Vijf miljoen sigaretten op Igestrand schip ,Nu kan ik kleinzoon weer onder ogen komen' ,Meer sociale zekerheid GELBE ROSE Geen mogelijkheden voor lysine-produktie Trainer is schuldige Dr. Posthumus Meyjes gisteren overleden Opa (81) haalt zwemdiploma: Oud-minister Veldkamp: T TAXI-PROTEST TEGEN DE NACHTBUSSEN Opni nieuw remise Minister De Block: Nipkowschijf voor Bob Rooyens Arrestaties na overval in Amsterdam Tehuis voor pupillen in brand Herdenkings penning voor koningin VOOR BAD OF DOUCHE EATERDAG 24 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 <4 AMSTERDAM (GPD) iet, Nauwe samenwerking tussen je Rijkspolitie en douane recherche heeft ertoe geleid IJ dat gisteravond in Volendam een partij van ruim vijf mil- bJljoen Amerikaanse gesmokkel- de sigaretten in beslag kon iq worden genomen. Eerder was in Rotterdam een half miljoen klandestien ingevoerde siga- gj retten aangetroffen. De herkomst is van de visserskotter uit Zwartsluis ..Rinske". die ongeveer iel»n week geleden bij Petten op de jjj N'oordhollandse kust liep. De politie vond de volgende mor- aa (en. wat slordig gemorste sloffen si- n jaretten op het strand en dat was het begin van een diepgaand onderzoek. w Kikvors mannen, die het schip nader 3« under zochten, vonden aan boord nog ten kleine partij doorweekte sigaret- 03 wat bevestigde dat de Riske niet lVi illeen ter visvangst was uitgevaren. De bemanning is verhoord en ont- lende niet dat de Amerikaanse si- pretten aan boord waren, al leen, men had deze normaal willen Inklaren de stranding maakte dit jwimogelyk. Het was duidelijk dat in de nacht rote haast de nog bereikbare siga- 11 tetten van boord hadden gehaald en [isteravond lukte het, nadat erder ten party van een half miljoen in a Rotterdam was achterhaald, de bulk in Volendam terug te vinden. De sigaretten waren verstopt in een verendrogerijeen bedrijf waar veren, afkomstig van poeliers gerei nigd en gedroogd werden om als vulling voor kussens en dekbedden te dienen. In verband met de- de vondst is procesverbaal opge maakt tegen de Volendamse gebroe ders S. De vijf miljoen sigaretten die men er aantrof, zijn overgebracht naar Amsterdam en in het gemeente lijk entrepot opgeslagen. DEN HAAG (GPD) Dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid, denkt dat realisering van noodzakelijke verlangens op het terrein van de sociale zekerheid een pre miestijging van ongeveer 15 procent vergt. Daartegenover lijkt het mogelijk op enkele punten in ons stelsel van socia le zekerheid beperkingen aan te brengen: geleidelijke afschaffing van de kinderbijslag voor één kind; inbreng van een beperkt ei gen risico in de geneeskun dige verzorging; effectuering van één of meer wachtdagen in de zie kengeldregeling. Dr. Veldkamp, nu als voorzitter van een staatscommissie belast met vereenvoudiging en codificatie van dt sociale wetgeving, noemde als noodzakelijke verlangens: optrekking van ax>.w. en a.w.w. tot 80 procent van het minimumloon, waarmee het pensioenvraagstuk voor een belang rijk deel zou zijn opgelost, met daarnaast een verplichte werknemers pensioenverzekerkig naar het model van de arbeidsongeschiktheidwet. uit bouw van de arbeidsongeschiktheid- wet in de richting van een volksver zekering en volstrekte imtegratie van arbeidsvoorziening en werkloosheids verzekering. Hy bestreed de opvatting dat met de groei van de welvaart de sociale DEN HAAG «ANP» Enkele tientallen taxichauffeurs hebben vannacht rond half drie voor de in gang van een dancing-nachtclub -complex aan de Gever Deij noot weg in Scheveningen geprotesteerd tegen het inzetten door de eigenaar van het complex van bussen voor het nacht vervoer van Scheveningen