Alleen 'n gek kan op 't idee Ondernemingsrecht moet spoedig herzien worden' Twee arrestaties in Chinese moordzaak komen VERSTOPPING? Wormekweker Wil Koolwijk: stuurt ministers naar Ten D- Verblifa ""'Pi/' niet in fondspakket Vijftien miljoen Dtw op defensie Steeds meer studenten IG 16 MEI 1969 LMDSCH DAGBLAD PAGINA T op dat de winst van T. en D.-Verbli- fa de afgelopen jaren dubbel zo hard is gestegen als de arbeidskos ten. De heer Wieldraaier (PvdA) meende dat de arbeiders van het concern zich bedrogen voelen. Hij vond dat aan de situatie, dat enkelen beslissen over het lot van velen, een eind gemaakt moet worden. De heer Wieldraaier vroeg om een rapport over de Zaanstreek, waarin de werkgelegenheid en de infrastructuur in dat gebied uiteen worden gezet. Dit laatste wilden ook de heren Van der Lek (PSP) en +Prins Claus heeft looensdag- middag de nieuwe antislipschool van de KNAC in Ypenburg offi cieel geopend. De Prins verrichtte de opening door in een slipauto door een lintje te slippen. Krosse (KVP). De heer Van der Lek zei voorts dat het onderzoek openbaar moet zin. De KVP'er Krosse vroeg de rege ring om het Wetsontwerp herziening ondernemingsrecht voor 1 septem ber as. te publiceren en het jaarre kening- en enquêterecht, voor 1 janu ari 1970 in het Staatsblad op te ne men. AMSTERDAM (GPDi De Amsterdamse politie heeft twee Chinezen aangehouden in ver band met de schietpartij waarbij in de nacht van dinsdag op woensdag in de omgeving van de Binnen Bantammerstraat in de hoofdstad de 31-jarige Sik Jin- wong om het leven kwam. Hoofdinspecteur J. Valken die het onderzoek in deze zaak leidt zei gis teravond dat beiden waarschijnlijk zijdelings bij de schietpartij zijn be trokken. Van de dader of daders ont breekt nog ieder spoor. De belangrijkste arrestant is een 67-jarige Chinees, die in Rotterdam woont en de Nederlandse nationali teit bezit. Hij is de eigenaar van het grootste Chinese gokhuis in Amster dam. wat gevestigd is in het pand Binnenbantammerstraat 10. Het vermoeden bestaat dat de schietpartij een uitvloeisel is van een machtsstrijd die uitgevochten wordt om de winsten die in de Chinese gok huizen worden gemaakt. De politie gaat ervan uit dat de Chinees „de man op de achtergrond" is. Hoofdin specteur Valken zei gisteravond dat hij ook een rol heeft gespeeld bij een schietpartij in mei vorig jaar die op de Zeedijk heeft plaatsgevonden. Een Chinees die door een andere Chinees met een hamer op het hoofd was geslagen, trok toen een pistool en schoot de ander in de borst. Bei den bleven in leven en zijn afgelo pen dinsdag voorgeleid aan de offi cier van Justitie. De 67-jarige Chinees wordt be schouwd als de man die deze sla- en ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen Nf\||D|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: P(wUlilL«MA schietpartij heeft uitgelokt. De poli tie gaat ervan uit dat hij ook de schietpartij heeft uitgelokt waarvan Sik Jin-wong het slachtoffer is ge worden. De tweede arrestant is een 21-jari ge uit Hongkong afkomstige Chinees die in het bezit van een verblijfsver gunning in Amsterdam als kok werkzaam is. Hij is aangehouden in verband met illegaal wapenbezit. Op aanwijzingen van getuigen gearres teerd, heeft hfj toegegeven in de nacht waarin Sik Jin-wong werd neergeschoten, een pistool in zijn bezit te hebben gehad waaruit een aantal patronen ontbraken. Het onderzoek is inmiddels wel zo ver gevorderd dat het in een duide lijk bepaalde richting gaat, aldus hoofdinspecteur Valken. Het gerucht wil dat men een verdachte op het oog heeft die intussen de wijk naar En geland heeft genomen. De politie overweegt stappen te gen de Chinese gokhuizen, waarvan er in de Binnenbantammerstraat en op de Zeedijk één gevestigd zijn. Het bestaan van de gokhuizen is tot nu toe oogluikend toegestaan, evenals dat van enkele opiumkitten, waar oudere Chinezen regelmatig „hun pijpje" roken. Dit is gebeurd omdat de zaak zo nog enigmaten gekanali seerd kon worden. 