Baskenland houdt het hart vast Wijsbegeerte en biologie Na straf fen priesters POHER LOOPT IETS IN Burgemeester Schütz van W.-Berlijn gaa maandag naar Polei Communisten controleren Veroordeling China zit er niet meer in ULTIMATUM ZWEEDSE PILOTEN AAN LAGOS Onrust onder de Tsjeehoslowaakse arbeiders groeit De Gaulle nog lang niet weg uit MINISTERS IN PEKING ZETTEN MEVR. MAO DE VOET DWARS Oratie prof. dr. Jeuken S.J. LEIDSE V PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 JUNI ty LI8SABON (GPD) De vonnis sen van twaalf tot tien jaren ge- ▼angenstraf die een Spaanse krijgs raad woensdagavond deed neerko men over vt)f Baskische geestelijken uit Bilbao hebben heel politiek en religieus Spanje geschokt en ont- •teld. Vanzelfsprekend bij de opposi tie. maar ook in brede lagen van het gewone volk en tot in gematigde kringen die het regime aanhangen la het bericht met onbegrip, ontstel tenis en een diep gevoel van mach teloosheid ontvangen. Men verwacht algemeen een scherpe reactie van het Vaticaan op deze veroorde ling die geen enkele precedent kent in de geschiedenis van dit Spaanse regime dat de RK Kerk tot staats kerk heeft verheven. «Van onze correspondenti PARIJS (GPD) De communis tische kandidaat voor het Franse presidentschap Jacques Duclos die zich 1 juni uit de competitie te rug moest trekken, heeft op een persconferentie in Parys verklaard dat zyn party komende zondag bij de tweede ronde in en by alle stemlokalen een scherp oogje in het zeil zal houden Zoals bericht, hadden de communisten, na de eerste ronde, besloten hun 22 pro eent stemmen aan geen der beide resterende kandidaten. Pompidou voor de Gaullisten en Poher voor het centrum, cadeau te zullen doen. De communistische stem mers zullen voor 't eerst in de ge schiedenis van de partij dus wor den uitgenodigd komende zondag hun stemrecht te verzaken. Het oogje dat Duclos dus bij alle stem lokalen in het zeil wil laten hou den. is dan ook kennelyk bedoeld om de partydiscipline te doen res pecteren. Tegen die communistische surveil lance die uiteraard gemakkelijk tot Incidenten zal kunnen leiden, is legaal geen kruid gewassen omdat tenslotte iedereen het recht heeft openbare stemlokalen ten alle tijden te betreden. De Gaullisten zullen trouwens ook niet zo erg gebrand zijn om die communistische con trolemaatregelen te doorkruisen. In feite spelen de communisten, met hun parool voor stemonthouding, de Gaullisten immers in de kaart. Want alleen met het pakket com munistische stemmen kan de Centrum-kandidaat Poher hopen zün achterstand op zijn Gaullis tische concurrent nog in te lopen. Zonder dal men misschien zeggen kan dat de Franse communistische party zich haar houding door Moskou heeft laten voorschrijven, is toch onbetwist zeker dat de Sowjet--Unle liever de gaullist Pompidou dan de „Europeaan" Poher president ziet worden. Ondertussen heeft Poher zijn posi tie toch weer wat verbeterd door, volgens de jongste opiniepeilingen, twee punten op zijn achterstand in te lopen. Momenteel wordt hem 45 Tr van de stemmen toege kend waarmee hij, sinds de eerste ronde, zyn aanhang bijna verdub beld heeft. Dip winst heeft het interim-staatshoofd vooral te dan ken aan de veel scherpere toon die hü sinds enkele dagen in zyn kritiek op het gaullisme aanslaat, terwyi hij nu bovendien het voor beeld van zyn rivaal heeft gevolgd door onvermoeid de verkiezings vergaderingen in heel Frankrijk af te stropen. Alain Poher heeft verschillende aanvallen op het Ga ullisme gedaan die bij de pu blieke opinie enig effect schijnen te sorteren. Hij heeft de uitzon deringsrechtbanken