Eenstemmige veroordeling van bezetting Maagdenhuis ARP wil tijdelijk accijnzen verhogen Seven-Up Politie ontruimde ook aula Beroep op regering Horeca-prijsopdrijvers voor politierechter 'n kwart miljoen aan prijzen! jroningen duurt brief mar Progil Wie maakt de beste Seven-Up slagzin van zeven woorden? de enige DONDERDAG 22 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Zowel de regering als de gro lt meerderheid in de Tweede Ka rn hebben gisteren de bezetting het Maagdenhuis veroor- ieeld. Hier minister Veringa, die it bezetting ondemocratisch en mwerpelijk" noemde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is vannacht met grote meerderheid de regering gevolgd in haar veroordeling van de Amsterdamse studentenacties en heeft het kabinet opge dragen steun te verlenen aan maatregelen, die de orde, rust en veiligheid in de hoofdstad moeten herstellen. Dat gebeurde door aanneming van de motie die de KVP-er dr. Ter Woorst met steun van de drie ande re regerings-partijen had ingediend. De motie kreeg niet de steun van PvdA, D'66, PSP, CPN en PPR. De Party van de Arbeid, die de bezetting van het Maagdenhuis even eens afkeurde, vond de motie eenzij dig en te veel gericht op politiëel optreden. De socialisten zagen hun eigen motie, waarin de regering werd opgedragen met voortvarend heid initiatieven te nemen tot demo cratisering van de universiteit en hogescholen, door een onhandige ma noeuvre van drs. Den Uyl verwor pen. KVP, CHU en ARP, die oorspron kelijk van plan waren de motie te steunen, zagen daarvan op het laat ste moment af toen de socialistische fractieleider zyn motie in een onbe waakt ogenblik uitlegde als een stuk je kritiek op het beleid van onder wijs-minister dr. Verin ga. In de motie-Ter Woorst betreurt de Kamer dat door het onrechtmatige ongerechtvaardigde optreden van de bezetten van het Maagdenhuis de goede naam van de studenten in het algemeen ernstig is geschaad en de verwezenlijking van gerechtvaardig de wensen tot democratisering van het hoger onderwys is doorkuist. De regering wordt uitgenodigd om in overleg met de burgemeester van Amsterdam en het bestuur van de universiteit de orde. rust en vei ligheid in Amsterdam te herstellen. ..Onheilspellend", noemde drs. Dyk- I agenten te prijzen, stra van D'66 de motie. Drs. Den Minister Veringa noemde in een Uyl vond dat met een dergelijke I bewogen redevoering de actie van de j uitspraak de situatie in de hoofd stad wordt miskend. Burgemeester Samkalden zal nog dit Jaar aftreden als president-cura tor, zo werd minister Veringa mee gedeeld. Reeds lang voor de rel rond het Maagdenhuis had burge meester Samkalden een dergelijk verzoek gedaan. Er is echter een wetswijziging voor nodig, die waar schijnlijk nog deze zomer bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De regeringspartijen waren vrij wel eensgezind in hun oordeel dat met dit soort acties de demooratie in gevaar komt en de chaos zijn intrede doet. „De universiteit is geen wor- stelpunt. maar een werkplaats voor de geest", aldus prof. Diepenhorst (AR). De liberaal dr. Van Dijk vond de bezetting reactionair en geweld dadig. Dr. Schuring van de CHU was niet milder in zijn oordeel en eiste van de regering dat voortaan sneller zal worden ingegrepen. Hi) vroeg ook om een voortvarend vervolgingsbeleid, dat door minister Polak (Justitie) werd toegezegd. De pacifisten, die de regering over de gebeurtenissen interpelleerden, stonden vrijwel alleen in hun opvat ting dat het politieoptreden een stukje onnodig machtsvertoon in hield. De motie, waarin die opvat ting