lenjamins aan de kop Animo maar gering voor het zaalvoetbal Toptennistoeriiooi in AVlam en Eindhoven Koerstips OLYMPIA S TOUR 'zoetemelk r sterk Maldini slaat Ajax allerminst hoog aan Twintig mille prijzengeld BONA STARS - WASP TROTTERS (U.S.A.) Treffers II grijpt naast promotie „Cruyff is uit te schakelen" Fraaie zege van Ajax op YUC CHRIS CRACK - sportstrip door Dick jBruymestein )A0 20 MEI I960 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD [LEEN (GPD) „Het is een kwestie van intelligentie" woorden had KNWU-coach Joop Middelink niet nodig om jch nog' uiterst verrassende ontknoping van de Limburgse getappe" van Olympia's Tour, gistermiddag verreden, te yseren. Dat intellect moest dan voornamelijk gezocht wor- bij de 35-jarige ploegleider Noel Foré, de slimme strateeg iet minuscule Belgische eskadron (vier renners). De regen dagenlang het Limburgse land doorweekt en deze bergrit eindigen op een doordrenkte, nauwelijks te berijden sintel- ui Geleen. il Foré realiseerde zich dat ijj fluisterde zijn renners tends voor de start in: Doe je dom rijdt. Demarreer ioor de sintelhaan. De ande- lillen dan denken dat je de l! 1 Door hen aantrekt. Maar net tien meter voorsprong sintelbaan komt, is er geen r die meer langs je komt, in die blubber is niet te ten". En dus zorgde de 20- Belg Jean-Pierre M ons ere ij als eerste de sintelbaan mde. Daarna ivas het voor Belg al negen over- ngen dit seizoen zwoe- toppen door de modder geen Nederlander die hem kon bedreigen. Weer een roor de Belgen: derde in vjtn. Kirte analyse van Middelink een kwestie van intelligentie" took op de uiterst sluwe da rn Henk Benjamins, de 23-ja- outbewerker uit Hollandsche Het is geen renner, deze Ben- zich door agressief aan- ield in de kijker rijdt. Dat wil vel toegeven: „Ik zorg alleen dat ik zo dicht mogelijk bij de iep blijf. Laat de anderen in gm van de koers maar gaan. ze meer dan 100 km voor het uitjakkeren, dat is zelf- In de schaduw van de dur- tot op de bodem van de uit- voor wat tijdwinst gingen, hjj onopvallend mee naar niets dan de leiderstrui. Heel de had Benjamins zich niet laten naai- in de slotfase de laatste mieter was hij plotseling weg beslissende kopgroep. De Belg van Roosbroeck, leider in het nent. miste die slag. Wim 2de op 10 seconden na de mistedie slag ook. En toen verwarring van de laatste mo- n de rekening opgemaakt kon n, bleek dat in het kielzog van mar Monsere de tacticus Ben- naai- de leidersplaats was ge- Nutteloos analyse van Joop Middelink ook op de nutteloze krachtsex- van de Fries Piet Hoekstra, de van de eerste etappe. Een sjdige Middelink sloeg Hoekstra set die opmerking rond de een zeven man sterke kop- vas de Friese krachtrijder over inburgse heuvels geijld. Maar steile klim was een bezoeking hem geworden. Terwijl andere pers, zoals de tengere Joop melk, met een klein verzet en plesse naar de toppen dei- dansten. stampte, duwde en Hoekstra zich met het voor sgrit uiterst merkwaardige ver- x 18 naar boven. Logisch ge- Hoekstra bleef vele meters ach- stond soms bijna stil en werd met meelij overspoelde toe- ers voortgeduwd, verstoorde Middelink na af tegen Hoekstra: ..Je had een 18 achterwiel staan, kon je geen 19 zetten". Een beteuterde Hoek je had ik niet. Ze hadden ®gd dat het met dit verzet wel Middelink later: „Dan moet jongen niemand de schuld ge- tok zijn ploegleider niet. Hij moet het zelf