gevaar WAARSCHUWING! Vennen lopen Paus zou aanvulling „Humanae Vitae" in oorbereiding hebben Duvalier ernstig ziek DREEF ELTAX Dit is de laatste week voor het inwisselen van de Midza spaarkaarten. De inleveringstermijn sluit op 31 mei 1969. oo Vuurgevechten tussen Noord en Zuid-Korea koningen heeft ieuwe bisschop: J. B. Möller Finse geleerden ontcijferden Harappa - schrift Gevangenisoproer in Perugia vrij snel bedwongen Europaprijs van Oostende voor schilder Bogart Kunstschilder Alma overleden In vijf weken 69 infiltranten ARC-LFC 5-3 Pluim voor Castra om gekomen TOONKAMERS MIDZA COMITÉ - LEIDEN. - DINSDAG 27 MEI 1969 kïaj, hetp in c, weti wordt mge Idea: te in t Is LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze correspondent) HOME i GPD) Er zyn aanwij zen dat Paus Paulus eerlang een pullende uitspraak zal doen in de encycliek Humanae Vitae. Kardinaal Taracon, aartsbis- :op van Toledo en primaat van anje, heeft in een rede tot een rierdital geestelijken van zijn bis- geoi verklaard dat de paus een ver ruig inzake die encycliek in voor- olliei riding heeft. ?gemo id; is mogelijk dat de inhoud daar in grote trekken zal overeenko- met wat pater Perico heeft ge in het laatste nummer van maandblad van de Milanese Je- i p ten. :rk» )e pater schrijft om. dait reeds een vrouw, die vreest te wor- verkracht, het recht heeft maat- den te nemen om een eventuele f agerschap te voorkomen. Daar uit gaande, zo gaat hij voort, zou kunnen zeggen, dat een gehuw- ttouw, die de gemeenschap met man op zeer ernstige gronden zien als een soort verkrachting het recht zou hebben haar 2. valrlucht te nemen tot voorzorgs ka maatregelen teneinde een ongewens te zwangerschap te voorkomen. In een ander deel van de zeer uit voerige studie leest men, dat zij, die te goeder trouw, de voorschrif ten van de pauselijke encycliek hebben na geleefd, doch zonder het gewens te resultaat en daarna op loya le wijze hun toevlucht hebben geno men tot de middelen die naar hun mening onder de gegeven omstan digheden de juiste zyn, het recht hebben ter communie te gaan. Natuurlijk is het niet mogelijk te voorspellen wat de paus gaat zeggen, maar het zou geen verbazing behoe ven te wekken wanneer zijn uitspraak ongeveer in deze zin zou luiden. ;L (AP) In een kort vuur- it hebben Zuidkoreaanse sol ui, die zondag langs de westelijke ,p ,je jr van de Koreaanse gedemilsta- iden zone patrouilleerden, drie ton rdkoreaanse soldaten gedood, zo een woordvoerder voor het ioreaanse ministerie van Defen- ka Èekend gemaakt. et vuurgevecht begon toen de ftoreanen vijf Noordkoreaan- no 1 urnen drin gers waarnamen in het 41 HJke ge eelte van de bestands - t, die door de Zuidkoreanen be- van wordt, aldus de woordvoerder. Bij tbai gevecht werd een Zuidkoreaanse d-d- aat gewond. Twee Noordko- en konden naar het noor- vluchten. bgeveer dertig minuten later S"G ;de een Noordkoreaanse post in rake elfde gebied het vuur met klei- aafa rapens. De Zuidkoreaanse solda- beantwoordden het vuur onimdd- Dit gevecht duurde ongeveer -miiuten. De Zuidkoreanen leden i verliezen, aldus de woordvoer- BISSCHOP MÖLLER fflCAANSTAD (AP) Paus i VI heeft het ontslag om ge- ïidsredenen aanvaard van de 'Aop van Groningen, P. A. Nier- Als nieuwe bisschop is be nd: pater Johannes B. Möller, ogenblik secreataris en pro- aan het Katholiek Instituut theologie in Utrecht, schop Nierman werd op 29 ja- 1901 geboren, zyn opvolger op tober 