Levend damspel Boskoop Etappezege voor Sanders klasse apart „Toonkunst" liquideert (nog) niet Doping Zantingh herovert rode leiderstrui in wieier-zesdaagse ADMINISTRATIEVE MEDEWERKSTERS J- L Italiaan Armani Keizer kwam op ziekenbezoek Corrie Bakker tweemaal derde Van Laarhoven blijft LFC'er NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. Leidse jeugdtitels Twee patiënten uit Mesdagasiel ontvlucht Kijkers Auto overval bleek gestolen Dalende belangstelling voor jeugdconcerten wordt onderzoekt VRIJDAG 13 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 Zwitserse ronde BOSKOOP In Boskoop heeft men gisteravond van een partij le vend dammen kunnen genieten. Ve len waren naar de beurshal van ho tel Florida gekomen om dit evene ment by te wonen. Zij zullen hier van geen spijt gehad hebben. Het was voor de twaalfde keer. dat een party levend dammen in Neder land werd gehouden. Het spel werd mogelijk gemaakt door medewerking van een veertigtal meisjes van de gymnastiekverenigingen GD.S. en Houvast. Op de vloer van de beurshal in Florida had men een groot dambord van papier aangebracht waarop de heer Fred Ivens. kampioen van Den Haag en de Surinaamse kampioen B Adjiedj elkaar bestreden. Beide dam- meesters gaven elkaar geen duim breed toe. Sloeg een van beide spe lers een „stuk" dan moesten de dam stenen over elkaar heensprin- gen (bokspringen) Ook de jongelui hadden er wel zin in, zij leefden ge heel met het spel, dat in remise ein digde mee. De partij werd van com mentaar voorzien door Cor Storm. Na afloop van het damspel ontvin gen de spelers en de commentator een plant. De heer Hotman van het Sportcomité dankte allen, die had den meegewerkt. LEIDEN (ANP) Bi) de door Fedor den Hertog gewonnen ronde van Gr-Brittannië zijn 240 controles gehouden op het gebruik van verbo den stimulerende middelen. Een van die tests heeft een positieve reactie opgeleverd, nl. die op de Westduitse renner Horst Kampfer. derde in de laatste etappe. Wegens het gebruik van een stof uit de groep der amfe taminen werd Kampfer door de Brit se bond geschorst van 8 juni tot 7 juli. De schorsing is overgenomen door de Duitse bond en door de in ternationale wielerfederatie. Leidse jeugdboksers naar Scheveningen LEIDEN Lichtgewicht Chris Lantrok (15 jaar) en zwaarwelter Johan Sloos (16 jaar) van de Leid se boksvereniging DTS zullen mor gen deelnemen aan demonstratiewed- strijden in Scheveningen. De wed strijden (aanvang 1 uur) worden ge houden op de promenade by de Pier. De Haagse boksvereniging Straat man heeft in samenwerking met ge meentelijke instanties en de Neder landse Boksbond, de organisatie op zich genomen. De Lei denaars krijgen pupillen van de bekende bokspro- motor Theo Huizenaar als tegen standers. LONDEN (ANP) Abebe Bikila tweevoudig Olympisch marathon- kampioen, is donderdag aan zijn ziekbed in Londen bezocht door kei zer Haile Selassie van Ethiopië. De keizer was voor het bezoek speciaal van Genève, waar hy het congres van de internationale arbeidsorgani satie bijwoonde, naar Londen gevlo gen. Bikila. die in Ethiopië als een nationale held wordt geëerd, ligt sinds maart in een ziekenhuis in Londen, nadat hy in eigen land by een auto-ongeluk ernstige verwondin gen had opgelopen, waardoor hy ge deeltelijk werd verlamd. PARIJS (ANP) De Nederlandse atlete Corrie Bakker is gisteravond in Parijs bij de internationale atle tiekwedstrijden om de Memorial Paul Merioamp op de 100 meter op de derde