I l\jax gereed voor de Madrid niet geestdriftig over Europa-Cupfinale evoluon AC Milan heel opgewekt „Ik ontvlucht meer en meer de spits" Dokter Rolink: „Alle spelers zijn 100% gezond Rocco niet zo zelfverzekerd Erop of eronder Niet interessant voor ons Nationale titel snelwandelen voor Tjabbe Ras Een toestel dat kan praten 166j jSDAG 27 MEI 1969 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD hun en na uitge- aan- voet- ■n 126 ng de etaald livisie ml. om en in ■Is we t bui- 5? Het supporters-legioen laat zich al weer geducht gelden in Madrid. In de Spaanse hoofdstad is overigens niet zo heel veel be langstelling voor het gevecht. MADRID (GPD) Het is schraal weer in Madrid. De wind espre. ,yert over de hoogvlakte en de zon doet niet aan een Spaanse j^ikantie denken. Dat is deze dagen, deze belangrijke dagen Fedejor het Nederlandse voetbal, eigenlijk maar goed ook. Ajax i-m niet aan vakantie denken. Het speelt morgenavond in de van de Europa Cup voor landskampioenen voor een blij- ende aansluiting met het Europees topvoetbal. loratel ?rgoe« waar. itrac-J' Trainer Rinus Michels mag het 3 met een lachend gezicht zeggen ^7 et is morgenavond „erop of eron al- r- voor ons> want landskampioen laatst«rrden we niet meer", achter die l0n^' jjnbaar ongedwongen lach wtbal^uüt de onverbiddelijke ernst. De tenschap, dat Ajax bij verlies een jaar uitgerangeerd is voor lopees voetbal op topniveau. Ifiohels lachte gistermiddag op de fghaven van Madrid. Hij had ple- I r over die honderden Nederlandse jporters. hij liet hen begaan. Hij JinlQ ^irn Suurbier op de foto gaan erme ?t een paar Haagse jongens, ge lid met het kleurrijke affiche van wedstrijd, waarop natuurlijke hoe kan het anders in Spanje t een stier stond afgebeeld. Hij latte met iedereen, die wat van e weten wilde en er leek een loden van hem te zijn afgevallen. Dat alles was slechts schijn. Voor ehels begon de ernst van de laat- etappe van het Europa-Cupavon- r op het moment dat hij samen t zijn spelers in de autobus stap- die hen vervoerde naar het hotel alips II in El Excoreal, zo'n slor- ;e 60 kilometer van Madrid. Michels weet wat er van hem ver- cht wordt. Van hem en de spelers. nam gistermiddag afscheid van oraitter Van Praag, die in Madrid bleef logeren met al zijn medebe stuurderen en hij zei: „Nou mijn heer Van Praag, dan ga ik maar. Ik zie u nog wel bij de training in Ber- nabeu". „Succes" had Van Praag gezegd „en sterkte Sterkte voor Mi chels en Ajax. Sterkte bij de defini tieve keuze van het elftal. „Michels zal het moeilijk krijgen", zei dokter Rolink, „ze zijn medisch allemaal honderd procent gezond. Ook Keizer, ook Vasovic, ook Cruyff." „Problemen", zei Michels gister middag, „wie heeft er geen proble men. Ik zou wel een heel wonder baarlijk iemand moeten zyn, als ik ze niet had. Maar ik kan niet zeg gen, dat het er veel zyn". En pein zend: „Het zit hem in de achterhoe de. Daar heb ik nog niet besloten. De „vier-voor" staan vast, calamitei ten voorbehouden. Swart-Cruyff- Danielsson-Keizer. Maar dan. Neen, ik weet het zelf nog niet. Michels kroop weer de eenzaam heid in, daar op de vlieghaven van Madrid. „Ik ben ergens een eenzaam mens" had hy eens tegen een heel goede vriend gezegd. Je moet alles zelf beslissen en daarna kan je niets meer aan doen" Morgenavond zullen de elf spelers van Ajax en Michels meer dan ooit een twee-eenheid moeten zijn. Want vertelden het gisteren aan hun sup porters, die getooid met Ajax-petjes voor een oorverdovend lawaai zorg den op het vliegveld van Madrid. Ze vormden de voorboden van een le gioen van 15.000 supporters, dat deze dagen in de Spaanse hoofdstad zal neerstrykem. 