Sfeerloze in bedoening Olympisch Stadion „Secret Ceremonie beklemmend relaas Films in Leiden Amsterdam reageert nauwelijks op de culturele revolutie PONTIAC „De langste dag Me rwedstrijden Imhoff als enige door de finis h BM-toernooi I Bona Stars gaat toernee maken Herenwill u even luisteren blije gezichten, fijne horloges j PONTIAC TIJD JUISTE TIJD B m 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Renners naar het buitenland r>*> VRIJDAG 6 JUNI 1969 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 25 AMSTERDAM (ANP) Het Ute wielerprogramma in het jympisch Stadion in Amsterdam geen succes geworden. Want idanks alle reclame en sterk jrlaagde toegangsprijzen waren slechts iets meer dan duizend jhouwers naar de kille be ien arena gekomen zodat het geheel sfeerloos was. Daar- bleven de aangekondigde «rimenten in de wedstrijden »1 uit. Nieuw was alleen een lwedstrijd voor de profstay- i waarbij men echter de fout jakte ook al na de eerste vijf ftden een renner uit de baan nemen. lot trof nu wereldkampioen Leo die als laatste was gestart en niet voldoende op gang had kun- h komen, toen de klassementsbijl jr hem viel. Winnaar werd de van j vertrokken Zwitser Heinz Jan- die in de slotfase van dit te kor- ritje (17,5 km) Jaap Oudkerk op tand kon houden. h de werkelijke race over 50 km de pauze lieten de heren weten de krachtsverhoudingen in wer- |kheid liggen. Deze wedstrijd sel beheerst door Piet de en Leo Proost, die alle anderen stens op een ronde fietsten. De werd winnaar omdat Proost zijn rffensief te laat inzette. De Belg namelijk De Wit drie ronden het einde hoog in de baan over Ikerk en Rudoplh en bleef zelf igen". de amateursprinters waren feedienden" Jan Jansen en Loevesyn duidelijk opgewas sen de poging van Gerrie Fens fe jaar nog nieuwelingenkam- p) om de gevestigde reputaties er te werpen. gis, die in de serie verdienstelijk amateurkampioen Wim Koop- had uitgeschakeld, werd in de taktisch door de zilveren cogangers naar een nederlaag moeuvreerd. waarna Jansen betere vorm tegen Loevesijn in t omzette. MEDEMBLIK (ANP) Fred Im hoff s zege in de strijd om het open Nederlands zeilkampioenschap in de FD-klasse komt wel bijzonder gemak- fc?Hjk tot staind. Imhoff. na het wegvallen van enkele prominenten I als Verhagen en Bok, tooh al de grote kanshebber, heeft zijn koppo sitie de laatste dagen danig ver sterkt. Na woensdag reeds als enige de race te hebben beëindigd, de ove rige deelnemers startten niet of lie pen averij op. kwam hij ook giste ren tweemaal als enige door de fi nish. Opnieuw hielden de weersom standigheden de meeste boten binnen. Overigens. Imhoff leverde tot tweemaal toe een knappe presta tie door overeind te blijven op het woelige IJsselmeer. Uitslagen: Dra ken klasse, ochtend: 1. Vrech 2. Bol 3. Mulder 4. Poppe 5. Bier middag: 1. Mulder 2. Bier 3. Vrech 4. Poppe 5. Bakker. De totaalstand na vijf races 1. Vrech 22,4 punten, 2. Mulder 25.7 3. Bier 28,7 4. Bol 45.4 5. Warners 48.0. Flying Dutchman ochtend: 1. Imhoff.. rest niet ge start, middag: 1. Imhoff., rest niet gestart of omgeslagen. De totaalstand: 1. Imhoff 3 punten 2. Blok 33 3. Ekels 34.7 4. De Reus 37,7 5. Verhagen 42. Finn jollen: 1. Vries 2. Seret 3. In der Mauer 4. Douze 5. Breur. Totaalstand: 1. Vries 26 punten, 2. Breur 53 3. Douze 56,4 4. Brandt 59.4 5. Meijer 65,0. Uitslagen palwedstrijd voor profstayers: leinz Janser (Zwitserl.) 