,Bang, dat Leiden de mist in gaat" Weemoed bij afsluiting van een tijdperk J en voor u. y Drs. v.d. Reyden over Groenoordhal: Hoe op 3 oktober i..|wJ De Krent 12000,- 18 maanden 1123,17 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden 1234,12 p.m. aflossen de bank waar ook zich thuis voett ZATERDAG M MEI 1989 LETDSOH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De Leid.se vee- turkt op een door bebouioing tgekapselde plaats in het cen- flin loopt op de laatste benen. voltooiing van de nieuwe vee- nrkt-sporthal aan de Willem de jgerlaan nadert. Bijgaande te ling laat de „hap ruimte" zien, mis de Groenoordhal wordt ge- 0nd in de folder, d'ie ertoe vet bijdragen, dat deze in sep- tnber te openen veemarkt- korthal grotere bekendheid •ijgt. Want het belang van dit ijoenenproject is groter dan 'rn ruimte voor de Leidse vee markt en voor plaatselijke sport le folder steltAjaxFeijenoord jn erin worden gespeeld, een ci- vnascoopfilm kan er worden op domen. De Groenoordhal heeft en ruimte van 100 bij 80 meter •ij oppervlak. In de hal zijn drie iféruimten, drie groepen ivas- i kleedgelegenheden met elk tr kleedkamers, tien douches, ite voetenwasbakken en vier Hetten. terwijl er daarnaast nog toiletgroepen zijn. De cijfers de tekening corresponderen it: 1 kleedkamer2 wasruimte, directieconferentie4 garde- jje directie. 5 trappenhuis. 6 jé, 7 technische installaties. 8 •aken. 9 café-restaurant. 10 intoren, 11 entree, 12 EHBO- iimte, 13 transformator en 14 jerij bezoekers en toeschouwers. OUDE VEEMARKT PLANTSOEN? (Door Hans Melkert) LEIDEN Het heeft er de schijn van. dat praten met drs. J. d v. d. Reyden over de Groenoordhal een verhaal oplevert in 'Jegeest van „Dit is de man.... dit is zijn hal". Hij heeft im- ej ers, toen hij nog sterk bij de veehandel betrokken was, aan de ieg gestaan van het plan, waaruit dit jaar een gigantische 7iaby wordt geboren. Hij is er als voorzitter van de sportstich- ng ook bij betrokken geweest, toen de hal een tweede functie reeg aangewezen: naast veemarkthal sporthal. En hij is ook jj in van de mensen geweest, die de evenementenfunctie door »i e Groenoordhal hebben gemixed. Mede door zijn werkzaam- eid in de commissie is de in september te openen immense u dm te niet alleen voor Leidse begrippen immens echt en beetje ,.zijn" hal. Toch komt ©r geen „hoera-ver- al" uit zijn mond. Beweeglijk als is, druk pratend, driftig handge- rend, schetst drs. v.d. Reyden il de mogelijkheden van een ruim- uj. als de Groenoordhal. Maar hij is n ieurgesteld door de manier-waar door het beleid, dat inzake de anarkt-sporthal wordt gevoerd. u Hel voorop, dat ik geen modder I gooien. Als ik kritiek heb en heb ik is dat alleen om nog a wakkei- te maken, zodat Leiden w-rtdeze hal de mist niet in gaat." 'j- lot Emotioneel tussen het verhaal: iatuurlijk ben ik sentimenteel over lü« hal. Maar ik zie zoveel moge- kheden. En als ik merk hoe lateuristisch er aan de exploita- wordt gewerkt, vraag ik me af ik het wel goed zie. Ben ik nou 'n doordouwer9 Ben ik nou gek of het andersom?" 3. Drs. v.d. F eyden, zijn gedachten mprimerend, constateert een ge- tk aan visie bij het gemeen te be- lei sur. zowel op het gebied van de ïmarkt als wat de hal betreft op il van de sport als op dat van de Mementen. Hij illustreert dat met -Jhiele hoofdzaken en tal van details, zakelijke aard veelal, maar ook in de persoonlijke sfeer. paasveetentoonstelling 1968 heb ik zelf de suggestie gedaan dat eens te onderzoeken. Want is die vrijdag wel zo gunstig voor de grootste schapen- markt van Europa, waar veel wordt gekocht voor Frankrijk en waar de Fransen ook levend willen kopen, maar met de dieren geen raad we ten, omdat ook daar op zaterdag niet wordt geslacht?" De sport komt ter sprake. „Be langrijk voor de sportfunctie van de hal is de vloer. Tot voor enkele we ken kon je er nog niet goed achter komen wat er precies voor vloer kwam. Feijenoord is benaderd om aan de sportieve opening van de hal luister bü te zetten en was bereid met trainer Happel te komen. Wat konden we die mensen vertellen? Wat konden we ze laten zien?" Korfbal Nonsens .Snapt men iets van de vee- arkt? Dat vraag je je af als je in it raadsverslag 'leest, dat er zelfs aar wordt gedacht aan de moge- iheid de markt eens in de veertien igen te houden. Dat kan gewoon 3t. De belofte van de wethouder ïhet te onderzoeken is politiek ge- misschien goed. maar eigenlijk arlyke nonsens. En wat die visie -reft, is er ooit iets gedaan om de smarkt op te vrijen? We weten dat Leiden