Uniek bezit Ian hand- chriften Twintigduizend snoekjes uit gezet Wat Leids PAK wil Promoties "«Turk: Ik heb rijbewijs oor mijn hele leven 25 GOLDEN FICTION FILTER-KINGS k!75 WB ALS CENTRUM VOOR WETENSCHAPPELIJK Cocpft» ftwnrjL} WcitmmjV Ihshalte in nidden van htionsiveg Bevolkingsonderzoek tuberculose Leiden Academische Jaagpad wordt verbeterd Beroep verworpen AAGSE POLITIERECHTER JUWELIER v.d. WATER Kardinaal Alfrink Kerkeli jk leven totaal nieuw en mild amerikaans «IjONDEBDAG 22 MEI 1969 LETDSCH DAIiBLAD PAGINA S I ADVERTENTIE LEIDEN Zoals wij zaterdag in een artikel uit de doeken in, -eden, is het de meeste bezoekers van de Leidse universiteits- libliotheek te doen om boeken, die zij nodig hebben bij hun ipleidink. Kwalitatief belangrijker echter is de UB als centrum oor wetenschappelijk onderzoek. Wat het antieke-boekenbezit jetreft, doet de bibliotheek van de Sleutelstad niet onder voor Je andere grote wetenschappelijke bibliotheken in Nederland, '«je van Amsterdam en Den Haag. Bij onderscheiding naar het andschriftenbezit, neemt de UB van Leiden zelfs een unieke 1 jaats in. Het wetenschappelijk verkeer beperkt zich niet tot et ontvangen van talrijke buitenlandse bezoekers, maar blijkt l}k uit een zeer intensieve briefwisseling met geleerden over hele wereld. C:, De handschriften worden hier ge iden in Oosterse en Westerse. Legatum Warnerianum is de jn van de Oosterse handschriften, to, ninus Warnerus was een 17-eeu- f: die naar de streken van het adige Midden-Oosten is getrokken daar een uitgebreide collectie Inschriften heeft aangelegd. La- stond hij zijn eigendommen af de Leidse UB. Deze nalaten- r Aap vormt de grondslag van een tit, dat voortdurend is aange- oeid en nauwelijks in waarde valt schatten. Zo beschikt de universi- 0 ^bibliotheek over de grootste col- i tie Javaanse handschriften ter reld. roem die nu uitgaat van het aan Westerse handschriften et voor een voornaam deel wor- a toegeschreven aan beroemde iterden als Scailliger en de botani- iK s Vulcanius. Onder hun legaten nnden zich delen die de meest trouwbare overlevering bieden i klassieke teksten. nar Oegstgeest LEIDEN Met ingang van vrij- wordt het middengedeelte van de tonsweg (ter hoogte van de Ka- van Koophandel», dat thans als ^rkeerruimte fungeert, tijdelijk als ats voor de bussen in de J.lilting Oegstgeest in gebruik geno- m. Parkeren zal er vanaf die datum it meer zijn toegestaan. In ver- met de op handen zijnde tijde- te herindeling van het Stations an t.b.v. de aanleg van elektrici- tskabels waren de haltes van alle ien in de richting Oegstgeest <31. 41, 42. 43. 46 en 60) sinds 4 mei geconcentreerd langs het ooste- trottoir van de Stationsweg. De- J oplossing blijkt in de praktijk niet roldoen. omdat zich tijdens de csuren en vooral ook op vrijdagen raming en verkeersopstoppingen Opdeden. Daarom hebben burge- ster en wethouders besloten de IH.VM. toestemming te verlenen J middengedeelte van de Stations- 14 D s voorlopig ook als halteplaats in *uik te nemen. Aan het eind van de 17e eeuw ver wierf de universiteit het bezit van Isaac Vossius, de zoon van de ver maarde classicus Ger. Joh. Vossius. Deze uiterst waardevolle aankoop omvatte boeken, zeer vele Griekse en Latijnse handschriften en ook to- i pografische kaarten Een andere na latenschap die de UB niet graag zou willen missen, is die van de Franse j refugé-boekhandelaar Prosper Mar- chand. Ook de afdeling Westerse gedruk te werken is mede door veelvuldige wetenschappelijke legaten uitge groeid tot een zeer omvangrijke en belangrijke afdeling. Zo is in het re cente verleden de hele bibliotheek van het voormalig ministerie voor Zaken Overzee