Grenzeloze wanorde in Maagdenhuis verdedigt voor wie kan hebben iïtt allemaal voor f553,-? Schmelzei De Block TEVERGEEFS Bereid Toiletten verstopt Papieren slingeren rond Muren beklad „Loze kreet" een nieuwe shag van Niemeyer l?5 PHi 1 /Dat is nieuw, §1 wÊÊEindelijk de lil Wjjzware shag, fjjj die niet scherp is. Shag voor de f echte zware-shagroker. Til 'm naar de lip, u zult wat beleven! GARANTIE proberen kost niks! Koop SAMSON ZWAAR van Niemeyer. Als u vindt dat de shag, die u tot nu toe rookt zwaarder is, stuur dan uw aangebroken pak maar naar Niemeyer Groningen en u krijgt uw geld terug! SAMSON ZWAAR van Niemeyer S die leeuw zit er weer achter VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 20 MEI 1955 LEIDSCH m DAGBLAD Tevergeefs heeft Amsterdams bur- gemeester Samkalden gezocht naarl een basis waarop het gesprek met de bezetters van het Maagdenhuis I over democratisering van de univer siteit kon worden voortgezet. Tever geefs, want de bezetters wezen zijn oplossing af. Wat is er nu eigenlijk in de afgelopen weken op het Am sterdamse universiteitsfront ge beurd? Op 10 mei eiste de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (ASVA) van het universiteitsbestuur erken ning van het „medebeslissingsrecht voor alle geledingen op alle niveaus" Eerder waren de studenten al uit een werkgroep „structuur" gestapt omdat deze niet akkoord ging met een studentenvoorstel dat er direct al zou worden gesproken op basis van medezeggenschap. Op 13 mei lieten hoogleraren en curatoren weten dat zij bereid waren tot goed overleg om tot democrati sering te komen. De studenten na men met deze verklaring geen ge noegen. Op 14 mei nam de werkgroep .be stuursstructuur, bestaande uit afge vaardigden uit senaat, wetenschap pelijke staf, de technische en admi nistratieve staf, de curatoren en het presidium een eenstemmig besluit De groep erkende het recht van iedere geleding om vertegenwoordi gers met stemrecht te hebben in ieder bestuur binnen de universiteit, dat ook andere dan uitvoerende beslissingen zal nemen. Verder zal zij onderzoeken of en in hoeverre dit beginsel ook moet en kan worden toegepast op be stuursorganen met een uitvoerende taak. De studenten menen echter dat hun eisen verder gaan. I AMSTERDAM (GPD) Maan- dagmiddag drie uur in het Maag denhuis. Drie dagen is het ad- ministratieve centrum van de universiteit van Amsterdam nu bezet. Een meisje vraagt vijf vrij willigers om de bloemen water te geven. Even later wordt omge roepen dat de dokter spreekuur houdt in kamer 116. De stemming is er mat. Ongeveer honderd bezetters hangen en liggen op stoelen en banken. Enkelen vou wen zorgvuldig een rode vlag op. Op verscheidene plaatsen staan uit puilende zakken met afval. De vloe ren zijn met papier bezaaid. Lege koffiebekers zijn in hoeken geworpen. De meeste toiletten zijn verstopt. Bij enkele die nog te ge bruiken zijn, heeft men plakkaten opgehangen met de aansporing er geen afval in te werpen. De dokter die spreekuur houdt, ver telt dat hij met twee collega's in De bezeting van het Maagdenhuis is, behalve als protest tegen het uit blijven van de principiële erkenning van het door de studenten ingeno men standpunt inzake het medebe slissingsrecht, tevens gekoppeld aan de eis dat de rector magnificus prof. dr. A. D. Belinfante zijn woorden zou intrekken waarmee hij had ge zegd dat medezeggenschap zondei meer een loze kreet was. Prof. Belin fante heeft dat niet gedaan. Wel heeft hij nader toegelicht dat de eis van medezeggenschap op alle niveaus en in alle geledingen op veel manieren kan worden