Amsterdamse politi ie niet anger de gebeten hond Uitstel sanering kan gevaarlijk zijn Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Lutli. Wereldfederatie wel of niet in Brazilië vergaderen? FINANCIEEL WEEKOVERZICHT lappen vielen9 maar protesten bleven uit In vrijheid vergaderen -"I £BDAG 24 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 (ADVERTENTIE) STERDAM (GPD) Als meester dr. I. Samkalden week slapeloze nachtelijke heeft gekend, dan zijn deze naakt door zijn functie van jent urator van de Amster- universiteit en niet door aptreden als hoofd van de i th hebben de Amsterdamse anannen niet minder hard reden dan in 1966, het jaar burgemeester mr. G. van bet veld moest ruimen, om- ij als hoofd van de politie ebben gefaald. dagbladen konden drie jaar de stroom ingezonden brie fer het politie-optreden nau- verwerken. Er volgden vra- de gemeenteraad en Twee- aer. Het beleid van de politic ilgemeen veroordeeld, meestal ad van het argument dat een agent die de orde moet hand- nooit eigen rechter mag spe- «n bestraffing mag toepassen h moet beperken tot de aan- I van de rellenmakers, die irvolgens voor de rechter kun- rantwoorden. ifgelopen dagen is een leger ionderden gehelmde agenten sterstraten, traangas, honden, n, motoren en de vervaarlijke lapenstokken (bullepezen) te- Amsterdamse burgerij opge- Er zijn flinke klappen uitge- in het Binnengasthuis zijn entallen gewonde burgers be- Een paar honderd Amster- rs lopen nog steeds met blau- iken rond. Maar er is geen raardiging ontstaan. Er wor- protestbetogingen beraamd, geen ingezonden stukken ge- B. publiek heeft, in tegenstelling ie jaar geleden, de gebeurte- aanvaard. En voor wie de nelen in 1966 van nabij heeft aakt, is dit verschijnsel de waard om er even bij stil te gemakicelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 31/2% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ezag en kritiek ar 1966 deed velen spreken jaar van de gezagscrisis fen is het achteraf beter te van het jaar waarin het ge- langer meer kritiekloos werd rd. De provo's waren hiervan rbeeld. Zij vormden geen ver- i apart, maar waren de nog- het oog lopende franje van tie beweging van jongeren uitsluitend jongeren die wilden geven aan de maoh- eid van het individu in een socratische gemeenschap, individu heeft er vaak moeite £h te onderwerpen aan op democratisch tot stand ge- gezagsmaatregelen, waarvan logica niet kan aanvaarden, tien waarin het rechtsgevoel olueert, kunnen botsingen met Öe, die tot taak heeft wet en te handhaven, soms niet uit- Het jaar 1966 was daar een id van. tiers jeugd was het vanzelf- d dat de wijkagent de kin- ferpoeg uit de openbare plant- omdat het gezag dat wilde, zestiger jaren laat de jeugd iet uit het plantsoen jagen de wet het voorschrijft, maar ids het de zin er van inziet, wordt niet langer kritiekloos 1 H. fflderbezette Amsterdamse po ps kent al jaren geen wyk- meer. Het toezicht beperkt t de zich snel verplaatsende He-auto's. De wijkbureaus Wtonomie van de gezagshand- in de diverse wijken bestond nog. Ion toen voorkomen dat de smmissaris van de ene wijk dere opvatting van ordehand- had dan de politiechef van istgelegen wijk, waardoor bij- M demonstranten ergens konden betogen, maar bij leien van de wijkgrenzen (die burgers niet bekend zijn) ng met geweld werden ver- De willekeur, het ontbreken strak beleid en het als ge- ilervan vaak paniekerig op- van politie-agenten waren *kke plekken in de or- kaving van 1966. De verou- iorpsorganisatie en gebrek aan tussen burgemeester en ®unissaris maakten het mo to een adequate ordehandha- straatdemonstraties te ko- a 1969, heeft Amsterdam een burgemeester en een nieuwe ®unissaris en is de zelf s tan- van de politiewijken op het van de ordehandhaving ge werd. De vroegere zoge- karabijnbrigade, die was sa- teld uit willekeurig gekozen genten, is gereorganiseerd mobiele eenheid van vaste telling die grondig is opge- de wijze van