Overstromingen dreigen na afsluiting Volkerak Brief naar Deltadienst Belangstelling voor de (dure?) ELDO-raket G.S. VAN ZEELAND: I Ook Nijmeegse kerken streven nu naar een volledige integratie Lancering 30 juni Lid wetenschappelijke staf ook voor rechter Gefeliciteerd met je diploma! Vari Dien1 Van Uden1 Besanpon1 Koppenberg+Co Accountants (en: waarom wordt je geen assistent-accountant?) Advies commissie Kuinderbos schietkamp MAAGDENHUISPROCESSEN ZATERDAG 14 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENT» MIDDELBURG (GPD) De verhoogde waterstand, als ge volg van de afsluiting van het Volkerak, en de gevolgen daar van voor de bestaande dijken langs Volkerak, Keeten, Mastgat en Zijpe hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland ertoe ge bracht een brief te schrijven naar het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat in Den Haag. Zij dringen er daarin op aan nader te bezien of het nodig is voorzienin gen te treffen, al zouden die dan tij delijk moeten zijn. Het gaat hierbij in de eerste plaats om de waterkeren- de dijken van het interprovinciale waterschap de Prins Hendrikpolder, gelegen in de gemeenten St. Philips- land en Steenbergen. Berekeningen en onderzoekingen hadden uitgewezen, dat de gemiddel de hoogwaterstand aan het Steen'- bergse Sas na de afsluiting van het Volkerak zou oplopen tot 1.80 m bo ven n.a.p. Uit waarnemingen na de afsluiting is echter gebleken dat de waterstanden hier vrij regelmatig meer dan twee meter boven n.a.p. ko men. In hun brief aan het hoofd van de Deltadienst schrijven G.S. van Zee land dat deze situatie hen' met enige zorg vervult ten aanzien van die wa- terkerende dijken, waarvoor, blijkens verkregen inlichtingen' op grond van de voorspelling der waterstanden, verhoging of enige andere voorzie ning niet in de bedoeling zou lig gen. Citaat: „Weliswaar zullen de be treffende voorzieningen mede in ver band met het over enige jaren' in het kader van de Schelde-Rijn verbinding aan te leggen leidam, van tij delijke aard hoeven te zijn', maar de mogelijkheid van een overstroming lijkt ons zo reëel aanwezig, dat thans geen groter risico mag worden geno men met de buurgemeente Brui- de nodige maatregelen", aldus G.S van Zeeland. Zij verzoeken om een spoedig ant woord met het oog op de omstandig heden dat eventuele maatregelen' voor het aanstaande winterseizoen I dienen te worden getroffen. In de gemeenteraadsvergadering van Dui- veland is inmiddels met algemene stemmen besloten, contact op te ne men met de buurgemeenten Brui- nisse om er gezamenlijk bij het wa terschap van Schouwen-Duiveland op aan te dringen, dat de noodzakelij ke ver-hoging van' sommige dijkge- deelten voor de herfststormen zullen worden uitgevoerd. Deze dijkverhogingen worden no dig geacht omdat het waterpeil als gevolg van de afsluiting van het Vol kerak, meer is gestegen dan Rijks waterstaat had berekend. De vrees voor overstroming heerst ook op het Zuidhollandse Flakkee. Het bestuur van de polder St. Adolfs- land op Flakkee, heeft onlangs zijn nood geklaagd wegens het overstro mingsgevaar. Aan ophoging van het al te lage dijkgedeelte van deze pol der wordt wel gewerkt, maar men vreest dat dit werk niet op tijd, dus voor de herfststormen gereed zal zijn. De vergadering van het Waterschap Tholen heeft besloten direct tot dijk verhoging over te gaan. Deze dijkver hoging gaat ruim f 300.000 kosten. Het betreft hier stukken zeedijk, tot een' lengte van ongeveer 3200 meter langs de Anna-Jacobapolder. Een en ander houdt verband met de gestegen waterhoogte na de afsluiting in het Volkerak. NIJMEGEN (GPD) Evenals in Leeuwarden (zie L.D. van gis teren) gaat de Raad van Kerken in Nijmegen proberen op zeer korte termijn datgene tot stand te bren gen, dat door de meeste kerken wordt gezien als einddoel van een langdurige evolutieperiode: een op volledige integratie gerichte, veel vormige aanpak van het kerkelijk werk. In elk geval wil de raad een inzicht krijgen op welke gebieden nog scheidingen bestaan die onover- (Van onze redacteur ruimtevaart) DEN HAAG Er bestaat on getwijfeld