Waanzinnige spanning bij ulpvluchten naar Biafra FIJNE VADERDAG HADO'S V erzoek om VN- interventie van Papoea's Rachel, Rachel: Jeven zonder perspectieven Moord verjaart niet ligerië chanteert Engeland en Amerika iet de dreiging van Russische bijstand et onverwacht PONTIAC TIJD JUISTE TUDii m 'twordttijd, datu er óók een draagt Politieke gevangenen vrij Indringende film van Paul Newman Filnns in Leiden i3JüiUiytiy LLiD&CU DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) O TOME (GPD) „Het is genoeg!" roept een in een vit kleed gehulde non, pakt een van de passagiers z'n eiste glas whiskey uit de hand en geeft hem een glas De man kijkt verbaasd op, lijkt nu pas de passagiers em heen te zien en de stewardessen die hij het een half ang flink lastig heeft gemaakt. Dan gaat hij rustig zitten ijn glaasje water, begint onbedaarlijk te snikken en stort nd zijn hart uit tegenover een van de passagiers. eens tot het toestel geland is, maar doet men de lichten maar vast uit als het nog enkele meters van de grond is. Na de landing wordt de in houd zo snel mogelijk gelost en zon der enige controle van het vliegtuig wordt de terugtocht aanvaard. boorde ze over de radio: ^en ze aan, van achteren. I". Daama een lichtflits, moet in die lucht geëxplo- fljn", De man is een Ameri- piloot en zijn relaas betreft r schieten van een DC 7 van fc Kruis boven Nlgeriaans ge- t hulpgoederen voor Biafra. na zijn vrienden die hij vo- die laatste ogenblikken radio hoorde en hij wist na flits, dat het niet waar kon de Nigerianen later vertel de bemanning zich per pa- had weten te redden. Onmo- nnt een sprang per val- in een zo laag vliegende tekent zelfmoord. Het toestel com ook geen parachutes i.. de meeste vliegers kwam het 1 niet onverwacht. Ze waren 10 Tomé Fernando Poo en 11 gekomen om geld te ver door hulpgoederen naar Biaf- Begen. Ze waren eerder aan- Vanaf de eerste vlucht wa- ldsten met voedsel en medi- tn bestookt, eerst vanaf de net luchtafweergeschut. Maar 3D pas echt spannend te wor- d de Oostduitse vliegers in arriveerden, die beter met j overweg konden dan hun the collega's. Geen oog dicht i wisten wel dat we risico maar dat werd weer goed- door het geld dat we ver- Maar nu doen we soms in een oog dicht. Er zijn al en- ons op de grond bestookt, ie hadden nog kans om te De vloeistoftanks van es tel werden ook lek gescho- in we even later in een licht- ibare plas aan de grond ston- im de Mig terug. Een secon- stond het Vliegtuig in lich- een manke Amerikaan, die noodsprong kon redden. De de bemanning verbrandde", ra mank Amerikaan, die met ke stok over het eiland Sao voortstrompelt. jrdt nu elke dag door de vlie- erlegd of men zal doorvlie- niet. De Migs halen nu ook en zomaar uit de lucht en Kft op het eiland Fernando vluchten al enkele dagen ge- Het is niet alleen het vliegen grote risico's met zich mee- maar de procedure op de mdingsstrip in Biafra maakt ook niet aantrekkelijker op. namelijk donker is geworden ïigs hun prooi niet meer kun- iden, wachten zij tn de buurt strip. Tegen de achtergrond helle verlichting daarvan de toestellen met hulpgoe- ra prachtig doelwit. Daarom ïen op de grond meestal niet Alcoholici De toestellen worden afgerost, het is dan ook geen uitzondering dat men halverwege Biafra moet terug keren wegens storing in een van de motoren. Dit vliegen met wrakke, oude toestellen, onder griezelige om standigheden gaat de piloten niet in him koude kleren zitten. Geen van hen geeft dat graag toe, maar het is opvallend dat er met elke vlucht naar Europa wel een of meer alcoho lici aan boord zijn, mensen die geen drankje mogen hebben. Na een kor te ontwenningskuur op Sao Tomé worden ze naar huis gestuurd Waarom vliegt men dan nog? Zo als gezegd, allereerst om het geld. Maar er zijn volgens de Deense do minee MoLlerup ook vliegers die de Biafraanse zaak hoe langer hoe meer toegedaan worden. Die ook in nog spannender omstandigheden zou den opstijgen. Maar de meeste vlie gers