17.5 km Bmin. en 30.1 sec. achter Lugin- l, 2. Jaap Oudkerk (Ned.) achter if, 3 jean Raynal (Fra.) ach- Van Roey, 4. Ehrenfried Ru il (WD1.) achter Walrave, 5. Piet t (Nederl.) achter Stakenburg, t van der Lans (Nederl.) ach- 7. Leo Proost (Belg.) ach- t amateurs Jansen (12.9), 2. Leyn Loe- 5. Gerrie Fens. mentswedstrijd voor ama- r 10 km: Jansen 8 punten (10 km in 1.57.5 sec.), 2. Leijn Loevesijn m, 3. Gerrie Fens 7 punten. BTERDAM (ANPi Aan het ide IBM-schaaktoernooi. dat van li tot 2 augustus in Amsterdam gehouden, nemen in de groot- frgroep de volgende schakers Byrne (VSCiric en Gligoric L Darga (WDld>, Gheorghiu D) Kavalek (Tsj). Kres en jioi (Rusli. Olafsson (IJsl). Por- (Hongi Tatai (It) en Donner, idregt, Langeweg, Ree en Har- Wed). Jan Jansen won vrij gemak kelijk het sprintnummer. Tweede werd Leijn Loevesijn. Dames: 1. Keetie Hage 8 km in 9 min. en 13,2 sec.. 2. Bella Hage. 3. Ineke Paul. Stayerswedstrijd over 50 km: 1. Piet de Wit (Ned. )39 min. 52 sec., 2. Leo Proost (Belg.) op 60 m. 3. Ehrenfried Rudolph (WDli op 600 meter, 4. Jaap Oudkerk (Ned.) op 750 meter, 5. Jean Raynal (Fra.) op 1000 m, 6. Piet van der Lans (Ned.) op 1.020 meter. Atletiek Anne de Bruin heeft tijdens internationale atletiekwed strijden bij Krefeld het discus werpen gewonnen met een afstand van 49 meter en 26 cm. Willy Wil- lems eindigde bij de heren als tweede op het onderdeel 3.000 meter steeple chase. Met 9 min. 12.2 sec. bleef hij 3.4 sec achter de Westduitser Burscheid. Het koude weer verhin derde opvallende prestaties. Voetbal Fiorentina, de Italiaan se voetbalkampioen, heeft In New York in een snelle en felle wedstrijd met 2-3 verloren van Glasgow Ran gers. Van beide ploegen werd een spe ler uit het veld gestuurd. Rechtsbin nen Merlo van Fiorentina ongeveer een kwartier voor rust, nadat de Rangers juist hun derde doelpunt hadden gemaakt wegens het uit schelden van de scheidsrechter. Tien minuten voor het einde werd Willie Johnston weggestuurd wegens het trappen van rechtsachter Rogora. LEIDEN Voor de actieve Leidse basketbalvereniging Bona Stars staan er de komende maanden enke le interessante ontmoetingen op het programma. Aan het einde van de ze maand vertrekt het eerste team, aangevuld met enkele reserves, voor drie weken naar Tjecho Slowakije. De Stars spelen daar o.a. tegen Sla- via Kosice, de ploeg die in januari van dit jaar in Leiden was, en te gen Slavia Praag een ploeg die twee jaar geleden nog de finale van de Europa Cup bereikte. Eeven voor het vertrek spelen de Leidenaars (op 21 juni) in de Vijf Meihal tegen de Israëlische kampioen Hapoel. Op 16 juni spelen de Stars in het kader van de aktiviteiten in Leiden Zuid- West een trainingsdemonstratiewed- strijd. waarschijnlijk tegen Wils kracht. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (GPD) In het hoofdkwartier van de revolutie voor de kunst ratelt een schrijfmachine Een nieuw bulletin is in aanmaak. De vorige liggen op keurige stapels op een balie. De expositiezaal van Arti et Amicitiae, aan het Rokin, heeft dezer dagen iets van een ge ïmproviseerd redactiekantoor na de drukke uren. Op zachte toon wor den gesprekken gevoerd. De schilde res Mary Schoonheyt alt aan een tafeltje post te sorteren. Heel Am sterdam is uitgenodigd om tot de discussies bij te dragen. Een daar komt dan waarachtig de stad: een nerveuze, magere vrouw van middel bare leeftijd, op laaggehakte schoe nen. gaat voor de microfoon staan. „Heren, wilt u even luisteren. Jul lie willen meer geld hebben, maar van wie moet dat komen? Mogen wij, belastingbetalers ook nog wat te zeggen hebben? Wie van zijn schil derijen niet leven kan. moet maar gaan werken. Dan kan hij in zijn vrije tijd nog altijd schilderen". De tien. twaalf kunstenaars die zich in de zaal ophouden, reageren niet op deze bijdrage. Ze hebben an dere zorgen. Er is honderd gulden nodig voor postzegels. „Heb ik niet meer", zegt Ernst Vijlbrief, de schil- I der die blijkbaar de leiding heeft over de dagelijkse bezigheden van het actiecomité. ..Je ziet maar Een verlanglijstje aan de muur somt I behalve geld nog andere benodigdhe den op: kisten, schotten, een bestel- i auto, man- en vrouwkracht. Behalve de belastingbetaalster. laat de burger zich onbetuigd. Deze ac- j tie trekt bij het publiek in de verte niet de aandacht, die de bezetting van het Maagdenhuis kreeg. Foto's en kl antenknipsels over die studenten- i actie vormen een tentoonstellling, waarmee de Studenten Vakbewe ging de sfeer in de zaal wat heeft