Collard een medicijnman Zantingh snel in sprint Koerstips Echec voor Brundage Medisch team brengt bezorgdrapport uit in U.Y. V.. UITHOORN Wieler-avondzesdaagse Geen schokkende uitslagen op eerste dag Twintigste partij afgebroken Levend damspel in Florida Okker lieeft rugblessure Prof vooreen dubbeltje... CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein Uittocht spelers bij FC Nürnberg Zwolse fusie is een feit an Ravens fluit Molen-finale DINSDAG 10 JUNI 1969 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (ANP) „Wij zien de toekomst van de topsport bezorgd tegemoet, wanneer niet ten spoedigste door de verant woordelijke sportleiders krachtig stelling wordt genomen tegen de opvattingen, die in de wielerwereld en incidenteel in andere takken van sport gelden. Het is onze vaste overtuiging, dat een betere voorlichting van het kader in de sportwereld daarbij onmisbaar-is, evenals een niet door financiën beperkte medi sche-, psychologische- en sociale begeleiding van de moderne sportbeoefenaar''. Dit staat te lezen in het dertig pa- jina's tellende rapport, dat de staf van het medische team bij de Olympische Spelen 1968 in Mexico bestaande' uit de doktoren D. Willebrand (chef-arts)J. L. de Jongste en dr. W. L. Mosterd, heeft uitgebracht over de indertijd ge ruchtmakende „zaak Collard", de Limburgse in het medische team op- Jeugdtitels tennis genomen verzorger, die voortij dig naar huis werd gestuurd wegens het toedienen van injecties bij o.a. de wegrenners, ofschoon hem uit drukkelijk te kennen was gegeven, dat het spuiten uitsluitend door de artsen zou geschieden en dat geen medicamenten dan met toestemming van de artsen, mochten worden ver strekt. Het betrof hier o.a. het ge bruik van de door de artsen verbo den nupercaine-zalf, waarmee de be nen van de wielrenners werden in gesmeerd, alsmede het toedienen van injecties met vitamine-preparaten en het veel omstreden hormonenprepa raat duraboline. Zwakheden LEIDEN De eerste dag van de [districts jeugdkampioenschappen nren de resultaten niet sohokkend. De zwakke broeders en zusters ver dienen met de regelmaat van de klok uit de strijd. Het is nu aJ duidelijk wie bij de oudere jeugd, 18- 19-20 jaar, beslag zal leggen op de eerste plaats. Bij de jongens Loek Sanders en bij de m eisjes Gertie Doorenbos. Dat neemt niet weg dat in deze hoofdnummers toch wel enige interessante krachtmetin gen zullen plaatsvinden. In het jon- gensenkelspel treden naast Loek Sanders aan Bernard Dooren bos, Peter de Koning en Arnold van der Capellen. Pittig zal, naar onze verwachting, het duel in de halve finale worden tussen Bernard Doo- renbos en Peter de Koning, voorop- gesteld dat zij zich weten te hand- u haven. Gertie Doorenbos krijgt naar alle waarschijnlijkheid Milou Pen- Rel als laatste hindernis te nemen op de weg naar de titel van jeugd kampioen van het district Leiden» Dat lijkt evenmin een onoverkome- Djke opgave als voor Loek Sanders. Interessant echter zal zijn te zien of Milou Penseel de finale zal weten te bereiken. De tweede plaat zou im mers een afvaardiging naar de na- tonale jeugdkampioenschappen lünnen betekenen. In de overige nummers is het geen uitgemaakte aak. Het meisjesenkelspel. 16-17 j., heeft als no 1 en no 2 geplaatste speelsters Mieke van Ulden en Mir- jan Mulder, die elkaar in kracht niet veel ontlopen en Carla Fok een Elen Sanders als gevaarlijke out siders. Bij de jongens zijn op pa- pier Paul Klever en Henny Koemans d« grote rivalen, maar bv het Leid- sche Hout-trio Wouter Fok, peter Pauwels en Gerald van der Sluys nu best eens roet in het eten kun- gooien. Voor Henny Koemans P wu dat niet zo erg zijn. want hij treedt ook op in het jongensenkel spel, 13-14 jaar. zij het dat hij daar eveneens de concurrentie van Wouter Fok en Peter Pauwels zal c moeten bedwingen. Mirjam Mulder en Esther Mulder kunnen er in het meisjesenkelspel. 