geïnter preteerd en dat hij zelf een groot voorstander is van medebeslissings recht in de structuur van de univer siteit. Zijn „loze kreet", de uitdruk king die een eigen ieven is gaan lei den, stoelde echter op een weten schappelijk gefundeerd oordeel van de rector, die als bestuursjurist de juiste vorm van recht graag onder streept. In het geval van de universiteit is zijn standpunt dat bepaalde taken beroepsbestuurders vragen en dat er een vorm denkbaar is, waarin een beroepsbestuur en een universiteits raad samen werken. Pas als men het over één van die vormen een-; is, krijgt de formule inhoud volgens prof. Belinfante. wisseldienst zorg draagt voor de me dische begeleiding van de bezetting. Hij wil alleen praten, wanneer zijn identiteit niet onthuld wordt. „Wij doen dit omdat wij dit nodig achten Wij zijn door de studenten bena derd. omdat zij wisten dat wij niet afwijzend tegenover hun aotie ston den". Nodig? „Ja", zegt de dokter. „Tot nu toe hebben wij niet veel behoe ven te doen. maar in een situatie als deze moet er medische hulp voor handen zijn in verband met het besmettingsgevaar". In het Maagdenhuis te komen is niet moeilijk, maar ook niet zonder gevaar. Via de universiteitsbiblio theek is (sinds vanochtend was red.) 't mogelijk op 'n binnenplaats tus sen de bibliotheek en de in de Lu therse kerk gevestigde aula te ko men. Een steile trap leidt naar een platje, waar men zich door een raam kan wurmen. Een ongeveer dertig centimeter brede luchtbrug leidt van een raam in de aula naar het Maagdenhuis. De luchtbrug is vervaardigd van een metalen ladder, die met planken is verstevigd, een m^t touwen en planken geimproviseerde leuning moet de oversteek, die ongeveer tien meter boven het plaveisel plaats moet vinden, vergemakkelijken. Alle toegangen tot het Maagden huis en de ramen zijn gebarrica deerd. Een rondgang leert dat in alle kamers een grote wanorde is aangericht. Bureauladen staan open. Papieren liggen op de grond. De muren zijn met viltstiften beklad. Van posters kijken Karl Marx en Ho Tsji-min met welgevallen op het ge beuren neer. Er zijn buffetten ingericht, waar men levensmiddelen kan krijgen. Een van Amsterdams meest veelbe lovende dorpsgekken. Vietnamde- monstrant, pseudo-persfotograaf, de bij geen enkele rel ontbrekende ex- organisator van de Miss Walletjes verkiezing en provo Hans Hofman, is volledig in zijn element. Hij heeft een blauw-wit geruite broek op de kop getikt en een witte koksmuts. De aanwezigen slaan hem welwillend „Wij gaan nog niet naar huis." zongen de bezetters in de nacht van vrijdag op zaterdag toen de rector magnificus, prof. mr. D. A. Belin fante, hun de raad gaf het Maagden huls te verlaten. De meeste bezet ters zijn inmiddels allang een of meer keer naar huis geweest voor een goede warme hap en een nacht in een echt bed, maar aldus ver kwikt. zijn zij steeds teruggekeerd. Een van de bezetters van het eer ste uur, ex-ASVA-voorzitter en zoon j van Amsterdams communistische wethouder. Paul Verheij. zegt: „Wij blijven. Overleg is zinloos. Alleen langs deze weg, door een machtspo sitie te oreëren, kurrnen wij ons doel bereiken. Als de politie komt. zullen wij geen fysiek geweld gebruiken, maar wij willen hier zo lang moge lijk blijven, eventueel zullen zij ons uit de nok van het gebouw moeten halen." Verwateren Het doel medebeslissingsrecht van alle universitaire geledingen op alle niveaus begint intussen wat te verwateren. Via luidsprekers wor den belangstellenden op het Spui ook duchtig toegesproken over de oorlog m Vietnam, Martin Luther King en andere