Grotere blauwe parkeer meters en zone, meer val dood vlieg Eerste paal drie laboratoria Dood in polder bij Promotie PARKEREN IN LEIDSE BINNENSTAD Winkelorganisaties over vestiging van verbruikersmarkten Leids congres van longspecialisten Verruiming SCHRIJVEN AAN GEMEENTERADEN Zeven plaatsen 'MAFU-STRIP Legaat voor tivee banken Kerkelijk leven BRILJANT l v. d. Water PONDERDAG 29 MEI 1969 LFÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 LEIDEN Op korte termijn zal de blauwe zóne worden uitgebreid en zullen meer parkeermeters in de Leidse binnen stad worden geplaatst. Het streven is voorts binnen enkele jaren enkele van de zeven in het centrum geplande parkeer garages te verwezenlijken. Dat zijn enkele hoofdlijnen uit een gemeentelijke parkeernota. waarop wij morgen uitvoerig te rugkomen. Burgemeester en wethouders vragen de raad in te stemmen met de hoofdlijnen van deze nota. waarin het par keerbeleid voor de binnenstad in het algemeen op korte en op langere termijn wordt behandeld. In een informatieve nota hebben B. en W. medegedeeld, dat de dienst van gemeentewerken, vooruitlopend op het ontwerpen van een verkeers- en vervoersplan, een onderzoek ver richtte naai' de mogelijkheden om te komen tot de bouw van parkeer garages. Bij de bestudering van dit onderwerp bleek het gewenst om de parkeersituatie in een breder ver band te bezien. Deze conclusie heeft er toe geleid een nota op te stellen, waarin het parkeerbeleid voor de binnenstad in het algemeen op kor te en op langere termijn wordt be handeld. De nota heeft niet de pre tentie de parkeer problematiek in de binnenstad uitputtend te behande len. B. en W. achten het n.l. onge wenst om de ernstige problemen, die zich met betrekking tot, het parke ren ook in de Leidse binnenstad voordoen, eerst aan te pakken, na dat over enige jaren het verkeers- en vervoersplan in het kader waarvan wèl een gedetailleerd par- keeronderzoek zal plaats vinden tot stand zal zijn gekomen. De nota, waarvoor wat een aantal informa ties betreft is geput uit beschikbare theoretische gegevens en/of ge gevens op vergelykingsbasis. is be doeld als een bescheiden aanloop om reeds nu een doeltreffend parkeer- oeleid voor de binnenstad te kunnen voeren en als een eerste stap op de weg naar de totstandkoming van enige parkeergarages. Oude Rijn en de Nieuwe Rijn tot en met de Hooigracht; het uitbreiden van de parkeer voorzieningen voor het gebruik waarvan een vergoeding verschul digd is, ten behoeve van de kortpar- keerders en de semi-langparkeerders en wel door middel van parkeerme ters, welke zouden kunnen worden geplaatst op de Botermarkt, de Nieu we Rijn, het Pieterskerkhof, de Breestraat, de Boommarkt. het Ra penburg en de Beestenmarkt en het bestemmen van meer terreinen de Beestenmarkt, het Pieterskerkhof en het terrein aan de Agnietenstraat voor het parkeren tegen betaling van parkeergeld; het beperkt verlenen van onthef fing van de parkeerduurbeperkingen aan de daarvoor in aanmerking ko mende bewoners van de binnenstad voor bepaalde gedeelten van de blauwe zóne en het <al dan niet tij- delyk) bestemmen van door sloop e d vrij gekomen terreintjes tot par keerruimte voor de in de omgeving daarvan wonende burgers; het instellen van meer parkeer verboden, die tydens de spitsuren tevens als stopverboden zullen gel den. Deze maatregel dient niet ai- leen te worden getroffen om par- keerexcessen tegen te gaan, maar te vens om de verkeerswegen zoveel mogelijk vrij te maken voor een goe de doorstroming van het verkeer; het uitbreiden van het personeel van vier to£ acht man dat met