0LGA VERWIJT AAN SHELL IN CURACAO Met zwaar geschut in containerslag Uw matras Leven iets goedkoper sporthuis centrum JAMIN (tDiic/ Qlteutvo Asbestplaatjes gevaarlijk in Biafra veroordeelde olietechnici Beroep Jouwe op Canada BETER WEER ,Ik heb Merckx gedrogeerd" Gratie voor Drie rederijen maken plan voor superschepen GEOFFREY BROWN KREEG 35 JAAR BABYVOEDSFJ. Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 JUNI 1969 No. 32805 LEëPSCH mDAGBLAD Directeur: B A E. vao Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wittc stngel l' Lelden Gir0 57055 Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 „De Shell heeft een absoluut kolo niaal beleid gevoerd, dat in de te genwoordige verhoudingen geenszins meer past", aldus een zegsman die ten nauwste betrokken is bij alles wat zich sociaal en economisch op de Antillen afspeelt. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE morgen kokosmacaroontjes 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijst Uit het Leidsch Dagblad van 4 Juni 1869: Het schijnt dat de scheeps timmerlieden te Kampen eene nabootsing van de Am- sterdamsche grève (staking) willen beproeven. Naar men verzekert, hebben een 20 tal dier lieden op de 2 werven hun werk gestaakt. De quaestie zou over eene ver hooging van het dagloon met 10 cents loopen. In het Royal Alfred Thea tre te Lenden i een kinder kamer ingericht voor de zui gelingen wier moeders Je schouwburg 's avonds bezoe ken. Een aantal oppassters zijn aanwezig die de kinde ren verzorgen. Elegante geel gouden broche, schors-saliné, met 3 cultivé oesterparels 189 ADVERTENTIE Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - «Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 WERK VAN CAMERATECHNIEK Heerlijk ongecompliceerde volautomatische precisie- camera voor altijd scherpe foto's. Ook bij ongunstige licht omstandigheden toch leuke foto's maken. Voor de juiste belichting zorgt de belichtingsautomaat (rood/groen licht in de zoeker). Probleemloze filminleg door Kodapak-cassette. Fix focus lens Color Dignar 1:3,90/40 mm. Aansluiting voor draadont spanner, bevestigingsoog voor polsriem, zoeker met paral- laxopheffing. Ingebouwde flitscondensator voor flitsblokjes. Alleen bij Sporthuis Centrum 83.- excl. flitsblokje Leiden, Breestraat 93, tel. (01710) 43343 DEN HAAG (GPD) De kosten van levensonderhoud zjjn in de pe riode van half april tot half mei gedaald met bijna 0.2 procent. De totale stijging van het prijsniveau ginds december van het afgelopen jaar is. daarmee teruggebracht van 6.1 tot 5.9 procent. De belangrijkste prijsdaling trad, volgens het ministerie van Economi sche Zaken, op bij eieren. Verder deden zich lichte prijsdalingen voor bij vaste brandstoffen, zomerkleding en tweedehands auto's. De indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor groenten en fruit daarentegen ver toonden een kleine stijging. De eer ste voorlopig indruk van het minis terie over het nu bekend geworden prijsindexcijfer is, dat uit de daling daarvan het effect blijkt van de prijsstop. LISSABON/ STOCKHOLM (AFP, GPD) De regering van Biafra heeft de Portugese regering laten weten dat zjj gratie heeft verleend aan de 18 Europese olietechnici die ter dood veroordeeld waren wegens hulp aan Nigerië. Dit is door het Portugese ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. Tevens is bekendgemaakt dat de Biafraanse vertegenwoordiger in Lissabon gezegd heeft dat maatrege len worden getroffen om de 18 olie technici 14 Italianen, drie West- duitsers en een Libanees in vrij heid te stellen. De Portugese regering heeft op verzoek van de Italiaanse autoritei ten bemiddeld ten gunste van de vrijlating der olietechnici, Biafra onderhoudt geen diplomatieke be trekkingen met Portugal maar heeft een privé-vertegenwoordiger in Lis sabon. Gistermiddag heeft deze de Portugese regering van de gratie op de hoogte gesteld en verklaard dat de technici „na vervulling van enige formaliteiten" zullen worden vrijge laten. De groep Zweedse piloten die on der leiding van graaf Carl-Gustaf von Rosen, aan Biafraanse zijde heeft deelgenomen in het conflict met Nigerië wordt binnen enkele dagen terug verwacht in Zweden Bij de terugkeer in Zweden zullen alle deelnemers; aan deze militaire actie worden verhoord in verband met het diepgaande onderzoek dat is inge steld door de Zweedse autoriteiten. OTTAWA (Reuier) De voorzit ter van het Vrijheidscomité van West-Papoea, de 46-jarige Nicolaas Jouwe, heeft gisteren op premier Trudeau van Canada een schrifte lijk beroep gedaan, indien mogelijk In samenwerking met de vier Scan dinavische landen, er bij de secreta ris-generaal van de VN. op aan te dringen de drie Papoealeiders in de VN. gelegenheid te geven tot