New York gaat een burgemeester kiezen Jonge Japanners kunnen niet meer in de schoolbanken Power to the Neighborhoods! f: Schrijver Mailer als scherts-kandidaat Achieve local control ai Education, Housing, Sanitation, Parks and Police! Eiss off the boredom of the Democratic Machine! mm MAiUR-HKimmt Mooi weer en droogte spelen handel parten Door .H.L.Leffelaar GROTE VERWARRING INEEN ONLEEFBARE STAD i IH NS bestelt 120 bussen in Woerden Hormaa Mailer lor Mayor lor President ci the City Council LEIDSE VEEMARKT Wol vee Varkens Door meer voeding van westers type NIET ALLEEN IN JAPAN ZATERDAG 14 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Op 17 juni worden in New York de republikeinse en democratische voorverkiezingen gehou den voor het burgemeesterschap van de stad. De dan gekozen kandidaten zullen het in novem ber tegen elkaar opnemen, wanneer de eigenlijke verkiezingen worden gehouden. De republi keinse burgemeester John Lindsay heeft zich herkiesbaar gesteld en heeft in zijn partij de op positie van één tegenkandidaat. Typerend voor de geïnspireerde rommeligheid van New York, en voor het gekibbel aan de op van de stedelijke democratische partij is dat, niemand met zekerheid kan zeggen hoeveel democraten dingen naar de kandidatuur van hun partij. Hoe groot de verwar-ring is blijkt uit een olijk hoofdartikel waarin the Washington Post zijn concurrent the K«w York Times feliciteert met het fg dat zijn redacteuren erin ge- gjNgd zijn de kluwen kandida- en meelopers te ontwarren om *st te stellen dat het aantal blyk- tur van dag tot dag verandert door bit uitvallen en weer terugkeren van DBunigen die zich kandidaat stel- ójo. Volgens de laatste berekeningen uren er maximaal 14 aspirant-bur- jBieesters-kandidaten en minimaal ftttn. Onder hen komen een paar beken de namen voorRobert Wagner (die vóór Lindsay burgemeester van New York was), het veelbesproken Con greslid Adam Clayton Powell (die de ocgerwijk Harlem vertegenwoordigt), eo de schrijver Norman Mailer die onlangs de pulitzer prijs won voor cjn boek „The armies of the night". Niemand van de veertien gegadig den verschilt van mening over de een goede portie eigen geld in een verkiezingscampagne te steken (Mai ler stelde o.a. het geld van de Polit- zer prijs beschikbaar voor zijn cam pagne) en alle tijd en energie ervoor op te offeren, wanneer het niet zou gaan om de verovering van de bur gemeesterspost. Het antwoord daarop ligt in Mailers visie van New York als de meest hippe stad ter wereld en in zyn theorie over een „existen tialistische politiek" een politiek die radicaal breekt met wat eraan vooraf ging, risisco's neemt en boven al creatief is. Mailers campagne is er dan ook niet zozeer op gericht om te winnen, als wel om een nieuw poli tiek klimaat te scheppen waarmee de serieuze politieke kandidaten reke ning moeten houden. In dat opzicht loopt zijn onderne ming gelijk aan de beweging van de rebellerende studenten, die ook een nieuwe basis willen leggen voor een minder hypocriete, opener, eerlijker samenleving met andere menselijke waarden dan die van efficiency, am bitie en agressie. Om die reden be sloot Mailer zioh niet. eerder kandi daat te stellen dan nadat hij de stem ming aan de universiteiten over zijn kandidatuur had gepeild. Spotprent in Neivyorks blad. Mailer kandidaat voor burge meester. geselecteerde gezelschappen, waaron der bijvoorbeeld toch ook de vereni ging van juristen en een gezelschap van politie-functionarissen en zij houden zich tegen alle verwachtin gen in aan een strikt tijd-sohema. Een van de meer onorthodoxe ver- kiezings-bij