optreden bij di- faiaties, ■®traal commando maakt het Wijk ook bij het aantrekken Voorbeeld detachementen van de Koninklijke Marechaussee een vaste lijn te trekken in het bestrij den van onlusten. De zeer ernstige situatie die zich dinsdagavond in de Amsterdamse binnenstad voordeed, waarbij tien duizenden mensen van alle kanten tot het Maagdenhuis probeerden door te dringen en studenten een de monstratieve optocht wilden houden, evenaarde de toestand op de zomer avonden van 1966. Maar er was nu geen sprake van paniekoptreden van de politie. Van de betrekkelijk weinig slechte enkele honderden beschik bare agenten en leden van de mare chaussee werd een efficient gebruik gemaakt. Iedere actie tot ontrui ming van bepaalde straten of plei nen werd voorafgegaan door het uit zetten van verkeersagenten in een wijde omgeving, die het rij verkeer omleidden en het openbaar vervoer stillegden. Van het centrum uit werd het pu bliek per luidspreker verzocht zich te verwijderen. Hierdoor werden de nieuwsgierigen al „gezeefd" van de genen die een treffen met de politie wel wilden riskeren. De volgende stap was het „verwijderen met zachte drang" dus zonder wapenstok. Daarop werd op enige plaatsen een waterkanon ingezet en tenslotte deden pelotons van de mobiele een heid met schilden -en lange wapen stokken uitvallen, ondersteund door motoren met zijspan. Agenten te paard, leden van de hondenbrigade en de marechaussee verruimden daarbij geleidelijk de straal van de afzetting. De inzet van de waterkanonnen was nieuw voor Amsterdam. Het was een sportieve strijd waaraan het publiek en duidelijk ook de be manning van de wagens deelnamen zonder wraakgevoelens en soms met plezier. Dinsdagavond slaagde een waterkanon er in om twee uur ach tereen een duizendkoppige menigte ervan te weerhouden de Nieuwezijds Voorburgwal te betreden. Het ls een wapen dat niet alleen effectief blijkt te zijn. maar dat ook door het publiek wordt aanvaard. Spelregels Het begint er op te lijken dat er tussen politie en demonstranten in Amsterdam bepaalde spelregels groeien, die in het verleden zo node werden gemist. Ontruimingen, afzet tingen en verdrijvingen van publiek hadden plaats op ogenblikken die door de samengestroomde mensen niet als voorbarig of nutteloos wer- de gezien. Degenen die dan ook met stenen en andere voorwerpen tot de tegen aanval overgingen, waren beDerkt tot de echte straatvechters en men zag nu niet zoals in 1966 burgers, die uit louter nieuwsgierigheid waren ge komen en die uit ergernis over het politie-optreden ook maar aan de strijd gingen deelnemen. Een agent mag iemand geen klap geven als straf. Toch zijn er derge lijke klappen-na gevallen. Het mag dan in strijd zijn met de wet, het is in vele gevallen een noodzaak: een longen die gevolg geeft aan de som matie uit een portiek te komen, maar toch een gevoelige tik op het achterwerk krijgt, zal zich even be zinnen alvorens hij zich opnieuw er gens wil verschansen. Maar dergelijke „onwettige klap pen" bleken de afgelopen dagen door het publiek te worden geaccepteerd als een van de spelregels van het straatgevecht. Misschien deed men dat omdat op een enkele uitzonde ring na steeds beheerst werd opge treden door de agenten die in te genstelling tot drie jaar geleden de tikken met de wapenstok goedgericht uitdeelden. Dat een agent die een steen tegen zijn hoofd krijgt zijn zelfbeheersing verliest en er vervolgens blindelings op inhakt, is zelfs voor de notore straatvechter een begrijpelijke zaak. Hij zal terugslaan, maar geen inge zonden stuk schrijven over het on beheerste optreden van de politie Oom Agent Een nieuwe fase in de straatrel- len is de verschijning van honder den automobilisten die met claxon concerten en verkeersopstoppingen hun aandeel in de demonstratie le veren. Met name dinsdagavond vormden zij een groot probleem voor de politie. Een auto laat zich niet zo gemakkelijk verwijderen. Een voor beeld hiervan was een