Schrijvende vissers- Vissende schrijvers VISSEN OP ZEE: spannend, maar kostbaar avontuur VEERTIG JAAR UGDHERBERGEN Zonwatervis enguldens .LD-L'IT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-UIT-LD-llIT-LD-mT-LD-UIT-LD-lJIT-LD-llIT-LD-llIT-LD-llIT-LD-UIT-LD-UIT-lD-UIT-L Dodelijke val van 40 meter Prins Claus naar Cape Kennedy LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Door Bram van Leeuwen) Steeds meer vissers ontdek- Bhet avontuur van een dagje weekeinde sportvissen op Elk seizoen varen er meer bepen uit met sportvissers, hun geluk willen beproeven de visgronden enkele mijlen de kust. Ook de stranden, ■ekdammen, pierhoofden en tbavens worden steeds druk bezet met sportvissers, oor d'it steeds groeiende fa- van de Nederlandse sport- serij bestond behoefte aan ede lectuur die nu in de vorm vier hengelatlassen voor de isserjj zijn verschenen. De geversmaatsohappij L.- J. en N.V. gaf vier deeltjes uit Bhreven door Stef de Bruin Cor van Heugten, beiden toriteiten op het gebied van lectuur. In drie deeltjes neemt Stef de min het Waddengebied voor rekening, terwijl Cor van ugten in het vierde deeltje de le groep sportvissers die het avontuurlijke zeevissen hebben ontdekt, breidt zich nog steeds ff de bemanning" van een willekeurige Scheveningse logger. visgebieden van de Zeeuwse delta en de Belgische kust be schrijft. Waddenkennel* - bij - uitstek Stef de Bruin geeft op duidelij ke wijze en in eenvoudige taal weer waar de zeehengelaar met, het meeste succes kan vissen. Elk stukje viswater wordt aan een beschouwing onder worpen, of het nu de straalden van Texel zijn of de visplekjes van Schier monnikoog. Stef de Bruin wydt in het deeltje over de Afsluitdijk en Friese en Groninger kust een beschouwing aan de vervuiling van het Waddengebied dat bij zonder interessant is. Verder vertelt hij de lezer precies waai* de meeste kansen op suc ces zijn gelegen en wanneer. Deze stekkies worden afgewis seld met adviezen voor boten verhuur en verkooppunten van henge lsportartikelen Elk boekje bevat verder een groot aantal foto's die de hen gelaar het water in de mond doen lopen. Foto's van zeevis sen die in de aangeduide gebie den gevangen kunnen worden en beelden van uitstekende stekkies. Een zeer belangrijk onderdeel van de atlassen vor men de kaartjes van kustgebie den, afsluitdijk en wadden. Hoe wel de kaartjes misschien iets beter van opzet hadden kunnen zyn: de aanduidingen zijn ze ker voor verbetering vatbaar, geven ze een duidelijk beeld van de mogelijkheden in de be trokken gebieden. De serie atlassen wordt ge completeerd door Cor van Heugten. die de Zeeuwse delta met Zuidhollandse eilanden en de Belgische kust onder de loep neemt. Het boekje bevat een schat aan deskundige informa tie over om. Walcheren, Schou wen-Du,iveland, Zuid-Beveland en het Veerse Meer. In afwij king van de andere deeltjes, be vat deze bovendien een aantal zeer fraaie luchtfoto's van de visgebieden. ize toeristische rubriek be- we ditmaal aandacht aan j derlandse Jeugdherberg die zojuist haar veer- bestaan heeft gevierd, en terug te gaan in de lenis van deze „centrale" we naar Petten, waar in eerste jeugdherberg werd d. die plaats bood aan ze- igens en zeven meisjes. i jaar later, nu, zijn er in 54 jeugdjerbergen, .amen een half miljoen over- per jaar. waarvan Nitenlandse. De veertien bed- liitgegroeid tot 6500 slaap- iQ de trekkersorganisatie is w toeristische onderneming die nog steeds is af ge horige mensen. anno 1969 is niet alleen 'nisatie die zich bezighoudt exploitatie van jeugdherber- h zich ook heeft opgewor- reisbureau. organisator van j «weken, zeilcursussen, huif- ïn door Drenthe en vele an- fóteiten. "k het feit. dat de tegenwoor- gemakkelijker