van Indonesië K°erstlps ouden Kartini in ere VAKANTIE HULPEN Ambtenaren zijn bijzonder aardige mensen INSCHRIJVEN SECRETARESSE RECEPTIONISTE TITUUT PONT DAGBLAD Iedere huisvrouw „W I N K E LT" Idealen nog niet verwezenlijkt Discussie over pbestel omroe Nederlandse dames LZC verliest ook in halve finales Federation Cup Soldaten mogen in burger eten van Daw (1-2) BENEN f Moederlijke "j a. YR. ADMINISTRATIEVE KRACHTEN b. YR. LEERLING-TEEKENAARS Een aankomende secretarresse IIDAG 24 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ■ouwenorganisaties in In- hebben een van hun lief jeesten gevierd: dat van geboortedag. Wij heb- viering meegemaakt in itraanse oliestadje Ran- de echtgenotes van de van de oliemaatschap- lina het feest hadden ird. j Djakarta&nse journalis- Ijltgenodigd voor een bezoek jüoordsumatraanse olieboor- dat hun een rol zou •oebedacht in het Kartini- s onvermijdelijk. Er waren collega's die in jury's belandden voor zulke zaken als bloemschikken. Kartini, die op 21 april 1879 werd geboren uit een aristocratische Ja vaanse familie, is bekend geworden door het in boekvorm publiceren van brieven, welke zij had geschreven aan een Hollandse vriendin. Het boek geeft een indruk van Kartini's strijd voor verbetering van het lot der In donesische vrouw en verscheen onder de titel ..Van duisternis tot licht". Kartini is het lichtende voorbeeld ge worden voor de vrouwen, die zich ge organiseerd inspannen voor een be ter leven- En haar geboortedag wordt gevierd met bijeenkomsten, school feesten waarvoor de meisjes in hun specifieke klederdrachten in de klas verschijnen en bijvoorbeeld samen kokkerellen. DUINDIGT, 25 mei - 1.30 uur Klaverprijs: Gisalda, Furie van Liktor, Gaai S - Happy Jinks S- j prijs: Persian Path S. mount v. d. Kraats, Fly Fella - Paardebloem- I prijs: Goeam, Fletcher D, Danny Kaye - Grote Pinksterprijs: Felix Anton. Ernie Rita - Grote Pinkster handicap: Pawnee. Sterly. Sitta - Boterbloemprijs: Gallant Way, Feny Hollandia, Emma Quichotte - Ane- moonprijs: Diogen, Little Miss Mit- zie, Esmeraud - Pinksterbloemprijs: Henry Buitenzorg. Higgins, Hamran - Kartouprijs: Rolanda, Red Coral, Moonstar - Margrietprijs: Goudple vier S. Gehade Hollandia, Fuschia. ALKMAAR. 26 mei - 1.30 uur Het is een erg lieflijke vertoning, die typerend is voor de Indonesische vrouwenbewegingen. En dat is in feite een nogal bedenkelijke zaak. De idealen, die Kartini voor ogen ston den. zijn namelijk allerminst verwe zenlijkt. Afschaffing van de polyga mie is bijvoorbeeld in dit land poli tiek en vooral godsdienstig nog al tijd geen haalbare kaart. Op dit punt heeft Soekarno verraad gepleegd aan zijn idealen uit de beginperiode van zijn politieke activiteit. Juist over dit onderwerp voerden de nationalis ten indertijd felle polemieken met de Islamieten. Het Indonesische parlement houdt zich juist weer enige tijd met de kwestie bezig. Er wordt gewerkt aan een wetsontwerp dat slechts een flauwe weergave is van hetgeen de progressieve vrouwen voor ogen staat- Niettemin is het zeer de vraag of de parlementariërs (slechts 24 wouwen op een totaal van 414 afgevaardig den) het erover eens zullen kunnen worden. Natuurlijk zijn de tijden ook in dit land veranderd sinds Kartini. Indo nesië heeft vrouwelijke piloten, pa rachutisten. professoren, rechters, of ficieren van justitie en parlements leden. Bovendien zijn er vrouwen- korpsen van politie, land-, lucht- en zpemacht. Het merendeel van de vijf tig miljoen vrouwen is echter nog steeds in de dessa's te vinden. Slechts 36,2 procent van haar heeft de lage re school doorlopen. Voor de steden is dat percentage trouwens niet eens zoveel hoger (24,4 procent). Jubileumprijs. 