het toezicht op de naleving van de parkeer maatregelen is belast; AMSTERDAM/LEIDEN Het Centraal Instituut Midden- en Klein bedrijf in Amsterdam heeft mede namens de Federatie van het Ka tholiek en het Chr. Ondernemers- verbond in het midden- en kleinbe drijf. het Koninklijk Verbond van on dernemers. de Raad voor het Groot winkelbedrijf en de Nederlandse Vereniging van Coöp. werkgevers een schrijven gestuurd aan alle ge meenteraden inzake de vestiging van z.g. verbruikersmarkten. (ADVERTENTIE) In de nota wordt er van uitgegaan, dat het voor een goede uitoefening van de centrumfunctie van de bin nenstad dringend gewenst is de par keergelegenheid te verruimen. Ener zijds zal die verruiming moeten wor den verwezenlijkt door ten koste van de langparkeerder tot een be tere verdeling van de beschikbare ruimte te geraken, terwijl anderzijds 1 een belangrijke vergroting van het parkecrareaal kan worden verkre gen door de bouw van parkeergara ges. Verder zal tegemoet dienen te worden gekomen aan de par- mJe is gisteravond het negentiende keermoeilijkheden, waarmede de bewoners van de binnenstad te de totstandkoming van parkeer garages. In de nota is een zevental gunsti ge plaatsen aangegeven waar par keergarages zouden kunnen worden gebouwd, n 1. aan de Mirakelsteeg. de Langebrug, de Morssingel, het Noordeinde. de Ir. Driessenstraat, de Garenmarkt en het Schuttersveld. Bij de situering van de garages is er zoveel mogeljjk rekening mede ge houden, dat aan twee essentiële voor waarden zal kunnen worden vol daan, te weten de loopafstand tussen het cen trum en de toekomstige garages dient zo gering mogelijk te zijn; de bereikbaarheid van de gara ges moet door middel van goede aan- en af voer wegen zijn verzekerd. Aangezien voorlopig alleen kan worden beschikt over de terreinen, gelegen aan de Ir. Driessenstraat, dc Garenmarkt en de Morssingel. zal aan de totstandkoming van parkeer garages op die plaatsen voorrang worden verleend. Een garage aan de Garenmarkt zal 'n stallingsgelegen heid bieden voor 500 a 700 auto's, terwijl die aan de Ir. Driessenstraat en aan de Morssingel een capaciteit kunnen verkrijgen van 800 a 1000 plaatsen. Het ligt In het voornemen van het college er ernstig naar te streven, dat deze garages binnen een tijdsbestek van enige jaren tot stand komen. B. en W. willen onmiddellijk in overleg treden met het bedrijfsleven om de mogelijkheden af te tasten om tot een spoedige bouw van één of meer parkeergarages te geraken In het te voren overleg zullen mede de aspecten betreffende de finan ciering en de exploitatie van de toe komstige garages in beschou wing worden genomen. Voorts is het de bedoeling de uitvoering van de overige in de nota genoemde maat regelen zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. De Beestenmarkt behoort tot die plaatsen in de Leidse binnen stad, waar b. en 10. parkeermeters willen plaatsen. (Foto LD/Holvast' Het college is zich er van bewust, dat door verwezenlijking van het geen ifi de nota is voorgesteld de verkeersproblematiek voor de binnen stad niet zal zyn opgelcst. Niette min hebben B en W. het vertrou wen. dat de maatregelen en de ge dachte parkeervoorzieningen er toe zullen kunnen bijdragen, dat het centrum van de stad ook in de toe komst zijn economische-, sociale- en culturele functie verder zal kun- nen ontplooien. En de vlieg viel. Met mug en wesp En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene Insektendoder in z'n stevige plastic kooi. Mafu-strip - voor 'n zomer zonder wriemelend.gonzend, stekend gespuis. Koop zo n ding. 0 een BAYER produkt