hebben alleen materiële motie ven om de gevaarlijke tocht te vol brengen, dit in tegenstelling tot de mensen van allerlei hulpverlenende organisaties, die in of buiten Biafra hun vaak zeer ondankbare werk moeten doen. Vergelijking Ook zij weten vaak niet waarom. Sommige doen het werk omdat zij zelf kinderen hebben en geschokt zijn door de halfdode kinderen in Biafra, die zij met zondermeer wil len laten verhongeren. Anderen zijn in dit werk terechtgekomen, omdat zij vroeger organisatorisch werk hebben gedaan voor zusterorganisa ties, of soms alleen maar omdat ze toevallig beschikbaar waren. „We weten vaak zelf niet wat we doen en of we er goed aan doen", aldus ds. Mollerup. „Maar er was kortgeleden een bijeenkomst in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, waar functionaris sen van allerlei organisaties hebben gepraat over de acties en over de Ni geriaanse beschuldiging dat de hulp verlenende organisaties zich men gen in de binnenlandse aangelegen heden van een Afrikaans land. Toen stond een der aanwezigen op en zei: „Als een dokter bij een zwaar zieke patiënt komt, dan probeért die dokter hem te helpen. Dat doen wij ook, in Nigerië, maar voor daar waar de nood het hoogst is, in Biafra. Als later blijkt dat de patiënt een ge vaarlijke revolutionair is, is de dok ter dan schuldig?" Niemand durfde toen antwoord te geven", aldus ds. Mollerup. Het is een mooie vergelijking, maar er is een klein punt dat de Deense dominee vergat. Er wordt niet alleen barmhartig hulp geboden in de vorm van voedsel en medicamenten, maar (ADVERTENTIE) Huilende vliegers en kordate nonnen, die niet jammeren over hun vaak bovenmenselijke op drachten in het verscheurde Ni- gerië. Dat zijn de inzittenden van een Martinair - vliegtu ig dat terugkeert van het Portugese eiland Sao Tomé, waarnaar hulpgoederen voor Biafra zijn gebracht. Vooral terug een tries te vlucht, waarvan een speciale verslaggever getuige was en in het bijgaande artikel vertelt. er worden ook wapens naar Biafra vervoerd. De hulpverlenende organi saties zien er wel nauwkeurig op toe, dat dit niet gebeurt, met de toestel len die voor hen vliegen, maar uiter aard kunnen zij niet geheel voorko men dat het toch gebeurt. Vandaar de Nigeriaanse gebetenheid op alles wat wordt overgevlogen naar Biafra. Als het wapens zijn komen die overi gens niet uit Frankrijk zoals de Fran sen zelf zo graag laten doorscheme ren. De Franse hulp aan Biafra is nauwelijks meer dan een fooi. De Biafranen kopen hun wapens op de zwarte markt en vechten zodoende met Russische en Tsjechische wa pens. Twee jaar geleden in de Sinaï achtergelaten „Onzinnig" De Nigerianen krijgen daarentegen wel uitgebreide hulp, en wel van Lon den en Moskou. De Russen wedden voorlopig op de Nigeriaanse kaart. Zij hopen via Lagos weer vaste voet op Afrikaanse bodem te krijgen. Re den waarom de Britten hun hulp aan Nigerië niet durven te staken. Zij zijn veel te bang dat de Russen hen eruit drukken. „Onzinnig", zoals o.a. de Ne derlandse in Biafra werkende arts Middelkoop verklaarde. „De Nigeria nen chanteren de Engelsen met Russische hulp. En ook de Verenigde Staten zouden niet graag zien dat de Britten uit Lagos vertrekken in ver band met de Russen, maar dat bete kent dat men in de Britse zowel als in de Amerikaanse hoofdstad nog niet toe is aan genuanceerd denken over Afrikaanse politieke problemen. De Nigerianen zijn namelijk al lerminst gediend van de Russen en het is eenvoudig ondenkbaar dat de Russen de opengevallen plaats van de Engelsen kunnen opvullen. Maar de Engelsen en Amerikanen durven het risico niet te nemen, de Britten blijven wapens leveren aan Lagos en zodoende blyft de Russische wapen stroom ook doorgaan. Waardoor er voorlopig geen einde in zicht is van deze tragische Afrikaanse oorlog. Hetgeen niet alleen in Biafraanse, maar ook in sommige Nigeriaanse kringen weerzin wekt, omdat men weinig waardering heeft voor dit op offeren van een Afrikaans volk aan de politieke