eenkomsten vond on langs plaats in The Village Gate, een bekend restaurant-annex-nacht- club in de artiestenwyk Greenwich Village van New York. Het was het soort avond daarop vooral Mailer het meest in zijn element Is. Het ge- gezelschap van een 300 mensen be stond voornamelijk uit jongeren, ge kleed in een variëteit van col-truien, veel mascara, grote ronde zonnebril- 1 len hoewel het er stikdonker was. ge bloemde overhemden en flambard - achtige hoeden. Een in rok geklede rock- en roll band verdoofde het pu bliek met oorverdovende op Bach ge- inspireerde muziek. Neger-obers met een pijp in de mond en met Mailer Breslin spelden op de revers namen de bestellingen op. Norman Mailer en Jimmy Breslin arriveerden een half uur be laat in een uitgebreid gezelschap van jonge en oudere vrouw, hippies en goed geklede mannen. Mailer droeg een ge streept colbert met vest. maar daar bij een bijna tien centimeter brede broekriem met een grote gesp. Zijn officiële introductie werd overbodig WOERDEN (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben bij de N.V. Carrosseriefabriek Den Oudsten en Zonen in Woerden een order ge plaatst van 120 autobussen (lijn- en semi-toerbussenDe order beloopt ongeveer zes miljoen. gemaakt doordat een negermeisje zich onverwacht meester maakte van de ge luids-installatie en Mailer uit daagde iets aan de negers te doen. Norman Mailer beklom het podium met een glas whiskey in de hamd. wachtte tot zy uitgesproken was en zei: ..Deze tent heeft de slechtste psychedelische akoestiek van New York. Jullie hier zijn allemaal ver wende varkens. Houd je bekken dicht, stoor me niet wanneer ik aan het denken ben". Niet meer van buitenaf Hij stond wijdbeens met zijn borst omhoog en keek roezig de donkere ruimte in. „We kunnen het winnen met al jullie engelen en duivels. Ik zal jullie trakteren op een speech waarvan je zult braken en van in pa niek zult raken. Als je je afvraagt waarom Breslin en ik ons zo inspan nen. dan is het alleen omdat wij ver bruikt kunnen worden en omdat we iets voor New York voelen. Mijn pro gramma bevat alles van Black Po wer tot Ierse zelfgenoegzaamheid. Houd je bekken dicht, ik doe mijn best. Het gaat erom dat deze stad van buitenaf wordt geregeerd, door sub sidies uit Washington, door de grote zakenbelangen, maar niet door ons zelf. Daarom willen wij zeggenschap voor de stadswijken. Die moeten zelf beslissen wat ze willen. Als ze ge dwongen vrije liefde willen invoeren, kunnen ze het krijgen. Als ze ge dwongen kerkbezoek willen hebben, hebben, laat ze hun gang gaan". Nadat hy was uitgesproken, be klom een man met een openhangend overhemd en op blote voeten het po- She a vote to- dium. „Mailer, je bent een labbekak", riep hij in de microfoon. Mailer die aan zijn tafeltje was gaan zitten, stond moeizaam op en liep het po dium weer op met zijn glas whisky, maar de uitdager was inmiddels af gevoerd. Hij keerde langzaam lopend weer terug door de naar buiten schui felende gasten. In een vraaggesprek met The New York Times bleek Mailer zeer pre- ciese ideeën te hebben over zulke uit eenlopende onderwerpen als behui zing, belastingen, transport en het geweld op de scholen. Hij zal de ver kiezingen wel niet winnen in novem ber. maar New York zal de hele zo mer over hem en Jimmy Breslin Verkiezingsbiljet voor Mailer- Breslin. praten. Met afgrijzen, met instem ming, misschien met bewondering. En sommige van de oudere politici zullen ontdekken dat er iets aan de hand is, waar zij rekening mee moe ten houden. De Japanse kinderen groeien uit hun schoolbanken en de pla fonds en deuren