Onthulling van Amerikaanse minister Nog meer troepen uit Z. Vietnam Onkunde bij conferentie ultracentrif ugepro j eet 0LGA „Premier belaagd Panagoelis in arrest Uw matras Schorsing Merckx bindend Woning vernield Leidse parkeer nota uit gesteld ©ud Qlieuwo Eendaags bezoek paus aan Genève Duitse journalist licht De Block voor VRIJ WARM „Hair" naar Nederland Zacht en harcil Autonomie voor zuidelijk Soedan Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 10 JUNI 1969 No. 32809 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. B van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bü vooruitbetaling). losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 GENEVE (AP, Reuter). Paus Paulus brengt vandaag voor een dag een bezoek aan de stad van Calvijn, Genève. De paus werd van ochtend verwelkomd door de Zwit serse president Von Moos, de direc teur-generaal van de Internationa- Arbeids Organisatie (IAO) Morse en de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Blake. Het bezoek van Paus Paulus aan Genève vindt plaats op uitnodiging nn de IAO dat in het Volkenbond- pileis haar vijftigjarig bestaan viert. Het is voor het eerst sinds 551 jaar dit een paus een bezoek aan Zwit serland brengt. Het eendaagse bezoek van de paus san Genève dat vanwege het optre den van de hervormer Calvijn soms het „protestantse Rome'' is genoemd, heeft de reacties opgewekt van mili tante protestanten. Toen het vliegtuig van de paus i ank wam. zat de felle Ierse domi nee Ian Paisley, in een zwaar be waakte kamer op het vliegveld. Kort daarna werd Paisley op een vlieg tuig naar Londen gezet. Langs de route die de pauselijke stoet volgde, stonden 900 politiemannen opgesteld en er zijn duizend militairen in de stad om de politie bij het handhaven van de orde te helpen. Op de foto wandelt de paus begeleidl o.a. door de Zioitserse pre- sident Von Moos (links naast de paus) van zijn vliegtuig over de Men zie ook elders. staatsieloper naar de wachtende auto's. 'S- BONN (GPD) Minister van Buitenlandse Zaken Luns ver klaarde gisteravond in Bonn, dat de Tweede Kamer tevreden zou zijn met het resultaat dat de Nederlandse delegatie heeft bereikt op de conferentie die in Bonn over het gemeenschappe lijk Brits-Nederlands-Duitse ultracentrifugeproject ter ver rijking van uranium heeft plaatsgevonden. Barrières op weg naar een oplos- ®ng van het probleem waren van economischeministeriële en politie ke aard. Maar waarschijnlijk speel de onkunde bij een deel der minis ters over het uiterst technische probleem van de ultracentrifuge eveneens een rol. De Nederlandse minister van Eco nomische Zaken De Block moest noh op de persconferentie na afloop van de besprekingen door een Duit- journalist laten voorlichten over tn een tri f uge - procedure waar van hij kennelijk nimmer had ge hoord, maar die voor de Duitse mi nister van technisch onderzoek blijkbaar geen geheimen had. Minister Luns werd gekweld door spit en verliet de persconferentie voortijdig en enigszins gramstorig. Althans op een manier die de Duit se gastheren vreemd deed opkijken. In het niets zeggende slotcom- nftniqué wordt vermeld dat „sub stantiële vooruitgang werd geboekt op basis van de beslissingen, die bij de laatste ministersconferentie in Londen op 11 maart werden bereikt" Uit de paniekerige houding van de Nederlandse delegatie gedurende de eindeloze palavers bleek echter eer der een tamelijk u itzichtloos ver schil van belangen. Tot de „paar substantiële vragen die nog open staan" in de woor den van het communiqué behoort beslist ook de blijkbaar uiterst be langrijke kwestie waar het bestuurs apparaat van het verbond van de drie zal dienen te verrijzen. (Van onze correspondent» WASHINGTON (GPD) De