1ste afd,: Heno Vic- J toria, Gea Alkestis van E, Go to j War - 1939-prijs: Hoot Song, Her- j mance. Herman - Vooruitprijs: Dora J Harvester D. Fillette Six. Dacron Dear - Feestprijs, 1ste afd: Briin j Beer, Coryphee RH. Christiaan ae wet - 6de Lustrumprijs: Gonda Scotch, Good Luck S. Emeline Her.y I - Alsmaars Grote Pinksterprijs: Ge neraal Padua B. Elite Mac, Ferdi- nandus R - 1969-prijs: Hélène Ha nover, Geluk Frances, Gamin B - Feestprijs, 2de afd.: Erica, Yellow Six, Bosvink S - Sportprijs: Giete- ling S. Gert Jan Norton, Fouska P - Jubileumprijs, 2de afd.: Hanneke d'.Aster, Gipsy, Hanny. VOETBAL De besturen van DWS en Feijenoord zijn overeenge- I komen de bekerwedstrijd tussen bei de clubs voor de halve finales op woensdag 4 juni ('s avonds» in het Feilenoordstadion in Rotterdam te spelen. Niertransplantaties I UTRECHT iANP) „Tot nu toe zijn in verschillende Ziekenhuizen in ons land 50 niertransplantaties ver- 1 richt. Slechts éen patiënt is nadien overleden. In Leiden werden ruim 30 niertransplantaties verricht.. De bereikte resultaten bij niertransplan- taties in ons land zijn de beste ter wereld". Dit zei gistermiddag in Utrecht dr. E. J. Doriiout-Mees, hoofd van de nierafdeling van net Academisch Ziekenhuis aldaar. Morgenavond op tv voor de herfst en lointer in Duitsland de maxi- f't kansen. De rokken kort. Dat bewees zo terchic" 'in West-Ber- ie 81ste Igedo-lnternatio- I tiebeurs in Düsseldorf, 1300 exposanten, onder buitenlandse, 2850 col- 0 loonden. Tegelijkertijd isseldorf de 5de Boutique mal. waaraan 131 expo santen uit 14 landen met japon nen in boetiekstijl en modieuze accessoires deelnamen. Het damesbeen staat dus in de komende tijd wel in de belang stelling. wat de producenten van vrouwelijke beenbekleding tot een stortvloed van originele in vallen brengt. In het bijzonder voor jonge vrouwen werden kou sen ontworpen, welke er erg bojit uitzien. (Van onze r..t.v.-redactriec> AMSTERDAM iGPD) In ver band met de verhindering van een va nde discussiemedewerkers zal de rubriek „Zin en tegenzin" morgen niet gewijd zijn aan het reeds aan gekondigde onderwerp „Indonesië". In deze uitzending zullen nu enige initiatiefnemers van de Omroep 200C met enkele VARA-medewerkers dis cussiëren over de door deze nieuwe groep geuite kritiek op het omroep bestel in het algemeen en de infor matie-verstrekking in het bijzonder Zo is de Omroep 2000 bijvoorbeeld van mening dait de informaties die door de omroep Medio worden aan geboden, in feite loopt via het fil ter van in wezen reactionair inge stelde omroepbesturen. Deelnemers aan deze discussie van de zijde van de Omroep 2000 zijn: Fred Ruyssenaars en Jaap Vixe, en van de zijde van de VARA: radio medewerker Tom Pauka en Achter het-Nieuws-redacteur Herman Wig- bold. De disucssie staat onder leiding van mr. G. J. P. Cammelbeeck. (Zon dag 25 mei. 19.00 tot 19.30 uur, via Hilversum 2». ATHENE (ANP. Nederland en de Verenigde Staten hebben zich na Groot Brittanië en Australië, ge plaatst voor de halve linales van het tennistoernooi om de Federation Cup voor dames landenteams. Nederland schakelde met 2-1 Tsjecho-Slowakije uit. De Verenigde Staten wonnen in de kwart eindstrijden met 3-0 van Italië. De gedetailleerde uitslag van Ne derlandTsjecho-Slowaküe is: Betty Stove (Ned.) versl. Arlene Palmova 6-4. 