dan vroe gen vliegtuig stapt om er- het zonnige zuiden een hotel 'hen heeft de NJHC nog gro- !thkingskracht op de Neder- ieugd. middelde de jeugdherberg verleden jaar by ongeveer miljoen overnachtingen en buitenland. Via de 'daaeling verbleven duizen- «erlanders in buitenlandse tergen. Ilbeid houdt voor de leden MHC niet dat men, zoals ■bdtel het geval is, lang van ®oet bespreken. Is er plaats P&jd| gast zonder meer op- is liet vol dan is dat een ri- uit de gastvrijheid voort- samenwerking is tot bui- Msgrenzen merkbaar. In 1932 reeds kwam er een over koepelende organisatie tot stand: de zogenaamde International Youth Ho- bel Federation. Daarbij zyn op het ogenblik zesenveertig landen aange sloten, samen goed voor twintig mil joen overnachtingen per jaar. De bouw van een jeugdherberg en elk jaar wordt er in ons land een nieuwe gebouwd, kost op het ogen blik ongeveer een miljoen gulden. De overheid geeft daarvoor een subsi die van 450.000 gulden. VLISSINGEN (GPD) —De 24- jarige stellingbouwer, H. A. Thiele. is vrijdagmiddag van een stelling gevallen op het terrein van de Kon. My. De Schelde te Vlissingen. Hy was op slag dood. Thiele was ge huwd en had twee kinderen. Het slachtoffer was bezig met het verwyderen van een stelling, samen met een collega. De stelling was on geveer 40 meter hoog aangebracht. Bij het verwijderen van de planken moet Thiele zij"n evenwicht zijn ver loren. In zyn val raakte hij nog en kele spanten van een kraan. DE ENTHOUSIASTE hengelsportliefhebber, die tot de lezers van deze wekelijkse visrubriek behoren, zullen zich de laatste weken misschien hebben afgevraagd, of de schrijver die achter deze verhaaltjes steekt zelf wel eens de waterkant opzoekt of louter en alleen vanachter zijn schrijfmachine dit opperste volksvermaak gadeslaat. Wel, om dit laatste vermoeden maar meteen de (visse)-kop in te drukken: Ik heb vorige maand waarschijn lijk met evenveel spanning op de ope ning van het visseizoen zitten wach ten als u. Zelfs zoveel, dat het me half mei te machtig werd, en mijn vismaat en ik het besluit namen eens te onderzoeken of we erin zouden sla gen wat zeebanket aan de golven te ontrukken in afwachting van de kan sen in het zoete water. HET WAS OP EEN ZONNIGE en uiterst fraaie maandagmorgen, dat we voorzien van stevige werphengels en dito molens en een tas waarin dikbelegde boterhammen een ther mosfles koffie niet ontbraken op weg gingen naar Scheveningen, waar wanneer ons telefoontje tenminste goed was overgekomen twee plaats jes gereserveerd moesten zijn op een van d'e vele roestige loggers, die deze dag zou uitvaren met een aantal even enthousiaste zeevissers. Hoewel de reder in zyn adverten ties de sportvissers had verzekerd, dat elke deelnemer aan de vistocht steeds over genoeg ruimte zou kunnen be schikken op het schip en er een ma ximaal aantal mee zou mogen, bleek op die vroege morgen uit niets dat de scheepsbemanning pogingen zou doen om de grote stroom vissers in te dammen. Integendeel. Iedereen die ook maar even de indruk gaf het tochtje mee te willen maken werd daartoe door de bemanning geanimeerd. Zo kon het gebeuren dat tegen het ver treksein zo'n ruim dertig vissers langs de reling stonden, de een met het grootste optimisme zyn hengeltuig in gereedheid brengend, de ander met de vrees in zijn hart dat zyn lijn straks met vele andere tot een ont warbare knoop zou worden gevloch ten ten gevolge van de grote belang stelling en weer een ander omdat de man met de pieren nog steeds niet was gearriveerd. De vrees van de laatste werd weg genomen toen even later een auto vlak voor de loopplank stopte en met een be wonderens waardij ge ijver con- serveblikjes met zeepieren begon uit te delen, die