plaats geëindigd. Een dag eerder finishte zy op de 200 meter eveneens in derde positie. Met haar tijd van 11,9 sec. moest zy de Fran- caise Telliez (11,5) en de Russin Sjarkova (11,8) voor laten gaan. Op de 400 meter bleef de Frantjai- ee Colette Besson, Olympische kam pioene op deze afstand, slechts 0,1 sec. verwijderd van de beste sei- zoentijd (53.4 sec.), van de Australi sche Chryl Peasley. Tilly van der Made eindigde als zesde in een tijd van 54,6 sec. i BRUGG (ANP) De eerste etap- pe van de Ronde van Zwitserland j heeft weinig stryd gebracht. Op de eerste 165 km van Zürich in de rich ting van Brugg waren er nauwelijks serieuze ontsnappingspogingen. Slechts een groepje, met onder an dere Godefroot. Mintj ens, Perez-Fran ces en Momene. kwam even los van j het veld. Pas vijftien kilometer voor I Brugg ontsnapte een viertal dat weg bleef, namelijk Armani, Aimar, Van Springel en Renz. Aan de finish in Brugg, waar de voorsprong was ge slonken tot krap honderd meter, sprintte de 27-jarige Italiaan het j snelst. De uitslag luidt: 1. Armani (It.) 180 km in 4 uur 23 min., 2. Aimar j (Fr.», 3. Van Springel (Bel.), 4. Renz i 'WD), op 7 sec. 5 Janssen (Ned.). LEIDEN Peter van Laarhoven die overschrijving had gevraagd naar UVS, blijft LFC'er. Hi/ heeft zijn overschrijving ingetrokken. ADVERTENTIE Tennis Na de eerste dag van de wedstrijd' Engeland'West-Duits- land, uit de halve finale groep A van de Europese zone van het tennistoer nooi om de Davis-beker. heeft Enge land een voorsprong van 20. Voetbal MVV heeft gisteren rechtsbuiten van ADO, Harrie Hey- ne, gekocht. Met de transactie is een bedrag van 50 mille gemoeid. Go Ahead is met ADO in onderhande ling getreden over een transfer van de Haagse linksbuiten Kees Aarts. Voetbal Brazilië heeft gister avond Engeland in een vriendschap pelijke wedstrijd met 21 versla gen. De doelpunten werden gemaakt door Ball (in de 13de minuut» door Tostao in de 74ste minuut en Jair- rinho in de 76ste minuut. Voetbal De Friese tweede divi sieclub Heerenveen. heeft gisteren Bas Paauwe tot hoofdtrainer benoemd. Hij wordt hiermee de op volger van de naar de Almelose eer ste divisieclub Heracles vertrokken Evert Teunissen. SCHEVENINGEN Op de vier- de avond van de wieler-zesdaagse in Scheveningen heeft Guus Zan tingh door een zege met voor sprong de leiding weer van Pê van Stralen overgenomen. De stijlvolle Aalsmeerder ontsnapte in de voorlaatste ronde uit een zeven man sterke kopgroep en werd niet meer bedreigd. Aan de finish had hij een voorsprong van zestien seconden op zijn aan vankelijke vlucht makk er s. Met een vijfde plaats ivas Ton v. d- Valk ditmaal de beste man van Sivift In het begin van deze Schevening- se ronde waren vooral de Fries Piet Hoekstra en de Brabander Adri Wouters bijzonder actief. Zy pro beerden overigens vergeefs met so lovluchten een beslissing af te dwin gen. Toen de krach try dei- Hoekstra daarna nog eens in het offensief ging en daarbij steun kreeg van Leunis, Westrus. Gorter, Luppers. Nak. Verhoef en Berkhout, was het vooral aan Jan Zoons te danken dat deze vlucht ongedaan gemaakt kon worden. Alles kwam weer bijeen. De strijd bleef zijn aantrekkelijk karakter behouden en door een inlei dende vlucht van Wim Luppers en Herman Gorter, die er samen van door gingen, kwam er een kopgroep van zeven man tot stand. Adri Wou ters, Siep van Dongen. Guus Zan tingh, azend op herovering van de rode leiderstrui, Ton v. d. Valk en Jan Peetoom