Meegedaan aan rellen op de Dam: 10 weken Onlusten in Willemstad verrassing SER verdeeld over tijdelijke duurtetoeslag IN KVP VERSCHIL VAN MENING OVER HUURSUBSIDIES Teleurstellend jaar voor P. de Gruyter Geld stroomt binnen bij AC Milan Nederlanders loten gunstig Damtoernooi Hoogezand sterk bezet ZATERDAG 31 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De Sociaal-Economische Raad is het [isteren in een enkele uren durende besloten vergadering niet «ns kunnen worden over het compromisvoorstel van de zijde ran de kroonleden om de regering te adviseren tot een tijdelijke luurtetoeslag van 1 procent op jaarbasis te komen- De werkgevers zijn zich blijven erzetten tegen dit compromis waar- an de vakbeweging medewerking ad willen geven. Toen de werkge- ers evenwel gekant bleven tegen iet oompromis is de werknemersver- egenwoordiging teruggevallen op Golfbreeksters verloren (5-1) AMSTELVEEN In de wedstrijd pgen De Futen de club van Ada !ok heeft de damesploeg van de eidse Golfbrekers het niet kunnen edden. Het jonge team moest ge- oegen nemen met een 51 neder- lag. De heren van de Leidsche wemclub hadden het nog moeily- erdoor examens en meer van der- elijke zaken slaagde men er niet in m presentabele ploeg op de been te rengen voor de uitwedstrijd tegen et. Enschedese ZCE. De dames van de Golfbrekers had- tn slechts de beschikking over twee ames van het basisteam van Ie competitie 1968. De overige laatsen zijn ingenomen door jonge- krachten en deze misten nog e routine die in de tweede klasse odig is. Desondanks streden de rolfbreeksters met volle inzet, maar et leverde niet meer dan één doel- unt op van Tineke Koppeschaar in e tweede helft, nadat de stand al -0 was geworden. Een goede pres- ttie leverde ook keepster Anneke louvier, die menigmaal reddend op- ad. JAN DERKSEN: RED BAANSPORT' AMSTERDAM (GPD> Jan lerksen onlangs nogal onvrien- lelyk weggewerkt als coach van de [NWU heeft de wielersport de ug niet toegekeerd. Gisteren bel- gde hij een persconferentie in het llympisch Stadion om te vertellen at hij een sponsor had gevonden oor drie grote wedstrijden op de aan van het Olympisch Stadion. Het gaat dev erkeerde kant op met e baanrennerij. Het publiek blijft •eg uit het stadion, terwijl er toch aak goede sport valt te genieten. De •ponsor. Dirk van de Broek, hul- igt in zaken het principe „lagere rijzen hogere omzet lagere rijzen" en dat wil hij ook gaan toe assen op de drie wielerwedstrijden, aarvan de volgende week de eer- te wordt verreden. De toegangs- rijzen zullen ongeveer de helft van Ie tot nu toe gangbare zijn. foor aanstaande donderdag staat een 1 layers wedstrijd als hoofdnummer p het programma. Deelnemers aan e stayerswedstrijd zijn de Belg eo Proost, de Duitser Rudolph, de Iwitser Janser. de Fransman Ray- tal en De Wit, Oudkerk en Van Ier Lans. haar oude voorstel: een verschuiving van sociale premies tot 2 procent naar werkgeverszijde. Overeenstemming bestaat alleen over de volgende maatregelen een lager b.t.w.-tarief op gas, elektriciteit, kolen, olie en water, minder accijns op suiker, verhoging van de subsidiering van de bejaardenziekenfondsverzeke- ring en uitbreiding van de premie- reductieregeling voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Daarover was reeds en akkoord bereikt in de s.er.-vergadering van 16 mei. De vakbeweging wil daaraan toegevoegd zien een verschuiving van de premielast van 2 procent, j waartegen bezwaren bestaan bij kroonleden en werkgevers. Een week I geleden leek een compromis nabij toen dr Zijlstra, president van de Nederland sohe Bank en kroon- lid van de S.E.R., kwam met het voorstel als overbruggingsmaatregel een tijdelijke duurtetoeslag te ad viseren. Nu dit compromis door de werkge vers is tegengehouden, zal het over leg over maatregelen, die de doorbre king van de inflatiespiraal moeten bewerkstelligen, binnenkort in de Stichting van de Arbeid wor den voortgezet. Dr. Zijlstra heeft in de S.E.R.