'n Fietser tussen Leiderdorp en Leiden had maling aan wat de mensen steeds zeiden over acht kromme spaken in één van zijn wielen maar toen hij en zijn vrouw plots pijnlijk hard vielen ging hij naar KAMSTEEG om VW te gaan rijden. Voor mensen die ook eens willen kijken, testen en vergelijken vanavond of anders morgen of zondag kunt u daarvoor terecht op de Vakantie-KAMSTEEG-show van nieuwe en gebruikte VW's in Leiderdorp. Loop er 'ns binnen. Loop er 'ns buiten, als het weer meezit. Het adres: v. d. VALK BOUMANWEG 2. 1 door de heer Krosse (KVP) motie ging niet zover: werd alleen op de prioriteit" voor de op ver- democratisering gerichte »r de motie-Krosse stemden alle Rngspartijen, alsmede D'66. Mir.- succes had interpellant Bakker zijn motie, waarin hfj de minis- ipar tig'EN HAAG (GPD) „De pil" ,p hi niet worden opgenomen in het n trekkkingenpakket van de zie- fondsen, maar alleen verkrijg- r bljjven op medische indicatie, i heeft minister Roolvink (Socia- Zaken) besloten. De minister zei psdagmiddag in de Eerste Ka- r de pil niet te willen bescnou- als instrument van bevolkings- Rj deelde mee dat de Zieken- psraad heeft besloten het ge- «fde advies over een eventuele ptrekking niet uit te brengen, (taatssecretaris Kruisinga (Volks- 1 \Andheid) kondigde een intensieve feeding van geslachtsziekten aan. is een onderzoek ingesteld naar f oorzaken van de toeneming van *1 ziekten. Het ver-zamelde mate- I wordt thans bestudeerd. 1 staatssecretaris deelde mee, dat leg gaan is met de reclame-raad, tot een beteugeling van onge- ether-reclame voor genees- te komen. HAAG (GPD) De be- - van Defensie voor het dienst- 1969 is gedurende de eerste vier aden van dit jaar met een be- yan 15 miljoen gulden extra be- m verband met de btw, aldus le minister Den Toom (Defen- woensdagmiddag in de Tweede 1Pr mee in antwoord op monde - vragen van het socialistische hd Wier-da. minister voegde er aan toe. dat departement relatief vrij ernstig is door de btw. De extra konden tot nu toe binnen de >ag 69 worden gecompenseerd, als er- geen enkele andere com- «raatre tegenover komt te staan. at* een en ander binnen de ïrrf' kabinetsperiode tot een on- ™™rdbare aantasting van het F-chaftingsbeleid Mden. De bewindsman zei dat hij thans ■din n ltwestM overleg voert met CocieS, 68 Witteveen van Pi- (Door Bram van Leeuwen) „Alleen een idioot kan op zo'n idee komen. Wie ziet er nu in godsnaam brood in wormen? Dan moet je toch wel helemaal sta pelgek zijn. Deze grote hoeveel heid zelfkennis komt uit de mond van de 54-jarige Wil Koolwijk met een onvervalst Amsterdams ac cent, sinds kort directeur van de eerste wormen farm ter wereld. Klein van postuur, gekleed in een spijkerbroek en schipperstrui is hij een wat merkwaardige verschijning die steevast wordt begeleid door een gulle en harde lach en een boven maatse alpinopet. Voor het uniek bedrijf heeft hij als vestigingsplaats gekozen de achtertuin van een hen gelsportzaakje aan de Amsterdamse Rijnstraat. De mini-farm wordt overigens wat argwanend gadegeslagen door de buren van Directeur Wil Koolwijk, want zij leven in angst dat er op korte termijn een ware invasie zal uitbreken van het kronkelige onder aardse gebroed. Temidden van wat aarzelend groeiende grassprietjes („Ik heb nota bene al drie keer ge zaaid") lapt Wil Koolwijk de vrees van de omwonenden aan zijn laars. „Overlast voor de buren? Kom nou toch. Ik geef die dieren het beste van het beste. Dacht u nu werkelijk dat ze him toevlucht zoeken ln een van die schrale tuintjes waar ze nauwelijks eten kunnen vinden? Laat me niet lachen. Om het overtuigend bewijs van zijn gelijk te leveren en aan te tonen dat de wormen bij hem in een aards paradijs leven tilt hiij een van de vele stroplaten op die zijn kleine tuintje bedekken. Vervolgens steekt hij een riek in het drabbige stukje grond en alsof een slangenbezweer der de fluit heeft gehanteerd steken de grote, dikke en dunne wormen hun kop boven de aarde. Dat is voor Wil Koolwijk het sein om te beginnen met zijn ode aan het onderaards volkje. Met een vakkundige handgreep pakt hij een schijnbaar overvoed exemplaar tussen beide vingers uit de brij-achtige massa en steekt het De cultuurbedjes met de wormen s.v.p. ,,niet storen". kronkelende diertje omhoog. „Is het geen schatje? Als er schoonheids wedstrijden gehouden zouden worden voor wormen zou deze vast met de ereprijs zijn gaan strijken. Want exemplaren die in de vrije