Excessen niet systematisch Chinees (31) in Londen gepakt Pompidou bijna zeker van winst „Schri j f taf el-nazi's" gaan voortaan vrijuit [ij gefil PREMIER DE i') Jongetje vermist Rome is woedend op Biafra na dood vonnissen Uw matras ©uc/ ©Ite, „UAVVÖÖVll Xii KLINISCH OORDEEL Noordelijke wind Prikkelend C. A. VAN DORP Duclos helpt Polier niet Procureur-generaal zenuwinstorting nabij KRAMERS Twee maten Communistische groep op Haïti uitgeschakeld Weer incident in Koeala Loempoer teumo Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 3 JUNI 1969 No. 32803 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredaoteur. Dm. J. R. Soetenhorwt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redaotle: 2150T (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG (GPD) De rege ring handhaaft haar opvatting dat de Nederlandse troepen in Indonesië zich als geheel correct hebben gedragen. De verzamelde gegevens bevestigen, dat van systematische wreedheid geen sprake is geweest, aldus minister president De Jong in de vandaag verschenen nota over de excessen van Nederlandse militairen. De premier baseert zijn oordeel op de resultaten van het uitvoerige ar chiefonderzoek, dat in totaal 78 niet vervolgde, maar vaak wel be kende excessen heeft opgeleverd. By zün beoordeling houdt premier De Jong twee slagen om de arm. Hij wil zich met uitspreken over de vraag of in de Zuid-Celebes-affaire (Westerling) sprake was van syste matische wreedheid. Evenmin wil hy een dergelijke uit spraak doen over hetgeen kan zijn gebeurd bij het verhoren van krijgs gevangenen. In beide gevallen we gens gebrek aan voldoende gegevens. De heer De Jong omschreef giste ren tijdens een persconferentie het rapport over het archiefonderzoek als een met opzet sober en klinisch gehouden stuk. „Na de eerste lezing zei ik tegen mezelf ik wist wel dat er veel was gebeurd, maar dit valt me toch eigenlijk wel tegen. Na de tweede lezing realiseerde ik me dat je toch afstand van de zaak .noet nemen. De excessen spelen zich af over een periode van vier jaar. Als je nu alles geconcentreerd in een stuk ineens voor ogen krijgt, krijg je per defi nitie een verwrongen beeld". ceerd kan worden, is gepubliceerd Van de twee rapporten over dz Zuid- Celebes-affaire zijn de conclusies ge publiceerd met weglating van de na men om te voorkomen dat mensen die in deze zaak veel al niet gehoord zijn alsnog schade zouden ondervin den". De premier doelde hier vooral op Indonesiërs die in hun eigen land nadeel zouden kunnen ondervinden. Beide rapporten liggen overigens in hun geheel ter vertrouwelijke ken nismaking van de Tweede Kamer. J AÉ PREMIER DE JONG .sober, klinische nota over Indonesië. De mini6ter-president benadrukte drie aspecten van het onderzoek en de regeringsnota naar aanlei ding van het onderzoek. In de eer ste plaats de openbaarheid: „Daar mee zyn we heel ver gegaan, alles wat mogelij kei-wij ze gepubli- Amsterdamse moord opgelost Als tweede belangrijke acpect noem de de premier het uiteindelijke oor deel. ..Elk exces is er één teveel, er zijn afschuwelijke dingen gebeurd en die worden door de regering ernstig betreurd. Het opmaken var; een be- lans is een wat stuitende zaak. maar men ontkomt er niet aan. Het onder zoek heeft echter uitgewezen dat meer dan 99 procent van de Neder landse jongens zich behoorlijk heeft gedragen. Wat er gebeurt is. kun je niet ver gelijken met 't Duits optreden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Er werd geen genocide gepleegd, er was geen sprake van een bovenaf geleid sys teem. er waren geen „bureau-moor denaars". In normale omstandighe den worden labiele mensen in het spoor gehouden, maar in oorlogstijd kunnen er eerder ontsporingen op treden". Nee. dit is geen samenkomst van spoken. maar een nieuwe terrasstoel voor een „bistrot" in het Parijse latijns kwartier. Wel een ongewone! Op de vraag wat er nu verder moet gebeuren, antwoordde de premier dat met het rapport en de nota de toe zegging aan de Tweede Kamer is na gekomen. Het woord is nu aan de historici. Prof. dr. S. L. van der Wal zal reeds binnen twee jaar het eerste