en de geheime politie aan de kaak gesteld, die in derdaad wel lichte smetjes hebben geworpen op het gaullistische bla zoen. De ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie, alsmede premier Couve de Murville persoonlijk, hebben, om echter de ..eer" van de politie en de magistratuur te beschermen, Pohe r in felle eom- muniqué's van repliek gediend, waardoor de verkiezingsbarometer sinds enkele dagen plotseling wel verschillende streepjes is gestegen. Het is dan ook maar goed dat het interim-staatshoofd Alain Poher geen regeringszitting meer hoeft te presideren, want de relaties tussen de gaullisten en hem zün intussen zo gespannen geworden, dat ze elkanders fysieke aanwe zigheid rond dezelfde tafels mo menteel ternauwernood meer zou den kunnen verdragen. Vooral het feit dat de vyf gesste- lijken gerarresteerd na een hon- 1 gerstaking van 81 uur uit protest I tegen het optreden van de politieke politie in net Baskenlandveroor deeld werden op grond van een aan- I klacht van „militair verzet", kan verstrekkende gevolgen hebben. Het ..misdrijf" van de vijf priesters be- stond immers uit het schreven van een protestbrief tegen de behande- ling van politieke gevangenen in het Baskenland en het verspreiden van de tekst daarvan. Dit soort acties waren tot nog toe in Spanje veroor deeld als „illegale propaganda" te gen het regime. Maar nu geeft de krijgsraad van Burgos door zyn vonnis te kennen dat het opstellen van een schryven gelijk staat met opstand tegen het militaire gezag. Een dergelyke aan klacht paste men toe op muiterij van militairen ot het gebruik van vuurwapens door burgers voor mili taire doeleinden; ook gewapende bankovervallen waarby schoten ge lost worden kunnert in Spanje tot een soortgelijk proces voor een krijgsraad leiden. Dit is echter de eerste maal dat deze aanklacht toe gepast wordt op protesterende gees telijken. Het wordt ten sterkste be twijfeld of hét Vaticaan zich bij een dergelyke rechtspraak zal neerleg gen. Niet duidelijk De wettelijke basis van deze von nissen is ook niet geheel duidelijk. Het concordaat tussen Spanje en het Vaticaan stelt vast dat geen j militaire rechter een proces kan aanspannen tegen een geestely- ke zonder toestemming van diens bisschop, tenzij in gevallen van „ur gente noodzaak". Monseigneur Ci- rarda. bisschop van Santander en apostolisch administrator van Bilbao heeft uitdrukkelyk laten weten dat hy zijn toestemming had geweigerd voordit proces. Ook in het vonnis wordt deze weigering vermeld. Het is nog steeds niet duidelijk wie het recht heeft om vast te stellen of er in dit geval „urgente nood zaak" voorhanden was. Om dezelfde redenen mqest dezelf de militaire overheid kort geleden- inbinden toén monseigneur Cirarda zyn toestemming weigerde om zyn: vicaris-generaal, pater Ubieta. door een krijgsraad te laten berechten. Hoewel pater Ubieta reeds gevangen genomen was. moest de kapitein-ge neraal van Burgos generaal Caba nas Valles, het proces afzeggen en de vicaris-generaal zonder meer vry laten. Het ïykt niet onwaar- schijnlyk dat de vonnissen van woensdagavond," die eveneens door generaal Cabanas Valles bevestigd werden, verband hóuden met de af loop van de actie tegen pater Ubie ta. De krijgsraad en de kapitein-ge neraal van Burgos hebben ditmaal de protesten van monseigneur Cirar da geheel in de wind geslagen en hun macht ten volle laten voelen. Op vijftienjarige leeftijd is de Amerikaanse marinier Dan Bullock in Vietnam gesneuveld. Hij werd door kogels van de Viet- cong getroffen toen hij op wacht stond. Toen Dan, een neger, in i september vorig jaar