Montessori -stichting wil school in Meren- wijk Liquidatie Toonkunst? Streekenergiebedrijf heeft voordelen Mater Amabilisschool krijgt nieuwe opzet Goede markt, maar liet vlees blijft nog duur Leidse kinderen in Oegstgeest Leidse flitsen Staatsexamen huishoudlerare4 Kunstkring wil geen fusie GOUD v. d. Water P.J.W. v.Adrichem met pensioen STUDIECOMMISSIE OVER RIJNLAND ZATERDAG 31 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN De Stichting voor het Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving wil in de Merenwijk, waar 12 lagere scholen zijn gepland, één van die scholen gebaseerd zien op de leer van Maria Montessori Wat behelst dit nu, Montesso ri-onderwijs? Bondig geantwoordde Montessori-school is bedoeld voor normale kinderen, die ook volledig opleidt voor de mid delbare school, maar waar het leerprogramma afgewerkt wordt volgens een op de indi viduele leerling afgestemde lesmethode. Zo kan het werkschema van kind tot kind verschillen. Waar de ene leerling door een taak holt, kan dit voor een an der een levensgroot struikel blok betekenen. Iedere scho lier werkt in z'n eigen tempo, zoveel als tenminste redelij kerwijs mogelijk is. Het leren gaat volgens taken (voor reke nen, taal enz.) in groepen, die dwars door de klassikale scheidslijn kunnen lopen. Het theoretische onderwijs gaat hand in hand met een praktische begeleiding, volgens de gedachte „al spelende leert men". Hierdoor komt de leer ling tot een werkelijk begrip van de materie die hij onder de knie moet krijgen. Zijn ken nis berust niet alleen op „weetjes" en „kunstjes". Ge bleken is dat het Montessori- systeem niet in de laatste plaats de zelfstandige persoon lijkheid en de sociale vorming van de scholier ontwikkelt. Mej. drs. M. Veldhuyzen in Leiden is benoemd tot rijksgecommitteerde bij de eindexames voor scholen voor muziekvakonderwijs. Onze oud-stadgenote, mej. Nettie Blanken, is geslaagd voor het eind examen van de Arnhemse Toneel school. Bij de te Rotterdam afgenomen examens van de stichting Vakexa mens Auto- en motorrijschoolbedrij- ven, slaagden voor het Vamor diplo ma autorij-instructeur in de catego- i rie BE de heren D. de l'Ecluse te Leiden, J. Huschka te Hazerswou- de, A. van Kalkeren te Lisse en F. Noorhoff te Voorschoten. LEIDEN Aan de R.-K Vak school voor meisjes zijn geslaagd voor het staatsexamen lerares akte N XII (huishoudlerares>1ste ge deelte: T. Beelen. Lisse; A van der Bruggen. Voorhout; A de Lannooy. Leiden; C. Sala. Leiden; D. de Nijs. Rijswijk. Afgewezen: 3; 2de gedeel te; A. Bieshaar. Amsterdam: C. ten Bosch, Rijswijk; E. Captijn. Haar lem: A. Doeswijk. Noordwtfkerhout E. Gloerich. Enschede; M. de Goede Rotterdam: R. van den Hout. Jut- phaas; J. Kraay. Haarlem; J. du Prie, Leiden; A. Rolf, Badhoeve dorp; M. van Steenbergen, Leiden: M. Straatman, Doorn; L. Teunissen. Nieuwkoop: S. Vlasveld. Leiden: M. van der Voorn, Lisse; H. de Vries, Oldenzaal. Afgewezen: geen. Amsterdam heeft ongeveer 15 MontessorischolenDen Haag 7 en een met Leiden vergelijkbare stad als Haarlem heeft er tivee en is nu bezig met de derde. Wij zijn er van overtuigd, dat er in Leiden genoeg mensen wonen, die menen, dat er ook hier ruimte moet zijn voor een lagere Montes sorischool". Aldus dr. G. D. van Wengen, voorzitter van de Stich ting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving. Hij en zijn mede-bestuursleden geloven, dat nu de tijd rijp is om die gedachte een praktische uitwerking te ge ven. Immers, in de Merenwijk komt plaats voor 12 lagere scho len. Het gemeentebestuur van Leiden denkt daarbij in eerste in stantie aan vier christelijke, vier katholieke en even zovele openba re scholen. Dr. Van Wengen ge looft evenwel dat dit de gelegen heid bij uitstek is om Leiden z'n Montessorischool te geven. Hij draagt daar ook de argumen ten voor aan. „In Oegstgeest staat een goed florerende kleuter- en lage re school volgens de Montessori-me thode. Vanuit Leiden reizen elke dag 28 kinderen op en neer naar Oegst geest om die school te bezoeken". Volgens dr. Van Wengen wijst dit laatste overduidelijk uit, dat veel ouders een doelbewuste keus maken wanneer hun kinderen oud genoeg zijn voor de „grote" school. Dit blijkt ook uit de bevolking van de Montes sori kleuterschool aan de Zoeter- woudse Singel. De peuters komen van her en der uit de stad. De ou ders hebben het lange halen en brengen er blijkbaar voor over. ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Garantie Nu de stichting voor het Montes sori-onderwijs haar oog heeft laten vallen op de Merenwijk, verlangt het gemeentebestuur van Leiden enige garantie dat er inderdaad behoefte is aan Montessori-onderwijs in deze stad. Volgens officiële normen is ge meentebestuur verplicht medewer king aan de bouw van een (lagere) school te verlenen, als tenminste 125 ouders met hun handtekening heb ben bevestigd dat zij hun kind die school zullen laten volgen. In dit geval is deze verlangde ga rantie moeilijk te geven, omdat het eerste huis in de Merenwijk nog moet verrijzen. Hoe kun je dan nu al weten wie de bewoners worden? Het bestuur van de Montessori- stichting wil daarom een lijst laten uitgaan, waar sympathisanten van het Montessori-systeefn hun handte kening op kunnen plaatsen. In de eerste plaats wordt deze lijst voor gelegd aan de ouders van de 60 Leid se Montessori-kleuters en de 28 jon gens en meisjes diein Oegstgeest naar school gaan. Daarnaast gaat er een schrijven naar degenen, van wie men vermoedt dat zij ook van me ning zijn dat in Leiden met zijn 100.000 inwoners het volgen van Montessori-onderwijs mogelijk dient te zijn. Ook zij die geen brief ont vangen. kunnen hun adhesie betui gen. en wel door simpelweg een briefkaart met een dergelijke verkla ring en de ouderlijke handtekenin gen te sturen naar mevrouw P. C. Warnaar-Dupark, Boerhaavelaan 66, Leiden. Opbouwen „Als deze actie een succes wordt", aldus dr. Van Wengen, „dan bewyst dat iets meer dan wanneer we al leen maar kunnen zeggen: kijk maar naar Amsterdam. Haarlem en zovoort en zie het succes van de scholen in Oegstgeest en de kleuter school op de Zoeterwoudse Singel". Hij licht verder toe, dat de stichting voor het Montessori-onderwijs wel bewust de Merenwijk heeft uitgeko zen voor de stichting van een lagere Montessori-school. „In de binnenstad die langzaamaan ontvolkt, staan de scholen al niet helemaal vol. Het is dan niet logisch om daar een Mon tessori-school te vestigen. Ook speelt een rol, dat je gemakkelijker een school van de grond af aan op kunt bouwen, dan een bestaande school te hervormen" Dr. Van Wengen vindt het belang rijk dat de kleuterschool aan de Zoe terwoudse Sinegl een voortzetting naar boven krijgt in de vorm van een lagere Montessori-school. In Oegstgeest zijn de resultaten naar zijn zeggen zeer bevredigend. Daar naar blikkend, gelooft hy dat een school in Leiden ook een goede kans van slagen moet bieden. De Leidse wens voor een Montessori-school ligt helemaal in de lijn van het landelyk stichtingsbestuur. Van die kant uit doet men moeite om het Montesso- ri-systeem te presenteren als een springlevende zaak. Op de Montessorischolen is het spelelement nauw verweven met het theoretische onderwijs. De scholieren leren hierdoor het geleerde in praktijk te brengen. Een beeld uit de school in Oegst geest. (Foto LD/Holvast) (Van onze kunstredactie) LEIDEN Er komt geen fusie tussen de Leidsche Kunst kring „Voor Allen" en de Maat schappij voor Toonkunst. Dat betekent dat de kunstkring haar zelfstandigheid behoudt en dat het in financiële nood verkerende Toonkunst wellicht tot liquidatie zal moeten over gaan. Het besluit om niet met de Maatschappij voor Toonkunst sa men te gaan werd gisteravond op de algemene jaarvergadering van de kunstkring genomen. De leden van de kunstkringdie zich sinds 1925 bezighoudt met de program mering van kam er muziekavond en in Leiden, wezen de reeds vele jaren bestaande fusieplannen unaniem van de hand. nadat de voorzitter, dr. J. de Nobel, een fusie met Toonkunst op dit mo ment weinig zinvol had genoemd De vergadering van de Leidsche Kunstkring werd