Eerste dag veertig gevallen Geldboete en gevangenisstraf Rector magnificus was getuige Afvalstoffen vormen groot vraagstuk Ontwikkelings beleid is beslist niet commercieel •«8«MÉM Bestrijdingsmiddelen oorzaak vogelsterfte PLEIDOOI VOOR .MIDDENSCHOOL" VADER fotospulletjes Minister L clink: Steekproef toont aan: Industrie3,8 min. m3 K VP-fractie is boos op ir. Stienen Geef WOLFSLAG LEIDEN Man vlucht en springt in Kanaal VRIJDAG 13 JUNI 1969 LEIDSCF DAGBLAD PAGINA T ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) Op de eerste dag van de serie Maagdenhuisprocessen voor de politierechter in Amsterdam konden circa 40 van de 60 opgeroepenen worden verhoord en berecht. De straffen liepen uiteen van geldboetes, variërend van 200 tot 300 gulden, tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf fen van twee tot zes weken. In de middagzitting, waarbij po litierechter mr. G. H. Nomes werd afgelost door mr. A. Oosterbaan en officier van Justitie mr. J. J. Abspoel door mr. H. G. van Everdingen, was als formaliteit nodig dat het al gemene requisitoir en het algemene pleidooi, betrekking hebbende op alle zaken, moesten worden herhaald, wat een tijdverlies van bijna ander half uur opleverde. De soepelheid van de ochtendzit ting verdween toen mr. Oosterbaan de middagzitting opende. Deze dulde geen applaus en interrupties van het publiek en liet onmiddellijk een stu dent van de publieke tribune ver wijderen toen deze luidkeels om meer openbaarheid riep. GETUIGEN In die middagzitting was de zaak tegen de 20-jarige scheikundestu- dent Joost Kircz, hoewel gelijk aan alle andere, in zoverre interes sant dat rector magnificus prof. dr A. D. Belinfante zowel als kanse lier-directeur drs. W. Drechsel als ge tuigen a décharge waren opgeroepen door raadsman mr. H. A. Kater. Na 2 uur ongeduldig wachten ver scheen prof. Belinfante voor het ge- tuigenhekje, maar wie op verrassende uitspraken had gehoopt kwam bedro gen uit. Op een vraag van de verde diger zei hy. dat de eigenaar van het Maagdenhuis de rechtspersoon de universiteit is en dat het beheer bij verordening is opgedragen aan het presidium. Voorts dat zich in het Maagden huis geen bureaus bevinden waar studenten behoeven te komen en dat hy niet alleen de bezetters heeft ver zocht maar zelfs heeft gesommeerd het gebouw te verlaten. De rector- magnificus zei verder dat de ontrui ming door de politie is gebeurd, na dat het voorstel hiertoe buiten zijn medeweten had plaatsgevonden. De heer Drechsel werden vragen gesteld over het vertrek van de werk sters, hetgeen van belang zou zyn omdat verdachte Kircz, in tegenstel ling tot de tenlastelegging volhield dat hij niet door het raam was bin nengedrongen, maar een open staande deur was binnengewandeld. Mr. Kater liet duidelijk blijken de beide getuigen te hebben opgeroepen om meer inzicht te krijgen in de naar zijn oordeel te oppervlakkige processen-verbaal in het dossier. Kircz heeft onlangs ook terechtge staan voor het binnendringen van het Mexicaanse consulaat. Dit feit liet de officier van Justitie meespe len in zijn eis, die vier weken gevan genisstraf inhield. In zyn pleidooi concludeerde de raadsman tot vrij spraak, omdat Kircz niet het ge bouw was binnengekomen in strijd met de in de ten laste legging ge noemde wetsartikelen. De politie rechter kon hierin niet meegaan en veroordeelde de verdachte conform de eis tot vier weken. „Wat hier gebeurt is onvoorstel baar. Het komt er op neer dat het geen enkele zin heeft de bezetters van het Maagdenhuis juridisch bij stand te verlenen", aldus mi*. H. A. Kater, die gisteren by de Amster damse politierechter twee studenten verdedigde. „De straffen die hier worden uitgesproken geven de in druk dat er consequent een harde lijn moet worden gevolgd. Die straffen zyn schrikbarend hoog. De verdedigers hebben in de nacht- van woensdag op donderdag hun plei dooien moeten voorbereiden, omdat er te weinig tijd was om zich be hoorlijk te kunnen documenteren. Toch gaat het hier, vooral bij stu denten, om zaken die een belangrij ke ingreep zyn in hun leven. Gevan genisstraffen kunnen een carrière breken". Marian de Graaf protesteerde er tegen. dat de magistraten geen be langstelling voor haar woorden had den en voegde de politierechter toe: „Meneer de politierechter, ik heb met grote