NAVO-verzet tegen Canada val dood wesp PvdA - fractie praten met Nieuw Links Schade in Maagdenhuis bedraagt bijna 2 ton „Bedwing inflatieproces" AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4y2% 5% 6% &a% AMRO BANK "Prijsstop moet kort zijn" Cadieux wil troepen uit Europa terugtrekken Verbond Nederlandse Ondernemers Twee motieven *MAFU-STRIP Plan-Den Toom Standpunt Maagdenhuis Vlooteskader In ordekleding op dievenpad: drie jaar Kritiek op nieuwe spelling Italiaanse CP twijfelt aan Moskous suprematie AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DONDERDAG 29 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 BRUSSEL (AP, ANP) De NAVO-conferentie in Brussel van de Westelijke ministers van Defensie heeft zich gisteren heftig verzet tegen het voornemen van hun collega Cadieux tweederde van de Canadese troepen voor 1972 uit Europa te rug te trekken. Canada heeft 5500 man en zes luchtmachteska ders in West-Duitsland, waarvan er vier gewapend zijn met atoomwapens onder Amerikaans toezicht. In totaal tienduizend man, d.i. ongeveer tien procent van de totale militaire sterkte van Canada. De Amerikaanse minister van De fensie. Laird, die gisteravond uit Brussel in Londen arriveerde, deel de mede. dat hjj er bij Canada op had' aangedrongen de plannen tot terugtrekking nog eens te overwegen. ,Jk geloof niet, dat dit de tijd is om onze verplichtingen aan de Europe se veiligheid te verminderen", aldus verklaarde Laird aan de pers, „om dat het Westen van een periode van confrontatie met de Sowjet-Unie overgaat naar een tijdvak van on derhandelingen en dat het belang rijk is, dat wij uitgaan van een posi tie van kracht". Laird vond bij het Canadese terugtrekken de aantallen niet belangrijk. Veel belangrijker zijn de gevolgen Canadese terugtrekking kan lei den tot eenzelfde houding van ande re NAVO-leden; de houding van Canada kan lel den tot aanmoediging van diegenen in Amerika, die willen dat de Vere nigde Staten hun Europese verplich tingen laten varen (de isolationis- ten). Tot zover de Amerikaanse minis ter. De Nederlandse minister van De fensie, Den Toom, heeft in Brussel de verwachting uitgesproken, dat het wel december zal worden voor dat men op een volgende NAVO- vergadering de fefinitieve Canade se plannen zou kunnen bespreken. De NAVO moet bij het zoeken (ADVERTENTIE) En de wesp viel. Dood. Oorzaak: Mafu-strip, de Groene Insektendoder in z'n stevige plastic kooi. Mafu-strip. de groene dood voor al het krioelend, gonzend, stekend zomer-gespuis. Vlieg, mug, mot, alles. Mafu-strip. Groen. Genadeloos. Kopen! een BAYER produkt naai- ontspanning tussen Oost en West zoveel mogelijk uitgaan van een evenwicht der krachten. En men is nog maar net begonnen de tekort komingen weg te nemen, die vooral door de crisis van vorig jaar rond om Tsjecho-Slowakije aan het licht waren gekomen. Het zou derhalve niet eenvoudig zijn ook nog een gat te moeten vullen dat een Canadese troepenvermindering in Europa tot gevolg zou hebben. Ook gelooft mi nister Den Toom. dat de Canadese plannen een nadelige invloed zullen hebben op de openbare mening, met name in de kleine Westeuropese lan den. Minister Den Toom heeft zijn Europese NAVO-collega's een voor stel gedaan voor grotere samenwer king op het gebied van de wapen- produktie. Hij deed dit dinsdagavond aan een diner, dat hij in Brussel aanbood aan zijn collega's uit Grie kenland, Italië en Turkije. De reac ties op dit voorstel, dat met name veel Belgische steun kreeg, was in het algemeen positief en men heeft besloten het plan in studie te ne men. Vooral de Britse minister Hea- ley toonde zich zeer enthousiast, zo verluidde gisteren in goedingelichte kringen in Brussel. Deze denkbeelden, die in het ge sprek door verscheidene andere mi nisters werden aangevuld, zullen nader worden onderzocht