Roofoverval in Tilburg De Block tevreden over prijsindex Bomentuin voor publiek open Grappen van V. d. Lo 11 w moeten nu uit zijn Mevr. Brautigam: „Prijsstop toch handhaven" Ex-militairen dreigen regering met proces Buit vijf mille voor 2 pet. Prijzenstop in ir illemstad NEDERLANDSE KUSTSTREEK: Laurens ten Cate (Nieuw Links) Werkloosheid daalt verder Demonstratie bij Werkspoor VON GIMBORN ARBORETUM UNIEK VRIJDAG 6 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 UTRECHT (ANP) Een deel van de 2200 werknemers van Werk spoor in Utrecht heeft ttfdens de middagpauze een korte demonstratie gehouden voor het vlak bij de fa- briekspoort gelegen kantoor van de kleine commissie. De bedoeling er van was. de zeventien leden van de ondernemingsraad te bewegen tot het indienen van een motie in de gistermiddag gehouden vergadering van de drie vierhonderd onder nemingsraadsleden van de 28 VMF- Stork Werkspoor bedrijven. In de motie moet volgens de de- monstranten worden aangedrongen op het plegen van spoedig overleg door de bedrijfsdirectie met de dis- J trictsbestuurders van de vakbonden over een verbetering van het besteedbare inkomen met twee pro cent. De hoofdbesturen van de vier vak bonden in de metaalindustrie heb ben daarover gisteren een brief ge- zonden aan de raad van bestuur van VMFStork Werkspoor. Tij dens de gecombineerde onder nemingsradenvergadering van de VMF- Stork Werkspoorbedrijven. heeft het centraal bestuur van dit concern na herhaald aandrin- j gen van de Utrechtse raads- afgevaardigde toegezegd, dat de kwestie van de 2% op 12 Juni op de agenda zal worden geplaatst van het periodieke overleg met de vak- bonden. Ds. Paisley ..ongewenst" Naar in ambtelijke kringen in Bern ver luidt, heeft de Zwitserse justitie de Noordierse protestantenleider ds. Tan Paisly en aanhang de toegang tot het land ontzegd. Het besluit zou zijn genomen nadat vernomen was dat ds. Paisley met enige aanhangers naar Genève wilde komen om tegen het komende bezoek van Paus Pau- lus aan de stad te protesteren. Paus I Paul us zal op 10 juni een bezoek brengen aan het hoofdbureau van de Internationale Rrbeidsorganisatie - I QAO). TILBURG (GPD) Ondanks een intensieve klopjacht door de he le binnenstad van Tilburg, is de ge meentepolitie van deze plaats er niet in geslaagd de Duits-sprekende man aan te houden, die op zijn een tje het bijkantoor van de Boeren leenbank beroofd heeft van een be drag van f 5012,50. De bankroof vond gistermid dag plaats, waarna de rover, een man van naar schatting 25 of 30 Jaar die een donker pak droeg, waarschijnlijk te voet een goed heenkomen heeft gezocht Het geld waarover hij zich door bedreiging met een pistool meester had gemaakt, had hij gestopt in een zwarte diplomatentas. WILLEMSTAD «ANP» Het de partement van Sociale en Economi sche Zaken van de Nederlandse An tillen heeft gisteren bekendgemaakt, dat het verboden is voor importeurs de groothandel zowel als de kleinhandel, levensmiddelen, groente fruit en huishoudelijke artikelen, te verkopen tegen prijzen die hoger zijn dan die, welke golden op don derdag 29 mei 1969. (Dit is de dag voor de ramp op Curacao). In de bekendmaking wordt het publiek verzocht de geconstateerde prijsstijgingen door te geven aan het departement. Tegen drie uur kwam de bankro ver het filiaal van de Boerenleen bank binnen. Hij liet de 52-jarige caissière, mej. Dryvers, eerst rust.g twee klanten voor hem helpen voor dat hü dreigend met het pistool geld eiste. Terwijl de man haar in het Duits aanspoorde dat het vlugger moest gaan, schoof de caissière het be schikbare kasgeld door het loket, waarna de bankrover het in een dl- plotetentas stopte en het hazen pad koos. De caissière heeft daarna telefo nisch de politie op de hoogte ge bracht van de overval. De politie gaf direct groot alarm en de ruim drie uur durende tevergeefse klop jacht