iidonesie accepteert nu uitenlandse waarnemers iupersnelle groei ïemische industrie Zuidwest krijgt zomer maand lang „vrij spel" Ie .^accommodatie Iphen onvoldoende THEODORUS NIEMEYER luns gedeeltelijk gerustgesteld Over meer inspraak van jonge mensen denken ze wel even anders... Tuinders overwegen gebruik aardgas mm.. Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van. 11 VAN BEAT- TOT BEJAARDENBAL Belastinginning in Indonesië is een „klucht" TAXI-PROTEST TEGEN VERVOER PER AUTOBUS )AG 22 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Buiten landse waarnemers zullen in West-Irian de volksraadpleging mogen bijwonen. Een twaalftal in Djakarta gevestigde ambassa deurs onder wie de Nederland se—zal daarvoor in de periode tussen 10 juli en 3 augustus ln het gebied aanwezig zijn. Ook buitenlandse journalisten zjjn welkom „voor zover de beschikba re faciliteiten het toelaten" (voor één plaats heeft Djakarta reeds tachtig aanvragen ontvangen". Deze mede-deling heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik tijdens besprekingen ln Rome gisteren en eergisteren ge daan aan zijn Nederlandse collega's Luns en Udink. Elf dagen geleden had de Neder landse regering Djakarta gevraagd om een gesprek op korte termijn over de laatste ontwikkeling in West- Irian, die blijkens het tweede ka merdebat over Buitenlandse Zaken in Nederland algemeen met grote be zorgdheid worden gevolgd. Die ook in de regering bestaan de bezorgdheid is, wat minister Luns betreft, tijdens de lang ge heim gehouden besprekingen met Milik voor een deel weggenomen. Maliks toelichting was geruststellend en bovendien is het zeer belangrijk dat waarnemers de daad van vrije keus kunnen bijwonen, aldus mr. Luns gisteravond na terugkeer in Nederland. Gistermiddag hebben minister U- dink en hij de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer ingelicht over de resultaten van het gesprek. De Indonesische regering, die vast besloten blijft het akkoord van New York van 1962 geheel na te komen, uister Luns keerde giste- i sche collega Adam Malik. Minis- it) in ons land na een ge- ter Udink van Ontwikkelingshulp iRome met zijn Indonesi- I vergezelde hem. Tweede pinksterdag in Ter Aar wordt geen groenteveiling gehouden. De veilingdagen voor die week zijn: dinsdag, woensdag en vrijdag om elf uur. HAAG (ANP) Volgens We cijfers van het Cen- 'lan Bureau is de export Nederlandse chemische ie in 1968 met 27% ge- De produktie in geldvolu- sdat jaar met 20% toege- De uitvoerprijs daalde I procent. 'enlging van de Nederland- mische Industrie (VNCI) t de chemie-industrie in :rnationaler is geworden, fóere internationalisatie is Om de voortgaande groei torgen zal het nodig zijn bij triële Club gast gemeentebestuur maatregelen zullen genomen moe ten worden voor dit type industrie, de overheid meer begrip te wekken voor wat chemie is. Noodzakelijke Contact met het onderwijs zal in tensiever moeten worden. De vere niging heeft voor dit doel een ..om budsman" benoemd, die als tussen schakel staat tussen het onderwijs en het bedrijfsleven. Tot dusver ls de chemie-industrie ln Nederland de snelst groeiende in de wereld, zegt de vereniging. Zij vindt het jammer dat door de „Pro- gil-affaire" de kans op industriali satie voor Amsterdam heeft vermin derd. „De vestiging van een che- ft AAN DEN RIJN Het in veel leden van de plaat- ódustriële bedrijven waren tos. der leiding van de H. C. van Wersch, voorzit- Alphense Industriële Club Udhuis de gast van het ge- jJ *lunr. •Nieren waren burgemeester "-Gallas, de wethouders J. C. 2,® Paats en J. J. Goedhart, *ntesecretaris mr. H. v. d. df directeuren van de wa- Uchtbedrijven en openbare fcspectievelijk de heren W. en ir. C. Hakstege. *Wer mr. R. M. Gallas, gaf ■chap een overzicht van de hgsplannen Noord I en II. bestemmingsplan Alphen— nkA -'t hij ter sprake. Als zeer bestempelde de heer Gal- •estiging van industrieën in ïnt«- Volgens het provinciale de gemeente 230 ha. ter ^8 voor industriële vestigin- i*ordt straks 500 ha. Het is J ftmeente van levensbelang «rvan een zo groot mogelijk krijgt. Dit legt allerlei ta- schouders van het ge- 'Wuur, maar niet minder op fc Industriële kringen, t kader van de