Lawrence Durrell en het computerbrein Twintig jaar Navo levert geen bruisende taptoe op Unieke koorzang uit Amerika SCHUW* CITROEN snel, ruim, comfortabel Béjart blijft nog in Brussel VMF in conflict met de vakbonden In (Ie Leidse Pieterskerk Oud-Katholieke pastoor benoemd in Nijmegen AULA NIET MEER REZET Prij zen Academie Francaise WEER ONRUST IN NIJVERDAL Raad van Kerken in Friesland Turken maken in Arnhem de meeste indruk DAF55 Het werd een rustig en over het algemeen nogal statisch geheel. De meeste indruk maakte het Turk se korps ..Mehter Takimi", dat vooral imponeerde door de sfeerrijke en exotische gewaden. Ook hier geen muziek waar de vonken afvlogen. Oe oude, met zang ondersteunde F melodieën, die werden voortgebracht met historische instrumenten, zoals de Zurna, een soort fluit, en ver schillende trommels, boeiden echter wel. Goede muziek en een levendige show werden verder vooral gebracht door het Duitse Heeresmusikkorps 1 van de eerste grenadiersdivisie, dat een aantal manschappen in his torische uniformen kleedde De belangstelling voor deze pre miere eigenlijk de generale repe titie was minder groot dan andere I Jaren. De hoofdtribune was vol, maar de zijtribunes waren slechts voor Itweederde bezet. Voor het eerst werd het samen gaan van de NAVO-landen niet ge symboliseerd door een opmars van trommelslagers en trompettisten uit alle NAVO-landen. maar door het optreden van een deze week in Arn hem geformeerde NAVO-kapel. De- k was samengesteld uit een groot aantal vertegenwoordigers van alle NAVO-landen. 1 De Verenigde Staten van Amerika irdigden twee groepen naar de iptoe af. the United States Army lowband en The 686th Airforce ind. Ttfdens het spelen en figuren m maakten de leden van het eer ste korps diepe kniebuigingen. Daar- raakten sommigen nogal eens uit de maat. terwijl ook het gericht marcheren niet het sterkste punt van de Amerikanen was. De showband bracht haar levende mascotte mee, de grote boxer Princess. Groot-Bribtannië was ruim verte- •nwoordigd met twee Schotse bands, ipleet met doedelzakken, drums, lighland-dansen en kilts en the band |0f H. M. Royal Marines. Canada vaardige de Stadacona- id af en van Nederlandse zijde aren er het taptoekorps 'van de ,rde Grenadiers, het Jachthoorn- korps van de Garde Jagers en de Kapel der Koninklijke Luchtmacht met het tamboerkorps. Een minder gelukkig idee bleek het toevoegen van het burgerelement tan de taptoe door het optreden van 2 grote troepen Arnhemse majoret tes en een demonstratie door het Lawrence Durrell: In de Tijd van Toen (Tune) (vertaling), Sijthoff (Leiden). Nederlands Nationaal Trampoline team. De finale werd gevormd door een ceremoniële taptoe, waaraan alle deelnemers meewerkten. Tot slot werden het koraal" Dankt, dankt nu allen God"' en het Wilhelmus ge speeld. Van het dak van het Huis der Provincie werd het taptoesignaal geblazen. De Engelse schrijver Lawrence 'Durrell (1912» is ln Nederland voor- namelijk bekend door zijn viervoudi ge roman getiteld ..Alexandrian Quartet," die gevormd wordt door de boeken Justine *1957), Balthazar, Mountolive en Clea «I960». Hem een i enigmatisch auteur te noemen is niet voldoende, want ten eerste zal j hij dat voorlopig wel blijven en ten tweede moet hij dat voor zichzelf ook zijn. Het is toch duidelijk dat hy j in elk van zyn boeken op pad is om een uitweg te zoeken uit zijn eigen problematiek. Dat bikt b.v. uit de grote variatie van literaire vormen die hy gebruikt heeft zoals ingewik kelde verzen, balladen, reisboeken 1 over eilanden, kritieken, kronieken, romans, journalistiek en brieven Men heeft in verband met zyn werk De Amerikaanse boxer Prin- namen genoemd van andere vorm- cess schijnt meer belangstelling zoekers zoals Proust. Joyce, Conrad. te hebben voor de fotograaf dan Gide. Huxley. Musil en Thomas voor de verrichtingen van de Mann Inderdaad behoort Durrell United States Army Shoivband. wel onder dezen gerangschikt, maar van enige gelijkenis is verder toch niet veel te