Volkswagen die als maar nauwe cirkels reed rond het waterkanon op de Nieuwezijds Voorburgwal, waardoor het logge ge vaarte niet uit de voeten kwam. Een duidelijk verschil met 1966 is ook de wijze waarop de politie de vrees voor de controle van foto- en filmcamera's ls kwijtgeraakt. Zij is zo zeker van de juistheid van het optreden dat de cameramannen zelfs de goede plaatsen wordt aangewezen van waar de beste opnamen van de strijd kunnen worden gemaakt. In 1966 kwam het nogal eens voor dat een camera uit handen werd gesla gen als deze het politie-optreden wilde registreren. Bij de ontruiming van het Maag denhuis zorgde hoofdinspecteur Heij- ink er persoonlijk voor dat alle fo tografen en filmers ongehinderd hun werk konden doen. „Natuurlijk zul- De Amsterdamse "politie heeft het deze week weer flink te ver duren gekregen. In de meeste ge vallen slaagde de politie erin de orde snel te herstellen. len er mensen zijn die kwaad op ons zulten zijn als ze een foto zien, waar op vier gehelmde agenten een jongen wegdragen. Zoiets is natuurlijk nooit een prettig gezicht. Maar laat men ons dan wel vertellen hoe wij het anders moeten doen". Zolang er mensen zijn, zullen er van tijd van tijd botsingen voorko men met het gezag, in casu de po litie, die dat gezag moet verdedi gen. Men kan dat betreuren, maar het is een gegeven waarmee de maat schappij moet leven. Het is daarbij belangrijk dat de aard van het po litie-optreden in overeenstemming is met de situatie van het ogenblik. De Amsterdamse politie lser de af gelopen dagen in geslaagd de on lusten te beteugelen op een wijze waarbij de demonstranten aan de ene kant voldoende lucht konden geven aan hun ongenoegen over het gezag, maar waarbij zij aan d« andere kant de handhavers van het gezag niet hebben kunnen verwijten dat deze door onbeheerst en paniekerig optre den de kiem hebben gelegd voor nieuwe protesten. Er is veel veran derd in Amsterdam sinds 1966. De politieman is bezig het predikaat „ome agent" terug te verdienen. AMSTERDAM De Lutherse kerken staan ln de komende maanden voor een moeilijke beslissing. Het gaat erom of de Lutherse Wereldfederatie het volgend jaar al of niet in Brazilië zal gaan vergaderen. propaganda tegen ons land gemaakt, er is sociaal zoveel verbeterd, er is door regering niets gedaan tegen de kritiek van de r.-k. bisschoppen conferentie. Wonderlijk klinkt de uitspraak dat er absolute meningsvrijheid ls, maar- dat conferenties die „extremisti sche" Marxistische ideeën willen ver breiden verboden zijn. En: De con ferentiedeelnemers mogen openlijk van het evangelie getuigen, maar als ze ons over politiek willen onderhou den, moeten ze maar thuis blijven. (Ik teken hierbij aan dat de LWF heeft gezegd, dat men zich op de as semblee niet buiten de problemen van Zuid-Amerika en waarschijnlijk ook niet buiten „concrete antwoor den op brandende vragen" zal kun nen houden.) Moeilijk Prof. dr. C. H. Lindijer neemt dit probleem in ELK (Evangelisch Lu therse Kerk) onder de loep en schrijft: „Volgens de plannen zal ln Juli 1970 in Porte Alegre in Brazilië d® assemblee van deze federatie worden gehouden. Het aanvankelijke plan was om in Weimar in de DDR te vergaderen, doch daar is men des tijds al van afgestapt omdat blijk baar niet gegarandeerd kon worden dat alle deelnemers (bijv. West- Dultsland) welkom zouden zijn. Maar Brazilië ls ook niet probleem loos nadat de president in decem ber 1968 het parlement naar huls heeft gestuurd. De regering leeft ln hevig conflict met de R.-K. Kerk. Een bericht in „De Protestant" van maart zegt. dat de arrestatie van r.