Amerikaanse minister van Defen sie, Meivin Laird, heeft bij zijn terugkeer van het eiland Midway, waar besprekingen plaats vonden tussen president Nixon en presi dent Thioe verklaard, dat begin augustus een tweede beslissing verwacht kan worden omtrent de terugtrekking van een tweede contingent Amerikaanse troepen uit Vietnam. Minister Laird liet doorschemeren dat na de terug trekking van de gisteren aange kondigde 25.000 man voor het einde van dit jaar een tweede en even grote troepenmacht uit Zuid-Vietnam zou worden terug geroepen. Minister Laird zei. dat de bespre kingen de kwestie-Vietnam „een stap dichter bij de vrede" hebben ge bracht. Hij zei verder te verwachten dat het Zuidvietnamese leger gesta dig meer in staat zou zijn om de taak van het Amerikaanse leger over te nemen. De ontmoeting tussen Nixon en Thioe heeft al de nodige storm verwekt in de Senaat, waar voor- en tegenstanders van het huidige Viet- nam-beleid hun stemmen hebben la- ton horen. Opvallend was hierbij dat senator Edward Kennedy, die tot nog toe een van de felste critici was van het beleid van president Nixon. zich gematigd uitliet over het resultaat van de Midway-besprekingen. Hy zei dat de tijd nog niet gekomen was om een definitief oordeel te vellen. Inmiddels is in Washington bekend geworden dat ondanks de in Midway beleden sfeer van eenheid en saam horigheid, de Zuidvietnamese presi dent Thioe zich niet heeft, kunnen scharen achter Nixons voorstel om te komen tot een coalitie-regering voor Zuid-Vietnam. Wanneer Saigon zich blijft verzetten tegen de Ame rikaanse voorstellen, is het mogelijk, dat de Amerikaanse regering over gaat tot het dichtdraaien van de dol lar-kraan. In dat geval moet ook ver wacht worden dat het regime van Thioe het niet lang zal kunnen hou den en plaats zal maken voor een regering die beter luistert naar wat Washington wenst. Ajax contracteert Rijnders en v. Dijk AMSTERDAM (ANP» De interna tionals Dick van Dijk en Nico Rijn ders zullen het volgende seizoen voor Ajax uitkomen. Nadat de besturen van Ajax en PC Twente overeen stemming hadden bereikt over de transfer, tekende Dick van Dijk de afgelopen nacht het contract, dat hem 2 jaar aan Ajax bindt. Ook de Go Ahead-speler Nico Rijnders is gecontracteerd voor een periode van twee jaar. De verenigingen zijn over eengekomen. dat de transfersommen niet zullen worden bekendgemaakt. Geen optimisme Het hoofd van de Voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Na ties (FAO», de Nederlander ir. A. H. Boerma, heeft gisteren in Rome in een rede by het begin van de 52ste zitting van de raad van de FAO verklaard, dat men niet te optimis tisch moet zijn over de voedselsitua tie in de wereld. De prduktie. aldus Boerma. houdt geen gelyke tred met de bevolkings aanwas. ADVERTENTIE Koop 'm en win fl. I.OOO - Bilt verwacht van heden tot «oensdagavond (lroo8. zonnig en vry warm weer een zwakke tot matige wind lu&sen noordoost en oost. (opgemaakt te 12.40 uur) Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur «aan op: 2.05 uur: onder: 17.52 uur Hoogwater te Katwijk te 0.32 en 13.03 "or. laagwater te 8.32 en 21.11 uur Dit QUmiucj bestaat uit 20 pagina's. BRUSSEL (GPD» De UCI heeft, volkomen tegen de verwach ting in België in, de schorsing van Eddie Merckx bindend verklaard. De scnorsing is op 2 juni ingegaan en duurt een maand. Dat houdt in. dat Merckx niet in de Tour de Prance zal kunner. starten. Onmiddellijk heeft de B.W.B.. de Belgische W;e- lerbond, bij de prof.