vinden tenzij met Aldous Huxley vanwege de samenvoeging van sofistication en metafisica. Met Joyce heeft hij gemeen de invloed van stad of landschap op het werk Bij Joyce is het de stad Dublin, bij Durrell Alexandrië of, zoals in deze nieuwe roman, Athene, Istanboel en Londen. LEIDEN Meermalen zijn w\j geconfronteerd meit de hoogstaande koorcultuur van dat andere Amerika De veelzijdige koorcultuur namelijk op de Amerikaanse universiteiten, waar blank en zwart broederlijk ver eend zingen. Ditmaal een nieuwe kennismaking namelijk die met het koor van de ..University of South Carolina", dat op zijn eerste tournee door Europa (Portugal. Spanje, Frankrijk en En- j geland onder auspiciën van K. en O. ook onze stad bezocht. Het bracht gisteravond in de Pieters kerk onder leiding van prof. Arpad Darasz Hongaar van origine een reeks gewijde zangen van oude zowel als eigentijdse meesters ten gehore. Die kennismaking was van meet af aan een verrassing. Uitzonderlijke technische perfec tie. beheerst tot in elk détail, staat bij dit 45 zangers en zangeressen tel lende ensemble vooraan. Hun stra lende. dan weer tot de tederst denk bare subtiliteit uitstervende samen klank. leidt telkens tot nieuwe open baringen. Het is haast ongeloofwaardig wat deze koordirigent die o.a. met zijn beroemd St. Kilian Boys Choir in concerten met Leonard Bernstein. Kostelanetz en Steinberg en de New York Philharmonic samenwerkte, ook met dit briljante Universiteits koor presteert. Wel dient gezegd, dat de aandacht in eerste instantie uitgaat naar die genoemde grandioze perfectie en dat de ware ontroering pas volledig naar voren komt in de reeks fantas tisch gezongen Negro Spirituals. Daarin springt tevens het specifiek eigendommelijke karakter, ook vo caal gesproken, sterk naar voren. Hierin bevinden deze koristen zich op volstrekt eigen terrein, terwijl el ders de vereiste geestelijke sfeer wel eens niet geheel gerealiseerd wordt. Ontroering schonk ook. zij het op geheel ander terrein, het wonder baarlijke „Lacrymosa" uit het Re- qiem van Verdi, gewijd aan de na gedachtenis van diens vriend Man- zoni. Door de evidente opera-allure stond dit in scherp contrast tot de voorgaande geestelijke zangen van Lassus. Arcadelt. Lotti (diens dra matisch Crucifixus"), het juichende driedelige „Exultate Deo" van Scar latti en het eereen gezongen, ver maarde ..Ave Verum" van Mozart, een juweel uit de koorliteratuur. In de spirituals ..Sometimes I feel like a moaning dove" onderscheidde zich in de soli de donker getim- beerde alt Jan Merchant. Een van de meest interessante en BRUSSEL (AP) De Belgische Nationale Opera heeft bekendge maakt dat Maurice Béjart, de Fran- directeur van het Ballet der Twin- tipte Eeuw, in Brussel zal blijven. Hij heeft een aanbod om directeur k worden van de Franse Ballet- «chool in Parijs, afgeslagen. Een woordvoerder van de Konink lijke Schouwburg in Brussel heeft verklaard, dat Béjart, die thans met 'lijn groep in Italië vertoeft, de Franse minister van Cultuur, André Malraux heeft doen weten dat hij lijn werkzaamheden in Brussel, die hji tien jaar geleden begon, zal blij ven voortzetten. Béjart was ook door Landowskl, directeur-generaal van het Franse ministerie van Cultuur, verzocht de directie van de balletschool in Pa- nJ« te willen aanvaarden, maar Bé- J*rt heeft voet bij stuk gehouden. De mogelijkheid, dat Maurice Bé jart eventueel Brussel zou verlaten 0fn in Parijs te gaan werken enkele keken geleden kwam voor het eerst ,fr sprake, toen het bekend werd, dat het Koninklijke Circus in Brussel, dat ten dele door het ballet r»n Béjart wordt gebruikt om in op Ir treden, voor het volgende seizoen "tot langer ter beschikking van het ballet zou kunnen worden gesteld. Het grote probleem, een nieuw theater voor Béjart te vinden of w «en te bouwen voor ten min- originele composities was „The mys- •te 3.000 toeschouwers, is nog niet tic trumpeter" van Norman Dello °P|elost. Men heeft hiermee de tyd Joio. Daarin wisselde veeleisende tot oktober van dit jaar. fluisterende spreekzang af met dy namische en suggestieve passages. De hierin blazende hoornist vertolk te zijn party in overeenstemming met de mysterieuze aard van de compositie. Nog dient hulde gebracht aan het orgelspel van Steve Go- downs. die eerst in Bach en later in de effeotryke en virtuoze „Hymn d'actions de graces" van Jean Lang- (Van onze correspondent) VLISSINGEN (GPDi De pas toor van de Oud-Katholieke Kerk in Amersfoort, dr. Jan Visser (38) wordt aan de r.