-vergadering de leden ge vraagd zich dan te herinneren hoe dicht men in de S.E.R. bij een com- j promis is geweest. Sigrid Koetse en Ina van Faas- en in een scène uit 't mini-drama Warmte" van Oene Spoelstra, dat norgenavond onder regie van Jan tetèl door de Avro via Nederland II il worden uitgezonden. .Warmte" meer een impressie over onderlin- e relaties dan een traditioneel to- eelspel. Het laat de verhouding zien ussen twee vrouwen, die beiden van Iezelfde man houden. De ene vrouw met hem getrouwd, de andere is |jn minnares. S HERTOGENBOSCH 'ANP) Het resultaat van P. de Gruyter en zoon is in 1968 teleurstellend geweest en is nog ongunstiger geworden dan het reeds onbevredigende resultaat 1967, aldus het jaarverslag. Het win kelbedrijf in Duitsland daarentegen heeft een zeer bevredigend resultaat behaald, hetgeen echter niet heeft kunnen verhinderen, dat het winst cijfer van het concern over 1968 nog aanzenlijk onder dat van 1967 is gebleven. Uit de voor het eerst ge publiceerde geconsolideerde cijfers blijkt het saldo winst te zijn ge daald van f 2 min tot f 420.002 bij exploitatierekeningen van f 18.1 min (v j. f18.5 min.». Voorgesteld wordt aan de houders van zes procent cum pref aandelen en aan de hou ders van zes procent cum pref winstdelende aandelen het preferen te dividend van zes pet uit te ke ren, na aanvulling van het winstsal do met f 59.998 uit het onverdeelde saldo 1967. Vooruitzichten: bij de heersende onzekerheid omtrent de gevolgen van de overheidsmaatregelen terzake van de prijs- en loonontwikkeling is het moeilijk een definitieve verwachting over het resultaat van 1969 uit. te spreken. De directie rekent er mee, dat. het Nederlandse bedrijf wederom met een exploitatieverlies zal af sluiten. Anderzijds is zij ervan over tuigd, dat zij met de commerciële- en expansiepolitiek op de juiste weg is. Nutrit-ia Nutricla heeft in de tot dusver verstreken periode van het lopende jaar een omzet geboekt, die onge veer 7 pet. hoger ligt dan die in het overeenkomstige tijdvak van 1968 Het geven van een prognose over de te verwachten resultaten is nu nog i moeilijker dan anders, omdat de prijsstop een belangrijk element vormt. Gezien het feit. dat de prij zen toch de neiging hebben de hoog te in te gaan zal er veel van afhan gen hoe lang de prijsstop wordt ge- haafd. Het ziet er echter naar uit handhaafd. Het ziet er echter naar uit dat de winst op hetzelfde niveau kan worden gehandhaafd. Commissarissen en directie van N.V. uitgeversmaatschappij Elsevier I in Amsterdam hebben besloten aan de op 30 juni a.s. te houden jaarlijk se algemene vergadering van aandeelhouders de navolgende uit keringen inzake het boekjaar 1968 voor te stellen: een contant divi dend van f 4.20 tv.j. f4,) op de aandelen van f 20. nominaal, alsme de 8 procent in aandelen (v. j. 6 procent) ten laste van de agio re serve. De uitkering uit deze reserve is vrij van inkomstenbelasting. Op de jaarvergadering van Ame rican hotel werd het voorstel tot uitkering een dividend van 24 pro cent betaalbaar vanaf 2 juni aan vaard. Van Ommeren In de gehouden algemene verga dering van aandeelhouders van Phs van Ommeren NV in Rotterdam wer den de jaarstukken over 1968 goed gekeurd. Het dividend over 1968 werd vastgesteld op zeventien procent in contanten. Het lopende jaar wordt moeilijk voor VMF-Stork/Werkspoor. Reke ning moet worden gehouden met een verlaging van het dividend. Niet wordt verwacht dat er verlies zal worden geleden, aldus bleek in de j aarvergadering. Het bestuur wil de aan het eind van 1968 en het begin van 1969 aan het licht gekomen tegenvallers niet nader pree seren. De vooruitzich ten van volgend jaar zijn echter be ter. Op de aandeelhoudersvergade ring van Bijenkorf Beheer NV in Amsterdam werd het dividendvoor- stel van 18 procent plus 5 procent, uit de agioreserve .