onder meer gesteld, dat de Maatschappij voor Toonkunst niet in staat is haar verplichtingen LEIDEN In verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd zal de heer P. J. W. van Adrichem, een bekende figuur in de kringen van het r.k. onderwijs, bin nenkort met pensioen gaan. De heer Van Adrichem is thans reeds vijftien jaar hoofd van de Pacelli- school aan de Damlaan. Zaterdag 7 juni wordt er van 3 tot 5 uur in het St. Leonardusparochie- huis aan de Haagweg een afscheids receptie gehouden. Wernink N.V. wil wel fusioneren LEIDEN Commissarissen en directie van Wernink's Beton- en Aannemingmaatschappij NV in Leiden zyn bereid een fusie aan te gaan met een geschikte partner, die het best een aanvullende deelgenoot kan zijn. Er zij'n op dit moment geen besprekingen. Dit hoorden de aandeelhouders in de gistermiddag in „De Doelen" ge houden jaarlijkse algemene vergade ring, waarin de balans en de winst en verliesrekening werden vastge steld en het dividend bepaald op 8 pet. Opgemerkt werd. dat het divi dend laag is voor een middelgroot bedrijf en dat Wernink in deze groep het enige bedrijf is. dat nog steeds geen melding maakt van de omzet, wat kiekeboe-spelen tegenover aan deelhouders werd genoemd. Toege zegd werd, dat dit zal worden beke ken. Meegedeeld werd. dat het lagere dividend (vorig jaar 11 pet.) een ge volg is van reorganisaties, die ook nog niet in 1969, maar wel in de vol gende jaren tot hun recht zullen komen. Mr. L. van Nouhuys uit Haarlem werd bij acclamatie als commissaris herkozen. LEIDEN De Mater Amabilis- school. de tweejarige avondschool voor meisjes waar algemeen vor mend onderwijs wordt gegeven, zal i het komende cursusjaar sterk gewij zigd aanvangen. Zo zal de naam worden losgelaten. Bovendien zal het predikaat „rooms-katholiek" worden doorgehaald en worden vervangen door „interconfessioneel". Aldus de heer H. Schrandt, voorzitter van de Mater Amabilisschool, op een feest- avond in de Leidse Schouwburg. De heer Schrandt zette uiteen, dat de veranderingen verder zullen gaan dan alleen de naam. Het program ma zal meer dan ooit een vormend karakter krijgen. Met ingang van september zal men af moeten van het idee dat de MA-school typisch voor meisjes is: de school aan de Hogewoerd staat dan open voor zo- i wel meisjes als jongens. „Vormings werk voor jongvolwassenen", noem de de heer Schrandt het doel dat de school voortaan nastreeft. Het LD zal hier volgende week nog uitge breider op terugkomen. De feestavond werd gisteren ge houden ter ere van de tweedejaars, die met goed gevolg de cursus heb ben doorlopen. De leerlingen van de school presenteerden een non-stop showprogramma dat bestond uit een vlotte aaneenschakeling van liedjes, eenvoudige beatdansen en schetsjes. Bij deze afsluiting van een cursus- jaar heeft voor de directrice, me- vrouw M. J. E. Kerckhoffs, een groot I aandeel gehad. De geslaagden, die geen diploma ontvingen maar een attentie, zyn: Marry Berg. Truus Berg, Mieke v. d. Berg. Anneke Devilee. Inkeke van Duyn, Anneke v„ d. Geest. Elly den Haan, Lia van Haasteren, Ria Ham. Tiny Haverkort, Leny de Jong. Thea Keyzer. Anneke Koek. Annelies Koek, Nel Pont, Anneke Raaphorst, Tony van Veen, Greet Vrijburg, Josephi ne Baelde, Anneke Brugmans, Mar- ja Hillenaar, Ludwien v. d. Hulst, Jo ke van Kordelaar, Anneke v. d. Krogt, Gretha Loos, Elly v. d. Meer, Anny Opdam. Irene Paardekooper, Rita van Seggelen, Marja Termeu- len, Toos Wolvers. Corry Berg, Rina Berg, Lia Elfering, Loes v. d. Hoe ven, Wil Onderwater. Joke v. d. Salm, Corry van Teylingen, Marijke Zuydwyk. na te komen en dus geen bestaans grond meer heeft. De vergadering ging er bij de afwijzing van de fusie plannen zelfs van uit dat er nauwe lijks wat over te nemen valt. temeer omdat een belangrijk percentage van de honderdtachtig Toonkunstleden óók lid is van de Leidsche Kunst kring. Bovendien vond men het geen aanlokkelijke gedachte om de finan ciële tekorten van Toonkunst op te vangen Uit een brief bleek trouwens, dat een aantal leden van het Toonkunstbestuur in