15.000 maal gemid deld 350 gulden per persoon. Dat is een kleine 5miljoen, dat Aajx Spanje binnenbrengt. En als Ajax wint. zal dit bedrag nog wel wat op lopen Kansen op die Europa-Cup? „Het zou een regelrechte sensatie zyn" zegt Michels, „voor al diegenen, die van gevestigde verhoudingen hou den „Fifty-fifty", zegt Johan Cruijff, „we gaan winnen", lacht Sjaak Swart en veroorzaakt een gejuich op de vlieghaven met zijn opmerking „nou we die vliegreis hebben door staan jongens, wat schudde dat ding by de landing, zie ik er geen heil meer in voor Milan Toen was de Ajax-happendng- voorby. Voorzitter Van Praag nam de vrouwen van de spelers onder zijn hoede en hy glunderde zowaar. Spe lers doken de bus in, dokter Rolink. verzorger Muller en natuurlijk Mi chels deden het hen vlytig na. „Zorg, dat we feest kunnen vieren woensdagavond", riep mevrouw Van Duivenbode nog. Michels zat voor zich uit te kyken in de bus. Feestvie ren woensdagavondMi chels moet gedacht hebben aan de woorden van die Italiaanse journa list negen dagen geleden in Alkmaar. „Jullie starten als de underdog. Jul lie zullen toegejuicht worden door de Spaanse voetballiefhebbers. A.C. Mi lan krijgt het zwaarder dan het nu wel denkt". Zou er toch een voetbal wonder op komst zyn (ADVERTENTIE) RINUS MICHELS de opdracht „win die Europa-Cup" is de moeilykste, die Ajax en zyn trai ner ooit gehad hebben. Legioen „Win die Europa-Cup. Swart en Groot hebben ervan gedroomd. Ze 1ADRID (GPD Madrid, eind halte voor Ajax en AC Milan, maakt niet de indruk zich frezen- lijk betrokken te voelen bij de cup- finale. die zich morgenavond bin- haar 'poorten gaat volt rek- tón. Wie zich op zoek begeeft naar enige interesse in het evenement kuit by afwisseling op vertoon van hooghartigheid en onverschillig heid, verworvenheden van een volk dat zich op voetbalgebied lange ja ren de sterkste heeft geweten. De Madrileen heeft zo verklaren taxi chauffeurs, pompbedienden en oberkelners, immers zyn eigen Real. dat perspectief past de prognose van Juan Dominguez, algemeen se cretaris van Real Madrids mil joenenbedrijf. Dominguez, niet bij machte om zich met enig ent- hqusiasme over het treffen uit te htert, verklaart met doffe stem: Deze wedstrijd is voor ons niet interessant. Het stadion zal maar voor zestig procent bezet zijn". 1® van zijn 550 ondergeschikten, de in ontbloot bovenlijf gestoken administrateur Estellez, heeft eerder op de dag al te verstaan gegeven dat 70.000 van de 115.000 plaatsen in het immense Ber- nabeustadion bezet zullen zyn als tenminste de Spaanse pers zo paraat zou willen zijn om in zijn kolommen van zijn belangstelling te getuigen. De beide sportbladen Marca en As. tezamen goed voor 50 pagina's sportnieuws, keuren ech ter op maandag de finale nog geen letter waardig. In het door agres- iteve windvlagen afgekoelde Ma drid staat het beslissende cuptref- fen dan nog geheel in de schaduw van de benefietwedstryd die Real avond zyn voormalige vedette Perenc Puskas aanbiedt. Hemel -ovale aandacht daarom voor