een uit eenzetting. Hy verzocht tevens een VN-com- missie van onderzoek naar zijn land te sturen om „de slachtoffers van een nieuw soort kolonalisme" te horen. Op 1 mei is volgens Jouwe de bevol king uit protest in opstand gekomen, waarop de Indonesiërs honderden mensen hebben gedood. Nederland is niet van plan Indonesië aan de over eenkomst van 1962 te laten voldoen wegens de .handelsbelangen van Ne derland. aldus Jouwe. De Bilt verwacht van heden tot vrijdagavond: vanavond en vannacht voornamelijk in het zuidoosten van het land nog een bui. Morgen over dag vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Iets hoge re middagtemperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 12.40 u.) JUNI 1969. Zon op: 04.23. onder: 20.55. Maan op: 01.09, onder: 11.20. Hoogwater in Katwijk: 7.43 en 2018. Laagwater: 3.30 en 15.56. Dit nummer bestaat uit 24 pagina h ROTTERDAM (GPD» Drie Nederlandse rederijen willen zich op uitgebreide schaal gaan bezig houden met containervervoer. Zij hebben een plan ontwikkeld voor het openen van een containerlijn op het Verre Oosten. Gezamen lijk zullen zij daarvoor speciale containerschepen laten bouwen, die met hun 35.000 ton en een snelheid van 26 mijl de grootste j in hun soort zullen worden. Dit nieuws is bekend gemaakt door de commercieel directeur van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij (VNS), de heer F. K. Wiesum. De andere twee partners in deze samenwerking zijn de Koninklijke Rotterdamse Lloyd iKRL) en de Stoomvaart-Maat schappij Nederland (S.M.N.). „Het is duidelijk dat er snel iets moet gebeuren, willen de Neder landse rederijer blijven meetellen in het containervervoer. De activiteiten van Japanse en Britse rederijen zijn talrijk, maar de berichten die nu in d* wereld zijn gebracht zijn nog erg prematuur", aldus een woordvoerder van de Lloyd. Over het aantal schepen en wie de opdracht voor de bouw ervan zal krijgen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De VNS heeft als wenselijk aangegeven een aantal van drie schepen, schepen met de grote ca paciteit van achthonderd contai ners. De vaartuigen zouden dan jaar lijks evenveel lading kunnen ver voeren als achttien conventionele schepen. Ook de financiering voor de bouw de kosten worden ge raamd op 270 miljoen is nog niet rond. De directies van de rederijen moe ten nog een groot aantal problemen oplossen voordat Nederland op de I container vervoermarkt een rol kan gaan vervullen. De nieuwe super containerschepen maken een aantal conventionale schepen overbodig en zou een personeelsinkrimping tot gevolg hebben. De VNS heeft bij de werf Vao der GiessenDe Noord een container schip in aanbouw voor haar Austra- lië-lijn. Het Britse rederij-consor tium O versas Containers Ltd. heeft deze week vier of vijf container schepen besteld voor een lijndienst op het Verre Oosten, DEN HAAG (GPD) Huisvrou wen doen er beter aan om asbest plaatjes, die zij in de keuken gebrui ken weg te gooien zodra de vezels gaan afgeven. Tot deze conclusie ko men artsen in een discussie in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. De artsen vrezen dat de toene mende verspreiding van asbestdeel- tjes in de lucht op den duur gevaar voor de volksgezondheid (longkanker) op gaat leveren. Een paar honderd baldadige jongeren hebben gisteren in het Gelderse stadje Huissen voor dui zenden guldens schade aange richt. Alle ruiten van het ge- meentehuis werden vernield als mede het plantsoen en een pa trouillewagen van de rijkspolitie. Zes demonstranten werden gear resteerd. De rel ontstond toen een goed georganiseerde protestactie van het bestuur van de groenten- en fruitveiling tegen de voorgeno men heffing van baatbelasting uit de hand liep. Aangekomen voor het raadhuis groeide het aantal betogers snel tot 2000. Toen enkele jongeren tegen de gevel van het gemeente huis opklommen kwamen enkele agenten tevoorschijn. Onmiddel lijk daarop vlogen de eerste ste nen en uit de grond gerukte bloe men door de lucht. Ook het voorlezen van een ver klaring dat er volgende week een hearing zou worden gehouden kon de gemoederen niet voorgoed tot rust brengen. Er sneuvelden opnieuw ruiten en dertig politie mannen voerden met de wapen stok een charge uit. Pas na mid dernacht dropen de demonstran ten langzamerhand af. MILAAN (ANP) In een ano nieme brief aan het Milanese dag blad II Corriere della Sera schrijft iemand, dat hij ervoor is betaald om Eddie Merckx te drogeren. De geschreven en in Milaan geposte boodschap luidde: „Eddie Merckx is onschuldig. Ik heb hem, geholpen door een man. van wie ik alleen de voornaam. Giorgio, ken en die wat met de wielersport heeft te maken, gedrogeerd voor de start in Parma. Om dat te bereiken hebben wij