Centrum voor Nederlandse dramaturgie Gedenkteken in Haifa lijkt op Rotterdams monument BBBBBBBBBB HAUFFEUR Plagiaat can Israëlische beeldhouwer? nstructeur Annex workshop Dit jaar geen Elckerlvc nstructeur 'n Wagen met 5 versnellingen en 'n top van ruim 170 km u. waar vind je die onder de 10 mille -chauffeur van de nieuwe Fiat 125 special! FIAT-AGENT J5DAG 20 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 JERUZALEM (GPD) Heeft Ji- gal Tumarkin plagiaat gepleegd of niet? Dat is de vraag, die grote dei ning heeft veroorzaakt in de Israëli sche kunstenaarswereld en in amb telijke kringen in Haifa. Israels voor naamste havenstad. Het gaat hier om Tumarkins ontwerp voor een mo nument voor omgekomen Israëlische zeelieden, dat volgens sommigen ver dacht veel Ijjkt op het zeemansge denkteken in Rotterdam. De bedoe ling was het op te richten op een heuvel tegenover de zee aan de zui delijke toegang tot de stad als een manifestatie van hulde aan hen. die, hetzij als burger, hetzij als militair, in de golven het leven verloren, en tegelijkertijd als een symbool van Haifa, dat zo nauw met de scheep vaart verbonden is. Het initiatief werd genomen dooi de onlangs overleden burgemeester van Haifa Abba Khoushy. Hij dacht daarbij oorspronkelijk aan de omge komen bemanning van de treiler „Hasjelosjah", maar na de ondergang van de torpedojager „Eilat" en de onderzeeboot „Dakar" besloot het ge meentebestuur, dat het gedenkteken alle Israëlische zeelieden zou eren, die hun leven op zee verloren. De ge meente Haifa wist ook het ministerie van Defensie voor het plan te inte resseren en zo werd ongeveer een jaar geleden een prijsvraag uitge schreven voor het monument met een bordes voor herdenkingsplech tigheden. een amfitheater en een aansluitend park. Avant-garde it schetstekening van het in Haifa te bouwen monument. (hooi VAN LEEUWEN vraagt de dag of iemand die daarvoor opgeleid wil orden, tevens In juni van het vorige jaar kende een jury de eerste prijs toe aan het ontwerp van de landschapsarchitec ten Zvi Miller en Mosje Blum en de in Israël zeer bekende en omstreden avont-garde beeldhouwer Jigal Tu markin. Tumarkins monument was gedacht als een achtentwintig meter hoog kunstwerk, gebaseerd op mari tieme symbolen en voorzien van goudkleurige tegels. Burgemeester Khoushy had er zich geestdriftig over getoond en alles zou volgens plan en raison van anderhalf miljoen pond uitgevoerd zijn, als niet een student aan de technische hogeschool in Hai fa een reis naar Nederland had ge maakt. De jongeman, die vóór zijn vertrek het bekroonde ontwerp had gezien, werd bij een bezoek aan Rot terdam getroffen door zijn gelijkenis met het zeemansmonument in de Maasstad. Hij maakte er foto's van en zond deze na zijn terugkeer naar enkele Israëlische kranten. De publikatie had pijnlijke gevol gen zowel voor Tumarkin als voor de jury. Zij, die 't ontwerp Miller-Blum- Tumarkin de eerste prijs waardig hadden gekeurd, voelden zich opgela ten en de kunstenaar zelf achtte zich diep beledigd door het feit. dat som migen hem plagiaat ten laste legden. Hij zond brieven aan een dertigtal kunstbroeders en prominente figuren en belegde bovendien een persconfe rentie in Haifa om zich tegen de hem gerezen verdenking te weren. Hij ge waagde bjj die gelegenheid van een ..heksenjacht" en beschuldigde som migen ervan hem als vooraanstaand