1923. KOPENHAGEN (AP) Vier Finse geleerden, die in Kopenhagen wer ken, zijn er in geslaagd om het schrift van het Harappa keizerrijk in de Indus vallei te ontcijferen. Zij stelden vast, dat de taal die in de teksten gebruikt werd, proto-Dravi- disch was. Verder hebben zij door de teksten ontdekt, dat reeds in dit keizerrijk, dat 250 jaar voor Chris tus bloeide, de goden Sjivah en Krisjna vereerd werden. De vier geleerden, de broeders Asko en Simo Parpola, Seppo Kos- kenniemi en Pentti Aalto, die wer ken in het „Scandinavisch Instituut voor Aziatische studie" in Kopenha gen hebben de symbolen van dit oude schrift in een computer ver werkt en konden op deze wijze het tweede antieke schrift zonder een tweetalige sleutel ontcijferen. De eerste maal, dat een antiek schrift zonder een tweetalige sleutel werd ontcijferd, was de ontcijfering van het Cretenzisclie lineair b door de Engelsman Michael Ventris. PERUGIA (AP) Vanoch tend vroeg is een einde gekomen aan een gevangenisoproer in de mid- denitaüaanse stad Perugia, nadat de politie met behulp van traangas tot het offensief was overgegaan. Enige cipiers en de gevangenisarts, die door de oproerlingen tot gijze laar waren gemaakt, zijn bevrijd. Het oproer eindigde toen men de laatste 30 muiters, die naar het dak van de gevangenis waren getrokken, had gedwongen naar hun cel terug te keren. De muiterij begon maandagnacht, in de ontspanningszaal waar de ge vangenen naar de televisie zaten te kijken. Op een gegeven mo ment sprongen 200 gevangenen op, grepen enige cipiers en de arts en sloten de toegangen tot de bovenste verdiepingen van het-gebouw af. Politie en carabinieri drongen het gebouw binnen en om half drie van ochtend kon men de gijzelaars be vrijden. De mannen op het dak, die pannen naar beneden smeten als ge volg waarvan enige politiemensen werden gewond, hielden het nog uren uit maar tenslotte maakte het traangas een eind aan het ver zet. BRUSSEL (GPD) De Europa- prijs voor schilderkunst van Oosten de is toegekend aan de in Brussel wonende Nederlandse schilder Bram Bogart. De prijs bedraagt 100.000 Belgische frank. Er werden 1629 in zendingen aan de jury getoond. Bogart, die nog deze maand in de Leidse Lakenhal heeft geëxposeerd, is in 1921 in Delft geboren. De jaren vijftig heeft hij in Parijs gewerkt. Hij had een atelier in het befaamde, thans gesloopte pand, aan de Rue Santeuil, een oud huidenpakhuis, waarin onder anderen ook Appel. Corneille, Kees van Bohemen en Lotti van der Gaag ateliers hadden. Na 1960 heeft Bogart zich in Brussel gevestigd. Hy heeft in de meeste Europese hoofdsteden tentoongesteld. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse kunstschilder en graficus Peter Alma is vrijdagavond na een kortstondige ziekte op 83-jarige leef tijd overleden. Hy heeft zowel in Amsterdam als in andere plaatsen van ons land kunstwerken gemaakt. Drie jaar geleden kreeg Peter Alma de Albert Schweitzer-prijs voor de kunst. Hij was begiftigd met de zil veren erepenning van de gemeente Amsterdam, SANTA DOMINGO (Reuter, AP) In de Amerikaanse hoofdstad Washington hecht men weinig waarde aan berichten uit de Do minicaanse republiek dat in Hai ti een opstand is uitgebroken te gen het bewind van president Du valier. Volgens deze belichten zou in de hoofdstad van Haiti praktisch de noodtoestand heersen. Er zouden tanks rand het paleis van Duva lier zijn samengetrokken. Volgens genoemde berichten zou Duvalier