Bang ben ik nooit MARZINE DeMafustrip! R.k. theologen pleiten voor opheffing van celibaatsverplichting Machtige sprintzege van Fernandel (1.21.9) Gastdirigenten voor Concertgebouworkest Zomercompetitie 0111 internationale beker Paul Kijzer wenst „La Manchasucces Nieuw: Groenelnsektendoderin Stevige Plastic Kooi Maria Callas in vraaggesprek 99 Sprintzege van Franco Cortinovis Laver verdiende ZWAARDEMAKER ,JT Zachte landing van Kosmos-281 Gouden tulp voor Marinierskapel Martina Arroyo zingt op Haags Promenadeconcert 'Nieuwe' Maatstaf FC Nürnberg geen 'schavuitenelftal' Sportsplinters voorkomt reisziekte Tien landen met 36 clubs DONDERDAG 22 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (ADVERTENTIE) (Van onze Romeinse correspondent! ROME (GPD) 21 mei Maria Callas, die enkele jaren geleden de grootste sopraan ter wereld werd genoemd en nu min of meer een mythe is. gaat filmen. Binnenkort gaat Ze naar Parijs jm eerst nog weer eens onder leiding van de Italiaanse regisseur Vis conti als zangeres op te tre den in de Traviata, maar daarna zal Maria haar kwali teiten als tragedienne gaan bewijzen in een voor haar ge knipte rol. Ze speelt de hoofdrol in de film Medea Een van haar beroemdste rol len ivas juist die van Medea in de gelijknamige opera van Cherubini. „Als zangeres is Medea stellig myn lievelingsrol", vertelt Maria Callas ons ir» een vraaggesprek. Vooral is zij te spreken over het feit dat de film zal worden ge regisseerd door Pierre Paolo Pa- solini. een man die steeds meer naam maakt. Ze zegt: „Ik ben indertijd diep getroffen door Accatone. zijn eerste film. Dat was echter de enige die ik ken de. Wel heb ik al Pasolini's ge dichten gelezen. Toen de produ cer me voorstelde de rol van Medea te gaan spelen, heb ik eerst al zijn' andere films nog willen zien, maar in feite was dat overbodig. Ik wist van te voren dat ik het voorstel zou aannemen. Het is iets bijzonders, een film te maken onder leiding van een groot dichter." Een filmrol zou de mythe die er rond Callas' naam is ont staan. kunnen verstoren. Is zij daar niet bang voor? La Callas: „Bang ben ik nooit. Dat is een overdreven woord. Het zou beter uit de woordenboeken geschrapt kunnen worden. En wat mijn mythe betreft: misschien wordt die wel wat overdreven Maria Callas - heerlijk kopje koffie Het zijn nogal openhartige antwoorden voor „de tijgerin.-", die men beschroomd tegemoet treedt omdat zij nu eenmaal de naam heeft niet de allergemak kelijkste te zijn. Wellicht is ze minder koel en terughoudend dan in de dagen toen ze als zan geres de wereld aan haar voe ten had. Vragen over haar privé- leven beantwoordt zij met een strenge, afkeurende blik. maar dat daarmee alles duidelijk ge maakt is, blijkt dan direct weer uit het heerlijke kopje Griekse koffie dat ze ons aanbiedt. Voor de hand ligt dat de zan geres. als Griekse, vragen krijgt over het kolonelsregime en na tuurlijk ook over Aristoteles Onassis .Ook op zulke vragen wordt geen antwoord gegeven. Onassis moest wel een even scherpe als geestige opmerking van haar incasseren op de dag van zijn huwelijk met Jacqueline Kennedy. Maria Callas vond het prettig dat Jacqueline voor Ken nedy's kinderen een welgestelde grootvader had gevonden Maar intussen geeft ze toch antwoord op de helft van de reeks vragen, die we op haar af vuren en dat is al