artiest uit louter joloezie een hak te willen zetten. De foto's in kwestie noemde hij tendentieus. Ze zouden genomen zijn, dat het wel moest lijken, alsof hy het Rotterdams monument min of meer had nagebootst. Hij beschouwde zich als het slachtoffer van laster en wees erop. dat én wylen Abba Khousy die het Rotterdamse monument ken de én minister Dajan niets dan Mevrouw Alet Schouten uit Heem- stede heeft met haar manuscript „Het teken van Wichart" de door - de Stichting Kinderbelangen met steun van het Fonds voor de Lette ren uitgeschreven prijsvraag voor j een nieuw kinderboek gewonnen. De j prijsvraag stond open voor auteurs, die nog niet eerder een kinderboek hadden gepubliceerd. Het boek speelt in de negende eeuw ten tijde van de invallen van de Vikingen. De prys van f 2500.- is inmiddels aan me vrouw Schouten uitgereikt. lof voor zijn ontwerp hadden. Tu-1 markin gaf toe. dat hij het Rotter- j damse gedenkteken ..uit de verte" had gezien, maar dat was twaalf jaar ge- leden en hij zou allang zijn vergeten hoe het er uit zag. Naturalistisch De twijfelaars aan Tumarkins schuld moeten toegeven, dat kunste naars elkaar vaak beïnvloeden en dat een min of meer oppervlakkige gelij kenis niet noodzakerlykerwijs op pla giaat behoeft te duiden. Maar wat zij wel vreemd vonden was de styl van Tumarkins ontwerp. Zijn creaties hadden zich altijd gekenmerkt door hun verregaande abstractheid en plotseling verscheen hij met een ont werp, dat zuiver naturalistisch van aard was. Tumarkin verdedigde zich door aan te voeren, dat hij zich hier geschikt had naar de eisen van het gemeentebe stuur- van Haifa. Eén van de voor waarden. in de prijsvraag gesteld, was. dat het ingediende ontwerp niet abstract mocht zijn en het grote pu bliek onmiddellijk moest aanspreken. Hy verklaarde zich overigens bereid tot concessies en compromissen, maar onder één voorwaarde: dat zijn oorspronkelijke conceptie onaange tast zou blijven. Daaraan, zei hy. viel niet te tornen. Die conceptie was zuiver persoonlijk en in genen dele ingegeven door het Rotterdamse mo nument. Het gemeentebestuur van Haifa heeft inmiddels een commissie be noemd om de zaak tot klaarheid te brengen en een definitieve beslissing te nemen. Een beeldhouwer, een kunstcriticus en een architect hebben er zitting in. AMSTERDAM (GPD» Dank I zij een subsidie van het ministe- i rie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is de stichting Doneto, documentatie in Nederland op toneelgebied, in j de gelegenheid gesteld om een centrum, tevens workshop voor Nederlandse dramaturgie in het leven te roepen. S Men stelt zich voor in dit centrum het schrijven van werkstukken voor j toneel, radio en televisie door Neder landstalige auteurs te stimuleren en I het opvoeren door toneel, radio en televisie in binnen- en buitenland te j bevorderen. Men hoopt hiermee niet alleen de plaats van de Nederlandse I auteur in eigen land te verbeteren. maar tevens een nieuwe generatie toneelschrijvers van eigen bodem op te wekken, zodat er een wat verbe- terd samenspel zal ontstaan tussen I schrijvers, dramaturgen en toneel- spelers. I De integratie van de Nederlandse I auteurs laat hier toch nog het een en ander te wensen over. Al is de situatie bij de televisie, waar 30 pro cent var: de gebruikte teksten van Nederlandse oorsprong is. dan wel redelijk tot goed te noemen, wat het