13-14 jaar, een fa- mllieaangelegenheid van maken, [hetgeen de voorzitter van het district tóden, vader Mulder, ongetwijfeld leugd zou doen. Esther Mulder lent echter eerst nog af te rekenen »et de als no. 2 geplaatste Karin f Braakman en dat is een verre van «makkelijke opgave. Zou zij daar in niet slagen dan kan zij zich zon- d«r enige twijfel revancheren in het meisjesenkelspel, tot 13 j. waar zij, ÜWeer op papier in de finale zou moeten zegevieren over Marjolein vta'Ingen. Voor Henny Koemans, Peter de Koning, Wouter Fok, Peter Pauwels, Mirjam Mulder, Carla Fok. Ellen Sanders en Mieke van Ulden is het toernooi een nuttige oefening voor df op a.s. zondag te spelen promo- ■degradatie weds trij den Naar aanleiding hiervan geeft de medische staf in het rapport als me ning, dat para-medische hulp uit sluitend moet worden verleend door personen in het bezit van een door 1 de Nederlandse Sport Federatie en overheid goedgekeurd diploma „Wat i de heer Collard heeft gedaan en doet", aldus het rapport, „is niet an ders dan reeds eeuwen door anderen werd gedaan: handig de zwakheden j van de menselijke geest uitbuiten. De diepere oorzaak van het conflict me' I de heer Collard moet naar onze me ning dan ook worden gezocht in een i botsing tussen twee werelden, die van de wetenschap en die van de magie. Door de eeuwen heen hebben j mensen gezocht naar en geloofd in middelen, die hen op welk ge-1 bied dan ook prestaties konden doen leveren, die zij méénden anders niet te kunnen verrichten. De alchemist en de medicijnman bij de primitie ve volkeren ontleenden hier hun macht aan. Ook in de moderne tyd zijn er nog velen, die meer vertrou wen hebben in de handelingen van de kwakzalver dan in die van de arts. De vraag naar magische mid delen komt ook in de sport voor. En het is niet vreemd, dat er mensen zijn, die aan deze vraag gaarne vol doen en middelen ter beschikking stellen en/of toedienen. Vreemd is wel, dat hieraan van officiële zijden in de sport geen of nauwelijks aan dacht wordt geschonken. Betreurens waardig. dat dit in een enkel geval oogluikend wordt toegelaten. geldende is nog geen definitief antwoord gekomn. Door middel van dit rapport wensen de dok toren thans een duidelijke uit spraak over het gebruik van hor monen, daar een negeren van deze zaak voor de toekomst ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Het toedienen van anabole steroi- den, waartoe de duraboline moet worden gerekend, is géén onschul dige handeling en eist een voort durend bedacht zijn op eventuele bijwerkingen, zo staat in het rap port te lezen. Het toedienen van deze stoffen aan gezonde mensen is dus niet "verantwoord. Kwakzalver Voor zover na te gaan is het kwaad van deze vorm van „bege leiding" op een enkele uitzondering na beperkt tot de beoefenaren van de wielersport. Het moet echter ern stig worden betwijfeld of dit tot de ze taak van sport beperkt zal blij ven. nu de KNWU geen blijk heeft MOSKOU (ANPi De 20ste partij van de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Petrosjan ei Spasski is gisteren na 41 zettèn al- gebroken. De stand blijft 10,5—8,o voor uitdager SpaSsKi. Sjeng Collard gegeven de handelingen van Collard te veroordelen. Het is niet uitgeslo ten. dat beoefenaren van andere takken van sport hieruit de noodlot tige conclusie trekken, dat de wijze van voorbereiding, zoals deze door Collard in Mexico geschiedde (in jecties met hormonen en vitaminen), normaal is. Men mag slechts hopen, dat ongelukken daarbij zullen uit blijven. De betrokken bondsbestuur- diers nemen wel een zeer grote ver antwoordelijkheid op zich, aldus het rapport. Op de vraag of de duraboline - injecties tot de doping - moeten worden gerekend op grond van in Nederland geldende regels werd deze vraag binnen het medische team zonder meer bevestigend be antwoord en voor zover het team bekend, weken deze regels niet af van de in het buitenland hiervoor DUINDIGT. 