door de binnenstad begon. Afgelast Een grote bijeenkomst van oudstrijders van de Duitse ma rine, die in het komende weekeinde te Bremerhaven zou worden gehou den. is afgelast wegens een conflict over de komst van de 77-jarige ad miraal Dönitz, die in de laatste da gen van het „Derde Rijk" Hitier op volgde en als zodanig akkoord ging met de onvoorwaardelijke capitulatie van Duitsland Toen het gemeente bestuur van Bremerhaven van de uitnodiging aan Dönitz hoorde, be sloot het de conferentie te boycotten. Daarop lieten de organisatoren van de bijeenkomst weten, dat de reünie, waarop 5.000 veteranen werden ver wacht, niet zou doorgaan. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De logies accommodatie van appartemen ten. flats en motels langs de Ne derlandse kust dient te worden uitgebreid als gevolg van de toe nemende voorkeur van de vakan tieganger voor deze logiesvorm, het tekort aan logiescapaciteit (zowel kwantitatief als kwalita tief) in het hoogseizoen, de mo gelijkheden om het vakantiesei zoen te verlengen en de toene mende schaarste aan bouwgrond. Dit zijn enkele uitkomsten van een onderzoek, dat de onderzoekafdeling van het Nederlands Wetenschappe lijk Instituut voor Toerisme (NWIT) in Breda heeft verricht in opdracht1 van de afd. Toeriane van het mi-1 nisterie van Economische Zaken. Bij het onderzoex is de nadruk gelegd zowel op vraag en aanbod van bestaande appartementen aan de Nederlandse kust als op de uit breidingsmogelijkheden van deze vormen van logiesaccommodatie Aanleiding tot het onderzoek de onvoldoende informatie over de Ne derlandse kust en de toenemendc- concurrentie van de Belgische Noordzeekust en de zuidelijke landen in Europa. Bebleken is, dat in 95 pet. van de vakantiegezinnen, die in het hoog seizoen een appartement huren aan de Nederlandse kust, kinderen aan wezig zijn. Ruim 90 pet van al deze kinderen is jonger dan 20 jaar. Daar- bü is de leeftijdsklasse van vijf tot 15 jaar in alle kustgebieden met uitzondering van de Waddeneilanden het sterkst bezet Ongeveer 3/< van alle vakantiegezinnen bestaat uit vier tot zes personen. De totale gemiddelde verblijfsduui aan de Nederlandse kust ligt. zo wees het onderzoek uit, voor alle huurders iets boven de drie weken Verder bleek, dat een groot aantal vakantiegangers, huurders van ap partementen. hun bezoek aan de zelfde badplaats meerdere jaren achtereen herhaalt, waarbij dan ook nog vaak van hetzelfde appartement gebruik wordt gemaakt. De resultaten wezen voorts uit dat er wel degelijk een discrepantie blijkt te bestaan tussen de aanwezige en de gewenste voorzieningen in de be schikbare logiesaccommodatie. In hel kustgebied Hoek van Holland—Den Helder is het totaal aantal voorzie ningen veel groter dan bijv. de kust streek CadzandHoek van Holland en de Waddeneilanden. De interne voorzieningen blijken veelal behoefte te hebben aan onder meer een koelkast (31 pet van de ondervraagden), radio (27) en dou che en toilet (21). Wat betreft de externe voorziening worden vaak genoemd het ontbreken van een speeltuin, een kindercrèche en sport accommodatie en meer amusement Het onderzoek stelde vast dat de gevraagde huurprijs voor de appar tementen in een aantal gevallen niet in overeenstemming is met de ge boden voorzieningen. In de kust strook CadzandHoek van Holland is het aanbod van appartementen relatief het meest verouderd. Bij ca 20 pet van de appartementen, die in 1968 werd verhuurd, lag het eerste verhuurjaar voor 1945. Het onderzoek heeft zich ook uit gestrekt over de ca. 20 appartemen ten-motels, die langs de Nederlandse kust voornamelijk zijn geconcen treerd op Walcheren, in Noord wijk en op Texel. Bij de vestigingsmotie ven van de motels spelen de lagere exploitatiekosten in verhouding tot het hotelbedrijf en het gemis aan ervaring met het hotel vak bij de exploitanten een belangrijke rol. Voor