in het bezit van de Leidse universiteitsbibliotheek over gegaan. Laatste gelegenheid tot onderzoek: VRIJDAG 23 MEI 14—16.30 en 19—21.30 uur; DINSDAG 27 MEI 14—16.30 en 19—21.30 uur: WOENSDAG 28 MEI 9—12 en 14—16.30 uur. in het Waaggebouw, Aalmarkt. HAAST U DUS -»L Het is duidelijk dat de heren Han- sen en Werter nog steeds niet begrij pen waar het bij de samenwerking van de vier politieke partijen D'66. PPR. PvdA en PSP. in Leiden om gaat. Het is de bedoeling van deze par- tijen om door samenwei-king een meerderheid in de gemeenteraad te krijgen. Als die meerderheid er is. kan het gezamenlijk kernprogram ma inderdaad worden uitgevoerd. Het is duidelijk, dat deze vier partij- i en elkaar nodig hebben om tot een meerderheid te komen. Het is niet zo. dat de ene partij is overgeleverd aande andere, maar wel dat door de ze samenwerking een einde wordt gemaakt aan de politieke onduidelijk heid in Leiden. De samenwerking is gebaseerd op ^ézeró óchr'yve-H LEIDEN Aan de Leidse Univer- siteit is de heer A. van Vliet tot doc- i tor in de wiskunde en natuurweten- I schappen gepromoveerd1 op een 1 proefschrift, getiteld „Fotoreacties J van enige aromatische nitroverbin- dingen met ammoniak". Promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer Van Vliet is geboren te Ridderkerk en woont thans te Delft. Aan de Leidse Universiteit is voorts de heer C. Lewinsohn, assi- J stent op het Zoölogisch Instituut van j de Universiteit te Tel Aviv. tot doe- tor in de wiskunde en natuurweten schappen gepromoveerd op een proefschrift getiteld „Die Anomuren des Roten Meeres (Crustacea Deca- poda: Paquridea, Galatheidea. Hip- pidea»". Promotor was prof. dr. L. D. Brongersma. De heer Lewinsohn is geboren te Berlijn en woont thans in Moshar Neta'im (Israëli. Tenslotte is aan de Leidse Univer siteit de heer J. H. Ruys. chef de po- liclinique van de afdeling kinderge neeskunde en hoofd van de prema- turenafdeling van de Verloskundige en Gynaecologische Kliniek van het Leids Acamedisch Ziekenhuis, tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd op een proefshcrift. getiteld „Groei bij vitamine D-resistente 10- chitis". Promotor was prof. dr. H. H. van Gelderen. De heer Ruys is ge boren te Lisse en woont thans in Leiden. De wetenschappelijke onderzoekers die by de UB te rade gaan. pro beren met het aanwezige materiaal het verleden beter te verstaan, oude kennis te hervinden. Hun werk is een stille arbeid, ondankbaar soms ook omdat van de vrucht van het werk meestal slechts weinigen bewust ge nieten. Men realiseert zich vaak niet dat men juist dank zij dit stille we tenschappelijke onderzoek kan lezen in en genieten van het werk van bij voorbeeld Shakespeare, in uitgaven die bevrijd zijn van talloze, in het verleden door onbegrip verknoeide passages. De geleerde biedt de mogelijkheid het verleden beter te begrijpen, on der meer door inleidingen en toe lichtende noten bij historische kunst werken te leveren. De universiteits bibliotheek. waar men kan lezen wat honderden jaren geleden werd neergeschreven, geeft daarbij zelf een brok verleden. LEIDEN Ged. Staten van Zuid- Holland hebben B en W laten we ten. dat zjj bereid zijn mee te wer ken aan een algehele reconstructie van het Jaagpad, waarbij o.m. wordt gedacht aan het dempen van de bermsloten en het mede ter plaatse verbreden c.q. ophogen van het weg dek met de daarmede verder samen hangende werkzaamheden, verhoging van de bestaande beschoeiing langs de Rijn en het vervangen door een duikerbrug van de over de Room- burgerwetering gelegen Jaagbrug nr. 2. G.S. stellen voor om in overleg tussen de Provinciale Waterstaat en de Dienst van Gemeentewerken