Senatoren hekelen beleid en visie minister Schut Na algemene prijsstop pas accijns hoger Rechtbank liet het balletje rollen POLAK VERDEDIGT VRIJE HANDEL ANTI CONCEPTIVA 9Teruglopende woningproduktie9 De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! PvdA in Senaat: I Overleg over compensatie prijsstijging PIPER CUP STORT NEER 2 OODEN DODELIJKE AANRIJDING OP SPOORBAAN G. C. Sprockel informateur op Antillen ROULEX BEHENDIGHEIDSSPEL OF NIET? WOENSDAG 11 JUNI 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gis teren bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer scherpe kritiek te verduren ge had van de oppositie en zij het in veel mindere mate ook van de confessionele regeringspartijen. Verschillende senatoren verweten de .bewindsman een te weinig so ciaal gericht woningbeleid en een gebrek aan visie op de problematiek van de ruimtelijke ordening in ons land. PvdA-senator Broeksz zei het on omwonden: „Minister Schut is een zwakke minister. Men vraagt zich af waarom het kabinet hem niet heeft laten vallen, toen de huurbe lasting verworpen werd. Het ant woord is dat hij juist in dit kabinet past. omdat het kabinet de zwakke ren in de maatschappij in de kou laat staan". Senator Thomassen (PvdA) pleitte voorlopig voor regionaal beheer van haven- en industriebekkens, waarbij hij dacht aan de combinatie Eems- havenDelfzijl in Groningen, de streek tussen IJmuiden en Lelystad met Amsterdam als krachtcentrum t en aan het noordelijk en zuidelijk deltagebied (dit laatste later even tueel samen te voegen tot zuidwest- Nederland) De heer Thomassen was niet zo beduusd voor de gevaren die de mi- lieu-hygiëne heeft te duchten van industrialisering. Hij verzekerde dat in elk geval de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte door de betrokken autoriteiten dit na jaar valt het besluit zeer kritisch zal worden bekeken. Wat de randstad betreft wilde de I heer Thomassen een veel krachtiger beleid van de minister. „De slui pende antistedelijkheid moet te lijf worden gegaan door maatregelen van moderne, internationale allure." De socialistische senator vond dat t de landstad veel meer als één stad gezien moet worden. De liberaal Van den Bergh wilde zowel bfj de plannen voor de tweede nationale luchthaven als bij de Hoog- ovenplannen inspraak van werkge- i vers en werknemers. De heer Van i den Bergth noemde uitlatingen dat I er in het Westland nergens nog een groen blaadje zal groeien, wanneer het Hoogovencomplex doorgaat, „on- verantwoordelijke uitlatingen, waar door het grote publiek op valse wy- ze wordt voorgelicht". Mi*. Niei-s (KVP), Gedeputeerde van Overijssel. drong aan op mo- dernisering van het streekplanwerk. Ook hy miste voldoende visie op het regionale industriebeleid van de mi nister. De heer Niers stelde minis ter Schut voor een conferentie te houden met provinciale bestu ren over problemen van de ruimte- lüke ordening. Ook ir. Knottnerus, sprekende namens ARP en CHU betreurde het gebrek aan visie en maande de bewindsman spoed te zetten achter adviezen en rapporten. De heer Broeksz hekelde de terug lopende woningproduktie in ons land, waardoor volgens hem het eind van de woningnood zeker niet voor bejaarden, jonge gezinnen en gehandicapten nog lang niet in zicht is. Het teruglopen van het aantal nieuwe woningwetwoningen noemde de PvdA-senator onverant woord. „Er wordt onvoldoende reke ning gehouden met de inkomsten verdeling in Nederland", meent hü- Zowel de heer Broeksz als ir. Kraayvanger (KVP) drong aan op grotere financiële steun van het rijk by de krotopruiming en sane ring. Ir. Knottnerus vroeg om meer dan de 2.000 gulden per krotwoning die het ryk op het ogenblik aan de gemeenten geeft voor afbraak. De heer Van den Bergh vond dat Nederlanders bereid moeten zyn voor hun huis de kostprijs te beta len. Ons volk is er vooral na de oorlog erg aan gewend geraakt een te klein gedeelte van zyn inkomen aan de woning te besteden, zei hy. De liberaal wilde de huurliberalisatie op veel grotere schaal toegepast zien, met name voor die prysklasse huizen waar