(voor de goede re kenaars betekent dat 18.9 procent» zonder enige weerstand goedgekeurd Integendeel, de aandeelhouders toon den zich uiterst tevreden over de gang van zaken. „Zeer voldaan over de bereikte resultaten" zijn premier De Jong en minister Luns van Buiten landse Zaken gisteren terugge keerd van hun vierdaags bezoek aan de Verenigde Staten. Duide lijk bleek tijdens een persconfe rentie van beide bewindslieden op Schiphol, dat zij de bespre kingen. die op 14 juli begonnen over het verlenen van landings rechten aan KLM en ALM (res- nectievelijk in Chicago en in San Juan op Porto Rico) beschouwen als de beslissende besprekingen, waarop al ruim tien jaar ver langde concessies zullen worden verleend. De beide bewindslieden hadden veel plezier op het KLM-wagentje op de luchtha ven. Va>n onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De tweede kamerfractie van de KVP wil de huursubsidies voorlopig blijven rich ten op de woning en niet op de be woner. Dit ondanks de mening van een niet onbelangrijke stroming in de party, dat het rechtvaardiger i6 de subsidies afhankelijk te stellen van het inkomen van de bewoner. Van de 154 plaatselijke en regiona le werkgroepen, die zich met het subsidiebeleid hebben beziggehouden, heeft ongeveer de helft voor subsi die aan de bewoner gekozen met het oog op de positie van de minst draagkrachtigen, zo blijkt uit het gisteren verschenen verzamelrapport De werkgroepen geloven, dat een dergelijk systeem goedkoper zal werken en de doorstroming kan be verderen. Daarentegen meent de tweede-kamerfractie, dat er grote verwarring ontstaat en de huren on verantwoord stijgen als tot invoering van een individuelee subsidiesysteem zal worden overgegaan. Mr. F. Andriessen, de woning- bouwspeoialist van de KVP-fractie, zei in commentaar op het verzamel- rapport, dat in de nieuwbouw de hu ren zeker met 80 procent zouden op lopen als de subsidies op de bewo ner zouden werden gericht. Ook zou den de huren van oudere woningty pen stijgen, omdat de markt de ge woonte heeft het huurniveau in de nieuwbouw te volgen. Mr. Andriessen meende bovendien dat de invoering van een individueel subsidiesysteem enorme kosten en uitvoeringsproble men met zich mee zal brengen. Hij vond handhaving van de huidige ge nerale correctie op het gemiddelde inkomen verstandiger. Uit het verzamelrapport blijkt, dat ongeveer een kwart van de werk groepen de ver weiping van de huur belasting door de eerste kamer be treurt Zij willen dat de regering met een nieuw wetsontwerp komt, dat aan de bezwaren van de Eerste Kamer tegemoet komt. De voortgaande huurliberalisatie wordt door de werkgroepen vrijwel unaniem aanvaard. Men stelt wel de voorwaarde, dat in de betrokken gebieden de woningnood moet zijn opgeheven. MILAAN 'ANP) De spe lers van AC Milan, die van hun club voor bet winnen van de Europese voetbalbeker al een premie hadden gekregen van ongeveer 18.000 gulden de man, krijgen nog een aantrekkelijk extraatje. Voor het spelen van een vriendschappelijke wed strijd in New York toucheert de houder van de Europa-Cup een garantiebedrag van ongeveer 145.000 gulden De leiding van AC Milan heeft besloten ook dat bedrag onder de spelers van de kernploeg te verdelen en dat betekent per man nog eens zo"n 9.000 gulden. BOEKARSET 'ANP» Het lot is de Nederlandse boksers voor de Europese kampioenschappen be- pald niet ongunstig gezind geweest. Geen van de negen vertegenwoor digers behoeft in de voorronden uit te komen en dat alleen al is een groot voordeel. „Wij hadden het slechter kunnen treffen", zei team leider John Kanneman gistermiddag toen de laatste briefjes uit de trom mel waren gekomen. Alleen Jimmy Verstappen had ge lukkiger kunnen zijn. Varstappen, met zijn achtien jaar de benjamin in de Nederlandse ploeg, trok in het halfzwargewicht de Oostduitser Jürgen Cchlegel, die twee jaar ge leden by de Europese kampioen schappen in Rome brons veroverde bij de zwaargewichten. De loting voor de Nederlanders had het volgende resultat: Papier gewicht: 10 deelnemers, geen Ne derlanders. Vlieggewicht: 16. geen Nederlanders. Bantamgewicht: 15. Jan Huppen—Aldo Consentino Fr. Vedergewicht: 20, Gerrie te Paske Dimitri06 Tairimis <Gri>. Lichtge wicht: 18, Pierre Doorenbosch—Pi- licev (Bul.). Lichtweltergewicht18, Gerrie SchulteDimitrios Zahara- Poulos (Gri.). Weltergewicht20. Herman Schregardus-Kiziacov 'Bul Zwaerweltergewicht19. Henko Baars—Bruno Fachetti 'It.). Mid dengewicht: Jo van den Broek Reima Virtanen (Fin.). Halfzwaar- AMSTERDAM (ANP) Een 26- jarige bloem.