Reals tegenstander Rapid Wien. waar de Spanjaarden nog niet vergeten zijn dat het dit seizoen Real Ma drid in het Europa-cuptoernooi uit schakelde. Zo belijdt Madrid zijn adoratie voor het eigen Real, een ploeg die volgens Estellez „in de hemel verdient te spelen, tenminste als er daar gevoetbald wordt". Andere Spanjaarden redeneren nauwelijks minder bewogen, wie j het duel tussen Ajax en Milan ter 1 sprake brengt, krijgt niet de indruk dat hier sprake is van een volk dat vrij is van uiterst patriottische voetbal-opvattingen. Alom weer klinkt: „Real speelt het mooiste voetbal. Dus hoort het in de finale". En Estellez vraagt: „Zegt u nu zelf: wat moeten we hier in Madrid eigenlijk met zo'n wedstrijd?" Dominguez, de op twee na machtig ste man bij Real Madrid is nauwe lijks een andere mening toegedaan, al brengt hy vanuit zyn hoge functie enige diplomatie over. Terzijde van Reals sprookjes achtige schatkamer beweert Do minguez: „Natuurlijk achten wy het een eer dat deze wedstrijd op j ons veld wordt gespeeld. Maar daar houdt het dan ook wel mee op". Dominguez is bereid zyn commen taar met een kansenberekening af te sluiten. „AC Milan is een wat betere ploeg. Het bezit de beste mogelijkheid om de cup te ver overen. Maar toch durf ik niet te zeggen dat dat ook gebeuren gaat. Ajax heeft een goed elftal. Het ver schil tussen de beide teams is niet zo erg groot. En juist in zo'n wed strijd kunnen die verschillen hele maal verdwijnen. Onderbussen blijft na één dag Ma drid niet onopgemerkt dat vele Spanjaarden de mening van Do minguez allesbehalve delen. Taxi chauffeurs bijvoorbeeld die per definitie als de spreekbuizen van het volk mogen woi'den be schouwd, verstrekken zonder mankeren eensgezinde uitspraken in voor Ajax uiterst bemoedigen de geest: „Ajax zal met zijn jon ge en atletische ploeg de wedstrijd zeker winnen". I Van de kenners hoeft Ajax het ech- I ter niet te hebben. Miguel Munoz, Real Madrids hoffelijke trainer, wenst om te beginnen al bekend te maken dat „ook onze supporters er toch maar wat op loskletsen." „En." zo verduidelijkte Munoz. „Spanjaarden hebben gewoon een hekel aan Milan. Ze houden niet van het defensieve spel van de Ita lianen. paarom prefereren ze Ajax, dat ze kennen als een aan vallende en zeer energieke ploeg. Dat zal ook woensdagavond in het stadion te merken zijn. De Span jaarden zullen Ajax steunen. De voorbeschouwing van Munoz zelf dan. Hij zegt: „Ik kan moeilijk aannemen dat. Ajax zal winnen. Milan heeft niet alleen een bijna ideaal samenwerkende verdedi ging. Het verstaat ook de kunst om pefect. aan te vallen. Milan lykt, omdat het vanuit de verdedi ging speelt, traag aan te vallen. De tegenstander verkijkt zich daar op. Milan werkt met versnellin gen. Het zoekt de situaties waarin het ineens zo bliksemsnel op treedt dat bijna elke defensie in de war raakt". Zo waarderen in deze dagen velen in Madrid de klasse van Milan. Bjerregaard, de Deense prysschut- ter van Rapid Wien bijvoorbeeld tijdens de training voor het duel tegen Real: „Ajax is een goede ploeg. Maar het is niet beter dan Celtic of Manchester United. Daar om gaat het verliezen. .Als zove- len ziet zijn mede-aanvaller, de Oostenrijkse internationaal Anton Fritsch, slechts één sluipwegge tje waarover Ajax naar de victo rie* kan snellen. „De Italiaanse verdediging is alleen te