Zij spreken hun bezorgdheid uit over de onordelijke wijze, waarop deze vestigingen hier en daar tot stand komen en door de gemeente lijke overheid worden gedoogd of zelfs bevorderd. De Indruk bestaat, dat sommige gemeentebesturen ge neigd zijn het stichten van dergelij ke bedrijven te animeren door het verlenen van zekere verkeerstechni sche faciliteiten en door het minder stringent toepassen en handhaven van bouwverordeningen. bestem mingsbepalingen, brandveiligheids voorschriften e.d. De organisaties achten dit niet Juist, omdat op deze manier van gemeentewege wordt in- I gegrepen in de concurrentieverhou- dingen. I Zij wijzen er voorts op, dat door het optreden van min of meer on gecoördineerde vestigingen in de na bijheid van winkelconcentraties een aanzienlijk deel van de aan die cen tra toegedachte omzet wordt wegge zogen en de door het gemeentebe- j stuur nagestreefde verantwoorde planologische opzet in ernstige ma te kan worden verstoord. LEIDEN Mel dr. C Ho- vens Greve. in leven gedu rende vele jaren huisarts in Leiden, heeft aan de gemeen te een bedrag van f 1000, vrij van rechten en kosten, gelegateerd onder last, dat voor dit bedrag twee banken worden geplaatst, resp. aan de Morssingel en aan de Rijn en Schiekade. B. en W. stel len de raad voor het legaat in dank te aanvaarden. LEIDEN kampen hebben. In verband daarmede verdient het aanbeveling de volgende voorzienin gen te treffen: het uitbreiden van de blauwe zo ne in noordelijke richting en in wes telijke richting tot en met het Ra penburg. in westelijke richting met de Beestenmarkt en de Nieuwe Bees tenmarkt en in noord-oostelij ke richting met het gebied tussen de NED. HERV KERK Beroepen te Ede. 1 Langerak te Veenendaal; te Abcoude. W van Toom te Souburgte Schoonoord K A. Cladder te Dongen (N.-Br.)te Bovenhardinxveld, T. J. Kamerbeek te Rouveen; te Renkum: drs. S Meyers te Ermelo. Aangenomen naar Poortugaal" P C. Dick tc Klooster-ter-Apel; naar Westerlee: D. Postma te Oudega. Bedankt voor Veenwouden- Nyenhuis te Scharnegoutumvoor Srherpenzeel; G- van Estrik te Ger.emuiden; voor Ophemert: T. P. Pol te Lage-Zwaluwe. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaaróingen: H. Lan- genburg te Broek op Langedijk te Hasselt Molenaarsgraaf-Bovenhar- dinxveld, Twijzel, Olderhove, Woud- 6end-Jutryp en be Stellendam-Oud dorp: R. de Pee, kandidaat te Dirks- horn. Aangenomen naar Den Helder (als vlootpredikant)E. T. de Haan te Erica (Dr.). GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Kantens en te Mid- delstum: M. H. Sliggers, kandidaat te Haarlem. Bedankt voor Cloverdale (Brits Co lumbia Canada): P. Deddens te Ro zenburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen be Soesbdijk: M. Baan te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leiden en Slikker veer: H. Ligtenberg te Genemuiden; voor Hendrik-Ido-Ambacht: P. Blok t» Dirksland. In de Leidse Acade- Academie werd gisteravond een re ceptie gegeven. Hedenmiddag ont vangen B. en W. de deelnemers in de Lakenhal, terwijl voorts excur sies naar Gouda, Aalsmeer en Am sterdam op het programma staan. De deelnemers zijn merendeels on dergebracht in Noord wij kse hotels. j congres van de internationale orga nisatie voor longstudie geopend dooi de rector-magnificus prof. dr L. Ku- kenheim Ezn Oorspronkelijk had de ze organisatie een overwegend «oost en west) Europees karakter, maar thans bevinden zich onder de onge veer 200 deelnemers ook vele voor aanstaande longspecialisten uit de Verenigde Staten. Canada en Austra lië. Het congres staat onder voorzit terschap van