een succesje waar een bescheiden kranteman trots op zou moeten zijn. Al zijn het wel in hoofdzaak vragen over haar lievelingsgerecht <ze heeft er niet één, maar heel veel en praat er liever niet over, ge zien herinneringen aan vroeger, de tijd waarin Maria een nogal corpulente verschijning was) haar lievelingsbloem (de gardi- nia) en over bijvoorbeeld haar beide hondjes Djedda en Pixie. Maria Callas houdt van Sar tre, Hemmingway en Faulkner, maar heeft geen lievelingsschrij ver, omdat zij vindt dat geen en kele auteur al onze gevoelens kan weergeven en kan voldoen aan onze eigen fantasie. Ze leest overigens bij voorkeur klassie ken. Het onderwerp dat duidelijk het meest vatbaar is voor verder uitdiepen, is de film. Maria Cal las vindt het een prettige ge dachte dat „Medea" voor een groot deel zal worden opgeno men in Turkije. Ze zegt daar over: .Ik ken dat land veel te oppervlakkig. Het grenst aan Griekenland, mijn geboorteland, maar ik ben er tot nu toe nooit lang geweest. Eigenlijk ken ik alleen Istanbul. Dank zij de film ga ik nu minder bekende delen van Turkije bekijken en daar stel ik mij veel van voor. U weet dat alle buitenopnamen worden gemaakt in Cappadocië. Ik zal ruimschoots de tijd hebben daar rond te kijken." SEVILLA Mi ORANGE MARMELADE VITERBO (GPD) De Italiaan Franco Cortinovis heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Ita lië voor profs gewonnen. HU legde de 198 km van Follonica naar Viterbo af in 5 uur 14 sec. en was de snelste in de eindsprint van een groepje van elf renners. De uitslag luidt: 1. Cortiovis (It.) 5.00.14. 2. San tam - brogio, 3 Armani. 4. Lievore, 5. Bal- dan, allen z.t. als Cortinovis. Algemeen klassement: 1. Polidon It) 22.38.48, 2. Merckx (Belg' op 59 sec., 3. Anni (It) op 1.02. 4. Benfatto (If op 1.16. 5. Adorni (It) op 1.32. 6. Gimondi Git) op 1.33. Telegram uit Madrid (Van onze correspondent) HEERLEN (GPD) Voor het eerst na zijn vlucht naar het buitenland, heeft producer Paul Kijzer een teken van leven ge geven. Hij stuurde vanuit Ma drid de plaats waar hij een nieuw bestaan opbouwt in de filmbusiness een telegram aan de spelers van „De man van la Mancha", die deze musi cal gisteravond in Heerlen in feite voor de tweede maal in première brachten. „Beste wensen voor veel succes by begin van tournee. Hartelijke groe ten voor allen", seinde de man die enkele maanden geleden totaal over stuur het gezelschap in de steek liet, hetgeen toen bijna de doodsteek voor „De man van La Mancha" be tekende. Toch ging er een hoera op onder de spelers toen het telegram, voor het begin van de voorstelling in Heerlen werd voorgelezen Paul Kij zer is voor hen nog steeds de man van deze musical. AMSTERDAM (GPD) Drie r-k. theologen, prof, dr. J. Groot, prof. dr. E. Schillebeeckx en dr. J. Stieger, pleiten er voor om de celibaatsverplichting niet langer van toekomstige priesters te eisen. Hun pleidooi is opgenomen in een nabeschouwing op een onderzode, dat de Nederlandse bisschoppen on der de rooms-katholieke priesters in Nederland en onder kandidaat pries ters, die vlak voor hun wijding staan, hebben gehouden. Uit het onderzoek is gebleken, dat driekwart van de Nederlandse pries ters tegen de huidige celibaatswet is. Vyf procent blijft achter deze wet staan en de resterende twintig pro cent onderschrijft nog wei de