geen kwantitatief te kort meer is. De Noordzeekust was gisteren dé grote trekpleister ior verkoeling zoekende mensen in ivestelijk Neder- land. De temperatuur steeg tot waarden van 25 graden. Hier een kijkje op het strand van Zandvoort waar het gis- teren al weer flink op een krioelende mierenhoop leek. ■HM I SflHHRflSIHHHi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Polak (Justitie) heeft gisteren in de Tweede Kamer geweigerd de verkoop van voorbehoedmiddelen te binden aan een vergunning en de verkoop via automaten langs de openbare weg te verbieden. Een motie van de anti-revolutio nair dr. Boertien, waarin dat wordt gevraagd, werd door de mi nister ontraden. De motie, die de steun heeft van een tiental KVP- ers, zal vandaag in stemming ko men, maar vrijwel zeker worden verworpen. De minister bleef by zün opvat ting dat de verkoop van voorbehoed ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. middelen behoort te worden vryge laten. ook voor jeugdigen. Op het ogenblik geldt een verkoopverbod aan jeugdigen beneden de 18 jaar en mag niet met de middelen wor den geëtaleerd. De minister wil deze bepalingen uit het Wetboek van Strafrecht schrap pen. maar nog wel de gemeenten de bevoegdheid geven de verkoop via automaten langs de openbare weg te verbieden als zy dat willen. Voor een landelyk verbod, zoals de anti-revo lutionairen willen, ziet hy echter geen rechtsgrond. Om de verkoop geheel vry te la ten en de gemeenten elke bevoegd heid te onthouden, zoals de pacifist drs. Wiebenga voorstelde, gaat de minister echter eveneens te ver. Hy ontried gisteren de Kamer aanne ming van het betreffende PSP- amendement. Volgens de bewinds man zouden de gemeenten, die de automaten langs de openbare weg willen weren, toch wel wegen vinden om dat te bereiken. Ook zag hy niets in een amen dement van VVD en D'66 om de ge meenten slechts de bevoegdheid toe te kennen de plaatsen aan te wyzen waar geen automaten mogen worden opgehangen, zoals bü scholen en ker ken. De bewindsman meende dat een dergelyke bepaling alleen maar ver warring zou wekken en vroeg zich af waar de grens zou moeten wor den gelegd. De heer Jongeling (GPV) verweet de KVP-fractie het kerkelük leer gezag te aanvaarden maar de pause- lüke veroordeling van het gebruik van voorbehoedmiddelen te negeren. De KVP-er mi*. De-Vreeze voerde ech ter aan dat de pausel'yke uitspraak de persoonlüke levenssfeer betreft en geen directieven inhoudt voor po litieke partüen. Hy zei dat zijn fractie naai- beste weten heeft gemeend aan de ver ruiming meer te moeten werken, daarbü handelend vanuit de funda mentele opvattingen die op dit ge bied in de KVP leven. Vanuit de Kamer werd een drin gend beroep op staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) gedaan terug te komen op zün besluit de pil (die overigens niet ls voorbehoed middel maar als geneesmiddel wordt beschouwd en daarom buiten de vrye verkoop blüft) niet gratis door de ziekenfondsen te laten verstrekken. UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) heeft zich gis teren in Amsterdam beraden over stappen die kunnen worden onderno men waardoor druk kan worden uit geoefend op de regering met betrek king tot een algemene maatregel, waardoor de werknemers een com- prüsontwikkeling geslonken reële in- prsüontwikkeling geslonken reële in komens. Na afloop van deze by een komst onthield de woordvoerder van het overlegorgaan zich van nader commentaar. DEN HAAG (GPD) Er is een theoretische kans dat de accijnsver-- hogingen op benzine, bier en gedis tilleerd per 1 juli niet doorgaan. Het socialistische eerste kamerlid, mr. J G. van Hall. heeft gisteravond in het debat over de begroting van finan ciën 1969 het voorstel aan de Senaat gedaan om de behandeling van de accijnsverhogingen uit te stellen tot het einde van de algemene prijsstop. Oorspronkelük zou de Eerste Ka mer de wetsontwerpen over 14 da gen behandelen: de Tweede Kamer is er al mee akkoord gegaan. Over het voorstel-Van Hall wordt volgende week beslist. Het is niet waarschün- lijk dat het wordt aanvaard. De li berale senator mr. J. de Wilde liet direct al weten er niets voor te voe len. Minister Witteveen Financiën) ontkende dat de accijnsverhogingen belastingverhogingen zün. Hü achtte ze noodzakelijk omdat anders de in flatoire financiering in de hand ge werkt zou worden en de woningbouw en de gemeentelüke investeringen in de knel zouden komen. Mr. Van Hall betoogde dat de verhoogde ac- cünzen onherroepelük tot verdere prüsverhogingen zullen leiden. De voorwaarden die de A.R.