natuur zijn opgegroeid kunnen niet aan de wormen uit mijn farm tippen. Ze blaken van gezondheid. Wil Koolwijk gelooft heilig in zijn wormenproducerend bedrijfje even als hij enkele jaren geleden stee vast geloofde in de mogelijkheid om de forel met succes in Nederlands water uit te zetten. Bij een volgende demonstratie om de voorspoedige groei van zijn wormen aan te tonen, wordt er per ongeluk een exemplaar door zijn riék getroffen. Als troost voor deze pijnlijke ingreep plant Wil Koolwijk het dier op een grote berg. Dat is het beste wat er voor een worm bestaat en op bijna fluis terende toon verklapt hü de be standdelen van het geheime voed- selprocedé. Het is koeiepoep ge mengd met varkens- en paardestront Ze groeien als kool. Er is geen be ter spul voor ze. Hoe het allemaal begonnen is? Wil Koolwijk weet het eigenlijk zelf niet zo goed. Na tweeëndertig als circusacrobaat een groot deel van Europa te zijn afgereisd heeft de vi tale man zich teruggetrokken in zijn achtertuintje. Wormen kweken is heerlijk. Het is zo rustig. Die dieren zeggen nooit iets maar wanneer ik ze twee maal per dag voer geef in de trog dan straalt de dankbaarheid me tege moet. De wonnen zijn oer en oerge zond en ze paren dat het een lieve lust is. Temidden van een hoop krioelende wormen vist Wil Kool wijk een eitje op een vruchtbaar- heidsbewijs dat straks weer voor een welkome aanvulling van zijn wormenstapel zal zorgen. Zie je wel zegt hij overtuigt. Dat voer van mij voor de worm is als jenever voor de man. Ze zijn er dol op. Cultuurbedjes noemt Wil Koolwijk de op een dierenbegraafplaats lijken de plekjes waar zijn troeteldieren huizen. Ze trekken er als een ra zende naar toe wanneer er pas ge voerd is. Elk beetje levert om de veertien dagen vijfhonderd wormen- levenskrachtig aas voor de vissers. 7e gaan heel Nederland door, ver pakt en wel. Ik laat ze een gulden vijfentwintig betalen voor zo'n vijf tig wormen. Dat kan veel goedkoper maar het is net genoeg voor de lui die te lam zijn om met hun handen in de grond te graven. Voor Wil Koolwijk heeft elke worm zijn eigen verhaal. Hij onderscheidt mesfcwormen. de zogenaamde kringer, van de kruipers met roote kop en dc steenworm (een lang wit geval) van de dauw- of regenworm. Een apart soort in Koolwijks collectie is de zogenaamde springer. Ze kunnen werkelijk springen ver zekert Koolwijk enkele nieuwsgierig geworden kijkers en duikt met een hernieuwd enthousiasme de achter- turn in om even later triomfantelijk aan te tonen dat wormen werkelijk springen kunnen. Dieren zijn pre cies als mensen. Wanneer je ze maar in hun eigen ruimte laat voortmod deren en ze maai- veel eten geeft Wormenkweker Wil Koolwijk zijn ze tevreden en terloops laat hij nog even een van zijn raszuivere wormen een acrobatische toer rond zijn vinger toveren. Dan krijgen de wormen hun ver diende rust. Nauwgezet dekt Wil Koolwijk zijn cultuurbedjes af met rietbundels. Bij zijn wormenbedjes prijkt nog slechts het bordje „niet storen". (Van onze parlementaire redactie) 3c; EN HAAG (GPD) Hoewel minister De Block (Economi- p/\ Zaken) de sluiting van de fabrieken van Thomassen en 'j'ver-Verblifa in Krommenie, Dordrecht en Utrecht kan bil- »n heeft hij toegezegd alsnog met zijn collega Roolvink van jale Zaken met de directie in Deventer te zullen praten. ADVERTENTIE bewindsman zei woensdag tn weede Kamer in het debat over hritingen, naar aanleiding van Interpellatie van de communist er, bü T. en D.-Verblifa te zul- jandringen om te bekijken „in het oordeel van deskundi- een rol kan spelen bij de van het besluit om het zal ook pleiten voor van een bedrijf s- voor de werk- elders moeilijk aan de komen. De Block kwam hiermee tegemoet aan verlangens hele Kamer. Ook bij de re- met uitzondering van de WD heerste ongerustheid over de manier r de beslissing over de sluitin- "HR stand is gekomen. ;t overweldigende meerder- (alleen de Boeren stemden te- nam de Kamer een motie van icialist Wieldraaier aan. waarin egering werd gevraagd 't debrijf •wegen de uitvoering van het tt op te schorten en hierover ke deskundigen te laten regeringsgezinde fraoties lieten je ling ten opzichte van deze i varen, nadat de heer Wiel de zin „geen steun