HEMA Compromisvoorstel met hoongelach verworpen Geen zomer zonder boothals Bureau vanNijmeegse senaat 4 uur bezet Vissers krijgen toeslag nu o.- 5.75 Samkalden: We gaan tot een uiterste grens DINSDAG 20 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 - 90 VESTIGINGEN AMSTERDAM (GPD) Voordat de politie vannacht in actie kwam, hebben het college van curatoren en het presidium van de universiteit de bezetters een compromisvoorstel gedaan. Via een brief aan het bestuur van de Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam (ASVA) maakten zij bekend dat zij bereid waren de bemiddeling van de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer in te roepen in het conflict tussen het bestuur van de universiteit en de bezetters. Aan het voorstel was een dag van koortsachtig overleg vooraf ge gaan. Het voorstel werd gedaan in overleg met de minister van Onder weg en de voorzitter van de Tweede Kamer en hield de benoeming in van een commissie van deskundigen door de vaste kamercommissie. Deze commissie van deskundigen zou een poging moeten doen een synthese te vinden tüssen de uit eenlopende standpunten van univer siteitsbestuur en studenten met be trekking tot het medebeslissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus. Aan het compromisvoorstel was met betrekking tot de bezetting van het Maagdenhuis het ultimatum ver bonden dat de studenten hun be- reidhefd het te aanvaarden zouden tonen door voor elf uur gisteravond een emd te maken aan de bezetting. Het voorstel werd in het Maag denhuis met hoongelacht ontvangen. Onder luid gejuich namen de bezet ters een motie aan waarin zij het verwierpen. In een brief aan de pre- adent-curator van de universiteit van Amsterdam, dr. I. Samkalden zeiden zij dat zij met het universi teitsbestuur over alles willen praten behalve over medebeslissingsrecht. Als voorwaarden voor een gesprek Melden de bezetters opheffing van de afzetting van het Maagdenhuis door de politie en herstel van de telefoon verbindingen van het Maagdenhuis met de buitenwereld. In het be noemingsbeleid van de kamercom missie zeiden de bezetters geen enkel vertrouwen te hebben. Na de afwijzing van het compro misvoorstel en het negeren van het ultimatum volgde op het hoofdbu reau van politie een nieuw overleg tussen dr. I. Samkalden, het presi dium van de universiteit en de po litieleiding. Rond middernacht leidde dit tot de opdracht aan de politie het Maagdenhuis volledig te isoleren. De voorzitter van de vaste ka mercommissie voor onderwijs dr. Tans (PvdA) en de fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad drs. Van Thijn zagen, nadat de bezetters het compromis voorstel hadden afgewezen af van een bemiddelingspoging die zij had den willen ondernemen door de be zetters in het Maagdenhuis toe te spreken. Om ongeveer elf urn- bezette een groepje van ongeveer twintig stu denten uit protest tegen de bezet ting van het Maagdenhuis het kan toor van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam. De president-curator van de uni versiteit. dr. I. Samkalden. zei gis teravond in een toelichting op het compromisvoorstel: „Wij gaan tot een ui terstee maar ook een heel dui delijke grens. De bezetting van het Maagdenhuis kan geen premie ver dienen in de vorm van het toegeven aan de eisen van de bezetters. Een universitaire geleding kan het zich niet veroorloven volstrekt een zijdig een machtspositie naar zich toe te trekken en zijn wil aan ande ren op te leggen. Door de bezetting is de sfeer van goed overleg voor een lange tijd stukgemaakt, recht streeks onderhandelen is niet meer mogelijk." De heer Samkalden zei verder, dat In de besprekingen die hü gisteren gevoerd heeft met de commissie van