was neergelegd, kreeg slechts steun van de CPN en werd verwor pen. De Kamer vond vrijwel una niem dat de politie beheerst en cor rect is opgetreden, al vroeg drs. Dijk stra (D '66) zich af of dat optreden wel nodig was geweest. Drs. Den Uyl had er zelfs behoefte aan de zelfbeheersing van de Amsterdamse studenten „ondemocratisch en ver werpelijk". Hy veroordeelde vooral dat de 570 bezetters van het Maag denhuis, waarvan overigens een-vijf de helemaal geen student bleek te zijn, aan anderen de inspraak wei gerden, die zijzelf verlangden. De mi nister vond dat er voor de bezetting geen enkele aanleiding was. Het proces van democratisering is negens verder in opmars dan aan de Amsterdamse universiteit. De werkgroep, die zich met de herzie ning van de bestuursstructuur be- zich houdt, heeft zich reeds in prin cipe voor inspraak van alle geledin gen van de universitaire maatschap pij uitspreken. Haar verklaring is door senaat en curatoren publiekelijk onderschre ven. Ook de rector magnificus heeft zich in principe vóór het medebe slissingsrecht van allen die hy de universiteit zyn betrokken uitgespro ken. Dat de rector eerst aan dat be grip echter de nodige inhoud gege ven wilde zien. kon de minister bil- ïyken. Hy betreurde dat de stu denten hierin aanleiding hebben ge vonden tot bezetting van het Maag denhuls over te gaan. PvdA-B en W's GRONINGEN (GPD) Het pro- «nciaal bestuur van Groningen leeft een brief gestuurd aan de franse zwavelkoolstaffaibriek .Pro- pil", die aanvankelyk van plan was ich by Amsterdam te vestigen. In de brief aan Progil heeft de povincie Groningen gewezen op de Wtigingsmogeiykheden aan de fcms. Zoals gemeld is reeds voor het Wuit van de raad van Amsterdam in verschillende kanten en op al- Hei wijzen het Eemsmondgebied w goede alternatieve mogelykheid Woemd. Officieel contact tussen de pro- nncie Groningen en Progil bestond ïhter niet, tot de brief die nu ver- DEN HAAG (ANP) Bijna hon derd burgemeesters, onder wie dr. Samkalden van Amsterdam en Tho massen van Rotterdam en ca. 350 wethouders en gedeputeerden, allen lid van de PvdA, hebben een beroep I op de regering gedaan af te zien van maatregelen die tot prijsstijgingen i leiden, en gemeenten en provincies I ruimere financiële middelen te ver strekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De anti revolutionairen hebben het mi nister Witteveen (Financiën) gis teren bij de verdediging van zijn accijnsvoorstellen opnieuw danig lastig gemaakt. Zij eisten dat de accijnsverhoging op benzine, bier en alcohol tijdelijk worden ge maakt en slechts tot 1 januari zullen gelden. Woordvoerders van de andere rege ringspartijen wilden hier echter niets van weten. Het was gisteren niet be kend of ook de minister, die pas van- (ADVERTENTIE) daag (donderdag) aan hel woord zou komen, op de eisen van de anti-revo lutionaire fractie zal ingaan. Het is niet waarschyniyk dat de anti-revulutionairen zullen tegen stemmen, al behield hun woordvoer der, de heer Kieft, zyn uiteindelyke oordeel over de voorstellen voor. tot dat minister Witteveen op de anti revolutionaire „suggesties" zou zyn ingegaan. Stemmen de anti-revolutionairen tegen, dan zyn de poppen wel aan het dansen, want behalve de linkse opposanten zyn ook de boeren- groeperingen tegen. Daardoor wordt het de vraag of de accynsverhogingen de eindstreep wel zullen halen. De staatkundig gereformeerden zyn ech ter vóór. De KVP-ers drs. Notenboom en de christelyk-historische woordvoerder mr. Scholten wilden na de tegemoet koming van de regering de accyns verhogingen onverkort accepteren, al