracht aan Jan Mul tegemoet te komen aan een verlangen, dat overal in ons land wordt aangetrof fen met betrekking tot het repertoi re voor koren van bejaarden. De jury voor het concours wordt gevormd door prof. ir. Henk Badings, voox-zitter, prof. John Alldis uit En geland en Vic Nees uit België. kele maanden naar Madrid, waar 1 experimenten. schilderde. En juist die mensen kwa men in het bestuur te zitten. Zij moeten nu weg, vindt Jon Marten. „We hebben niets aan mensen die prachtige x-edevoex-ingen kunnen houden. Over het algemeen kunnen kunstschilders geen behoorlijke zin achter elkaar uitspreken. Maar dat hoeft ook niet, als ze maar kxxnnen schilderen. Wij moeten ons gewoon laten zien zoals wij zijn". En vex*der: „Wij moeten ons aan het publiek laten zien en niet ge dwongen wox-den met je schilderskist in die contra-pi-estatietx-oep te lopen. Ik vind dat in strijd met het kunste naarsschap. Wij moeten kunnen ex perimenteren. De mensen moeten kxxnnen zien wat wij in werkelijk heid kunnen en willen, wij moeten meer de straat op. Maar zodra er in ons land een experiment de kop op steekt, wordt er op afgepaft. Wat bijvoox-beeld dat Hoepla-trio deed, experimenteren. De mensen vallen dan over het naakt, maai- het gaat bij ons helemaal niet om het naakt. Wij moeten meer ruimte krijgen voor UTRECHT (ANP) „Muse- ment," de gezamenlijke mani festatie van ruim 150 Neder landse musea in Utrecht, in het kader- van het Holland Festi val van 19 juni tot en met 13 juli is niet alleen uniek om dat hier de vx-ijwel volledige x-ijkdom van het Nederlandse museximbezit wordt getoond, maar bovendien is het toezicht op het tentoongestelde specta culair te noemen. De deelne- xnende musea hebben dagelijks een legex-tje van ruim 60 sup poosten op de been, die ex- voor moeten zorgen dat niets wordt beschadigd. „Natuurlijk wox-dt er ook op gelet, dat niets wordt meegeno men, maar dat gebeurt in de museumwereld maar weinig. Het grootste px-obleem is ervoor te zorgen dat er niets wox-dt. be schadigd wanneer de bezoekers uit nieuwsgierigheid de voor werpen willen aam-aken," aldus dr. L. Gans, die de algehele lei ding van deze niet alledaagse tentoonstelling in handen heeft. De Utrechtse politie heeft geen extra opdracht gekregen om op de waardevolle kunst voorwerpen een' oogje in het zeil te houden (de deelnemende musea regelen dit elk afzonder lijk. Ook het transport naar Utrecht wordt door de musea zelf verzorgd. Wel zorgt de Jaarbeurs voor een extra-be waking. Overdag wordt een aantal brandweerlieden pa- ra-at gehouden. De bewaking 's nachts is eveneens vei-stei-kt. Over de waarde van het ver zekerde bedrag van „Muse- ment" kon dr. Gans geen mede- delinigen doen. „Wel staat vast, dat er voor tientallen miljoenen guldens is vei-zekerd," zegt hy. Tot de grootste inzendex-s van „Musement" behoren het Cen traal Museum in Utx*eoht, het Openluchtmuseum in Arnhem en het Rijksmuseum van Oud heden in Leiden. Het Centraal Museum heeft een inzending, die voor circa f 1.500.000 is ver zekerd, het. Openluchtmuseum schat de waarde van het ten toongestelde op ongeveer f 90.000 en het Rijksmuseum van Oudheden kon over de waarde van zyn inzending wei nig zeggen, maar volgens een ruwe schatting is hiermee een miljoen gulden gemoeid. Een van de kleinste inzendin gen. maar tevens de kostbaar ste van de hele manifestatie, le vert het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis) in Den Haag. Er komt een combi- natiewand van enkele kostbare schilderijen, waaronder de Ana tomische Les van Rembrandt. De waarde van de hele inzen ding beloopt vele miljoenen gul dens. len er beter gaan uitzien. Zij stam men nu nog uit de tijd van de ra dio's. Wy moeten de kans krygen om bijvoorbeeld lantaarnpalen, speel plaatsen voor de kinderen en plant soenen te maken. Er is werk