naai- het centrum van Den Haag. De chauffeurs blokkeerden met hun wagens de rijbaan voor de uit gang van de dancing. Nadat verte- genwoordigers van de taxichauffeurs Verheid minder "gêvenst zou wor- met de eigenaar van de dancing i den Naar zyn opvatting beïnvloedt hadden gesproken, kwam deze naar een goed stelsel van sociale zekerheid in de tweekamp op het wereldkam- buiten om de protesterende chauf- de arbeidslust en daarmee de ar- feurs vla een megafoon mee te de- beidsproduktiviteit. Dr. Veldkamp. Oud-minister Veldkamp MOSKOU ANP» De 16e party vangen, die is geslagen ter herden king van het honderdjarig bestaan van de Louisastichting. Deze stich ting werd opgericht door Prins Fre- derik, de zoon van Koning Willem I j (1797—1881). In 1825 trouwde hy met prinses Louisa van Pruisen. De stichting is genoemd naar de echtgenote van Prins Frederik, prinses Louisa der Nederlanden «1808—1870». De doelstelling van de Louisastich ting honderd jaar geleden was ver- pleging en opvoeding van kinderen van overleden min-vermogende vrij- i metselaren, die leden waren van de loges, behorende onder het Groot oosten der Nederlanden. Later zyr: er ook kinderen van niet- vrymetselaren ingekomen. Op 24 mei 1869 werd het eerste gebouw in ge bruik gesteld. Het internaat dat oor- j spronkelijk in Den Haag was geves tigd, staat nu in Baarn en verleent onderdak aan kir.deren van zes tot achttien jaar. len, -dat hy in afwachting van de resultaten van een nader overleg de nachtbussen niet meer zou laten lij den. Hij vroeg de chauffeurs de vele jongeren bezoekers van het pretpaleis inmiddels ter wille te zyn door per rit enkele van hen tegelyk mee te ne men en de pryzen by dit .gr oeps- vervoer" te willen aanpassen. DEN HAAG (GPD) Minister ttt Block van Economische Zaken «»eht het, mede in overeenstemming net de zienswijze van de minister wilder portefeuille, niet mogelyk tersneld aan het gebruik van lysine (en grotere omvang te geven. j5 De ministers zijn dan ook van [i mening, dat geen maatregelen moe ten worden getroffen om de uitvoe- van het voornemen van de hoofddirectie van de N.V. Staatsmy gezien de zeer beperkte af- «mogelijkheden de produktie j'an lysine voorlopig te staken, te by de Staatsmijnen de hoop bestaat, dat op langere termyn tot een ver antwoorde produktie van lysine kan worden gekomen, mogelijk in sa menwerking met andere ondernemin gen. Voedseldeskundigen hebben de waarde van lysine onderkend, aldus de minister. Klinische onderzoekin gen op verschillende plaatsen in de wereld hebben aangetoond, dat toe voeging van lysine aan granen, die gemalen worden, van bijzondere be tekenis kan zyn voor zich hiermede voedende bevolkingsgroepenOnder zoekingen met- grotere bevolkings sprekend op een bijeenkomst ter ge legenheid van het goudèn jubileum van de landelijke subgroe psociale ver. zekering van de algemene r.k. Amb- tenarenvereniging (arka) in Den Haag, pleitte verder voor een „socia le supermarkt", een gemeenschaps centrum waar de individuele burgers met al hun menselijke zorgen te recht kunnen. BARCELONA «ANP» Het veel gebruikte recept, dat bij belangrijke nederlagen een trainerswisseling voorschrijft, schynt nu ook by FC Barcelona aangewend te worden. Na de nederlaag <23) in Bazel tegen Slovan Bratislava voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft het bestuur het vertrek geëist van trainer Salva dor Aritgas. Dat Barcelona deze eind strijd met vijf invallers speelde en Slovan Bratislava toch allerminst als outsider gold, wensen de Spaanse be- stuurderen niet als verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. pioenschap schaken tussen de Rus sen Tigran Petrosjan en Boris