enkele uren tevoren wa ren gestoken op de Zeeuwse schorren en banken. Om alle misverstanden uit te sluiten, voor elk blikje moest de fikse vergoeding worden betaald van vijf gulden. SOMMIGE VISSERS die met wéi nig welgevallen de glibberige massa bekeken verwijderden onmiddellijk de grote stukken krantenpapier, die op de bodem van het blikje lagen, maar dat was de grootste vergissing die ze konden maken want zeepieren heb ben de reputatie zeer slecht tegen blik te kunnen en het gros werd dan ook na korte tijd tot de voorvaderen ver zameld. Even na acht uur gaf de grommen de motor, onder het hevig trillende dek het sein, dat de vissersmeute zee zou kiezen al moest er eerst nog wat stuurmanskunst tentoon gespreid worden alvorens alle hindernissen van de Scheveningse haven waren genomen. Gelukkig voor de snel zeezieken was de zee zo glad als een spiegel en verr- toonde een treffende gelijkenis met de Kaag op een bijna windstille dag. Daarom geen vissers die groen en geel van ellende ever de reling hingen en steeds hun maaginhoud aan de golven prijsgaven, maar een potige hengelaar die een collega een reuze- formaat plastic-zak toont met de toe voeging dat die vandaag beslist vol moet. Het is tevens zijn laatste poging om de stemming op te vijzelen want de hele bemanning is inmiddels druk be zig alles in gereedheid te brengen voor het startsein. Myn buurman mon teert in al zyn enthousiasme zijn zware werpmolen op de kop aan zijn werphengel en bemerkt bovendien dat zijn viskoffertje alleen maar schar- haken bevat in plaats van de zo be geerde gulhaken. Met wat spijt in zyn blik kijkt hij naar de forse ha ken aan onze onderlijn. Even verderop staat een beginner met veel moeite de zeepier aan de haak te rijgen, maar steeds wanneer het diertje gespiesd is, blijkt dat hij zijn bijnaam „leegloper" alle eer heeft aangedaan. Rond de haak bun gelt slechts een leeg zieltogend om hulsel van wat eens een sappige zee- pier moet zijn geweest. ENKELE ZEEMIJLEN vol gepruts en gepriegel verder stopt het schip en met een ratelend geluid zoekt de ankerketting een rustplaats op de zee bodem. De oorverdovende herrie is te vens het sein voor ons vissers om de al in gereedheid gebrachte werphen gel voorzien van ruim drieënhalf ons lood, twee gulhaken en evenzo veel scharhaken aan het zilte nat toe te vertrouwen. Er zijn vissers bij die met een stukje lood van nauwelijks een ons denken de bodem te kunnen berei ken van dit visrijke zeewater. Ze worden uit hun zalige vissersdromen het egale blauw regelmatig werd doorbroken door een schuimende golf. Behendig dirigeerde de bebaar de visser met zijn zware zeehengel de jonge kabeljauw naar heit schip waar een andere enthouasiste visser en na enkele missers in slaagde de vis aan de scherpe punt te steken en bin nen boord te hysen. Een pondje of tien gul klettert even later op het dek, maar niet lang, want met een welgemikte slag maakt hij een einde aan het, vissenleven. Stuiptrekkend blijft de vis in een houten kist liggen. In die kist krijgt hij even later ge zelschap van een nog iets grotere soortgenoot, want vrij kort daarop haalt de kapitein, terwijl hij schijn baar ongeïnteresseerd het Fabeltjes krantlied neuriet, de tweede gul bo ven water. Daarmee heeft hy echter zijn kruit verschoten en houdt het evenals de andere vissers op schol, schar en af en toe een wijting. VOOR DE MAKREELVANGST is het nog rijkelijk vroeg in de tijd en zo slaagde slechts één van de vissers erin een dergelijke delicatesse te ver schalken. Rond vier uur vindt de ka pitein dat het welletjes is; trouwens de anomo begint wat te verslappen ook al omdat het getij niet bepaald gunstig is. Op de terugtocht naar de „landrot ten" doet het schip nog even