-afdeling van de UCI. <de F.I.C.P.) beroep aangete kend. Zodra dat gebeurt wordt de schorsing opgeschort Zaterdag zal de F.I.C.P de uitslag van het be roep mededelen Tot de mogelijkhe den behoort overigens nog altijd, dat het startverbod alleen voor Italië zal gelden. Ook die beslissing berust by de F.I.C.P. NIJVERDAL (GPD) Gister avond om elf uur hebben groepen opgewonden Ambonezen .afkomstig I uit Westerbork (Drenthe) in de wo ning van de pasgekozen premier van I de Zuidmolukse regering in balling- I schap, de heer N. Tatuhey, aan de Paulus Potterstraat in Nijverdal gro- j te vernielingen aangericht. Schreeuwend en tierend stonden de opgewonden. meest jonge Am bonezen met stokken, messen, ket tingen en kapot geslagen glazen te j zwaaien. Het gezin van de heer Tatuhey vluchtte naar de buren. De groep, ongeveer honderd per sonen. is tegenstander van het bewind van premier Tatuhey. De politie van Nyverdal. die door de buurtbewoners van de heer Ta tuhey te hulp was geroepen, reed met een surveillancewagen door de straat maar greep niet in. Alle ramen van de woning van de premier werden vernield en het huisraad in de woon kamer door elkaar gesmeten en I vertrapt. Pas daarna arriveerde de politie on der luid gejoel van de bewoners van de Ambonezenwyk die de politie ver weet met opzet te laat gekomen te zijn. I Nadat ze hun vernielingen hadden aangericht, dropen de Drentse Am- bonezen weer af. De politie heeft de i woning onder bewaking gesteld om- dat nieuwe moeilijkheden worden ver- wacht. ATHENE (AFP, DPA) De 30- jarige Griek Panagoelis, die in de nacht van donderdag op vrijdag ont snapte uit de militaire gevangenis van Boyati bij Athene Ls gistermid dag gearresteerd. Dit werd bekend gemaakt door de eerste vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken Pattakos. Na zijn arrestatie is Pana goelis onmiddellijk overgebracht naar een van de oostelijke wyken van de Griekse hoofdstad. Panagoelis werd vorig jaar novem ber wegens desertie en hoogverraad door een militair gerechtshof in Athene ter dood veroordeeld. Boven dien werd hij tot achttien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens een aanslag op premier Papadopoelos, vo rig jaar augustus Sedert zijn ontsnapping vori ge week. waarbij Panagoelis de hulp heeft gehad van vier bewakers van de Boyati-gevangenis is in Grieken land een grote klopjacht op hem ge houden waaraan o.m. h ef.schroef- vliegtuigen en marineschepen deel namen. Er was een beloning van ruim 60.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen die zouden kunnen leid den tot aanhouding Van anti-rege ringszijde was verondersteld, dat Pa nagoelis niet gevlucht was. maar ge dood. Later op de dag hebben buitenland se journalisten, met toestemming van de Griekse regering, een bezoek gebracht aan Panagoelis in het po litiebureau Philadelphia. Hij was (zie foto) geboeid werd vast gehouden door politieagenten. Ge kleed in een blauw hemd en een ma rine-blauwe pantalon, maakte Pana goelis een teneergeslagen indruk. De snor, die hij tijdens het proces en in de gevangenis had gedragen, was af geschoren. Het was de journalisten verboden Panagoelis vragen te stel len. Volgens de minister van Binnen landse Zaken zijn in het huis, waar hy zich vier dagen lang had opge houden, geen wapens gevonden. Twee andere personen die samen met Pa nagoelis in het huis woonden, waren op het moment van de arrestatie niet aanwezig. UTRECHT (GPD) De Ameri kaanse Musical „Hair". die behalve ,n de Verenigde Staten ook erg veel succes heeft in Engeland, Duitsland en zelfs achter het ijzeren gordijn, komt zondag 13 juli met de Londen- se bezetting naar Nederland. Acteurs actrices, orkesl en technisch perso neel. bij elkaar 67 personen, verzor gen dan één voorstelling in het Sche ven ingse Circusgebouw, dat 1600 plaatsen telt Impresa-io Lou van Rees deelde dit mee na besprekingen, die hij in j het afgelopen weekeinde in Londen voerde. Als de show