als nummer negen tien staat en dat er bij de over al aan een nationaal sanerings in wordt gewerkt, waarbij de ge- chte voorzit zeven veemarkten te mdhaven? Is er ooit gedacht aan de mogelijk- sd de markt naar een andere dag verzetten? Bij de opening van de De raad heeft een krediet gevo teerd voor de aanleg van twee gras- korfbalvelden met gebouwtje buiten de hal. Drs. v.d. Reyden: „Dat staat in de krant, maar wat te denken van het feit. dat de betrokken wethouder heeft gezegd het een jaar te willen aanzien voordat een beslissing inza ke korfbal wordt genomen? Nog vo rig jaar is duidelijk afgesproken anders had de sportstichting het de verenigingen niet verteld dat de z.g. demonstratievelden voor korfbal gaan dienen. Voor vee-demonstratie worden ze maar twee of hoogstens vier maal per jaar gebruikt, alleen op de VEBO. De wekelijkse demon stratie van landbouwwerktuigen e.d. op de veemarkt is iets heel anders. Die moet immers niet op de grasvel den, maar op de keien worden ge houden. Dat is van het begin af de bedoeling geweest". De heer v.d. Reyden heeft waarde ring voor de folder, die is uitgegaan, waarin in superlatieven over de hal wordt gesproken. „Maar kijk naai de agenda, die erop staat. Die ver meldt behalve de Leidato. de offi ciële opening en het 3 oktoberfeest de veemarkten. Zijn er nog geen evenementen geboekt? Mi. een ge brek aan visie op deze materie Er is nu nog geen directeur en die een sterke en ingevoerde figuur had er een jaar tevoren moeten zijn om de hal te verkopen Wij weten als sportstichting een gedeelte van de tarieven, die b en w. ter vaststel ling aan de raad willen aanbieden. Maar volledig zijn de tarieven en dus ook die voor evenementen niet be kend Belanghebbenden vragen toch eerst wat het kost!" Tweede categorie En hfj vervolgt: „Wat krijgt de hal aan evenementen? Worden dat be- 1 langrijke beurzen of tentoonstellingen van kanarie's. Ik ben bang, dat het kanariepieten worden. Men weet het niet of ziet het niet, maar de hal mist de accommodatie om er één van de eerste categorie te worden. Een voorbeeld: zo'n hal-eerste-categorie, zoals RAI en Jaarbeurs, heeft op j elk stuk van vier bij vier meter een aansluiting voor gas, licht, water en telefoon. De Groenoordhal heeft dat niet". 1 Het komt steeds terug m zijn be toog: gebrek aan visie. „Over de of- j ficiële opening zijn allerlei dingen te vertellen, maar neem als belang- rijkste het feit, dat de Leidato aan I het officiële gebeuren vooraf gaat Was het dooi- verschuiving van data niet zo te plooien geweest, dat de hal officieel open was voordat half 1 Leiden en de rest er komen? De pret is eraf!" Een vrijdags beeld in Leiden, plaatst uit het centrum en van dat nog vier maanden te zien zal j de openbare weg naar de nieuwe zijn. Daarna is de veemarkt ver- I Groenoordhal. Oude veemarkt op laatste benen LEIDENDe Leidse veemarkt gaat op 1 oktober een tijd perk afsluiten. Dan ivordt de laatste maal markt gehouden aan de roet van de molen ..De Valk", middenin de bebouwing van het centrum en grotendeel op straat, die op andere uren druk verkeer heeft. Weemoed over het afsluiten van dit tijdperk hoor je vooral in de openbare gelegenhedenrondom de markt waar op vrijdagmorgen om vijf uur de koffie kersvers is. maar ook het bier al schuimt, waar de gezellige en zakelijke elemen ten van de markt samengaan. De op zijn laatste benen of moeten we poten zeggen? lopen de oude veemarkt is een wekelijkse gebeurtenis, die zich afspeelt in de open lucht Met mooi weer als giste ren is dat 'n zonnig gebeuren, maar in de tientallen jaren, dat de markt hier is gehouden, zal het méér slecht weer zijn geweestDan zijn de café's, melksalong en eethuisjes ron dom goede schuilplaatsen. Er zijn er meer geweest, maar de exploitanten hebben het einde van de veemarkt op deze plaats zien na deren. Verscheidene hebben het roer omgegooid, de klok letterlijk verzet- In plaats van vrijdagsmorgens in alle vroegte zijn hun zaken tot j 's avonds laat open Bars zijn er ge- komen, die vooral de jeugd als pu bliek trekken. De zaken, de op de veemarkt-och tend open zijn. zijn op de vingers van twee handen te tellen, dan hou je et- een paar over. Daar staat de deur uitnodigend open (ook al om de sigarenrook te verdrijven! of zijn de gordijnen voor de ramen opgebonden. Het is er de hele ochtend druk, tot vroeg in de middag. Dan gaan de eigenaars van de zaken gelijk aan het opruimen met de reinigingsdenst. die altijd zo snel en efficiënt het vee- marktterrein opruimt en „terug geeft" aan het