Linkse politici aan macht in Soedan uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost Zweedse graaf bouwt Biafra 's luchtmaeht op VERSTOPPING? Gesteund door het leger i i GEVECHTEN IN „ZONE" Hongaren moesten tegen wil aan invasie meedoen „Hercules" kwam niet verder dan Kanaaleilanden OP WEG NAAR AMERIKA sparen... verstandig en handig INDONESISCHE COMMUNISTEN GAAN WERKEN PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 27 MEI 1969 CAIRO (Reuter, AFP) In Soedan heeft een revolutionaire raad gisteren de macht overgenomen door een staatsgreep die klaarblijkelijk zonder bloedvergieten is verlopen. De raad, die negen militairen en één burger omvat, vormde onmiddellijk een nieuwe regering van 23 leden onder leiding van de 53- jarige Aboer Bakr Awadallah, een linkse politicus die tevens president van het hooggerechtshof was. In Damascus werd in linkse krin gen vernomen, dat de nieuwe Soeda- nese machthebbers socialisten zijn. Men verwacht in de Syrische hoofdstad dat het nieuwe bewind in Soedan een politieke koers zal vol gen, die lijkt op die van Egypte. Syrië en Irak. die tevens minister van Defensie en opperbevelhebber van de strijd krachten is geworden en tot gene- raal-majoor is bevorderd. Aboe Bakr Awadallah is de enige burger in de raad en zal als schakel tussen de militairen en de regering optreden. Hij is ook minister van Buitenlandse De in 1915 geboren Aboe Bakr Zaken. Awadallah heeft in 1964 een belang- De nieuwe regering, die uit twee rijke rol gespeeld bij het afzetten officieren, vertegenwoordigers van van het militaire bewind van gene- alle politieke stromingen en een raai Abboed. dat zes jaar het land aantal hoogleraren is samengesteld, had bestuurd. Hij kreeg toen het beloofde de veertien miljoen Soeda- premierschap aangeboden, maai- be- nezen een „beter en vrijer leven" na dankte, omdat htf de voorkeur gaf dertien jaren van ..partijtwisten en aan een functie bij de rechterlijke reactionaire invloeden." In het Soe- macht. Als opperrechter had hij een danese leger is direct na de staats- zeer grote invloed. Hij was ook de greep een ingrijpende reorganisatie leider van de Nationale Unie-partij, j uitgevoerd, waarbij twaalf kolonels General Motors vvaars^.nvt eigenaars van bestelauto's WASHINGTON (APP) - De Ame rikaanse autofahrieken General Mo tors hebben de eigenaars van onge veer 150.000 bestelwagens gewaar schuwd, dat de wielen van deze voer tuigen kunnen bezwijken als het. aangegeven laadvermogen wordt overschreden. Het gaat om de mo dellen GMC 1960-1965 en Chevrolet van driekwart ton. Volgens de directeur van het Amerikaanse federale bureau voor de veiligheid op de weg, Robert Bren ner. heeft General Motors deze brief doen uitgaan, nadat het mi nisterie van Verkeer had gedreigd, de onderneming te verplichten om de karakteristieke zwakheid van deze modellen te onthullen. Overigens was bij het onderzoek tot dusver niet gebleken dat de wielen gebreken vertonen. General Motors heeft laten weten, dat er nog nooit een wiel is bezwe ken van een voertuig, dat niet over belast was. De fabriek raadt de eige naars van de betrokken bestelwagens eohter toch aan, op haar kosten de wielen te laten vervangen, als zij van plan zijn hun voertuig zwaarder te beladen dan het. aangegeven ver mogen. ADVERTENTIE die is samengegaan met de Demo cratische Volkspartij. Deze