weten. Het *s een stommiteit". Souplesserijder Zoetemelk, die zelf met het kleine verzet 42 x 19 de Lim burgse heuvels te lijf ging en die tenslotte alleen met Hoekstra in de voorste linies overbleef van de aan vankelijk zeven man sterke kopgroep, zag nog wel verzachtende omstan digheden voor Hoekstra: „Hij is geen klimmer. Hij is een krachtrijder. Hij was dan ook kapot. Ik moest het al leen doen". Maar ook het talent van Zoete melk, winnaar van het Circuit des Mines faalde. Waarom? Zoetemelk: „Ach, ik wilde ook eens wat. laten zien. Maar die klimmen zyn te kort. Als er een klim van tien kilometer was bij geweest had ik iedereen uit de wielen gereden. Nu kwamen ze in de afdalingen steeds weer by en alles was voor niets want het hele peloton denderde kort voor Geleen weer over ons heen Fascinerend Maai- ondanks en misschien wel dankzij al die tot mislukking ge doemde aanvalsstrategie werd deze bergetappe een fascinerend wielerge- vecht. Dat zelfs de sterks ten tot op de bodem van hun kracht deed gaan. Fedor den Hertog illustreerde het uitgeblust na afloop ook: „Wat een waanzinnig tempo over die heuvels. Ik heb nog nooit zo'n zware dag ge had. Ik heb er ook voor gevochten om al direct in het begin, vóór de heuvels, weg te komen. Want ze we ten allemaal dat ik doodsbang ben in afdalingen midden in 't gekrioel van het peloton. Maar iedereen reed op me. En wat deden ze? Ze sneden in die afdalingen roekeloos voor me langs, zodat ik nog angstiger werd. Niettemin: Fedor, finishend in een groep seconden na de kopgroep, blijft optimist: „Ik zit nog altyd vooraan in het klassement". De vonk die de slag ad na luttele kilometers na de start in Elsloo deed ontbranden was noodlottige pech voor klassementsleider Staf van Roosbroeck: hij kreeg een lekke band en voor Joop Zoetemelk (met 14 minuten, 39 seconden achterstand op de leider en kansloos voor de eind zege) was dat het startsein voor een bliksemactie. Sprintend raakte hij weg uit het peloton met slechts vier renners aan zyn wiel: Henk Nieuw- karnp, Mari van Venrooij. Siem van de Burgh en Peter van den Donk. \roeg Te HENK BENJAMINS al: de slimme Monsere voerde daar na feilloos het strijdplan van ploeg leider Fore uit en won in Geleen. Noel Foré: „De trui kwijt? Dat is niet erg. Ik heb nog altijd tijd genoeg en nog twee favorieten, van wie er één maar een achterstand van negen seconden heeft". Uitslagen Vierde etappe: 1. Monsere (Belg.), de 150 km in 3 uur, 21 minuten en 54 seconden (met bonificatie 3.21.39), 2. Spetgens (Heynen) 3.21.59 (met bon. 3.21.491, 3. Leferink (Vrede- stein) 3.21.59 (met bon. 3.21.54), 4 Van der Kruys Smith-Acifit), 5. Zoetemelk (Amstel). 6. Wiles (GB), 7. Rosolen (It.), 8. Benjamins (Ca- ballero), 9. Van Venrooy (Olympia), 10. Kooken (Heynen», 16. Van Roos broeck (Belg.) 3.22.33. Algemeen klassement: 1. Benja mins «Caballero» 14.42.16. 2. Van Roosbroeck (Belg.) 14.42.25, 3. Prin sen (Vredestein) 14.42.45, 4. Monse re (Belg.) 14.43.08, 5. Hoekstra <Ba- tavus) 14.43.19. 6. Van Venrooy (Olympia) 14.43.38. 7 Den Hertog (Amstel) 14.43.38, 8. Van Katwijk (Amstel) 14.44.12, 9. Cornelisse (Vre destein) 14.44.12, 10. Legierse (Flan- dria» 14.44.12, 11. Bravenboer (Smith-Acif it) 14.45.04, 12. Westrus (Peugeot-BP) 14.45.59, 13. Van der Kruijs Smith-Acifit) 14.46.00, 14. Oosterhof (Drenthei 14.46.10, 15. I Aling (Drenthe) 14.47.05. j Algemeen ploegenklassement: II. België 44.10.45, 2 Vredestein 44.12 06. 