-k. geestelijken nog steeds door gaat en dat ze zich niet mogen bemoeien met sociale wantoestanden. Vrij spreken Sinds het begin van het jaar is de discussie aan de gang: Porto Alegre of niet? Zweedse jongeren kwamen met de vraag: moet het wel? De LWF zelf iel al: het gaat alleen door als iedereen mag komen, als ieder een vrfl mag spreken en elke jour nalist vrij mag schrijven. En ook: we kijken het aan tot juni 1969. In de discussie heeft zich ook ge mengd ds. Lagols uit Neurenberg, die door Brazilië gereisd heeft. Hij uitte zich kritisch, maar net nog niet af wijzend. Hij schreef o.a: Deze rege ring ls er al sinds '64, zij heeft al leen nu haar laatste masker laten vallen. We kunnen naar Urugay gaan, maar daar kan opeens hetzelf de gebeuren. De vrije inreis ls zi. Inderdaad nog niet gegarandeerd. Maar ook: het zou voor de luthera nen veel betekenen als men kwam. En ook: jonge Braziliaanse lutherse theologen, die vroeger aanhangers een llnksradlcale sociale hervormers waren, willen nu geen buitenlandse bemoeienis met hun politiek. Van Braziliaanse lutherse zijde heeft men op Lagols gereageerd en het daar mee niet beter gemaakt! Er wordt Het ls niet eenvoudig zjjn houding *Un houding te bepalen. Vr(je In reisvisa zijn uiteraard absolute voor waarde. Maar welke voorwaarden moet men verder stellen aan een land waar men confereert? Vrijheid voor de kerk en geen aparte schending van recht en vrij heid ln het land? Hoe zit het in dit verband met landen in Oost-Europa, waar we mi terecht wèl con fereren? Wordt de grens misschien overschreden, als men als deelnemers weet: medechristenen die voor een goede zaak staan, zitten hier ln de gevangenis? (En ik wil niet ..ontvan gen" worden door een regering die hen gearresteerd heeft.) En als ik moet vergaderen met mensen met wie ik wel over het evangelie mag spreken, maar niet over even tuele politieke consequenties? Het wordt een moeilijke beslissing voor de LWF en straks misschien ook voor de deelnemende kerken en de afge vaardigden persoonlijk", aldus prof. Lindijer. (Van onze financiële medewerker) DEN HAAG (GPD) Om onze van nature kwetsbare positie in de wereldeconomie te behouden zal het Nederlandse bedrijfsleven in de komende jaren aanpassin gen moeten doormaken. Die aan passingen zullen vooral gericht moeten zijn op schaalvergroting en op sanering van dat deel van het produktie-apparaat dat de in ternationale concurrentie niet kan doorstaan. Alleen op deze wijze kan de verkregen welvaart voor onze bevolking behouden blijven en het peil der voorzienin gen worden verhoogd. Een dergelijk beleid, met name indien sanering noodzakelijk is, zal gehele of gedeeltelijke bedrijfssluitin gen en verlies van arbeidsplaatsen met zich kunnen brengen. Het ver mijden van dergelijke maatregelen kan op langere duur voor de econo mie veel nadeliger werkgelegenheids problemen ten gevolge hebben dan een incidentele sluiting. In deze zin heeft de minister van economische zaken zich uitgelaten, toen enkele kamerleden vragen had den gesteld naar aanleiding van ge ruchten over de mogelijke sluiting van de vleeswaren- en conservanfa- van de Anton Hunnink, welk bedrijf deel uitmaakt van het KZO-concern. Internationalisatie van het bedrijfs leven betekent dat ons land steeds meer afhankelijk wordt van handels- en bedrijfsgewoonten van anderen. Een van de bedrijfstakken, welke het verst is gevorderd op het ge bied van de internationalisatie is de chemische industrie. Deze week kon de Vereniging voor de Nederlandse Chemische Industrie met trots een boekje open doen over de prestaties, die er in de afgelopen jaren zijn ge leverd. Sinds 1963 is de bedrijfstak erin geslaagd om tot verdubbeling van de omzet te komen, terwijl de exportwaarde in die tijd bijna 2.5 maal zo groot is geworden. Dit is een des te opmerkelij ker prestatie omdat de chemische industrie vrijwel de enige bedrijfstak is waar een gestadige prijsdaling valt te constateren in weerwil van de algemeen voortgaande geldont waarding. Verleden jaar is het uit voeringspeil van de chemische pro- dukten met gemiddeld 5 procent om laag gegaan als gevolg van prijsda lingen voor kunststoffen, kunstmest en synthetische garens en vezels. Desondanks steeg de waarde van de produktie met 20 procent, terwijl de waarde van de