ccli- baatsplicht, maar zou een wijziging ervan niet onoverkomenlljk vinden. Aan het onderzoek dat in 1967 is begonnen hebben ruim 7000 priesters meegewerkt. Het onderzoek is uit gevoerd door het Instituut voor toe gepaste sociologie te Nijmegen. Op grond van deze feiten zeggen de drie theologen, dat het ongehuwd blijven ter willf van het rijk Gods slechts als authentiek ideaal in de kerk van morgen kan blijven gelden, «tls de vrijheid van keuze gewaar borgd wordt doordat deze levensdaad niet langer als onvoorwaardelijke BOCHUM (AFP) Het observa torium in de Westduitse stad Bochum heeft meegedeeld dat de Russische kunstmaan Kosmos-281 dinsdag een zachte landing op Rus sisch gebied heeft gemaakt. De sa telliet was op 13 mei gelanceerd. conditie gebonden wordt aan de keuze van het priestersambt. „Dit impliceert een opheffing van de celi baatswet en tevens een hernieuwde verkondiging van de waarde van het celibaat als vrij charisma", aldus de drie theologen. AMSTERDAM (GPD) De Mari nierskapel heeft gisteren op een voor de mariniers geëigende plaats: een plek tussen land en water. n.l. de pier van Scheveningen, van de grammofoonplatenmaatscbappy Phonogram een gouden tulp gekre gen voor het voortreffelijke werk dat deze kapel in de loop van twin tig jaar platen maken, heeft ge daan. Bij deze plechtigheid was aan wezig de generaal-majoor der mari niers. A. M. Luyk. Hitparade-werk levert de Mari- nierskapel dan wel niet. maar het opvallende is dat de platen van deze kapel tot in alle delen van de wereld verkocht worden. Grote afnemers zijn op het ogenblik Amerika, Malei sië, de Philippynen en vooral Japan. De „Olympic March," gecompo neerd voor de Olympische Spelen in Tokio in '64 doet zelfs op het ogen blik dienst als gymnastiekmuziek voor alle Japanse schoolkindertjes. In september 1949 nam de Mari nierskapel in de inmiddels verdwe nen „Hof van HoUand"-studio in Hilversum haar eerste plaat op. on der leiding van Gysbert Nieuwland. Na die eerste zijn er nog reeksen an dere gevolgd, en ter gelegenheid van de gouden tulp werd weer een nieu we langspeelplaat uitgebracht: „Taptoe in Stereo." Na de heer Nieuwland werd de heer Van Lijn schoten dirigent, en op het ogenblik is het majoor Laro. Van hem is o.a. het idee afkomstig om samen met de .Dutoh Swing College Band" een plaat te gaan maken. De gouden tulp dit is de vierde die ooit werd uitgereikt werd daarom aan hem overhandigd. DEN HAAG De Amerikaanse sopraan Martina Arroyo zal soliste zijn op het tweede Promenadecon cert van het Residentie-Orkest, zon dagmiddag 1 juni in het Congresge bouw. Het concert staat onder lei ding van de Franse dirigent Antonio de Almeida. Martina Arroyo zal aria's zingen van Verdi (uit Aïda en Trovatore) en Puccini <ü.a. uit Madame Butter fly en Tosca). Voorts staan enkele instrumentale operafragmenten van deze beide componisten op het pro gramma: het concert wordt besloten met Tsjaikowski's Romeo et Juliette Martina Arroyo is sinds enkele ja ren een van de grote sterren vai» de Metropolitan Opera in New York Zy werd daar m één avond beroemd toen zij in 1965 de ziek geworden Birgit Nilsson moest vervangen als Aïda. De FVanse dirigent Antonio de Almeida is pas benoemd by het or kest van de Amerikaanse stad Hous ton. Eerder was hy muzikaal leider van de Stuttgarter Philharmoniker De Almeida treedt