3. Amstel 44.12.06 4. Bata- vus 44.16.34. 5. Smith-Acifit 44.23.48. Smalend sloeg het peloton deze de marrage gade. Het was waanzinnig, het was veel te vroeg in koers. Maar Piet Hoekstra, in het klassement op één minuut. 38 seconden van de lei- der een specialist in tientallen kilo- meters solo ryden, zag wel mogelijk- j heden in dit brutale avontuur. Met de jeugdige Amsterdammer Luigi: Westrus (20>, altyd te porren voor ophefmakende ondernemingen, be stormde de ryzige Fries, dagdromend van herovering van de leiderstrui, de koplopers. En jawel, al by de sluis in het Julianakanaal (na 19 km) greep het duo Hoeks tra-Westrus de vluchters in de kraag. Met nog meer talent bestormde deze commando groep de Limburgse heuvels. Hoek stra, fris nog, Nieuwkamp en Zoete melk waren aanvankelijk de sterk ste motoren. Tevergeefs waren ach- tervolgingsj achten van renners als Harrie Jansen, Van Katwijk en de Italiaan Tonoli. Tevergeefs ook een 35 kilometer lange achtervolgingssolo van Matthijs de Koning, beschouwd als een der beste klimmers van het peloton- DEN HAAG (ANP) Het topten- nistoemooi, dait van donderdag 22 tot en met zondag 25 mei in Am sterdam en Eindhoven wordt gehou den, en waaraan acht professionals zullen deelnemen, is gebaseerd op twee groepen van vier spelers. De indeling is als volgt: poule 1 met de Australiërs Rod Laver en Ken Rose- wall. de Amerikaan' Dannis Ralston en de Spanj aars Andres Gimeno: poule 2 met de Australiër Tony Roche, Tom Okker, de Amerikaan Marty Riessen en de Australiër Roy Emerson. De in beide poules te verwerken partijen dagelijks twee enkelspe len en een dubbelspel worden ge lijkmatig over Amsterdam en Eind hoven uitgespreid. Groep 1 speelt op donderdag en zaterdag in het ten nispark 'van DDV (naast het Olym pisch Stadion) en op vrijdag in Eind hoven. Groep 2 gaat eerst naar het Eindhovense ELTV-stadion. komt de volgende dag in de hoofdstad uit en keert zaterdag terug naai* Eindho ven Op zondag 25 mei (eerste pink sterdag) hebben de finales plaats, eveneens in beide steden. De eind strijd om de eerste en tweede plaats tussen de winnaars van de beide poules wordt in Amsterdam gehou den. Gezien het feit, dat Tom Okker de wens te kennen heeft gegeven de laatste dag in Amsterdam te spelen- ongeacht waar hy in zijn poule zal eindigen wordt de plaats van de overige finalewedstrijden nog nader vastgesteld. Het pr ij zenbedrag in het topten- nistoernooi beloopt een totaal van 20.000 gulden. Bij een gelijk aantal winstpartijen beslissen de gewonnen sets over de eindstand in de poule, of indien nodig het aantal ge wonnen games. Het partij enrooster is nog niet samengesteld. De volgor de van het af te werken program ma is mede afhankelijk van het tijd stip. waarop Laver, Rosewall, Ok ker en Roche, die eerst nog in En geland spelen, donderdag 22 mei uit Londen op Schiphol zullen arrive ren. De andere vier professionals ko men daags tevoren uit Amerika al naai- Nederland. Door Ruud Paauw LEIDEN De Veemarkt sporthal. waarvan de deuren in de herfst van dit jaar opengaan, kan een ideale speelplaats wor den voor de binnensporten die een wat grotere ruimte vragen. Ei- is al gesproken over micro korfbal. zaalhandbal en zaal voetbal. Dat laatste is een sport die voornamelijk beoefend in de maanden december, januari en februari in bepaalde delen van ons