dienst nam. gaf hij als zijn geboortedatum 21 december 1949 op. Hij was echter op 21 december 1953 geboren en i dus pas veertien jaar oud, toen I hij dienst nam. Op rode top MOSKOU (AFP, Reuter) Volgens de Canadese partijleider William Kashtan, zijn op het basis-docu ment voor de communistische we reldconferentie in Moskou tot nu toe 300 aanvullingen ingediend. Geen van die aanvullingen zou be trekking hebben op een veroordeling van China. Kashtan bevestigde daarmee dat er geen sprake kan zyn van een mas sale veroordeling van de Chinezen, iets wat Moskou graag zou willen maar wat door de felle appositie van een klein aantal partijen wordt verhinderd. De Russen zou den bang zyn aan te dringen op een veroordeling van China omdat daarmee de kwestie Tsjecho-Slowa- kye in het licht zou komen. Gisteren hebben de Zweedse en Bel gische delegaties zich in de ry ge schaard van de critici van de con ferentie. De rede van de Zweed Lars Vemer was volgens conferen- tiekringen één van de felste en meeat, kritische tot dusver. De Zweedse communistische party zou het werkdocument als waar neemster toch niet ondertekenen, zei Vener. maar hy wilde wel op merken dbt *t .kardina'e fouten in de analyses en beschryving van de wereldsituatie" vertoonde. De con- flioten en problemen in commu nistische landen waren in algemene formuleringen verdoezeld. (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) In een brief die donderdag per telex naar Lagos werd verzonden stellen 18 Zweedse piloten een ultimatum aan de Nigeriaanse regering. Men eist de waarheid te weten te komen over hetgeen de bemanning van het rode- kruisvliegtuig is overkomen toen het een week geleden boven Nigeriaans grondgebied werd neergeschoten. Indien geen antwoord wordt ge kregen op de gestelde vragen zullen de achttien piloten die alleen erva ring in gevechtsvliegen hebben, hun krachten ter beschikking stellen van de Biafraanse luchtmacht die door graaf Von Rosen weer op de been is gehulpen. By het neerschieten van het moei- lyk wendbare en onbewapende rode kruis-toestel is naar alle waarschyn- lijkheid de vier-koppige Scandinavi sche bemanning om het. leven geko men. De achttien piloten eisen ver der dat yerklaard wordt wie order heeft gegeven voor deze aanval en wie het toestel neerschoot, Ook wen sen ze te weten waar het stoffeiyk overschot an de bemanningsleden van het rode kruis-toestel is geble ven. De groep piloten die tot de vrien denkring van' de omgekomen vlie gers behoort, heeft nadrukkelyk ver klaard geen wraakoefening te .wil len uitvoeren, maai- zegt Nigerië tot het inzicht te willen brengen dat het neerschieten van de onbewapende rode kruis-toestellen moord is. BELGRADO (AP) Het Joego slavische persbureau „Tanjoef" be richt uit Praag, dat de onrust onder de Tsjeehoslowaakse arbeiders ten gevolge van de laatste politieke ont wikkelingen groeit. De arbeiders van de grote „Nova Hut Klement Gottwald staalfabrie ken" in Ostrawa en de staalfabrie ken in Kladno by Praag hebben een gezamenlijke bijeenkomst gehouden. Op deze byeenkomst. in Kladno. is de jtekst verspreid van een rede van Frantisek Kriegel. Kriegel, een vooraanstaande vol geling van Doebtsek, is onlangs uit het centraal comité van de commu nistische partij gezet wegens zyn kriiiek op de invasie in augustus. De arbeiders hebben besloten een nieiiwe byeenkomst te beleggen en daarvoor de schaakgrootmeester, Ludwig Pachmann, en de schryver. Hawelka, uit te nodigen. Beiden zyn prominente tegenstanders van de in terventie in Tsjecho-Slowakye door de landen van het Warschau-Pact. Ook in de Skoda-fabrieken