een pilletje in een van zijn bidons ge daan. Ik had niet verwacht dat mijn handeling dergelijke verstrek kende gevolgen voor de renner zou kunnen hebben Ik had geen cent en Giorgio bood mij een aantrek kelijk bedrag voor iets dat nauwe lijks moeite kostte. Ik heb niet de moed mij bij de justitie aan te ge ven, maar ik wil ook niet dat ie mand anders boet voor wat Ik heb gedaan Ik ben bovendien bang voor wat er met mij zal gebeuren als ik mijn naam bekend maak. Ik heb er werkelijk spijt van en ik herhaal Eddie Merckx is onschuldig. Marco B." I Nee, er is in ons land geen reus geboren. Minister Schut van Volkshuisvesting hapt gretig van deze super-beschuit met muisjes bij de „geboorte" van de nieuwe gemeente Leusden. De tractatie wordt hem aangereikt door mr. C. Th. E. graaf van Lynden van i Sandenburg, commissaris van de Koningin in Utrecht. LEEDS (AP) Mevrouw Brown uit het Britse Leeds heeft haar zoon van zijn ge boorte af niets anders dan baby voedsel gegeven. Dit werd bekend toen de 35-jari- I ge Geoffrey Brown onlangs gearresteerd werd na brand stichtingen. De advocaat van j Geoffrey bepleitte clementie, wegens „bijzondere om standigheden". Hij vertelde zo het een en an- der uit de dagelijkse gang j van zaken in het gezin waar de 65-jarige mevrouw Brown de scepter zwaaide. Ieder ple ziertje werd beschouwd als, een toegeven aan zondige nei gingen. Moeder Brown dreig de haar zoon het huis uit te gooien als hij het ooit waag de te roken, drinken of om gang te zoeken met een meisje. Mevrouw Brown ging er prat op dat zij haar zoon nooit iets anders had gegeven dan zuigelingen-voedsel. De rechtbank veroordeelde i Geoffrey tot drie jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Direct na de zitting werd hij opgenomen in een ziekenhuis i om op krachten te komen. (Van onze reisredacteur H. Kolb WILLEMSTAD (GPD) Het oppermachtig olieconcern dat verantwoordelijk is voor een kwart van het nationale inkomen op de Antillen, moet in belangrij ke mate schuld hebben aan de ontwikkelingen die op Curasao tot zo'n tragische explosie heb ben geleid. Shells kolossale raffinaderij- complex, is de plaatselijke neder zetting van een industriële mas todont, die jarenlang zijn machts positie hooghartig en onverbid delijk heeft gebruikt om zich aan een aantal maatschappelijke ver plichtingen te onttrekken. Eén van de verwijten aan het adres van de Shell is dat de raffina derij ondanks dringende verzoeken van de Antilliaanse regering bij voortduring heeft geweigerd haar uit oogpunt van rationalisatie onge twijfeld noodzakelijke ontslag maatregelen tevoren te bespreken. De regering heeft bij herhaling betoogd, hoe zij haar eigen beleid in de werk- gelegenheidssector aanmerkelijk doeltreffender zou kunnen ma ken. wanneer zij enigszins zou kun nen bevroeden welke omvang de ont slagen zouden hebben wanneer ziif zouden worden toegepast. Zelfs bemiddeling van de „hoogst denkbare kringen in Den Haag" heeft de Shell er echter niet toe kun nen brengen inlichtingen over haar personeelspolitiek aan de regering te verstrekken. En ten opzichte van de Antilliaan-* se regering, die uiterst moeizaam moest proberen het land uit een eco nomische depressie te helpen, heeft het oliebedrijf economische dreige menten gebruikt, die een van de zegslieden de kwalificatie „ordinaire afpersing" in de mond gaven. De grote beloningsverschillen voor vergelijkbare arbeid op hetzelfde fa brieksterrein hebben ontsporingen teweeggebracht. Werkspoors Caralbi- sche bedrtff Wescar, heeft na lang tegenspartelen ten overstaan van het geweld een gemiddelde loonsverho ging van vijftig procent moeten toe staan. Het zal vermoedelijk ontslag betekenen voor 150 van de 450 arbei ders die aan bouwprojecten voor de Shell werkten. Wescars onderdirecteur Wijngaard zegt: „Als deze hogere lonen niet overal elders worden ingevoerd, kun nen wij hier geen offerte meer ma ken. Iedereen moet deze lonen gaan betalen, anders staan wij op straat". De vakbeweging schetste hy als een organisatie met een bestuur dat geen macht meer over zijn leden heeft. Er is een heel duideiyke Vene zolaanse infiltratie te constate ren. Daar hebben de vakbonden im mers al veel eerder afgedwongen dat by werkzaamheden door aannemer® op het terrein van de olieconcerns ook zogenaamde ..olieionen" betaald moesten worden. Dat is hier niet ver borgen gebleven. Er is communisti sche invloedEr is zelfs druk van de clerus, die hier stevig in de pot heeft meegeroerd". (ADVERTENTIE) De Shell stootte bepaalde werk zaamheden af, ontsloeg arbeiders en ném vervolgens aannemersbedrijven in de arm. die. met lagere lonen dan het olie-concern betaalde, goedkoper konden werken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1