Nederland telt 630zwembaden Nixon: Nu is de beurt aan Hanoi Eisen studenten gaan veel te ver „Deur wijd open voor vrede nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations In vijf jaar 141 erbij MEDISCH HOOGLERAAR IN NIJMEGEN'ij HET BLIJFT ZOMERS MARINIERS TERUG UIT CURACAO WEINIG (ERANDERING B.t.w. brengt bijna miljard in schatkist Moeder verwondt kinderen met hamerslagen Russen dringen Sinkiang binnen Prof. Grossouw vraagt ontheffing van priesterambt pindarotsjes JAMIN (3u</ QCteutvo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 JUNI 1969 No. 32810 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 den HAAG (GPD) In de pe riode van september 1963 tot septem ber 1968 is het aantal zweminrich- - tingen in Nederland met 141 Termeerderd. Op 1 september telde ons land 490 zwembaden. Daarvan fcwamen er in de volgende vijf jaar 14 te vervallen, terwijl er 215 nieu we zweminrichtingen tot stand kwa men. De netto aanwas bedroeg der halve 141. Dit betekent, aldus staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid), dat de kwaliteit van het zwembadbe- zeer aanmerkelijk werd verbe terd. Per 1 september 1968 waren er n ons land in totaal 631 zwemin richtingen. Bovendien waren er op die datum nog 104 zweminrichtingen In uitvoering, waaronder 13 ter ver nieuwing cq.. uitbreiding van be staande inrichtingen. De plannen in uitvoering betroffen 51 overdekte. 9 combi (overdekt plus openlucht) en 44 openluchtinrichtingen. In de eerste tien jaren van het me dio 1958 door de Vereniging van Ne- lerlandse Gemeenten opgerichte Adviesorgaan voor bad- en zwemin- iohtingen" hebben niet minder dan 113 gemeenten zich tot dit adviesor- aan gewend om zich te laten voor- ichten over him plannen tot het «uwen van zweminrichtingen. Het antal beoordeelde zwembadnlannen ledroeg over deze periode 723. Deze jjfers werden door de staatssecreta- is Kruisinga bekend gemaakt in de Memorie van Antwoord betreffende het Wetsontwerp inzake de hygiëne en de veiligheid in zweminrichtingen dat bij de Eerste Kamer werd inge diend. De burgemeester van Zaam- slag kon gisteren zijn vreugde niet op, toen hij in zijn gemeente een nieuw openlucht zwembad mocht openen. Burgemeester J. de Pree (42), gekleed in streep jesbroek, pandjesjas plus hoge hoed dook geheel uit vrije wil en tot grote verrassing van de om standers gekleed te water. Hij opende daarmee het nieuwe zwembad officieel. Nadat hij de hoed wat vaster op het hoofd had gedrukt en met een sierlijke boog in het water belandde, voeg den enige raadsleden zich bij hun voorzitter en gezamenlijk zwom men ze terug naar het startpunt waar de burgemeester zich uit hei water hees en, sputterend door het uit zijn haar druipende water, het zwembad voor geopend ver klaarde. Blijkbaar had Zaamslags eerstt burger de smaak te pakkenwam vervolgens probeerde hij ook nog even de glijbaan. Met fladderen de jaspanden roetsjte hij naar beneden om met een forse plons in het water terecht te komen. .Re« NTJMEGEN (GPD) Een aantal medische hoogleraren van 5 Nijmeegse universiteit heeft groot bezwaar tegen de ver aarde vorm van democratisering, zoals de Nijmeegse studen- Hjp voorstaan. De hoogleraren ziin van mening dat wanneer nllpdi0 aan Hp stndenteneisen wordt tegemoet gekomen, de "iversiteit stuk zal draaien en zal eindigen in een totale anar- hie. k het huidige stadium achten zij it gewenst de grootste teruehou- endheid te betrachten. Zij kunnen ch dan ook niet verenigen met. de fnele houding welke rector magni- ü's prof. mr. S. F L. baron van tinbergen in het huidige conflict «ft aangenomen, waarbij aan «cis verder gaande eisen tegemoet wdt gekomen. Dp hoogleraren hebben zich juist sferen hierover uitgesproken, om it voor vanavond een uiterst be dekkende vergadering op het ogramma staat waarop zal wor- SCHIPHOL (ANP) Om 12.15 t vanmiddag zijn 150 van de 300 iriniers, die 10 dagen geleden naar uraqao werden gezonden, per DC- van de KLM op Schiphol terugge- *rd. Zij gaan twee dagen met pres- tieverlof. De andere 150 worden morgen en '«morgen terug verwacht. den gediscussieerd over samen stelling. taak en plaats van de uni versiteitsraad, een bestuurslichaam waarin 30 hoogleraren, studenten en personeelsleden zitting zou den hebben en dat. nog dit iaar het bestuur van het. huidige college van curatoren (hoogste bestuurscolle ge aan de Nijmeegse universiteit) zou moeten overnemen De hoogleraren zijn van me ning dat een dergelijke universiteits raad. waarin de drie geledingen elk met 10 man ziin vertegenwoordigd, geen vrede kan brengen op de uni versiteit. Met name