genoeg voor ons. De kunstenaar kan zo in geschakeld worden en dan is er geen contx-a-prestatie meer nodig". Jon Marten uit zijn pleidooi met op te merken: „Wat heeft het volk aan die schilderijen in de kelders? Wij willen ons werk niet in het ste delijk zien hangen. Wy horen ge woon in de maatschappij, zoals ook de schoenmaker". TER AAR „Het moeilijkste is om in goede conditie te blyven als je wereldkamipoen bent, want je vindt geen tegenstanders die ster ker zijn," zei Wim Ruska. De 28-ja- het "?e were'dkamPio*n jud°. die ook 1 zes maal Nederlands kampioen is, was naar Ter Aar gekomen om luis ter by te zetten aan een demonstra tie-avond om te komen tot oprich ting van een judoclub. Veel publiek was er naar het Dorpshuis gekomen Dat was ook de bedoeling van Aad v. d. Luit uit Lei den. die deze avond had geoxgani- seerd. Deze Leidse judoka gaf uit leg bij de demonstratie, terwijl de heer J. .W Stoker, Nederlands kam- i pioen teakwon-do, deze sport demon- Op 28 juni valt voor het eerst streerde. Laatstgenoemde sport was „Quando conveniunt" van Piet Ket- vooral het jeugdige deel van het pu ting te beluisteren. Het wox-dt uit ge- bliek spectaculair, vooral toen de voerd door het mannenkoor ..Lau- 1 dakpannen aan stukken gingen werkrans" uit Mechelen (Neder- land). I Aad v. d. Luit, die het grootste In opdracht werd door Tera de deel van de avond voor zijn reke- Marez Oyens ook gecomponeerd „Laudent Deum". Dit werk werd reeds eerder uitgevoei-d. Op het in ternationaal koorfestival zal het op nieuw te horen zijn. Het wordt ge bracht door het koor van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen uit Sassenheim. Geen van de koren voor het con cours nam als verplicht nummer in het programma opgenomen de com- ning nam, liet ook meisjes afweer- oefeningen doen. Na de pauze ver zorgde Wim Ruska voor een deel de toelichtingen en bewaarde zijn op treden tot aan het eind. De Leidse judoka was zyn tegenstander. Het langdurig applaus van het publiek bewees dat ze met enthousiasme de demonstratie hadden gevolgd, waar bij de „kata," werpen in beweging, de eex-ste plaats in nam. OEGSTGEEST Gistermiddag te gen vijf uur behoorden tot de vele 'w het nieuwe zwembad „Poelmeer" burgemeester jhr. T. A. J. van Ey- singa, wethouder J. Thorn, leden van de beheercommissie en de voor zitter en de secretaris van zwemver eniging „Poelmeer". Met spanning werd uitgezien naar de binnenkomst van de 100.000ste bezoek (ster). De chef-badmeestea-, de heer Rom- kes, kwam met drie meisjes aan de hand het lokaal van de administratie binnen. Het bleken Lydie den Dub belden (14 jaar), haar zusje Petra en Connie Verhoog uit Leiden, oud 9 jaar. Lydie was de honderddui zendste. Peti-a de 100.001 en Con nie de 999999ste Het drietal stond wat verlegen en beteuterd te kijken over al die drukte. In het restaurant sprak de burge meester zyn grote voldoening erover uit, dat reeds zo spoedig honderddui zend bezoekex-s naar Poelmeer zijn gekomen, sedert de opening op 3 mei j.l. Gebleken is dat velen uit na burige gemeenten dit zwembad be zoeken. De 100.000ste kreeg van het gemeentebestuur een haardroger De andere meisjes kx-egen een pla- tenbon en een boek. Van de zwem vereniging kreeg Lydie uit de han den van de voorzitter F. W. Hu- genholtz 'n badmintonspel. Ze kreeg van de pachter van het restaurant <10.000 kopjes koffie sedert de ope ning) een badlaken en van het per soneel van de inrichting een boe ket. Op top-dagen als in deze week werden circa 6000 a 7000 bezoekers geteld. Mej. E. M. Dieben uit Leiden is geslaagd voor de acte middelbaar onderwijs lichamelijke oefeningen. De honderdduizendstege- i bezoekers van het nieuwe zwem- flankeerd door de 99.999ste bad Poelmeer in Oegstgeest. (links), de 100.001ste en andere (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9