verbazing geconstateerd dat u nog geen sekonde nadat de verdach ten hun verdediging hebben gevoerd, tot een uitspraak komt. Dat bewijst dat u niet nadenkt. Ik dacht dat het wel de moeite waard zou wezen zich hierop goed te bezinnen". Wellicht om haai- te gerieven ging mr. Oos- terbaan vijf minuten in raadkamer, Toen hij terugkwam was hij geble ven bij de eis: 250 gulden boete UTRECHT (ANP) De beroeps keuze dient zeker nog tot het vijf tiende levensjaar te worden uitge steld. terwijl het kind de kans wordt geboden op grond van de ervarin gen, die op de middeschool in de le vensfase van 12 tot 15 jaar worden opgedaan, om werkelijk te kiezen en gedetermineerd te worden. HAARLEM (GPD) In Ne derland gaan de afvalstoffen een steeds groter probleem vor men. De gezamenlijke Neder landse industrie brengt thans 3,8 miljoen kubieke meter voort. Dit heeft het Bureau Milieu-hy- giëne in samenwerking met de Kamers van Koophandel en Fa brieken vastgesteld in een en quête. De resultaten van dit on derzoek worden deze week ge publiceerd in de „Nederlandse onderneming", het blad van de VNO. Met de bestemming die veel industriële afvalstoffen, blijkens de enquête vinden, wordt duide lijk dat de industrie in toene mende mate met moeilijkheden te kampen zal krijgen als niet samen met overheidsinstanties, plaatselijk dan wel regionaal, een oplossing wordt gevonden. Meer en meer zal men toe moeten naar oplossingen zoals men in de Rijnmond heeft ont wikkeld. In het Botlekgebied wordt zoals bekend een vuilver brandingsinstallatie gebouwd, waarin 22 gemeenten financieel deelnemen. Deze installatie zal zowel het huis- als het indus triële vuil van de gemeenten verwerken. De industrie zelf kan ook het nodige doen aan de oplossing van het afval probleem, door het zoeken naar nieuwe produktie- processen die minder afvalstof fen voortbrengen, minder moei lijk te verwerken zijn of door re generatie. Het Bureau Milieu-hygiëne spant zioh in gesprekken tussen bedrijven met dezelfde proble men op dit terrein tot stand te brengen en adviezen te geven. In de tweede plaats is het bu reau een centraal punt van het bedrijfsleven voor gegevens en overleg met de overheid. De centrale overheid ziet de pro blemen ook wel en heeft daarom opgericht de Stichting vaste af valstoffen. In de Raad van bijstand van dit in te stellen college, zal de industrie naast andere belang hebbenden, gelegenheid krijgen haar adviserende stem te laten horen. Als ook de gemeentelijke overheden algemeen erkennen dat zij op dit terrein een taak hebben, dan is de organisatori sche basis gelegd om te komen tot een adequate aanpak van wat onder meer in de volksge- zondheidsnota wordt genoemd, een der belangrijkste factoren, die ons levensmilieu bepalen. De uitkomst van het onder zoek van het Bureau Milieu-hy giëne heeft bevestigd, dat de hoeveelheid industriële afval stoffen sneller toeneemt dan het kwantum huishoudelijke afval, en op het punt staat te evenaren zo niet te overtreffen. Meer dan tot nog toe het ge val is, zal daarom de overheid by taak en planning eveneens industriële afvallen moeten be trekken. Het oude standpunt van gemeentelijke reinigingsdiensten dat gebaseerd was op een situa tie van een nog weinig indus trieel ontwikkeld Nederland en op gemeentelijke verordeningen die de taak van deze diensten, recht op afhalen en verwerken van uitsluitend huishoudelijk vuil regelen, moet worden prijs geven, aldus het Bureau Mi lieu-hygiëne. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De tweede kamerfractie van de KVP is boos op ir. J. Stienen (27), de voorzitter van de KVP-jongerenorganisatie. De jongerenvoorzitter heeft eerder deze week in een interview kritiek geoe fend op een aantal leden van de fractie, die volgens hem niet werke lijk actief zijn en daarom vervan gen zouden moeten worden. De heer Stienen wilde in het in terview niet zeggen wie deze slechte fractieleden zijn, maar noemde wel zeventien namen van goede fractie leden. Het interview is gisteren door fractieleider ars. Schmelzer in de plenaire fractievergadering ter spro ke gebracht. Besloten is, dat de heer Schmelzer de jongerenvoorzitte»- schriftelijk in kennis zal stellen van het ongenoegen van de fractie over zyn optreden. FLESSEPOST NA 2 JAAR BEANTWOORD VLISSINGEN (GPD) Een brief in een