Werphengels en molens veel kaf onder het koren Droomwens van velenvakantie op een zeeschip Brabantse W'V zet alles in een pocket Maar cruisen blijft duur ZATERDAG 24 MEI 1969 LMDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Om de Nederlandse hengelsport liefhebber, die niet denkt dat hij het zelf allemaal veel beter weet behulpzaam te zyn, heeft de Neder landse Consumentenbond onlangs een onderzoek ingesteld naar de prijs en de kwaliteit van de meest voorkomende werphengels en -mo lens in ons land. Er werden in to taal vijftien werphengels onderzocht en zestien werpmolens. Wanneer u mocht verwachten dat met dit on derzoek onmiddellijk de ideale hen gel aangewezen zou kunnen worden, heeft u het mis. Het onderzoek was beslist niet uit puttend en er is ook nog zo iets als een persoonlijke voorkeur. De ene hengelaar is nu eenmaal een forse werper en de ander doet het wat voorzichtiger. En veel hangt er ook af van de vissoort waarop de henge laar jaagt. De karpervisserij vraagt nu eenmaal een hengel van andere constructie dan een hengel om ge woon op voorn, brasem en blei te vissen. Toch zijn er uit het onder zoek enkele belangrijke conclusies naar voren gekomen, die ik u, vis- liefhebbers. beslist niet wil onthou den. De Consumentenbond kocht van elk merk drie hengels om alle eventualiteiten uit te sluiten. Het eerste punt dat daarbij al direct de aandacht trok was de prijs. Prijzen uiteen In verschillende hengelsportzaken liepen de prijzen voor hetzelfde merk en type hengel soms ver uit een. Bij een merk. de Olympix 210 HH, (een holglas zeehengel) va rieerde de prijs zelfs bijna een tien- J tje. Een zeer belangrijk punt. dat in het onderzoek van de Consumenten- j bond werd betrokken, was een onder zoek naar de kwaliteit van de gelei- deogen op de werphengel. Bij het onderzoek zijn de topogen van de gekochte werphengels ge test op hun slijtvastheid. Daaruit bleek dat bij de spinhengels alleen i de Algonquin Blanchard met goede I ogen was uitgerust in tegenstelling tot de Albatros H 702. Noris Shake speare 1591, de Olympic 270 E, S.W. Select de Luxe en True Temper 804. Overigens zijn bij iedere hengel- sportwinkelier sets ogen te koop. j wanneer de oorspronkelijke zijn ver sleten. Voor de spinhengelringen be taalt u vijf a zes gulden en voor een set zeehengelringen moet u rekenen op vijftien gulden. Om de bussen te testen wei-den de hengels 15.000 maal doorgebogen. Bii geen van de hengels kwam er spelling in de bussen te zitten, wel kwamen bij verschillende hengels de bussen los te zitten. Vandaar de ma tige waardering op dit punt, van de volgende hengels: Olympic 210 HH. Noris Shakespeare Dynamic 295 en Sportex fiberglas (allemaal holglas- zeehengels). hand getest door ervaren henge- J laars. Uit alle verzamelde gegevens j concludeerde de Consumentenbond dat de Albatros H 702 te koop voor 33 gulden de beste hengel is van de zes merken holglasspinhengels, on danks het feit dat de slijtvasüheid van de ogen nog wel iets te wensen overlaat. De bevestiging van de bus sen, de werpeigenschappen en de ligging in de hand kreeg de kwalifi catie: goed. In de iets goedkopere klasse (ong. f 261 kreeg de Noris Shakespeare 1591 een vry gunstige waardering. By de volglashengels, die over het algemeen wat lager in prijs liggen, waren de resultaten wat ongunsti ger, al moet gezegd dat de prijzen ook wat lager liggen. De Albatros V 60253 was weliswaar de duurste van de onderzochte merken (f 24), maar bleek het best te voldoen. Drie matige cijfers (alleen de bevestiging van de bussen was voldoende) kreeg de Eureka Holiday de Luxe (f 20.60). De Consumentenbond stelde ver der vast dat van de onderzochte zee- hengels de Sportex het best voldeed, met name op de punten slijtvastheid van de ogen. werpeigenschappen en ligging in de hand. Wel was er enige kritiek op de busbevestiging. De prfjs van deze hengel varieert van f 69.50 tot f 77. Over de gehele linie voldeed de SW-holglas (f 62.50- f 69.50) redelijk. Conclusie Verder werden de hengels op hun werpeigenschappen en ligging in de Vijf gulden Ook bij de werpmolens constateer de de Consumentenbond het opmer- i kelijke verschijnsel dat molens van hetzelfde type en merk voor sterk variërende prijzen