Spasski «uitdager», vrydag in Moskou ge speeld, is na 32 zetten in remise ge ëindigd. De stand in de tweekamp is 8—8. Toch televisieprijs AMSTERDAM «ANP» —Het gezel schap van televisiecritici heeft, in tegenstelling tot eerdere berichten, alsnog besloten voorlopig door te gaan met het jaarlijks toekennen van een prijs van de kritiek, de zilveren Nipkowschijf. Dit jaar heeft het ge zelschap de Nipkowschijf toegekend, aan de Avro-regisseur Bob Rooyens Het gezelschap heeft zijn beslissing als volgt gemotiveerd: de toeken ning geschiedt uit waardering voor Rooyens „bezetenheid" als televisie regisseur. waarmee hy zoekend naar nieuwe vormen, die de televisie ei gen zyn. aan elk programma zyn re gieopvattingen weet mee te geven, met inachtneming van de inhoud van die programma's. Zijn technische vaardigheid biykt zowel uit zyn voor treffelijke gebruik van kleuren als van camera's. In het bijzonder waar deert het gezelschap van televisiecri tici dat Bob Rooyens de elektroni sche mogeiykheden van het elektro nische medium televisie optimaal uitbuit. Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. JLH De luxe van diep-fonkelende tinten. En de luxe van keus uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een in dividueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geur en kleur: 't roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne of de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet het nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe f luxe serie individuele badpreparaten van internationaal niveau. mijMÊÊÊÈk-l tube 4.25 - flacons van 7.50 tot 22.50 Gelbe Rose heeft ook crème-bad (speciaal voor droge huid), after-bath-lotion, fijne toiletzeep en speciaal babybad. UTRECHT (GPD) Op 78-jarige was, wordt dinsdagmorgen ln BiK- leeftyd is gisteren in Utrecht overle den dr. P. Th. Posthumus Meyjes. hoven begraven. NS-hoofd-inspecteur Posthumus werd in 1890 in Amster- die na de oorlog grote bekendheid dam geboren. In 1918 promoveerde heeft gekregen door zyn radio-ru- hy tot doctor in de rechtswetenschap- briek „De spoorwegen spreken" Hy heeft die rubriek, waarin hy de Nederlanders op de hoogte bracht van wijzigingen in de NS-dienstre- gelingen, 118 keer verzorgd, totdat hy in 1953 met pensioen ging. Dr. Posthumus Meyjes, die offi cier in de orde van Oranje Nassau i fcrhinoeren. Minister De Block zegt groepen onder supervisie van de VN- üt in antwoord op vragen van het organisaties zyn aangevangen of in Jjj tweede kamerlid, drs. B. Goud swaard «arp». m De minister voegt hieraan toe, dat door de Staatsmynen was gezien. Prins Bernhard heeft gister middag de eerste prijs van de studie. Het proces van mtooctactie I NAVO-verbindmgsoeterimgen uit vin lysine verloopt echter trager dan SfeM luitenant ter zee eer- ste klas Bene&ettt als leider van de Italiaanse equipe. De beker was met champagne gevuld. ENSCHEDE (GPD) „Ik kon wel een beetje zwemmen, maar ik had het in geen 37 jaar gedaan'", vertelde de 81-jarige heer W. J. Verkerk. „Er moest ook wel wat aan bijge schaafd worden. Ik was de techniek van het zwem men een beetje kwijt. In het begin was ik op de helft van de baan al moe, maar ik kreeg hoe langer hoe meer uithoudingsver mogen". De heer Verkerk zit in streep jespantalon en streepjesover hemd op een bank in het Dlek- manzwembad de gebeurtenissen af te wachten. Hy zal direct met drie andere „bejaarden" op gaan voor het zwemdiploma A. Zyn vrouw zit een eindje verder op by de toeschouwers. „Nee. mijn man was hele maal niet zenuwachtig vanmor gen. Hy heeft eerst nog een klusje opgeklapt". Mevrouw G. B. de Jager-Van Lier (67) verschijnt in een fleurig bloe