voor het eerst in ons land op. DEN HAAG (GPD) Deze maand is het literaire maandblad „Maatstaf" voor het eerst verschenen by de Am sterdamse uitgevery ..De Arbeiders pers N.V.". ..Maatstaf" heeft zestien jaar gevaren onder de vlag van Bert Bakker, die ervan gemaakt heeft wat 1 het is, een strydbaar kritisch tUd- j schrift, verschoond van dogma's, al dus „De Arbeiderspers". De opzet van „De Arbeiderspers" is „Maatstaf" in dezelfde geest voort te zetten als de Haagse uitgever tot nu toe heeft gedaan. Op de binnenzyde van de omslagpagina van het thans verschenen eerste nummer maakt het volgende zinnetje dat ook duideiyk: „Opgericht in 1952 door Bert Bak ker". De redactie van het blad wordt gevormd door Martin Ros en Gerrit Komrij. Het redactiesecretariaat is naar Amsterdam verplaatst en staat onder leiding van mevrouw Tine Brouwer. LONDEN In het gisteravond ge houden tennistoernooi op de over dekte baan van Wembley heeft Rod Laver zyn oude rivaal Ken Rose- wall met 86 en 60 verslagen en daarmee een prys in de wacht ge sleept van 2.500 pond (21.250 gul den). Het toernooi voor beroepsspelers was georganiseerd door de B.B.C. Rosewall behaalde de tweede prys. groot 1.500 pond. Eerder op de avond had Rosewall Roche met 10-8 verslagen en had Laver gewonnen van Tom Okker. Roche en Okker verdienden die avond leder 500 pond (4250 gulden). NEURENBERG (ANP) De hoofdredacteur van de Ntimberger Zeitung en de sportredacteur van dat blad. Franz Schafer. riskeren een geldboete van onbepaalde hoogte of een hechtenis van maximaal zes maanden, als zy nogmaals beweren, dat Max Merkel het eerste elftal van 1. FC Nürnberg, dat hy tot voor een maand trainde, een .schavul- j tenelftal" zou hebben genoemd. De 50-jarige gewezen trainer van I het Nederlands elftal eiste voorts een schadevergoeding wegens aan- j tasting van de goede naam van 25.000 mark. Deze eis zal in Juni door de rechtbank worden behan- deld. Wielrennen Aan de ronde van Engeland voor amateurs, die wordt gehouden van 24 mei tot en met 7 juni. zal de volgende Nederlandse ploeg deelnemen: Fedor den Hertog, Popke Oosterhof, Peter van der Kruys, Theo van der Leeuw, Jo Vrancken en Rink Cornelisse. Voetbal West-Duitsland heeft gisteravond in het met 40.000 toe schouwers volledig bezette Georg- Melchesstadion in Essen weinig me delijden gehad met Cyprus. Met 120 maakten de Duitsers er een I waar schuttersfeest van. zy namen door deze overwinning tevens de lei- ding over van Schotland in groep ze ven van de eliminatieronde voor het I wereldkampioenschap. Koersen op Duindigt AMSTERDAM (GPD) In de pro gramma's van het Concertgebouw orkest voor het seizoen 1969/'70 zal de helft van alle concerten worden geleid door Bernard Haitink. Voor de overige concerten is de medewer king verkregen van de dirigenten Eu- gen Jochum, Eugene Ormandy. de Tsjech Karei Aneerl, Erich Leins- dorf en Claudio Abbado. Het programma omvat een aantal werken dat geruime tyd niet is ge speeld zoals de 7de en 8ste symfo nie van Bruckner, de 7de symfonie van Mahler en de 6de symfonie van Tsjaikofski. Voorts zUn er reprises van belangryke werken uit de laat ste jaren, waaronder Daphnis en Cloe van Ravel en Taras Bulba van Janacek. Tenslotte zal het orkest voor het eerst werken van een aan tal binnen- en buitenlandse compo nisten spelen. Nog geen zekerheid