een rendabele exploitatie, aldus de resultaten uit het onder zoek, is het noodzakelijk dat de ap UTRECHT (ANP) De 12.819 le den tellende Algemene Militaire Pensioenbond heeft gisteren op zijn vergadering in Utrecht een motie aangenomen waarin wordt aange drongen op een functionele aanpas sing van de pensioenen en een ver betering van de ziektekostenre geling. De voorzitter van de AMP, de heer H. J. Schoenmakers, noemde het een groot onrecht dat de gewezen krijgsgevangenen van het KNIL in het voormalig Nederlands Indië nu al 24 jr. wachten op hun salaris over de periode van hun gevangenschap. De tweede secretaris van de AMP de heer Th. J. C. Benningshof. zei in de toelichtüig. dat de bond wel begrijpt waar de schoen wringt: „Als de krijgsgevangenen hun achterstallige salarissen krijgen uit betaald, komen ook alle geïnteres seerde burgers om hun achterstal lige salarissen vragen. Het zou een miljoenenkwestie wor- LEEUWARDEN (GPD) „Het moet nu uit zijn met deze grap pen", verklaarde woensdagavond in het Friese Menaldum de heer Laurens ten Cate uit Oranje woud, hoofdbestuurslid van de Partij van de Arbeid, over de steeds wisselende uitlatingen in verband met de bezetting van het Maagdenhuis door de vice- voorzitter van de partij, André van der Louw. Juist was, aldus de heer Ten Cate, maandagavond op de bestuursverga dering een dreigende crisis bezworen, omdat het gehele party bestuur zich achter fractievoorzitter Den Uyl had geschaard, of de heer Van der Louw verklaarde gisterochtend in „Trouw" dat hü achter de 69 Nieuw Linksers stond, die kritiek hadden op de fractievoorzitter. De heer Ten Cate was van me ning dat de kwestie van het Maag denhuis het partybestuur in de grootste crisis sinds zes maanden had gebracht en dat de heer Van der Louw door zijn uitlatingen steeds weer gevaarlyke interne situaties schept: .Het openbare gepraat van André van der Louw en Han Lam- mers is schadelyk". Aan het begin van de avond ver klaarde de heer Ten Cate zich een geestverwant van Nieuw Links te voelen. Hy betreurde het dat door de „fouten en streken van Van der Louw en Klein", het prestige van Nieuw Links er niet beter op was ge worden. Overigens keurde hü de vreugde dans van Van der Louw op het par- tycongres in maart niet direct af. „De zaak wordt er wat vrolijker door als de mensen hun emoties wat la ten zien", zei hy. den als iedereen zou krijgen waarop hü recht heeft, want dan moet ook rekening worden gehouden met de geldontwaarding en de rente die dat geld zou hebben opgebracht". Als de achterstallige salarissen niet worden uitgekeerd, zal de AMP financiële steun verlenen aan .Madjoe" voor een proces tegen de regering. Ook de wereld veteranen federatie, die meer dan twintig miljoen leden telt, heeft steun toegezegd. DEN HAAG (GPD) De span ning op de arbeidsmarkt is ook in mei weer toegenomen. De geregi streerde arbeidsreserve voor man nen en vrouwen daalde in de afgelo pen maand van 59.200 tot 51.800. De geregistreerde openstaande vraag per eind mei gaf een sty ging te zien ten opzichte van een maand eerder: 73.200 vacatures voor man- parlementen een flink aantal weken nen «9700 meer) en 33.800 voor vrou- buiten het hoogseizoen worden ver huurd. By de exploitanten bestaat over het algemeen weinig animo om wen (3200 meer» Wanneer de seizoeninvloeden wor den verdisconteerd, is de geregistreer- het aanbod van appartementen op de arbeidsreserve op papier evenwel korte terrrüjn verder uit te breiden Tenslotte wordt nog opgemerkt dat in verhouding met de Belgische kust het aantal flats aan de Neder landse kust, dat is ingesteld op de verhuur van appartementen aan vakantiegangers, uiterst beperkt is Alleen in Zandvoort komen twee appartementenflats voor. Uitbreiding met enige projecten van grotere om- gestegen met 3000 tot 66.600. Seizoen correctie, toegepast op de vraag naai' mannen en vrouwen, laat een styging zien van 97.900 tot 100.500. Eind mei was de werkloosheid on der de mannen in verhouding tot de afhankelyke mannelijke beroepsbe volking 't grootst in de provincies Groningen en Limburg (elk 1.7 pro cent). gevolgd door Drenthe en vang in de kuststrook HoekNoord- Friesland met resp. 1.6 procent en zeekanaal is echter op korte termyn te verwachten, aldus het onderzoek. 