een liqui- I datie van de maatschappij de enige j oplossing ziet. Van achter de groene kunstkringtafel werd nog opgemerkt, dat de Maatschappij voor Toon kunst zich jarenlang niet bewust is geweest van haai- eigen zwakke po sitie. Het besluit van de Leidsche Kunstkring om een streep door de fusieplannen te halen werd genomen enkele weken nadat de besturen van de Maatschappij voor Toonkunst en de kunstkring overeen waren geko men onder bepaalde voorwaar den een fusie tussen beide vereni gingen te bevorderen Deze fusie zou de samensmelting hebben betekend van beide verenigingen tot één nieu- we vereniging onder de Leidse Kring voor Toonkunst. Na de unanieme beslissing van de Leidsche Kunst kring voor allen om als zelfstandige vereniging voort te blijven bestaan werd als vanzelfsprekend aangeno men dat de reeks toonaangevende Kunstkringconcerten met solisten van naam zal worden voortgezet. Voorts werd de wens uitge sproken dat de gemeente Leiden ten aanzien van deze belang wekkende kamermuziekavonden een wat soepeler subsidiebeleid zal gaan voeren. De kunstkring, die door de afwijzing van de fusie als zelf standige vereniging was gered, nam later op de avond een voorstel van het bestuur om de contributie zowel voor de volwassen als voor de jeugd leden met f 2,50 te verhogen zonder morren aan. De heren J. de Nobel voorzitterL. Gervendinck (sinds de oprichting van de kunstkring penningmeester) en A. van Kapel (bestuurslid) werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. LEIDEN Ondanks enkele re genbuien was het gisteren toch weer een goede markt. Hoewel het voor jaar zo langzamerhand ten einde loopt hadden wij toch een goede rui me aanvoer, die zelfs nog iets hoger lag dan de vorige week. Ook had men over belangstelling niet te klagen, waardoor er op de markt een levendige voorj aarsdrukte heerste, waarbij de handel over het geheel genomen een redelijk tot vlot verloop had. Vergeleken met verle den week was de stemming in de handel echter wel iets gematigder hetgeen zich vooral kenmerkte door staande en moeilijker te handhaven prijzen. Alles bleef echter nog peper duur. In enkele rubrieken was er toch wel LEIDEN De studiecommissie Streekenergiebedrijf heeft rapport uitgebracht betreffende eventuele stichting van een gemeenschappelijk energiebedrijf Rijnland voor de elektrici- teits- en/of gasvoorziening in de gemeenten, in het gebied, dat thans door Leiden van elektriciteit wordt voorzien. Het rap port is uitgebracht aan de colleges van B. en W. van 31 gemeen ten. Eind 1965 heeft het gemeentebe stuur van Leiden het initiatief geno men na te gaan in hoeverre stichting van een gemeenschappelijk energie bedrijf mogelijk en gewenst is. Daar bij zouden alle gemeenten een be stuurlijke inspraak krijgen in het be heer. terwijl de winst of het verlies door alle betrokken gemeenten vol gens gelijke maatstaven wordt ge deeld. Een dergelijk gemeenschappe lijk bedrijf moet leiden tot kosten besparingen. Hieruit blijkt dat het Leidse gemeentebestuur afstand doet van zijn „alleenrecht" van beheer van de lichtfabrieken, terwijl het bo vendien een belangrijk deel van de In de Leidse kas vloeiende winst prijs geeft. Het is duidelijk, dat hier spra ke is van het brengen van offers door Leiden ten behoeve van de an dere gemeenten. De studiecommis sie meent, dat het Leidse aanbod waardering verdient. Ten aanzien van de samen werkingsvorm wordt opgemerkt dat gekozen kan worden tussen de pri vaatrechtelijke basis (bv. een stich ting of N.V.) dan wel op basis van een gemeenschappelijke regeling. Op grond van allerlei overwegingen lijkt het de commissie eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijk heden. die de Wet Gemeentschappe- tykc Regelingen biedt. Het ligt in de bedoeling een drietal bestuursorga nen in het leven te roepen t.w. een algemene raad. een college van be heer en een voorzitter, wier bevoegd heden ongeveer parallel lopen met die van respectievelijk de gemeenteraad, het eollege van Burgemeester en Wet houders en de burgemeester. De re geling is