bestaat echter over de in het pro gramma vermelde symfonie van De Kruyf waarvan de moeilykheids- graad nog niet kon worden beoor deeld en de 2de symfonie van Heppe- ner, die op dit moment nog niet is voltooid. Het concertgebouw-orkest neemt aan het Holland-Festival deel met twee programma's. Haitink diri geert het Requiem-Canticles van Strawinski en Mahler's 9de symfo nie op 19 juni in Amsterdam en op 21 juni in Den Haag. De Israëlische di rigent Eliahu Inbal zal met het or kest werken van Strawinski Mozart en Debussy brengen op 4 juli in Am sterdam en 5 juli in De Doelen in Rotterdam. Het traditionele RAI-concert heeft op 27 juni plaats voor een massaal publiek in het RAI-gebouw in Am sterdam Dirigent is Bernard Hai tink en solisten zyn Mimi Aarden en -Daniel Wayenburg. Later zal dit con cert worden herhaald in het yssta- dion in Heerenveen, dat 4000 plaat sen telt. Op de televisie zal men het Con certgebouw-orkest kunnen horen en zien tydens opnamen van het RAI- concert Voorts is overleg gaande met een Duitse maatschappy voor de opnamen van vier televisiefilms. WASSENAAR (Eigen berichtgeving) Imponerend was gisteren de stry ■- in de door 14 deelnemers betwiste Aidaprys, over 1600 meter waarin Arctic van 's-Gravenhof, na een zeer snelle start, een ronde lang de weg wees aan Darling Hollandia, Benny Hollandia en Emma Quicnotte. Hal verwege de rechte lyn kreeg Emma de overhand, doch uit de compacte achtervolgende meute maakte Aad Harmsen met Fernandel zich los en met een machtige eindsprint zege vierde de oud-Derbywinnaar in een fraaie 1.21.9 km-tyd. Enigste, die enkele mispassen maakte, werd derde vóór Dox van Rood en Noot. Jan van Dooyeweerd nam met de in blakende vorm verkerende Diogen in 1.22.6 de internationale dra very voor zyn rekening. De start van Ohe- rie Spencer, die 20 meter aan Diogen moest geven, was bijzonder traag, maar met een flitsend emdschot klopte de merrie ten leste nog Boy van Quick voor de tweede plaats. De veelal wispelturige doch snelle Fantast CH werd in de openings- dravery dooi- Rees v. d. Lubbe in het rechte spoor gehouden en dit resulteerde in een verrassende 1.26.2 triomf (w. f 11.80). Met Guido Six als tweede en de favoriet Gracia Sil via op de derde plaats gaf het trio f2329— voor f 1.— In de Toscaprys overmeesterde Fedde B met een doeltreffende slot- spurt in 1.23.6 de steeds leidende en zich fanatiek verdedigende Fernan da D. die overigens een voor tref fe- ïyke koers liep. Bij de amateurs zegevierde Osna brug met Edward Kinley, die in 1.28.3 de door Gé Borst gestuurde Dalver L en Etoile de Quinio klopte. Hoewel in de ren om de Rolling On-prys Willy (Henk v. d. Kraats tot het ingaan van de laatste bocht een comfortabele voorsprong had, moest deze zich toch in de eind strijd gewonnen geven aan de favo riet Persian Path S (Perkins). UITSLAGEN Alda-prys: 1. Fantast CH (R. Q. J v. d. Lubbe) (1.26.2), 2. Guldo Six, 3 Gracia Silvia. Tot. 11.80. 1.80. 3.10 1.40 kop. 27 cov. 17. trio 2.329. Toekomstbeker II-prijs: 1. Edward Kinley (J. T. Osnabrug) (1.28.3). 2 Dalver L., 3. Etaile de Quinio, tot.: 3 40, pl. 2.50, 2.60 kop. 11.90, cov. 5.30 trio 97.60. Rlgolettoprijs: 1. Gay (M. L. v. d. Togt) (1.26.4), 2. Gipsy. 3. Her Areta. Tot.: 2.90, pl. 1.40. 1.30, 1.30 kopp 10.80, cov. 3.80. La Traviata-prijs 1600 m.: 1. Fer nandel (A. J. C. Harmsen) (1.21.9), 2. Emma Quichotte. 