-frac- I tieleider in de Tweede Kamer. mr. B. W. Biesheuvel op het partücon- vent van de ARP heeft gesteld voor de inflatiecorrectie '70 (waaronder de verlaging van de loon- en inkom- stenbelasting) onderschreef minister Witteveen. Hü was het eens met mr Biesheuvel, die zich tegen inflatoire financiering van de verlagingen had uitgesproken. Ook de bewindsman wilde de con ti nu iteit van de overheidsuitgaven niet aantasten. Prof. Witteveen vond dat de inflatiecorrectie uitgaat van billüke inkomensverhoudingen. Ook dat had de a.r.-fractielieder als voor waarde gesteld. In eerste instantie had de liberaal mr. De Wilde zich geprikkeld ge toond over de uitlatingen van mr. Blesheuvel. Volgens hem kan de VVD. na het tüdelük maken van de accünsverhogingen door aanvaarding van een motie in de Tweede Kamer niet nog een concessie in het kabi netsbeleid doen. „Dit zou andermaal tot consequen tie hebben dat een nieuw dan wel rompkabinet, waarin geen liberale APELDOORN (GPD) De twee inzittenden van de Super Piper Cup, die gisteren in Wenum bij Apeldoorn verongelukten, moeten op slag dood zijn geweest. Het waren de vaandrig vlieger H. de Nie (25) uit Amster dam en de 23-jarige cornet leer ling-waarnemer P. J. H. Wanders, eveneens afkomstig uit Amsterdam. Het vliegtuig behoorde tot het 300 squadron van de Koninkiyke Lucht macht, gestationeerd op de vliegba sis Deelen bü Arnhem. Het lichte toestel gleed op geringe hoogte, on geveer 170 meter, in een linker bocht af en dook daarop steil naar bene den. Een groot gedeelte van de neus boorde zich in de grond. De motor werd voor een gedeelte door de cock pit heen. naar achteren gedrukt. Omwonenden, politie en reddings ploegen die snel ter plaatse waren konden niets meer doen. Over de primaire oorzaak is tot nu toe niets met zekerheid te zeggen. Een commissie van onzerzoek is nog niet tot een conclusie gekomen. Vandaag, bü de berging van het wrak wordt het onderzoek voortge- ministers meer zitten, tot de verkie zingen gaat optreden. Een vreemde situatie waarbij men zou zün terug gevallen op de politiek van het ka- binet-Cals-Vondeling. En juist tegen dit beleid vormde dit kabinet in ver volg op dat van de heer Zülstra no- tabene de inzet", aldus de heer De Wilde. De ar.-professor Albeda, die me de namens KVP en CH sprak, vond dat handhaving van de loon- en in komstenbelasting over de hele linie onrechtvaardig is. Hü meende wel dat een inkomenspolitiek op korte termün voorlopig een illusie zal bly- ven. In Gouda: UTRECHT (ANP) Omstreeks drie uur vannacht heeft een goede rentrein die van Rotterdam naar Utrecht onderweg was, bü Gouda drie personeelsleden van 't seinwe- zen aangereden, die daar op de spoorbaan aan het werk waren. Een van hen is overleden, de ander is naar een ziekenhuis overgebracht. De gemeentepolitie stelt ter plaatse een onderzoek in. Het treinverkeer ondervindt geen vertragingen. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend. Het drietal was bezig met werk zaamheden aan een wissel en werden verrast doordat de trein niet zoals zün hadden verwacht het hoofdspoor volgde, maar via de wissel een zü- spoor, waarop zü het passeren van de trein afwachtten, opreed. WILLEMSTAD (ANP) De gou verneur van de Nederlandse Antil len heeft vandaag aan de heer G. C. Sprockel verzocht de mogelükheid te onderzoeken om een interim-kabinet te vormen, dat zich zal belasten met de uitvoering van de uitgeschreven verkiezingen voor de staten van de Nederlandse Antillen en het beharti gen van de lopende zaken, en dat daarbü zal kunnen rekenen op de me dewerking van de