een markt voor de Europaraketten I en II die thans in ontwikkeling' zijn bij de ELDO. De omvang van die markt is nog niet te peilen, terwijl de vaststel ling van de prijs van een raket een nog niet uitgemaakte zaak op politiek en economisch niveau is. Ook al zou de prijs boven die van Amerikaanse en Russische lanceerraketten liggen, toch is het nut van een eigen Europese lanceercapaciteit bijzonder groot, vooral wanneer het gaat om lan cering van applicatie-satellieten coals kunstmanen voor telecom municatie. Op dat terrein is Amerika niet bereid tot het ver lenen van faciliteiten, die scha delijke effecten zouden kunnen hebben op de belangen van In telsat, de internationale organi satie voor de exploitatie van een Wereldwijd net van communica tiesatellieten van welke organisa tie Amerika de touwtjes in han den heeft. Dit was het oordeel van de secre- taris<-genei'aal van de ELDO (Euro pean. Launcher Development Or ganisation) Renzo dii Carrobio, die gisteren tijdens een persconferentie iets vertelde over de stand van za ken ten aanzien van de Europa-ra ket. De eerstvolgende lancering van een volledige drietraps Europa-I-ra ket is bepaald op 30 juni a.s. vanaf de basis Woomera in Australië. Na voorgaande proeflanceringen van de volledige raket waarbij niet alle trappen werden beproefd heeft 30 november vorig jaar de eerste proef I plaatsgevonden met een volledig operationele raket, waarbij echter de derde trap niet goed bleek te func tioneren. Men heeft goede hoop dat de ooi-zaken daarvan thans zijn weg genomen en dat de komende proef slaagt. Europa zou dan over een ra ket beschikken die een nuttige la ding van een ton in een baan om de aarde kan brengen. Latere verfijnin gen zullen tot de ontwikkeling van de Europa-II leiden die een statio naire satelliet van circa 170 kg kan lanceren. De totale stuwkracht van de 32 meter hoge raket met een ge wicht van 111 ton bedraagt 166.300 kg. De Europa I bestaat uit een En gelse eerste trap (de Blue Streak), een Franse tweede trap (de Coralie) en een Duitse derde trap. Nederland verzorgde de telemetrische appara tuur van de raket en van volgsta- tlons op aarde. Er zullen nog twee proeflancerin gen van de Europa-I plaats vinden, alvorens de raket voor gebruik en voor verbetering in de tweede versie gereed' is. In 1971 hoopt men met de Europa-II de Frans-Duitse commu nicatiesatelliet Symphonie te kunnen lanceren naar een stationaire posi tie over Afrika, in het bijzonder be doeld voor de Franssprekende gebie den van dit werelddeel. De Europese organisatie voor ruimteonderzoek ESRO heeft belangstelling voor de De Euro-pa I (midden van de fotowordt op de Australische basis Woomera gereedgemaakt voor de lancering op 30 juni a.s. brugbaar zouden zijn. De raad vindt, dat nu het moment is aangebroken om in Nijmegen de zaken werkelijk groot te gaan aan pakken, om het verlangen naar de vorming van één christelijke kerk duidelijk gestalte te geven. Het initia tief zal voor alles praktisch gericht zijn op de vernieuwing van de gehele christenheid ter plaatse. Gisteren is een brief uitgezonden naar alle kerkelijke instanties in Nijmegen, waarin wordt verzocht vertegenwoordigers aan te wijzen voor een beginvergadering, die op 9 oktober moet worden gehouden.; I Tijdens die vergadering zullen werk- commissies worden gevormd, die moeten nagaan op welke terrei nen een volledig samengaan tus sen de kerken nu mogelijk is. Het gaat hierbij over praktische zaken, zoals het samenvoegen van r.k. en protestantse begraafplaatsen tot één gemeenschappelijk kerkhof, de samenvoeging van kruisvereni gingen, t bijeenbrengen van diaco naal en parochieel charitatief werk. Maar ook lastige zaken, komen aan de orde, zoals het stichten van al gemeen christelijke scholen naast openbare scholen en een integratie van de liturgie. Als ideaal ziet de raad het. dat het een christen in Nij megen binnenkort geen verschil meer zal uitmaken of hij zondags binnen stapt in een rk. of reformatorische kerk. Bij het initiatief is aangetekend, dat niet wordt gestreefd naar een vormigheid. Er zal meervormigheid mogelijk