recreatiemo- k" moet nog wel een en "Wen gedaan. Met de bouw van een zwembad en de aanleg van sportterrein is men reeds op de goe de weg. De hotelaccommodatie, is vol gens de heer Gallas, beslist onvol doende. De uitbreiding wordt door het gemeentebestuur gestimuleerd. De heer A. H. C. van Werseh. dankte de burgemeester voor de uit nodiging en hoopte dat dit prettige contact van het gemeentebestuur met de industrie van blijvende aard zou zjjn. Hij zette in grote lijnen uiteen wat het doel was van de Industriële Club. Men wil trachten de groei van de on derneming en de belangen van de mensen die daarin werken zoveel mogelijk te behartigen. Niet alleen in de industrie zelf, maar ook daar buiten. De I.C. voert o.a.. besprekin gen met deskundigen, en organiseert exposities. Ook financieel leveren de leden vaak een belangrijke bij drage In dit verband noemde de heer Van Wersch de actie „Overdekt Zwembad" en haar bemiddeling bij de directie van de Haagse PTT om het aantal telefoonlijnen Den Haag- Alphen aan den Rijn uit te brei den. Hij onderstreepte de gedachten- gang van mr. Gallas dat gemeente en industrie elkaar nodig hebben en dat 't algemeen belang met een goe de versandhouding het beste is ge diend. misch bedrijf is geen probleem voor huisvrouwen, maar een probleem voor deskundigen hoe het produktie - proces en het vervoer ongevaarltk te maken, aldus het bestuur. Vermeld wordt dat van de 300.000 produkten op chemiegebied. 2.000 produkten in Nederland wor den gemaakt. De omzet nam toe van f 6.4 mil jard. De export steeg met f 1 mil jard tot f 5 miljard. De investerin gen bleven op hetzelfde peil van f 1.2 miljard De personeelsbezet ting bleef op 86.000 personen. Verwacht mag worden, dat in 1969 en in de eerste daarop volgende ja ren de omzet met tenminsten f 1 mil jard zal blijven stijgen, dat de inves teringen tenminste f 1,2 miljard zul len bedragen en dat het overgrote deel van de toeneming van de om zet zal worden geëxporteerd. Een en ander zal betrekkelijk weinig doch hoog gekwalificeerde arbeid vragen: het totaal van de bezetting zal dus niet of nauwelijks toenemen, mede vanwege het compenserend ef fect van de voortschrijdende automa tisering. handhaaft haar mening dat om prak tische en technische redenen in West- Irian het systeem van wederzijdse raadpleging (moesjawarah) moet worden toegepast. „Dit houdt in", aldus een gemeen schappelijke verklaring die na de besprekingen in Rome is uitgegeven, „dat de leden van de regionale li- ohamen die aan de raadpleging deel nemen, representatief zullen zijn voor die verschillende politieke, traditionele en functionele groepen van de on derscheidene districten, in zodanig aantal dat voor elke 750 inwoners van het gebied een vertegenwoordi ger zitting zal hebben". Het door Ortiz Sanz, de speciale vertegenwoordiger van VN-secreta ris-generaal Oe Thanlt, gedane voor stel om in de wat meer ontwikkelde kuststreken het systeem van een man-een-stem toe te passen, is vol gens de regering in Djakarta niet uitvoerbaar. Minister Luns heeft de indruk dat de Verenigde Naties thans akkoord gaan met. deze procedure. Er komt een rapport van Oe Thant, waarna de kwestie West-Irian automatisch op de agenda zal worden geplaatst van de komende herfstzitting der VN-assemblee. Of het onderwerp dan in de grote vergadering aan de orde zal komen of zal worden ver wezen naar een der commissies, hangt af van de interesse die West- Irian na de periode van de volks- raadpleging heeft. Reeds volgende week zal mr. Luns. t>ü het bezoek dat hij in gezelschap van premier De Jong aan Washing ton brengt, de Amerikaanse regering op de hoogte kunnen brengen van de visie der Nederlandse regering na deze belangrijke besprekingen in Ro me. Het verzoek om een gesprek ls vooral geïnspireerd door de algemene steun die in de Tweede Kamer de I (later ingetrokken) motie Geelker ken kreeg. Daarin werd niet alleen grote bezorgdheid uitgesproken, maar bovendien aan de regering ge vraagd ln de toekomst nauw contact te houden met de Indonesische re gering. Hiertoe hebben de bewindslieden I in Rome nu besloten. Hun gesprek heeft zich geconcentreerd op de ma nier der volksraadpleging, waarbij van Nederlandse kant