vroeg mr. Scholten de minister vol gend jaar nu eens de blik te richten op de vermogensbelasting en de ven nootschapsbelasting. De opvatting van de heer Kieft dat de regering ook een beroep op de ka pitaalmarkt had kunnen doen, werd door beide woordvoerders afgewezen. De heer Kieft vroeg zich ook af waarom niet is geput uit de 90 mil joen gulden, die is vrijgekomen uit de eerste schorsing van de investe ringsaftrek begin dit jaar. Schijnvertoningen Vooral de liberalen stelden zich on verkort achter minister Witteveen op. Drs. Joekes (WD) hield de Ka mer voor dat de kosten van levens onderhoud door de accynsverhogin gen nauwelyks worden beïnvloed. Zeker in het licht van het regerings plan om 130 miljoen gulden uit te trekken voor prysdrukkende maat regelen (die de SER nog moet aan geven) vond hy het effect nauwelyks waard om over te praten De kritiek van de KVP beperkte zich tot de opmerking dat nauwelyks rekening is gehouden met de hoogte van de accynzen in België, terwyl de regering harmonisatie van de accyn zen in de Benelux nastreeft Van de CHU kreeg minister Witteveen lof toegezwaaid voor de bezuinigingen die hy in het kader van zyn strin gente begrotingspolltiek wil door voeren. Mr. Scholten wees erop dat nog geen regering op dit gebied tot zulke resultaten is gekomen. Drs. Joekes (WD) zei dat de regering wat zyn fractie betreft nog wel ver der mag snoeien De oppositie liet van de regerings voorstellen niets heel. De socialist drs. Beig beschuldigde de regering ervan zelf kostprysverhogende belas tingen op te voeren, terwyl zy het bedryfsleven aan een prysstop bindt. Ook de heer De Goede (D '66» vond dat de regering de geloofwaardigheid van de pryspolitiek met voorstellen ondergraaft. haar woord steeds verder devalueert. I meentefonds) De radicaal drs. Janssen sprak in dit j verband van een schynvertoning. ter wyl ook de pacifist vond dat de maat van de prijsstygin- gen vol is. In een brief aan het kabinet, in het byzonder de ministers Witteveen, Beernink, De Block en Roolvink, vra gen zy voorts de voortdurende sty- ging van de rente (in twee jaar van ruim 5 tot 7,5 procent) een halt toe te roepen, de provincies en gemeen ten financieel in staat te stellen de tarieven en plaatselyke belastingen die door hen worden bepaald niet te verhogen, en af te zien van de in komstenbelastingverlaging per 1 ja- dit soort I nuari (ca. 14 procent van de belas waardoor tingmkomsten gaat naar het ge- Volgens de ondertekenaars houdt dro Wiebenga de re«erin« ni«t voldoende rekening met de gevolgen van haar beleid voor het provinciaal en gemeentelyk be stuur. Haal nü een fles met deelnemers formulier en spaar de woorden onder de doppen, 't Is makkelijk, 't is spannend. En iedereen kan meedoen, iedereen kan winnenl 'n Koel glas Seven-Up brengt u allicht op bruisende ideeën "Seven-Up" and "7UP" are the registered trademarks of the Seven-Up Company, St. Louia, Missouri, U.S.A. DEN HAAG (GPD) Voor de Haagse economische politierechter hebben vandaag de eerste tien prjjs- overtreders terecht gestaan sinds de Invoering van de horecapry zen be schikking van de minister van Eco nomische Zaken, waarbij is bepaald dat met Ingang van 4 februari tn de horeca-bedry ven de prijzen niet méér mochten zijn verhoogd dan met 7 pet. van de prijzen die werden berekend op 1 oktober 1968. Officier van Justitie mr. Beer, maakte op de zitting bekend dat by het Haagse parket tot 11 mei in to taal 53 processen verbaal waren bin nengekomen. waarvan 2/3 deel be trekking had op illegale prijsverho gingen in de horeca-sector. De overige