-k. universiteit te Nijmegen wetenschappelijk ambte naar aan de theologische faculteit. Pastoor Visser, die ontslag heeft gevraagd als pastoor van de oud- katholieke parochie in Amersfoort, hoopt zijn docentschap in de dogma tiek aan het oud-katholieke semina rie in Amersfoort te kunnen voort zetten. Pastoor Visser, in IJmuiden geboren, is lid van de bisschoppelij ke commissie Rome-Utrecht. de commissie die zich vooral op theolo gisch niveau bezighoudt met de toe nadering en hereniging van de Oud- Katholieke Kerk en de Rooms- Katholieke Kerk in ons land, die sinds 1723 gescheiden voortbestaan De Oud-Katholieke Kerk telt in ons land ongeveer 10 000 zielen Voorzitters van deze commissie zijn de oud-katholieke professor M Kok uit Den Haag en de r.-k. prof dr. J C. Groot. Secretaris is de rooms- katholieke doctor H M. Violet. lais blyk gaf geheel vertrouwd te zyn met de velerlei mogelijkheden van het prachtige Pieterskerkorgel. De behoedzaam boetserende, dan weer indringende dirigeertrant van prof. Arpad Darasz heeft deze tot een héél aparte gebeurtenis doen uitgroeien. Het South Carolina Universi ty Choir zingt. Deze zang mag anders zyn dan wy hier gewoonlyk horen, zij is in haar soort ..uniek Th. J. Hannema ADVERTENTIE DUBBEL GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN DEN HAAG (ANP) De verte genwoordigers van de werknemers organisaties, die gistermiddag in Amsterdam op hun verzoek een be spreking hebben gevoerd met een delegatie uit de raad van bestuur van VMF/Stork-Werkspoor over een extra loonmaatregel van ca. twee procent „ter compensatie van de bij zonder grote prijsstijgingen", hebben bemerkt dat van de kant van dc raad van bestuur reeds enkele uren eerder een communiqué daarover was verspreid. De werknemersdelegatie heeft „mot verbazing" kennis genomen van dat feit. Die verbazing werd bij de werknemersdelegatie nog groter toen haar de inhoud van het com muniqué van de raad van bestuur bekend werd. Daarin komen, naar de mening van de werknemersdele gatie. enige mededelingen voor die zij „op z'n zachtst gezegd hoogst onbegrijpelijk" vindt Ze is van oordeel dat de handel wijze van de raad van bestuur als „onfatsoenlijk" moet worden geken schetst. Van de kant van VMF Stork- Werkspoor verklaarde men gister avond desgevraagd dat hier sprake is van een techniscn communicatief misverstandde verklaring van de zijde van de raad van bestuur zou zonder twyfel onmiddellyk ter ken nis zyn gebracht van de werkne mersdelegatie als niet een ander agendapunt dringend de aandacht had gevraagd. Daardoor is die voorlezing eerst aan het einde van de vergadering bij de rondvraag geschied. De verklaring die de werkne- mersdelegatie heeft opgesteld, luidt: In een bespreking die gisteren weid gehouden werd namens dc raad van bestuur van de VMF mee gedeeld dat men niet bereid is op dit moment over het voorstel van de vakverenigingen te discussiëren. De raad van bestuur verklaarde nog niet over voldoende loongegevens te beschikken om over het voorstel var. de valkorganisaties een verantwoord oordeel te kunnen geven. AMSTERDAM (ANPi De be zetting van de aula van de Amster damse universiteit is gisteren van korte duur geweest. Omstreeks drie uur gingen rechercheurs het gebouw binnen en deelden de aanwezigen mee, dat zy de aula binnen vyf mi nuten moesten verlaten en dat zy an ders met geweld verwijderd zouden worden. Korte tyd later kwamen grote aan tallen studenten naar buiten. Er was ijlings onder de bezetters een stem