het ra dio-schip Veronica aan waar een dringende behoefte blijkt te bestaan aan zeepieren. Wat onwennig en als ontwakend uit een droom, stappen de vissers even later aan land. De wat minder met „buit" bedeelde deelne mers aan de trip krijgen van de ka- De gul is bijna binnenboord. Met enkele handige grepen wor den de ingewanden verwijderd. De strijd voor de jonge kabel jauw is gestreden. In het hart van Augsburg vierde onlangs de zgn. Fuggerei een soort hofje haar 450- jarig bestaan. Deze misschien oudste sociale nederzetting ter wereld werd in 1519 door de Duit se koopmansfamilie Fugger, die geld aan pausen en keizers leen de, voor de armsten der armen gebouwd. Zij bestond uit vijftig kleine, in de stijl van die tijd ge bouwde huizen. In de tijden der feodale heerschappij als revolu- ionaire prestatie aangemerkt, jleef de historisch belangrijke wijk tot op heden als markante bezienswaardigheid bewaard. De oorlog had weliswaar zijn sporen nagelaten, intussen is de ,,Fug- 'jerei" echter weer met gemo- ierniseerde woningen in haar oorspronkelijke toestand terug- ïébracht. Ook thans wordt de nederzetting uit de middelen van een door de Fuggers in het leven geroepen stichting in stand ge houden. De jaarlijkse huur voor een woning bedraagt over eenkomstig de traditie volgens de huidige koers in Duitsland 1,72 Dmark. opgeschrikt wanneeer korte tijd later een boze collega verderdop uitvalt dat de lijn verstrikt zit met de zijne. HET IS NIETT de enige keer dat het gebeurt. Vooral in de beginperio de worden er meer verstrikte lijnen binnengehaald dan vissen. De ont stemde gezichten verdwijnen naar mate de eerste vangsten worden ge noteerd. Het begint wat bescheiden met mini-wijtingen en scharretjes, maar er lijkt verbetering in zicht wanneer het eerste triplet (drie vis sen tegelijk aan één paternoster) wordt gemeld. Inmiddels hebben mijn be aasde ha ken hun werk niet gemist. De tweede worp is raak en de onderlijn ver schijnt boven water met twee wijtin gen. Ook mijn vismaat takelt het eerste zeebanket binnenboord. Naar mate de ochtenduren vorderen en de bootsman meer overhete en mieren- zoete koffie aandraagt blijkt dat ze het toch niet zo goed doen. Onze hoop, die erop gevestigd was om vandaag gul mee naar huis te- nemen, gaat niet In vervulling. Hoe wel het niet de beste tijd daarvoor was de meeste gul wordt In het kou de jaargetijde gevangen hadden we toch onze zin daarop gezet. Wat e echter ook van onze zeepieren at, het was geen gul. VROUWE FORTUNA was meer op de hand van de kapitein van het schip. De bebaarde grijsaard, die waarschijnlijk zyn leven lang bui ten het territorium heeft gezwalkt en nu zyn a.o.w. wat bijspijkert en pleziertochtjes voor de steeds groei ende groep zeesportvissers schreeuw de dat de pikhaak maar eens in orde gebracht moest worden en meteen was het hele schip in rep en roer. Iedereen rende naar bakboord waar pitein wat schol en schar in de hand gedrukt en daarmee is het afgelopen. Vissen op zee is hoewel niet al tijd een brokje avontuur dat we in onze drukke maatschappij gelukkig nog bezitten. Maar voor datzelfde brokje natuur moet flink in de beurs worden getast. Een plaatsje op de boot kost al gauw meer dan vijftien gulden en dan laat ik nog buiten beschouwing het geld voor de zee pieren en de reiskosten. En niet te vergeten de „oorlam" die u als af sluiting van deze visdag in het dichts- bijzijnde cafeetje neemt. BRAM VAN LEEUWEN DEN HAAG (ANP) De rijks voorlichtingsdienst deelt mede. dat Prins Claus een uitnodiging van de NASA heeft aanvaard om op 16 ju li de lancering van de Apollo II op Cape Kennedy bij te wonen. ADVERTENTIE Bruint mèt en zonder zon

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17