PvdA VAN ENE NAAR financieel ANDERE HINDERPAAL i weekoverzicht Grond veroverd zonder schending VN-handvest' Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 8 AMRO BANK AKU toont dat we ons mannetje staan Ambassadeur Tyler over Nederland: )emocratie n de tand es tijds ATERDAG 31 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 EIDSCH ftg UJQ Democratisering en democratie, rmen die op het ogenblik in elk ilitiek gesprek vallen. Termen i een ideaal aan te duiden, larover verwoed kan worden debatteerd. Nu is de democra- zolang zij bestaat onderwerp n debat geweest. En dat be- lan duurt al heel wat eeuwtjes. echte vorm van democratie is rug te vinden in het oude Grie- nland. in de vijfde eeuw vóór iristus. Dat was toen niet zomaar één nd, maar één natie, verdeeld er vele staten, de zogenaamde idstaten. Rijkjes die niet meer in één stad omvatten, maar nis met een geheel koloniaal ik achter zich. Rijkjes vaak ver inden met elkaar, vaak ook el- ar beoorlogend tot het bittere id. Maar allemaal één in het riek zijn, met gemeenschappe- ke goden, een gemeenschappe- ke cultuur en met gemeen- happelijke sportwedstrijden: de iympische Spelen. In dit klimaat bloeien de eer- e democratieën. Voorbeeld bij tstek: de grootste handels- en ivenplaats Athene. Daar is in vijfde eeuw voor Christus de ilksvergadering het hoogste or- ian op politiek terrein. Een rgadering van vrije burgers, Iheners en Grieken, die functio- irissen aanstelt en afzet. Deze ilksvergadering beslist over le- in en dood van de stadstaat in n zo volmaakt mogelijke bur- rregering. Je kon er als ambte- os burger heengaan en terug- imen als een van de voornaam- e stadsbestuurders. Het ideaal lijkt bereikt, dan al, aar ook hier. aan deze Griekse :mel vertonen zich wolkenvel- ;n. Want de volksvergadering «ft maar al te vaak geen ver eer tegen de echte volksmen- ;r. Deze kan manipuleren met i „wil van het volk". Hij kan >or zich zelf een vrijheid van indelen scheppen, die hij niet eeds ten bate van het volk jeft aan te wenden. Ook kan de volksmenner het lorbeeld van de stuurman aan al zijn: als hij zelf aan het 3ofd van de vloot staat, loopt e jammerlijk op de rotsen. Maar het zwaarste verwijt te en de democratische stadstaat omt nog. Want de democratie on slechts bestaan bij de gratie in de slavernij. De Atheense ïrgers hadden slaven in dienst, e geen burgerrechten hadden, die thuis moesten blijven, als baas naar stadion of markt ing om zijn stem uit te brengen. In oudheid en middeleeuwen •eft het Griekse democratische iperiment met een staat weinig ivolging gevonden. De Grieken erden overmeesterd door de Ro- ieinen, goede soldaten daar niet in, maar bepaald geen voor anders van „de stem des volks", suwen later moesten zij weer laats maken voor invallende ammen, die een aristocratische rganisatie kenden. En in de Mid- eleeuwen was er geen plaats jor de gelijkheid van allen op It ondermaanse. Het dichtst in de buurt komen og in de latere middeleeuwen de ewoners van Zwitserland, de Deren die weigerden het gezag m de Oostenrijkse adel te er- ennen. Hun gemeenschap ver- iont democratische trekken, oor de Middeleeuwen is het heel at, maar de Zwitserse vrouwen loeten ook nu nog wachten, op at wij een principe van de de- locratie noemen, namelijk het iesrecht. Ook uit de opstand van ons ei- in Nederland tegen Spanje >mt geen democratie tevoor- hijn, na de Munsterse vrede van H8. Voor een poging tot het heppen van een democratie in i moderne zin, moeten we wach- n tot de tweede helft van de le eeuw. De Verenigde Staten laken zich rond 1780 los van En- ?!ands overheersing. De pioniers in dit continent bouwen een laatsbestel op, gegrond op het ptimisme dat het denken van 18e eeuw kenmerkt. Een staatsbestel dat zo nadruk- elijk mogelijk de gelijke rech- in van vrije mensen erkent, laar op de achtergrond staat al eer het probleem van de slaver- ij. dat binnen 80 jaar na de ichting van de Verenigde Sta- ■n van Noord-Amerika zal lei en tot burgeroorlog. Nu kennen ij de Amerikaanse democratie iet