sloten zich by de twee demarranten aan. In het peloton gin gen leider Pé van Stralen. Hordyk, Nak, Heulleman, Wesselius. Bruin, Buurmeyer etc. te laat tot daden over om de zeven koplopers nog een halt toe te kunnen roepen. In de voorlaatste ronde ontdeed Zantingh zich met een felle demar rage van zijn vluchtmakkers en hy bekroonde zijn korte solo-ren met een verdiende zege. Er was nie mand die hem kon houden. Zijn overwinning met voorsprong lever de hem ook nog een extra bonifica- tiepunt op. Vanavond in de ronde van de Bouwlustlaan in Den Haag start Zantingh weer m de rode lei derstrui. De uitslag was: 1 G. Zantingh. Aalsmeer, de 85 km in 2.15.02. 2. J. Peetoom, Vijfhuizen op 16 sec., 3. A. Wouters, Zundert. 4. H. Gorter. Am sterdam. 5. Th. v. d. Valk. Zand- voort, 6. W. Luppers, Pm-merend, 7. S. van Dongen, Middelhamis. 8. H. Nak, Rotterdam o p 38 sec., 9. J. Hordyk. Rotterdam, 10. P. van Stra len. Heerhugowaard op 59 sec. Ge rard Wesselius uit Oude Wetering werd 12de, Paul Koop uit De Zilk 17de Jan Zoons uit Voorschoten 19de en Piet Bregman uit Benthuizen 20ste. Het dagploegenklassement werd met 55 punten opnieuw door Peugeot gewonnen. Tweede werd Batavus met 47 pnt., derde Van der Mey met 26 prut. en vierde „Swift" met 19 pnt. Individueel klassement: 1. Zan tingh 56 pnt.. 2. Van Stralen 53 pnt., 3. Hordyk 43 pnt., 4. Luppers 41 pnt.. 5. Gorter 37 pnt.. 6. Zoons 32 pnt., 7. ex aeqo: L. v. d. Berg, Kettends en Nak 31 pnt. De stukken" staan opge steld, klaar voor de strijd. Een beeld uit de partij levend dam mendie gisteravond in Boskoop werd gespeeld. (Foto Leidsch Dagblad EVA TELEVTZIER FABELTJESKRANT TV 2000 SPORTSPIEGEL Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jou bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 17-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niette zijn afgelegd. Enige boekhoudervaring is wel vereist. Ook krachten met slechts enige kantoorervaring kunnen solliciteren. Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half jaar wordt verhoogd en een gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen afd. Personeelszaken, Noordeinde 22, Leiden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146. GRONINGEN «GPDi Twee pa tiënten uit het rykasiel voor pasycho- paten dr. S. van Mesdag te Gronin gen zyn gistermiddag om tien voor drie ontsnapt. Zy waren onder lei ding aan het winkelen in het wa renhuis V en D. maar wisten daar aan hun begeleider te ontsnappen. De mannen verdwenen snel in de drukte. De patiënten zaten beiden in het asiel wegens diefstal met geweldple ging. Een vrachtwagen geladen met jutebalen vloog bij het mo tel op de Rijksweg bij Arnhem in brand. Er ontstond een grote ra vage, terwijl het verkeer op de Rijksweg werd vertraagd. Hier de brandweerlieden bezig met de blussing swerkzaamheden I VOORSCHOTEN Loek San- I ders is in het toernooi om de I Leidse jeugdtitels een klasse I apart. Met voor z'n le tegenstan der in het jongensenkelspel 1, Kees Huyskens, pijnlijk gemak i haalde hij 12 spellen op rij bin- j nen en stapte daarmee de halve j finale in. Daar zal hij Jan Theu- nissen ontmoeten, die in zijn par- I tij tegen Arnold van der Capel- len evenmin een spel behoefde af te staan. Bereikten de halve finalisten in de bovenste helft van het wedstrydsche- ma de een na laatste fase van de j strijd in het hoofdnummer, het jon- J gensenkelspel 1, op wel zeer overtui- j gende wijze, in de onderste helft van het wedstrydschema is het verloop i van de zaken minder glad. Bernard Doorenbos stuitte op verbeten tegen stand van Peter de Koning, hetgeen in de score sprekend tot uitting komt, 2—6. 