moeten zijn binnen het be wustzijn dat men samen één chris tenheid vormt. De .Raad van Kerken" in Nijmegen meent met dit initiatief getrouw te zijn aan de stem van het evangelie, maar ook aan de oproep van de Wereldraad van Kerken, die al eer der stelde dat de uiteindelijke een heid van de christenheid zich zal moeten realiseren op plaatselijk vak. Er wordt tevens de grondlijn mee ge volgd, die in rooms-kaitholieke kring ts begonnen door heit Vaticaanse concilie van Paus Johannes en vervol gens werd doorgetrokken door het pastoraal oonoilie van Noordwijker- hout. De Raad van Kerken in Nijmegen bestaat uit vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke, Nederlands- Hervormde, Gereformeerde, Luther se, Doopsgezinde en Remonstrantse kerken, waarbij is aangetekend, dat speciaal de Gereformeerde afgevaar digden enige reserve in acht nemen t.o.v. het plan, dat desondanks in principe door hen wordt ondersteund. Een paar praktische vragen: 1 - zoek je een „baan'' of denk je aar. een „carrière"? 2 - wil je nu wel eens gaan verdienen' Maar zou je toch ook nog wel verder willen studeren? en onze antwoorden daarop: 1 - wij vragen „vandaag" assistenten omdat wij „morgen" accountants nodig hebben. Dat is één van de aantrekkelijke kanten van dit beroep. Ook je laatste promotie hangt niet af van de pensionering van anderen, maar van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant is als assistent begonnen 2 - die ambitie blijkt uit de studie waar mee je de kennis, in de praktijk opgedaan, verdiept. Een studie (op basis van een gunstige studiekostenregeling) die in stadia verloopt, waarbij elk bereikte nieuwe stadium tevens positieverbetering betekent. Studerend en tegelijk verdienend schep je jezelf fraaie toekomstmogelijkheden. Het beroep van accountant is bovendien veel boeiender en afwisselender dan men meestal denkt. Je werkt niet altijd op dezelfde plaats, komt voortdurend met anderen in kontakt en wordt steeds voor andere problemen gesteld. Een bij uitstek modem beroep dat hem die de gave bezit achter cijfers feiten te kunnen zien en daarvan de konsekwenties kan doorgronden, voldoening in zijn werk geeft. Ook dat is belangrijk! Wil je (vóór of na je vakantie) een informatief gesprek hierover, zoek dan nu reeds schriftelijk of telefonisch kontakt met onderstaand adres voor het maken van een afspraak. Den Haag, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tet. 070-831100 AMSTERDAM s-GRAVENHAGE ROTTEHDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPS8URG 1ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) raket voor de lancering van eigen onbemande ruimtevaartuigen, terwijl ook reeds gesprekken worden ge voerd met Canada over de mogelijk heid van levering van Europa-raket ten. Binnen afzienbare tijd zal de ba sis Woomera in Australië wor den verwisseld voor de basis Kourou in Frans Guyana, die gevarieerder lanceermogelijkheden biedt en een verhoogde capaciteit van de lanceer- I raket mogelijk maakt. Secretaris-generaal Carrobio toon de zich een overtuigd voorstander j van een nauwe fusie van de drie thans bestaande Europese orgamisa- ties ELDO voor lanceerraketten, ESRO voor ruimteonderzoek en CETS voor communicatie-satellieten en hij meende, dat een dergelijk fu sieverdrag binnen twee jaar tot stand zou kunnen komen. Een moei lijkheid is echter, dat de drie be staande organisaties niet alle dezelf de lidstaten hebben en dat de ver deelsleutels van de financiële bijdra ge niet gelijk zijn, zodat de parle mentaire goedkeuringen nog wel eni ge tijd op zich zouden kunnen laten wachten. Het ligt z.i. echter in de lijn der verwachtingen, dat de fusie ééns tot stand komt. Van de ELDO maken deel uit Australië, België. Frankrijk, Duitsland, Italië, Neder land en Engeland. Nederland draagt 4.5 procent bij in de kosten waar voor een plafond is vastgesteld van ongeveer twee en een kwart miljard gulden, hetgeen neerkomt op onge veer 100 miljoen gulden voor Neder landse rekening. Prins Claus liet zich gisteren het water van de Terneuzense zoetwater fabriek goed smaken, zoals PZEM-directeur