j verwarmd. Op een lijst met persoon lijke bijvalsbetuigingen zijn nog maar weinig namen geschreven. We zien de handtekeningen van de Rotter damse schilder Beer Suringh en zijn dochter Trees. Ook Cees van der Geer heeft getekend, de Schiedamse galerehouder. die ambtenaar gaat worden bij de Rotterdamse Kunst- stichting! Het bericht dat D'66 met de actie instemt, is niet met gejuich ontvan- 1 gen. „We hebben ons juist helemaal buiten de politiek willen houden", zegt een groepje. „We moeten op passen, dat we niet voor het karre tje van een partij wordt gespan- j nen". Wat is de volgende stap? Dat is het probleem waar het comité nu snel uit moet komen. In het tele- gram van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars aan de mi- nister is het duidelijk aangekondigd: 1 „We zullen een permanente actie voeren tot onze eis mee te beslissen I ingewilligd is" Er moet ergens een bundel actieplannen zijn, maar nie mand weet waar die papieren zijn. Er is juist weer een stencil over het museum gereedgekomen. Ter discussie wordt gesteld, dat de di recteur van het Stedelijk Museum „een bijna absolute macht" heeft. „De enige manier om de kunstenaar te ontvoogden is, de ambtenaar on- der voogdij te stellen", betoogt het stencil. „Er moet een college van museumvoogden komen, bestaande uit de wethouder voor de kunstzaken i en vier kunstenaars. Dit college moet maandelijks vergaderen en I daar mag de museumdirecteur niet bij zijn". Volgens Vijlbrief gaat het er niet meer om nieuwe mogelijkheden te zoeken om de verkoop van kunstwer ken te bevorderen. „De consumptie van kunst is al lang veel meer een kwestie van kijken in plaats van ko- pen geworden. Tentoonstellingen i trekken enorm veel kijkers, maar dat levert de kunstenaar geen be staansmogelijkheden op. Dus is het billijk, dat op een andere manier in zijn bestaan wordt voorzien. Er moet bijvoorbeeld een door kunstenaars beheerd fonds voor de kunst komen, zoals er al een fonds voor de letteren ls". De schrijfmachine ratelt nog. Af gezien daarvan lijkt de sfeer in Arti landerig. Er komen nog wel adhe siebetuigingen binnenvan de be- j roepsvereniging van fotografen, van afzonderlijke critici en schrijvers. De Gelderse kunstenaars, in het gebouw van de Culturele Raad in Arnhem. voeren een parallel lopende actie: het beleid aan de kunstenaars, de ambtenaren alleen uitvoerders. Maar om tot een grootscheepse manifesta tie te komen, zijn dringend nieuwe initiatieven nodig. Aan het eind van deze week moet Arti ontruimd wor den. Misschien wordt het hoofdkwar tier dan verplaatst naar een kerkge- bouw. DEN HAAG (ANP) De vol gende amateurwielrenners zullen de komende dagen aan wedstrijden in het buitenland deelnemen wegwedstrijden in Heiligenhaus en Velbert (WX>ld.), 7 en 8 juni: Piet van Katwijk, Arend Hassink, Hans Egberts en Ron Bakker. Grote Beck's prijs. West-Berlijn, 8 juni: Ben Groen. Ger Bruinsma en Trijniko Buurmeijer. Ploegentijdrit in Stuttgart, 8 juni: Thijs de Koning. Harry Jansen en Wim Prinsen. Ronde van Noord-west Frankrijk 10/16 juni: Frans van de Ruit, Ge rard Leferink, Ad Duyker. Ben Jan broers. Wim Bravenboer, Henk Schools, Marcel Pennings en Frits Hoogerheide. STUDIO Absurditeit wekt in vele gevallen de lachlust bU ons op. maar soms kan het in eens beklemmend werken. Voor al wanneer ons steeds weer wordt voorgehouden en aange toond dat schijnbaar krankzin nige zaken dichter bij de reali teit staan dan we voor mogelijk hadden gehouden. Die keiharde confrontatie geeft de film Ge heim Ritueel (Secret Ceremo ny». Al tijdens de opnamen door regisseur Joseph Losey deed de film hier veel stof opwaaien toen de hoofdrolspelers Elizabeth Taylor, Mia Farrow en Robert Mitch urn naar Noord wijk aan Zee kwamen om een gedeelte van deze film op te nemen. De beangstigende sfeer, die het beeld van deze rolprent be paalt, wordt behalve door een uitstekende cameravoering ver sterkt door een zeer oud land huis, vol pracht en