62. 75. De grotere service kracht van Bernard Doorenbos. die hem uiteindelijk zijn service-spellen gemakkelijker deed winnen dan zyn I rivaal, gaf de doorslag. Als Dooren- I bos de finale weet te halen, en wy twijfelen daar eerlijk gezegd niet aan, dan kan hy nog weieens voor een pittig sluitstuk in het jongens enkelspel zorgen. Een en ander neemt niet weg dat de winnaar bij voorbaat vaststaat. Loek Sanders. In het jongensenkelspel 2 speelden Wouter Fok en Henny Koemans zich zonder moeite langs hun tegenstan ders in de kwartfinale, respectievelijk Peter van Ulden en Gerald van der Sluys. Voor laatstgenoemde werd het dus geen reprise van de over winning van vorig jaar op dezelfde baan, op dezelfde tijd en met dezelf de arbiter. Dit voor de bijgelovigen. Henny Koemans legde hem een aan- j merkelijk hoger tempo op dan hy gewend is te spelen en dat leidde tot 64, 60 voor de Voorschotenaar. Wouter Fok speelde een regelmatige i 63, 63 zege in de tennistas. Veel minder soepel tennisten de twee an dere halve finalisten, Creyghton en Arnold van der Capellen zich zover. Creyghton kon pas na 62, 46, 64 tegen Paul Klever rustiger ademha len en Arnold van der Capellen zag een tikkeltje wit om de neus toen hy tegen Peter Pauwels na 75 via 68 een derde set diende te spelen. In die beslissende set echter had Ar nold van der Capellen vooral taktisch wat meer in de mars dan zijn oppo nent, 75, 6 8, 61. Schaken Boris Spasski is een stap dichter by de wereldtitel scha ken gekomen. Gisteren heeft hij de 21ste party van de tweekamp tegen Petros jan in Moskou, die woensdag is afgebroken, na 52 zetten ge wonnen. Spasski leidt nu met 11.5 te gen 9.5 punten. Atletiek Verscheidene Neder landse atleten en atletes zullen op zaterdag 22 juni aan buitenlandse wedstrijden deelnemen. In Frechen komen Bram Wassenaar (AV'23) en Ilja Keizer (De Spartaan) respectie velijk by de heren en dames op de 800 meter uit. In Bergamo vinden op dezelfde dag internationale wed strijden plaats met Ad de Jong (Dio- medon, 100 meter), Rijn v. d. Heu vel (AVR, 400 m). Cees van Loon (Achilles, 1500 meter) en Anneloes Bosman (UNC, 1500 m). Het merendeel van de kykers op het tennispark „Forescate" houdt het in dit nummer op Creyghton als de winnaar van het jongensenkelspel 1. Naar onze smaak is Henny Koemans de grootste gegadigde voor die ere plaats. In het meisjesenkelspel 3 be staat de kans dat 2 zusters elkaar de eer van Leids jeugdtenniskampioe- ne, derde graad, zullen gaan betwis ten, te weten Mirjam en Esther Mul der. In het meisjesenkelspel 3 is Ellen Sanders reeds in de finale. In de halve finale bleef zij Marianne Ver kerk in twee droge sets de baas. 62, 63. Duidelyk an toch niet hele maal overtuigend. Zal Mieke van Ul den dan wel Josine Teeuw de halve finale overleven? Wy houden het op Josine Teeuw die tegen Carla Fok biyk gaf op de kritieke momenten het hoofd koel te kunnen houden. Carla Fok troostte zichzelf voor de in het enkelspel geleden nederlaag door met Ellen Sanders de finale in het dubbelspel 1 te halen. Het Leidsche Hout-Unicum duo klopte Sonja van Praag/Margreet Schimmelpenninck met 6—2, 7—5. In de andere halve finale bleven Josine Teeuw/Mach- teld de Zwarte met de alleszeggende score 86. 