pakken door briljant individueel werk. Cruijff zou voor zoiets kunnen zor gen. In ztfn beste ogenblikken is hij beter dan Best of Johnstone." Zo worden in Madrid vele mogelijk heden open gehouden. Onvoorwaar delijk vertrouwen geniet Ajax echter bij zyn volgelingen, luimig gestemde gelovigen die sedert gis teren Madrid binnentrekken. ROTTERDAM (ANPi De Rot terdammer Tjabbe Ras is gisteren winnaar geworden vain de wedstrijd om het Nederlandse kampioenschap snelwandelen over 20 kilometer op de sintelbaan aan het Lange Pad in Rotterdam. Ras maakte een tijd van 1 uur, 41 minuten en 5 seconden. Van 't Hof, Vuurpijl, Van Leeuwen en veteraan Jan Cys waren de voornamste concurrenten van Ras. Van hen bood 't Hof nog het. lang ste tegenstand. De uitslag is: 1. Ras (RWV, Rotterdams 1.41,05, 2. Van 't Hof (LAT. Amsterdami 1.42.17, 3. Vuurpijl (RWW) 1.45.24. Een toestel dat zelf „koffie" zegt Zonder dat er een menselijke stem aan te pas komt Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 (Door Johan Cruijff) Velen denken dat het by Ajax de laatste weken niet loopt. Ik attendeer die pessimisten dan slechts op ons eerste halve urn- tegen ADO. De aanval, zonder mij. was niet te stoppen. Vooral Keizer had zyn avond. Na rust deed ik voor hem mee. Ik heb me nauwelijks laten zien, dat is waar. Maar de blessure van Keizer, die echt geen comedie maakte, alarmeerde ons. We pasten daarna wel op. Er stond immers toch niets meer op het spel. Wij beschouwdende wed strijd tegen ADO als een nuttige oefenpartij voor woensdag. Ja, woensdag, de Europa- Cupfinale tegen AC Milan. Vo rige week vroeg een Italiaanse journalist me wat ik van onze kansen dacht Ik heb hem ge antwoord dat ik somber was gestemd. AC Milan heeft ne gentig procent kans dat het de beker pakt, zei ik hem dood ernstig. en wy in het gunstigste geval tien. Natuurlijk meende ik er géén woord van. Maar ik wilde hun gevoel van superiori teit slechts vergroten. Laten ze ons maar onderschatten. In werkelijkheid geloof ik in een fifty-fifty verdeling. Waarom niet? Wij zijn toch ook in de fi nale gekomen. Sinds de neder laag tegen Spartak Trnava wordt er nogal geringschattend over ons gesproken. Wat een onzin. Is iedereen opeens ver geten wat we tegen Benfica heb ben gepresteerd? Ik durf te zeggen dat een Ajax-in-topvorm tot meer in staat is dan een Manchester United op zyn best. In Manchester speelde AC Milan zwaar defensief. Ik ben ervan overtuigd dat het ons morgenavond precies op dezelf de manier aanpakt. De Italia nen kunnen niet anders. Die verdedigen uit. thuis, op de training, hun leven lang. Ze blijven met zeven, acht man hangen, proberen de nul vast te houden. Het uitspelen van de bal die uit de verdediging op ruimen doen ze meesterlijk. By Spartak in Trnava hebben wy géén ogenblik goed uitge speeld Daarom bleven die Tsjechen maar drukken. Dat zal AC Milan niet overkomei) Die achterhoede wordt altijd wei even ontlast. Ondertussen moet dan de driemans-voorhoe- de een goal proberen te maken Als AC Milan sterk wordt te ruggedrongen. is Hamrin het gevaarlijkst. Wanneer het iets je opkomt, zal het Prati trach ten te lanceren. Die heeft mis schien moeite een bal lang in bezit te houden, maar hy scoort opvallend simpel, een on-Ita- liaanse eigenschap. En als AC Milan met 1—0 voorstaat, hoef je er niet meer op te rekenen dat