zijn vele innerlijke tegen- Draken. Optimisme en pessimis- le over die Amerikaanse staats bon houden elkaar niet steeds i evenwicht. En onze democratie? Eigenlijk amt zij pas van na de eerste ereldoorlog. Toen werd het al- emeen kiesrecht een feit. Maar r veranderde veel minder dan Hen wel gedacht had. De af gelo en vijftig jaar hebben we min if njec* tevreden met ons stelsel ewerkt en geleefd. Bij kabinetscrises hebben we ioofdschuddend gekeken naar et gepas en gemeet. Maar pas e laatste jaren zijn we op aller- ;i niveaus bezig om de zaak om gooien. Ook nu weer vele tuurlieden op de wal. Maar een uidelijk zicht hoe het moet heb- en we (nog) niet. En we kun- len toch moeilijk terug naar de Hide stadstaat. JRS (Van onze parlementaire redacteur J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) De jongste troebelen in de Partij van de Arbeid zijn nauwelijks verrassend. Dat de tweede kamerfrac tie en Nieuw Links moeilijkheden zouden krijgen over de Am sterdamse studentenopstand was te voorspellen. Dat de on enigheid voorlopig naar beneden wordt gespeeld tot zoiets als een misverstand was ook te voorspellen. Het vervolg ligt ook voor de hand: waarschijnlijk wordt de zaak gesust tot er weer een nieuwe hinderpaal opdoemt. Zo strompelt de PvdA ver der in naam nog wel een partij, in werkelijkheid niet veel meer dan een discussiegroep. De pluriformiteit van de PvdA leek op papier wel een goed idee, in de praktijk levert het een hoop na righeid op. Pluriformiteit hoort in een democratie natuurlijk wel thuis; onze samenleving is pluriform, maar de politieke partij die aan het demo cratische gesprek met enige kans op succes wil meedoen moet zorgen als een redelijk eensgezind gezelschap op te treden. Partij groeperingen die zich publie kelijk tegen elkaar afzetten worden als totaliteit, als partij, door de an dere partijen steeds minder serieus genomen. VERDEELDHEID Overigens moeten we ons realise ren dat de verdeeldheid in de partij misschien nog maar net begonnen is. Bii de verkiezingen van volgend jaar provinciale staten en gemeente raden zal Nieuw Links in de ver tegenwoordigende lichamen door dringen. Daarna, in 1971. (mits er geen vervroegde verkiezingen komen in verband met een kabinetscrisis! ook in de Tweede Kamer. Tussen neus en lippen door heeft het laatste PvdA-congres een sta tutenwijziging aangenomen waar door de invloed van partij-afdelin gen op de kandidatenlijsten sterk werd uitgebreid, dat betekent meer Nieuw Links in de vertegenwoordi gende lichamen. Intussen zijn er wezenlijker zaken aan de orde dan de onvermijdelijke ï-uzies in onze een na grootste partij. In de Haagse departementen begint de begrotingsvoorbereiding voor 1870 het laatste stadium te naderen. De zorgen van schatkistbewaarder Wit- teveen zullen dagelijks toenemen. Als vrijwel enige minister in de ploeg-De Jong zal hij zich traditie getrouw verzetten tegen de opwaart se druk op de rijksuitgaven. Traditiegetrouw, want in het mi nisteriële gesprek is de minister van Financiën de enige die zich zorgen maakt ovar het totaal van de rijks uitgaven. Witteveen moet zorgen dat er genoeg geld binnenkomt, zijn I collega's geven het met handenvol tegelijk uit. NIET TE GUL Volgens een verouderd historisch beeld houden de staten de koorden van de beurs. Bij zo'n zegswijze stel je je voor dat de voilksvertegen- woordigex-6 een zuinig gezicht zetten bij iedere uitgavenpost die de be stuurders voorstellen. De volksver tegenwoordigers zorgen er voor dat de uitvoerende macht niet te gul met de centen omspringt. De werkelijkheid is precies het te gendeel. De volksvertegenwoordigers pleiten voor steeds maar nieuwe uit gaven, de vakministers hebben daar wel oren naar, en de minister van Financiën trekt een zuinig gezicht. Prof. D. Drees jr. sinds korte tijd thesaurier-generaal. schrijft, in zijn boek „Overheidsuitgaven in the orie en praktiik" dan ook dat de minister van Financiën bijna de enige vriend van de belastingbetaler is Volksvertegenwoordigers brengen graag een succesje mee