deel van de bronnen publikatie heb- i ben voltooid. „Veel vlugger dan ik durfde hopen", aldus de heer De i Jong. Als alle bronnen zyn gepu bliceerd kan de geschiedschrijving een eerlijk afgewogen beeld geven. AMSTERDAM (GPD) De moord op de 31-jarige Chinees Sik Jin-wong is opgelost. In samenwerking met Scotland Yard heeft de Amsterdam se politie In Londen een 31-jarige Chinees aangehouden. Hij heeft bekend Wong op 14 mei In de omgeving van de Binnenban- tammcrstraat in Amsterdam te heb ben neergeschoten. Ook de 27-jarige broer van het slachtoffer, Tony, is ge arresteerd. Deze wordt er van ver dacht medeplichtig aan de moord te Z(jn geweest. De twee verdachten en het slacht offer waren alle drie aandeelhouders van het gokhuis Binnenbantammer- straat 10. Sik Jin-wong was de be langrijkste aandeelhouder. Hoofdin specteur J. Valken die de aanhou ding in samenwerking met recher cheurs van Scotland Yard verrichtte, zei, vanmorgen dat de verdachte verklaard heeft dat hij niet de be doeling heeft gehad Sik Jin-wong te doden. Hy zou in zelfverdediging ge handeld hebben. De man had ruzie gekregen met Jin-wong. Deze heeft hem hierna, ongeveer drie weken voor de schietpartij aangevallen met een mes. De Bilt verwacht van heden tot woensdagavond: zonnige perioden met voornamelijk in het binnenland een enkele bui. Matige af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Aanhoudend koud. (opgemaakt te 12.40 uur) 4 JUNI Zon op: 04.24 uur; onder 20.53 uur. Maan op: 00.30 onder: 08.21 uur. Hoogwater in Katwijk 5.49 en 18.20 uur, laagwater 1.38 en 14.04 uur. De Chinees wist te ontkomen en werd door Sik Jin-wong geschrapt als aandeelhouder. De veertiendaag se winstuitkering van f 800 - kwam hiermee te vervallen. In de nacht van de schietpartij is de verdachte met een pistool gewapend in de rich ting van het gokhuis gelopen, naar hy zegt om met Sik Jin-wong te gaan praten. Op de Geldersekade kwam hij Sik Jin -wong tegen. Volgens hem stond deze met een hem onbekende Chi nees te praten. „Ik vroeg waarom ik als aandeel houder geschrapt was. Sik Jin- wong gaf mij een klap in mijn ge zicht en bracht zijn hand naar zijn jaszak. Ik wist dat hij vaak een pis tool bij zich had. Ik heb toen om my zelf te verdedigen een of twee schoten gelost", aldus de verklaring van de Chinees, die zegt dat de broer var; het slachtoffer niets met de zaak te maken heeft. Volgens hoofdinspecteur Valken is dit laatste wel het geval. De verhou ding tussen de twee broers was slecht. De heer Valken geloofde niet in de onbekende, die met het slacht offer zou hebben staan praten, maar vermoedt dat de beide broers samen Sik Jon-wong hebben aangevallen. Na de schietpartij hebben getuigen twee Chinezen weg zien hollen. Binnenkort zal om uitlevering van de twee verdachten gevraagd wor den. Een Engelse rechtbank zal hier na beslissen of de verdachten in En- I geland of in Nederland terecht zul- len moeten staan. BENNEKOM <ANP In Benne- kom, gemeente Ede, wordt sinds gis teravond door politie en burgerij ge zocht naar het 12-jarig jongetje Jaap Veldjesgraaf. die sinds gistermiddag wordt vermist. Het kind wa6 om half drie nog even thuis geweest, waarna het in de bossen rondom zijn ouder lijke woning is gaan spelen, 's Avonds om half acht was het kind nog niet thuis, waarna de ouders de politie waarschuwde. Tot op heden is nog geen spoor van het kind ge vonden. NOORDWIJK Een 46- jarige Duitse vrouw, die Noordwijk bezocht, heeft in de meest letterlijke zin als doornroosje gefungeerd. Toen zij ten noorden van het dorp toplessin de dui nen lag. werd zij lastig ge vallen door een jongeman, die blijkbaar de verleiding van het teveel aan bloot niet kon weerstaan. De vrouw ivas van zijn avances niet ge diend. Er ontstond een wor steling. waarbij de Duitse gaste met het zitvlak in de duindoorns viel. Zij liep pijn lijke krassen en prikken op en moest zich onder behan deling van een arts stellen om de stekels te laten ver wijderen. Van de weggevluchte aan. rander ontbreekt tot heden elk spoor. ADVERTENTIE UW ADRES VOOR CENTRALE VERWARMING HERENSINGEL 7, LEIDEN TELEFOON 20988 PARIJS (GPD) De communis tische kandidaat voor het Franse presidentschap. Jacques Duclos, die ondanks een respectabele score van 21% procent zondagavond toch bui tenspel werd gezet, heeft gisteren in Parijs meegedeeld dat zyn partij haar bijna vyf miljoen stemmen by de tweede ronde aan geen der beide koplopers Pompidou of Poher cadeau zou doen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Franse communistische par ty. wordt de aanhang in stryd met Lenins heilige stelregels nu prak tisch aanbevolen tyj de stemming van 15 juni zich afzydig te houden. Duclos bleef bij zyn oordeel dat tus sen „reactionairen" Pompidou en Po- her „de keuze gelijk staat met die tussen de pest en de cholera". Met deze stellingname van het communistische party bestuur lyken de laatste illusies van het interim staatshoofd Alain Poher om voor ze ven jaar op het Elysée te mogen bly- ven wonen, nu toch wel in rook op te gaan. Van steeds meer kanten werd gis teren aandrang op hem uitgeoefend zich nu maar liever ui eigen be weging terug te trekken. Poher die vandaag een persconfe- ADVERTENTIE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's KOREVAARSTRAAT 17 PELIKAANSTRAAT 25 OOK ZILVERZEGELS. BONN, WEST-BERLIJN (GPD, AP) Een Westberlijns ge rechtshof heeft gisteren een ver zoek ingewilligd van de openbare aanklager om zeven verdachten van moord op duizenden Berlijn- se Joden van rechtsvervolging te ontslaan. De zeven hadden beve len ondertekend om de Joden te deporteren. Deze uitspraak bete kent in feite, dat grote aantallen z.g. „schrijftafelmoordenaars" vrijuit gaan. Op 20 mei had de hoogste Justi tiële instantie in de bondsrepubliek uitgemaakt dat „helpers" in de mees te omstandigheden een mindere straf verdienen dan de directe da ders. Op moord staat levenslang, i een straf die na 20 Jaar verjaart. De- ze verjaring gaat pas eind van dit Jaar in, als de regering althans niet j anders besluit. Op de mindere daad van de hel pers staan straffen die al na 15 jaar verjaren, hetgeen intussen dus al is geschied Dat betekent, dat al diege nen, die zich op het overbekende „Befehl ist befehl" kunnen beroepen en ..zonder eigen beweegredenen" hadden gehandeld, voortaan vryuit gaan. Deze ridicule toestand is ontstaan nadat de wetgever begin van dit Jaar by de wyziging van de wet op verkeersovertredingen ook het Wet- j boek van Strafrecht moest verande ren en dit zo deed, dat helpers min- 1 der kan worden toegerekend dan de werkelyke dader. Wetgeving in par lement liepen met open ogen in de val. De kwestie van het opheffen van verjaring voor moord, die de coali tie-regering op haar grondvesten doet schudden, is nu een academi sche vraag geworden. In feite is een einde gekomen aan het voor het ge recht brengen van nieuw-ontdekte daders uit de nazi-tyd. De „Generalstaatanwalt" (procu reur-generaal) in West-Berlyn, Gun- ther. die het proces jarenlang had voorbereid, is als gevolg van de re cente ontwikkeling een zenuwinstor ting nabu In het Israëlische parlement heeft de minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban afgelopen woensdag een doeltreffende oplossing voor het Duitse verjaringsprobleem geëist. Deze oplossing zal bepalend zijn voor de toekomstige betrekkingen tus sen de bondsrepubliek en Israël aldus de Israëlische minister. Jacques Duclos: Pompidou of Poher. de pest en de cholera! rentie zou houden, heeft echter nog maals herhaald dat hy, als koppige Breton, de stryd tot het bittere ein de voort wil zetten. Alleen de so cialistische party heeft Poher tot dusver zyn pakket van slechts een dik miljoen stemmen in het vooruit zicht gesteld Ook de socialis ten hebben gisteren zich op de voor hen zo uiterst teleurstellende stem- mencyfers beraden en hun vaan deldrager Gaston Defferrre moet by die gelegenheid van zyn partygeno ten wel het een en ander te horen hebben gekregen. Het niet-communistische linkse Frankryk heeft het tenslotte even wel aan zichzelf en zyn eigen on vermogen om de eenheid te herstel len te danken gehad, dat het nu, in de tweede ronde slechts als machte loze toeschouwer mag fungeren by een wedstryd, waarby boven dien