voortdurend de toekomst van de bevolking cen traal is gesteld, aldus minister Luns. Een Indonesisch verzoek om bila teraal hulp te verlenen in het kader van de „intergouvernementele groep voor Indonesië" is door de Neder landse bewindslieden van de hand gewezen. Hiermee zou vooruitgelo pen worden op het resultaat van de volksraadpleging. aldus de Ne derlandse minister. Wel is Nederland echter bereid financieel deel te ne men aan een speciaal fonds voor de ontwikkeling van West-Irian in het kader van de Aziatische ontwikke lingsbank. Uitvoerig zijn voorts de berichten over ongeregeldheden in West-Irian besproken. Minister Malik heeft met nadruk ontkend dat door hem of een andere Indonesische autoriteit ooit zou zijn gesproken over het ge bruik van raketten tegen opstande lingen. Hij heeft, aldus zijn verkla ring. onmiddellijk na ontvangst van de berichten in Djakarta, Ortiz Sanz verzocht met leden van diens staf ter plaatse een onderzoek in te stel len. Ortiz Sanz' conclusie is geweest dat de berichten schromelijk over- I dreven waren. In Manokwari heb- ben zich, aldus de toelichting van de heer Malik, ongeregeldheden voor- j gedaan in verband met salariseisen van Papoea-politiemannen, die zich gidescrimineerd voelden. Door I I inschakeling van parachutisten zou- j den de relletjes snel onderdrukt zijn. NIEUW! NIEIV1EYE.R PlJPtAfiAK Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. 1.45 per pakje. Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, Iets aromatisch van geur. Ook 1.45. VO 1 U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende. LEIDEN Dank zij een uniek Initiatief van een aantal Lei- denaren uit Zuidwest, behoeven de bewoners van deze wijk zich niet te vervelen op de (lange) zomeravonden van juni. De Zuidwestenaren staat een aantrekkelijk ontspanningsprogram ma te wachten, dat is uitgesmeerd over alle dagen van de ko mende maand, de zondagen uitgezonderd. Het fijne van dit verstrooiingsplan is, dat alle activiteiten in principe openstaan voor iedereen. Wie bijvoorbeeld opeens de lust bekruipt om mee te doen aan de straatvoetbal-wedstrijd, kan zonder meer achter de bal aan gaan hollen: hij hoeft nadrukkelijk geen lid te zijn van de een of andere club. DJAKARTA (APi De Indone sische minister van Financiën dr. Ali Wardhana heeft gisteren medege deeld, dat de regering in Indonesië de prtjsbeheersing handhaaft en er naar streeft dit jaar een overschot van 24 miljard roep ia op de lopende rekening te hebben. Dit zal het mo gelijk maken meer geld te besteden aan het vijfjarenplan dat in april ter hand ls genomen. Aan het eind van dit plan hoopt Djakarta een over schot van 71 miljard roepia op de lopende rekening te hebben. Stabi liteit noemde hij de noodzakelijke basis voor de ontwikkeling van het land in de toekomst. Als gevolg van corruptie en ont duiking is de belastinginning in Indo nesië een klucht. Er zijn geen juiste cijfers beschikbaar maar de belas tingopbrengst is reeds Jarenlang mi nimaal. De aard van de activiteiten is dusdanig veelzijdig, dat alle wijkbe woners aan hun trekken kunnen ko men. Typisch op de bejaarden afge stemd zijn de biljartdemonstraties Binnenkort enquête ROELOFARENDSVEEN Reeds meermalen heeft men zich afge vraagd of aardgas ook niet benut kan worden bij de verwarming van kassen in bloemisterijen en tuin bouwbedrijven. Deze vraag is des te belangrijker geworden nu men in oostelijk Alkeamde met de aanleg van het distributienet voor aardgas in een vergevorderd stadium ver keerd. Daarom werd in het dorpshuis gis teren een voorlichtingsavond gehou den over aardgasgebruik in de tuin bouw. waarvoor veel belangstelling bestond. Een bespreking met de di rectie van de SLF uit Leiden liet de vraag open of de aanleg van een zwaardere leiding, welke een inves tering van f 260.000 zou vergen, wel rendabel gemaakt zou kunnen wor den. De levering van elektriciteit aan de buitengemeenten is voor de SLF al tijd een winstgevende zaak geweest Sommigen geloven dan ook dat al zou aardgas voor de tuinbouw niet direct winstgevend zijn voor de SLF de omschakeling van olie naar gas in de bedrijven binnen enkele jaren de aanleg van zo'n dure leiding toch rendabel zou maken. De