ernstig ziek zyn en zouden voor aanstaande Haitianen, onder wie officieren hem van de troon willen stoten. In Port au Prince is ont kend dat Duvalier een hartaan val heeft gehad. President Duva lier zou op vakantie zijn en niet eerder terugkeren totdat de gou verneur van New York Nelson Rockefeller hem als speciaal afge zant van president Nixon zal be zoeken. In de Hadtiaanse hoofdstad is wel bekendgemaakt dat vijf vrouwen en een man zijn gearresteerd die een komplot voorbereiden. Grote hoeveelheden wapens en explosie ven zouden zyn buitgemaakt. Levenslang voor Krist In De catur, in de Amerikaanse staat Georgia, is Gary Klist gisteravond tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens de ontvoering van de studente Barbara Jane Mackle, die in december vier dagen lang le vend begraven was. Voor haar vrij lating had Krist een losgeld van een half miljoen dollar geëist. Krist had gedacht dat hy ter dood veroordeeld zou worden. Geen nieuw proces Een rechter in Tennessee heeft het verzoek van James Eaii Ray om een nieuw pro ces afgewezen. Ray is tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op de negerleider dr. Martin Luther King. De rechter wees erop dat Ray op 10 maart in de rechtzaal schuld had bekend. Gert en Hermien Timmer man hebben zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion in Am sterdam een show gegeven, waar aan behalve de kleine Wilma ook de Leidse Sleuteltjes meewerk ten. Tijdens de show werd het echtpaar Timmerman met een twaalfde gouden plaat verrast. Gert en Hermien kregen deze plaat uit handen van Willem Duys. Het drietal liet zich bij deze gelegenheid een ere-rondje door het stadion rijden. Rogers in Pakistan De Paki staanse president Jachja Chan heeft zaterdag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers voorgesteld het verbod op wapenver kopen aan Pakistan op te heffen. Rogers zou hierop hebben geant woord, dat het beleid betreffende de wapenverkoop aan Pakistan thans wordt bestudeerd. Hierbij wordt in aanmerking genomen, dat de Sow- jet-Unie wapens aan Pakistan ver koopt. ALPHEN Met het kampioen schap nog in de benen is men bij ARC al begonnen aan de voorberei dingen voor het nieuwe seizoen. Als eerste van een serie oefenwedstrijden ontmoetten de Alphenaren zaterdag avond het Leidse LFC. Na een aan trekkelijke wedstrijd won ARC met 53. De gasten legden ARC aan vankelijk een hoog tempo op en kwamen door gevarieerder aanvals- spel tot een aantal gevaarlijke acties. Siera en Heymans gaven LFC bin nen een half uur een 20 voor sprong. Daarna sloeg ARC terug. Kort voor rust scoorde Jan de Jeu een verdiend tegenpunt. De vier wisselspelers, die LFC na de rust opstelde, betekenden duide lijk een verzwakking. De gasten za gen him voorsprong al snel verloren gaan. Eerst was het De Jeu en daar na Timmer dde slordigheidjes in de Leidse defensie afstraften. De bui- tenspelval die LFC daarna probeer de open te zetten, bleek niet van goede kwaliteit. In één minuut werd de snelheid van v. d. Vlist en Ver horst de Leidse defensie tweemaal noodlottig. In de slotfase bracht LFC de stand nog op 53. NIJMEGEN (.ANP) De karak teristieke vegetatie van de vennen in West-Europa loopt gevaar in snel tempo te verdwijnen als gevolg van de sterk toenemende voedsel verrij king van het water door de activi teiten van de moderne maatschappij zoals ruilverkaveling, ontginning, ontwatering en bemesting. Het voedselarme karakter