hun zwaarste tegenstander, de gaullist Pompidou, de zege al by voorbaat in zyn zak iyk+ te hebben. ROME/OWERRI (AP. Reute»> AFP) In Italië k een storm van protest opgegaan naar aanleiding van de ter dood veroordeling van 18 oliedeskundjgcn in Biafra. waarvan de meeste Italianen. Het rechtse Ita liaanse blad eist van de Italiaanse regering een gewapend ingrijpen om de oliedeskundigen te redden. Andere Italiaanse bladen spraken van onsteltenis en walging over de dood van elf andere werknemers van oliemaatschappyen bij een Biafraan- se overval op een werkkamp in Kwa- le. II Tempo wyst er op dat België ten tyde van de Ka tanga-crisis nie* aarzelde om in te grypen. De Italiaanse regering heeft be kendgemaakt al het mogelyk te zul» len doen om de achttien te redder^ Bondskanselier Kiesinger heeft Kei zer Haile Selassie van Ethiopië ge vraagd te bemiddelen. Onder de olie technici zyn drie Duitsers. Ook he* Vaticaan tracht te bemiddelen. Naast de Duitsers en Italianen is een Libanees ter dood veroordeeld» Het Biafraanse regeringshoofd lufw tenent-kolonel Ojoekwoe heeft er gis teren op gewezen dat de Westerse wereld met twee maten meet als zij wel protesteert tegen de berechting I van blanken die zich schuldig heb ben gemaakt aan volkerenmoord en i met. onverschilligheid de dood van I miljoenen Biafranen gadeslaat. Ojoe- kwoe kreeg onverwachte bijval van een Nigeriaanse krant dié OA. sohreef dat de buiten elke ver houding staande activiteit van het Vaticaan verdacht is en de gedach te rechtvaardigt „dat alle christenen gelijk zijn.maar blanke christe nen meer geiyk dan een ander". Hefl internationale Rode Kruis in Biafra doet inmiddels pogingen om in con- 1 tact te komen met de olietechnic^ I Volgens een woordvoerder in Lagos stellen de Biafranen zich echter op het standpunt dat deze zaak alleen de besrokken regeringen aangaat. PORT AU PRINCE 'Reuter* De - Haitiaanee regering heeft bekend ge maakt, dat gisteravond een bataljon militairen een gevecht heeft gele verd met een groep van 22 commu nisten. die zich in een huis in een van de hoofdstraten van Port au Prince hadden verschanst. Hierby waren 20 leden van de groep ge- i dood en twee vrouwen gevangen ge nomen. Onder de militairen vielen vier zwaar gewonden. 1 Volgens het regeringscommuniqué j streden de communisten met hand1- I granaten, bommen, automatische ge weren en pistolen. In de woning werd i later, behalve wapens en munitie, ook communistische propaganda ge vonden. Onder de doden bevonden zich vier leden van het centrale co mité van de communistische party. (ADVERTENTIE) PRONKRUGGEN (Afr. jachthonden) pracht puppies aangeboden. Kamp. afst. met stamb. Vink-nweg 29, Rijnsburg. Telefoon 01718—4149 (ADVERTENTIE) Koop'm en win II. I.OOO.- KOEALA LOEMPOER <AFP) De politie en militairen hebben gis teren een grote Chinese buitenwyk van de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer omsingeld na nieuwe inci denten, die waren uitgelokt door mis- dadigersbenden De autoriteiten heb ben de avondklok (ingesteld na de moeilijkheden rond half mei) met twee uur vervroegd. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd en een groot aantal steek- en slag wapens in beslag genomen. Ook in de rest van de Maleisische hoofdstad is de situatie gespannen. Verspreide incidenten hebben by de gehele bevolking een paniektoestand veroorzaakt. De politie en soldaten patrouilleren in de veriater straten de winkeliers hebben de ramen afge schermd en boven de stad cirkelen helikopters. Uit het Letdsch Dagblad van 2 Juni 1869 Te Leicester (Engeland) is de vrouw van een apothe ker van tweelingen bevallen, die evenals de Siameesche broeders van de borst tot aan de lendenen aan elkan der gegroeid waren, terwijl toch ieder twee armen en twee handen hadden. Een kwartier uurs na hunne ge boorte zijn zij overleden. Gisteravond deed zich te 's Hage een hemelverschijn sel voordat de bijzondere aandacht trok. De donkere hemel werd sterk opgehel derd door een bol met schitte rende kleurenpraal doch de ze iver spoedig uit het ge zicht verloren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1