een uitgewerkt plan c.a. te doen gereed maken. B en W die zich met deze op zet kunnen verenigen, hebben de directeur van gemeentewerken op dracht gegeven om in overleg te treden met Provinciale Waterstaat en met. de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit voor wat betreft de verbetering van de verlichting Tevens zal onder ogen worden gezien in hoeverre over grondstroken «ge dempte bermsloten enz.) vóór de aan het Jaagpad gelegen woningen zal moeten kunnen word enbeschikt voor uitvoering van het plan. examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats Chinese taal- en letter kunde de heer B J. Mansvelt Beek iLeiden», doctoraal scheikunde mevr A. C. Hasekamp-v.d. Berg (Oegst geest». doctoraal ned recht mevr. M. T. v. Geest-Kouwenhoven (Den Haagi. DEN HAAG. LEIDEN De Hoge Raad verwierp een cassatieberoep van de 28-jarige exploitant van een Leids schoonmaakbedrijf alhier, die bij hoger beroep door het Gerechts hof te 's Gravenhage is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf we gens heling van een aantal goederen. De Haagse rechtbank had 2 maan den opgelegd, waarvan 1 maand voorwaardelijk. |B> DEN HAAG LEIDEN De offi- van Justitie bij de Haagse po- pj, trechter kon er begrip voor op togen, dat de 33-jarige in Leiden tonachbige Turk er liever vandoor rm.- dan af te wachten hetgeen kon 1- seureri na de door hem veroorzaak- aanrijding. Niet dat de officier (ADVERTENTIE) en friese staart STIJLKLOKKEN, MODERNE STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN schippertjesklokken Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. het gedrag van de Turk wilde goed praten, doch dë angst van verdach te was verklaarbaar. Want de Turk beriep zich erop, dat de jongelieden die in de door hem aangereden auto zaten, niet bepaald vriendelijk naar hem keken en daarom was hij weg gereden In een auto van een Turkse vriend kreeg verdachte rijles, doch op een kruispunt in Oegstgeest raakte hij een auto, die linksaf wilde gaan. Het I was voor de rechter een heel pro bleem om verdachte zijn belevenis sen duidelijk te doen maken doch nog moeilijker werd het, toen het op de strafmaat aankwam en de offi cier o.a. een voorwaardelijke ontzeg ging van het rijbewijs eiste, dat ver dachte momenteel nog niet bezit. En ook dit laatste was een straf- baar feit want, zo trachtte de offi- j cier de Truk aan het verstand te brengen, ook wanneer iemand die een rijbewijs bezit is het niet toe- I gestaan een auto te besturen, ten- zij er aan verschillende voorschrif ten is voldaan. Verdachte bleek wel in het bezit te zijn van een Turks rijbewijs, dat in zyn land voor het leven geldig is. „Zover zijn we in ons land niet", stelde de officier vast. die voor de verschillende feiten gemakshalve een optelling gaf van het totaal aan boeten, zijnde f250,- benevens voor waardelijk vier maanden intrekking van het rijbewijs. De rechter liet dit laatste na en volstond met f200 boete op te leg gen, want de Turk moet nog f350 schadevergoeding betalen. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De afgelopen week zijn niet minder dan twintigdui zend snoekjes uitgezet in het vis- water van de Hengelaarsbond van Leiden en omstreken. De ..poot- campagne" nog juist voor het begin van het nieuwe visseizoen werd gisteren afgesloten met het uitzetten van snoekjes in de Zijl ter hoogte van de „oude weg". Al eerder werden jonge snoekjes uitgezet in de Rijn. Oud Ade. de Dwarswetering en de Ring vaart. Het is overigens slechts een eer ste aanzet van de jaarlijkse po gingen van de Leidse Hengelaars- bond om de visstand in Leiden en omgeving op hoger peil te bren gen. Zo zullen deze zomer nog