fles stoppen en aan de zee toe vertrouwen heeft zo zijn eigen charmes. Je weet maar nooit waar zo'n fles terechtkomt en wie hem vindt. Meestal komt die fles niet ver maar een enkele maal wil het wel eens lukken. Zo werd een fles, die Joke de Zeeuw uit Vlissingen (18 jaar) twee jaar geleden in het water van de Noordzee gooide, woensdag gevonden door I. Vorster, een 21-jarige Visser uit Oos-Lon- den (Zuid-Afrika). Het is overigens niet de eerste maal dat Joke uit Zuid-Afrika antwoord krijgt op haar „flessepost". Enkele dagen geleden kreeg zy een kaart van John Rietveld uit Kaapstad. In zyn commentaar, dat we via de telex binnenkregen, zei flessenvis- ser Vorster, dat hij zeker zal schryven en dat hy hoopt dat Jo ke inmiddels niet is getrouwd. Wat dat laatste betreft kan Vorster ge rust zijn. Oriëntatie op het ontstaan van een middenschool is beslist noodzakelijk. Daarbij moeten ook de buitenlandse ervaringen meespelen. In een een wordend Europa kunnen wy 't ons niet meer veroorloven er zeer af wijkende onderwijsstructuren op na fee houden. Dit zei vandaag de heer J. R. Wes terhuis in de openingstoespraak voor de algemene jaarvergadering van de Algemene bond ter bevorde ring van beroepsonderwijs, die in Utrecht is gehouden. Volgens hem moet de brugklas over de gehele breedte van het voortgezet onder wijs waar gemaakt worden en moet ze uitgroeien tot een brugschool van enkele jaren. Daarin zou niet zozeer algemeen voortgezet onderwijs moeten worden gegeven als wel werkelijk algemeen vormend onderwijs. Vooral voor het lager beroepsonderwijs zal in de toe komst meer en meer gelden, dat het dient te worden ingebouwd in die middenschool, die in ons omringende Europese landen reeds bestaat of duidelijk wordt nagest-reeft, aldus de heer Westerhuis. In Venetië worden opnamen gemaakt voor een filmdie geba seerd is op het levensverhaal van de grote vrouwenverleider uit de zeventiende eeuw Casanova. De rol van Casanova wordt gespeeld door de jonge Engelse acteur Leonard Whiting. U ziet hem hier in gezelschap van de charmante Christina Comencini, een doch ter van de Italiaanse regisseur Luigi Comencini, die ook een rol in de film heeft. ADVERTENTIE HAAL ZE BIJ JAN Breestr. 123 AMSTERDAM (ANP) Tenmin ste zestig procent van een willekeu rige steekproef uit de in de afgelo pen winter dood gevonden roofvo gels en uilen blykt te zyn omgeko men door chemisohe bestrijdings middelen. Dit is de conclusie van een onlangs afgesloten onderzoek, verricht door het instituut voor vete rinaire farmacologie en toxicologie in Utrecht en het reactor instituut in Delft. In de laatste twee maanden van 1968 en de eerste vier maanden van dit jaar heeft zich op vele plaatsen in het land opnieuw een omvangry- j ke sterfte voorgedaan onder de in het wild levende roofvogels en uilen. Zo werden alleen al in Zeeland 185 en in Groningen 70 dode exemplaren aangetroffen, waarbij moet worden bedacht dat het aantal gevonden vo gels slechts een deel is van het wer kelijke aantal, aldus de contact commissie voor natuur- en land- schapsbescherming waarin ruim honderd organisaties samenwerken. I Het onderzoek heeft aangetoond. I dat het insecticide Dieldrin en kwik- verbindingen verantwoordelijk zijn voor tenminste zestig procent van de J sterfte. Beide worden in de land bouw gebruikt als zgn. ontsmettings- Stemmen staken weer in Kamer DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de be slissing over de nieuwe wet op de vennootschapsbelasting moeten op schorten tot de volgende week dins dag, omdat de stemmen staakten over een amendement van de libe raal mr. Koning. Het amendement, dat handelde over rechtsbescherming by fusies kreeg 61 voor- en 61 tegenstanders. Daardoor moest conform de Grond wet de verdere behandeling van het wetsontwerp worden aangehouden 1 tot de volgende vergadering. middelen van zaaizaad. De fatale doses werden aangetroffen in lever, nieren en hersenen. De vergiften, afkomstig uit vergiftigde prooidieren als zaadetende vogels en muizen, worden in hert lichaam van roofvo gels en uilen opgeslagen. De contact-commissie heeft in een brief aan de minister van Landbouw en Visserij haai- ernstige verontrus ting uitgesproken over- dit verschijn sel. Zij heeft de minister dringend verzocht de toepassing als zaaizaad- ontsmettingsmiddel