toneel in de schouwburgen betreft, is het klimaat voor de Nederlandse auteur droevig. Systematisch wordt de Nederlandse schrijver wegge duwd door buitenlandse concurren tie. Een klimaat, dat het resultaat is van een jarenlange ontwikkling (be gonnen na het tijdperk van Heyer- mans) waaraan ook debet is de merkwaardige instelling in ons land dat hetgeen uit het buitenland komt over het algemeen te prefereren is boven produkten van eigen bodem. Bodendien mist de Nederlandse au teur op het ogenblik het vakman schap door een totaal gebrek aan ervaring. Via het door deze subsidie mogelijk gemaakte centrum annex workshop hoopt de stichting Doneto dit gebrek aan ervaring bij jonge auteurs weg te werken en htm werk te kunnen stimuleren. Het adres van het nieuwe centrum is Man us Bau- erstraat 30 in Amsterdam. DEN HAAG «GPD» Dit jaar zullen er in Delft geen voorstellin gen van „Elckerlyc" worden ge geven. Dit Is besloten door het be stuur van de stichting Delfesta. die daarvoor als reden opgeeft dat ae laatste jaren uitsluitend nadelige sal di met de voorstellingen van deze Middel-nederlandse moraliteit zyn geboekt. Over eventuele voorstellin gen in volgende jaren moet nog na der worden beslist. oor de avonduren. Sterrenlaan 119, Alphen aan den Ryn Noord 120-5599. voor Kipauto. •mersbedrijf GEBR. SCHOULS 111-177 - Leiden - Telefoon 01710—20848—20849 f.työ voor direct izi van rijbewijs B.E. 5-daagse werkweek, d enstplicht vervuld. Aanmelden DE GOUDEN SLEUTELS IERSTRAAT 220 - TELEFOON 21691 wukt iets zwaardere zomerstof, "0' broekpak, tuniek etc. 90 cm. breed, per meter Hij staat op ute wachten bij uw Fiat-agent. Op uw proefrit 't Is 'n schoonheid van 'n wagen; ruim. Met 'n leeuw van 'n motor. Sterk en fel en snel, goed voor 'n topsnelheid van ruim 170 km per uur. De wegligging is subliem, o. a door de spe ciale achterasophanging: precies zoals bij de befaamde Fiat Dino! En dat deze wagen 'n 5-versnellingsbak heeft en dat 'ie tot in details is vervolveiligd, (o. a. gescheiden remcircuits!), dat zal u bij zoveel vermogen niet verbazen. Nee, wat de 125 Special uniek maakt, is: granturismo-comfort bij sportwagen- tempeiement en familiewagen-ruimte voor 'n middenklasse- prijs. Maak meteen 'n afspraak voor een allerminst vrijblij vende proefrit: deze wagen zal u namelijk niet meer los laten 1 Technisch signalement Sportieve en soepele motor met 2 bovenliggende nokkenassen. Motorvermogen: 100 D'm-pk. Adembenemende accele ratie: van 0-100 km!a in amper 13,6 sec. Ongeflatteerde topsnelheid van ruim 170 km, u. Volledig gesynchioni seerde 5-versnellingsbak voor rust ig en mi nig rijden bij hoge snelheden. Welig zilcomtort-voor-vij f, voorsloelen verstelbaar met micro-instelling. Ruüewissers tnel twee snelheden, instelbaar op automatisch wissen om de 5 seconden. Dubbele koplampen met jodium-elementcn voor dagheldere verlichting. Veiligheidsdashboard mel o. a. gemakkelijk aflees bare toerenteller. Fraai nylonlapijt op de vloer. Meer dan royale koffer ruimte. Leiden: KOREVAAR GARAGE Korevaarstr. 19—43. Tel 01710—42146 Varkenmarkt - Tel 01710—22945 Lelden: FA. GEBR. H. en J. HUISMAN Levendaal 76. Tel. 01710-S4000 Katwijk a/Zee: GARAGE SEINPOST IA. KUYT) Drieplassenweg 7. Tel. 017183014 Hillegom: AUTOMOBIELBEDRIJF VAN VLIET Si Co. Meerstraat 108. Tel. 02520—5685

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17