waarin een ont werpplan voor de universiteitsraad van de student Hughes Boekraad wordt gesproken over het driemaal per iaar bijeenkomen van een gro te universiteitsvergadering en waar de universiteitsraad verantwoording moet gaan afleggen over het door haar gevoerde beleid, wordt door de kritische hoogleraren weinig zinvol geacht. Zij vrezen dat de studenten door middel van deze massa-vergaderin gen de zaak volledig kunnen manipu leren. een ontwikkeling die de hoog leraren met alle krachten willen te gengaan. ADVERTENTIE De Bilt verwacht van heden tot «genavond: Droog en zonnig weer met een 'akke tot matige wind tussen noord 1 oost. Ongeveer dezelfde tempera ten als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 12 JUNI ,n op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. aan op: 2.21 uur: onder: 19.09 uur. oogwater te Katwijk te 1.23 en •51 uur, laagwater te 9.21 en 21.59 Ur. nummer bestaat alt 20 pagina's. DEN HAAG (ANP) De omzet belasting heeft de eerste vier maan den van dit jaar een bedrag van 1429 miljoen gulden in de schatkist gebracht. Het grootste gedeelte, na melijk 968 miljoen, waren de inkom sten van de nieuwe belasting over de toegevoegde waarde (b.t.w.). De res terende 461 miljoen waren heffingen volgens het cascadestelsel. In een brief aan de Eerste Kamer schrijft minister Witteveen (Finan ciën) dat de opbrengsten uit het cas- cadestelsel ongeveer overeenkomen met de verwachtingen, maar dat de opbrengst van de b.t.w. achterblijft bij de schattingen. Omdat er nog veel onzekerheid be staat over de structurele opbrengst van de b.t.w houdt de minister voor lopig vast aan de oorspronkelijke schattingen. WASHINGTON, SAIGON (AP, Reuter) ..Amerika heeft de deur wijd opengezet voor de vrede door een begin te maken met het terugtrekken van gevechtseenheden uit Zuid-Viet- nam", aldus verklaarde president Nixon gisteren, kort na ziin terugkeer uit Midway, in Washington. Nixon nodigde de com munisten uit hier iets tegenover te stellen, hetzii door ook zelf troeoen terug te trekken, hetzij door te onderhandelen in Parijs. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, nodigde Noord-Vietnam uit tot een overeenkomstig gebaar. Hanoi, zo zei Rogers, noemt Nixons stap nu „een perfide manoeuvre" maar heeft lang aangedrongen op terugtrekken van Amerikaanse troepen. I De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Tranh noemde i de vorming van een „revolutionaire regering in zijn land „een nieuwe be drieglijke tactiek, die zeer nadelig kan zijn voor de voortgang van de Parijse vredesbesprekingen". Tranh zei: „Het besluit van de communisten was goed voorbereid. Het was bedoeld om het volk van de republiek Vietnam een voorlopige coalitieregering op te dringen. Zij hadden verwacht dat die coalitiere gering zou worden aanvaard Zij werd echter op 8 juni 1969 op Mid way door zowel president Thioe als president Nixon vastberaden afgewe zen". Voor regering en volk van Viet nam, zei Tranh. bevat het besluit niets nieuws. Verscheidene coalities, bondgenootschappen en fronten wa ren reeds tevoren voor propaganda doeleinden door de communisten ge vormd. Het zogenaamde actiepro gramma van de voorlopige regering is een zuivere herhaling van het pro gramma dat door Hanoi en zijn agenten in het zuiden is openbaarge maakt. „De nieuwe organisatie wordt geleid door dezelfde personen van wie bekend is, dat zij leden van de communistische partij zijn of daarmee nauwe betrekkingen onder houden". De Vietcong heeft de vorming van een .revolutionaire regering voor Zuid-Vietnam" aangekondigd, welke bestaat uit een bestuursraad en een adviserend college. Dit besluit is ge vallen op een speciale vergadering van 88 vertegenwoordigers uit Zuid- Vietnam welke van 6 tot 8 juni j.l. is gehouden De taak van de revolu tionaire regering is „het bewind van Thioe omver te werpen en het ge hele binnen- en buitenlandse beleid van Zuid-Vietnam in handen te ne men". Mevr. Binh, lid der delegatie van Hanoi bij de Parijse vredesbe sprekingen. is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van de voor- I lopige regering. President Nixon „Hanoi aan zet" ADVERTENTIE zie pagina 10 Het blijft op het ogenblik flink zomeren" in ons la?id. Het fraaie zomerweer van de laatste dagen vertoont nog geen neiging op kor te termijn te veranderen. Het gunstige weertype, dat een ware verandering is na het vrij koude voorjaar, wordt voornamelijk in stand gehouden door een hoge- drukgebied. De weervoorspellers van het KNMI verwachten dat ook het komende etmaal hetzelf de weertype gehandhaafd zal blijven. De