naar huis, ze zijn meer vertegenwoordigers van be langengroepen dan van het. totaal van belastingbetalers. Een subsidie zus en een uitkering zo is goed voor de achterban. Het probleem laat zich vry kort samenvatten: de mensen die over uitgaven beslissen, die er van genieten en die er voor moeten bloeden zijn niet dezelfde. De beslissers en de genieters zijn vaak wel dezelfde. Vroeger toen de eemeenten hun eigen belastingen mochten heffen waren de gemeen teraden erg gebrand op zuinigheid. Sinds bjjna alle gemeentelijke uit gaven worden betaald door het rijk wordt er op een miljoentje meer of minder nauwelijks gekeken. De enige die zich zorgen maakt over het aan elkaar knopen van de eindjes is weer de minister van' Financiën. NAAR HUIS Al6 hij de financiële gevolgen van alle wensen optelt- ls het ook niet goed. Het kabinet-Cals deed dat in dertijd wel en het gevolg was dat het naar huis werd gestuurd. Eigenlijk is het met het niveau van de totale rijksuitgaven een vreem de zaak. Dat niveau is vrijwel niet overheidsuitgaven zijn gebonden aan het huidige niveau dat als een psy chologische drempel wordt ervaren. Alleen crisissituaties leiden tot door breking van dat niveau. Dan is er meer geld nodig voor bewapening en sociale hulp. Als de crisis voorbij is zijn de betalers gewend aan de ho gere belastingdruk en het bestuur gaat het geld voor andere doeleinden dan bewapening en crisisbestrijding gebru'ken. Het is een wat treurig- m.ikende gedachte dat we onze col lectieve voorzieningen protendeels te danken hebben aan oorlog en eco nomische crisis. De politiek is blijk baar niet zo rationeel als sommigen wel dachten. Groningers gaan scholier te lijf na anto-ongeluk GRONINGEN (GPDl Woeden- A. VAN DER LOUW een van de hinderpalen rationeel bepaald. De geschiedenis leert dat het moeilijk te veranderen valt. Nederland besteed ongeveer dertig procent van zijn nationale inxomen aan overheidsuitgaven. Geen politicus kan zich voorstel ler. dat dat aandeel binnenkort stijgt tot bijvoorbeeld veertig procent. Er zou een soort opstand uitbreken. Al leen het huidige niveau is politiek haalbaar meer mag het niet worden. Toch lag het niveau vroeger veel lager. Voor de Eerste Wereldoorlog lag het op ongeveer tien procent, in de twintiger jaren op ongeveer acht tien procent, in de dertiger jaren schommelde het rondom 23 procent. Oorlog, crisis en weer een oorlog leidden tot abrupte stijgingen. Op deze constatering is een hele theo rie gebouwd: de plateau-theorie. De de Groningers hebben een 19-jarige scholier geslagen, nadat hij met zijn auto het trottoir van de Heren straat opschoot en daar een wande lende vrouw met twee kinderen aan reed. Hoewel de verwondingen mee vielen, raakten de voorbijgangers zeer geëmotioneerd. De jongeman reed over het Zuiderdiep en wilde de Herenstraat indraaien. Volgens getuigen had de wagen een snelheid van 60 70 km/uur. In de bocht moest de scholier uit wijken voor een bromfietser en raak te daardoor in de slip. waarna hij het trottoir opshcoot. waar op dat ogenblik veel mensen liepen. Het i gebeurde wekte de verontwaardiging I op van omstanders, die hun woede I op de jongeman koelden. LEIDEN (.GPDi Ajax heeft om- da n wel de illusie ontnomen dat we aan de top van de sportladder zou den komen te staan, maar gelukkig heeft het Nederlandse bedrijfsleven de*e week weer eens bewezen dar we heus ons mannetje wel staan in de wereld. Het AKU-concern, dat voor de oorlog als David tegenover de Duit se Goliath. Vereinigte Glanzstoff, stond, gaat een gooi doen naar de nog bij derden uitstaande aandelen j van dat concern. In ruil daarvoor zullen nieuwe j aandelen AKU worden afgegeven,! hetgeen in feite betekent dat AKU de eigen bankbiljetten drukt om er de aandelen van het Duitse concern mee te betalen. Zoiets kan toch niet gedaan worden als een bedrijf tot de kleintjes zou behoren. Feitelijk zou er reden zijn om ons op de borst te kloppen omdat AKU nu aan de top komt te staan van een der grootste concerns in de we reld op het gebied van de