Leidse elektriciteitscentrale komt niet in Zoeterwoude Leiden gaat per 1 juli schouwburg exploiteren GEEN RIJBEWIJS: CELDEUR OP KIER natuur- en recreatiegebieden worden gespaard Duizend gulden voor actie ZZZ GOUDEN RING Stil- wijgend z B. en U handelden niet on-elegantdoch zakelijk Geen belofte geschonden Juwelier v. d. Water W/7 OMCfcZ# Oversteekplaats bij Kippenbrug Voor de Leidse kantonrechter [DINSDAG 20 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (ADVERTENTIE) (Van een onzer stadsredacteuren) LEIDEN „De schaarste aan natuur- en recreatiegebieden het westen van het land maakt een overheidsbeleid nood- lakelijk, dat erop gericht moet zijn de lanzamerhand unieke betekenis van deze gebieden voor de samenleving in stand te houden. Momenteel wordt naar een andere vestigingsplaats voor de te bouwen elektrische centrale gezocht". Met deze voor Zoeterwoude belangrijke uitspraak kwam gis teravond op de Leidse raadszitting wethouder Harmsen toen iij namens het college van B. en W. antwoord gaj op vragen, ie de PvdA-raadsleden, de heren Van Aken en Gransch, had- \en gesteld met betrekking tot de door Leiden te bouwen ilektriciteitscentrale. Indien het natuur- en recreatiege. ied in de directe omgeving van Lei en oor de lozing van koelwater in -nstige mate in zijn functie zou orden aangetast, aldus wethouder larmsen, zouden B en W hun me twerking aan de totstandkoming de centrale stellig hebben ont- ouden. Overigens zou by een zodanige intasting de bouw van de centrale, iet gebruikmaking van het opper- aktewater voor de koeling, ten lenmale niet gerealiseerd kunnen orden, omdat niet kan worden ver acht. dat voor het gebruik van het uezemwater als koelwater, het oogheemraadschap van Rijnland vereiste vergunning zou verlenen, idien de invloed van het lozen van irwarmd koelwater op de water- ronung en het biologisch milieu in Ijnlands boezem door dit openbaar thaam niet nauwkeurig was over men Koeling Een positieve toezegging om de leljng van de centrale uitsluitend doen plaatsvinden door gebruik maken van een gesloten koclsv- Ittm met koeltorens kunnen B. en dit stadium van ontwikkeling in de bouw bezwaarlijk doen. Een volledige koeüng van de cen- ale met toepassing van koeltorens 1 economisch niet verantwoord zijn. ^dien een vergunning tot 't gebruik boezemwater voor de koeling iu kunnen worden verkregen. Het nleggen van een koelmeer moet in it geval evenmin financieel aan- ardbaar worden geacht en vraagt ineens een vergunning, nu van de ovincie Zuid-Holland, terwijl voor et gebruik van het water van een 3 irgelyk koelmeer bovendien een b ïgunning van het Hoogheemraad- :hap van Rijnland noodzalelyk zal jn. De invloed van de lozing van kool- iter van een elektrische centrale I het biologisch milieu van het rrengebied, dat in het koelcircuit an de centrale zal zijn betrokken, ordt uitgebreid wetenschappelijk iderzocht door het Rijksinstituut »«r de Zuivering van Afvalwater. sn uitspraak van dit instituut, zeer deskundig en gezaghebbend moemd moet worden, over de mo- dQke evolgen van de lozing van et koelwater wordt zowel door het loogheemraadschap van Rynland k door de Provinciale Waterstaat evraagd. Onderzoek B en W merken tenslotte op, dat op aanraden van de Commissie Elektriciteitswerken, ingesteld dooi de minister van Economische Zaken tot het uitbrengen van een planolo gisch advies met betrekking tot nood zakelijk geachte uitbreidingen van elektriciteitsproduktievermogen c.a.. thans een andere vestigingsplaats van de centrale wordt onderzocht. Gemeend wordt, dat thans een koel circuit is gevonden, welke de boezem van Rijnland niet nadelig beïnvloedt. Met behulp van een modelonder zoek, te verrichten door het Water loopkundig Laboratorium te Delft, zal de meest gunstige waterstroming en -koeling worden onderzocht. Tege- lykertyd zal. evenals zulks reeds i geruime tijd voor het Barrepolder- circuit is geschied, de waterkwali- 1 teit in het nieuw gedachte koelcir- cuit worden beoordeeld door onder zoek van wekelijks te nemen water