land een grote populari teit geniet. In de kop van Noord-Holland, in Noord-Bra bant en Overyssel byv. bestaan er al geruime tijd uitvoerige competities. Andere delen van ons land zouden wel willen maar kunnen onmogelijk de hand leggen op een geschikte accommodatie. Maar hoe dan ook. de belangstelling ervoor, zo heeft de KNVB gemerkt, stijgt sterk. Ill Leiden zal er straks een unie ke mogelijkheid voor hebben, maar financieel gezien komt er heel wat voor kijken. De Vee markt-sporthal is even mooi als peperduur. Een partij zaalvoet bal zou (officieus) neerkomen cp ongeveer 15 gulden per team wat niet gering is. Maai- goed. waar een wil is. wordt meestal ook wel een weg gevonden. De vraag is nu hoe het gesteld is met. de animo in Leiden en om streken. Daar is onlangs een en quête over gehouden en de re sultaten zijn uitgesproken be droevend. Ten eerste was het aantal dat reageerde zeer klein en daarvan waren er slechts twee positief. (Dat gaf Sport stichting-voorzitter drs. J. P. v. d. Reyden op de recente recep tie van Lugdunum deze ironi sche woorden in de mond „Zaalvoetbalcompetitie in Lei den? Daar zyn we gauw mee klaar. Twee ploegen willen het, dus met één uit- en thuiswed strijd is het bekeken.") De rest was afwijzend of wilde nog wachten met zyn beslissing. Volgens een mededeling van mr. J. J. de Jongh. voorzitter van de Afdeling Leiden en te vens voorzitter van de landelij ke commissie voor het zaal voetbal, komt het er op neer dat de grote Leidse KNVB- teams er nog eens over willen praten en dat alle Afdelings clubs (en dat zijn er heel wat) het zonder meer hebben laten afweten. Voor de heer De Jongh is de houding van het merendeel van de verenigingen zeer teleurstel lend. Hij begrijpt die apathie niet helemaal. Het argument, dat er voor een vereniging te veel kosten aan zijn verbonden, wil hy wel aanvaarden, maar dan kan er toch op zyn minst overleg over worden gepleegd, vindt hij. De KNVB-verenigin gen vragen zich af of zaalvoet bal wel naast het gewone veld- voetbal kan bestaan. Of de trai ning en de technische vaardig heid voor de zaalsport niet nut teloos zijn voor het gewone veldspel. De heer De Jongh ge looft dat dat echt wel mee zal vallen. „De conditie zal in elk geval er danig door worden ver beterd. want zaalvoetbal vergt ontzettend veel van het uithou dingsvermogen." „De KNVB-verenigingen in Leiden weten niet precies wat ze er mee aar; moeten. Ze zyn, geloof ik, huiverig hun eerste el! talspelers er aan te wagen, omdat ze dan eventueel met geblesseerde spelers kunnen gaan sukkelen. Als ze daar bang voor zyn dan zeg ik waarom begin je dan niet met de jeugdspelers? Dat kan toch gemakkelijk? Wat wordt er nu Mr. J. J. DE JONGH door de (jeugd)ploegen die in de Afdeling uitkomen in de win termaanden buitengespeeld? Op zyn hoogst een paar keer. Dan kan zaalvoetbal een prachtige aanvulling geven." .Mijn angst is nu dat we de boot gaan missen," zegt de heer De Jongh. ,Als we niet onmid dellijk volgend jaar beginnen in de Veemarkt-sporthal, dan ko men we er niet meer aan te pas. dan is zo'n zaal bezet en kun je je er niet meer tussen- wringen. Het moet nu van de grond komen of er komt, vrees ik. niet veel meer van." Wat is de reden dat de Leidse voetbal gemeenschap zo traag reageert. Is het alleen het geld? Mr. De Jongh: „Nee. dat lykt me niet de enige reden, al zal het zeker een grote rol spelen. Als