nieuwe partij veroverde bij verkiezingen in mei van het vorige jaar de meeste zetels. Aboe Bakr Awadallah had zich al kandidaat gesteld voor de presi- en twee majoors zijn betrokken. Arabisch Premier Awadallah zei gisteren in een radiotoespraak dat Soedan eco nomische, culturele en militaire ban- dentsverkiezingen. die begin volgend den wenst met al]e Arabische broe- jaar zouden worden gehouden. Het derlanden Het steunt de Arabische nieuwe bewind heeft bepaald dat er Liga als doelmatig middei om te ko eonder toestemming vooraf geen by- men eenheid van alle Arabische •enkomsten mogen worden gehouden landen. De premier schaarde zich of publikaties mogen verschijnen achter Egypte en de strijd van dit van politieke aard. bieren zouden worden onderdrukt. In hetzelfde jaar vonden bloedige STOCKHOLM fReuter» Tijdens de invasie van Tsjecho-Slowakije in botsingen plaats tussen de neger- .j Honga„^ gering niet dat haar troepen daaraan stammen en het islamitische noor- den. De opstand werd bedwongen, waarna een massale vlucht van zui delijken naar de omliggende landen volgdei land tegen de bezetting van Egvp- 'Ongedeerd De afgezette premier Mohammed Mahgoeb zou ongedeerd in zijn wo ning verblijven evenals president Ismail el Azhari. Voorzitter van de revolutionaire raad van kolonels en majoors is kolonel Jaafar el Nimeiry deelnamen. Pas volgende ochteno vernam zij dat uit radio-uifczendin gen. Het nieuws leidde tot een storm ach tig debat en een crisis in het kabinet. Dit schrijft de linksgerichte Zweedse auteur Nils Lalander ir zijn boek „Socialisme met een men selijk gelaat", dat de gebeurtenissen in Tsjeaho-Slowakije behandelt. Vol gens Lalander hadden betrouwbare kringen in Praag dit meegedeeld aar een koerier van de Zweedse commu nistische partij. Hongarije had ge weigerd mee te werken aan een be zetting van Tsjecho-Slowakije, maai de Hongaarse troepen waren eenvou dig door het opperbevel van het Warschau-pact de grens over gt- stuurd, aldus de sahrijver. Lalander zegt voorts nog dat een speciale rechtbank onder leiding van al vóór de invasie de terdood-veroorde ling van Doebtsek en de zijnen had zee"'stukken 1 voorbereiid- Door de vastberaden voornamelijk wonen, dooi- d e Ara- (ADVERTENTIE) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen k|A||D|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt zei lYwUfill-MA LONDEN (Reuter AFP) Er be staat geen hoop. dat de Amerikaan- tisch gebied. De werkloosheid zal grondwerktuigkundige Paul worden bestreden. de levens- Adams Meyer, die er in de nacht standaard verhoogd en er zal een van donderdag op vrijdag vandoor vreedzame oplossing worden gevon- ging met een Hercules-vrachtvlieg- Moskou-eetrouwe Alois Indra den voor „het vraagstuk van het tuig. nog in leven is. Zaterdagavond ,zS^r zuiden." (Begin 1965 al eisten de haalde een Brits hefschroefvlieg- zuidelijke provincies afscheiding, tui® nabij de Kanaaleilanden op 36 omdat de negerstammen, die daar van Alderney uit op van een reddingsvlot dat blijkens de kentekens behoorde tot de uitrus ting van het grote Amerikaanse toe stel. Eerder waren al wrakstukken en olievlekken waargenomen in het gebied waar Meyer, die slechts eni ge ervaring had met lichte vliegtui gen. van de radarschermen ver dween. De 23-jarige sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, die op de