-st is door de Amster damse politierechter wegens openlij ke geweldpleging tijdens de rellen, die op de avond van 1 mei op de Dam en omgeving plaats hadden, veroordeeld tot tien weken gevange nisstraf met aftrek. De officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, h ad drie maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Het vonnis betekent, dat de bloemist die v'or weken in voorarrest heeft ge zeten, nog zes weken moet uitzitten. Was de polititrechter met de eis van de officier meegegaan dan zou hij over enkele dagen op vrije voeten zyn gekomen. Volgens de dagvaarding had Jo- han M. de politie tijdens charges met motoren op de Dam met stenen en/of doppen van fietsbellen gegooid en zou hij blyken6 een ter zitting voorgelezen verkaring van enkele politiemannen ook „Fascisten" en „SS-ers" hebben geroepen. Ook had den zy gezien dat hy met een steen naar een politiemotor had gegooid. Toen zij hem wilden aanhouden was hij gevlucht, maar later zagen zij hem terug onder de arrestanten die wegens openlijke geweldpleging naar het politiebureau waren over gebracht. De bloemist, die 's middags der tig tot veertig glazen bier zou heb ben gedronken en daardoor naai- hij zei in een vrolijke stemming was. verklaarde dat hij alleen op het Damrak met een fietsbel had ge gooid. Van het werpen van stenen en schelden wist hij niets af. Hij was omstreeks half tien naar de Dam gegaan, waar op dat moment relle tjes aan de gang waren. „Ik kwam toen op de gedachte om mee te doen. Ik ben tegen politiemensen op merkingen gaan maken om hen in een belachelijk daglicht te stellen en om de lachers op mijn hand te krij gen," aldus had hy bij de politie verklaard. Tijdens zijn voorarrest had hij in een brief aan bui-ge meester Sam- kalden geschreven dat hij de dupe was geworden van het politie-optre- den op het Damrak. De politierech ter merkte hierby op, dat niet hij, maar de politie de dupe was gewor den van hem en vele anderen. De officier zei in zyn requisitoir, dat de bloemist door de rellen was meegezogen. Er heerste wat onbe hagen over de politie en voor labiele figuren wa6 er een sfeer om mee te gaan doen. Met het hoe en waarom hield hy zich niet bezig, aldus mr. Vriesema. Volgens hem was het voor verdachte heel moeilijk te aan vaarden dat hy een ernstig misdrijf heeft gepleegd. „Hij ziet het niet en een lange straf zal hem dat dan ook niet kunnen bijbrengen," aldus de officier, die meende dat de bloemist de dupe was geworden van zijn nieuwsgierigheid. sensatieluet en „het erby willen zijn." Verdachtes raadsman merkte op, dat zijn cliënt was meegesleept door zijn emoties. De drank was er mede oorzaak van geweest dat hij aan de rellen ging meedoen. „Het is iemand die gemakkelijk explodeert" zo con stateerde hij. Vervolg van pag. 1 Te voet over Noordpoolijs Een Britse expeditie van vier man. die in februari vorig jaar uit Point Bar row in Alaska is vertrokken, heeft gisteren een eiland in de buurt van Spitsbergen bereikt na 4800 uur te hebben gelopen. Dit is de eerste keer, dat het noordpoolgebied te voet is doorkruist. De vier mannen be reikten op 5 april j.l. de Noordpool. Grondwet voor Gibraltar De nieuwe grondwet van Gibraltar is vandaag van kracht geworden, waar mee Groot-Brittannië zijn soeverei niteit in de kolonie wil handhaven ondanks de herhaalde Spaanse aan spraken daarop. gewicht: 14, Jimmy Verstappen— Juergen Schlegel 'O-Dl Zwaar gewicht: 16, Rudi Lubbers—Ion Alexe (Roe.). Ni'oiwe uitgaven HOOGEZAND (ANP» Het inter nationale damtoernooi dat van 24 juni tot 5 juli m Hoogezand wordt gehouden, is sterk bezet met onder meer wereldkampioen Andreiko, oud- wereldkampioen Koeperman en Eu ropees kampioen Sy brands. In Hoo gezand zal ook de Senegalees Baba Sy. die geruime tijd niet actief is ge weest, weer spelen. De deelnemers in de eregroep