tienduizend jonge snoekbaarzen worden uitgezet evenals duizend tot twaalfhonderd kilo tweezome- rige karper en nog een niet vast gestelde hoeveelheid glasaal. Deze pootvis wordt betrokken van de Organisatie Verbetering Binnenvisserij in Utrecht, die op verschillende plaatsen in ons land viskivekerijen heeft (o.a. in Nieuw-Vennep) en tegen zeer ge reduceerde prijzen pootvis levert aan georganiseerde verenigingen. De uitzetting van de jonge snoekjes in de Zijl tverd gisteren gedaan door de tweede voorzitter van de Hengelaarsbond, de heer J. Mark (zie foto), met hulp van de heer Halting, secretaris van deze vereniging. Om te voorko men dat de vraatzuchtige dieren elkaar opeten, worden er steeds ongeveer tien exemplaren tegelijk uitgezet en daarna uit elkaar ge jaagd. Ondanks deze goede voorzorgs maatregelen zal van de nu uitge- vangbare. flinke snoeken. De rest zal in de loop der tijd worden zette snoekjes slechts twintig d ners, zoals snoek, snoekbaars en vijfentwintig procent de kans geconsumeerd door medebewo- krijgen om uit te groeien tot baars. (FotoLD Holvast) een duidelijk kernprogramma, dat ook uitgevoerd zal worden, als de meerderheid wordt gehaald. Het kernprogramma omvat de vol- gende hoofdstukken, die verder in een programma zullen worden uitge- I werkt: zeggenschap van de burgers, de mocratisch bestuur en openbaarheid van beleid dienstverlening door de gemeen- i te verwachtingen t.a.v. een nieuwe opzet van de gewestraad en de be noeming van een nieuwe burgemee6- I ter versterking van de stedelijke eco nomie samenwerking universiteit en ge- meen te woningbouw, wijkvorming en wijkvernieuwing, vooral ten behoe ve van economisch zwakken leefbaarheid van de binnenstad vernieuwing en verbetering van - het onderwijs De kiezer weet nu waarvoor hij kiest als h'ij straks ter stembus gaat. Overigens is het de bedoeling dat. iedereen die een nieuwe aanpak in Leiden wil, zijn inbreng kan leveren en kan meewerken aan de samen stelling van dit program. Het is hier voor beslist niet nodig dat men lid is van een van de vier bovengenoem de politieke partoen. M. A. OttenScholten Nieuwe Rijn 33b Leiden. Nu zo openlijk in uw blad van 17 mc-i j.l. door kardinaal Alfrink ver kondigd Is: „Vrijheid van meningsuiting wordt door de bisschoppen niet alleen aan gemoedigd maar ook beschermd"; en „het is thans de taak van die media om de verspreiding van het nieuws te verzorgen", mag ik openlijk verklaren kardinaal Alfrink als schismatiek te beschou wen aan wie wij niet langer gehoor zaamheid en volgzaamheid verschul digd zijn. Deze mening, die in buitenlandse tijdschriften en bij openbare mani festaties reeds eerder werd verkon digd. kreeg in Nederland nog geen publiciteit en mag voor ons land als „nieuws" gelden. Ik ben benieuwd of de publiciteitsmedia voor Neder landse r.-katholieken hun .huidige** aak van „nieuwsverzorging" door de kardinaal aanbevolen, zullen ver staan en deze opvatting van een r.k. kerk over de schismatieke kerk in Nederland als nieuws zullen pu bliceren. J. LODEWIJKS, Noordwrjk. ned. herv. kerk Beroepen te Ederveen J. H. Vltfm te Krimpen aan den IJssel, te Brui- nisse (toezegging» P. Post te Nieuw* Stadskanaal, te Oosterend (Fries land» C. Vijfhuizen te Nieuwbuinen. gf.ref. kerken Beroepen te Rotterdam Delf sha ven» (als evangelisatiepredikant) P H Steenhuis te Doetinchem Aangenomen naar Oostvoorne-Tvn- te A. N. Dekkers te Zandvoort. geref. kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast M. H. Slig gers. kandidaat te Haarlem. geref. gemeenten Beroepen te Veen C. Wisse te Bls- peet. ADVERTENTIE de extra milde

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3