Amerikaanse luchtmachtbasis Mil- denhall in het oosten van Engeland ln het toestel klom. had 'even tevo ren nog radiocontact met zijn vrouw gehad. Meyer had naar zijn vrouw in Virginia iV.S.i willen vliegen. Hij was voor vier maanden in Engeland en zou in juni weer naar huis gaan. houding van president Swodoba r.a de inval was de uitvoering van dii. plan niet doorgegaan. WEERRAPPORTEN lilt redactie gezet De Russische dichters Jewtoesjenko, Aksionow en Rozow zijn ontslagen als lid van de redactie van het letterkundige blad Joenost, dat de schrijversbond ten behoeve van de jeugd uitgeeft. Het ontslag zou zijn gegeven op verzoek van het secretariaat van de schrij versbond. omdat de betrokkenen niet voldoende zouden hebben deelgeno men aan het redactiewerk. Laird bi Brussel De Amerikaan se minister van Defensie. Laird. heeft gisteren in Brussel besprekin gen gevoerd ter voorbereiding van de vergadering van de ministers van Defensie van de NAVO. woens dag as. in Brussel. Hij sprak met de Amerikaanse vertegenwoordigers bij de NAVO en met generaal Lem- nitzer. de NAVO-bevelhebber in Eu ropa Van hedenmorgen 7 BI ir. 1 a~ a f* ta a Amsterdam onbew. 16 6 0 De Bilt onbew. 16 5 0 Deelen onbew. 16 7 1 Eelde onbew. 18 6 0.2 Eindhoven licht bew. 17 6 2 Den Helder onbew. 15 8 0 Luchth. R'dam onbew. 16 9 0 Twen-te onbew. 16 6 1 Vlisslngen licht bew. 16 10 0 Zuld-Llmburg licht bew. 16 6 1 Aberdeen zw. bew. 10 7 28 Athene half bew. 27 17 0 Barcelona mist 20 12 0 Belgrado zw bew. 26 14 0 Berlijn half bew. 22 10 19 Bordeaux regen 19 12 9 Brussel licht bew. 17 8 0 Frankfort onbew. 15 4 7 Généve zw bew. 18 5 0 Grenoble zw bew. 10 5 0 Helsinki onbew. 20 6 0 Innsbruck onbew. 22 4 8 Kopenhagen regen 16 9 0.1 Lissabon zw. bew. 17 12 8 Locarno zw bew. 16 9 38 Londen half bew. 16 8 0 Luxemburg zw. bew. 15 Madrid geh bew. 19 12 0 Malaga zw. bew. 23 12 0 Mallorca zw bew. 24 13 0 München onbew 16 6 5 Nice zw bew 20 11 0 Oslo onbew. 23 7 0 Parijs regen 17 6 5 Rome zw bew. 24 13 0 Stockholm onbew. 19 16 0 Wenen regen 27 12 3 Zürlch mist 13 6 4 Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,— premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20°/o (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,— Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming. Postbus 51, Den Haag.y^N GWJEffl Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zendin» i Spr. dhr. J. Zeegers, 8 uur nam. Doopsgezind Centrum (Pieterskerk, straat 1) Leidse Aussurantleclub sdm dhr. L. Ph. Vos over „De praktijk vin de rechtsbijstandverzekering" 8 U1J. nam. Kennedyln. Renault-vakantieshow i# uur voorm.- 10 uur nam. Waaggebouw Bevolkingsonderzoek I T.B.C. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Kantine Politiebureau Afscheid in. specteur J. L. Arbouw 4 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal).zn. tlng Bouwfonds Ned. Gemeenten 7.1 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) spreekuur chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam Witte Singel 25: openbare vergade. I ring van Leefbaar Lelden. 