zodanig opgezet dat alle daarbij betrokken gemeenten in de algemene raad zyn vertegenwoor digd. Zelfde maatstaven De directie heeft, evenals bij een NV een behoorlijk sterke positie, die een vlotte en goede gang van zaken kan waarborgen. De winst of het ver lies wordt door alle gemeenten vol gens dezelfde maatstaven gedeeld, zij het dat het aan de tegenwoordi ge concessie-gemeenten toekomende winstaandeel over een periode van tien jaar geleidelijk «ieder jaar 10% of meer) gerealiseerd wordt om voor Leiden begrijpelijke en gerechtvaar digde budgettaire redenen. De engros gemeenten ontvangen by toetreding direct 100% van het hen volgens de regeling toekomende winstaandeel. Wat de exploitatie van gas betreft wordt opgemerkt, dat een geheel nieuwe situatie is ontstaan. De vraag zou gesteld kunnen worden of het. gezien het feit. dat de engros-gemeen ten nu reeds zelf de volledige reve nuen of verliezen van de aardgasdis tributie genieten of betalen, met mo gelijk is alleen voor de elektriciteits distributie toe te treden tot het streekbedrijf. Deze vraag wordt door de commissie ontkennend beant woord. Met betrekking tot de conces siegemeenten is eenzelfde standpunt ingenomen. In een aantal gemeenten, waaraan Leiden elektriciteit levert, is nog geen geslevering. Dit zijn de z.g. witte ge bieden. te weten de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Leimuiden, Moerka- pelle. Nieuwkoop, Nieuwveen. Ryn- saterwoude, Woubrugge. Zevenhoven en Zevenhuizen. In totaal omvat dit gebied plm. 10.000 aansluitingen. Het ontwerp gemeenschappelijke re geling neemt aan, dat deze percelen indien er voldoende medewerking van de bevolking is voor het overgrote deel door het streekbe drijf moeten worden aangesloten op het gasnet. Aansluiting van de witte gebieden behoeft voor de deelnemen de gemeenten, waar reeds gas gedis tribueerd wordt, geen financiële last te betekenen. Leidse claim In het rapport wordt aandacht ge schonken aan de zf. desinvesterings kosten, die Leiden claimt. De com missie acht zich niet competent de juistheid van de Leidse claim op ju ridische grondslagen te beoordelen. Wel merkt zij op. dat Leiden h.i. aan spraken heeft en in ieder geval het morele recht aan haar kant. De juis te vaststelling van de hoogte van de desinvesteringskosten stuit op vele moeilijkheden. Om toch tot een vlotte afdoening te komen, heeft Leiden voorgesteld het totale bedrag vast te stellen op f 2.200.00ft.- per ul timo 1967, met de bepaling dat alle mee- en tegenvallers voor Le>den zyn en dat de netgedeelten liggend op het gebied van de engrosgemeen- ten en niet meer nodig voor leverin gen door het Leidse bedrijf in zijn verzorgingsgebied, om niet zullen worden overgedragen aan de betrok ken engros-gemeente. Op grond van de overlegde berekeningen en schat tingen adviseert de commissie una niem dit voorstel te aanvaarden. In het verleden heeft Leiden ge heel voor eigen risico een elektrische centrale en gasfabriek gesticht. Het was uit dien hoofde volkomen rede lijk, dat Leiden van de concessie-ge meenten de winst toucheerde en dat i Leiden ook uitsluitend voor de ver liezen moest opkomen. Na de bevrij ding is er gaandeweg een geheel an dere situatie ontstaan. Leiden pro duceert nog wel elektriciteit, maar in veel grotere verbanden, als ge volg waarvan de risico's veel minder zyn geworden. Aards Voor gas is de ontwikkeling ge gaan in de richting, dat vooral na de komst van het aardgas in de pro- duktiesector geen risico meer gelo pen wordt. In de distributiesector be staat wel een monopoliepositie, maar deze kan aangetast worden door een aantal goede substituti-artikelen, als olie. kolen, stroom. De concurrentie positie van het aardgas is echter door de lage prijs sterk, terwijl het gebruiksgenot t.o.v. kolen evident is en de olieleverantie door internatio- lale factoren niet geheel zeker is. Daarenboven is er na de tweede vereldoorlog een enorme groei van onze bevolking opgetreden, die zich met name in de randstad Holland en dus ook in het Leidse verzorgings gebied byzonder