van bepaalde gechloreerde koolwaterstoffen en methylkwikpreparoten thans geheel te verbieden. Naar aanleiding van de in 1966 en 1967 opgetreden vogel sterfte werd per 1 januari 1968 reeds een gedeeltelijk verbod van la-acht. FOLKESTONE (AP) Het »4of. felyke overschot van een Nederlan der, die aan de politie trachtte te ontkomen door in het Kanaal te springen, is hier vandaag op het 6trand gevonden. De man, op wie de politie een paspoort met de naam Van Grist vond. was langs de zeeboulevard een hotel binnengelopen waar hy een scheermes leende om zyn snor af te scheren. De hoteldirecteur kreeg argwaan en belde de politie. De man barricadeerde zich in een kamer en weigerde de politie binnen te laten. Tenslotte holde de man de zee ln, achtervolgd door twee politieagenten in een boot. Toen zy hem hadden ingehaald, lukte het hem de boot om te gooien en weg te zwemmen. De politie heeft Interpol inlichtin gen gevraagd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Udink (Ontwikkelingshulp) heeft gisteravond in het debat over het beoordelingsrap port over de ontwikkelingssamenwer king, dat een werkgroep onder leiding van de Tilburgse hoogleraar prof. Jan sen heeft opgesteld, ontkent, dat het Ne derlandse ontwikkelingsbeleid bezig is te vercommercialiseren. Ongeveer 70 pet. van de financiële en technische bijstand van ons land bestaat uit giften. De bewindsman wilde niet het accent uitsluitend hierop leggen, omdat vol gens hem dat een soort subsidiëring van de andere donorlanden zou betekenen. De sociolist Ruygers was niet gerustge steld over de commercie in de ontwikke lingshulp en diende een motie in, waarin stond, dat de handelsbevordering geschrapt moet worden. Ook wilde hij voortaan giften in plaats van leningen verstrekken en geleidelijk aan de gedwongen besteding van tweezijdige ka pitaalhulp in ons land afschaffen. De motie Ruygers. die door de meeste an dere oppositiepartijen werd gesteund, vroeg de regering om bij de begroting van 1970 hiermee al rekening te houden. De heer Imkamp (D'66) drong in een motie aan op permanente beoordeling van het ontwik kelingsbeleid. zowel dat van de overheid als de rol die het particuliere bedrijfsleven hierin speelt. Minister Udink ontraadde beide moties. In permanente „evaluatie" zag hij niets, omdat internationaal aanvaarde criteria ontbreken en de door de heer Ruygers op gesomde punten maken al deel uit van het beleid, aldus de bewindsman. In de loop van het volgend jaar wordt in Nederland een internationaal symposium gehouden, waar de ontwikkelingshulp in de hele wereld zal worden bekeken en gepro beerd zal worden een beoordelingsmodel te ontwerpen, dat nog node gemist wordt. Aan deze beoordeling zullen ook ver tegenwoordigers van de Verenigde Naties en van de ontwikkelingslanden zelf deel nemen. zo deelde minister Udink de Kamer mee. Verscheidene kamerleden hadden aange drongen op ontbinding van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Minister Udink was het met hen eens, dat koppeling van hulp aan bestedingen in het eigen land ter bevorde ring van de export,.niet juist is. De regering is principieel voorstander van ontbinding, maar wij kunnen de wereld op dat punt niet reguleren, aldus minister Udink. De KVP-er drs. Westerterp meende dat ons land de ontwikkelingshulp geleidelijk moet ontbinden. Hij vroeg minister Udink te overwegen of andere landen dezelfde fa ciliteiten zouden kunnen krijgen als Indo-, nesië. De heer Westerterp waarschuwde er wel voor, dat „grote delen van het Neder landse volk" met de hulpverlening aan In donesië op de huidige schaal moeite zouden hebben, als het vertrouwen tussen beide landen op de proef wordt gesteld. De liberaal mr. Schlingemann was tegen eenzijdige ontbinding van de ontwikkelings hulp, wat volgens hem een terugslag voor de economie zou inhouden. Mr. Schlinge mann vond de conclusies van het rapport over de ontwikkelingssamenwerking in de komende jaren te politiek getint. Drs. Zijlstra «ARP» was niet zo bang voor de commercialiteit in de ontwikkelingshulp. Hij geloofde in een zinnige samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven op dit punt. De radicaal Janssen adviseerde de minister het Centraal Planbureau in te schakelen bij de evaluatie.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7