Ook vakantie in tuin bij Leger museum Fusie met zendings seminarie op komst VADER! PIERROT Prof. Gorter ontvangt eredoctoraat Kent Meester- geweer maker A. Smit is on misbaar Voor kunstenaar met wapens „Gezworven" Als vroeger VAKANTIE SCHOENEN Eredoctoraad Chicago voor dr. H. Faber Afscheidscollege prof Vogelenzang PROF. JANSEN SCHOONHOVEN BIJ AFS VAN ZENDINGSHOGESCHOOL: Sportdag school Kernstraat l GERO CASSETTES v. d. Water t Leidse beat in het Jeugddorp Waar komt nieuwe Elisabeth- ziekenhuis? Simavi wil Leidse arts helpen Academische examens Leidse kerkdienst zondag op radio Kerkelijk leven slechts één dog TREVIRA Lichtgewicht costuums LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN M eest er-geweer ma- ler Bram Smit (58) is als enige maardveger, harnassmid, ge- (eermaker, lademakerslotema- ltl ïer, schedemakerfijnsmid en ko perslager in Nederland voor het .dl legermuseum Generaal Hoefer" een onmisbare man. Conservator drsR. van der Sloot, wapenken- ner bij uitstek, is de laatste die jat wil ontkennen. Drs. Van der ;,j! Sloot, zijn problemen en moeilijk leden zorgvuldig toelichtend: „Het is voor het museum belang- rijker een compleet beeld van de mtwikkeling van de wapens te yeven, dan een volledig originele, mar duidelijk incomplete verza meling te hebben: Natuurlijk: compleet èn origineel is het stre ven. Maar dat doel zal wel nooit realiseren zijn. Er zijn immers a bepaalde wapens, harnassen of Ïat dan ook, die nergens meer te „krijgen") zijn en waardoor m fase van de ontwikkeling niet en wheel compleet is. Sommige hukken worden nog ioel eens op in veilingen in Luzern of Londen 10 mgeboden, maar de prijzen li aarvan liggen dan zo hoog, dat die wapens voor ons onbetaalbaar 'm lijn. Aan de hand van tekenin- perc. schetsen of foto's moeten die si Ukken dan worden gecopieerd. De man, die dat werk volledig 14 beheerst, is meester-geweermaker Smit". 1 Bram Smit, alle lof eenvoudig j wegwuivend en fel agerend tegen ie term „de man met de gouden t, handen" „Slaaf van je eigen j merk moet je nooit worden; on minstbejag speelt bij mij geen en- j hele rolover conservator Van der Sloot: „Wat die man van wa pens weet is een unicum. Van be- tin af aan heb ik het enorm goed Ui met hem kunnen vinden. Ik hoef hem van ivapens niets te vertel- JU len. Soms hebben we ivel eens een 4 meningsverschil, maar dat zijn altijd praktische zaken. Het ge- hied van materiaalkennis is mijn ijj febied. Je moet iveten wat je pre- cies van welk materiaal kan ma- ken Daar heb ik nu zo'n veertig it jaar ervaring in. We bepraten en ra heslissen alles samen. Maar ik hen en blijf toch degene, die alles tenslotte maakt (I In het copiëren van oude f® zwaarden, helmen, harnassen en 1 donderbussenziet drs. Van der Sloot, mits het verantwoord ge- 1 beurt, geen enkel kwaad: ,.Het is u can essentieel belang, dat de ver- rs ïameling compleet is. Dus moet i tr, naast het „gewone" restaura tiewerk, ook het nodige geco- Pieerd worden. Met dien verstan- 1 de, dat de copiën enerzijds zo toed mogelijk moeten zijn en an- J ierzijds toch iveer duidelijk als t «nieuw" te herkennen zijn". 