produk- tie van nylon en andere kunstvezels en een heleboel andere produkten. Voor de aandeelhouders van AKU zal de volledige samensmelting met het Duitse concern, waarvan reeds 76 procent van de aandelen in be zit van AKU was. betrekkelijk wei nig uitmaken. Het directe voordeei is dat het aandeel AKU een ruime re markt krijgt door de uitgifte van de nie»we aandelen bij de omruil, terwijl indirect het voordeel ontstaat van een grotere macht, die beter be stand zal zijn tegen de wassende concurrentie dan wanneer beide de len van het concern gescheiden op- i trekken AKU is het tweede Nederlandse bedrijf dat binnen korte tijd vaste I ADVERTENTIE gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3Vi/o rente. En spaar-mogelijk heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de 1 AMRO-Lening; 1 Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van do AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK banden aanknoopt met Duitse part ners. Fokker heeft de eerste stoot gegeven door de oprichting van een overkoepelende maatschappij met Vereinigte Flugteohnische Werk» (VFW), welk bedrijf grotendeels ge controleerd wordt door Krupp en United Aircraft Corporation. Evenals by AKU moest Fokker de binding tot stand brengen op zoda nige manier dat kan worden tege moet gekomen aan de eisen op het gebied van het vennootschapswezen, welke in Duitsland en Nederland, evenals in andere EEG-landen sterk uiteen lopen. Voor de voorzitter van de raad van bestuur van AKU moet het een hele voldoening zijn dat de samen smelting met Glanzstoff waarmede hij reeds in zyn jonge Jaren betrok ken was. toen in 1929 voor het eerst over gezamenlijk optrekken werd ge sproken, eindelijk beklonken wordt. Door de zelfstandigheid op het ge bied van produktie en verkoop (mar keting, zoals dat tegenwoordig heet) kwam het de laatste jaren herhaal delijk voor dat de beide concerns el- ten hepen. Dat ls nooit een voorde- kaar op de wereldmarkt voor de voe- lige zaak en het is goed dat voort aan de zaken beter op elkaar wor den afgestemd. Een moeilijkheid is het nog wel dat de administrates van ENKA, de Nederlandse werkmaatschappij van AKU, en Glanzstoff de Duitse werkmaatschappij van de groep ge scheiden moeten worden, omdat zij voor de fiscus een eigen leven leiden. Trouwens er zijn natuurlijk nog heel veel meer moeilijkheden bij de echtvereniging, die op huwelijks voorwaarden wordt gesloten. Maandenlange voorstudie is nodig geweest om alle juridische en fis cale klippen te omzeilen, die bij het aaneensluiten van twee zelfstandig bestaande maatschappijen van ver schillende nationaliteit optreden. Voor het overgrote deel zijn de investeringen in het buiten verricht met ingehouden winsten, want ala men nagaat hoe weinig nieuw kapi taal het Nederlandse bedrijfsleven in de jaren na de oorlog heeft opge nomen door middel van uitgifte van nieuwe aandelen, dan is het ver wonderlijk wat er allemaal kon wor den verricht. Kapitaal is schaars te krijgen en daarom zijn de onderne mingen genoodzaakt een belangrijk deel van de winst vast te houden. Bij AKU is het de vaste richtlijn dat per jaar gemiddeld niet meer dan 40 procent van de netto-inkom sten van de groep aan aandeelhou ders wordt doorgegeven en dan moet nog in aanmerking worden genomen dat de netto-inkomsten gedrukt worden door de grote bedragen, die voor afschrijving op de vaste acti va worden achtergehouden. Bij de andere bedrijven is het van hetzelfde laken een pak als bij AKU de Koninklijke betaalt ook maar een beperkt deel van de winst uit, Phi lips en Unilever doen idem en er is haast geen bedrijf dat een andere gedragslijn volgt. Het is jammer dat de fiscus geen rekening kan houden met de kapitaalbehoeften van het bedrijfsleven, want nog altijd moet een groot deel van de winst ten be hoeve van de gemeenschap worden afgestaan. De schatkist zou het geld gewoon weg niet kunnen missen, want al valt het begrotingsbeeld over 1969 f388.000.000,— beter uit dan ver wacht werd, zoals in de nota over de uitvoering van de