zou het ónrustig zyn onder de arbeiders. De Tsjeehoslowaakse communisti sche party heeft gisteren de rede die Frantisek Kriegel heeft gehou den op de vergadering van het cen traal comité eind mei gekenmerkt als „tegen de staat gericht" en de verspreiding ervan verboden. PARIJS (GPD) Terwyl de bei de kandidaten voor het president schap, Ala'in Poher en Geor ges Pompidou, elkaar met toene mende felheid in de schaarse ha ren vliegen in verband met de ver kiezingen, die zondag worden gehou den. lijkt niemand zich meer al te levendig te bekommeren om het lot van de man. d>e deze begeerde functie van staatshoofd de laatste elf jaren heeft vervuld. Maar daarentegen blykt De Gaulle zich in zyn vry willige ballingschap in Ierland voor de politieke ontwikke lingen in zyn vaderland nog altyd even hartstochtelyk te interesseren, zoals verscheidene vrienden, die hem dezer dagen hebben opgezocht, in koor weten te verzekeren. De Gaulle schynt dus geenszins van plan te zijn op zijn 78ste jaar eindelijk op z'n historische lauweren te gaan rusten. Hem zweeft, zo lykt het, eerder een rol voor ogen waar by hy. ontlast van eigen verant woordelijkheden. zyn adviezen en ver oordelingen met minstens dezelfde kracht als vroeger links en rechts zal kunnen distribueren. Volgende week is De Gaulle van plan weer naar Frankryk terug te keren en hy denkt dan een groot deel van zyn tyd in Parys te zul len doorbrengen. In de Rue Solferinor wordt een nieuwe kantoor ingericht waar het vroegere staatshoofd zyn particulier secretariaat wil installe ren. De Gaulle heeft president Nixon en andere staatshoofden, al laten we ten. dat hy, ook als ambteloos bur ger, die invitaties toch nog altyd graag zal willen aanvaarden. Staking by Rolls Royce In de Rolls Royce-fabriek in de Engelse st*d Crewe is de produktie tot stil stand gekomen als gevolg van de schorsing van een arbeider, die her- haaldelyk collega's met water had gespoten, waardoor eveneens be- spatte auto's moesten worden over gespoten. HONGKONG (Reuter) De Chi nese minister van Defensie, Lin Piao, en premier Tsjoe En-lai heb ben een poging van mevrouw Mao Tse-toeng om weer minister van Cultuur te worden verijdeld, zo meldt het in Hongkong verschijnen de blad „Star." Mevrouw Mao. Tsjiang Tsjing, zou onlangs op een byeenkomst in Pe king. die ook door haar man werd by gewoond, hebben gezegd dat het leger en het volk in het algemeen nu weliswaar de culturele rol van Mao volgen, maar dat er nog een minis ter van Cultuur zou moeten zyn om het land strikt op de weg van Mao te houden. Lin Piao en Tsjoe En-lai zouden daarop hebben gezegd, dat een dergeiyk belangryk besluit niet zonder het Nationale Volkscongres kon worden genomen. Na een lang durig debat was men tot de slotsom gekomen, dat de voorgestelde be noeming voorlopig niet kon worden gedaan, aldus „Star." BERLIJN (AP) Burgemeester Klaus Schütz van West-B (op volger, partijgenoot en goetiv vriend van Willy Brandt, de minister van Buitenlandse Zaken) zal maandag de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Jedryehowski, in Warschau ontmoeten. Hy zal met Jedryehowski overleg plegen in diens capaciteit van lid van het Poolse politburo. niet als mi nister. Eerst gaat Schütz. per auto, naar Poznan «het voormalige Posen» om als gast der Poolse Kamer voor de buitenlandse handel de jaarmarkt aldaar te bezoeken. Dan vliegt hij naar Warschau, vliegtw eer terug naar Poznan om vervolgens naar huis te rijden. Schütz is de eerste Westduitse bur gemeester die als zodanig is uitgeno digd Polen te bezoeken. Naar men algemeen verwacht zal Schütz