advies voor de openbare orde uit de gemeenteraad, de wethouders en het bestuur van de universiteit ondanks de ontoelaatbaarheid van de bezet ting van het Maagdenhuis aange drongen is op een laatste poging om de moeilijkheden zonder toepassing van geweld tot een oplossing te bren gen. Een uitspraak van een werkgroep bestuursstructuur, waarin het door de studenten geëiste medebeslis singsrecht van alle geledingen op al le niveaus in prinicpe wordt erkend is nadat het presidium en de cura toren dit reeds eerder gedaan had den gisteren ook door de senaat (ver gadering van hoogleraren) onder schreven. Curatoren, presidium en senaa zijn va nmening dat het stuk van de werkgroep een volledig aanvaardba re grondslag biedt voor een ontwerp van de structuur van een nieuw* universiteit, die ook met de verlan gens van de studenten rekening kar houden. De studenten met name de be zetters van het Maagdenhuis zyr het hiermee niet eens. Het voorge stelde verzoek om bemiddeling aar de vaste commissie van de Tweed Kamer moest in de opvatting van curatoren en presidium leiden toi het instellen van een commissie van deskundigen, die een bindend advies uit zou moeten brengen over moge lijke aanvullingen op de verklaring van de werkgroep bestuursstructuur. Dr. Samkalden zei het zeker niet onmogelijk te achten dat in deze commissie van deskundigen ook stu denten zitting zouden kunnen krij gen. Dit zou echter een zaak zijn van de vaste kamercommissie, die de commissie zou moeten benoemen. Enkele tientallen studenten zijn gisteren in de loop van de dag ook overgegaan tot bezetting van het In stituut voor Andragogie en het Bu reau inschrijving en examen aan het Singel in de nabijheid van het Maag denhuis. Ook hier is de eis mede beslissingsrecht van alle geledingen op alle niveaus. De politie, die opdracht kreeg het Maagdenhuis volledig te iso leren, maakte in de vroege och tend van heden voor de eerste maal gebruik van de waterkanon nen, die door de regering aan de gemeente Amsterdam ter be- I schikking zijn gesteld. 1 Arrestatie in Moskou De 33-ja rige onderwijzer Ilja Gabai is gister avond in zijn woning te Moskou ge arresteerd. Hij behoorde tot een klei ne groep personen, die de laatste tijd openlijk kritiek op de regering heb ben geuit. Gabai zal worden berecht onder een wet die het ..verspreiden van leugens over het Sowjetrussi- I sche-systeem" verbiedt en hij kan worden gestraft met een maximum van drie jaar gevangenisstraf. Hij was i een van de 55 ondertekenaars van j een petitie waarin invrijheidsstelling werd gevraagd van de voormalige j generaal Grigorijenko, die in Tasj- 1 kent is gearresteerd. ■i NIJMEGEN (ANP) Het bureau werd ter vergadering reeds meege- van de senaat van de Katholieke deeld, dat alle bijeenkomsten en de Universiteit in Nijmegen is gister- te behandelen stukken van heden al avond bijna vier uur lang bezet ge- openbaar zullen zijn. weest. Een groep van twint*g Nij- reeks Dreigende staking voorbij IJMUIDEN «GPD) Hedenoch tend hebben de vertegenwoordigers van de OVB (Onafhankelijke Vakbe weging) en de reders overeenstem ming bereikt over de door de vis sers geëiste toeslag van dertig gulden op het garantieloon. Doordat deze uitkering door de re ders is toegezegd hebben de eerste schepen de haven van Scheveningen inmiddels alweer verlaten. Voorzover zij nog niet vaarklaar waren, zullen de overige schepen eveneens zo spoe dig mogelijk dit voorbeeld volgen. Omdat de reders aanvankelijk wei gerachtig waren de toeslag te betalen dreigden de vissers niet uit te zullen varen. meegse studenten drong omstreeks acht uur het academisch senaatsbu reau binnen omdat zij „diep veront waardigd" waren over de resolutie, die door de academische