werden verhan-1 deld. Er werden verschillen aange- troffen van meer dan vijf gulden voor dezelfde molen. Om de slijtage aan de molens te testen, liet men zeventig kilometer vislijn zonder onderbreking uitgooien en weer indraaien. Daarna werd de speling in de slingeras, de spoelas- lager, het spoelhuis en de tandwie len gemeten. Bij de zoetwatermo lens werden er twee onvoldoendes uitgedeeld, namelijk aan de Bretton 400 P en de Noris Shakespeare 2112. Goed bevonden werden de Daiwa 7300. DAM Quick 101. Mitchell 304 en de Vendex Ocean Star (zeemolen). Belangrijk voor een goede werp- molen zijn natuurlijk de slipmoge lijkheden. De onderzoekers vonden dat de mogelijkheden erg beperkt wa ren by de Crack 100, Noris Shake speare 2112 en de Vendez Ocean Star. Soms was er meer kracht no dig om de lijn aan het slippen te krij gen dan om die lijn aan het slippen te houden. De kans op lijnbreuk wordt daardoor belangrijk vergroot, i Het kwam voor by de Bretton 400 P. Crack 100 en de Noris Shake speare 2112. By de test werd verder nog in ogenschouw genomen het op- j spoelen van de corrosiebestendigheid (vooral van belang bi/ de zeevisse- rijAlle resultaten in acht nemend kwam de Consumentenbond tot de i De provinciale VW in Noord-Bra bant gaat proberen de mogelijkhe den op toeristisch gebied in het Bra bantse land wat meer bekendheid te geven. Daarom is na een jaar van voorbereiding een pocketboek samen gesteld dat de zeer toepasselijke ti tel „Brabant uit en thuis" heeft mee gekregen. Deze pocket, die rijk is geïllus treerd geeft niet alleen een schets over de verschillende soorten Bra banders. maar daarnaast een over vloed van informatie op allerlei ge bied. Een lijst van leuke intieme plekjes om te kamperen, te vissen of alleen maar wat te verblijven. Kastelen en andere bezienswaardig heden staan er uiteraard ook in op genomen. conclusie dat de visser de voorkeur kan geven aan de Noris Shakespeare 2200 de Luxe (f 32.50» en DAM Quick 101 (f 21.50) gevolgd door Vendex 102 (f 16.50) en Daiwa 7300 (f 21 tot f 24.50'. De Noris Shakespeare 2200 de Luxe kreeg de volgende waarderin gen: slijtage draaiende delen: rede lijk. slijtage lijnrol: goed. slipafstel ling: goed. Opspoelen: goed en cor- rosiemogelijkheid van de molen: zeer goed. Ongunstig Ongunstig kwamen uit de bus de Bretton 400 P (f 35 tot f 38) en de Noris Shakespeare 2112. De Bretton bijvoorbeeld kreeg alleen voor het opspoelen een voldoende, de rest was matig. Ook de DAM viel on danks de hoge prijs (f 59.50 tot f 64) wat tegen. Van de zeemolens met vinger pickup waren de Bretton 901 (f 66) en de RU-Recordette (f 44 tot f 48) het aantrekkelijkst, terwijl bij de zeemolens met pick-up beugel de Vendex Ocean Star (f 29.75) met de eer ging strijken. Tot zover het onderzoek van de Consumentenbond. Mocht u dit jaar voor de eerste maal besluiten een werphengel te kopen en twijfelt u nog. neem dan als adviseur iemand mee die er verstand van heeft. Het pakje sigaretten voor deze vrienden dienst komt er dubbel en dwars uit. STEEDS MEER NEDERLANDERS NAAR ISRAËL Het toerisme vanuit Nederland naar Israël heeft het vorig jaar een nieuw record bereikt. Ten opzichte van 1967 betekende dit een stijging van zestig procent. Voor dit jaar wordt opnieuw een stijging verwacht. Het ministerie van Toerisme in Jeruzalem houdt rekening met ongeveer 18.000Ne- derlandre toeristen in 1969. Verge leken met de andere Europese landen neemt Nederland dan ach ter Engeland en Frankrijk de der de plaats in. Het aantal reisorganisaties dat dit jaar groepsreizen naar Israël op touw zet, is met zeven toegenomen en bedraagt op het ogenblik 24. Te zamen hebben deze organisaties nu 250 groepsreizen in voorbereiding voor de komende maanden. Ook het aantal directe vliegverbin dingen tussen Amsterdam en Tel Aviv is na de inwerkingtreding van de nieuwe dienstregeling in april toegenomen. Zowel de KLM als El Al vliegen nu elk driemaal per week direct van en naar Tel Aviv. Nu we toch in Brabant zyn, wil ik u tegelijkertijd even wijzen op het recreatieoord De Beekse Bergen gelegen aan de provinciale weg van Tilburg en Hilvarenbeek. De grote trekpleister van het recreatieoord is zonder twijfel het leeuwenpark waar veertig volwassen