3. Enigste. Tot. 3.10, pl. 1.40, 2.10, 4.50. kopp. 7.70 cov. 5.60 trio 103.80. Carmen-prijs: 1. Diogen (J. van Dooyeweerd) (1.22.6), 2. Cherle Spen cer. 3. Boy van Quick. Tot. 2.40. 1.20, 1.40 kopp." 2.30. cov. 3.90. Tosca-prijs: 1. Fedde B (P. M. Smit) (1.23.6), 2. Fernanda D. 3. French Mac. Tot. 3.40 pl. 2. 2 70. 4.20, kopp. 10.30. cov. 11.20, trio 188. Faust-pri)6: 1. Flrmln (J. van Doo yeweerd) (1,25.8). 2. Fltls S. 3. Grace Again. Tot. 2.10. pl. 1.40. 2. kopp. 6.60 cov. 4.10. Rolling On-prijs: 1. Persian Path S (P. Perkins). 2. Willy. 3. Jolly Espres so S. Tot. 1.50. pl. 1.10, 1.10 kopp. 4.90 cov. 2.50. Tehran-prys le afd.: 1. Just In Time S (P Perkins). 2. Pin Money. 3. Cam- brousard. Tot. 1.90. pl. 2.40. 2.70, kopp. 17. cov. 14.30. Tehran-prlj6. 2e afd.: 1. Mario (H. J. van der Kraats), 2. Moonstar, 3. Quel le Musique. Tot. 3.10, pl. 1.50. 2. kopp. 3.80. cov. 2.80. Totalisator-omzet f 157.234 ADVERTENTIE bij apotheek en drogist (ADVERTENTIE) -'.p/p f\_ :.:rjr f: Li Mafu-strip. Devtiegendoder.spinnen- killer, muggenwu rger, wespenterger, motten- moller. De Groene Insektendoder. Verdelgt, vernietigt al dat kruipend, sluipend, krioelend, kriebelend, wriemelend, gonzend en stekend gespuis dat uw zomers verzuurt Genadeloos. Mafu-strip. Van ail BAYER.Groen.ln Stevige Plastic Kooi. Ookstaand te gebruiken. Koop 3 zo'n ding. Voor een zorgeloze zomer. "MAFU-STRIP-een BAYER produkt BAZEL (ANP) Tien landen met totaal 36 clute, waaronder voor Ne derland de eredivisieclubs Go Ahead, NEC en GVAV, zullen deelnemen aan de zomercompetitie om de inter nationale voetbal beker, welke in de plaats is gekomen van de In tertoto- competitieDe clubs zyn by loting, die woensdag in Bazel werd gehou den. ingedeeld in negen groepen van vier clubs, die tegen elkaar in een uit- en thuiswedstryd zullen uitko men in de periode van 28 juni 3 augustus. De winnaar van elke groep ontvangt "n premie van 10.000 Zwit serse franken (plus minus 8400 gul den). Voor de competitie hebben al leen Denemarken. Zweden en Oo6- tenryk hun sterkste clubs ingeschre ven. Frankrijk is slechts door één club vertegenwoordigd: bekerwin naar Olympique Marseille. De deel nemende landen zUn: Denemarken (vier clubs). Zweden (5), Zwitser land (5). Oostenryk (4). Polen (4), Tsjechoslowakye (4), West-Duits land (4). België (2), Frankryk (1), en Nederland (3). De Nederlandse clubs zyn als volgt ingedeeld: poule 2: Oester Vaexjoe Zwei, Szombier- kl Beuthen (Pol), Go Ahead, Luga no (Zwi). Poule 4: Oerebroe SK SK (Zwe), Zlllna (Tsj.Sl.), Bellinzo- na (Zwi) en NEC. Poule 7: Frem Kopenhagen (Den.), LinzerASK (Oost), GVAV en Par dubice (Tsj.Sl.). De eerste wedstrUden worden in het weekeinde van 28 en 29 Juni ge speeld. Voor de Nederlandse verte genwoordigers staan de volgend* wedstryden op het programma: Oe ster Vaexjoe Go Ahead. NEC Zilina en Linzer ASK—GVAV. Tennis Volgens berichten uit Praag zal ook de Tsjechische Davis- cupploeg niet uitkomen tegen Zuid- Afrika uit protest tegen de apart- heidpolitJek van dat land. Doordat Polen, tegenstander van Zuid-Afri- ka in de tweede ronde, zich om de zelfde redenen terugtrok, bereikte de Zuidafrikaanse ploeg zonder te spe len de derde ronde. Daarin zou Tsjecho-Slowakye tegenstander zyn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21