11 juni - 4.30 uur Jan van Galenprys: Stal Anjc. Gay Fez, Germo Buitenzorg - Piet Heinprys: Interest Scott P, Iwan Buitenzorg, Icecream - Witte de Wittprys: Fos. For Ever, Danny Kaye - Sans C'esseprijs: Jolly Mave- nick S, Boodle. Hubert - Willem Ba- rentzprijs: Esmeraud. Little Miss Mitzie. Bretteur P - Michie! de Ruy- terprijs: Fernandel. Black Hollan- dia. Feny Hollandia. Clementina Lee - Maarten Trompprys: Firmin. Flet cher D. Fluitlijster S - Kortenaer- prijs: Eros Hollandia. Emma Qui- ohotte, Fenno Siik Goudvos - Snow boy prijs: Annie Rose, Beautiful Girl, Chatiée, Ton's Jewel S - Jan van Speykprys: Gracia Silvia, Gaai i S, Grace Bel win. (ADVERTENTIE) FINALE ZILVEREN MOLENTOURNOOI Woensdag 11 juni 8 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Prijzen der plaatsen: Jongens: f0,50; lange zyde f 1, zittribune f 1,50. BOSKOOP In de beurshal van Florida in Boskoop zal donderdag- j avond om acht uur een levend dam spel worden gespeeld. Aan dit unieke gebeuren nemen veertig meisjes-leden van de gym nastiekverenigingen Houvast, Fit en GDS deel. De kinderen hebben de functie van damstenen. Twintig zul len er in wit en een zelfde aantal in zwart gekleed zijn. Het is voor de twaalfde keer, dat een party levend dammen in Neder land zal worden gespeeld. De strijd zal worden gestreden tussen de Haagse kampioen Fred Ivens en de Surinaamse kampioen B. Adjiedj. De toegang is gratis. BRISTOL (ANP) Het terug trekken van Tony Roche (Aus.) en Tom Okker heeft aan de eerste dag van de open tenniskampioenschap pen van Bristol veel glans ontno men. Roche, als tweede geplaatst voor dit toernooi, had last van zyn schouderblessure. Tom Okker vijfde op de plaatsingslijst in Bristol liep in Parijs een rugblessere op. Op de eerste dag waren er geen j verrassende uitslagen. Ken Rosewall (Aus.) had het wel zeer gemakkeiyk: met tweemaal 60 versloeg hij de 17-jarige Dino Martin, zoon van filmacteur Dean Martin. In de eerste ronde van het da-l mesenkelspel verloor Astrid Suufbeek met tweemaal 63 van de Engelse I Robin Lloyd. Judith Salome kwam I eveneens niet verder dan de eerste j ronde. Zij was met 64 en 62 zwakker dan de Engelse Joyce Wil- j hams. In een tennistoernooi in Becken- ham heeft Betty Stöve zich ge plaatst voor de tweede ronde dames enkelspel door een zege op de Ame rikaanse Ann Grubb. De setstanden waren 63 en 62. Atletiek De Tsjech Ludvik Da- nek heeft tijdens atletiekwedstrijden in Long Beach het Europese record discuswerpen verbeterd en gebracht j op 66.50 meter. Sedert 12 oktober 1965 stond het record reeds met 65,22 meter op zyn naam. Zomin het werk van de medicyn- man bij de primitieven wetenschap- pelyk verantwoord was. is dit het geval by de kwakzalver van onze tyd. Onvoldoende wordt onderkend. dat deze lieden speelden en spelen op de angst van de mens voor ziek- ten by de topsporter op diens al- 1 tyd aanwezige eerzucht en dat 1 een gebruik maken van de diens- j ten van deze lieden een gevaar voor de gezondheid van de gebruiker kan inhouden. Hun werkzaamhedenwor den immers niet geremd door ken nis. Voor dit gevaar ook in de sport waarschuwen al vele jaren de au toriteiten op het terrein van de volksgezondheid, ogenschijnlijk zon der veel succes. Goud verblindt. Om herhaling van problemen, zo als deze zich met Collard hebben voorgedaan, in de toekomst te voor komen ziet de medische staf als op lossing. dat in de eerste plaats in veel grotere mate dan thans