senaat in een 's middags gehouden vergadering was aangenomen. De gezamenlijke hoogleraren waren wel akkoord gegaan met de princi piële eis van de studenten (medebe- slissingsrecht voor alle geledingen op! ;alle niveaus met betrekking tot alle aangelegenheden), maar hadden vol gens de groep bezetters toch niet alle eisen ingewilligd. Die bezetting werd vier uur later veroordeeld. Ongeveer duizend stu denten spraken zich in een vergade ring in de aula van de faculteit der wis- en natuurkunde duidelijk uit tegen de bezetting van het bureau van de senaat: 621 studenten veroor deelden de actie als volkomen onde mocratisch bij 268 stemmen vóór en 80 onthoudingen. De groep van twintig gaf direct gevolg aan het ver langen de bezetting op te geven. In de discussie, die tot diep in de nacht voortduurde, werd door de stu denten met twee resoluties gerea geerd op de uitspraken van de se naat. In de eerste resolutie werd vastgelegd, dat van heden (20 mei) af alle bestuursvergaderingen van de Nijmeegse universiteit openbaar zul len zijn, waarbij een aan regels ge bonden spreekrecht voor de publieke tribune zal gelden. Ieder lid van de universitaire gemeenschap kan ver langen dat een door hem gewenst punt op de agenda wordt opgenomen In een tweede resolutie werd vanPer boomstam gevlucht Twee de senaat verlangd dat geen tijde- Oostduitsers zijn gisternacht op een lijke commissie de instelling van een j boomstam naar West-Duits land ge- universiteitsraad zal voorbereiden, peddeld. Het duo een 21-jarige maar dat een technische commissie zal worden belast met het voorberei den binnen tien dagen van een al- elektriciën en een 18-jarige monteur deelde aan de grenspolitie mee, dat zij de Oostduitse grens genomen gemene universiteitsvergadering, die j hadden door over prikkeldraadver- zioh zal moeten beraden op de sperringen te klimmen. Toen zij geen concretisering van de toekomstige boot konden vinden, klommen zij op universiteitsraad. De rector magnifi- een drijvende boomstam en peddel- cus zegde direct toe hieraan zijn den honderd meter over een baai steun te willen verlenen. i naar West-Duitsland. De mannen Namens de juridische faculteitkonden geen van beiden zwemmen- De modieuze boothals: met transparante, niet voorgevorm de B-cups,kanten stretch schou derbandjes en stretch zijpan den. Rose, bleu of groen, op wit fond, maten 70-85 wjj jn Bijpassende jarretelgordels, panties en stepins vanaf 3.75 en daarom ziet u nu zo veel boothals-beha's in de Hema... zo zomerszo voordelig De full stretch boothals: ele gant met extra kantstrook en rond uitgesneden ruglijn. Voor gevormde B-cups met beugel, stretch zijpanden en schouder bandjes. Wit of f" bleu, maten 70-85 ^)a Bijpassende panties en step-ins met hetzelfde kant vanaf 6.75 N* 250-19 deèc Combineer met kant in kleur De boothals-beha voorgevormd met beugel, verstelbare kanten schouderbandjes en lycra zijpanden. Keuze uit 3 pasteltinten op wit fond, A of B-cup, maten 70-85 van 5.75 De lycra panty met ovaal voorpand van het zélfde streepjeskant, in dezelfde kleurencombi naties. Afneembare, lange jarre- Q tels, voor kledingmaten 38-44 0 a m 0 De luxueuze boothais: met rijk korrel-kant in rose, geel, bleu of wit, fraaie lijn door 3-delige, voorgevormde B-cups met beu gel, lycra zijpanden en verstel bare schouderbandjes. Maten Bijpassende panties en step ins met hetzelfde korrel-kant, in dezelfde tinten vanaf 7.50 De jonge boothals met hip rose of bleu ruitje op cups en ver stelbare bandjes, voorgevormd met beugel en lycra zijpanden. A of B-cups, ma- m* m tm ten 70-85 9a 9 Bijpassende jarretelgordels en panties met hetzelfde dessin vanaf 3.75

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11