ming gehouden, die als resultaat het besluit opleverde vrywlllig de aula te verlaten. De ontruiming van de aula ver liep overigens niet geheel zonder incidenten. De politie moest een charge uitvoeren toen er met stenen werd gegooid Er werd één arrestatie verricht. De ontruiming geschiedde op verzoek van het bestuur van de universiteit en de kerkeraad van de Lutherse gemeente eigenaresse van het kerkgebouw. Literaire kroniek door Lla ra Eggink De problematiek van Durrell zou men eenvoudig een zoeken naar to taliteit kunnen noemen. In de vier romans van het Kwartet heeft hy de klok als het ware tydelyk stilgezet. Althans drie van de vier verhalen schuiven ruimtelijk bekeken over el kaar heen. De draad van het ver haal wordt telkens opgenomen door een andere figuur, evenwel niet om die verder te spinnen, maar om de gebeurtenissen van een ander brein uit te laten bekijken in dezelfde pe riode. Door zo te werk te gaan. komt de schryver tot een ruimtelijke voortgang zonder opvolging en te vens tot een relativering van alle feiten. Deze overwegingen by het schrijven van een roman kan men alle terugvinden in die vierling-vol- schryvers die het Alexandrië-Kwar- tet. is; deze vele schrijvenden bege leiden om beurten het verhaal met hun theorieën. Het is alleen jammer Durrell heeft dit zelf gezegd dat, geen mens tot nog toe ln staat is om alle boeken tegelijk te lezen daar er nog geen vierdimensionale brillen te krygen zyn. Gezien het bovenstaande is het niet verwonderlijk dat deze auteur met deze problematiek zich in zijn volgende roman op de wetenschap van techniek en fisica geworpen heeft in de hoop via de recente uit vinding, de computer, tot. zyn volle digheid te komen. De voornaamste figuur, tevens de verteller, is Felix Charlock, een uitvinder. Overwegen de dat de computer in stEiat is. mits juist gevoederd, een betrekkelijk volledig beeld van een mens te ge ven, is hy op het idee gekomen dat het ding, voorzien van de juiste in formatie. verder moet kunnen gaan en ook de toekomstige levensloop van een mens moet kunnen geven j Met zyn Instrument verzamelt hy ontelbare uitspraken van allen met wie hy in aanraking komt. Deze uit spraken zyn het „voer" waarmee hy tot het beoogde resultaat denkt te komen. Hij noemt zijn uitvinding Abel. Zoals dat by Durrell te verwach ten is. kolkt om deze Charlock met 1 zyn Abel een wonderlijke wereld vol eigenaardige wezens. Een volle, fan tastische wereld met als middelpunt j van alles en allen „de firma", het handelsconcern van Merlin. Aan het hoofd staat of schijnt te staan Julian, welhaast onzichtbaar. Het Merlin-concern beheerst de wereld. Het handelt in alles, koopt iedereen op die wat presteert. Uitvinders en architecten, schilders en schrijvers. Zo handelt het in de producten van de wereldcreativiteit. Het concern gebruikt vrouwen als afgerichte roofdieren. Het is duidelijk dat Charlock met zyn uitvinding in de handen valt van Julian en van Bene- dicta Merlin, de grote lokvogel van het concern. Wie zou er bestand zijn tegen een beeldmooie, geheimzinni ge vrouw gecombineerd met onnoe melijk veel geld en alle faciliteiten om te werken. Hij tekent het con tract en trouwt Benedicta. De ont menselijking vangt aan. Treffend i» het beeld dat Durrell oproept van het leven van mensen voor wie geld niet bestaat, maar die hun ziel ttan de duivel verkocht hebben. Bene dicta kan by wyze van spreken een krantesnipper met haar naam erop by elke bank ter wereld aanbieden en zoveel geld opnemen als ze wil. Het gevolg is een krankzinnig soort bestaan, door de schrijver herhaal delijk gesymboliseerd door hulzen in feeststemming maar zonder mensen er in. Charlock aan handen en voe ten gekluisterd, probeert zich lo6 te rukken en bedenkt een helse wraak op Julian via Abel. Want wat er no dig zou zyn om zich vrij te maken van het concern, daarvan heeft hy het afschrikwekkend voorbeeld ge zien by de architect Caradoc. Er wordt zelfs op gezinspeeld dat de oude Merlin, de oprichter, zich op een