heer M. J. de With rijksambte naar voor tuinbouwvoorlichting hield een inleiding over „de technische mo gelijkheden en ervaringen met aard gas in de tuinbouw", waarna de film „Sloch teren aan de Mjn" van Bert Haanstra werd gedraaid. Na de pauze gaf de heer J. van der Does. medewerker van de Gas unie een overzicht van de kosten- vergehjking tussen olie- en aardgas gebruik op bloemenkwekerijbedrij - ven. In de discussie die volgde bleek dat de aanwezigen zich nog nader zullen moeten beraden alvorens tot verandering over te gaan. Een vraag bleef of men niet beter meteen tot het leggen van een zwaardere gas buis kon overgaan. De heer Y. Yke- ma directeur van de SLF in Leiden, antwoordde hierop dat bij voldoende belangstelling de aanleg van een zwaardere buis wel verantwoord kan zijn. Om daarover enig Inzicht te krijgen zal binnenkort een enquête gehouden worden. «daarna vrij spelen). Maar ook de klaverjas-, bridge- en muziekavonden zullen deze groep kunnen bekoren. Ongetwijfeld zal ook het idee om een bejaardenbal te houden, warden toegejuicht. De ouden van dagen die wat minder goed ter been zijn, hoe ven die bewuste avond niet thuis te blijven: het dansen wordt afgewis seld met cabaretschetsjes. Voor de jeugd, en met name voor de jongeren die wel eens een avond je willen sporten zonder nou meteen lid te moeten worden van een ver eniging, ls in het rooster een royole plaats gereserveerd. Wij noemen evenementen als volleybal, tafelten nis, een keer condltletrainen (ook zeer geschikt voor alle „zittende werkers"), voetbal, korfbal, een dansavond en een jeugdviswedstrijd. Keuzemogelijkheid te over dus. Werkgroep Het recreatieprogramma is opge maakt door een werkgroep van par ticulieren, onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie. Deze instantie heeft zich, tezamen met de Leidse Sportstichting, garant verklaard bü een financiële strop. Daar rekenen de initiatiefnemers echter niet op. De kosten voor het deelnemen aan de verschillende activiteiten bedra gen in de meeste gevallen niet meer dan twee kwartjes. Deze vergoeding kan zo laag wor den gehouden, omdat de werkgroep van allerlei kanten daadwerkelijke steun toegezegd heeft gekregen. Er mag gebruik worden gemaakt van bedrijfskantines, sportvelden. de sporthal, gymnastieklokalen, terwijl een aantal verenigingen het vrije sporten graag wil Inleiden met een demonstratie. Het programma, dat de naam heeft meegekregen „Zuid-West-Ac tief," begint 30 mei met een turnde- monstratie, een hobbytentoonstel ling en een optocht door de wijk met vlaggen en lampionnen. De aankon diging van de activiteiten zal men in het Leidsch Dagblad kunnen vinden onder de agenda, steeds enkele da gen tevoren. Bovendien zullen in Zuidwest zelf affiches worden aan geplakt met het progTamma van week tot week. In bepaalde geval len is voor-aanmelding noodzakelijk (bridge-drive, excursie). Voor het bridgen en klaverjassen kan men zich o.a. wenden tot de heer J. Bosch, Beethovenlaan 108, tel. 22590, of tot de heer J J. M. Pieters, Ver- distraat 107, tel. 31684. AMSTERDAM (GPD) Ruim 100 taxi's hebben gisteravond op het Museumplein in Amsterdam een complete verkeerschaos veroorzaakt uit protest tegen het feit dat net Amsterdamse gemeentebestuur con gresgangers, aan wie in het Rijks museum een receptie was aangebo den, met autobussen van het ge meentelijk vervoerbedrijf naar de hotels het vervoeren. Het betrof hier deelnemers aan het in het Congrescentrum-RAI ge houden Internationale Congres van de Betonwarenindustrie. De gemeen te had twaalf stadsbussen beschik baar gesteld om hen van hot museum naar de diverse hotels te brengen. In enkele van deze bussen zaten nog geen tien passagiers. Tijdens een protest-vergadering ln de middaguren noemden de taxi chauffeurs dit busvervoer een vorm van broodroof. Op net ogenblik dar de bussen van het Rijksmuseum zouden vertrekken, startte een luid claxon-concert en reden de taxi's kriskras over het Museumplein om het vertrek enige tijd te stagneren Vervolgens werd elke bus op weg naar de hotels begeleid door een ri) claxonerende taxi's. De Amsterdamse politie liet de demonstratie ongemoeid.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11