door de permanente vertegenwoordigers van de NAVO-landen in Brussel. de Nieuw Links-sympathisanten geen argumenten gevonden kunnen worden om het door de fractie-voor zitter namens de hele fractie ingeno men standpunt ten opzichte van de bezetting van het Maagdenhuis en wat daarna volgde, te wijzigen. Er is een kans dat de onderteke naars ook een uitnodiging om eens te komen praten krijgen van het partijbestuur. Dr. Vondeling en de zijnen zullen de verklaring maandag aanstaande op hun veertiendaagse vergadering bespreken. Inmiddels heeft Democratisch Ap pèl. de „rechtse" groep in de PvdA zich gisteren zonde rvoorbe - houd achter het standpunt van de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De onge veer zeventig sympathisanten van Nieuw Links, die het afgelo pen weekeinde het standpunt van de PvdA-fractie in het Maag denhuis-debat fel hebben aange vallen. zullen door de fractie worden uitgenodigd voor een ge sprek. Ze krijgen tevens de let terlijke tekst van de speech van fractievoorzitter drs. Den Uyl toegestuurd. Dit heeft de tweede-kamerfractie van de Partij van de Arbeid giste ren na een anderhalf uur durend be- fractie geschaard. Democratisch Ap- raad over de verklaring van de tóht de verklaringen van de Nieuw Links'ers besloten. De fractie Nieuw Links-sympathisanten en van wil de misverstanden over wat Den Partijbestuurders Van der Louw Uyl heeft gezegd zoveel mogelijk uit en Lammers over deze zaak „een de weg ruimen. nieuwe aanwijzing dat in Nieuw Men vond dat m de verklaring van UnJcs een aantal personen aanwezig J ls voor wie de democratie slechts een losse klank is." Tijdens een kort afscheidsbe zoek op het Witte Huis maakte minister Luns kennis met de Ier se setter van president Nixon. Tim kreeg een stevige „poot" van de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. De fractie van de PvdA heeft zich niet met de adhesiebetuiging van Democratisch Appèl bezig gehouden, j Men vond, dat de fractie er geen boodschap aan had en dat het par tijbestuur hier eventueel maar op moet reageren. De NAVO-ministers hebben giste ren voorts richtlijnen gegeven aan de militaire NAVO-autoriteiten met het oog op de defensieplannen voor de jaren 197175 en een be ginselbesluit (van januari jl.) voor AMSTERDAM (ANP) De universiteit van Amsterdam raamt de totale materiële scha oprichting van een speciaal vlootes- j als gevoig van <je bezetting kader in de Middellandse Zee wat DEN HAAG (ANP) De „Veren* - ging voor wetenschappeleke spelling" (VWS) is „ernstig teleurgesteld" over de eindvoorstellen van de spellings commissie Pét-Wesselings, omdat die voorstellen naar haar mening vrijwel niet bijdragen tot de definitieve oplossing van de heersende spel- lingsmoeilij kheden De Vereniging voor wetenschappe- leke spelling wijst erop, dat de com missie Pée-Wesselings en ei/ij en de au/ou-kwestie onopgelost laat en inzake de werkwoordspelling wel een begin heeft gemaakt, „maar halver wege is blijven steken door angst vallig het gelijkvormigheidsbeginsel te handhaven". verder uitgewerkt. Dat speciale eska der krijgt als kern drie schepen ver moedelijk torpedobootjagers» die be schikbaar worden gesteld dooi de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Italië. Om deze kern zullen naar gelang van de omstandigheden nationale eenheden van Italië of Turkije kunnen worden gegroepeerd. Het plan is gedacht als een demon stratie van vergrote solidariteit van de NAVO-landen als antwoord op de toegenomen Sowjetrussische aanwe zigheid in het Middellandse-Zee- gebied. De ministers waren het verder er over eens, zo verklaarde men in goed ingelichte conferentiekringen, dat het handhaven van de „Af schrikking" van een potentiële aan valler het primaire doel van de NAVO blijft en bij gevolg dus de noodzaak blijft bestaan van een toe