zaken, die met de eisen van de studenten niet direct in verband staan. ,JDe presidenten en curatoren, de autoriteiten van de universiteit zul- I De bezetting van het Maagdenhuis is blijkbaar een nogal chaotische zaak, getui ge de wanorde die er overal heerst. Veel moeite kost be zetten echter niet. Je kunt het zelfs slapend doen len wel tegemoet komen aan sommi ge studenteneisen. Daarom is dit pas het begin. Wij gaan door met de strijd. Een democratische universi teit in een kapitalistische maat schappij is immers niet mogelijk," staat er in koeienletters op een plak kaat in de hal van het Maagdenhuis. Stormvogels-UVV een week uitgesteld LEIDEN De tweede halve finale in het voetbaltoernooi om de Zilve ren Molen tussen Stormvogels en UW, welke vanavond zou worden gespeeld, is verplaatst naar dinsdag 27 mei. SCHIJNDEL (ANP) De fr*, leider va nde KVP, drs. IV. k. Schmelzer, meent dat de min» van economische Zaken mr. k Block, de gelegenheid moet heil zijn prijsbeleid dat door meerderheid van de Tweede Iun en het gehele kabinet wordt steund verder uit te werken. Hij verklaarde gisteravond op bijeenkomst in Schljndel, dat nister De Block in de presente en verdediging van zijn beleid altijd even gelukkig is geweest,? hebben echter de plicht, aldus Schmelzer, door de presente heen in de eerste plaats naar inhoud van dit beleid te kijken Indien men deze inhoud beziet ii balans positief, aldus de fractie der van de KVP. die in dit? band wees op het werkgele? heidsbeleid, de aanpak van de derne technologische ontwikkei gen en de ontwikkelingen vat regio's en het aantrekken van te industriële projecten ond internationale concurrentie. Men kan er van mening over schillen of de algemene prijsmj regel een maand eerder of fc had moeten worden genomen, ns minister De Block dient de t te krijgen dit beleid verder ui voeren, aldus drs. Schmelzer, hoopte dat de vruchten van het leid van minister De Block, de zwakke, ongelukkige pre» tie heen, zichtbaar zullen won Inmiddels heeft de tweede- fractie van de CHU meegeè dat de uitspraak van waarneo Unie-voorzitter Van Mastrigt een radio-interview over miic De Block geheel voor diens rd ning moet worden gelaten, heer Van Mastrigt ging voor de dio veel verder dan op het con? in Utrechthij meende dat mia ter De Block nu maar moet den vervangen. TENNIS De Nederlandse da hebben maandag in de eerste re van het tennistoernooi om de Fa ration Cup, dat in Athene wordt houden, met 30 van Bulgarije wonnen. De gedetailleerde uitslag: Stöve verslaat mej. Radkova 61. Marijke Schaar versl. i Chakarova 62, 61. Stöve/BaB versl. Radkova/Chakarova 6—2,6 HOFJUWELIER BREESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL. 01710-20092 Fleurie is ook ver krijgbaar studiocassette voor 4 personen f249,-, als 8- of 12-per soons cassette in diverse samenstellingen. Juive- lierspleet allemaal! Komt u eens kijken - Fleurie is echt de moeite waard! Dit is de nieuwste Keltum-cassette van de Koninklijke van Kempen en Begeer: Fleurie! Een samen gaan van klassieke zilverkunst en eigentijdse romantiek! Be vat: 6 tafelcouverts messen, 6 dessertcouverts messen, een aardappellepel, een vleesdienvork, een groen telepel, een sauslepel, een soeplepel en een vlalepel. In een moderne op- bergcassette, helemaal kompleet voor f553,-. Een uitvoerige Fleurie-folder ligt voor u klaar. Daarin staat, ook alles over qJq het Keltum-Bankplan, de tt fnriiT TTt moderne en gemakkelijke jf^jy JL, J[ jjJJE_ manier van betalen. Kenmerk van de KorwiWijke van Kempen en Begeer

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 10