verkeer. Die drukte op de markt begint al vroeg Om twee uur arriveert al een enkele wagen met dieren de ohauffeur doet nog een hazen slaapje in de cabine. Om vijf uur staat de koffie voor hem klaar. Een kijkje in één van de ..openbare ruimten" rondom de veemarkt, waar op vrijdagoch tend koffie (enz.) ivordt gedron ken en zaken worden gedaan. (Foto LD Holvul) LEIDEN* Wat gebeurt er met de ruimte, die vrijkomt als de veemarkt verhulst naar de Groenoordhal? Een deel is opgenomen in bestaande en 1 geplande stratenplannen, maar een flink stuk blijft over. Gaan we hier. onder de linden, auto's parkeren? Of gaat Leiden er een plantsoen ma ken. een groene long, die op deze plaats hard nodig is? Als we goed xijn ingelicht, gaan de gedachten eerder in de richting van plantsoen dan van parkeerplaats. LEIDEN Eén van de eer ste evenementen, die staan ge boekt voor de Groenoordhal met parkeerterrein, is het 3 ok tober-feest met amusement in en kermis rondom de hal. Voor het eerst zullen de vele duizen den niet de gang maken naar het Schuttersveld, maar naar het nieuwe feestterrein aan de Willem de Zwijgerlaan. eigen- j lijk maar een stap verder. 1 Toch zal de Leidenaar bi) die stap moeten worden geholpen en vandaar het plan om de rij van kraampjes naar het feest terrein om te buigen. Dit punt maakt deel uit van besprekin gen. die momenteel worden ge voerd over de gang van zaken op 3 oktober, waarbij de afslui ting van de binnenstad uiter aard een belangrijke rol speelt Er leven gedachten om de af- sluiting iets anders te maken I dan voorheen, maar in elk geval op een manier, die de bereik- baarheid van Leiden en de vrijheid van het feestcentrum I ten goede komt. De kraampjes zullen niet meer worden opgesteld op de route centrum-Schuttersveld via Turfmarkt-Beestenmarkt en j Molenwerf Ze kunnen twee kanten uit en de beslissing wel ke dat wordt is nog niet geno men. De ene mogelijkheid is de weg langs de Haarlemmer Trekvaart naai- het Groenoord- hal-terrein, de andere de ver bindingsweg over het Schutters veld tussen Stationsplein en Willem de Zwijgerlaan. Als dit laatste wordt gekozen de weg is vóór 3 oktober gereed zal de kale verbinding over het Schuttersveld wel wat. moeten worden opgesierd. ADVERTENTIE 2000 de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Ametelveen Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke I» ning bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in ban- J den, betaling in 18 x 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NEDERLANDSCHC MIDDENSTANDSBAMK Leiden: Breestraat 61-63 Katwijk aan Zee: Voorstraat 39 Moordwjjk aan Zee: Paiaceplein. SassenheüuPostwijkkade 1. Alphon a/d Rgo: Julianastreat 66. Maar niet alleen koffie voor de chauffeur. Ook het pilsje voor „de Krent", reeds zestig jaar een beken de figuur op de Leidse veemarkt, die daar velerlei hand- en spandien sten verleent. Als Ik vrijdagochtend om ongeveer half vijf op de markt kom. zo vertelt ons de Krent een bijnaam, die hij in ver verleden tij den te danken heeft aan ..het pikken van krentjes uit het krentebrood" dan ga ik eerst wat kasteleins wek- nea, want om vijf uur moet de kof-v fie op temperatuur zijn en de cacao in de koppen. Zelf ben ik een trou we klant van Dorus Verhoeven. Gooit de man om vijf uur zijn tent open. dan is mijn eerste tippel om een biertje. „Ik ben heus niet de eni ge. die op dat tijdstip al een biertje drinkt", aldus de Krent, die in de registers van de burgerlijke stand staat ingeschreven als Willem Ra- vensbergen. Op de nieuwe veemarkt heeft de Krent het niet erg. Ligt buiten het centrum en kan onmogelijk die sfeer opbrengen als de oude. „Zo dra de markt geopend is ga ik er een maal kijken en dan zien ze me er niet meer. Voor mij behoort de vee markt dan tot het verleden. Een ©rieden, met als dienders Kleine Ko, de Kattekop, Blauwbaard en de vier kante stuiver Ook Dorus Verhoeven .ok ben 75 jaar geleden in dit melksalonne- tje geboren" wiens vader voor hon derd jaar dit etablissement opende, gaat het dan ook wat kalmer aan doen. Nu staat hij nog iedere vrij dagochtend om vijf uur, met een stuk of zes helpers<sters> klaar om zijn jarenlange trouwe klanten van koffie, chocolademelk, anijsmelk, bier en flesje fris en dan natuurlijk de no- I dige koeken en broodjes te voorzien. Voor honderd koppen koffie draait I hij zijn hand niet om. Straks is dat allemaal afgelopen. Is de markt ver dwenen en gaan -^-althans de Krent en Dorus het wat rustiger aan doen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3