belangen van enkele ge ïndustrialiseerde mogenheden", al dus dokter Middel koon. Terug in rimboe Wanneer men deze regels leest zijn zij alweer terug in de rimboe van Biafra, de mensen van de hulp organisaties en zijn zij alweer bezig het schaarse voedsel te verdelen dat via de Biafraanse landingsstrip wordt aangevoerd, bezig de medica menten te verdelen en toe te dienen, bezig om gebombardeerde zieken huizen weer zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is operationeel te maken en om weer iets aan het on derwijs te doen. Want de Biafranen nemen eenvou dig niet aan, dat hun vrijheidstryd zou kunnen mislukken. Men herstelt de door bomkraters onbruikbaar ge- raakte wegen. Het gewone leven moet zo snel mogelijk weer op gang komen. Het Is mogelijk dat de zieke een fanatieke politicus is. Maar hoe zou de toekijkende wereld zich voe len als later blijkt dat hier een zieke uitgehongerd werdt die alleen maar zyn eigen zaken wilde regelen? (ADVERTENTIE) Vaders idee! Om zo in te stappen. Zacht gepolsterde zool en banden. Zit fantastisch. In zwart Voor weekend en vakantie! Verras vader met deze luchtige linnen campingschoen. Zit lekker. Ook met veter. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg DJAKARTA (AP) Twee West- Iraanse parlementsleden, die verleden week de grens met het Australische deel van Nieuw-Guinea hadden over schreden, hadden, naar nu bekend wordt, een verzoek bü zich voor de Verenigde Naties om troepen naar West-Irian te sturen om de bevol king aldaar te beschermen tegen Indonesiërs. De mannen, Christiaan Roenweri en Willem Zonggonau, zouden docu menten bij zich hebben gehad die het bewijs leverden van de Indone sische agressie in hun land. De twee parlementariërs werden enkele maanden geleden door de Indonesi sche autoriteiten uit hun functie ge zet. Dinsdag zou er te DJajapoera, het voormalige Hollandia, een bespreking zfjn gevoerd tussen Australische en Indonesische autoriteiten in verband met de problemen ln het grensgebied van het eiland. Onlangs zouden In donesische militairen vluchtelingen uit West-Irian tot op Australisch ge bied hebben vervolgd, en enkele vluchtelingenkampen aldaar hebben vernield. lm DJajapoera zal een Indonesisch- Australisch bureau worden gesticht dat dergelijke grensproblemen aal behandelen. De Indonesische autoriteiten heb ben 37 van de 43 Westirianezen vrij gelaten die sinds april om politieke redenen in Djajapoera gevangen werden gehouden. De gevangenen waren op vrije voeten gesteld kort nadat uit het onderzoek was geble ken dat men geen bewijsmateriaal tegen hen kon overleggen. De 43 werden gearresteerd omdat zij de bevolking van Djajapoera zou den hebben aangespoord te demon streren na een mars van 400 jonge lui naar het kantoor van de VN in de stad op 11 april uit protest tegen de manier waarop de Indonesiërs de mening van de Papoea's peilden over de toekomst van West-Irian. Bij de vrijgelaten gevangenen is Mozes Weror, die vijf jaar lang se cretaris van de Indonesische ambas sade in Canberra is geweest. In Dja karta is ook de arrestatie beves tigd van de Nederlandse scheepsbou wer Van den Bos die betrokken zou zijn geweest bij tegen Indonesië ge richte activiteit. De heer Van den Bos bezit een werf in Sorong. CAMERA De tragiek van het levenwaarin niets opmerkelijks gebeurt en dat zich van dag tot dag voortsleept naarja, waar naar toe eigenlijk? Dat is het kernthema waarop de film „Rachel, Rachel" is gebaseerd. Re gisseur Paul Newman heeft die leegte op indruk wekkende wijze op het cel luloid weten vast te leggen door de kinderjaren en het heden van de 35-jarige schooljuffrouw Rachel op een ragfijne manier te ver weven. Het web, dat onstaat, is er een van doelloosheid, nutteloosheid, angst voor de realiteit en het wereldvreemd zijn; een web dat niet valt te doorbreken. De school biedt Rachel geen enkel perspectief evenmin als het ouderhuis waar een begrafenis onderneming is gevestigd en waar een ziekelijke moeder