1 Wapensmid Bram Smit„Soms vragen ze wel eens, of ik niet een harnas, een helm, een geweer o) jj io kan maken. Voor een behoor- U lijk bedrag, maar zuiver met het B doel het wapen iveer door te ver- 1 kopen als zijnde echt. Dat heb ik "og nooit gedaan en zal ik ook dooit doen. Dat vind ik verval- f. üng. Net als met schilderijen Hoe „echt" meester-vakman 'l Smit een wapen kan namaken bleek een paar jaar geleden, toen het Legermuseum voor duizend sulden van een particulier een ^authentiek slagzwaard uit de 18e teuw kreeg aangeboden. Terwijl de eigenaar een kijkje nam in het Museum en een kopje koffie dronk, maakte zwaardveger Bram Smit in twee uur een copie van het zwaard, compleet met ouder- iomsgroeven en spreuken. De ei- senaar van het echte, historische Waard wist later niet meer welk Waard van hem was geweest Op de foto de heer Smit met den zelfgemaakt slagzwaard anno "00. (Foto LD/Holvast) (Door Cees Onvlee) LEIDEN ,.Ik ben een beeldhouwer maar ik werk alleen met ijzer...." Nederlands enige meester-geweermaker Bram Smit houdt er niet van om op een voetstuk te worden geplaatst. Hij vindt zichzelf geen unieke man", geen „vakman van een uitgestorven ras" en vooral geen „man met gouden handen". Bram Smit vindt zichzelf eerder een kunstenaar dan een meester-vakman: „Mijn kunst is wapens, van klein tot groot, van een dolk tot een harnas In het leven van wapensmid Smit draait alles om loudei wapens. In het Legermuseum „Generaal Hoefer" is hy als meester-geweermaker vol gens conservator drs. J. van dei- Sloot „een byna heilig man". En in zijn huis achter het historische mu seum aan het einde van het schil derachtige Pesthuislaantje in een „vergaten" groen hoekje in Leiden, maken twee grote vitrines met le gertjes van kleine, tinnen sol- daatjes-oude-stijl de argeloze bezoe ker direct duidelijk, waar de voor keur. de grote interesse van Bram Smit naar uitgaat. „Ik heb m'n hele leven zo'n beetje tussen de wapens gezeten", voert de „zeldzame" Leidenaar bijna veront schuldigend voor zijn levenshobby aan. „Toen ik klein was. trok ik als jongen van een jaar al twaalf al elk ogenblikje dat ik vrij was van het Bethlehemhofje aan de Langegracht naar een wapenhandel in de Vrou- wensteeg. Waarom? Omdat jachtge weren en zo mij aantrokken. Het boeide mij enorm. Eigenaar Mey- kamp, die in het leger adjudant-ge weermaker was geweest, leerde mij daar alles van het materiaal, van sohobbalastiek, van kolven snijden. Terwijl ik nog niet in dienst was ge weest, maakte ik een Nederlandse grendel na. Eerst in hout, later he lemaal van metaal. Op dat stuk ben ik toen in dienst direct bevorderd tot korporaal - geweermaker Na zijn (dienstplichtige) dienst tijd heeft Bram Smit jarenlang .ge zworven"; als smid-bankwerker in 't burgerleven, als burger-geweermaker op de Hembrug, de artillerie-inrich ting van het leger, als „kleine zelf standige manus-van-alles" in de oor logsjaren. als sergeant-geweermaker opnieuw in het leger om in 1950 weer in het burger-leven terug te keren als monteur, die de leiding had van de smederij en koel- en reparatie- inrichtingen bij de vleesfabriek Vi- anda. Twee jaar later, in 1952, vond de Leidse wapensmid zijn stiel in het Legermuseum. Tegenwoordig heeft hij de leiding over de werkplaats, waar hij reeds heeft gezorgd voor volwaardige opvolgers: Paul Hol ver- da (27) en Ruud Jamin (26) zijn door hem van leerling-wapensmid tot volslagen geweermaker opgeleid. Bram Smit daar met enige trots en veel enthousiasme over: „Als ik straks stop, zullen ze hier in het Museum bepaald niet omhoog ko men te zitten. Deze jongens kunnen heus wel een geweer maken, of wat dan ook. Ze hebben „het" gewoon. Materiaalkennis is de grote kracht van een wapensmid. Daarvan