6-1, Marijke Schaar <Ned.) ver liest van Vlasta Vopikova 3-6, 3-6, Betty Stöve Marijke Schaar versl. Arlene Palmova Vlasta Vopikova 4-6. 7-5, 6-4 In de halve eindstrijden ontmoet Nederland, vorig jaar tweede in dit toernooi, zaterdag de Verenigde Sta ten. Groot Brittannië speelt tegen titelhouder Australië. DEN HAAG <GPD' Binnen kort mogen dienstplichtige militairen tijdens het avondeten in de kazerne burgerkleding dragen. Een regeling dienaangaande, met enkele beper kende bepalingen voor militairen die 's avonds nog dienst moeten doen, wordt op het ogenblik uitgewerkt. Burgerkleding te mogen dragen tij dens de avondmaaltijd is al lang een wens van de vereniging van dienst plichtige militairen. Het bespaart de soldaten één keer verkleden. Als zU 's avonds in burger de poort uit wil len behoeven zij nu niet meer eerst voor het eten het werkpak te verwis selen voor het nette uniform. In het geregelde overleg met het departement van Defensie over per soneelsaangelegenheden hadden de militaire belangenverenigingen zich akkoord verklaard met deze nieuwe regeling. LEIDEN Het Alkmaarse DAW. dat op de nominatie staat evenals LZC uit de eerste klasse van de wa- terpolocompetitie te degraderen, heeft gisteravond twee kostbare punten veroverd door een 12 overwinning op LZC. Wéér was de Leidse ploeg I dicht bij een gelijk spel of een over- w inning, maar ook nu leverden de schoten geen doelpunten op Het werd een redelijke, open strijd waarin de gasten de spits afbeten. In de eerste periode trof Bob van Bekkum <DAW) doel (01), waarna het tot de volgende speeltijd duurde voor er verandering in deze stand kwam. Het was opnieuw Van Bek kum die doelpuntte, ditmaal uit een strafworp. In de hierna komende periodes kwam LZC sterk in de aanval. De pupillen van coach Smol probeerden veel, maar een doelpunt bleef uit. Dat het offensief succes zou ople veren viel te voorspellen, maar helaas was dit slechts een eenmalig succes. In de laatste minuten redde Klaas Parrel de eer voor zijn ploeg, maar de rood-witten kwamen niet aan het toch wel verdiende gelijke spel toe. VOETBAL Stefan Florenskl, speler van de selectiegroep waaruit het Poolse voetbalelftal wordt samen gesteld, is door de voetbalbond van' zijn land voor twee jaar geschorst wegens het slaan van een scheids rechter. VOETBAL Voor de Westduitse Bundesliga zijn gisteravond vier wed strijden gespeeld. De uitslagen zijn: Werder BremenFC Nürnberg 33, Eintracht FrankfortMünchen 1860 3—0, MSV Duisburg—FC Kaiserslau- tern 00, Eintracht Braunschweig- Hannover '96 33. Vonnissen in Griekenland Een Griekse meubelmaker is gisteren door een krijgsraad in Athene tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld en zijn vriendin tot 20 jaar om dat zij gepoogd hadden de griekse regering omver te werpen en bom aanslagen hadden gepleegd. Eerder op de dag werden een advocaat en een econoom tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij hadden een organisatie gevormd, die samenwerk te met tegen de