alle aandacht opeist. Steeds opnieuw komt Rachel tot het keiharde besef dat het leven maar eigenlijk nog niets heeft geboden en dat ze zich steeds weer afzondert. Soms ziet Rachel visioenen. Ze ziet zich dn haar verbeel ding haar liefde geven aan een willekeurige man of ze ziet in een van de leerlingen op school haar eigen kind. Maar zodra keert de realiteit terug of Ra chel valt terug in het niets. Een keerpunt lijkt in haar le ven te komen wanneer een oude sohoolkameraad in het dorp te rugkeert en haar een avondje mee uit vraagt. Voor de eerste maal in haar leven geeft ze zich aan een man en met beide han den klampt ze zich aan hem vast. Ze ziet in hem de enige kans om de stilte en de slem- van het leven te doorbreken. De kans wordt haar echter niet gegund. Wanneer hij in de gaten heeft dat het serieus wordt, neemt hij de benen onder het mom dat hij een vrouw en kinderen heeft. De verliefde Ra chel is teneinde raad, maar ziet toch nog een sprankje hoop voor een zonnige toekomst wanneer blijkt dait ze in verwachting is. Ook deze hoop wordt haar ech ter ontnomen wanneer een arte haar vertelt dat het een schijn- awangersohap .is. Het zijn twee schokkende fei ten die Rachel regelrecht naar de afgrond voeren. In een wan- De onderwijzeres Rachel (rechts op de toto) met een van haar collega's, die pro beert Rachel uit haar isole ment te verlossen. hoopspoging het noodlot te ont lopen, ontvlucht ze haar geboor tedorp maar op weg naar een nieuwe toekomst bekruipt haar de angst dat ook daar niets schokkends ln haar leven zal gebeuren. Joanne Woodward, die de titelrol voor haar reke ning neemt, treft de juiste sfeer en komt daarom de Oscar-nomi natie zeer zeker toe. LIDO Tussen Bond en Ed die Constantine ligt de weg die leidt naar de Australische de tective Malone en zyn avon turen. Deze avonturen spelen zich voornamelijk af in de swinging city Londen, in de pe riferie van een wereldhandels conferentie waar een Australi sche ambassadeur in opdracht van de regering van een Australische deelstaat door Ma lone wordt beschuldigd van moord op zyn eerste vrouw. Hiervan blijkt later echter niets te kloppen en Malone begint te twijfelen. Daar is het punt waar meteen de tegenstelling tussen Malone, Constantine en Bond begint. De tweede is een glim lachende geciviliseerde straat vechter, de derde een perfect getrainde, niets aan het toeval overlatend spionerend vechters- brein en de eerste een twijfelen de smeris met harde knuisten. Geklassificeerd ziet dat er zo uit: Constantine, het succesrij ke vechtbaasje van de zelf kant, Malone de boksende mid denstander en Bond de achte loos dodende gentleman. Van de Bond en de Constan- tlnes hebben we al genoeg ge had, een Malone ls echter nieuw op het doek. Na al dat succesrijke slagwerk is het ge woon wel eens leuk een misluk king te zien: tenslotte komt de werkelijkheid daar meer mee overeen. Nobody runs for ever" (Moord verjaart niet) is dan ook een beetje een avant- gardistische thriller: gewoon een film waar weer wat in zit. Secret Ceremony STUDIO Secret Ceremony gaat de tweede week in. Het ia de film met Mia Farrow en Eli zabeth Taylor die voor een ge deelte in Noordwijk werd opge nomen. Liz Taylor speelt een verlopen prostituee die een meisje ontmoet dat aan haar verdronken dochtertje doet den ken. Het relaas heeft een triest einde. Het meisje pleegt zelf moord en de prostituee steekt de stiefvader van het meisje dood. Dat komt mede door het uitste kend door Ralph Thomas tot vi sualisering gebrachte spelers- team met allerlei bekenden als Rod Taylor (het juiste gezicht voor Malone Christopher Plummer, Lil li Palmer. Camil la Sparv en Daliah Lavi. Tenslotte nog een waarderend woord voor het scenario van Wilfred Greaitore, die door al lerlei (maai- niet direct gegap te) Hitchcock-achtige effecten er in slaagt de dialoog, zoals dat hoort, tot het meest nodige te beperken. Voor een hand vol diamanten REX Geen handvol, maar een landvol verhaaltjes zyn er