zijn: Sijbrands, Wiersma, Van Dijk en Bronsbring (Nederland», Hisard (Frankrijk». Kuyken (Zwitserland), Andrieko. Koeuerman en Agefonov (Rusland», Baba Sy (Senegal». Smith (Ver. Staten) en Adjied of Kcningfe- rander (Suriname». Kerk in opstand Pater S. Jelsma schreef een bun del kritische beschouwingen over de huidige gebeurtenissen en tegenstel lingen in de kerk. Hy benadert zijn onderwerp vanuit zijn verlan gen naar „de kerk van morgen". Hij wil geen restauratie van het oude. maar een nieuw begin, dat hy mo gelijk ziet, wanneer de kerk niet lan ger machtsinstituut wil zyn. Daarom heeft hy ook onder de titel „Kerk in opstand" de toelichtende zin bijgevoegd: .Pleidooi voor een greep naar de onmacht". Hij bedoelt daarmee, dat de opstand waarvan sprake is in de kerk tendeert naar een groep, die zonder macht en praal, in dienst wil staan van het heel maken van de kapotte wereld. De cri de coeur van een priester werd als paperback uitgegeven door de NV Gebr. Zomer en Keuning. De onlusten op Curasao zyn zo wel voor de autoriteiten op de Ne derlandse Antillen als voor die in Nederland als een verrassing geko men. In Haagse kringen wilde nie mand zioh wagen aan het geven van een oorzaak van de relletjes. „De sociale toestanden op de An tillen veranderen van de ene maand op de andere. Er was een latente ontevredenheid, vooral bij de don kerkleurige bevolking, die meent dat zij bij het toekennen van werk ge discrimineerd wordt". „Het is op de Antillen een be kend verschijnsel dat de betere baantjes terechtkomen bij de licht gekleurde Antillianen en de donker gekleurde Antillianen nauwelijks in aanmerking komen voor leidend* functies", aldus een zegsman die tientallen jaren op de Nederlandse Antillen heeft gewoond en zich in tensief bezighield met de economi sche ontwikkeling van de Neder landse Antillen. De onlusten hebben de Neder landse Antillen, die in Latijns-Ame rika werden beschouwd als eer „oase van rust", een schade toege bracht. die voorlopig niet is te over zien. De zorgvuldig opgebouwde toeris tenindustrie. die gepaard ging me de bouw van luxueuze hotels vooi Amerikaanse toeristen, de aanlee var. wegen en het geschikt maken vat de stranden voor toerisme, met grote Nederlandse financiële steun dreigt volkomen in elkaar te storten de raffinaderijen gingen automatise ren en duizenden werknemers wer den ontslagen, heeft intensieve po gingen gedaan Amerikaanse in dustrieën aan te trekken. In de af gelopen jaren vestigden zioh o.m een koffie-industrie en twee Ameri kaanse elektronische industrieën. Uit de Portoricaanse hoofdstad San Juan werd vanmorgen gemeld dat de Nederlandse autoriteiten op Curaqao de Amerikaanse marine of- j ficieel verzocht heeft nooduitrusting I beschikbaar te stellen in verbana met de ernstige ordeverstoringen Transportvliegtuigen van de Ame- rikaar.se luchtmacht zijn onttrokken I aan een oefenirg op Puerto Rico om I zonodig te worden ingezet. Volgens de marine kan er brandblusmaterieel i binnen twee uur van San Juan naai Willemstad worden gevlogen. Vanuit Suriname zijn gisteravond kisten met bloedplasma naar Cu rasao verzonden. Solidaii Klap De Antilliaanse overheid, die er van was doordrongen, dat het toe risme een wankele basis was von«- opleving van de Antilliaanse econo mie, die in 1953 een klap kreeg toen Inmiddels heeft de kritische lera renorganisatie sectie Den Haag zien onvoorwaardelijk solidair verklaart» met de Antilliaanse opstandelingen. „Deze volksopstand is een gevolg van eer. eeuwenlange systematische on derdrukking van de eigen identiteit" De Surinaamse studentenunie in I Nederland heeft het volgende tele gram gezonden aan vice-minister- president drs. J. A. Bakker: „Protesteren met klem tegen in zetten Nederlandse koloniale bezet tingstroepen tegen Antilliaanse be volking. Eisen onmiddellijk vertrek van vreemde onderdrukkingstroepen. Verklaren zich solidair met de sta- kende arbeiders in hun gerechtvaar digde stryd tegen uitbuiting door olie-monopolies".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7