maakt de „duizendkunstenaar" van het Leid se Legermuseum geen geheim. Zon der zich op de borst te slaan: „Wij doen alles nog net zo als vroeger. Alles wordt nog ouderwets in het vuur gesmeed en gelast. Autogeenlas- sen of elektrisch lassen deden ze vroeger immers ook niet? Bloven- dien blijf je het altyd veel duidelij ker zien". ADVERTENTIE e>R££ST£.AAT 405 En dan, verder het „hoe" van de techniek-van-de-vakman verklarend „Het belangrijkste is. dat je weet wat je van een bepaald metaal kan maken. De meeste mensen denken, dat we met een stuk plaatijzer wer ken. Dat is met zo. We hebben een stuk dik materiaal. Daar wordt het uit gesmeed. Een helm is toch ook overal niet even dik". „Gevoel is voor het vervaardigen van slagzwaarden, het snijden en be werken („Gewoon met soepbeen") van kolven en de restauratie van oude wapens, helmen en harnassen onmisbaar. „Het vak vereist gewoon dat je goed kunt tekenen, goed een LEIDEN Op vrijdag 11 juli zal in het Engelse Canterbury aan prof. dr. C. J. Gorter, hoogleraar aan de versiteit. het eredoctoraat in de na den met 't eredoctoraat van de Uni- teit van Kent worden verleend. Prof. Gorter te eerder reeds onderschei den met het eredoctoraat van de uni versiteiten te Grenoble 1955). Hali fax in Canada 1960 Parijs (1963), Nacy 1966» en Cordoba (1968). Hij is American Academy of arts and Scien ces en buitenlands lid van de Fin se en Amerikaanse Academies van Wetenschappen. In 1966 werd hem de Frito Londewprij* toegekend figuur In gedachten kunt schetsen en vervolgens kunt uitwerken. Je moet „het" hebben. Hetzelfde met het smeden. Als je het üzer in het vuur ziet liggen, moet je precies we ten wanneer het eruit moet. De kleur van het vuur én het ijzer. Daar gaat het dan om. Noem het verder „liefde voor het vak": van de zomer breng ik mijn vakantie I weer net als altijd door in de tuin I achter het museum. Van wat schil deren en wat figuren maken, stuk- j ken restaureren, geniet ik dan net j zoveel als iemand anders aan de Ri viera. Tijdens de reünie van de le den van zijn Engelsegenerale staf, kreeg Prins Bernhard ver leden jaar in Leiden een ver kleind model van het embleem van het Legermuseum „Generaal Hoefer" aangeboden. Wapensmid A (Bram) Smit (rechtsi mocht de Prins de in vier avonden („vrije tijd") gemaakte plaquette voorstellende de drie generaties in het museum een ridder (12e eeuw), een lander (lie eeuw) en j een soldaat (20ste eeuw) aan- i bieden. Stichting-voorzitter gene- j raai Feiksma keek daarbij goed- I keurend toe. LEIDEN Dezer dagen dr. H. Fabei, lector in de pastorale psycho logie aan de Leidse Universitiet. be noemd tot eredoctor in de theologie van de Meadville Theological School te Chicago LEIDEN Op vrydag 27 juni zal prof. dr. E. H. Vogelenzang, hoogle raar tai de farmaceutische chemie, de artsenijbereidkunde en de analy tische chemie aan de Leidse Uni- versieteit, in het Groot Auditorium zijn afscheidscollege geven. Na de om kwart over 3 beginnen de bijeen komst. dat wil zeggen om ongeveer half vijf, zal de scheidende hoogle raar recipiëren in de receptiekamer m het Academigetoouw. In het natuurkundig laboratorium en het instituut voor theoretische na tuurkunde van de Universiteit van Kent zijn de laatste jaren verschil lende onderzoekingen uitgevoerd op de gebieden van de supergeleiding van metalen en van de magnetische elektronenresonaties. Op het gebied van de supergeleiding, welk verschijn sel