aan dacht wordt geschonken aan de psy chische aspecten van de moderne sportbeoefening: aan de psycho-hy- giëne van de sportman. Te veel j wordt de nadruk uitsluitend gelegd j op de invloed van de sportbeoefe ning op het lichaam, te weinig op de invloed op de geest. Door dit on- voldoende opvangen van de top sportbeoefenaar wordt de weg vrij- gemaakt voor lieden, die én j de sportbeoefenaar, én de sport kunnen schaden. In de tweede plaats dient volgens de doktoren op uitgebreids sohaal voorlichting te worden gegeven aan allen, die by de sport betrokken zyn, over de ge varen van de zogenaamde .moder- ne voorbereiding" van de atleet. DEN HAAG Op een snel par cours aan de Betje Wolffstraat in Den Haag werd gisteren onder grote belangstelling de eerste rondel van de wieler-avondzes daagse gereden. De Noordhol landse kampioen Guus Zantingh uit Aalsmeer besliste deze eerste ronde in zijn voordeel en start vanavond op het vroegere eiland Rozenburg in de leiderstrui. Zan tingh won met enkele lengtes verschil de eindsprint van een ze ven man sterke kopgroep. De Voorschotenaar Jan Zoons van de „Swift"-ploeg kwam als zeven de over de streep. Er is op deze eerste avond reeds volop strijd geleverd. In de eerste koershelft waren vooral de Hage naars Harry van Leeuwen, die hei op de leidersprys gemunt had, en Piet Kettenis byzonder actief Hai verwege de race vormde Van Leeu wen een kopgroepje met de Swift"- renners Jan Zwaan. Cees Schyff en de voor Actie Kind ei-munt rydende Arie Ravensbergen. Deze vier brach ten het tot een winst van 20 sec., maar moesten die weer volledig prysgeven. De strijdvaardige Cees Schyff ging nog wel alleen door, maar kon het tenslotte niet redden. Met nog dertien ronden te ryden ontsnapten Leo v. d. Berg. Piet Ket tenis. Stef v. d. Burgh, Paul Koop en Jan Hordyk. Ton v. d. Valk en Piet Bregman gingen nog wel op jacht, maar kregen de koplopers niet te pakken. Meer succes hadden Jan Zoons. Guus Zantingh, Wim Luppers Torben Ulrich STOCKHOLM (ANP) De laatste zet van Torben Ulrich in eün „strijd" tegen schijnama- teurisme en bureaucratie heeft In de ogen van tennJsoffielals geen genade kunnen vinden. Wat de 42-jarige Deense tennis- veteraan als een grap bedoelde, keert zich momenteel tegen hem en maakt zelfs zijn toe komst op de tennisbanen onze ker. Ulrich, de meest markante verschijning In de tenniswereld, maakte zich onlangs los van zijn federatie en verhief zich zelf tot prof. Zyn honorarium stelde hij vast op een dubbel tje, De Deense bohémien, die zijn lange golvende haar op de tennisbaan altijd met een witte band bijeen houdt, zag het als een grap. waarmee hij wilde protesteren tegen „het schyn- amateurisme, bureaucratische Idioterie, papleren, vergunnin gen. schorsingen en wat daar zo byhoort." De officials vatten Ulrich's protest echter met minder humor op. Dit weekein de, toen Ulrich in dc kwartfina les van het toernooi van Salts- joeuaden (bij Stockholm) tegen de Zweed Kjell Johansson op matchpoint stond, stapte een Zweedse official met een brief in de hand de baan op, waarin de Zweedse bond de Deen van verdere deelneming uitsloot. De reden: Ulrich kwam voor Frankrijk uit met een ticensle. waarop hij dacht in de hele we reld te kunnen spelen. Een tele foongesprek met Parijs maakte echter duidelijk dat het papier van de Franse bond alleen in Frankrijk waarde heeft. Zorgen zal Ulrich, die de rest van het toernooi als lijnrech ter volgde, zich waarschijnlijk niet maken. Want dat past slecht bij de man, die nooit bij de „groten" heeft gehoord, maar wel altijd de vrolijkste in de tenniswereld is geweest. en Herman Nak. Zy sloten zich bij de vluchtelingen aan. Van hen was Van der Burgh inmiddels teruggeval len. Drie ronden voor het einde ver dween Paul Koop uit De Zilk door een lekke band uit de kopgroep. Hij verwisselde weliswaar van fiets, maar kreeg zijn vluchtmakkers niet I meer te pakken. In het beslissende sprintje bleek Zantingh veruit de rapste. De uitslag: 1. G. Zantingh. Aals- I meer. 2. J. Hordyk, 2. H. Nak, bei- j den R'dam, 4. P. Kettenis, Den Haag 5. L. v. d Berg, Noordwyk, 6 W. Luppers, Purmerend. 