leprozeneiland in veiligheid heeft gesteld. Het fenomenale van Lawrence Durrell is zyn flitsende inventiviteit en de ironische hilariteit waarmee hy zyn conglomeraat van afschu welijkheden voordraagt. Nog won derlijker is dat er in zijn roman ook iets van een moraliteit zit. Ieder die zich verkoopt aan het concern voor geld en goed wordt ongelukkig of gaat dood Een wereld, waarin het menselijk beslaan zoals wy dat ken nen op zyn eind loopt, zou men kun nen zeggen. Er is een soort techno- commerciële atoombom gevallen en wie er aan heeft kunnen ontkomen, leeft ln een soort verwildering. Wie leeft met het concern, leeft in een chaos van intrige, ongeluk, immora liteit, drank en verdovende midde len. Alleen de toon redt de roman van de somberheid. Of het inderdaad Durrell» bedoe ling is geweest met zyn dikwyls niet te identificeren karakters, maar wel te identificeren steden, met zyn arti ficiële wezens en gebeurtenissen toch een parabel op heden te schry- ven, kan men vermoeden, maar niet bevestigd vinden. Zeker is dat Dur- rells brein veel van een computer weg heeft gekregen. Hulde aan de vertaler die kans heeft gezien van deze fascinerende fantasmagorie met-geleerdheid een Nederland» boek te maken. Clara Eggmk. PARIJS (AFP) De Academie Francaise heeft de prijs voor litera- 1 tuur verleend aan Pierre Gascar en de prijs voor poézie aan Robert Sa ba tier. Pierre Gascar is de schuilnaam van Pierre Fournier. Hy kreeg in 1953 de Goncourt-prys voor zyn ro man „Le temos des morts". Dit werk is gebaseerd op zyn gevangenschap in het concentratiekamp Rawa Rus- ka in de Tweede Wereldoorlog. Na zyn bevryding werd hy journalist. Hy publiceerde na 1949 veertien ro mans. Gascar schreef ook een grote reportage over China en een toneel stuk „Le pas perdu". Robert Sabatier dook tijdens de Duitse bezetting onder ear werd ver- zetsstryder. Na de bevryding richtte hy een tydschrift voor gedichten op. „La Cassette" Hy heeft reeds de Antonin Arthaudprys en de Guillau- me Apollinaire-prys ontvangen. Sa batier heeft eveneens romans gepu bliceerd. waarvan ..Canardau sang" en „Le Chinois d'Afrique" de meeste bekendheid kregen. NI J VERDAL (ANP) Gister avond en vannacht i6 het rond d» woning van het lid van de tegen regering der Zuid-Molukken in bal lingschap. N Tatuhey in Nyverdal, weer onrustig geweest. Zyn aan hangers hadden vernomen dat een groep Am bonnezen uit Assen, tegen standers van de tegenregering, naar Nyverdal onderweg zou zyn. In afwachting van deze komst posteerden Tatuhey's getrouwen zich rond diens woning. De gemeentepo litie van Hellendoorn zette de in valswegen af en hield iedereen aan. Er kwam eohter niemand opdagen. (Van onze correspondent LEEUWARDEN (GPD) ln Leeuwarden is gisteren de „Raad van kerken in Friesland" opgericht, waarin samenwerken de Doopsge zinde Broederschap, de Fvange- lisch-Lutherse Kerk. de Gerefor meerde Kerken en de particuliere synoden noord- en zuid-Friesland, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Rooms-Katholieke Kerk en de VrOe Evangelische Gemeenten. Als gast hebben de Chr. Gereformeerde Ker ken de besprekingen bijgewoond. De raad is opgericht met instem ming van de betrokken kerkelyke vergaderingen en instituten. De be doeling van de raad is om langs d« weg van bezinning en beraad sa menwerking en eenwording van de kerken te bevorderen. Dit najaar zal een onderzoek wor den Ingesteld om verschillende in terkerkelijke activiteiten, die reeds in de provincie worden georgani seerd. in aecties onder te brengen by de meuwe raad. VRIJDAG 13 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) De twaalf de NAVO-taptoe is gisteravond juet die bruisende show gewor den, die velen ervan verwachtten. Succesvol in vele internationale ralllee. Prijs f 5.895,— (incl. BTW 6.602,40). Stuur mtj informal.* ov*r OAF33. DAF44. DAF44 Stationcar. DAF9S. DAF55 Coupé. OAF55 Stationcar. (Ondaratrapan wat u wanatm Naam: n Adraa: Piaata: O

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19