en jonge leeuwen vrij en ongedwongen rondlopen. Wel willen we u erop wijzen dat een tochtje per auto door het park u wel een tientje kost. Voordeliger wordt het wanneer u de tocht maakt met een safaribus. Volwassenen be talen dan drie gulden en kinderen f 1.50. Voor grote groepen zijn er ge- reduceerden tarieven. Behalve dit grote spektakelstuk is er een troeteldieren-hoek speciaal voor de Jeugd, waar met allerlei soorten jonge dieren kan worden ge speeld. Verder is er nog een ver- keerstuin, een pannekoekenhuis een ponyfarm, een speeltuin, terassen, een watersportcentrum waar men kan skiën en vissen en ruimte voor sporten als midget-golf, tennis en trampolinespringen. De to tale oppervlakte van het recreatie oord beslaat zo'n 420 hectare. Kopen per post „Kopen per post" is een gewoonte die (volgens Marie France) in Frankrijk meer en meer inburgert. De grote postorderbedrijven hebben in 1968 hun omzetcijfers met vijfen twintig procent zien stijgen en ver wachten dat deze dynamische ont wikkeling in de komende jaren nog verder zal gaan. Frankrijk loopt daarmee in het spoor van landen als Amerika en West-Duitsland waar de postorderbedrijven een bloeiend bestaan leiden. Ook Engeland ver wacht een snelle ontwikkeling op dit terrein; zó snel zelfs dat men het voor mogelijk houdt, dat oinnen en kele jaren een kwart van alle ver kopen via postorderbedrijven zal lo pen. nog maar te zwijgen over de con currentie van andere Engelse rede rijen, die in hetzelfde vaargebied opereren. Wèl doet P. en O. een po ging de Nederlandse en Westduitse markt te interesseren voor cruises om daarmee de eigen basis te ver sterken en te verbreden. Dan is het echter noodzakelijk het leven aan boord van haar witte oceaanreuzen wat minder „Engels" te laten verlo pen. Als dat niet gebeurt, heeft de acquisitie op het Europese vasteland bij voorbaat al geen succes. Immers, de Engelse en „continentale" op vattingen over eenvoudige zaken als de maaltijden, het amusement, com fort en het zetten van een goede kop koffie verschillen zó hemelsbreed, dat P. en O. zich gedwongen zal zien zich „mentaal om te schakelen". Voor de topdirectie van de rede rij is dat allang geen geheim meer. De heer Davis zegt het zo: „Het sa menleven op één schip van Engelsen en passagiers-van-het-vasteland kan moeilijkheden opleveren. Daarom moeten we ervoor zorgen, dat de „Europese" vakantiegangers het in de eerste plaats naar hun zin heb ben. de Engelsen volgen dan van zelf wel!" De directeur van P. and O. gaf tenslotte als zijn oordeel te kennen dat de Rotterdamse haven schrome lijk tekortschiet met zijn facilitei ten voor oassagiersschepen„Rotter dam, de trots van Nederland en de grootste haven van de wereld, heeft slechts één passagiersterminal. Dat is die van de Holland-Amerika lijn en daar is voor onze schepen geen plaats. Bovendien zijn er de ver bindingen met treinen en het vlieg veld gebrekkig!" De goudgele stranden van de 11marische eilanden en de azuur- lauwe Middellandse Zee, waar- een de kleur enfolder s van iheepvaartmaat schappij en lok- dit bedrag op zo'n lange reis te ver waarlozen is Sociaal toerisme op cruiseschepen? Ik zie het er niet in zitten. Maar er is, zo meent de heer Da- vis, nog meer, dat er voor pleit af 'en, blijven voor de gemiddelde I te zden van het organiseren van goed- J ukantieganger onbereikbaar tuisen is duur en ivordt nóg bur der! Populair geprijsde bus-, trein- en fiegreizen hebben jaren geleden al 6 laatste barrières voor massaal toe- Sne.weggenomen. Een vakantie-per hip is echter kostbaar gebleven: i droomwens, die alleen in vervul- ag gaat voor hen, die om een oorbeeld te noemen een bedrag Bsen de twaalfhonderd en driedui- gulden kunnen neertellen voor i ïtien (luxe) dagen in een drij- ''.hd hotel. Kunnen cruises goedkoper worden? «staat de mogelijkheid een voor de vakantie-op-zee op de toeris- Bmarkt te verkopen? James Gresham Davis (40), één »n de topmensen van de Engelse Wery P. and O. (Peninsular and tiental Steamship Company), de roots te ter wereld, zegt resoluut: See! Het is onmogelijk de prijzen «verlagen. De kosten van de bouw 1 het onderhoud van een schip, brandstof en de gages van be manning en bedienend personeel J «ijn zó