te Warschau de grenskwts Oder-Neisse bespreken. Polen t graag, dat West-Duitsland I grens erkent en hóe Bonn hier j genover staat blykt wel uit, het (t dat Schütz van Bonn de uitnodig; heef; mogen aannemen. Met burgemeester Schütz naar P len reizen zyn vrouw, alsmede Westberlijnse minister voor haai König. Maar niet zijn voorlicht^ ambtenaar. Nerz, want die is Oost-Duitsland, waar men doorhe moet ryden, persona non grata, zullen ook tien journalisten u Schütz meereizen. Paviljoentheater, 20.15 uur: cabaret Harlekijn van Herman van Veen. Theater ln de Steeg, 21.00 uur: ca baret Salvo o.l.v. Inge Tlelman: „Past". ZATERDAG Paviljoentheater. 20.15 uur: cabaret Harlekijn van Herman van Veen. Theater ln de Steeg, 21.00 Uur: ca baret Salvo o.l.v. Inge Tlelman: „Psst". Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ned. Toneelmanifestatie l.s.m. Nieuwe Ko medie: „Voorgrond, achtergrond" van Leo Vroman. MAANDAG Ned. Congresgebouw. 20.15 uur: Rot terdams Philharmonlsch Orkest m.m.v. Arthur Grumlaux. vlooi Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ned Ti... eimauuestatie l.s.m. Nieuwe Ko medie: „Voorgrond, achtergrond" van Leo Vroman. Kon. Conservatorium voor muziek, 21 00 uur: experimenteel concert Kurzaal, 20.15 uur: Radio Kamer orkest. WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: leer- llngenuitvoerlng balletschool Leoneff. Circustheater. 20.15 uvir: Ned Ope rastichting: „Das Rheingold" van R. wagner m.m.v. Residentie-Orkest. DONDERDAG Med. Congresgebouw. 20.15 u.: „Bal let van de XXste eeuw" van de Kon. Muntschouwburg - Nat. Opera ln Brus sel „Op zoek naar HAAGSE BIOSCOPEN Apollo: „De laatste revolverheld", 18 Jr. Dag 12.15. 2 30, 7. 9.15. Zat en zond ook 4.45. Zond ook 4.15. Cineac: „Jungle boek", a.l. Dag, zond. v.a. 11.30: 9.30, 11.30. 1.30, 3.30. „Rod Steiger is de sergeant". 18 |r. Dag. 5.30, 7.30, 9 30. City: „Villa voor vri)e liefde". 18 Jr. Dag. 2. 6.45, 9.15. Zond 1.45, 4.16, 6.45, 9.15. Corso: „Chinese avonturen ln China", a.l. Dag 2 en 8.15. Zat 2, 7. 9.15. Zond als zat ook 4.15. Du Midi: „Allez France", a.l. Dag. 8.15. LEIDEN In het Groot Audi torium van de Leidse Universiteit heeft vandaag prof. dr. M. Jeuken S. ,T. het ambt van gewoon hoogle raar in de wysgerige biologie aan vaard met het u'tspreken van 'n ora tie, getiteld „Van de wijsbegeerte naar de biologie". Wysgerige biologie, aldus prof Jeuken, is een onderdeel van de theoretische biologie. Deze omvat namelijk naast de wysgerige biolo gie ook de biomathematica. De wys gerige biologie richt haar aandacht op het logisch-wysgerig grondsla genonderzoek van de biologie, terwyi Schadeloosstelling De 4.800 1 Spaanse arbeiders, die niet meer in Gibraltar kunnen werken nu hun re gering de grens met die Britse kolo nie heeft, gesloten, zullen financieel schadeloos worden gesteld en de re- gering zal hen helpen by het vinden van nieuw werk - y ;i, - i Landarbeidersstaking Ander- half miljoen Italiaanse landarbei ders zyn gisteren voor drie dagen in j staking gegaan. Zy eisen loonsver hogingen en verbetering van de so- riale verzekeringen, alsook de waar- j borg, dat zij aan het werk kunnen j blyven. „Amerikaanse agent" Radio- Bagdad heeft gisteren oud-president generaal Aref ervan beschuldigd, i een agent van de Amerikaanse in lichtingendienst te zyn geweest. De Iraakse televisie toonde daarop een foto waarop Aref staat met ..ver scheidene agenten van de CIA en j het Zionisme" die op 15 mei zijn te- rechtgesteld. Aref werd in april 1966 I president van Irak. Hy werd in juli j vorig jaar by een staatsgreep afge- i zet en verbleef daarna enige maan- den in Londen. Straffen in Cordoba In de Ar- gentynse stad Cordoba zyn 3 perso nen tot gevangenisstraffen van twee maanden tot tien jaar veroordeeld door de speciale militaire rechtban ken, die waren ingesteld na de on lusten van eind vorige maand al daar. Zat 7 en 9.30. Zond 2.30, 7. 