hem geen nadelig saldo oplevert is het zeer waar schijnlijk dat Van Rees „Hair" eind v,vr dit jaar weer naar Nederland haalt. In reptember zou dan in Am sterdam een opvoering te verwachten zijn Over het oedrap. dat hy voor deze unieke voorstelling moet beta len laat de impressario zich niet uit Hii geeft toe dat het in de tiendui zenden guldens loopt. De Neder landse vers;e van de ophefmakende musical stond na het vertrek van Paul Kijzer op losse schroeven maar eer buitenlandse produce'- wil zich nu samen met Willy Hofman met de Nederlandse produktie bezighouden De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond laten horen, dat hij voor sommige gevallen „hardlopen" op prijs stelt en in andere gevallen ,,langzaam-aan" als devies voert. Het was verstandig van de raad om B. en W. tijd te vragen en even verstandig van het college om „ja" te zeggen om de in houd van de parkeernota langer te laten bezinken dan de twaalf dagen, die B. en W. de raad nu hadden gegeven. Waarom wordt de termijn tussen indiening en behandeling in Leiden meestal zo kort gehouden? Het uitstel zal niet alleen nuttig en nodig zijn voor bezinking. maar ook om het de burgerij mogelijk te maken meer inspraak te krijgen in dit toch voor een stad als Leiden zo belangrijke probleem. Te hopen is. dat er van deze gelegenheid flink gebruik wordt gemaakt. Het was even begrijpelijk, dat de raad moeite had met een sub- sidievoorstel. dat zeer langzaam door de ambtelijke molens is ge malen Terecht werd gevraagd om in deze zaken spoed te be trachten en evenzeer kan men de uitspraak onderschrijven, dat bij een zo langdurige behandeling wel even een berichtje had kun nen worden gegeven aan de stichting, die het subsidieverzoek had gedaan. Een d«'■gelijke geste zou de communice e tussen ge meentebestuur en burgerij alleen maar hebben bevorderd. En dat is toch een nuttige zaak. LEIDEN Op verzoek van het merendeel van de gemeenteraad heb ben burgemeester en wethouder* gisteravond in de raadsvergadering Lesloten de discussies over de par keernota 1969 uit te stellen tot ove» enkele maanden om een diepgaan dere bestudering door raad en bur gerij mogelijk te maken. De nota komt .in de handel" en er zal een hearing over dit onderwerp worden gehouden. Zie verder de stadspagina. DAMASCUS (Syrië) (.AP) Het nieuwe bewind in de Afrikaanse staat Soedan heeft het opstandige zuiden zelfregering verleend, aldus 'n in Damascus opgevangen bericht van radio-Omdoerman. De medede ling werd versterkt door generaal- majoor Noemairi. voorzitter van de Nationale Revolutionaire Raad. De drie zuidelijke provincies heb ben ongeveer vier miljoen inwoners grotendeels negers, terwijl het noor den goeddeels wordt bewoond door Arabieren. Noemairi zei, dat het nieuwe bewind het. bestaan erkent van historische verschillen tussen noord en zuid, vooral wat de tradities en de cultuur betreft. Zuiderlingen, die uit het land gevlucht zyn, wer den uitgenodigd terug te keren. Bo vendien zal een plan worden opge steld voor de economische, sociale en culturele ontwikkeling van het zuiden. Er zal in de regering in Khartoem een minister worden be noemd voor zuid-Soedan. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Juni 1869: Heden zijn voor de verkie zing van een lu voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal uit de gemeente Leiden ingeleverd 802 stem biljet* en. Het aantal kiezers bedraagt 1042. (Advertentie) I. Imans van ouds Van de. Plas, van Leyden, maakt zijne geëerde Stadgenooten bekend, dat hij eenige dagen is geplaatst met zijn Poffertjeskraam op het Utrechtsche Veer en al daar Woensdag 9 Juni voor het °erst zal bakken. 15 ets de 2 dozijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1