7. J. Zoons, Voorschoten, 8. P. Hoekstra, Dok- v\' cy NEURENBERG (ANP) Na de degradatie van de Duitse landskam pioen van het vorig seizoen. FC Nürnberg, naar de regionalliga, vindt er een ware uittocht van spe lers plaats. Behalve ..verkoop" van Müllers naar Borussia Mönchen Gladbach, Cebinac naar Hannover '96 en Volkert (naar Zwitserland heeft nu ook doelman Rynio de Neurenbergse club verlaten. De 21- Jarige doelverdediger tekende een contract voor twee jaar by Borussia Dortmund. Door het vertrek van Rynlo heeft FC Nürnberg thans een doelverdedi- gersprobleem Nu Wabra niet meer kan worden opgesteld is alleen „de derde man" Walter Pradt beschik baar. Gisteravond is in Den Haag de internationale wieier zesdaagse van start gegaan. Hier moedigt schaatser Peter Nottet het pelo ton aan. kum op 22 sec. 9. C Leunis. A'dam, op 34 sec., 10. P. van Stralen, Heer- hugowaard. Ton v. d. Valk (Zand- voort) werd 19e. i ZWOLLE (ANP) Tydens een bewogen buitengewone vergadering J hebben de leden van Zwolse Boys gisteravond besloten naar de vierde I klasse terug te gaan. Hoewel er aan- vankelyk bezwaar was tegen het feit dat de naam Zwolse Boys geheel verdween uit de nieuwe stichting PEC-Zwolle de naam waaronder de vereniging volgend seizoen aan de competitie zal deelnemen was het argument dat de gehele schuldenlast (158.000 gulden) door de stichting werd overgenomen van doorslagge vende betekenis. Van de 150 leden stemden uiteindelyk slechts 22 tegen het voorstel. Behalve de schuld gaan ook de spelers van Zwolse Boys over naar de nieuwe stichting. WARSCHAU (ANP) Het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) heeft zich maandag in Warschau voor een belangrijk deel akkoord verklaard met de nieuwe amateur bepalingen van de Internationals Ski Federatie (FIS» Daardoor is voorlopig althans voorkom n. dat de ski wedstrijden van het Olympiscn programma worden afgevoerd. Het IOC deelde de mening van ziin president Avery Brundage niet dat de Fransman Jean Claude Killy en de Canadese Nancy Green de gouden medailles, die zy wonnen tij dens de Winterspelen van Grer.obie, moeten terugzenden, omdat zij op het moment van de Spelen niet meei als amateur konden worden be schouwd. Een definitieve uitspraak werd weliswaar nog niet gedaan, doch uit het communiqué dat na af loop van de vergadering werd uit gegeven, kon worden opgemaakt, dat deze kwestie' op de lange baan is geschoven. De nieuwe amateurbepalingen van de skifederatie houden onder meer In, dat aan skiërs reis- en verblijf kosten mogen worden betaald, als mede een tegemoetkoming voor loonderving. Indien de nationale ski- bond daarvoor toestemming geeft, mogen skiërs zich lenen voor recla medoeleinden zonder daardoor hun amateurstatus te verliezen. Een voorstel van de graaf De Beaumont, dat behelsde om leden van het IOC. die de 80-Jarige leef- tyd overschryden. af te voeren voor zover zy geen president van een commissie zyn. werd verworpen. LEIDEN De finale van het zil veren Molentoernooi van LFC tussen Uithoorn en UW morgenavond op het Boehuizerkade-complex zal worden gefloten door de internatio nale arbiter Lou van Ravens Tennis Brazilië heeft gisteren met 32 een overwinning behaald op Chili in het toernooi om de Da rts-Cup. Brazilië zal nu tegen Me xico uitkomen voor het kampioen schap van de Amerikaanse zone.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11