Griekse regering agerende groeperingen in Londen en Parijs. Avro-radio weer in dienst van het verkeer (van onze rtv-redactrice) AMSTERDAM (GPD) De AVRO radio zal wederom in samenwerking met het Verbond voor Veilig Ver keer, de Rijkspolitie en de ANWB zich op tweede pinksterdag van 15.30 tot 23.55 over Hilversum-2 in dienst van het verkeer stellen. In het Eu romotel in Amsterdam, het motel- Resto in Bunnik en in restaurant Flora in Hoofddorp zullen weer vas te posten worden Ingericht. Verder rijden er drie reporters mee in de Porsches van de Rijksjx>litie en zal een verslaggever meevliegen in het vliegtuig van de Rijkspolitie. Dan is er nog een mobilofoonauto, die de Bollenstreek gaar doorkruisen, er is een post in Scheveningen en er zyn weer verkeersberichtgevingen uit de Rijkspolitiecentrale in Driebergen. De centrale post in de AVRO-stu- dio in Hilversum wordt bezet door Herman Emmink. In Bunnik zorgt Roel Balten voor een amusements programma voor de microfoon. Benen zijn in de mode belangrij ker dan ooit en in Amerika is al een boekje verschenen dat zich uit sluitend met „het been" bezig houdt. Het bevat allerlei gymnastiekoefe ningen voor het slanker maken van dijen, knieën, kuiten en enkels. Met vijftien minuten per dag oefenen krijgt men, volgens de samenstel lers benen die gezien mogen worden onder de korte rok van nu. (ADVERTENTIE) T/ ANDAAG vertelde Adriaan 5? verbaasd, ..heeft iemand mij uitgemaakt voor communist alleen maar omdat ik het met de staande orde niet geheel eens ben. De idioot. Ik zou nooit een communist kunnen zijn!" Waarom niet? Heb je bezwaar tegen het economische stelsel, te gen de ideologie of tegen de dic tatuur?" „Tegen dat alles ofschoon ik me een democratisch communis me heel goed kan voorstellen. Maar ook dan zou ik er niets van moeten hebben. In een commu nistische staat is iedere burger automatisch rijksambtenaar en dat lijkt me iets verschrikke lijks". Zijn afkeer van ambtenarij be greep ik wel. Heel, heel lang ge leden, toen ik nog een tienertje was en van wereldreizen droom de, was ik ook een tijdje ambte nares en ik heb er geen pret tige herinneringen aan.Nog altijd kan ik mij de mateloze verbazing J herinneren die mij bekroop tel- ke?is als er nieuwe instructies van Hogerhand op het bureau vari de chef neerdwarrelden j Omdat ik maar niet kon wen- 1 nen aan Hogerhand nam ik ten slotte mijn ontslag en in het ver volg mijn eigen beslissingen. De kinderen kenden die voor geschiedenis ze zitten altijd in je verleden te wroeten en knoopten daaraan de conclusie vast dat alle ambtenaren robots moeten zijn. Maar de tijd staat niet stil. ook ambtenaren zijn mensen die midden in het leven staan. Dat ondervond ik toen de fiscus mij een aanslag stuurde die me vierkant deed omtollen. „Daar klopt niets van!" riep ik in paniek. ,Ga er maar eens op af", raad de vader aan. „En zeg ze dan O. argumenten waren er ge noeg, met als voornaamste ge schut het feit dat de ambtenaren op het belastingkantoor een kan jer van een fout gemaakt moes ten hebben. ,,Ze zullen het zeker voor je uit zoeken en een nieuwe aanslag uit schrijven", voorspelde vader som ber. Het belastingkantoor lag zes ki lometer verder en opeens be- i dacht ik: „We hebben toch tele- foon". Geestelijk stroopte ik de i mouwen op voor een verbitterd gevecht en ik begon te draaien. Ambtelijke