van de huizen zullen wellicht hoger moeten wor den. De oorzaak schijnt te zijn, dat de Japanners van de traditionele eenvoudige Japanse gerechten, die zijn gebaseerd op rijst, het voornaamste voedsel in Azië, zijn overgegaan op gerechten van westers type, waaraan meer vet en zuivel te pas komt. „Het kan best zijn, dat de Japan ners in niet zo verre toekomst de Amerikanen zullen overtreffen wat hun lichaamsmaten betreft", zei dr. Sjlnkitsji Nagamine van het Japan se Nationaal voedingsinstituut van het ministerie voor de volksgezond heid en Sociale Zaken. Volgens Nagamine hebben zowel de wijziging van de voedingsgewoon tes als de aanzienlijke verhoging van de levensstandaard in Japan zonder twijfel bijgedragen tot de opmerke lijke lichamelijke groei sinds de oor log. De indrukwekkende lichamelij ke veranderingen vertonen zich vooral bij de jongere generaties. In de lagere en laagste klassen van de middelbare scholen groeien de kinderen uit hun banken en stoe len, aldus rapporten van ambtena ren van het ministerie van On derwijs, dat de normen voor school- meubelen heeft moeten herzien. IJlt een onderzoek van het minis terie is gebleken, dat de gemiddel de lengte van elfjarige jongens de laatste 68 jaar met 11,8 cm is toe genomen. Bij meisjes van dezelfde leeftijd bedroeg de toeneming 13,8 cm. Gedurende de periode van 1900 tot 1968 zijn de elfjarige jongens 6,2 kg zwaarder geworden en de meisjes 8,6 kg. Voor 14-jarige jongens be ulende onleefbaarheid van New waai* het dagelijks bestaan om haverklap gedeeltelijk wordt ver door stakingen van vuilnisop- tot buschauffeurs en zieken- personeel. Dat is het enige punt over lleaarheid bestaat want de plannen en oplossingen die kandidaten voor het probleem York hebben, bestaat uitslui- verwarring en vaagheid. orman Mailer is de enige, die duidelijk programma heeft op- eld, waarbij echter de vraag is hoeverre zijn voorstellen aan ernst ten wat zij aan duidelijkheid en. Mailer wil van New York rbeeld een aparte staat maken, nu aan de stadswijken zelfbe- wordt gegeven, met een eigen aad eigen politie, eigen scholen, vuilnisophaaldiensten. De slag voor Mailers verkiezingscam- aijn „geen geklets" (alterna- ,geen koeiedrek meer"), en op de schoffies" (vote the ras- In). De slogans zijn er niet op t de Indruk te wekken dat het ernst is. Maar wie daaraan twijfelt moet tegelijkertijd afvragen waarom grap-kandidaat bereid zou zijn Mailer staat kandidaat met Jimmy Breslin, een journalist van Ierse af komst, die het voorzitterschap van de gemeenteraad van New York hoopt te behalen. Ook Breslin ver tegenwoordigt de nieuwe stroming in de Amerikaanse politiek, die geen heil meer ziet in de bestaande partij politiek waarbij het mogelijk is dat kandidaten gekozen worden die het vertrouwen van de partij hebben, maar niet van de kiezers zelf. (Van daal- ook hun slogan: „weg met de verveling van de democratische par tij-machine")- Geen gezoen meer Zoals te verwachten voeren Mai ler en Breslin het tegenovergestelde van een klassieke verkiezingscam pagne. Ze hebben wel een hoofd kwartier gehuurd op Columbus Cir cle. bestaande uit een grote ruimte met een paar lange houten tafels waarop gestencilde verkiezings-lite ratuur ligt, maar zij vermijden de geijkte wandelingen door de stad om handen te schudden, kinderen te zoe nen en oude vrouwen een schouder klopje geven. In plaats daarvan be perken zy zioh tot toespraken voor LEIDEN Er heerste gisteren op de veemarkt een gedrukte stemming en dit ondanks het mooie zomerweer en behoorlijke aanvoeren. Ook an dere markten gaven dit beeld te zien. Na het