monsters. Hangende dit onderzoek kunnen thans nog geen gegevens worden verstrekt omtrent de te kie zen koelwaterhoeveelheden en de temperatuurverhoging. gen. of zij daarmede de objectieve beslissing in een zaak niet kunnen bemoeilijken of het beleid van het gemeentebestuur niet kunnen door kruisen of belemmeren. B en W me nen daarom, dat het door de direc- teur van de Sted. Fabrieken van Gas en Elektriciteit in zijn brief van 1 april 1969 aan dr. E Hennipman ingenomen standpunt, dat hij niet de vrijheid heeft gegevens van andere instanties aan derden te kunnen doorgeven. juist genoemd moet worden. B en W. voegen hieraan toe, dat het evenzo juist zou zyn ge weest. indien de heer Hennipman zich ter verkrijging van de door hem gewenste inlichtingen rechtstreeks tot het college had. B en W. delen i in dit verband nog mee, dat adressanten in een gesprek, dat op 9 mei jJ. met de wethouder van Financiën heeft plaatsgevonden, over het vraagstuk van de bouw van de centrale nader zijn geïnformeerd. De door de heer Hennipman gestelde vragen zyn mede in dit gesprek be trokken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ LEIDEN De huisvrouwen van Leiden hebben het voorbeeld gege ven1000 voor de actie ZZZ (Zelf standig Zonder Zorgenten bate van de stichting van een diensten centrum in Leiden. Mevrouw A E. C. de Geus-Eggink, voorzitster van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, in gezelschap van de penningmeester esse mevr. NTrouw bar st-v. d. Aa. heeft het bedrag gis termiddag aangeboden aan mevr. M C. Korthals-Hamming links op de foto), voorzitster van het actie comité. Hiermee is een stoot gegeven aan de aatie voor een algemeen dienstencentrum in Leiden Ook de verkoop van insignes door de melk handelaren doet goede resultaten verwachten. Daarbij komt nog. dat volgende week de overgebleven in signes huis aan huis worden ver kocht en dat een collecte wordt ge houden Het actiecomité rekent op de medewerking van elke Leidenaar Daarom nog eens het gironummer 107050 t.n.v. Actiecomité ZZZ in LeidenFoto LD Holvast (Van een onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Bij de onderhandelingen met het Schouwburg bestuur inzake de overneming van de schouwburg heeft het college van B. en W. beslist niet onelegant gehandeld, doch zeer zakelijk. Het college heeft zich bij deze onderhandelingen en bij het bepalen van de taxatieprijs op het standpunt gesteld, dat het niet aangaat om de verbeteringen, die in de loop dei- jaren zijn aangebracht en waarvoor de gemeente een krediet heeft verstrekt, in het bepalen van deze prijs te laten mee spreken. Wij zouden de gemaakte kosten dan nog eens betalen". de thans te verkrijgen grotere zeg genschap van Rotterdam in de raad van commissarissen. Mevr. Geelkerken (Prot.Chr) kwam met een amendement, waar in deze structuurwijziging wordt ge zien als een eerste stap op de weg om te komen tot de vorming van een provinciaal produktie-apparaat. eventueel met uitzondering van Rot terdam. Drie stemmingen had den tenslotte tot. resultaat, dat het voorstel van B en W in beginsel medewerken aan deze structuurwij ziging» werd aangenomen met 28 te gen 7 stemmen, het amendement van mevr. Geelkerken werd verwor pen met 25 tegen 10 stemmen en de mot ie-Van Aken werd aangenomen met 29 tegen 6 stemmen. Gehei m Op grond van het daartoe bepaal- 't in het Ambtenarenreglement 1955 de ambtenaar verplicht tot ge- wmhouding van hetgeen hem in betrekking ter kennis is geko- ten, voor zover die verplichting uit aard der zaak volgt of hem uit- frukkelijk is opgelegd. Voor de na- hing van deze bepaling hebben en W regelmatig circulaires doen Htgaan. waarin staat, dat ambtena- zich bij het verstrekken van tochtingen steeds dienen af te vra- ADVERTENTIE) Zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. ren. zal worden gezocht naar een actieve cultuurpolitiek. Er komen ook voorstellingen voor een publiek, dat niet regelmatig een schouwburg bezoekt. De gedachten van B. en W. gaan uit naar een jonge directeur Dit zei wethouder Sannes gister- I 'voor de oude schouwburg» van wie avond in de Leidse raad bij de be- zal moeten blijken of hij ook de ca- handeling van het voorstel tot aan- paciteiten beschikt om als directeur j koop van de nog niet in het bezit 1 van de nieuwe schouwburg te kun- van de gemeente zijnde aandelen i nen optreden Overeenkomstig haar verzoek van de Leidsche Sohouwburgveree- werd aan de rectrix van de Louise niging (f. 71.000'. lYoMt'Cm de Co,i^nv-scho,e,iee,.neen!