het 11 wordt. Wy in de voorhoede krijgen morgen gegarandeerd negentig minuten lang een mannetje naast ons. Dat is de specialiteit van AC Milan. Maldini. de as sistent van Rocco, is na AZ— Ajax tot de conclusie gekomen, dat ik niet gewend ben aan een consequente bewaking. Een on gemotiveerde uitspraak. Tegen GVAV en Sittardia om er maar twee te noemen, zit je cipier zowat op je lip. Tegen Neuren berg had ik ook steeds een blok aan het been. Verder viel het in de Europa-Cup wel mee. Ik ver wacht in de finale Anquiletti als schaduw. Het hangt er natuur lijk vanaf, hoe myn opdracht luidt. De laatste weken ben ik myn styl een tikje aan het wy- zigen. Ik ontvlucht meer en meer de spits en wyk naar links uit. Michels zegt af en toe wel tefcen me dat ik meer myn plaats moet houden. Maar als ik morgen mag zwerven, wordt, lijkt me, Anquiletti mijn „kleef- pleister." Een snelle back, met een goede techniek. Hy zal wel hard zyn, maar welke verdedi ger is dat tegenwoordig niet. Dubbele taak Onze defensie heeft, dacht ik zo. een dubbele taak. Naast ver dedigen moet de achterhoede pe netreren. Kyk. uit die lyn kan het gevaar komen. Want de ver dedigers in de achterste lijn zyn de enigen, die gespaard blyven van de attente en scherpte man dekking. Celtic en Manchester United hadden dat ook wel door, Maar zy varieerden niet. Als zy tien ballen voorzetten, gebeurde dat op identieke wy- ze Wy mogen beslist niet die fout overnemen. Want dan zijn we kansloos. Anders zeker niet. Michels heeft Italiaanse journa listen verteld, dat hy Spartak Trnava technischer vindt dan AC Milan. Ik ben het met hem eens. Alleen die nooit verslap pende bewaking, die kan je op breken. Je raakt gauw geprik keld en wordt dan onrustig, Mi lan is daar op uit. Dat wil ons zijn eigen spelsysteem opdrin gen. Velen zyn sceptisch over onze mogelykheden. Ze gaan af op onze laatste wedstryden. Maar ik heb dat in het begin al be nadrukt wy hebben geduren de enkele weken met een aan tal systemen geëxperimenteerd, dat wellicht bruikbaar is voor de finale. Er heerst óók onbeha gen over onze achterhoede. Het is best mpgelijk dat zy minder geconcentreerd was. Maar mor gen zul je die verschynselen ze ker niet bespeuren. Wees even min ongerust over Vasovic. Ik ontdekte in de wedstryd tegen ADO weer wat zaakjes by hem. die ik een tUd heb gemist. Ik zelf ben eveneens wel zo onge veer genezen. Beide blessures, kuit en knie. zijn nog pynlyk. maar ik heb woensdagavond wel iets anders aan myn hoofd om daaraan te denken. Verve lend is, dat ik al ruim een week grieperig ben. Als ik maar iets doe, ben ik moe. Ik heb al een paar injecties gehad, maar die hebben tot op heden niet gehol pen. MADRID (GPD) Nereo Rocco, de grimmige zwaarge wicht-manager van AC Milan laat zich een glaasje anisette in schenken ter afsluiting van een copieus diner en zich een forse Braziliaanse sigaar aanreiken door de eigenaar van het hotel en is dan bereid te praten over voetbalzaken, die betrekking heb ben op de voorhanden zijnde Europa-Cupfinale. De dokter van de Milanese ploeg, de heer Monti, fungeert als tolk, omdat Rocco slechts gebrekkig vreemde talen spreekt. De Italiaanse veldheer, die over zijn blauwe overhemd vurig rode bretels draagt, is in een zonnig humeur. Hij is zelfs bereid zijn opstel ling voor woensdag prijs te geven, maar onder voorwaarde