praal, dat evenveel afkeer opwekt als de irreële gebeurtenissen op 't wit te doek. Liz Taylor is ditmaal de uit gebluste prostituee Leonora, die in een spookachtige landhuis verzeild raakt door het meisje Cenci (Mia Farrow). Het meis je, dat zij in de bus ontmoet, roept bij haar gedachten op aan haar verdronken dochtertje. In het landhuis ontrolt zich een vreemd spel wanneer Leonora ontdekt dat de foto's van Cen- ci's gestorven moeder haar even beeld zijn. De kennismaking leidt tenslot te tot een opmerkelijk verhou ding. Cenci accepteert de vreem de vrouw ogenschijnlijk als haar moeder en Leonora, in wie Cen ci het moederinstinct opwekt, voelt zich aangetrokken tot Cenci. Leonora krijgt het verlo ren gewaande „kind" echter niet cadeau. Integendeel. Ze moet 't steeds opnieuw tegen iedereen opnemen en verweren tegen openlijke aanvallen. De ene keer is het de stiefva der van Cenci, de zinnelijke Al- bert (Robert Mitchum) en de volgende keer zijn het twee in fantiele tantetjes die alleen maar naar het landhuis komen om te stelen. Maar ook „doch ter" Cenci stelt Leonora op de proef. Leonora ontdekt op een be paalde dag een onbeschrijflijke chaos veroorzaakt door Cenci die voorgeeft door haar stiefvader te zijn verkracht. Het roep span ning op tussen die twee die nog wordt verstrekt wanneer Cenci tijdens een diner op vakantie (in hotel Huis ter Duin) plotse- Mia Farrow bewijst dat ze nog iets meer kan dan een zachtaardige Alisson spelen in Peyton Place. Ze schittert in Secret Ceremony evenals Elizabeth Taylor. ling als een zwangere vrouw aan tafel verschijnt. De climax vormt de breuk tussen de twee die een feit is wanneer Leo nora de pop weggrist die onder Cenci's jurk is verborgen. Cen ci vr es toot Leonora en accep teert Leonora pas weer als moeder wanneer ze in doods angst verkeert na zich zelf te hebben vergiftigd met tabletten. By het opgebaarde lichaam vol trekt zich tenslotte een tweede tragisch hoogtepunt. Leonora steekt zonder een woord te zeg gen stiefvader Albert neer. TRIANON Al vyfentwintig jaar houden geschiedschryvers en militairen zich bezig met de bestudering van de grootste mi litaire operatie uit de geschie denis: de landing der Geallieer den in Normandië. Twee jaren van voorbereiding gingen aan deze invasie vooraf. De film „De langste dag" is een weergave van de gebeurte nissen, die ulteindeiyk het ver loop van de operatiën In de lucht, ter zee en te land zouden bepalen. De film is al eens in Leiden geweest. Hy is nu te rug, wellicht omdat die „lang ste dag" precies 25 jaar geleden is. Het is een geromanti seerde verfilming van een grote veldslag en ook geen montage van oude archieffilms, maar een getrouwe reconstructie van de gebeurtenissen op die 6de ju ni 1944. De waarheid is met na me in kritieke situaties .fan tastischer dan de fantasieIn de stryd in Normandië was dat zeker het geval. (Zie ook het Erotiek zonder masker LUXOR Wie een mannen hand op een vrouwenborst ero tisch vindt, kan deze week vol op genieten van de film „Ero tiek zonder masker." En dat is dan nog niet eens alles wat de ze film te bieden heeft, want er lopen ook nogal wat prostituées in rond en een macabere soute neur presteert het zelfs een on schuldig meisje notabene zyn schoonzusje maar liefst vier keer te verkrachten. De mislukte pogingen dan niet meegeteld. De schurk presteert het dan ook nog het lieve meis je verdacht te maken in de ogen van haar vader, zodat de ze haar verstoot. Gelukkig is er een lieve dokter, die zich over het getroffen meisje wil ontfer men en er zelfs mee wil trou wen. Maar, oh wee. Het geluk is met de goddelozen en de rampspoed komt steeds over dezelfde hoofden. De dokter biykt getrouwd. Het meisje, dat zoveel mee moet maken in deze film (allemaal in het erotische natuuriyk) overreedt de dokter dan met haar een rit langs het strand te maken, waar het ver haal tot een dramatische ont knoping komt. Kortom: een film zonder fan tasie, zonder grote