het alleen om geld gaat, probeer je er een mouw aan te passen en dan ga je zeker met de Afdeling praten. Nee. be langrijker lijkt my wat ik maar ml noemen de Leidse mentali teit. Als er iets nieuws is, kijkt men liever de kat uit de boom. Pas als het zyn waarde heeft getoond, loopt men er warm voor. Eerder niet." Eind deze maand zal worden uitgemaakt of Leiden de boot echt gaat missen. (ADVERTENTIE) Basketbalwedstrijd Aanvang HEDENAVOND 20.00 uur. Met medewerking van de „WASP- band" in de 5-NIei sporthal, Boshui- I zerlaan. Steile klim 100P ZOETEMELK Maar wat de achtervolgers aan vankelijk niet konden, speelden de krachten slopende Limburgse heuvels wel klaar. Op de steile küm bij Sle- naken (49 km» viel eerst Van den Donk machteloos terug (later zou hij zelfs in het peloton moeten afhaken). Vervolgens werd het Henk Nieuw kamp <na 60 km) allemaal te mach tig. Een lekke band betekende onaf wendbaar het einde van een hoofd rol voor Westrus. Inmiddels was de voorsprong van de koplopers gestegen tot 2 min. 15 seconden. Maar de prijs voor die inspanning zou nog betaald moeten worden. Bij Craubeek (na 115 km) luidde Zoetemelk zelf het einde in door alleen weg te springen Slechts de nog niet te temmen Hoek stra zwoegde zich nog naar Zoete melk toe. De anderen, gedemorali seerd, werden in korte tijd opgeslokt door het peloton. Maai- de kracht was ook weggeslo pen uit de twee koplopers en einde lijk, 15 kilometer voor het einde, moesten ze capituleren voor een jachtgroep met o.a. Monsere, Benja mins, die op dat moment de zeer sterke steun van zijn ploegmaat Al- derhof had, Tabak, de teruggekomen Venrooy en Leferink. Men weet het Jong Oranje met oostelijke kern ZEIST (ANP) De opstelling van Jong Oranje, dat donderdag in Deventer tegen het Engelse elftal onder 23 jaar speelt,is als volgt: Doel: Schrijvers (FC Twente), achter: Drost (FC Twente). Schnei der (Go Ahead), Dijkstra (DWS> en Achterberg (FC Twente), midden: Veenstra en Rijnders (Go Ahead), voor: Brouwers (NAC), Mulder <An- derlecht), Khnoef (Go Ahead) en Rensenbrimk (DWS) (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN Het reserveteam van De Treffers heeft net naast de pro motie naar de hoofdklasse tafelten nis gegrepen. De Veense formatie zette weliswaar zaterdagavond in Zeeuwsch Vlaanderen de laatste wed strijd tegen St. Aloysius in winst j om 4-6 via overwinningen van Hans van dei- Zwet. Jos van dei- Veer en Herman van Ruiten maar zag het derde team van ere- klasser Hunter'25 tegen het reeds gepromoveerde Maasvogels geen fout maken en via een 6-3 overwin ning de tweede promotieplaats vei lig stellen. Alleen door een fusie tussen twee hoofdklassers kan De Treffers 2 door middel van een be slissingswedstrijd tegen het in afde ling A als derde geëindigde Quick eventueel nog promoveren De eindstand in promotiegroep B luidt: 1. Hunter '25 3 6-9, 2. Maasvo gels 6-8 3 De Treffers 2 6-7, 4. St. Aloysius 6-0. MILAN (GPD i AC Milan, met Ajax finalist in de Europa Cup I, toont ook al tekenen van uitputting Zondagmiddag, nadat de competitie was afgerond 'AC Milan speelde 00 tegen Palermo), gaf coach Nereo Rocco zijn hijgende ploeg vrijaf tot woensdag. Daarna zal hij dagelijks licht trainen. De Milanezen behoeven niet, zoals gebruikelijk, in concentratie. Pas zondag verzamelt Rocco zijn selectie in het privékamp om een etmaal later het chartervliegtuig naar