staten. De heer G. C. Sprockel heeft zich bereid verklaard dit onderzoek in te stellen en de gouverneur hierom trent op korte termün rapport uit te brengen. De heer G. C. Sprockel werd op 16 februari 1919 op Curacao geboren. Hü is sedert 1937 werk zaam ter griffie van het hof van Justitie en bekleedt thans de functie van griffier van het hof van Justitie. De heer Sprockel is van 1951 tot 1958 gedeputeerde, tevens waarnemend gezaghebber van het eilandgebied Curacao geweest. UTRECHT (GPD) De Utrechtse rechtbank heeft zich gisteren tot in de late avonduren bezig ge houden met de vraag of het spel „roulex" al of niet een behendig heidsspel is. In dat geval zou het spel namelijk niet vallen onder de Wet op de kansspelen en gaan de exploitanten vrij uit. De rechtbank vond het kennelijk een lastig probleem. Zo moeilijk dat de president na onderling overleg met zijn collega's besloot een des- cente („schouwing") te houden in het gebouw van de rykspolitie in De Bilt waar voor dit doel speciaal een speeltafel van het type „roulex" was opgesteld. I De officier van Justitie mr. Van den Berg had niet zo veel moeite met het vellen van een oordeel. Hü acht- I te bewezen dat gezien de aard van j het spel er in deze wel degelük spra ke is van een kansspel in de zin der wet. Eén van de kenmerken daarvan is dat de spelers geen overwegende invloed kunnen uitoefenen op de kansbepaling te winnen of wel te verliezen. De officier eiste tegen elk van de drie verdachten die in deze zaak terecht stonden een boete van 1000 gulden. Alle drie verdachten waren van mening dat het hier een niet straf baar spel betrof. Bü de uitvoering van de vinding is men van de hoop en de veronderstelling uitgegaan dat er nu eindelük in Nederland een spel met enige spanning ontworpen was dat hier vrü gespeeld zou mogen worden. Vrüwel de gehele horecaseotor en de groep van de directeuren van VVV's was er dan ook bü zonder en thousiast voor gezien de nieuwe at tractie die hiermee in Nederland zou ontstaan. Het is daarom dat de uit spraak van de Utrechtse rechtbank met spanning wordt tegemoet ge zien zo bleek op de zitting. Het roulexspel doet in de verte enigszins denken aan roulette. Het wordt ook gespeeld op een rond draaiende schüf waar de cüfers 1 t/m 36 in natuurUjke chronologische volgorde langs de rand staan. De binnenschüf is wit waarop een zwar te schüf rond draait. Deze is echter in tegenstelling tot de witte schtff en de buitenste rand excentrisch, zodat er telkens een miniem verschil ont staat in de breedte van de witte rand. Via een ingenieus spiegelsysteem moet de speler trachten het smalste i punt van de witte schüf te lokali seren. Op die plek valt namelük het balletje dat wordt aangetrokken door 1 een magneet. i Een belangrüke vraag is nu in hoeverre kan de speler dit werkelük waarnemen en in hoeverre gokt hü het er op. TNO in Den Haag heeft met 1100 personen proeven genomen i Dr. J. P. M. de Kroon, wiskundig statisticus bü TNO, deelde als ge- tuige-deskundige mede dat er inder daad een zekere mate van voorspel baarheid in het spel zit. Deze voorspelbaarheid is 60 pro cent groter dan bü roulette. Naar het voordeel van dr. De Kroon kon het spelen een sector van elf naast men wel spreken van behendigheid. elkaar liggende cüfers op het pla- Het complex van persoonlüke ken- teau bezet. merken blükt dan een grotere rol te spelen van de kans op winst. Deze kans was voor de gemiddel de speler 50,3 procent indien men bü Bü de descente brachten deleden van de rechtbank het er niet zo erg goed van af. Zelfs met de ruimste afstelling van de zwarte schyf waar- bü dus de grootste breedteverschillen op de witte schüf ontstonden, bleken de aanwezigen zelden goed te raden Alleen de als croupier optredende korpschef E. Hubrechtse uit Terneu- zen raadde telkens het juiste getal De uitspraak is op dinsdag 24 juni. J De Utrechtse rechtbank maakte gisteren een begin met de behandeling van de zaak tegen het kaJisspel „roulex". De rech ters lieten in De Bilt het balletje rollen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7