dat eerst de vermoedelijke Ajax-formatie voor hem op papier wordt gezet. Dan schrijft hy, (kijkend dooi- I volgen nu het hier geen twee wed- zijn leesbril, waarvan het ene glas ernstig is gebarsten) zyn elftal voor de grote strijd op een blocnote. In orthodoxe opstelling van 1-2-3-5: Cu dicini - Anquiletti en Schnellinger - Rosa to - Malatrasi en Tra pa toni Hamrin, Lodetti, Sormani, Rivera en Prati. Dat wil in de praktijk zeg gen. dat Anquiletti, Rosato, Malatra si en Schnellinger de verdediging van vier zullen vormen en Trapato ni en Lodetti het middenveld zul len bezetten. Roberto Rosato volgt ongetwyfeld Johan Cruyff op de voet, hoewel Rocco dat heftg ont kent. Hy schudt driftig het zware hoofd: „Nee, nee, geen speciale be waking door Cruyff". Aanvallend De opstelling van Giovanni Tra patoni in de plaats van Maldera geeft duidelyk de aanvallende ten dens aan, die Rocco zal volgen in de- 6tryden betreft. Maldera is te defen sief ingesteld voor zo'n wedstrijd en daarom werd de voorkeur gegeven aan Trapatoni. Ook de Zweed Kurt Hamrin reeds 35 is dus weer van de par ty, hoewel hy in de strijd tegen Manchester United tegen een waar schuwing aanliep. Volgens Rocco was die niet terecht gegeven. In ie der geval heeft het opschryven van de Zweed dus blykbaar geen consequenties gehad. De Milanese manager wil nog wel eens even benadrukken, dat de laat ste competitiewedstrijden van Ajax, die door Maldini zyn geobser veerd, niet de ware kracht van de Amsterdammers naar voren heeft ge bracht. Nee, daardoor heeft Rocco zich niet op een dwaalspoor laten brengen. Hy laat doorschemeren, ter wyl hy enige zware halen aan zyn sigaar doet. dat hy Ajax een ge- i finalewedstryd. Wel aat moeten vaarlyke tegenstander vindt. Vooral omdat het hier een internationaal nog vry onbekende ploeg betreft te gen wie het roemruchte AC Milan veel te verliezen heeft. Rocco staat dat duidelyk voor ogen en hy ge looft er niet in, dat zyn ploeg de gedoodverfde winnaar is. Rocco verwacht verder in het Ber- nabeu-stadion veel minder steun van eigen landgenoten dan Ajax. „Wy komen waarschyniyk nog niet tot een derde van het aantal Ne derlanders, maar de onzen maken ongetwyfeld veel meer lawaai". Hoffelijk AC Milan arriveerde tweede pink sterdag om 12 uur op het vliegveld by Madrid. De spelers toonden zich zeer opgewekt en hoffalyk. Veel meer voorkomend eigenlijk dan de Ajacieden meestal, die de speel kaarten maar moeilyk kunnen 'late*, rusten. Rivera byvoorbeeld nam er alle tyd voor om in het Frans of het Engels vragen te beantwoorden. Maar hy verontschuldigde zich. dat hy eigenlijk maar bitter weinig af wist van de verrichtingen van Ajax. .Het enige dat ik tot nu toe van uw ploeg heb gezien, is een stukje van de wedstryd tegen Spartak Trnava op de televisie. Ja, van Cruyff en Keizer heb ik natuurlyk veel gehoord. Dat zyn ongetwyfeld knap pe voetballers. En over het resultaat van woensdag, dat kan alle kanten uit. Het zal, dacht ik, een gélyke strijd worden". AC Milan heeft er de voorkeur aan gegeven de stryd ver buiten het drukke Madrid, in de bergen van de Sierre de Guadarrama af te NEREO ROCCO wachten. Per toeringcar werd de tocht naar het fraaie hostal Archi- prestes de Hita in Navacerrade. vlak boven een geweldig stuwmeer gele gen, ondernomen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9