metjesjurkje, overeenkomstig de laatste mode. nogal mini. Maar wat wil je. Het was een afdan kertje van haar dochter. „We hadden met een groepje gymles. Toen kwam het idee op om te gaan zwemmen en ik dacht: kom op, ik voel er wel wat voor om zo'n klein diplo maatje te halen. We hebben el ke week een uurtje geoefend". De heer D. van Opstal «66» en de 64-jarige heer H. G ter Kui- le uit Hengelo zyn de andere kandidaten. Met een tussenpoos van een kwartiertje volgen de andere onderdelen: een paar baantjes borstzwemmen, twee banen rug- zwemmen en een minuut water trappelen. „Kalm aan maar, geen haast maken, je mag er wel een uur over doen", roept de zwem lerares bij het keren. Als het hele programma is afge werkt en ze alle vier geslaagd zijn, zegt de heer Ter Kuile met een zucht van verlichting: „God dank nu durf ik myn kleinzoon weer onder ogen te komen. Die zwemt volgende week pas af. Vergezeld van een bloemetje voor mevrouw De Jager en een bonboekje voor tien gratis ba den worden de diploma's uitge reikt. „Vrydags tussen half elf en half twaalf geen toegang voor De 81-jarige Enschedeër W. J. Verkerk met zijn zwem diploma. bezoekers beneden de veertig jaar". Deze mededeling hangt by het Diekmanzwembad aan de kassa. Wy begrijpen nu: hier wordt iets groots verricht. pen en trad in Zaandam in dienst van de Hollandsche IJzeren Spoor- wegmaatschappy Na een aantal overplaatsingen en promoties werd de heer Posthumus in 1941 ohef van de afdeling dienst regelingen. Dat werk boeide hem zo dat hy in 1943 een hem aangeboden hogere functie niet accepteerde. De dienstregeling die in mei 1954 in ging was de laatste die onder leiding van dr. Posthumus Meyjes was opge steld. In zyn radio-rubriek besprak dr. Posthumus de dienstregeling van de NS. die na de bevryding weer hele maal opgebouwd moest worden. Als er byvoorbeeld ergens in Nederland weer een spoorbrug was hersteld, dan bracht dat grote veranderingen in de dienstregeling met zich mee. Dr. Posthumus lichtte de treinrei zigers daarover uitvoerig in. Hy deed het zodanig dat de BBC hem de beste personality speaker van de radio noemde. AMSTERDAM, (ANP) In ver band met de gewapende roofoverval die gisteren op de sigarenzaak J. B. Lamers in de Amsterdamse Johan Huizingalaan werd gepleegd heeft de hoofdstedelyke politie twee 21-jarige Italianen aangehouden. De mannen zaten in de by de over val gebruikte auto. die gistermiddag na een achtervolging van Haar lemmermeer naar Amsterdam by het Hoofddorpplein in de hoofdstad werd I klemgereden. Zy worden voorlopig als verdach- I ten vastgehouden, hoewel de politie i niet gelooft dat zy de daders zyn. Wel heeft de recherche reden om aan te nemen, dat het tweetal by de zaak betrokken is. Inmiddels is komen vast te staan, dat de rovers f 500 a f 600.- hebben buitgemaakt. De verdachten waren elk in het bezit van ruim tweehon derd gulden, maar dit geld bleek niet I van de overval afkomstig. ROERMOND (ANP) Gister avond rond kwart voor tien hebben buurtbewoners van huize St. Joseph te Roermond een tehuis voor rykspupillen brand ontdekt in een der hoofdgebouwen van dit complex en wel in het kortgeleden geopende nieuwe gedeelte. Tegen half elf sloeg de brand over naar het uit 1870 daterende oude ge deelte waarin vroeger een kost school was gevestigd. Op het mo ment van uitbreken van de brand be vonden zich 140 jongens in het ge bouw die zich allen tydig in veilig heid konden stellen. De brandweren van Roermond en Venlo waren spoe dig ter plaatse om de zaak te blussen. DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft vanmorgen op paleis Soestdijk de herdenkingspenning ont- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7