prof. dr. J. Swierenga. Leids Hoogleraar in de interne ge neeskunde. in het bijzonder de long ziekten. Het wordt gehouden in het. Fysiologisch Laboratorium en duurt tot en met zaterdag. De voordrachten zullen In deze drie dagen drie hoofdterreinen be strijken. namelijk de studie van de voedende bloedvaten van de long. de research op het gebied van aandoe ningen van het longvlies en de pro blemen die zich voordoen met de longtransplantatie, waarvan er in re cente tijd enkele op de mens zijn uit gevoerd. Na de openingsplechtigheid in de LEIDEN Prof. dr. P. Th. Oos- terhoff. decaan van de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen, heeft gistermiddag een paal geslagen die telde voor twee Hij dreef onder grote belangstel ling de eerste heipaal in de grond van het universitaire uitbrei dingsterrein Leeuwenhoek, waar op een nieuw gebouw voor het Centraal Rekeninstituut en het Mathematisch Instituut zal ko men te staan. Met het laten val len van het zware heiblok, gal prof. Oosterhoff tevens het start sein voor de bouw van het Chris- tiaan Huygenslaboratorium. dat eveneens op dit terrein aan d Wassenaarseweg zal verrijzen. Het gebouw voor het CRI en hei Mathematisch Instituut <..Bly dal juist deze twee onder één dak ko- Het congres wordt telkenjare in men", zei prof Oosterhoff» word' een ander land gehouden Ditmaal was Nederland (voor het eerst i aan de beurt LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is gisteren de heer A. van Gel der. als internist verbonden aan het Julianaziekenhuis in Apeldoorn, tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefschrift getiteld „Enige aspecten van het onderzoek naar de motilitelt van de slokdarm en het cardiagebied door middel van intraluminele drukmeting". Promo tor was prof. jhr. dr. J. de Graaff. Dr. Van Gelder ls geboren in Zalt- bommel en woont thans in Apel doorn. opgezet in vierkant vorm om een be bouwde binnenruimte. waar he1 computercentrum an zal komen. Eer aanbouw zal de mogelijkheid tot wis- kunde-onderwijs in kleinere groepei bieden. De bouwkosten zyn geraamd op f 10 miljoen. Men hoopt dat dit gebouw over 2% jaar in gebruik kar worden genomen. Het Christiaan Huygenslabo ratorium met 7000 vierkante mete. netto vloeroppervlak zal voorlopig bestaan uit een 45 meter hoog to rengebouw met een grondoppen'lak van 35 bij 37 meter. Voor de verdere toekomst is de mogelijkheid van uit breiding met een aansluitende twee de toren voorzien. De eerste toren die f 13 miljoen gaat kosten en rond 1973 voltooid moet zijn, is bestemd voor het, laboratorium voor astrofysi- ca. natuurkunde practica voor jom gere-jaars studenten en de biofysi ca. Voordat prof. Oosterhoff de hendel I van de hei-installatie overhaal- I de, dankte öouwcurator ,ir. D. J. de LEIDEN Het artikel „Geschrok ken van de dood in de polder", dat vorige week vrijdag in deze krant stond als uitvloeisel van een gesprek met de in Oegstgeest wonende heer D. A. Megchelse over de kwaliteit van het slootwater naby het Che- ge studies, chemische en biologische i Overigens kan de heer Mecghelse Alvorens het afvalwater echter ge- I resultaten van het laatste onderzoek laboratonumproefnemingen en proe- ook nauwelyks verwachten, dat het loosd wordt, passeert het na zuivering mede te delen. Alle laatsteiyk geno- ven in de open lucht. polderleven ter plaatse van ons la- een vyver met goudvissen, teneinde men monsters polderwater ble- Mocht nu inderdaad biyken dat boratorium zyn normale ongerepte de controle op de giftigheid voor het ken aan de eisen te voldoen, die de veronderstellingen want dat'gang zal