8 uurnantl WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur i ciale raadsvrouw 4-6 uur nam. Voorschoten K. en O. Kasteel Dul. venvoorde. Excursie met concert 7 uur nam. Waaggebouw Bevolkingsonder zoek T.B.C. 9-12 uur voorm. en 2-4.30 uur nam. DONDERDAG Micro-theater (Vestestr 40) imp,. Cafe „Eigenzorg" Ledenvergadering Coop. Ver. voor Uitvaartverzorging f uur nam. LEIDSE BIOSCOPEN STOCKHOLM/ OWERRI (GPD. lopen weken aanzienlijke strategl- Reuter, AP) De echtgenote van de sche winsten kunnen boeken. Bia- bekende Zweedse piloot Carl Gustav fraanse troepen zijn in de afgelo- von Rosen heeft Nigeriaanse bench- pen week in de aanval gegaan. Inga ten bevestigd dat onder leiding van de Bendeweg en in de sector Elele haar man luchtaanvallen zijn onder Het Brit-se Hoge Commissariaat, de nomen op Nigeriaanse vlieg- Amerikaanse ambassade en het In- velden bij Port Marcourt en Benin, ternationale Rode Kruis is om me- Volgens Biafraanse berichten zou- disch personeel verzocht, ter opvan- den twee Mig-straaljagers en een ging van de steeds grotere worden- Iljoesjin-28 bommenwerper bij deze 1 de stroom gewonde Nigeriaanse mi- aanvallen vorige donderdag zijn litairen. CASABLANCA (AP. Reuter) De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl heeft gemeld dat hij zicii vaardigd» met zijn papyrusboot Ra op onge veer 120 myl uit de Marokkaanse kust bevindt en dat alles wel is aan boord. Heyerdahl vertrok zondagochtend met de Ra en een zevenkoppige be manning uit de Marokkaanse ha venplaats Safi. Een groep roeiers trok het schip de Atlantische Oceaan op en plaatste de boeg van het schip ln de richting van Amerika. Heyerdahl wil met zijn overtocht in de papyrusboot over de Atlantische Oceaan aan tonen dat ten tijde van de Egyptische farao's de Foenioiërs in staat waren naai- Amerika over te steken en dat zo de cultuur van de Inca's en de Azteken in Zuid- en Midden- Amerika door de Egyptische beschaving werd beïnvloed. Vele deskundigen betwijfelen het of de Ra het wel drie tot vier maan den op zee zal uithouden. Heyerdahl verwacht die tijd nodig te hebben om dc 8.000 kilometer af te leggen. De zondag en maandag heeft, zich een verhoogde vijandelijke activiteit del van vaartuigen die ongeveer 5.000 1 voorgedaan in de gedemilitariseerde jaar geleden in Egypte werden ver- j 7X)nei die Noord_ en Zuid-Vietnam teveel water zullen op- vail elkaar scheidt. By één van die nemen. Heyerdahl zelf noemde gis teren de navigatie het grote pro bleem. De stuurinrichting gemaakt aan de hand van afbeeldingen uit de pyramiden zijn sinds die tijd nooit meer gebruikt. BBehalve Heyerdahl bevinden zich aan boord een Ameri kaanse stuurman, een Egyptische on derwaterfotograaf. een Russische arts, een Italiaanse fotograaf, een Mexicaanse antropoloog en een pa pyrusboot-deskundige uit Centraal- Afrika. Heyerdahl werd bekend door zijn tocht met de Kon-Tiki, een vlot van balsa-hout- waarmee hij in 1947 met vijf metgezellen zich liet drijven van de Peruviaanse haven Callao naar een eiland bij Tahiti in de Stille Zuidzee. Hij bewees daarmee zijn stelling dat deze eilanden vanuit Zuid-Amerika zijn bevolkt. De Ra is uitgerust met radio en enkele moderne navigatiemiddelen. Aan boord is een ton water, gedeel telijk opgeslagen in geiteleren zak- gevechten in dat gebied zyn acht Amerikaanse mariniers gedood en werden er 24 gewond. Sinds 1 no vember van verleden jaar. de dag waarop president Johnson bevel gaf het bombarderen uit de lucht van Noord-Vietnam te staken, is in de gedemilitariseerde zone 130 maal SAIGON (APi De afgelopen melding gemaakt van gevechten, uit gelokt door de communisten. De