in het genre van „Voor een hand vol diamanten", zoals de Nederlandse titel van .Hot dia monds en cold blood" luidt. De story heeft minder om het lyf dan de meisjes in de „hete scè nes", die als pittige komijnen zyn gestrooid in de wat slappe kaas van koude misdaad. Het gaat allemaal om een handvol ic vijf kisten dia manten, die Engelse diamant handelaren kopen van de emir van Beiroet. Eén wil de winst van het halve dozijn opstrijken, maar geheimagent Steve Nor ton uitgestuurd, omdat een beurskrach dreigt als de schat op de markt komt zet hem de (grote) voet dwars. Tussen het moment, waarop Steve ont dekt. dat een zelfmoord een moord is, en de inrekening van de bende speelt het verhaal zich af: op het water en onder wa ter (met fraaie opnamen in kleur), op de vuist en onder de dekens. Richard Harrison is de man, die Norton gestalte geeft als de stoere vechtersbaas, even be dreven op hoge daken als diep onder water, en als de vlotte hartenbreker, die zijn verove ringen ln de steek laat met het oude smoesje van een pakje si garetten halen. Diana Lorys is nog zijn meest intelligente te genspeelster, die minder in bed ls te vinden dan de anderen. SUMURU LUXOR De filmmakers van „Sumuru" hebben hun fan tasie volledig de vrije teugel kunnen geven. Het verhaaltje heeft met het gewone leven niets van doen, dus konden ze te keer gaan zo hard ze maar wil den. Dat hebben ze dan ook ge daan. Geen ongerijmdheid is te dol. Veel ls dan ook niet na te vertellen, alleen dat onder die mysterieuze titel een donkere Juffrouw schuil gaat. die een flink stel mooie meisjes milita ristisch heeft gedrild. Ze heb ben haar vesting op een eiland- Je nabij Hongkong. Wat ze er precies uitspoken, maken de fil mers niet duidelijk, zoals ze zo veel in het ongewisse laten. Het lijkt wel allemaal erg geheim zinnig. In ieder geval hebben ze een spuitje ontwikkeld, waar mee ze een man in een stand beeld kunnen omtoveren. Erg wreed, maar voor een wreed heid je meer of minder gaan de dames niet opzij. Tot er een dappere Amerikaanse jongen van de inlichtingendienst op haar spoor wordt gezet. Zo'n breedgeschouderde, heel stoere knaap, die zelfs in de hachelijk- ste situatie nog grapjes maakt. Waarom nu juist hij dat werkje moest opknappen, snapt nie mand. En waarom hij een meer knappe dan intelligente vriend in zyn kielzog moest meezuigen blyft helemaal in het donker. Tezamen gaan ze achter Sumu ru en haar welgevormde volge lingen aan. Dan gebeuren er na tuurlijk de nodige (en nog meer onnodige) dingen. Even natuur lijk is, dat enkele van die meis jes hun „heilige roeping en dure eed" af en toe vergeten. An ders zou er geen greintje roman tiek in de verwarde geschiede nis terecht zijn gekomen. En zelfs nu is dat nog niet veel. Als men bereid is niets serieus te nemen en zich gewoon maar te laten meedrijven met deze da verende avontuurlijke kolder, dan kan men in bonte kleuren op een breed doek nog wat gek ke momenten meemaken. En daar gaat het bij zulke films toch om. Langste dag TRIANON „De langste dag" schijnt goed in de smaak te vallen by de Leidse jeugd. Iedere voorstelling trekt de film die al weer luttele jaren oud ls, nog volle zalen met voorname lijk jongelui. Daarmee is dan meteen de bewering gelogen straft, dat de jeugd te makkelijk over het oorlogsgebeuren, van de jaren '40-'45 heenstapt. Het verhaal van de invasie van de geallieerden op Norman- dië naar 't voortreffelijke boek van Cornelius Ryan, is een fas cinerend en zelfs onwaarschijn lijk gegeven. Dat in de oorlog niets onmogelijk is althans was blijkt overduidelijk uit deze film. De regisseur en de scenario-schrijvers hebben hun fantasie niet de vrije loop gela ten, maar zich gehouden aan de gegevens, die hun door Ryan bekend waren. Het resultaat is dan ook een waardevol oorlogs document. dat alleszins het aan zien waard ds. Nu en dan wreed en afschuwelijk, dan weer hu moristisch maar altyd boeiend.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27