^haP- me' Wethouder Sannes kwam tot «leze vrouw H. A. M. Nyweide-Vintges. met uitspraak omdat zowel de heer Ampt- Het aanbrengen van technische ingang van 1 augustus 1970 eervol meijer (P.S.P.) als de heren Ham verbeteringen „het is een heel ontslag verleend. (K.V.P.) en Duyverman (V.V.D.) ge- probleem" is in onderzoek. Ge refereerd hadden aan een opmerking dacht wordt aan een zaal met een van mr. Burgersdijk in een aan- capaciteit van circa 350 a 400 perso- deelhoudersvergadering van de Leid- nen. In een later stadium zullen B sche Schouwburgvereeniging, waarin en W. de raad adviseren over de mo- sprake was van on-elegant hande- gelijkheid van handhaving van het ]en I complex aan de Oude Vest. Het per- Men vroeg zich af of het College soneel in vaste dienst het is er 1 zich niet had gehouden aan een één - zal in gemeentedienst wor- gegeven belofte inzake de taxatie- den overgenomen, prijs. De heer Ham, wiens fractie Na deze uiteenzetting kon de raad akkoord gaan met hel in exploitatie nemen met ingang van 30 juni a.s. van de ou«le schouwburg. Een krediet van f 50.000 werd beschik baar gesteld voor deze exploitatie ge- dat reeds nu. met het oog op haar afwezigheid wegens ziekteverlof ge durende het komende schooljaar, de finitief in haar opvolging wordt voor zien. Met ingang van gelijke datum werd drs. P Bakker, conrector van deze scholengemeenschap, tot rector benoemd, met dien verstande dat hy tot 1 augusts 1970 als tydelyk rector optreedt Tot lid van de commissie voor openbare werken werd de heer Zun- derman benoemd, idem tot. lid van de verkeerscommissie de heer He witt. Het congres van de Tsjechoslo- waakse schrijvers, dat na uitgesteld te zijn nu aanstaande maandag zou Eervol ontsla** 1 ^ginnen. is weer uitgesteld De by- i eenkomst zal waarschijnlijk medio juni worden gehouden. Als enige reden werd opgegeven dat hiervoor „goede redenen" be stonden. Een en ander zou in verband staan met het door de regering verbieden van de bladen ..Listi" van de Tsje- Dit vroegtijdig ontslag houdt ver- choslowaakse schrijvers en „Repor- band met de wens van de rectrix ter" van de journalisten. Briljant is niet alleen de schittering van de edelste der edelstenen, die op deze sieraden schittert. Briljant is ook het ontwerp zelf. Een creatie van een kunstenaar die nog werkt volgens een oud en edel ambacht. Een schep ping die zo exclusief is. dat slechts één vrouw haar zal dragen. Haute couture in briljant. Voor wie het zich kan veroorloven. y HOFJUWELIER VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRJESSEN 8REESTRAAT »5 - LEIDEN - TEL. 01710-20032 Dienstweigeraars en Endegeest iti LEIDEN De raad heeft gis teravond laat de heer Ampt- meijer «PSP' geweigerd een in terpellatie te houden over de te werkstelling van dienstweige raars bij de psychiatrische in richting Endegeest. Het raadslid was niet bevredigd door het ant woord van het college op zyn schriftelijke vragen, maar de raad vond in meerderheid, dat dit antwoord duidelijk genoeg was en zei „nee" tegen een voortzetting van de zaak. Ook de publieke tribune zweeg stil. Luisteraars, die vorige maal door discussie over deze zaak het boekje te buiten gingen, reden waarom de burgemeester toen de tribune met de sterke arm liet ontruimen, legden nu democra tisch besef aan de dag en rea geerden niet openlijk op de wei gering van de raad. Een stilzwijgende zaak dus al met al. De enige woorden, die er aan werden gewijd, waren een toelichting van de heer Ampt- meijer, dat hij nog steeds ge looft. dat dienstweigeraars op