Amerikaanse verliezen aan doden en gewonden in dat gebied zijn in de afgelopen paar dagen het hoogst ge weest sedert de genoemde da tum. Een voorwaarde van het staken i vuil cte luchtbombardementen van Russische makel-]. Dagelyks worden ook nog vluchten uitgevoerd ter vernietiging van brug gen en vliegvelden. Volgens welingelichte zijde in La gos hebben de Biafranen de afge- vernietigd. De bombardementen werden uitge voerd door kleine toestellen van het type MFT-9b. die in Malmö in Zwe den werden gebouwd door een doch teronderneming van de Saab-auto- fabrieken. De graaf bestelde de toe stellen via een stroman ni Parijs en daar werden ze ook bemand door Zweedse piloten die hy tydens zyn verblijf in zyn vaderland had ge contracteerd. Graaf von Rosen maakte naam door zijn voedselvluchten naar Biaf- ra. Jaren geleden heeft hy ook de luchtmacht van Ethiopië opgebouwd. De vyf toestellen waarmee Biaf ra weer een luchtmacht heeft gekregen werden in Parijs gedeeltelijk omge bouwd tot gevechtstoestellen. Elk vliegtuig is voorzien van een raket- afvuurinstallatie waarmee in totaal twaalf raketten kunnen worden af gevuurd. De toestellen werden ge demonteerd verstuurd naar een vlieg veld in de buurt van Libreville in Ga bon waarna men begon met oefen- vluchten. De operatie die onder de naam „Biafra's Baby" wordt uitge voerd richt zich voornamelijk op de vernietiging op de vernietiging van de Nigeriaanse luchtmacht, be staande uit bommenwerpers en geweest dat de noordelijken de ge- demilitariseerde zone zouden reapec- teren, maar Hanoi heeft zich van deze niet-officiële afspraak nooit j bijster veel aangetrokken. Volgens een correspondent van het Engelse blad Sunday Telegraph stromen nog steeds Franse wapens Biafra binnen. In de hoofdstad van Gabon. Libreville, liggen duizenden tonnen wapens opgeslagen om de ko mende maanden verstuurd te wor den. De voorraden omvatten o.m. munitie die Franse agenten eerder dit jaar in Bulgarije hebben ge kocht. Volgens autoriteiten van de Nige- rië hebben Biafraanse militai ren meer dan twee weken geleden elf Europese functionarissen van olie maatschappijen gedood en 18 func tionarissen gevangengenomen. De autoriteiten zeggen over een getui genverklaring te beschikken dat de Biafranen het vuur haden geopend op een caravan nabij Kwale aan de rivier Niger waarin de oliefunctio narissen zich hadden verscho len. Een afgezant van Paus Paulus heeft na besprekingen in Biafra ver klaard dat 18 oliefunctionarissen zich veilig en wel in Biafraanse handen bevinden, maar dat niets bekend is over het lot van de vermisten. Tito Jarig President Tito van Joego-Slavië heeft zondag zyn 77-ste verjaardag gevierd. De Joegoslavi sche leider woonde zaterdagavond een speciaal programma by in het -Paleis van de jeugd" waarin ook een gedeelte van de musical „hair" werd opgevoerd. Tito, die er jonger uitzag dan 77 jaar, genoot duidelijk van deze avond met de jeugd. ADVERTENTIE experts zijn van mening dat het de ken..dadels en noten, gedroogd vlees ongeveer 200.000 rietstengels waaruit en honing. De bemanning aal zich de boot is opgebouwd (naar het mo- I verder voeden met verse vis. I Camera: „The happiest millionaire a.l. Dag (beh. woe) 2.30, 7. 9.30' Pmkst.dagen 4.30. 7. 