ir. T. Bo- gerd met plezier zag. De fabriek de grootste ter ivereld werd onlangs in gebruik gesteld ZWOLLE (GPD) De Rijkspla nologische commissie heeft minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening) geadvisseerd het Kuinderbos in de Noord-Oostpolder als schietkamp in te richten. Het is de bedoeling in het 900 hectare gro te bos en de 700 hectare landbouw grond erom heen, een grote varië teit aan schietbanen aan te leggen. Er zou ook met mortieren gescho ten worden, zodat het bos geheel wordt afgesloten. Het publiek zal er geen toegang meer vinden, maar sommige delen zullen ook niet door militairen betreden kunnen worden. Dit deelde gisteren de burgemees ter van de Noord-Oost Polder F. M. van Pantaleon baa-on Van Eek. mee na een bespreking met minis ter Schut, vertegenwoordigers van de Rijksplanologische commissie. Rijks planologische dienst, het leger en de Cultuur-technische dienst. Deze be spreking ,die gistermiddag drie uur in beslag nam, werd ook bijgewoond door de gemeentebesturen van Kuin- re en van Lemsterland, alsmede, door een vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur. AMSTERDAM (GPD) De tweede dag van het Maagdenhuis proces in het paleis van justitie in Amsterdam is rustig verlopen. Diverse verdachten verweten de officier van justitie, dat de leden van de wetenschappelijke staf, die aan de bezetting van het Maagdenhuis hebben deelgeno men. niet worden vervolgd. Of ficier mr. H. W. P. de Vries zei echter dat over deze groep nog geen beslissing was genomen. Niettemin stond gisteren een we tenschappelijke medewerker van de universiteit terecht, de 27-jarige W. Stokhof. Hij had een dagvaarding gekregen omdat hij zich bij de po litie voor student had uitgegeven teneinde dezelfde behandeling te ondergaan als de overige bezetters. Hij zei tot de politierechter, mr. G. H. Nomes: „de bezetting van het Maagdenhuis heeft in elk geval tot resultaten geleid. Bij tal van subfaculteiten wordt het medebeslissingsrecht inge voerd en ook in breder verband heeft de wetenschappelijke staf meer ge hoor gekregen.. Vier jaar van moei zaam overleg over de democratise ring hadden niets opgeleverd. Hij werd conform de eis veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van 250 gul den. De hoogste straf was voor de stu dent Robert Marks (26), die reeds eerder voor lokaalvredebreuk was veroordeeld. De officier eiste zes weken gevangenisstraf, de poli tierechter maakte er vier weken van, waarvan drie weken voorwaardelijk. Hoe kan men ons vervolgen voor het betreden van ons eigen ge bouw? vroeg de 24-jarige student Alfons Schrijvers. Hij schetste uit voerig hoe de universiteit nog altijd vrijwel uitsluitend wordt berecht door kinderen uit hoge en gegoede milieus en dat slechts zes procent van de studenten uit de arbeiders klasse voortkomt. Hij kreeg 250 gul den boete. Eén van de verdachten stelde dat hij niet met kwade bedoelingen naar het Maagdenhuis was gegaan, doch dat hij er met de anderen wilde dis cussiëren. Hij hekelde fel het op treden van de politie. Door het ge bruik van traangasbommen en het waterkanon heeft de politie veel schade in het gebouw veroorzaakt. Het wei-pen van de zware gasbom men in een zaal met 660 mensen vind ik een misdaad. Hij werd veroordeeld tot 200 gulden boete. Maandagmorgen staat de voorzit ter van de ASVA, de student Johan Middendorp terecht. Zijn raadsman heeft de overige acht ASVA- bestuursleden als getuigen dechar ge gedagvaard. Pruik voor nachtvogels Als 's avonds om negen uur plot seling het idee opbloeit om de bloe metjes buiten te gaan zetten, lijdt zo'n plan soms -schipbreuk op de haardos van mevrouw. Met een hoofd dat in geen dagen een kap per heeft gezien viert men nu een maal niet onbekommerd een feestje. Partfse vrouwen hoeven zo'n avondje-uit niet aan dit probleem op te offeren. Bij de (vele) verhuurin- richtingen van pruiken en haarstuk- ken in de Franse hoofdstad zijn er tegenwoordig een paar. die tot elf uur 's avonds open blijven om de nachtvogels aan een feestelijk hoofd te helpen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7