grond var. hun politieke overtui ging zijn overgeplaatst, en ver klaringen van vertegenwoordi gers van de andere fracties. Al leen namens de P.v.d.A. werd verklaard, dat het raadslid toe stemming moest krijgen voor het houden van een interpellatie. De andere fracties zeiden er geen behoefte aan te hebben, omdat de vragen juist en duidelijk zyn beantwoord. Het verzoek werd met achttien tegen zestien stemmen verwor pen. waarbij het aantekening verdient, dat de wethouders be hoorden tot degenen, die het PSP-raadslid nog eens het woord over deze zaak wilden geven. LEIDEN Gisteravond zijn de i een met die ter hoogte van de nieuwe verkeerslichten by de voet- i Koornbrug en de Hoogstraat in de- gangersoversteekplaats in de Aal- zelfde verkeersroute. De installaties markt bij de Kippenbrug in gebruik j zyn zodanig gekoppeld, dat het ver- gesteld. Deze beveiliging is speciaal keer op de marktroute met een rede voor de kinderen van de Aalmarkt- lijke snelheid bij de Koornbrug in school en voor de looproute via deeen zogenaamde ..groene golf" te- Vrouwenstegen aangebracht. recht komt. zodat het goeddeels on- De installatie komt vrijwel over- gehinderd de drie beveiligde over steekplaatsen kan passeren. nog niet aan het. exploiteren van twee schouwburgen toe is (oud en nieuw», deed de suggestie om reeds nu een directeur voor de nieuwe schouwburg te benoemen, die dan eerst nog belast kan worden met de durende het tweede halfjaar van directie over de oude schouwburg. 1969. Bovendien werden de hor niet De heer Amptmeyer achtte het on- jn het bezit van de gemeente zijn- juist. dat het schouwburgbestuur j de aandelen aangekocht, een half jaar moest wachten op een antwoord van B. en W De heer i I Duyverman vroeg of het College al 1 aanvaardbare denkbeelden had voor Breedvoerig is deze avond gespro- 1 een voortzetting (versterking» van ken over het aanbrengen van een het Leidse theaterleven. De heer wijziging in de structuur van de Pompe (Noodraadt zou het op prijs NV Electriciteitsbedrijf Zuidhol- stellen indien een aantal technische land. Met name van de zijde van de verbeteringen met spoed werd aan- gemeente Rotterdam waren bezwa- 1 gebracht en wilde weten of het LEIDEN Voor een 47-jarige ver tegenwoordiger uit Leiden werd gis teren tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. VV. de Koning, bij wijze van een ernstige waarschu wing de celdeur alvast op 'n kier gezet. Naast een geldboete van f 100 subs. 20 dagen kreeg de vertegen- woordiger namelijk ook twee weken Memmen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte stond terecht omdai dat ditmaal, gezien verdachtes aard- uit", repliceerde de officier en voeg- 1 subs. 20 dagen. In verband met het nekkigheid, zowel een flinke boete als een ernstige waarschuwing op hun plaats waren. Hij eiste daarom een geldboete van f 100 subs. 20 da gen. alsmede één week voorwaarde lijke hechtenisstraf met een proef tijd van 2 jaar. de hier even later nog aan toe- „Zo 1 feit, dat hij inmiddels zijn rijbewijs dit wel het geval is geweest, dan hao had gehaald, kwam de kantonrech- U moeten afremmen teneinde een ter de PTT'er wat tegemoet en van- veilige afstand te krijgen". niste met f75 subs. 15 dagen. Inzake verdachtes rijbevoegdheid wilde hij het ditmaal nog bij een WpiniP" I It'll t waarschuwing laten en eiste daar- nvin om alléén een geldboete van f 100 Een 23-jarige vertegenwoordiger Inhalen 20 dagen Naast geldboete uit Voorschoten reed op een mistige van f 50 subs. 10 dagen vonniste de ïanuari-avond met zijn auto over de Een 37-jarige monteur uit Zoeter- kantonrechter met een voorwaarde kanaalweg en voerde slechts stads- hij met de auto van zijn vrouw reed woude stond voor de balie, omdat lijke ontzegging van de rijbevoegd- lichten Hij kreeg dan ook prompt zonder rijbevoegdheid te bezitten hy met zyn auto op rijksweg 4A hel heid voor de tijd van 6 maanden een proces-verbaal. „Ik had wel de U werd. zo las de kantonrechter in verkeer in een niet denkbeeldig ge- met een proeftijd van 2 Jaar. y;rote