reikend nucleair potentieel naast de conventionele strijdkrachten. Ook was men het erover eens, dat de de fensiebegrotingen jaarlijks met een zeker percentage zullen moeten stij gen, waarbij kennelijk gedacht werd aan een percentage van drie tot vier. Verscheidene ministers en met name de Duitse minister Schroder hebben er de nadruk op gelegd, dat de NAVO naast een politiek van handhaving van het militaire poten tieel, dient te streven naar ontspan ning tussen Oost en West. ROME (GPD) In het zicht van het internationale communistische congres hebben de Italiaanse com munisten in een rapport weer dui delijk de stelling afgewezen dat de Sowjet-Unie leiding moet geven aan alle communistische partijen in de wereld. De Italiaanse communisten achten het ongewenst dat het congres dat volgende week in Moskou begint een veroordeling uitspreekt over de Chi nese houding. De Sowjet-Unie moet eerbied hebben voor de souvereini- teit van alle communistische staten. In het rapport spreken zij dan ook de hoop uit dat de zaken in Tsjecho- Slowakije behoorlijk worden ge regeld en de Warschau-Pacttroepen zullen worden teruggetrokken. van het Maagdenhuis en de au la. inclusief de herstelkosten op rond 185.000 gulden. Volgens een mededeling van de voorlichtingsdienst van de uni versiteit bedraagt de rechtstreek- baar geworden en verdwenen mate- se schade aan gebouwen 36.470 j Maagdenhuis teniggevonden, gulden, waarvan voor bijna 30.000 i °P het secretariaat van de cura- gulden aan het Maagdenhuis. rialen en gereedschappen (f 3.000),versiteit van Amsterdam is nage- reparatie van meubilair (f 3.000) en gaan uit welke faculteiten de van vloeren (f 2.500). bezetters van het Maagdenhuis af- Geconstateerd werd. dat tenmin- komstig waren. Tegen 660 personen ste negen kasten werden opengebro- was proces-verbaal opgemaakt. Van ken. een kamerdeur en een kluis- dit aantal hadden 128 personen op- deur geforceerd en vier bureaus met gegeven geen student te zijn. Uit de geweld werden geopend. Stukken uit administratie bleek echter dat het het persoonlijk (vertrouwelijk) ar- aantal niet bij de universiteit inge- chief van de kanselier-directeur wer- schreven personen 208 bedraagt, dat den op verschillende plaatsen in het 1 is ruim 30 procent. WENEN (DPA) In Sankt Pöl- ten is gisteren een 28-jarige Neder lander tot drie jaar gevangenisstraf In de administratie van de uni- I veroordeeld, omdat hjj uit de bibüo- Slechts elf personen van hen bie toren werd de inhoud van een kastje 1 ken thans niet ingeschreven te zijn j door de kamer verspreid, terwijl doch wel in voorgaande jaren. De Het arbeldsverlies van 4 a 5 dagen voorts bleek, dat archieven van ver- helft van de bezetters, namelijk wordt op 70.000 geschat. Op de ver- schillende bestuursfunctionarissen 230. bleek afkomstig uit de faculteit schillende afdelingen wordt voor een waren gelicht en gekopieerd. Volgens der letteren, waarde van bijna 7.600 gulden aan de voorlichtingsdienst bestaat nog universiteitseigendommen vermist en geen volledig beeld welke stukken Opvallend wordt genoemd dat 250 daarnaast aan persoonlijke eigen- dit zijn en evenmin welke ontbre- van de 452 ingeschrevenen eerste- dommen, variërend van een winter- ken. en tweedejaars studenten zijn. jas en een horloge tot een fotoca mera met toebehoren voor circa 1000 gulden. Andere grote posten zijn 3.500 gul den voor schoonmaak, en 15.000 gul den voor interne bewaking. Vastgesteld werd dat een drie tal schilderijen moedwillig werd be schadigd. Deze schade en dé kosten van illegaal gevoerde telefoonge sprekken konden, aldus de voor lichtingsdienst, nog niet worden ge schat. De kosten van het herstellen van de schade zullen ongeveer 40.800 gul den bedragen. Hierbij zijn de groot ste posten het herstel van ruiten, behangen en verfwerk (6.000 gul den), de