afzet naar het buiten land met 27 procent is toegenomen. Buitenlands aandeel Een dergelijk fraai resultaat kon alleen bereikt worden door de om vangrijke investeringen, die voor de chemie bijna 18% procent van de to tale industriële investeringen uitma ken. Grote buitenlandse concerns hebben een werkzaam aandeel in de ontplooiing van onze chemische in dustrie. Deze week werd in het Botlek-ge bied de grote kunstmeststof fenfa- briek van Esso-Chemie officieel in bedrijf gesteld. Duitse concerns heb ben hun tenten opgeslagen ln het Sloegebied en het ziet ernaar uit dat de vestiging van buitenlandse chemi sche ondustrieën zal voortgaan, zij het waarschijnlijk niet in de omge ving van Amsterdam. Op die manier gaat de internationa- satie van onze chemische industrie in versneld tempo voort ondanks po litieke remmingen. Bij de opening van de Esso-fabriek is nog eens ge bleken welke voorzorgsmaatregelen malen per dag het hart kunnen vast houden als de vliegtuigen laag over vliegen. Zo*n ding moet maar eens naar bèneden komen. In de Rotterdamse haven komen schepen binnen met lading, die als als er brand zou uitbreken, als een atoombom uit elkaar zou ploffen. Als het stormt kan men een dakpan op het hoofd krijgen. Gevaarlijk is het leven altijd, zelfs als men ln huis biyft zitten. er worden genomen om te voorko men dat water en luchtverontreini ging optreden. Gevaarlijk leven Natuurlijk schuilen er gevaren in de chemische industrie. Veel poten tieel gevaarlijke stoffen worden liier te lande vervaardigd, opgeslagen en vervoerd, maar evenals de bewo ners aan de voet van de Etna, heb ben wij geleerd te leven met geva ren. De voetganger, die voortdurend ln angst zijn weg gaat voor het ove rige verkeer, wordt een gevaar op de weg. De bewoners van Amstelveen en andere gemeenten in de omgeving van Schiphol zouden zich tientallen Geen einde aan latijn Nederland heeft leren leven met de chemische industrie en voor de toekomstige welvaart is het goed als de bedrijfstak zich ruimschoots kan ontplooien Voor directe werkgele genheid zorgt hij niet, omdat de om vangrijke investeringen een dusda nige mechanisatie mogelijk maken, dat slechts hoog gekwalificeerd per soneel en toezichthouders nodig zijn. Aan de andere kant brengt de bouw van de fabrieken met zich mee dat heel wat handen werk vinden. De directeur van Essochemie meen de dat er echter iedere werker in de chemie wel zeven man staan, die Indirect werk vinden door de chemi sche industrie. Op het gebied van de chemie is ons land nog lang niet aan het ein de van het latijn, want er zijn onge veer 30.000 verschillende soorten chemische produkten, waarvan er in Nederland slechts een goede 2000 worden vervaardigd. Desondanks wordt er belangrijk meer aan che mische artikelen geëxporteerd dan er wordt geïmporteerd. Over import gesproken, het Cen traal Bureau voor de Statistiek kwam vorige week met cijfers over de ont wikkeling van de handelsbalans aan zetten. die een waarschuwing inhiel den. Er bleek uit dat de invoer in een verrassend snel tempo toeneemt. Er werd in april 25 procent meer ingevoerd dan in de overeenkomstige maand van 1968. De uitvoer Is wel ls waar ook toegenomen, maar lang niet in zo'n snel tempo. De uitvoer was 18 procent gestegen. Deze ont wikkeling duldt erop, dat de beste- dingsdrang toeneemt, zodat onze ei gen industrie de vraagtoeneming niet kan by houden. Veel vraag ging op de Amsterdam se beurs uit naar aandelen van ver zekeringsmaatschappen en uitge veryen, by welke laatste groep voor al Elsevier opvalt met merkwaar dige koerssprongen. Dergeiyke spron gen zyn alleen mogeiyk als het marktmateriaal geheel is opgedroogd en er slechts zo nu en dan enkele stukken worden aangeboden. Aandelen van verzekeringsmaat schappijen worden gezien als groen fondsen van de eerste orde, waar- by uiteraard de sty ging van de ren tevoet een belangrijke factor is.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25