in 1911 door prof dr. H Kamer- lingh Onnes te Leiden werd ontdekt en sindsdien een belangrijk hoofd stuk in de natuurkunde is geworden, is prof. Gorter reeds sinds 1933 ac tief. (ADVERTENTIE) VOOR GOUDEN ZEGELRINGEN HORLOGES MANCHETKNOPEN in goud, goud op zilver, zilver BORREL-, BIER-, COGNACGLAZEN met ZILVEREN voet BAROMETERS TAFEL-, ZAK- AANSTEKERS Ronson, enz. Juwelier - Horloger Leiden - Maarsmanssteeg 21 Telefoon 20778 LEIDEN/OEGESTGEEST Prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, die gedurende 22 jaar rector van de Zendingshogeschool is geweest, heeft gisteravond in de school in Oegstgeest zijn afscheidslezing uitgesproken. Hij wierp daarmee een terugblik op de periode dat hij aan het bewind is geweest. De eerste opdracht waarvan prof. Jansen Schoonhoven zich in '47 bij zijn indiensttreding zag gesteld, be trof het opstellen van een beginsel programma. Als predikant uit een Haagse binnen wijk belandde hij op de plaats van de man, die vorm moest geven aan de nieuwe in/houd van de Zendingshogeschool. Zende lingen zouden academisch geschoold moeten worden, luidde de nieuwe op zet. De ondergrond van dit oplei- dingswerk bleef tot '52 van theolo gische aard. Prof. Jansen Schoonho ven keerde toen terug van een reis naar Indonesië, die naar zyn zeggen grote invloed op zyn verdere leven heeft uitgeoefend. In het jaar dat hij daar verbleef, deed hij zoveel zendingservaring op, dat hij, weer in Nederland aangekomen, de curato ren van de Zendingshogeschool in een nota voorstelde om ook niet- theologen voor het zendingswerk klaar te stomen. Prof. Jansen Sohoonhoven had nieuwe mogelijk heden in Indonesië ontdekt. Dit leidde ertoe dat in '53 korte cursussen van start gingen die af gestemd waren op leken-apostelen. In de jaren zestig kreeg de school er een ander soort cursus bij. Deze was be stemd voor jonge predikanten, waar bij zy vertrouwd worden gemaakt met de oecumenica en de theologische mis siologie .Prof. Jansen Schoonhoven zei beide soorten zending even zwaar te rekenen. Kenmerken Als twee belangrijke kenmerken van de Zendingshogeschool noemde de hoogleraar de ruime plaats die de etna-sociologie bij de opleiding in neemt en het. oecumenische karak ter. Sinds '51 is de school een insti tuut van de Nederlandse Hervormde Kerk, hetgeen niet merkbaar is in de kerkelijke komaf van de cursusten De Zendingshogeschool („een ven ster op de wereld van kerk en theolo- LEIDEN De openbare lagere Pestalozzi school aan de Kernstraat heeft gisteren haar jaarlijske sport dag gehouden. De leerlingen van de eerste en tweede klas deden spelletjes, terwijl de hogere-klassers hun best deden het offioiële schooldiploma van rijksschooltoezicht in de wacht te slepen. De eisen voor dit diploma beston den uit vier onderdelen, te weten 60 meter hardlopen, hoogspringen, bal- werpen en hindemisbaan nemen. Van de 150 kinderen behaalden er 11 een a-, 57 een b-, 40 een c- en 37 een d-diploma. Er werden e-diplo- ma's uitgereikt aan Monique Jan sen, Henny Vrede. Maartje Sijses. El len Kuneken en Betty Ouwerkerk. woorden wijde, hielp hij opbouwen vanaf de ruïne die hij in '47 aantrof. In '62 werd dit alles weer op losse schroeven genet door tel van publi caties. Prof. Jansen Schoonhoven meende evenwel, dat nu. „nu de zen ding meer dan ooit van belang is", bij de jeugd protest rijpt tegen het wat hij noemde ongebreidelde en toot hem onbegrijpelijke welvaarte- itereven van