acteurs en eigeniyk niet eens zo veel bloot. verhaal van Cornelius Ryan el ders in deze krant). Beide groe pen werden geconfronteerd met de meest onwaarschynlyke ge beurtenissen, die over zege of nederlaag beslisten. Er was dan ook geen enkele reden deze film iets anders te doen zyn dan een weergave van wat zich werkeiyk in Normandië heeft afgespeeld. De verfilming door Darryl F. Zanuck is een meesterwerk ge worden, dat al weer vele jaren volle bioscopen trekt. Met zyn geweldig gevoel voor timing en zijn geweldig organisatie-talent heeft hy een oorlogsfilm weten te maken, die schrikwekkend en afschuweiyk is. maar door de veelvuldige inlas van humor nooit onsmakelijk wordt. Na de film bekeken te heb ben is het misschien een troost te weten, dat de nationaliteiten, die destyds by de invasie be trokken waren, nu hebben sa mengewerkt by de vervaardi ging van dit gereconstrueerde document. Begeerten REX „Onstuimige begeer ten" (de Franse titel luidt nog al prozaïsch La main noire De zwarte hand) is een wat merkwaardig filmpje. Het ls een spionagethriller hoewel dat eigeniyk een te weidse be naming is overgoten met een flinke portie sex en een scheut sadisme. Het verhaal zit enigs zins gewrongen in elkaar. La main noire is een warrige spio- n age - or gan isa/tiewaarvan het hoofdkwartier is gezeteld in een ouderwets gebouwencom plex. De leider ervan is een machtswellusteling, brooddron ken van zyn eigen waanvoor stellingen. Hy wordt bygestaan door enige dames, die in de sa lon een tamelyk uitgebluste in druk maken, maar in de slaap kamer een wat grotere activi teit ontplooien. Op zeker mo ment dringt een Amerikaanse agent onder valse naam het hoofdkwartier binnen. Zyn wa re identiteit wordt ontdekt en hy maakt vervolgens een zeer woelige tyd door, enerzyds met de dames, anderzyds met de handlangers van de leider. Het slot is wat raadselachtig, maar de Amerikaan komt in elk ge val, al schietend en amoureu- zend, op zyn pootjes terecht. Val van Rome LIDO „De val van Rome" blyft voorlopig nog een weekje in Leiden. De tyd van de specta- kelfilm met grote veldslagen, veel pracht en praal en als het even kan ook nog mooie vrou wen is dus nog niet helemaal voorby. Overigens is het wel verwondelyk dat deze film gena de heeft kunnen vinden in het oog van het Leidse biscoop-pu- bliek. Namen als Stephen Boyd (als een soort Augustinus na zyn bekering) en Sophia Lor en (als een combinatie van Cleopa tra en de Heilige Cecilia) schy- nen dus toch een bepaalde at tractie te beloven. Voor wie van goud. vechten en Sophia Loren houdt zeer aan te bevelen. Wie geschiedkundig geschoold is kan zich beter nog eens bedenken al vorens ruim anderhalf uur mee te leven met de „herziene" ge schiedenis van het Romeinse Ryk. "A BOUT ÜE SOUFFLE CAMERA „A bout de souf fle" is terug. Het wonderiyk ga ve werkstuk van Jean-Luc Go- dard, waarmede deze voormalige filmcriticus in één klap zyn naam als regisseur vestigde. Nu moet worden geconstateerd, dat hy het niet alleen heeft ge daan hy heeft veel steun aan zyn medestanders in de veelbe sproken „nouvelle vague", de toendertyd avant-gardistische stroming onder jonge Franse ci neasten. Francois Truffaut schreef het scenario en Claude Chabrol had de supervisie. Maar dat doet niets af aan de verdien sten van Godard, die zich al in zyn eersteling een indringend en veelzeggend filmer toonde en een begaafd inspirator van de acteurs en actrices, die onder zyn leiding werkten. In tegen stelling tot andere cineasten, die men tot de „nouvelle vague" zou kunnen rekenen, plaatste hy in zyn hoofdrollen wel artiesten, die reeds naam had gemaakt: Jean-Paul Belmondo hoewel toen minder bekend dan nu en Jean Seberg. Godard heeft hen echter zeer knap kunnen plaatsen in zijn intenties en hen zichtbaar kunnen inspireren, waardoor het drama van twee jonge mensen boeiend en soms zelfs ontroerend gestalte heeft gekregen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25