9 Euro Cinema: „The great race", a.l. Zat. zond en woe 4 en 8. Ov dag 2 en 8. Flora. „Willst du ewig Jungfrau biel- ben". 18 Jr. Dag 2.30. 7. 9.15 Zond 2. 4.30. 7, 9 15. Kriterlon: „Lieve, lieve John", 18 Jr. Dag 2.15, 7. 9.15. Zond 1.45, 4. 7, 9.15. Metropole Tuschinski: „Gejaagd door de wind". 14 Jr. Dag 1.30 en 7.30. Odeon: „Funny Glrl", a.l. DSg 2 en 8. Olvmpla: „Cleopatra", 14 Jr. Dag 2 en 8. Passage: „Thomas Crown", 14 Jr. Dag. 2.30, 7. 9.30. Zond 1.45, 4 15. 7, 9.30. Rex: „Commando's", 18 Jr. Dag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7 30, 9.30. Zond v.a. 1.30. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jan-Marc, z. v. J. Nleuwenkamp en Z. W Bulten: Frank Eduard, z. v. H. W. Koek en E. Rauh; Anja Mia Na tl, d. v. E. Bohner en E. Greulich; Christine, d. v. N. van Groeningen en J.J.Marks; Allne Marijke, d. v. N. J. Verhoef en R. W. Bouwknegt; Myrlam Ann Alberta, d. v. J. B. R. Pol en C. I van Staveren: Rudolf Nlcolaas, z. v. I D. R. van den EIJkel en N. van DuM- venvoorde; Begoin Nella, d. v. M. Moü- savl en R. C. Vermond: Robert Willem Aart, z. v. R. W. Jansen en C. P. J. van Zoest; Frederik, z. v. C. Zaalberg en A, L. Visser; Johannes Wilhelmus z. v. J. H. A. M Peek en E. G. W. M. Crul; Brenda, d. v. J. Hlllebregt en H. E. van Heljgen. OVERLEDEN C. A. Juffermans, 77 Jr., e. v. P. Rei- zevoort; C. Verhoog, 77 Jr., vr.; M. Gin jaar. 80 Jr.. wed. v. E. van der Red den: C. P. J. Peters, 63 Jr., man; L. W. E. Valk. 81 Jr., wed. v. J. J. G. Vurt- helm; A. H. A. M. Peeters. 12 Jr., zn.; B. T. Arp, 81 Jr.. man; Y. Zeyl&n, 3 da gen, zoon GETROUWD de biomathematica de wiskundige modelvorming tot object heeft. In het eerste deel van zyn rede gaf prof. Jeuken een historisch over zicht van de ontwikkeling van de theoretische biologie, een geschiede nis die te Leiden een weerspiege ling vindt in de oprichting van de Jan van der Hoeven-Stichting in 1945 en van het Instituut voor Theoretische Biologie. waarvan prof. Jeuken directeur is, in 1957. Aanvankelyk werd de theoretische biologie slechts als wijsgerige biolo gie begrepen, maar vanaf ongeveer 1940 kwam dé biomathematica steeds meer naar voren. De huidige situatie is zo, dat de wysgerige biologie en de biomathematica beide volledig tot hun recht moeten komen. De wysgerige bioloog zal zich voort durend op het grensvlak tussen wys- begeerte en biologie moeten begeven. Het biologisch denken steunt op wys gerige achtergronden, die vaak im pliciet blyven. Enige van deze ach tergronden maakte prof. Jeuken ex- plifciet. De relatie tussen wysbegeer- te en biologie is zo, dat de wysbe- geerte geen conclusies aan de biolo gie mag voorschryven. De wysbe- peerte dient het eigen karakter van de natuurwetenschap te respecteren. In algemeen verband is er een wysgerige achtergrond, gelegen op het terrein van de ethiek. Omdat de wetenschapsoefening in het totale menseiyk handelen is geplaatst, is zy aan ethische principes onderwor pen. Deze principes betreffen het materiaal en de toepassingen van de research, niet de methodiek van het onderzoek zelf. Voor deze methodiek, aldus prof. Jeuken, gelden meer speciale wysge rige achtergronden. Voor de biologie kan men stellen, dat de basis ideeën van de moderne biologie, na melijk evolutie en organisatie, terug gaan op de