rijksbegroting is uiteengezet, toch zitten de be heerders van 's rijks financiën op de bodem te krabben. De Nederland- sche Bank moet met de toverstaf zwaaien om het geld in de schat kist te laten rollen, anders zou de kans bestaan dat de staat failliet kon worden verklaard wegens wan betaling. Ambassadeur William R. Tyler. DEN HAAG (GPD) De rela ties tussen Nederland en de V.S. worden gekenmerkt door over weldigende vriendschap en be grip. Dit zegt, met de allure van iemand die daarin gelooft, Wil liam R. Tyler (59), nog tot mid den juli Amerikaans ambassadeur in Nederland. Zoals alle ambassadeurs bood hy in januari zijn ontslag aan toen de VS van regering veranderde. Maar voor hem was dit van meer dan formele betekenis. Hy had al besloten de di plomatieke dienst „in te ruilen" voor een sterk geambieerde baan in de universitaire wereld. Harvard had hem het directeur schap aangeboden van het Dum barton Oaks Instituut voor Byzan tijnse en pre-Columbiaanse cultuur in Washington. De sfeer in het instituut zal nau welijks minder rustig, by het gewijde af, zijn dan in de ..kubus" in Den Haag. waar hij nu nog resideert over een van de belangrijkste vertegen woordigingen zo niet de voornaam ste, in Nederland. Daarbuiten voltrekken zich de vaak turbulente ontwikkelingen in I het universitaire leven, waarin Ame- j rika niet onderdoet voor andere lan den, het onze inbegrepen. Tyler stapt ook niet zonder bezorgdheid in zyn I nieuwe baan over. Spijt in 't hart Hij zegt met spijt in het hart te vertrekken, na een verblyf van „vier rijke en interessante jaren". Onmid dellijk na zijn aankomst is hy des tijds begonnen met Nederlandse les sen om. niet gehandicapt door taal moeilijkheden. beter met de bevol king in contact te kunnen komen en meer aan de cultuur te hebben. Dat vindt hij trouwens één van de verantwoordelijkheden van onver schillig welke ambassadeur. Tyler be gon met Couperus te lezen, maar prefereerde al gauw auteurs als Godfried Bomans en Simon Carmig- gelt. Zelfs probeerde hij Vondel te le zen en die nog te begrijpen ook. Goede bekende Minder meedeelzaam is de am bassadeur als de Nederlandse poli tiek ter sprake komt, om zich er voor te hoeden in binnenlandse aangele genheden verzeild te raken. Luns? Een goede bekende, met wie hij meer dan officiële relaties onder houdt. En even diplomatiek ontwij kend reageert hy op vragen over het in Nederland levende verzet tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. Het bestaan van oppositie vindt hij een natuurlyk iets in een vrije sa menleving. ook internationaal gezien. Of men in Amerika op de hoogte is met de Nederlandse kritiek, weet hy niet. Wel weet hy zeker dat Nederland voor de Amerikanen niet meer de aanblik heeft van „klompen, molens en het jongetje met de vinger in de dyk". Nederland staat volgens hem bekend als een hoog geïndustriali seerd. vooruitstrevend land, groot gemaakt door bedryven als Unilever, Philips, KLM en Kon. Shell. Wat hem hier zelf ook het meest heeft getroffen, is het plannenmaken op lange termyn, het vooruitzien in de toekomst, maar de wereld van 2000 en daarna. Echter met behoud van traditionele waarden. „Voor myn vertrek in juni 1965 uit Amerika heb j ik gezegd, dat ik er trots op was naar een land te gaan, dat grond veroverde zonder het handvest van de VN te schenden". Blyft de vraag of Amerika zich altyd wel genoeg van dat hoe dan ook toch kleine Nederland heeft aan getrokken. Nixon liet op zyn Euro pese reis Den Haag links liggen. Ambassadeur Tyler spreekt na- drukkeiyk tegen dat dit alles moet worden uitgelegd als gebrek aan in teresse. Wel bevestigt hy onuitge- spronken dat het in het algemeen wel heeft geschort aan goede mede zeggenschap van kleinere landen in gemeenschappeiyke zaken, als hy president Nixon citeert, die in Brussel voor zinvolle consultaties heeft ge pleit. Hoe denkt hy zelf overigens over Nixon? „Zo lang ik voor een regering werk, ben ik het met haar eens. Dat is een principiële zaak".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11