het Westen. gie voor Nederland") wendde in de vast op Indonesië gerichte blik af naai' Afrika. De politieke situatie, waar de school open oog voor moest hebben, noopte daartoe. Het was noodzakelijk de opleiding daarbij aan te passen. Een integratie van de school &n Oegstgeest met het zendingssemina- ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA -4 M Voor juwelier - horloger •4 4 4 4 4 4 4 ■4 Haarlemmerstraat 181 f LEIDEN Op het beatbal, dat vanavond onder auspiciën van Zuid west Actief wordt gehouden in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg, zullen optreden Daniëlla and the fellows en The Ox. Prof. Jansen Schoonhoven (Foto LD/Holvast rium in Baarn lijkt nu van stapel te kunnen gaan, aldus prof. Janeen Schoonhoven. Hij 'is daar allang een vurig pleitbezorger voor. De scheidende hoogleraar, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn poet verlaat, bekende het met name in de jaren zestig soms nogal moeilijk te hebben gehad. „De laatste jaren", zei hij. „zijn begeleid door de crtete der zending. Temidden daarvan moes ten wij de zendingsarbeiders begelei den". De zendingswetenschap, aan ds ontwikkeling waarvan hij enige LEIDEN In een gisteravond ge houden bestuursvergadering van het aan de Hooigracht gevestigde Sint Elisabeth-ziekenhuis is nog geen be slissing gevallen of openbaar kan worden gemaakt, dat grond ie ge kocht in Leiderdorp voor de bouw van een nieuw ziekenhuis en dat het bouwplan bij de Haagweg in Leiden van de baan is. Een beslissing wordt binnen veertien dagen verwacht. LEIDEN De Simavi-collecte wordt gehouden van 16-21 juni en ie bestemd voor een groot en arm kin derziekenhuis in Zambia. Een Leidse arts, daar werkzaam, Vroeg bij Simavi de allernoodzake- lykste Instrumenten aan ter waarde van 10.000 gulden. Het comité hoopt, dat dit bedrag in Leiden opgehaald wordt. De collecte wordt alleen in verze gelde buseen gehouden waarover een band te geplakt, waar SIMAVI op staat, voorzien van een politiestem- pel Voor het geval dat u komende •week op vakantie bent het gironum mer van Simavi te: Haarlem 128487. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd: kand. ex. En gelse taal- enlebterkunde mevr. M. J. van Dijk-Sprong (Leiden», de heer J. A. Dop (Heiloi LEIDEN De hervormde kerk dienst die zondag in de Hooglandse kerk wordt gehouden, zal recht streeks worden uitgezonden dooi' de IK OR-radiodienst op Hilversum II De dienst begint, anders dan nor maal, om half erlf. Voorganger is ds. J. A. Eekhof. Nijverheidsonderwijs LEIDEN In Doebinchem te ge slaagd voor de akte N XX mej G. A. Dijkstra uit Leiden. NEDERL. HERV. KERK Beroepen te Vianen: K. den Har- tog te IJtot. Beroepen te Den Bommel: J. Ou wen dijk, kandidaat te Soesterberg. Te Haren (Gr.) O. T. Boonsbra te 's-Heer-Hendrikskinderen. Bedankt voor Oudshoom en voor Heiloo P. de Vries te Driebergen. Voor Nieuwbeijerland en voor Nes en Wierum Ph. J. Leemans te Rijnsa- terwoude GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-Zuid H. Ligtenberg te Genemuiden. (ADVERTENTIE) Uitstel: endeoonbieding voor de war me dagen, dit comfortabele zomer- costuum. Trevira. Courant 3-t.noopt model. In vele modieuze zomerkleu- ren: grijs, groen» beige en donkerblauw LD m serie 1 33. serie 2 ROTTERDAM I1SSELMONOE HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN ZEIST c •ARNHEM •ZAANDAM Groot IJeetlmorate

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3