wysgerige ideeën van dy namische materie en van de eenheid en totaliteit van alles wat is. Deze totaliteitsidee vindt heden ten dage ook, haar verwoording in de general systems theory. Ten slotte geeft de wijsgerige idee, dat alle materie in wezen uitgebreid is. de rechtvaardi ging van het biomathematisch onder zoek. De conclusie is, dat de juist begrepen wysbegeerte de weten schap uitdaagt beter wetenschap te zijn en dus de biologie beter biolo gie. In deze zdn is wysgerige bio logie zdnvol. Oude Vest 13 Evangelisatie Chrlsli gem. Ecclesia 8 uur nam. Tltus Brandsmaln. 76 De Duikt» clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uui j Rijnlands lyceum (Apollolaan o« geest) Volle Evangelie samenkomst I dhr. v. d. Brink, 8 uur nam. Jeugddorp Voorschoterweg Zutdwi Actief bal voor de Jeugd, 8 uur n (9 uur nam. excursie naar brood brlek en Shulton). Recreatiezaal Endegeest Ingang 1 degeesterstraatweg). Uitvoering i koren Oegstgeest. 8 uur nam. ZATERDAG Oegstgeest (Het Witte Huis) Scha sociëteit Palamedes, 2-5.30 uur naa Lutherse Kerk Concert'Texas Colli Choir. 8 uur nam. Zuidwest Speurtocht Zuidwest-i tlef, 10 uur voorm. ZONDAG Rijnlandslyceum (Apolloln. 1, o« geest) Gem. voor oorspronkelijk cl- tendom. spr evang. N. v. d. Brut 7.30 uur nam. Wassenaar (rest. Bijhorst) Drlvw dienst Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur ra middag. Oude Rijn 3 Doopdlenst Plniiti gemeente, 3 uur nam. Zijlsingel 2 Volle Evangel lezend! Spr. J p H. Zijlstra, 10 uur voa (7.30 uur nam. vertoning Billv 0 hamfilm Lucia). MAANDAG Sporthal ZW Basketbal-stuif-ln Zn west Aktief mmv The Bona Stars.5 uur nam. Ons Centrum Dlscussle-avond Pvc over huisvestingsproblematiek. 8 c nam. Stadsgehoorzaal Jaarvergaderl Dept. Lelden Ned. My. voor nljvert enhandel. 11.30 u. voorm. gevo door lunchbljeenkomst, spr. drs. P v. d. Schaar. DINSDAG Zyisingel 2 Volle Evangelle-zendli 6pr. J. P. H. Zijlstra,'8 uur nam. Jeugddorp Voorschoterweg Zuidn Aktief met voetbal. Jeu de boules c quet en micro-korfbal, 7 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwa Zitting Bouwfonds Ned. Gemeentel 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekt Chr. Emlgratlecentrale, 7-8 uur nan LEIDSE BIOSCOPEN Camera: „Rachel, Rachel", 18 Dag (beh. woe.) 2.30, 7. 9.15. Za 4.45, 7, 9.15. Don, vrij. zat nachtvoc „Nevada Smith", 18 jr. 23.30 uur Z< dag en wo. 2.30: „Winnetou in de! denvallei", a.l. I.ido: ..Nobody runs for ever", U Dag. 2.30. 7. 9.15. Zond ook 4.45. Luxor: „Su-Muru. de sadiste", 18 Dag. 2.30, 7, 9.15. Zond. ook 4.45. D WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 1 aur. Vrij en zat en zond 2.30, 7. 9.15. dag 2.30, 8.15. Seinpost: „The graduate", 18 Jr. Dag 8.15. Zat en zond ook 2. Studio de Luxe: „Some like It hot", 14 jr. Dag 2.15, 7. 9.30. Zat en zond 1.30. 4. 7. 9.30. Studio 2000: „De non". 18 Jr. Do, ma. dl, do 8. Vrij, zat, zond 7 en 9.30. Do, vrij. ma. dl 2. Zond 4. Thalia: „Broeders zonder vrees". 14 Jr. Zond 3. 7. 9.15. Ov dag 2.30, 7. 9 15. t/m dl. De Uitkijk: „Het dagboek van een ka- mermeisje". 18 jr. Dag 2.30, 7.30, 9.46. 1 Zond 2. 