lange en te koude voor jaar is het nu de droogte, die de handel parten speelt. Voorts is de hooibouwtyd aangebroken, die niet alleen de mensen op het bedrijf houdt maar ook zuinigheid gebiedt met het weinige gras. Verschillende rubrieken moesten met de prijzen omlaag, waarbij de afdeling wolvee in de sector schapen en overhouders de grootste terugslag ondervond. Slechts de varkenshandel voor het leven bleef goed stabiel. De totale aanvoer bedroeg rond 3200 dieren. Over aanvoer in de afdeling ge- bruiksvee en jongvee mocht men niet klagen. Met de belangstelling was het echter danig minder. Voor het melkvee was het zeer rustig en voor de vare koeien ook kalm met lagere prijzen. Ook de lagere prijzen voor de vare koeien. Luxe dieren bleven echter wel aan de prijs. In de afdeling vette koeien geen /rote aanvoer, voor de tijd van het jaar echter normaal. Er is veel in voer geweest van buitenlands vee terwijl als gevolg van het warme weer het vleesgebruik minder was. vooral van de gewone gangbare vleessoorten. In de handel was t op deze afdeling een luie en gedrukte bedoening en waren het alleen de goed jonge magere dieren die nog enigszins prijshoudend bleven. Voor alle andere soorten noteerden de prijzen lager. Hoewel de aanvoer van vette kal veren klein bleef, waren de aange voerde kwaliteiten vrij behoorlijk. Bij een iets ruimer aanbod bleef de vraag goed. met gevolg een goede handel met stabiele prijzen. gere prijzen. Het aanbod van slachtvarkens was niet groot maar er werden ook heel wat dieren minder geslacht. Ook de export was niet overdadig en zat hier ook het warme weer wel iets tegen. De handel gedroeg zich daar door tamelijk rustig met iets lagere pryzen. Iets minder aanvoer van geiten en een goede tot tamelyk vlotte prijs houdende handel. VEILI6HEID BIJ HEI OMVEER Tïos ter beveiliging tegen het bliksemgevaar De aanvoer in de afdeling wolvee was goed en niet veel minder dan vorige week. maar de handel was voor velen teleurstellend. Vette scha pen en overhouders worden niet meer voor de export afgenomen en waren daardoor maar zeer moeilijk te plaatsen, hetgeen voor het bin nenland goedkoper schapenvlees be tekent. Deze handel deed het erg stug tot traag met behoorlijk lagere prijzen. Ook de handel in zuiglam- meren verliep tamelijk stug met ge drukte prijzen. Door de vakanties wordt Parijs ontvolkt, dus minder afname voor de export. Door het nog geringe aanbod toch nog tamelijk goed geplaatst. De belangstelling voor de weldery hield zich eveneens rustig. De hooibouwtyd en te weinig gras zijn hiervan wel de oorzaak. Ook deze handel deed het daardoor matig tot rustig met straf onder druk staande prijzen. In de afdeling varkens voor fok- en mestery een goede ruime aan voer en ook een goede vlotte handel. Vraag en aanbod vangen elkaar goed op. De dieren bleven onverkort duur met nog geen tendens van la- 3lijf weg bij kkine mefa len afdakken.vrljstaan. de bomen.open piek en, metalen hekwerk Indien de bliksem in een auto zonder linnen kap inslaat dan rustig blijven zitten. In de au to bent u veil igLater met een sprongetjeuit de auto stappen 6a tijdens het onweer alleen in uiterste nood. taak naar buiten!!!!!! Inhet vrije veldishet veilig om onder een hec of gehurkt in een grep pel te schuilen met een stuk metaal (b v.een schep)onder de voeten die dan vlak bi j eikaar moeten staan!!!!!!!!! I droeg de gemiddelde toeneming van de lengte 12,7 cm. Volgens ambtenaren is de gemid delde toeneming van de groei spe ciaal groter geworden in de laatste twee tientallen jaren, gedurende wel ke de meeste ontberingen van de