gedimde lichten aan" verze- het dossier, in betrekkelijk korte tijo vaar had gebracht. Twee per auto kerde hij de rechter. I al driemaal eerder wegens het ryden patrouillerende Rijkspolitiemannen vyp] ..Dat is absoluut niet waar" ge ren naar voren gebracht tegen be- I zonder rijbewijs veroordeeld. Ditmaal zagen dat de monteur met een vrij tuigde een van beide verbalisanten i schouwburgpersoneel in vaste dienst paalde facetten van samenwerking I werd verdachte op de provinciale hoge snelheid over een zeer grote Een rybewys had hij op 19 fe j van de gemeente treedt. op het gebied van de produktie van weg te Voorschoten wederom „op, afstand op de inhaalbaan vlak achter bruari j.l. nog niet. Wel een auto .Mijn collega en ik zagen dat hij slechts de stadslichten aanhad. Toen Imi0P rlireetPlir elektrische energie, zoals deze in 1941 heterdaad betrapt" Hij moest d»1 een vrachtauto raasde en legden dit „Ik had wel rijlessen en toen het ik hem een stopteken gaf. schakelde JUIIgC illlciicill m een tussen de provincie en de ge- feiten uiteraard toegeven ..Waarom ten bewijze op foto's vast ..De af- die dag zo erg koud Wethouder Sannes, die toegaf, dat de onderhandelingen van de zijde van het College wel enigszins stroef zijn verlopen, merkte o.m. op dat by het bepalen van de taxatieprijs de te korten op de exploitatierekening j buiten beschouwing zijn gelaten. I echter niet de kosten, die voor ver- I betering van de accommodatie zijn i gemaakt. Van het schenden van een belofte is beslist geen sprake. provincie en de ge meenten Delft. Dordrecht. Gou da. Den Haag. Rotterdam en Leiden gesloten overeenkomst in E.Z.H.- vorm gestalte heeft verkregen. De heer Van Aken (P.v.d.A.) dien de een motie in. waarin o.a. wordt gezegd, dat de E.Z.H. alles in het werk zal moeten stellen om in de provincie Zuid-Holland te komen tot één provinciaal elektriclteitsproduk- tie-apparaat en dat een provinciale Vanaf het moment, dat de gr- concentratie eerder en doelmatiger ineente de schouwburg gaat exploite- I besluitvaardigheid bewerkstelligt, dan probeert u geen rijbewijs te halen?' stand tussen beide auto's bedroeg maar even de auto vroeg de kantonrechter. ..Dat heb ik nauwelijks 8 meter en was dus on Omdat hij de verleiding niet kon wel geprobeerd, maar ik kan seen verantwoordelijk kort" aldus een zin- weerstaan, stond een 50-jarige be- examen doen, omdat ik te zenuw achtig ben", luidde het bescheid „Omdat U geen rijbewijs heeft dekt de verzekering geen enkele schade en het is dU6 hoogst onverantwoor delijk dat U toch autorijdt", merkte de officier, mr. J. Wessel, op. Waai op verdachte vrij laconiek antwoord de: „Ik heb een auto nodig voor miin werk". De officier kwam tot de ocnclusie, snede uit het proces-verbaal. steller van de PTT uit Katwijk gis- „Als de chauffeur van de vracht- teren voor de kantonrechter „Erg auto had moeten afremmen, zouden dom van U. want dat kost U een de gevolgen waarschijnlijk zeer ern- flinke boete", repliceerde de kanton- stig zyn geweest", stelde de kanton- rechter. Waarop verdachte zijn pas rechter vast. verworven rijbewijs omhoog stak en „Ik reed al op de inhaalbaan toen mm of meer triomfantelijk uitriep die vrachtauto ook naar links kwam „Maar nu heb ik 'm wel", en vóór mij ging rijden", voerde ver-1 De offioier hield zich desondanks daohte tot zijn verdediging aan. aan het „vastgestelde tarief" en „De foto's wijzen dat absoluut niet eiste derhalve een boete van f 100 was nam ik hij gauw het grote licht in. Verdachtes collega, getuige k dé charge. verklaarde: „Ik meende dat hy wel met groot gedimd lucht reed' Hij kon het echter niet met zekerheid zeggen en dus ook „weinig of geen licht" in de zaak brengen Op grond van de in het proces verbaal vastgelegde waarneming van verbalisanten en de bevestiging 'nier van door een van hen ter zitting, achtte de officier de overtreding duidelijk bewezen en eiste hij een boete van f 50 subs 10 dagen. De kantonrechter vonniste conform.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3