prysovertredmgen zyn gepleegd door kappers, handelaren in fotomateriaal, ders, pedicures die volgens de berekeningen van do Economische Controledienst zijn pryzen met gemiddeld 20 pet. zou hebben verhoogd, dat is 18 pet. meer dan is toegestaan. De exploitant werd veroordeeld tot een boete van f 12.000 waarvan de helft voorwaardeiyk werd opgelegd, met een proeftyd van 2 jaar. De boe tes tegen de negen overige restau- ranten cafetariahouders varieerden van f 250 (voor een Chinees, die z« de pryzenbeschikking niet te hebben begrepen) tot f 1200. Van de zyde der pry so vertredera werd herhaaldeiyk de klacht gehoord dat him pryzen op 1 oktober vorig jaar al aan de te lage kant waren. De politierechter erkende de onbil lijkheid van het feit dat in de rege ling met deze mogelykheid geen re- autoryschoolhou- kening was gehouden. Maar hy legde zelfbedienings- er de nadruk op dat men zich in elk wasseryen. geval aan de wet heeft te houden en De hoogste boete werd vandaag dat men in geval van onbiliykheid opgelegd aan de exploitant van de ontheffing kan vragen by het miné- Au berge De Kievit" te Wassenaar ster ie. AMSTERDAM (GPD) Gister avond om 8 uur precies heeft de poli tie de aula (Lutherse kerk) van de Amsterdamse universiteit, die door ruim 50 studenten bezet werd gehou den, ontruimd. Tegen hen werd geen proces verbaal opgemaakt. De studenten werden kort toege sproken door Ton Regtien, die by de bezettingsacties een belangryke rol heeft gespeeld. Zy begaven zich vervolgens naar de gebouwen van de universiteit aan de Oudemanhuis- poort, waar in een van de collegeza len de situatie werd besproken. Reeds tydens de ontruiming van het Maagdenhuis, eerder op de dag, kondigde burgemeester Samkalden aan dat ook de aula door de studen ten zou moeten worden verlaten. De aula is gevestigd in de Lutherse kerk die door deze kerkgemeen schap aan de universiteit is afge staan onder voorwaarde dat hier zondags de kerkdiensten kunnen biy- ven plaats hebben. Dit is ook zondag jongstleden met medewerking van de studenten ge beurd. Naar aanleiding van de ge beurtenissen in de laatste dagen heeft het kerkbestuur de universiteit op haar verplichtingen gewezen ten aanzien van het gebouw en deze aansprakelijk gesteld voor eventuele schade aan kerkeiyke eigendommen. Gisteravond om negen uur was de politie gereed met de processen ver baal die in de loop van de dag wa ren opgemaakt tegen de bezetters van het Maagdenhuis die met auto bussen van het gemeente vervoer be dry f van het Spui naar het hoofdbu reau waren gebracht, waar zy in afwachting van het verhoor werden ondergebracht in de gymnastiekzaal en in de manege. Na het opmaken van verbaal inzake lokaalvrede breuk konden zy heengaan. 637 personen. De politie schat dat In totaal heeft de politie gisteren procent studenten waren. 570 jongeren uit het MaagdenhuisDe rector magnificus prof. mr verwyderd. Met degenen tegen wie de vorige dagen proces-verbaal we gens binnendringen van het Maag denhuis is opgemaakt is het totaal 80 sterdam de bezetters onmiddeliyk Zo werden gisteren de bezet- A d0OT de P°1Me laten verwijder™ ters mn het Maagdenhuis een D. Belinfante heeft inmiddels aan- „Wy hebben schoon genoeg van de- voor een naar de bus gesleept om gekondigd dat by een nieuwe bezet- |ze kunstenmakerij." zo zei hif. Ove- te worden verhoord op het politie- ting van het Maagdenhuis, het be- i rigens wordt een bewaking van het hlirt>nt. n„ stuur van de universiteit van Am- 1 Maagdenhuis niet overwogen. 1 politie trad rustig op.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7