tweede wereldoorlog zijn verminderd of weggevallen. Het is thans ge woon, dat kinderen van 14 of 15 jaar groter zijn dan hun ouders, zo zeggen zij. Officiële persoonlijkheden zeggen, dat rijst voor 1,8 miljard mensen in Azië als hoofdvoedsel wordt be schouwd. maar dat in Japan steeds meer mensen brood, boter, cornfla kes. eieren en vlees eten en melk drinken. Men zegt niet teveel, als men be weert. dat tegenwoordig in bijna elk Japans gezin geen rijst op de ont bijttafel verschijnt. Schoollunches De voorkeur van jongere Japanners voor gerechten zonder ryst kan ge deeltelijk worden toegeschreven aan het in 1947 ingevoerde systeem van sohoollunches. Deze werden in 't ge hele land gegeven op de lagere school Ze begonnen met melkpoeder, meel en ingeblikt voedsel, door de geal lieerde bezettingsstrijdkrachten be schikbaar gesteld om de hongerige kinderen in Japan te sparen voor ondervoeding. Het menu van de schoollunches is nog altyd gebaseerd op brood en melk zonder rijst. Een door het ministerie voor de Volksgezondheid en Sociale Zaken in het gehele land ingesteld onderzoek naar de voedingsgewoontes heeft de verwestering van de maaltijden in normale Japanse gezinnen aange toond. Uit de statistieken bleek, dat de gemiddelde Japanner in 1966, 49.9 milligram kalk per dag tot zich nam vergeleken met slechts 2 milligram in 1949. Kalk is een belang rijke bouwstof voor de beenderen van de mens. „Als het, zoals wordt verwacht, zo doorgaan", zei dr. Nagamine. „dan zullen de maatstaven voor het bouwen van huizen moeten worden herzien. De plafonds en de deuren zullen hoger moeten worden dan vroeger". Een overeenkomstige herziening voor meubelen en kleding is reeds een probleem geworden voor de fa brikanten. Nadelen Dr. Nagamine wees op enkele na delige gevolgen van de veranderingen in de voedingsgewoontes. Enerzyds is het aantal gevallen van vroeger zeer veel voorkomende ziekten, zoals bert beri en tuberculose, zeer verminderd maar anderzijds zijn ziekten van het hart en aderverkalking in aantal toegenomen. De traditionele Japanse soemo-wor stelaars, die op speciale wijze eten om reusachtig van gestalte te wor den, zijn langer en veel zwaarder dan de gemiddelde Japanner. Hun gemid delde lengte is 1.80 meter en hun ge middeld gewicht 120 kilo. De soemo-worstelaars eten specia le, zware maaltijden, bestaande uit grote hoeveelheden ryst en „tsarko- nabe", een gekookt mengsel van vlees of vis met groenten en miso (pasta van sojabonen, of Sjoyoe (sojabo- nensaus). Velen krijgen later last met htm gezondheid. -¥■ Bedden en bedsteden uit vorige eeuwen vallen in de eerste plaats op door hun afmetingen: ze zijn meestal zó kort, dat de hedendaagse mens van „normale" lengte niet meer erin past. Het is natuurlijk best mogelijk, dat de voorvaderen het prettig vonden om opgekruld te slapen, maar een meer voor de hand liggende verklaring is, dat we allemaal wat langer zijn geworden. Een we tenschappelijk medewerker van een Newyorkse univer siteit heeft zich weer eens in het verschijnsel verdiept en stelt vast, dat in alle „ontwikkelde" landen de men sen langzaam maar zeker groter worden. Dat is, aldus McCall's, ook het geval in Japan, dat lange tijd als het land-van-kleine-mensen te boek stond. De Japanse teen agers van nu zijn meestal even lang als hun Amerikaan se leeftijdsgenoten, en de jeugd van Israël torent dik wijls uit boven de in Europa geboren ouders. Allemaal een gevolg van goed uitgebalanceerd voedsel en betere algemene omstandigheden, zeggen ze aan de Newyorkse universiteit.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15