hoog, dat het voor onver- tilillig welke rederij ook onverant- "cord is de tarieven te drukken. Het Metariasysteem op een schip levert passagier op de reis van Singa- jfre naar Southampton een bespa- |®g van vijf pond op. Iedereen zal kt toch wel met me eens zijn, dat kope cruises. „Voor vele mensen is het maken van een cruise een illusie waar ze jarenlang tegenaan heb ben gekeken; ze hebben ei*voor ge spaard en ze willen betalen voor wat ze willen hebben: luxe, service com fort, een onbekommerde, zonnige va kantie. waarin ze boven alles verwend willen worden! Het publiek zegt: We gaan per jet naar Mexico City. maar het spreekt over een wereldcruise per schip. Dat is veelzeggend. Het zegt eigenlijk alles. En daarbij komt dan nog, dat elke rederij haar stand wil ophouden, goede service wil bieden. Dat kost geld. Je kunt natuurlijk wel reizen maken met een minimum aan comfort en bedienend personeel, maar ik weet zeker, dat toeristen dat niet willen. Op zo'n schip kun je geen vakantie vieren, twee of nog meer wekenlang!" P. and O., die een vloot heeft van elf passagiersschepen en die voor dit markt en de Russen zyn populair, omdat zij zich voor hun cruises „af- braakpryzen laten betalen. De heer Davis: „De Russen doen een duidelijke aanval op de markt. Ze bieden weinig vaarcomfort, maar hun prijzen zijn laag. Het is hen al leen om de deviezen te doen Dertig cruises hebben de Russen voor 1969 op hun programma staan, jaar een programma met veertig cruises biedt, neemt in Engeland als cruiserederij een sterke positie in. De afnemende transatlantische pas sagiersvaart maakt de concurrentie echter scherper. Cunard en Royal Mail Lines gaan zich meer en meer op de cruise richten. Griekse en Ita liaanse rederijen hebben aftrek op de Engelse en verdere Westeuropese Elf passagiersschepen telt de vloot van de P. and O. De „Chu- san" op de achtergrond is er één van. plezierreizen, die beginnen in Sout hampton, de haven waar ook de schepen van P. en O. zich van de ka demuren losmaken. Het volgend jaar zal de Engelse rederij daarvan wel licht de gevolgen ondervinden en zij zal er dan mogelijk niet onderuit kunnen haar tarieven aan te passen. Want een schip, dat slechts half bezet de haven uitvaart of dat voor de kant moet blijven liggen, kost al leen maar geld Voorlopig echter ziet de directie van P. and O. nog weinig gevaar in het Russische aandeel, om dan (Door Bram van Leeuwen) Een hengelsportzaak begint langzamerhand een treffende ge- aa tijkenis te vertonen met een doolhof. Wie er de weg niet heel foed kent, dreigt het goede spoor al gauw bijster te raken en jet iets thuis te komen dat direct al weer solliciteert naar een ep"plekje in de emmer van de gemeentelijke reinigingsdienst om jfde doodeenvoudige reden, dat het op geen enkel punt aan zijn s?i joel beantwoordt. Een nieuwe hengel kopen is geen enroudige zaak, vooral wanneer u iets meer mee wilt doen dan in !oa* werkkamer te pronk zetten. De w^irine van hengelstokken, waaron- de hengelsportwinkelier ieder met de aanduidingen „super" ,de Luxe" dreigt te worden be- olven, wordt ieder jaar groter. Om maar niet te spreken over het inbod van werpmolens. Onder dat viskoren. waarvan nu 'eenmaal elk visseizoen duizenden ■jet [uks over de toonbank gaan, be- indt zich veel kaf. Heel veel. De tl ne hengel wordt met nog meer su- 1 erlatieven aangeprezen dan de an- on er en ook de meestal kundige hen- elsportwinkelier dreigt het over op zyn „negotie" te verliezen. De concurrentie op hengelsportge- s moordend. Van heinde en verre en uit elk zich zelf respecte rend land worden holglas-, volglas- en splitcanehengels geïmporteerd. Om de zaak commercieel op de markt te brengen, wordt de prijs zo veel mogelyk gedrukt en veel glim mend materiaal doet het altyd nog bij het gros van de kopers. Maar aan de waterkant komt pas de grote teleurstelling. Geen actie Een superlichte hengel blijkt nau welijks actie te bezitten en een ste vig uitziende zeehengel is nauwe lijks in staat enkele onsjes lood een paar meter verder in het zilte nat te deponeren. De komende weken zul len er weer ettelijke duizenden van deze „ryp-voor-de-sloop-produkten" worden verkocht.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21