van de vennen die in Nederland vooral in het zuiden en oosten voorkomen, gaat verloren en de zeer gedifferen tieerde plantengemeenschappen ge bonden aan dit milieu, gaan ten on der. Het gevaar is aanwezig dat slechts één a twee plantensoorten overblijven. In de jaren 1957-1959 heeft de Stichting Onderzoek Levensgemeen schappen een inventarisatie ver richt van de voedselarme vennen in Nederland. Op basis van deze onder - zoekingen onderneemt het botanisch laboratorium van de Katholieke Universiteit te Nijmegen onder lei ding van prof. dr. v. Westhoff een nieuwe studie. Deze wordt uitgevoerd door mevrouw drs. M. M. Schoof Van Pelt. Het onderzoek wordt ge- NOORDWIJK Sedert enige tijd beschikt de Noordwykse politie over een gecertificeerde politiehond. Tij dens de pinksterdagen heeft „Castra" weer enkele goede prestaties geleverd. Eerst bracht hij feilloos een jongen uit Noord wijk tot beginning. Deze had aan de Quarles van Uffordstraat vernielingen gepleegd en ging vervolgens vandoor, zonder zich te storen aan de sommatie om te blijven staan. „Castra" pakte de vluchteling, waarop deze de eigenaar van het goed zijn excuses aanbood en de scha de regelde. Omstreeks half elf werd in het bungalowpark van het Langeveld een exhibitionist gesignaleerd, die zich deels ontkleed aan een vrouw ver toonde. Op het alarm trok een pa trouille op onderzoek uit, waarbij ook de politiehond met zijn begeleider. De man bleek inmiddels in de bossen te zijn verdwenen, waarop de hulp van Castra werd ingeroepen. Deze was de naaktloper zo snel op het spoor, dat de man zelfs niet de ge legenheid bleek te hebben gehad om zijn broek op te halen. De dader, een 34-jarige administratief beambte uit Amsterdam, die een stevige bor rel had gedronken, werd gearresteerd en ingesloten. subsidieerd door de Nederlandse or ganisatie voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek. Tot dusver zijn de vegetaties en de vegetatie-eenheden van de Noordwesteuropese voedselarme hei- dcvennen en daarmee overeenko mende wateren niet op bevredigende wiize onderzocht. Deze vegetaties zyn belangwek kend doordat zij enerzijds een bij zondere aanpassing vertonen aan het leven bij wisselende waterstand en anderzijds bijzonder gevoelig zijn voor de minerale samenstelling van het water en voor het licht. Scha duwwerking en watervervuiling heb ben nadelige invloed op de vegeta tie. Uit de ca. duizend vennen die de Stichting Onderzoek Levensgemeen schappen heeft geïnventariseerd zal een keuze worden gemaakt. Van enkele vennen (bijvoorbeeld de Trampina bij Boxtel en de Oister- wiikse vennen) zullen de bepalende milieufactoren worden geanalviseerd Dit houdt een periodieke meting in van de verticiale waterbeweging met behulp van grondwaterbuizen en een analyse van de chemische samen stelling van het water (zuurstof-, zuurtegraad-, fosfor-, kalium-, na trium-, calium- en stikstofbepaling). Voorts zullen de verkregen gegevens ter beoordeling van hun waarde, worden vergeleken met de vennen- millieus in Engeland, Ierland, Skan- dinavië en Frankrijk. Motorsport De Zweeo Bengt Aberg heeft zondag met een Husq- varna in Lombardore de vierde wed strijd voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc klasse ge wonnen. Aberg zegevierde in alle twee manches. Andes-markt Columbia, Chili, Ecuador, Peru en Bolivia hebben een regionale gemeenschappelijke markt! gevormd. Venezuela, dat aanvan kelijk ook zou toetreden, heeft