4.15, 7.30, 9.45. D. Regt< G. J. Kralt en M. J. E. Noordervllet; M. J. A Keyzers en C. M. C. Koevoet; J. A. M. van der Velde en E. M. H. A. van der Meel; L. C F. P. A. Hakkaart en M. H C. van Kempen; N. J. Ro- mljn en M. H. C. Kooloos; A. Barends en S. van der Linden; N. Deegenaars en J. J. de Vrind; A. Ganev en R. A. Benu8; F. A, E. van Doorn en M. S. Regouw. ONDERTROUWD A. A. Vos en J. C. Buljs; F. J. van Velzen en E. Y. G Kneefel; T W S van der Maden en M M Boot; C. G. J. Schrljer en J. M. G. Zandvliet; E A, G. Augusteijn en E. Prins; B. Ouwerkerk en E. B. Elderkamp; R. M. Overweel en L. Schouten; C. Buyn en H. H. Verhoogt; O. van Muijlwljk en C. C. M. Kriek; J. Arnoldus en C. B. Hols- wilder; A. R. Versaevel en E. H. M. Wolvers; H. Distelvelt en J. C. Segaar; K. Hund en A. C. Visser; R. F. J. Grauwmeijer en A. Wltteman; A. Ho- man en H. J. Bergman; L. Taverne en S. Johnsen: J. Brittijn en H. A. M. Regeer: M. W. van Diggelen en G. Hos pes; J. K. F. den Hertog en C. M. La- terveer. Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen j Athene i Barcelona Belgrado D. Regterschot en M. J. Pollemans; I Berlijn k n T L'-nU n„ Hf T r HTAA-WA-irlUt- I Bordeaux Brussel Frahkfort I Geneva Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Looamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parys Rome Stockholm Wenen Zurich onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. mist onbewolkt licht bew. geh. bew. on be wolk* geh. bew. regen geh bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt geh, bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. a s 3 I s s 9 u, s a s 22 12 0 24 12 0 25 12 0 21 10 0 26 13 0 18 14 0 22 100 24 11 0 22 14 0 26 12 0 11 0 22 0 20 15 0.6 25 13 0 27 16 0 24 15 3 25 14 0 21 14 0 23 13 55 21 14 22 12 24 8 24 14 16 20 15 25 11 25 12 23 11 23 18 23 16 22 8 21 27 14 27 13 24 16 21 12 24 12 Studio: „Secret ceremony". 18 jr. 2.30, 7, 9.15. Zond ook 4.45. Itex: „Voor een handvol diamante 14 jr. Dag 2.30, 7, 9.16. Zond. 1 4.30, 9.15, Vrij en zat. nachtvoon „De vierde sex", 18 Jr. 23.30 uur. Trianon: „De langste dag", 14 Jr.D 2 en 8. n TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst: Don l melre (marionetten), Lucas Gffi zwaard (poppen). Paula Dietz (wal kleden), Guy van Hardengroek (kt miek), Ronnie Meerts (grafiek), dl dag t/m zaterdag 9-6 uur (t/m 14 nl). Molenmuseum „De Valk" (Dagt! van 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Z dag I5 uur nam Maandags eeslo) Jeugdmuseum (Koppenhinksteeg Tentoonstelling over de natuur en tiek uit grootmoederstijd. (uitsluit zaterd. van 11-17 nm. en na ves Croneeteinkade 2). Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voofB 5 uur nam.: zond. 16 uur nam Rijksmuseun vooi v olkenüffl <Steen6traat 1) dag 105 u.j 'iags 1- uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend t dag tot ei met vrijdag 9 uur voorü 6 u nam. zon. en feestdagen 1 uur nam Rijksmuseum voor de geschied! der natuui wetenschappen. Dag. ld uur zone' 1—4 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar) J Tongeren, schilderyen en tekenlfl dagelijks (behalve zondag) 10-17! dinsdagavond van 8-10 uur (t/m Juni). Buut 110 (Nieuwe Beestenmarkt! Joe Frankhuyzen schilderyen en K nlngen dagelijks (behalve maand»! dinsdag) 20-1 uur (t/m 24 1unil Heempark Oegstgeesterweg (Klï polder) Flora van eigen bodem, van 8 uur voorm - 5 uur nam.: mei t.e.m. oktober op zat. en zond uur nam. De Lakenhal Tentoonstelling land Koning, schilderijen en tekc gen, dag. van 10 uur voorm.-5 uurt 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m juli) Avond- en nacht dienst der apotlid 1 Geopend voor spoedeisende gev»l Apotheek Tot Hulp der Menschl 1 Hooigrt. 48. tel. 21060. De zaterdag-, zondag- en nacbtdjj van apotheek R. van Breest Smal burg te Leiderdorp wordt waargend door Apotheek Tot Hulp der Men» held. De Oegstgeestse Apotheek en I theek Voorschoten zyn de gehele» Tot zaterdagmorgen 10 uur raatf ge men de eigen hulsarts, daarn» zondagnacht 12 uur uitsluitend' spoedgevallen de dokterstelefoon

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2