16, 119 de baas over de combinatie Margreet Calles/Ka rin Braakman. AMSTERDAM (ANP) De moe- terdkleurige Alfa Romeo, waarin gis teren de vier overvallers in Amster dam zyn ontkomen, heeft de Am sterdamse recherche gisteravond te ruggevonden in de Govert Linck- straat in Amsterdam-Zuid. De auto bleek te zyn gestolen. Van de daders ontbreek nog ieder spoor. Tennis Tine Zwaan heeft gis teren in de kwartfinales van het da mesenkelspel van de open tennis kampioenschappen van Nottrng- ham in twee sets verloren van de Britse Janes. De cyfers waren: 62, 8—6. LEIDEN De maatschappy voor Toonkunst blyft voorlopig bestaan. Dit bleek uit de j.l. woensdagavond gehouden buitengewone ledenverga dering van de maatschappij, die on der leiding stond van Henk Geir- naert bij afwezigheid van de voorzit ter, de heer J. C. van Schalk. Na opening van de vergadering, die vrij goed bezocht was, verzocht de heer Geimaert allereerst ma-. P. J. Teebaal aan te wyzen als waarne mend secretaris van de maatschap py voor de tyd, dat mevrouw Tee baal-Hulsekamp voor deze functie niet beschikbaar is. De vergadering verklaarde zich hiermee akkoord. De heer Teebaal gaf een op aantekeningen van zyn echtgenote gebaseerde uiteenzet ting van de gang van zaken met betrekking tot de voorgenomen fusie met de Leidse Kunstkring „Voor Al len". Daar is lang over gepiaat, reeds in de notulen van de leden vergadering van 1 maart 1965 werd gewag gemaakt van de inleidende besprekingen tussen de voor zitter van de Kunstkring en één van de bestuursleden van Toonkunst Daarop is een uitvoerig gesprek tussen delegaties uit beide besturen gevolgd, waarna uiteindeiyk het be stuur van de Kunstkring verklaard heeft van de fusie te willen afzien. In de eerste helft van 1968 heeft de Leidse Kunstkring het initiatief genomen om het gesprek over een eventuele fusie voort te zetten. Ver schillende besprekingen zyn gevolgd waarna de Kunstkring een overeen komst heeft opgesteld die vrywel in tegraal door Toonkunst is geaccep teerd. Daarby werd ervan uitge gaan. dat het Toonkunstkoor en het Toon kunstorkest mede zouden over gaan naar de nieuwe vereniging. Nadat deze overeenkomst was on dertekend, bereikte het secretariaat van Toonkunst een brief van het Toonkunstkoor waarin werd aange kondigd, dat in een te houden le denvergadering van het koor zou worden voorgesteld aansluiting te zoeken by de landeüjke Maatschap py tot Bevordering der Toonkunst. Van dit schryven is de secretaris van de Kunstkring terstond op de hoogte gesteld. Ook het Toonkunst orkest bleek zioh niet te willen vast leggen op een overgang naar de nieuwe vereniging, zy het dat dit in een prettiger overleg werd uitgespro ken. Intussen hadden de beide besturen gezamenlyk onderhandeld over de concerten voor het volgende seizoen. De heer Teebaal veronderstelde, dat de aanwezigen uit de krant zou den hebben vernomen, dat de leden vergadering van de Kunstkring de fusie had afgestemd. Blykbaar heeft het bestuur van de Kunstkring ver ondersteld. dat het Toonkunstbestuur dit ook uit de krant had vernomen, want een officiële mededeling is daarvan nooit ontvangen. Gezien de onnodig onprettige at mosfeer die uit de krantenverslagen naar voren komt, is het bestuur van Toonkunst niet rouwig over het niet doorgaan van de fusie, aldus de heer Teebaal. Mede door het uitvallen van koor en orkest zag het ernaar uit, dat de nieuwe vereniging in fei te niets anders zou zyn dan de voort zetting van de Kunstkring en daar voor is een fusie niet