9.30. Nachtvoorii do, vr, zat: „Finale ln Berlyn", 18 ir 23.30 uur. Kindervoorst, pinksteren tn wo: „Dik Trom en het circus", a.l. 2.30 uur. Lldo: „Vuil spel", 18 Jr. Dag. 2.30, T 9.15. Pinksterdagen ook 4.45. Luxor: „Rosemary's baby", 18 Jr. Du 2.30, 7, 9.15. Pinksterdagen ook 4.30. Rex: „Tarzan en de Jungle boy", 14 J Dag 2.30, 7, 9.15. Pinksterdagen ooi 4.45. Nachtvoorst, vr. en zat. 23.30 u. ,De onbevredigden", 18 Jr. Stdlo: „The Beatles' yellow submi- rine", 14 Jr. Dog. 2.30, 7, 9.15. Pinkster- dagen ook 4.45. Trianon: „Casino royale", 14 Jr. Du. 2.30, 7. 9.16. Pinksterdagen 2.16, 4$ TENTOONSTELLINGEN Galerie Van der Vllst: Don Vn-, melre (marionetten), Lucas Goud zwaard (poppen), Paula Dietz (wand kleden), Guy van Hardengroek (kera miek). Ronnie Meerts (grafiek), dl» dag t/m zaterdag 9-6 uur (t/m 14 itj. nl) Heuff, Wassenaar: Kees Maka (na gelaten werken), maandag t/m sat« dag 10-6 uur, bovendien dinsdagaTom 8-10 uur (t/m 28 mei). De Lakenhal: Expositie Bram gart (schilderijen en gouaches). da«.f leks 10-17 u. .zondags 13-17 u. (told 26 mei). Molenmuseum „De Valk" (Daniitt van 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Zon- dag 15 uur nam Maandags gesloten. Jeugdmuseum (Hoogl. Kerkgracbtl Expositie „Colourform" (uitsluiten; maandag en woensdag van 8-10 nam.) De ijakenhal. Dag. 106 uur: axi 16 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ei penburg 28); Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.: zond. 15 uur nam RIJksmuseun vooi olkenkundi (Steenstraat 1) dag. 105 u.: '«ion dags 1—-R uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend mus dag tot ei met vrijdag 9 uur voorat- di 5 u. nam. zon. en feestdagen 1- k uur nam Rijksmuseum voor de geschieden) der natuuiwetenschappen Dag. 10- uur, zond 1—4 u«r AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok. Rapenburg 24807. Apotheek R van Breest Smallenbui te Leiderdoro, Apotheek Voorschotel» de Oegstgeestse Apotheek zyn geopenl DINSDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nleui Rotterdams Topeel: „Hlppolytus" w Euripides. Paviljoentheater. 20.15 uur: neelgroep Studio: „De tuin der lu- ten" van Fernando Arrabal. WOENSDAG K011. Schouwburg. 20.15 uur: Zulde ïyk Toneel Globe: „Ceremonie vooreo vermoorde neger" van Fernando Ai» bal. Circustheater, 20.00 uur: Ned. Op' rastlchting: „Hansel und Gretel" «1 Engelbert Humperdinck. Paviljoentheater. 20.15 uur: Toneel groep Studio: „De tuin der lusten"»» Fernando Arrabal. DONDERDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haijjj Comedie: „De humorist" van John Os borne. Circustheater, 20.00 uur: Ned. Ope rastichting: „Hansel und Gretel" val Engelbert Humperdinck. Paviljoentheater, 20.15 uur: To neelgroep Studio: „De tuin der lw ten" van Fernando Arrabal. DJAKARTA (ANP) Ongevei 800 van de 4000 communistische f vangenen in Djakarta zullen te W gesteld worden op het eiland Boert ten oosten van Celebes, zo is W militaire zijde in Indonesië meflï» deeld. Deze communisten, die 4 laatste zes maanden onderricht ffl' in de Indonesische pantjasöij staatsfilosofie, zullen gaan werken el de plantages van dat eiland, tezafflf met „bekeerde" communisten Java. Volgens deze militaire I*0® had de procureur-generaal besloW tot tewerkstelling van deze „bekff' den", omdat de voeding van 120.000 communisten, die sinds staatsgreep van 1965 in Indon»1* gevangen zitten, een zware staf5- last betekent.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2