gaan. Overal waar mensen dierlyk leven te kunnen uitoefenen, het Hoogheemraadschap meent te zyn het op dit moment ondanks verschynen met hun bebouwingen, of Maandelijks worden op meer pun- moeten stellen, lal onze voorzorgen juist zyn. dan dat nu chemische laboratoria, kan- len in de onderhave polder water - wy zyn er ons zeer van bewust miecomplex van de Leidse Universi- zujjen verdergaande maatregelen toorgebouwen of normale huizenblok- monsters genomen door het Hoog- geweest, dat ons afvatwater gevaar teit, noopt dr. S. J. R oor da, hoo zeker niet uitblijven. ken zyn. zal dit polderlever, heemraadschap van Rynland. Deze zou kunnen opleveren voor het le- Zelf hebben wy geen dode vissen en hoe jammer ook. verdwynen. Onge- monsters worden regelmatig onder- ven in de ons omringende polder van de chemische laboratoria, tol een uitvoeriger reactie dan hem in ontdekken .Daarmee wil telefoongesprek met onze redactie i mogelijk was. Deze reactie werd by het artikel gepubliceerd. Dr. Roorda schryft thans: De wyze, waarop het afvalwater van het chemiecomplex geloosd zou moeten worden, is onderwerp ge weest van langdurig overleg met het Ryksinstituut voor Zuivering van af valwater en het Hoogheemraadschap van Rijnland. De huidige regeling afkomstig van ons instituut, om het ls tot stand gekomen na langduri- 1 leven waren gekomen. Ik niet zeggen dat de heer Mecghel se ongelyk heeft. Te betreuren blyft het. dat hy in de afgelopen maan den nimmer contact met ons heeft opgenomen. Met name hadden wy gaarne enkele van de door hem ge vonden dode vissen en vogels ont vangen. Een nader onderzoek zou dan ongetwyfeld hebben kunnen uit maken of deze dieren inderdaad door vergiftiging met chemicaliën. rept dierlyk leven vindt men nu zocht op de giftigheid voor plantaar- eenmaal niet dicht by bebouwingen dig en dierlyk organisme Dit on- van groter omvang derzoek vindt plaats langs chemische en biologische weg Tot op heden Dat, een gedeelte van het water dat hebben wy geen bemerkingen over zich in speciale daarvoor gegraven kwaliteit van het polderwater ont sloten bevindt niet van optimale kwa- vangen. liteit zal zyn, zal ik zeker niet ont- .1f kennen. Wy hebben echter maatre- fc/lSdl gelen genomen, dat dit water zich niet over de verschillende polderslo- J1 dinsdag heb ik mij in verbin ten zal verspreiden, zodat ook uit de ding gesteld met het Hoogheemraad foto, geplaatst by het artikel moge schap van Rynland en naar aanlei blijken. Ik meen echter dat wy. teneinde dit gevaar tot een aanvaardbaar ri sico te beperken, alle maatregelen genomen hebben die men redelyker- wyze van ons verwachten mocht. Van een laboratorium als het onze, waar juist ook die mensen worden opge leid. die in de toekomst tot taak zul len hebben de problemen van lucht en waterverontreiniging op te los sen, mag en kan men ook niet an ders verwachten dan een open oog voor deze problemen, die aan zyn ding van het artikel verzocht my de j eigen werkzaamheden inherent zyn. Graaf het gemeentebestuur van Lei den voor de medewerking by deze voor de universiteit belangryke uit breiding Door een al jarenlang lo pende kwestie tussen de gemeente Leiden en de Universiteit, is de grond waarop nu weer wordt gebouwd, nog altyd in bezit van de gemeente en niet van het R/yk. aldus ir. De Graaf. Dit hoefde de voortva rendheid van de universiteitsbouw echter niet te remmen. Op de foto's links de heistelling In de onmiddellyke nabyheid van het chemiecomplex. rechts prof. Ooster hoff in actie. (Foto's LD-Holvast». ADVERTENTIE laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3