nodig. De secretaris van de Kunstkring heeft inmiddels gevraagd of de maatschappy ermede akkoord ging dat de geprogrammeerde concerten- serie door zyn vereniging zou wor den overgenomen. Hierin heeft de My. voor Toonkunst toegestemd daar zy geen mogeiykheid meer ziet om eelf en alleen de concertenserie voort te zetten. Op een vraag uit de vergadering of de zaak alleen op de financiën ia afgesrpongen antwoordde het be stuur van Toonkunst: Als men by de Kunstkring werkelyk een fusie had gewild, had deze hierop nooit behoe ven te stranden, want het tekort zal, hoe dan ook, worden aangezuiverd. Het is echter duidelyk dat in een zo onaangename sfeer op de ledenver gaderingen van de Kunstkring tegen over de maatschappy tot uiting kwam. een vruchtbare samenwerking niet is te verkrygen. Op verzoek van de voorzitter gaf de heer Teebaal vervoleens een uit eenzetting over de jeugdconcerten. In 1965/1966 werden per jeugdcon- cert nog 1.282 kaarten verkocht, in 1966/1967 1.111 kaarten, in 1967/1968 1.191 kaarten. In 1968 1969 daalde dit cyfer abrupt tot 768 kaarten. Dit betekende een daling van inkomsten van byna f 2.000. De deelneming was over de gehele üjn kleiner, terwyi twee scholen wel in byzonder sterke mate verminderden, resp. niet meer meededen. Waarom nu eigenlyk de belangstelling ineens zozeer omlaag was gegaan is vooralsnog een raadsel. Daarom is afgesproken im het na jaar aan deze vraag een grondig on derzoek te wyden. Getracht wordt ook een aantal leerlingen van de betrok ken scholen daarby te betrekken. Verder zal door Toonkunst by een aantal gemeenten, waarvan bekend is dat er jeugdconcerten worden ge geven, geïnformeerd worden hoe daar de situatie is en hoe men daar de concerten heeft opgezet, wat de er varingen zyn met de programma's e.d. Aan de hand daarvan zullen dan zo mogelyk de nodige conclusies wor den getrokken; ook zal aanvragen van subsidie of garantie van gemeente wege noodzakelyk zyn. De heer Tee baal deelde mee dat de Leidse jeugd concerten. 101 in getal, gedurende een periode van 25 jaar slechts één maal met f 250 in totaal gesubsi dieerd zyn geworden. En dat terwyi byna overal de jeugdconcerten zwaar worden gesubsidieerd. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek zal worden bekeken of het gewenst is dat Toonkunst zich verder met deze organisatie blyft belasten of dat er een andere organisatievorm moet komen. Tussen de scholen en Toonkunst is overeengekomen dat gedurende het seizoen 1969/1970 geen jeugdcon certen zullen worden gegeven. Uit de vergadering werd opge merkt, dat de voorgenomen studie meebrengt, dat Toonkunst dan in elk geval nog niet zal worden geli quideerd. Het bestuur bevestigde dit. De vereniging besloot hierna dat het volgende jaar geen gewone con certen meer zullen worden gegeven en dat in verband hiermee de con tributie zal worden verlaagd tot f 2,50. Indien er een voldoende aan tal leden zal worden gevonden dat bereid is tegen die bydrage lid te blyven van de maatschappy, stelt het bestuur zich voor om in de loop van het seizoen aan de leden een kleine muzikale verrassing aan te bieden. Tenslotte werd op voorstel van de heer Teebaal goed gevonden, dat het oud-archief van de maatschappy, voorzover het niet meer nodig is voor de toekomstige werkzaamhe den, zal worden aangeboden aan het Leidse Gemeente-archief, waar trou wens reeds vroeger een groot aan tal notulenboeken is ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23