Madrid te nemen. Nereo Rocco vernam gisteren de conclusies, die zijn assistent, Caesare Maldinibij AZ '67—Ajax had getrokken. Eerder gaf Maldini tegenover de Italiaanse verslaggevers ronduit toe. dat hij Ajax aller minst hoog aanslaat. Cruijff was hem, benadrukte hijamper opge vallen. Danielsson daarentegen had hem wel bekoord. ..Volgens mij is Cruijff uit te schakelen door hem 90 minuten lang heel streng te bewaken. Je moet bijna boven op hem gaan staan. Dat is hij niet gewend, want in Nederland kent men de consequente mandekking nauwelijks Danielsson is veel robuuster dan Cruijff. Die laat zich niet zo gauw intimideren" Maldini had zich zwak waakvlammetje wel de ogen uit gekeken op de mobiliteit van Ajax. „Iedereen loopt ontzettend veel als hij de bal niet heeft. In Italië gebeurt dat lang niet zo sterk". DEN HAAG Ajax speelde zon dag in de cricketcompetitie een uit wedstrijd tegen het Haagse VUC. Na gewonnen toss ging Ajax eerst bat- ten. Een goede start van J. Volkerts *ed<*ld m 'wee P°ule-S van 19i en V. February .23. bracht I De winnaars van de bei- Ajax. dat in het begm traag scoor- d' gT'*I>e" ™Uen °P n<* nad« ie. op 63 voor 2. waarna even een <*n ult" thvia- inzinkmg volgde. Maar toen de w^tatr»d «P*1»1 met de als m" stand 79 voor 5 bereikt was. werd Programma amateurs om de landstitel DEN HAAG (ANP) Voor 4e strijd om het kampioenschap van Nederland zondag amateurvoetbal zyn de zes districtskampioenen het scoringstempo hoger, mede door het uitstekend batten van M. Fon tein (53 not out. 2x6. 5x4), hierin o.a. gesteund door F. H. Olthuis (15). De totale score werd tenslotte 153 zet. De poule-indeling i»r Poule A: AFC, Drachten en Sport club Enschede. Poule B: Middelburg, De Mus- all out. Daarna trok VUC naar de sdTien en Roermond. Op 26 mei wickets. Het openinsgpaar ging er wordt in deze competitie óe eerste duchtig tegen aan, maai- dat duurde wedstrijd gespeeld. slechts tot de thee. Toen kwam de ommekeer. Door zeer goed bowlen van R. Veldhuizen (3-24) en V. Fe- bruary (5-34), geholpen door keen I fielden, werd het via 44 voor 1 en 60 voor 3. 69 voor 7! Doordat er toen j nog wat runs gescoord werden, was de eindstand tenslotte 84 all out. D. Eldering bowlde 1-0. Ajax (L) 1 be- i sloot de winderige zondag derhalve met een fraaie overwinning. Petrosjan op winst I MOSKOU "ANP. AP) De veer- I tiende partij in de tweekamp om I het wereldkampioenschap schaken tussen de Russen Tigran Petrosjan en Boris Spasski (uitdager) is giste- I ren in Moskou na de 44ste zet af- I gebroken. Petrosjan staat op winst. I De afgebroken stand is: wit (Pe trosjan) Kc3, Tdl, Pd4, pionnen op I a3. e3, f2, g3, "h2. Zwart (Spasski): Ke4, Tb8, La6, pionnen op a5. c4. f5, I g6, h7. DUINDIGT, 21 mei - 3.30 uur Aidaprys: Gracia Silvia. Godeliero. Gisalda - Rolling On-prijs: Stal De Bloemert, Willy, Peace Day - Toe komstbeker II: Etoile de Quinlo, Goldfinger, Gaston v. d. Lente - Rigolettoprijs: Stal Anjo, Gabor TH, Grootmeester - Teheranprijs, lste afd.: Feuerzange, Just in Time S, Cambrousard - La Tra vla tapr ijst Femandel, Enigste, C Damascus B - Carmenprys: Christiaan de Wet, Diogen, Cherie Spencer. Quick Smoke - Teheranprys, 2de afd.: Moonstar, Quelle Musique, Playgirl - Tosca- prijs: Fillette Six, Fedde B, Eros Hollandia, Fernanda D - Faustprys: Fluitlijster S, Firmin, Fuschia.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9