sterk manifesteerde. Dit blijkt uit de sterke groei van een aantal concessiegemeenten en engros- gemeenten. Een groei waarvan ook de winstcapaciteit van het Leidse bedrijf profiteerde. In het licht van bovenstaande ontwikkeling zijn ge meenten. die met Leiden in eenzelf de situatie verkeerden, ten aanzien van de stroom en gaslevering in het verleden overgegaan tot winstuitke ringen aan de concessiegemeenten of het vormen van streekbedrijven, eveneens met winstuitkeringen In dit verband zyn te noemen Dord recht. Delft en Gouda Het is vol gens de commissie billijk dat nu de omstandigheden zo belangrijk gewij zigd zyn de concessiegemeenten mee delen in de winst uiteraard als kon- sekwentie meedragen in het verlies) en een bestuurlijke inspraak krijgen. Het is anders niet ondenkbaar, dat na afloop van de termijn waarvoor thans de concessie gegeven is, deze gemeenten hoewel dit niet een voudig zal zyn andere wegen gaan zoeken inzake hun voorziening van gas en elektriciteit. Meer en meer breekt het inzicht door dat in het sterk groeiende stads gewest Leiden, dat zich t.a.v. bepaal de zaken steeds meer als een een heid gaat aftekenen, bepaalde taken gemeenschappelijk behartigd moeten worden. In de slotbeschouwingen komt de aantrekkelijkheid van een gemeen schappelijke regeling naar voren. Er wordt nog op gewezen dat btf de be staande wetgeving het streekbedrijf vrije toegang heeft tot de kapitaal markt, zodat de huidige financie- ringsmoeiiykheden met betrek king tot de gas- en stroomvoorzie ning verdwynen. I een tendens waai- te nemen, dat er I iets lagere pryzen in de lucht han gen. De totaal aanvoer bedroeg 3387 I dieren. i Aanvoer en aanbod in deze afde- I ling kregen weer normale proporties. I De voorjaars-uitstoot is weer achter de rug en daarmee ook de grote aan- j voeren van de paar achter ons lig- j gende weken. In de sector melkvee was er een goede belangstelling. Bij I het verminderde aanbod deed de handel het daardoor willig. De pry- zen bleven echter staand een lagen zeker niet hoger. I In de sector vare koeien was de 1 belangstelling maar matig en deed I de handel het rustig af. Luxe dieren en 1ste kwaliteiten bleven nog wel prijshoudend maar de andere soor ten noteerden toch iets lager. Vette koeien By de voorgaande weken vergele ken was de aanvoer in deze adfeling ruim. De heffing op de import werd verlaagd tot 50 met als gevolg weer meer invoer van buitenlands vee, waardoor ook het totale aanbod ruimer werd. In de vleeshandel ging het tamelijk rustig toe waardoor de vraag niet wild was. De handel was daardoor iets terughoudender en kreeg een strekzaam tot stroef ver loop met moeilijk te handhaven prij zen. Alles bleef niettemin nog duur De aanvoer van vette kalveren was even ruimer maar bleef het aanbod toch nog achter bij de vraag, die ook voor de export goed was. Toch zijn zo langzamerhand weer de kalveren van de eerste mest van dit jaar te verwachten. De handel deed het vlot met nog iets stijvere pryzen. Wolvee In de wolvee-sector een goede aanvoer die niet veel uitliep by vori ge wee k De slachtdieren werden by een goede vraag vrij vlug verkocht, waaronder ook al een aardig aantal zuiglammeren. De pryzen wisten zich goed te handhaven en lagen voor de goede soorten zelfs iets stij ver Hoewel het weer nog niet erg meewerkt bestond er toch ook voor de weidery aanmerkelijk meer be langstelling en had deze handel een goed tot redelyk verloop. Varkens voor fok- en mesterij Ook in deze afdeling een behoorlijke groot aantal biggen. De vraag was redelijk. By een goede handel bleef alles duur en stijf aan de prijs. De handel in slachtvarkens is deze week niet meegevallen. De pryzen werden weer iets verhoogd, waardoor vooral de export moeilijk was. In verband met de weer aangetrokken pryzen is de verwachting voor de ko mende week niet hoog gespannen Er werd in de afdeling geiten een aardig aantal aangevoerd. De belangstelling was echter even min der. de handel daardoor rustig en niet duurder.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3