afgelopen dagen heeft de temperatuur steeds hogere waar den bereikt. Gisteren liepen de temperaturen op enkele plaatsen zelfs op tot vijfentwintig graden Celsius. Een ander gunstig ver schijnsel is het feit, dat de tem peratuur ook 's nachts niet zover meer daalt. De laagste waarde die- in de afgelopen nacht in ons land werd gemeten, was op het vlieg veld Beek in Limburg. Daar werd een temperatuur van tien graden genoteerd- Vanochtend daalde boven De nemarken de luchtdruk enigszins. Hierdoor zal de wind in ons land tijdelijk uit een meer noordelijke richting gaan waaien. Er ivordt echter niet verwacht, dat een mistgebied nu boven de Noord zee ons land zal bereikenzo dat voor morgen opnieuw droog en zonnig weer wordt verwacht. HONGKONG TOKIO (AP, Reu ter) Volgens Radio Peking zijn Russische troepen met steun van tanks gisteren de Chinese provincie Sinkiang binnengerukt. De Russen leverden zware gevechten met de Chinese grenswacht. Zij doodden een Chinese herderin en ontvoerden drie herders naar Russisch gebied. Dinsdag heeft de Chinese regering een protestnota overhandigd aan de Russische ambassadeur in Peking. In die nota wordt geprotesteerd te gen de massale Russische troepen versterkingen aan de noordwestelij ke grens met China en het binnen dringen in de provincie Sinkiang waar het Chinese centrum voor atoomon derzoek is gevestigd. Huwelijksplannen (Van onze correspondent) NIJMEGEN (GPD) Dp N,i- meegse theoloog prof. dr. K. M. Grossouw Is van plan te gaan trou wen en heeft ontheffing uit het pries- j terambt gevraagd. Prof. Grossouw j is hoogleraar aan de Nijmeegse uni- versiteit en voorzitter van de theolo gische faculteit. Het is nog niet ze ker of hij zijn hoogleraarsfunctie kan blüven vervullen. De dispensatie-aanvraag van prof. 1 Grossouw komt voor de Nederland se r.k. wereld volkomen onverwacht. Tot voor kort werd de hoogleraar nog als serieus kandidaat beschouwd voor de commissie van dertig theolo gen uit de hele wereld die Paus Pau- lus onlangs heeft benoemd om de congregatie voor geloofsleer in Ro me een ruimer takenpakket te ge ven. Prof. Grossouw behoort in Neder land tot de r.k. top-theologen en heeft ook internationaal de nodige faam verworven. In het bijzonder is opgevallen zijn werk aan de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament die ook buiten Nederland veel lof kreeg. Hij kwam in oktober 1966 nog in het nieuws tijdens het befaamde ezel-proces wegens godslastering te gen de schrijver Van het Reve. Hij drong toen aan op vrijspraak. AMSTERDAM (ANP) Een 42- jarige vrouw heeft gisteravond laat in haar woning in Amsterdam haar kinderen Tilly (13) en Alex (9) in hun slaap met een hamer ernstige verwondingen toegebracht. Volgens de politie liepen zij ook snijwonden op De kinderen werden hevig bloe dend naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht en later ter verple ging opgenomen door de zusters Au- gustinessen in de Warmoesstraat. De vrouw verdween na haar daad spoor loos. Vanochtend was zü nog niet ge vonden. Zij had volgens de politie al enkele malen getracht zelfmoord te plegen. Het meisje verklaarde, dat zij niets van de slagen heeft gemerkt. Zij was wakker geworden en ontdekte toen haar bloedende broertje. Gillend was het kind naar de buren gelopen, die de politie waarschuwden. Eban: Arabische landen willen vrede HAMBURG CAIRO (AP) -- De Israëlische minister van Buitenland- I se Zaken heeft in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Die Welt" i verklaard dat een aantal Arabische l staten bereid is nog dit jaar met Israël over vrede in het Midden- I Oosten te onderhandelen. Eban zei er niet bij welke landea dit zouden kunnen zijn, maar ver klaarde dat het eerste land dat vre de sluit daar voordeel uit zou kun nen putten. Zoveel dat de leiders van deze landen door de Arabische geschiedenis in ere zouden worden hersteld. (Men zie ook elders# ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RUN 49 (ADVERTENTIE) morgen 200 gram van 105 voor 9S niet te geloven voor die prijsl Uit het Leidsch Dagblad van Ij 10 Juni 1869: Naar wij vernemen zijn Zondag l.l. nog personen, medeplichtig aan den dief stal aan de Grofsmederij al hier, aar het hui van ar rest overgebracht. Er bevindt zich in eene boekdrukkerij tt Gorport (Indiana) een blinde, die da gelijks 5000 letters somtijds 7000 en zelfs 9000 zet. Hij dis tribueert zijn eigene kast en zijn geheugen is zoo groot dat hij 5 of 6 regels van de kopij onthoudt, welke hem door een zijner kameraden wordt vooi gelezen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1