vervanging van onbruik - theken van Oostenrijkse kloosters kostbare boeken en kunstvoorwerpen had ontvreemd. De verdachte was na twee jaar in Nederland en Israël filosofie te heb ben gestudeerd, in een Benediktij- ner klooster getreden. Hij verliet in 1967 dit klooster, met medeneming van de ordekleding en reisde naar j vandaag plaatsvervangend alge- Oostenrijk, waar hij onder valse meer voorzitter van het verbond DEN HAAG (ANP) Het Is naar onze mening duidelijk dat de alge mene prijsstop van beperkte duur moet zijn, zo heeft ir. J. Bosma, al gemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, meegedeeld op een persconferentie naar aanleiding van het van daag gepubliceerde jaarverslag over 1968 van dit verbond. De heer W.Bruynzeel, tot voorwendselen in kloosters logeerde In Melh ontvreemdde hij elf incu nabelen. in Herzogenburg 70 oude penningen en in Klostemeuburg oa. dertig antieke snuifdozen en veer tien oude landkaarten. In andere kloosters maakte hij zich meester van werken van Klop stock en Kant en van schilderijen. Tenslotte had hij in Salzburg een Amerikaan zestig dollar afhandig gemaakt. en met ingang van heden voorzit ter naast ir. Bosma, merkte op dat als een prijzenmaatregel zo rigoreus is, als die welke nu geldt, de duur ervan kort moet zijn. Werking ervan tot het einde van dit jaar is als lang te beschouwen. De heer Bosma zei zich te kunnen voorstellen dat minister De Block bij opheffing van de algemene prijsstop een aantal maatregelen neemt dat de overgang niet te abrupt doet zijn. DEN HAAG (GPD) Voor de naaste toekomst heeft het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen, zo blijkt uit zijn jaarver slag over 1968 dat vandaag Is verschenen, een aantal verlan gens: het zoveel mogelijk bedwingen van het inflatieproces: herstel van de goede relatie tus sen regering, werkgevers en werk- ADVERTENTIE rente op een AMRO- renteboekje of rente op een AMRO-spaarrekemng met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO spaarrekening meteen opzegtermijn van A maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekenmg met een vaste termijn van 24 maanden. nemers, belangrijkste partners bU het overleg over het sociaal-economisch beleid een overheidsbeleid, -steunend op programmering op middellange ter mijn: een fiscale politiek, die het be drijfsleven in zijn ontwikkeling zo veel mogelijk armslag laat: intensievere poging van de re gering om internationaal te komen tot een gemeenschappelijk of gecoör dineerd beleid zonder enghartig na tionalisme. Het doorbreken van de loon- en pnjssplraaJ moet in de opvatting van het VNO gebaseerd zijn op een uit drukkelijke politieke keuze: of gro tere particuliere bestedingsmogelijk heden, maar dan een begrenzing in de sfeer van de collectieve voorzie ningen, of voorrang voor collectieve voorzieningen met daarnaast een beperking van de particuliere beste dingsmogelijkheden Nieuwe voorzitter Ir. J. Bosma, die vandaag als voor zitter werd opgevolgd door de heer W. Bruynzeel, zei over mede zeggenschap, democratisering van het bedrijfsleven: „Natuurlijk moet er op het terrein van de in spraak nog heel wat gebeuren. Niet alleen een verantwoording ach teraf van beslissingen aan de top, maar ook een ruimere delegatie van beslissingen. Lang niet alle beslissingen hoeven aan de top worden genomen." Aan de andere kant is ondernemen risico ne men, dat betekent ook dat sommige beslissingen altijd min of meer auto ritair zullen zijn. Andermaal wordt in het VNO-ver- slag de aandacht gevestigd op het grote belang van goede pensioen voorzieningen in het bedrijfsleven. Ongewenst acht het VNO structu rele verhoging van de wettelijke uit keringen. aow en aww Over het pen- sioenvraagstuk wordt thans in brede kring overleg gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7