zich teruggetrokken. Het verdrag, waar onder vertegenwoordigers van de vijf landen gisteren in Bogota hun hand tekeningen plaatsten, voorziet in da volledige afschaffing van de onder linge handelsbarrières vóór 1980. Hed) verdrag wordt van kracht zodra da Latijnsamerikaanse vrijhandelsasso ciatie, waarvan de vijf landen Md zyn, het heeft goedgekeurd. Rogers en Kosigin in Afghanistan Premier Kosigin is zondag pe£ vliegtuig uit Moskou naar Kaboel vertrokken om daar op uitnodiging van zijn Afghaanse ambtgenoot he# feit te herdenken dat de twee land den 50 jaar geleden vriendschappe lijke betrekkingen aanknoopten. D# Russische premier arriveerde giste ren in Kaboel ongeveer een halve dag nadat de Amerikaanse ministetf van Buitenlandse Zaken, Rogers, de ze stad had bezocht, op weg viam Pa kistan naar Perzië. Deze bewind»» man maakt een reis door Azië. TEL AVIV (DPA) In de afge lopen vijf weken zijn by de strijd met infiltranten 69 Arabieren ge dood; zesentwintig werden er gevan gengenomen. Dit heeft een Israëli sche militaire woordvoerder zondag in Tel Aviv onthuld. Alleen al in het Jordaandal probeerden groepen Arabieren twintigmaal Israël binnen te dringen. Overigens is het aantal incidenten aan de bestandslinies de laatste tijd aanzienlijk teruggelopen. Vori ge week dieden zich 25 botsingen voor tegen 56 in de daaraan voorafge gane week, aldus de Israëlische woordvoerder. Volgens Israëlische militaire kringen zou deze daling zyn toe te schrijven aan de grote verliezen aan Arabische kant. Camplnggaz- tel. 53238. nstaaiule wedn. ^ken mei alleen- .8>nder kinderen, fzijn. leeftijd 58- nr. 10322 v ^Sd, 5\ per week waan Lelden, tot •*1 Haag. vertrek ^t, terug onge ler vijf. Br. met >nder nr. 3201. v S>tUng. Vraag gra- artikelen te- prijzen, bij 'Postbus 47 Oegst- I 7.50 op giro ^proefpakket met (Blanco x a bijlessen «93. Oegstg'eest. B Alle financieringen. Vliet Krediet, Utr Veer 12b, Lelden Tel. 01710-311 '4. d le hypotheken tot 125.000 duur 30 Jaar Vervroegde af lossing boetevrij toegestaan. Vliet Krediet, Utr. Veer 12b, Lelden, telef. 01710-31144. d Alle verzekeringen. Vraagt vrijblijvend advies Vliet Kre diet. Utr. Veer 12b. Leiden, tel 01710-31144. d 2de hypotheken. Eerste blijft van kracht. Vliet Krediet. U- trechtse Veer 12b. Leiden. Tel. 31144. d H Stichting C'entr. Kraamcen- trum voor het Oranje-Groene Kruis voor Leiden en omstre ken Leidsterdocentezr. P. Willems, van Beethovenlaan 161, tel. 01710-26133. adj- leidster-docente zr. W. J. B. J. van Ommen, telef. 01718-4444. c e B Atelier voor het naaien van gordijnen. Mevr. v d. Linden, tr. Veer 10 Leiden tel. 33583. Scherpe prijzen vakkundig werk. c H Leerlingen-uitvoeringen Bal letschool Hendrichs op zondag 1 juni a.s. In de Leidse Schouw burg Oude Vest kaarten a fl.50f2 en f2.75. verkrijgbaar aan de school Hoogl. Kerkgrt. 42. x BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamer» mat enorms sortering van algen fabrikaat an da maast vooraanstaands fabriakan, blijvends «ervfca. Bij vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven- hage d.d. 22 mei 1969 is uit gesproken het faillissement van W. P. Hoogervorst, groen tehandelaar, wonende en han delende te Leiden aan de Zuidsingel 25, met benoeming van Mr. C. Stolk tot Rechter commissaris en ondergete kende tot curatrice Mr. Joha. J. Steenbergen. Kort Rapen burg 1—3, Leiden Sma

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17