te ver- aan uitbreiding van bestaande igen zolang de directie niet is hieraan te voldoen" had NOODREGELING J m i tweede motie van de PvdA, die iter De Block aanvankelijk ont- le, werd eveneens aanvaard. tn werd de regering om een opige wettelijke voorziening ge ld (in afwachting van het advies) die inspraak van de pemers bij fusies, sluitingen en ities garandeert. Tegen alleen de WD. Boerenpartij, GPV. ter vroeg al het mogelijke te doen om uitvoering van de sluitingsplan nen te verhinderen. Behalve de CPN stemden alleen PSP en boeren voor. Minister De Block liet in zijn ant woord de economische motieven voor de sluitingen zwaar wegen. „We moeten uit een oogpunt van concurrentie met andere landen in de EEG toe naar grotere eenheden, concentraties zijn daarbij onvermij delijk", verklaarde de bewindsman Volgens hem moet het besluit wor den gebillijkt uit een oogpunt van werkgelegenheid op langere termijn. De groei van het bedrijf gaat ge paard met het afstoten van bepaal de produktie eenheden, stelde hij. De minister vond bovendien dat T. en D.-Verblifa redelijk aan de so ciale verlangens van de vakbonden tegemoet is gekomen. VERWARRING Er ontstond verwarring in de ka mer. toen minister De Block aan vankelijk categorisch ontkende dat het bedrijf een verzoek om een pre mie heeft ingediend. De heer Bak ker verklaarde, dat de minister hem telefonisch had gezegd dat er een aanvraag voor uitbreiding van het Hoogeveense bedrijf was binnenge komen. Na een korte schorsing zei minis ter De Block, dat er bij brief van 30 januari inderdaad een voorlopi ge aanvraag voor uitbreiding in Hoogeveen is ingediend. Premie-aan vragen van het bedrijf zullen, aldus de minister, op het ministerie vol gens de algemeen geldende normen worden bekeken. De heer Bakker vond dat de mi nister had gesproken als een „wan delend jaarverslag" en dat uit niets een eigen visie van de bewindsman was gebleken. „Dit is geen manier. Een minister kan zich niet veroorlo ven de ene keer dit te zeggen en de andere keer dat. Deze argumentatie slaat nergens op". Het communisti sche kamerlid wees er verder nog Jaar voor de natuurbescherming DEN HAAG (ANP) Volgend jaar is uitgeroepen tot Europees na tuurbeschermingsjaar. De activiteiten zullen in Nederland vooral liggen op het terrein van de voorlichting en opvoeding. In mei wordt een natuur- boekenweek gehouden. Radio en te levisie zullen ruimschoots aandacht aan het probleem van het milieube houd schenken. Voor de basisscholen komen er vier lessen met als kernthema de weder zijdse afhankelijkheid van de mens van de natuur. Voor het voortgezet onderwijs wordt gewerkt aan plannen de scholieren te confronteren met het probleem van het milieubehoud en hoe zij hiertoe kunnen bijdragen. Het Nederlandse comité voor N 70. zoals het Europees natuurbescher mingsjaar kortweg wordt aangeduid, gaf opdracht tot het vervaardigen van een film over de wilde ganzen, In het zoölogisch museum in Amster dam wordt een expositie gewijd aan de problemen rond de Waddenzee. Nieuwe uitgaven O Blij, door William C. Schutz. Al- pha-boek. Ultg.: Stichting N.V5H. Den Haag. Er zijn nog steeds notebomen, door G. Simenon. Uitg.: A. W. Bru- na en Zoon, Utrecht/Antwerpen. Staan in de regen, door J. Watson. Zwarte Beertjes (Bruna) Wedren met een supermens, door Frank M. Robinson. Zwarte Beer tjes (Bruna) 2001 - een ruimte-odyssee, door A. C. Clarke, (Bruna). DEN HAAG (ANP) Uit voor. lopige cijfers, welke het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft gepubli ceerd, blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Nederlandse uni versiteiten en hogescholen is toege nomen van 78 300 in april 1968 tot ruim 85.000 in april 1969 (stijging 9% Het aantal eerstej aarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 15.200 tot ruim 17.600 (16%). De meeste studierichtingen droe gen in de stijging van het aantal eerstejaars bij, in het bijzonder de studie in de medische wetenschappen (19%), de exacte wetenschappen (16%) waaronder vooral technische wetenschappen (23%) en de maat schappijwetenschappen (20%), waar onder rechtsgeleerdheid (38%). op voedkunde (29%) en psychologie (22%).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7