fouten herstellen via een telefoontje hoe optimis tisch kon een mens zijn? Vijf minuten later was de zaak in orde. De ambtenaar zei: „Blijft u even aan het toestel, dan zal ik meteen het dossier raadplegen" Ik hoorde hem bladeren en daar na zijn vriendelijke stem: „U heeft gelijk, we hebben hier een fout gemaakt. Betaalt u voorlopig nietsu hoeft niet te vrezen voor vervolging, ik geef de zaak meteen door". „Danhoef ik verder niets te doen?" vroeg is verrast. „Neen, het is onze fout, niet de uioe. We zullen u een nieuwe beschikking toesturen en mocht die later arriveren dan de eerste vervaldag, dan hoeft u zich daar aan niet te storenu begint pas te betalen als de zaak is recht getrokken". „O, ehnou, dank u loei", stamelde ik. Daar stond ik nu, met al mijn opgezamélde strijd lust en tegenargumenten en kop pigheid; ik had ze helemaal niet nodig. Hogerhand bestond niet meer. 's Avonds zei ik beschaamd te gen Adriaan: „Je hebt ongelijk, knul. Ambtenaren zijn geen ro bots, het zijn bijzonder aardige mensen. Van hun efficiency en bereidwilligheid kun jij, als vrij gevochten non-conformist, nog wat leren". En resoluut trok ik een streep door een dertig jaar oud voor oordeel. THE A BECK MAN voor de beroepsopleiding (dagcursus) Tijdige aanmelding i.v.m. beperkt aantal plaatsen. g 1BEESTRAAT 89A TELEFOON 23.757 MARINE ELEKTRONISCH BEDRIJF, Haarlemmerstraatweg 7 te Plgsest, vraagt VEREIST: MULO-opleiding en diploma machineschrijven. voor interessant technisch tekenwerk VEREIST: MULO- of een overeenkomende opleiding 1r de onder a genoemde krachten kunnen ook gehuwde dames in aan ging komen. Salaris max. f741,— per maand, afhankelijk van leeftijd en ervaring. "t'U eens praten op onze personeelsafdeling? bestaat gelegenheid van maandag t.m. vrijdag tussen 9 en 12 uur I^en 13 en 16 uur bij genoemde personeelsafdeling aan het adres Haarlemmerstraatweg 7 te Oegstgeest. Haar werkzaamheden zullen bestaan uit het behandelen van correspondentie, het verzorgen van het voorkomende typewerk, het bijhouden van de agenda van het desbe- betreffende afdelingshoofd e.d. Vereist zijn een middelbare schoolopleiding, goede ken nis van de moderne talen en enkele jaren ervaring als secretaresse. Voor het verrichten van alle op een afdelingssecreta riaat voorkomende werkzaamheden van administratieve aard. Vereist zijn minimaal MULO-opleiding, goede kennis der Engelse taal en zo mogelijk enige ervaring. Beide functies bieden een grote mate van zelfstandigheid waarin eigen initiatief op hoge prijs wordt gesteld. De salariëring en gratificatieregeling zijn geheel in over eenstemming met het moderne karakter van het bureau. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: TEBODIN, Advies- en Constructiebureau N.V. Postbus 1029 - Den Haag. Voor de afdeling abonnementen van ons snel groeiend dagblad vragen wij Met name zoeken wij iemand voor de periode 1 juni20 augustus, zonder onderbreking, en met een leeftijd van 17-25 jaar. Voorts zoeken wij 2 jonge mensen in de leeftijd van 16-21 jaar voor de periode 16 juni16 augus tus, eveneens zonder onderbreking. Graag persoonlijke aanmelding tussen 8.30 en 17.30 bij de heer J. Breedeveld. LEIDEN dagelijks in het LEIDSCH DAGBLAD, de grootste krant voor Leiden en omgeving. Profiteer hiervan

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13