1.5 procent. Het laagste werkloos- j heidspercentage vertoonde de pro vincie Utrecht met 0,6 procent. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPDi Het mi nisterie van Economische Zaken is tevreden over het prijsindex cijfer van min. 0,2 procent over mei. Een woordvoerder van het ministerie zei gisteren dat de prijsstop blijkbaar effect heeft. De daling van de prijsindex valt des te meer op, aldus het minis terie. omdat in voorgaande jaren de prijzen van aprli tot mei al tijd stegen. Normaliter is het cyfer over mei enigszins geflatteerd, omdat de zo- merpryzen voor brandstoffen het cüfer drukken. Deze keer was dit, aldus de woordvoerder, niet het ge val geweest, omdat de adviespryzen voor brandstoffen grotendeels nog niet bekend waren. Minister De Block wil nu nog een paar prysindexcyfers (waarsclujn- Ujk tot en met die van juli) en tevens het halfjaarlykse economische rap port van de SER afwachten, alvo rens te besluiten tot eventuele op heffing van de prüsstop. Vooral doorgaan In de eerste reactie op het gedaal de mei-indexcüfer, stelde ook het PvdA-kamerlid mevrouw Brautigam vast. dat de prüsstop effect begint te hebben. „Het is echter nog geen da ling van betekenis en de prüsstop moet dan ook onverkort gehandhaafd worden. Vooral doorgaan". Volgens mevrouw Brautigam is de daling er het bewtfs van dat de prüs stop veel eerder afgekondigd had moeten worden, „wy hebben nu sinds december prüsstygingen tot 6 procent gehad. Dat percentage had veel lager geweest kunnen zün", meende het socialistische kamerlid. „Hoe sneller het prysindexcyfer zakt hoe eerder we weer van de prüsstop af kunnen zün", luidde het commentaar van de financiële ex pert van de WD-fractie in de Twee de Kamer. drs. Joekes. De liberalen willen de prüs stop nog liever vandaag dan mor gen weer ongedaan maken. De heer Joekes: „Uit talloze gesprekken, die ik de laatste tüd heb gevoerd, is my gebleken dat er tegen de prüsstop net zoveel bezwaren zün als tegen de prysverhogingen zelf". Drs. Joekes was erg verheugd over de gedaalde prijsindex van mei. „Het bevestigt onze stelling dat de prysstop in samenwerking met het calculatiebesluit effectief biykt te zün", meende hij. DOORN (GPD) Het Von Gimborn Arboretum, de bomen- tuin in Doorn, is onlangs door de Utrechtse Ryksuniversiteit officieel voor het publiek open gesteld. Bü wijze van proef is de tuin voorlopig iedere maan dag van 13.30 tot 17.00 uur vry toegankelijk. Het besluit daartoe is op een gelukkig moment gekomen, want het Arboretum is nu op zyn mooist. De bloeiende onderplam vormt een gelukkig geheel mee de uitlopende coniferen en bo men. De beplanting in het park omvat zo'n tweeduizend ver schillende soorten De coniferen zijn daarin vertegenwoordigd met achthonderu variëteiten en van de heide zün er 196. Daar onder zün zeldzame soorten, waardoor het Arboretum voor Europa van byzondere beteke nis is. Verschillende keren zün daarom ook stekken uit de tuui gestolen. De Doornse bomentuin io aangelegd op initiatief van at heer M van Gimborn. Deze is in Zevenaar, waar zün ïnktfa- briek stond, begonnen met een kwekerij. De plaats bleek na enkele jaren niet gelukkig ge kozen, want de groei van de planten werd belemmerd door een ondoorlatende laag in dc klei op geringe diepte. In 1924 begon hü daarom op nieuw op 23 ha bouw- en wei land aan de Vossesteinsesteeg in Doom. De Ryksuniversiteit kocht het in 1965.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7