^heer vlucht langs maan Uw Leidsch Dagblad voor 3cli Zwitsers Sport in cijfers Generale repetitie voor de landing in juli mee op vakantie invlucht televisie FLUKS GELIJK TEGEN OSCR Ha riem Nichols oppermachtig Tsjechische dames gaven beter partij Geen paarden meer op Wembley's gras Gladstrijken van plooien 2 3 1969 LEIDSCH DAGBLAD foto van de volle i de mascons lijnd aangegeven, resp. I- Mare Im- \lare Serenitatis, 3. Iun, 4. Mare Necta- re Humoram en 6 i in het centrale waar de oorspron- 'ater vermoedelijk gevuld. In het mid- de zwarte ster f'öfer Moltke in de toquillitatis, in de waarvan de eerste ing zal worden uit- en Cernan zullen week een scheer- 14,5 km hoogte over maken. Hier is ook ruari 1965 de Ame- Ranger-VIII te piet gen na ruim 7000 van het maanop- aar de aarde te héb den. zal een aantal door >or samengestelde en "eerde programma's uit- _kover het verloop van de :ht, de meeste bestaan- ecte uitzendingen uit tevaartuig. De volgen- jndingen staan op het 18 mei (Ned. I in 16.50 tot 18.00 uur lance- 8polio van Kaap Kennedy, lerdag 22 mei (Ned. ID 19.29 uur beelden van- bsule tijdens omloop om in; (Ned. I) 23.10 tot uur afstoten maantaxi pcheervlucht over lan- laats. feg 23 mei (Ned. II) 19.03 29 uur beelden van maan- Miuit Apollo. ïrdas 24 mei (Ned. I) I tot 17.45 uur „ondergaan" fle aarde achter de maan- I© vanuit Apollo, uidag 26 mei (Ned. I) tot 18.50 uur in kleur lan- 0 de Stille Oceaan. SANNE (ANP) Zwitserland FoenGdagavond in Lausanne ^tryd voor groep één van de Men van het toernooi om het fBOipioenschap voetbal tegen öie met 0—l verloren, de 35.000 toeschouwers was ablttere teleurstelling dat het «elpunt in de 32ste minuut Zwitserse verdediger Michaux escoord. in groep één is: 4 2 11 4 12 1 4 2 0 2 4 112 5 5—5 4 8—7 4 3—3 8 7-8 ROTTERDAM Fluks speelde gis teren in Rotterdam tegen OSCR voor oe competitie. In een meer spannend dan fraai duel kon Jan Heindrichs de roodwitten reeds na enkele minu ten de leiding geven, doch 2 minuten daarna was het weer gelijk (11). De tweede aanval van Fluks faalde volledig, doch de verdediging kon tot halverwege de tweede helft standhouden. Toen kwam OSCR door afstandschoten op 3—1 en even daarna werd het zelfs 41 In de slotfase was vooral de familie Nie sing zeer actief. Rudi maakte er 42 van. Ab bracht de achterstand tot 43 terug en invalster Jo, ook nu weer een voorbeeld voor massa's jon geren, bracht de schaal enkele mi nuten voor tijd in evenwicht (44). De uitslagen van gisteren waren: Hoofdklasse: Deetos Archipel 77; Westerkwartier Blauw Wit 6—7; HKV Rapiditas 7—3; Die HAARLEM (ANP) Harlem Nichols heeft donderdag in Haarlem de wedstrijd tegen de Belgische titel houder Luchtbal voor het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen met 22-2 gewonnen. De Nederlandse kampioen was zoals de cijfers op ondubbelzinnige wijze aangeven oppermachtig. Het werpen en het slagwerk was klassen beter dan bij de Belgen. De ploeg uit Haarlém komt in de tweede ronde uit tegen de winnaar van de wedstrijd tussen de Spaanse en Westduitse kampioen. Corte Ing les Colt '45. Het wordt een uit wedstrijd. PRAAG (ANP) Het Nederland se dames-tennisteam heeft woensdag in Praag de oefenwedstrijd tegen Tsjechoslowakije met 6—2 ge wonnen. De Tsjechische dames ga ven tijdens de tweede dag aanzien lijk beter partij dan tijdens de eer ste, toen zij een achterstand oplie pen van 04. De uitslagen waren: Vlasta Vopickova - Marijke Schaar 61, 61. Alena Palmeova - Ada Bakker 108, 57, 16. Marie Neu- Mannova - Betty Stove 64. 63. Vopickova/Holubova Betty Stöve/ Ada Bakker 79, 46, Haghe Luto 59; Samos Ons Eibernest 56. Overgangsklasse B: Groen Geel Roda 44. Res. 3B: Eureka 2Vic. Orientis 3 6—2; OSCR 2—Merwede 2 3—3. Res. 3C: Rozenburg 3Algemene 2 23 (Algemene 2 kampioen). Cricket Eerste klasse A: Quick HHCC, Quick wint met 40 runs. Quick 109, HCC 69; De Krekels—ACC. draw. De Krekels 150 all out. ACC 147 voor 9 (tijd); VOC—Rood en Wit. draw. Rood en Wit 220 voor 3. VOC 86 voor 9. Eerste klasse B: Bloemendaal SSCC. SSCC wint met 3 wickets. Bloemendaal 74 all out. SSCC 76 voor 8; Excelsior—Quick H 2. Excelsior wint met 5 wickets. Quick 68. Excel sior 70 voor 5. Quick NVRA. VRA wint met 51 runs. VRA 169. Quick 118. Zaterdagvoetbal Kampioenschap van Nederland: Excelsior MWVF 11. Hockey Kampioenschap van Nederland: Heren: LarenHattem 30; Dames: GroningenPW 11. Finale HTCC-beker: Kampong— Venlo 2—0. LONDEN (ANP) Dit jaar zal de Royal Horse Show" voor het laatst op de grasmat van het Wem- bleystadion worden gehouden. De hoeven hebben de kwaliteit van de grasmat zodanig aangetast, dat de directie van het stadion tot een vol ledige vernieuwing van de grasmat en een verbod van concoursen hip- pique heeft moeten besluiten. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN De drie Amerikaanse ruimte-veteranen Stafford, Youg en Cernan beginnen zondagmiddag in de Apollo-X aan een vlucht van ruim acht etmalen tijdens welke zij ongeveer tweeëneenhalve dag om de maan zullen cirkelen. Het is de be doeling dat Stafford en Cernan tijdens die maanfase een solo vlucht met de van de Apollo losgekoppelde maantaxi zullen maken waarbij op slechts 14,5 km hoogte een scheervlucht ge maakt wordt over de plaats waar in juli de eerste Amerikanen op de maan zullen landen. Er zullen tijdens de Apollo-vlucht niet minder dan elf directe televisieuitzendingen plaatsvinden, waarbij voor het eerst ook enige in kleur. eerste Amerikanen zullen landen. Tijdens deze scheervlucht op 14,5 km hoogte (dichter bij de maan dan ooit een mens 16 geweest) worden 1 foto's en filmopnamen van de lan- j dingsplaats gemaakt en radar- en stralingsmetingen uitgevoerd. Het staat nog niet vast of ook van deze vlucht een directe televisieuitzending zal worden verzorgd. De maantaxi keert vervolgens naar de Apollo terug. Stafford erf Cernan stappen weer binnendoor over in de Apollo en de maantaxi j wordt losgekoppeld, op eigen raket- kracht het heelal ingestuurd en aan zijn lot overgelaten. Dan volgen nog oefeningen van de Apollo-beman- ning in het manoeuvreren in maan- j banen waarna zij tenslotte de terug- j tocht naar de aarde in 54 urn- aan- j vaarden. Bij de aarde wordt de SM afgestoten, zodat alleen de Apollo zelf de kritieke terugkeer door de atmosfeer en landing op zee onder- j gaat Mocht de lancering om techni sche redenen worden uitgesteld, dan ls er gezien de onderlinge stand van aarde, maan en zon nog een marge van vijf dagen. Daarna zou de lance ring pas in juni kunnen plaatsvin den en de werkelijke maanlandinga- vluoht pas in augustus. De Amerikanen hebben na de kerstvlucht om de maan overwo gen. reeds tijdens de vlucht van de Apollo-X een maanlanding uit te voeren. Na de vlucht in maart van Scott. McDivitt en Schweickart met de Apollo-IX waarbij de eerste bemande solovlucht van de maan taxi werd gemaakt, bleken echter nog wat kleinere plooien te moeten worden gladgestreken en bleek het wenselijk de vereiste naderingstech nieken bij de maan nog eens ter plaatse te repeteren, Bovendien hoopt men door een solovlucht van de maantaxi vlak bij de maan iets nauwkeuriger gegevens te krijgen over de onregelmatige zwaarte kracht-effecten van de „mascons", dwz massaconcentraties in de maan- bodem die eerst vrij kort geleden zijn ontdekt door de Lunar Orbiters en die invloed uitofenen op de ba nen van ruimtevaartuigen in de di recte omgeving. Aangezien de vlucht van de maantaxi bij een werkelijke landing zeer nauwkeurig moet ver lopen, zijn zeer preciese informaties over deze invloeden noodzakelijk. Jet Propulsion Laboratory in Pasa dena, dat een zeer groot aandeel heeft in het Amerikaanse ruimteon derzoek. heeft berekend dat deze zeer grote inslagkrater veroorzaakt moet zijn door een metaalhoudend rotsblok van zestig kilometer door snee, dat de maan trof met een snel heid van zes kilometer per seconde. Er zijn bepaalde verklaringen mo gelijk voor het feit. dat deze mascons zich alleen aan de aardse zijde van de maan voordoen, maar het zou ons te ver voeren deze theorieën in het kader van dit artikel te bespre ken. Wellicht is daar gelegenheid toe tegen de tijd van een werkelijke maanlanding, wanneer wij ongetwij feld nog uitvoerig over onze bum- in het heelal zullen schrijven. Veteranen De maanreizigers van volgende week zijn, zoals gezegd, allen ruim te-veteranen. Luchtmachtkolonel Thomas P Staf ford maakte in december 1965 sa men met Shirra (die tijdens de vlucht van de eerste bemande Apol lo in oktober 1968 de eerste mens werd die driemaal in de ruimte was geweest) een vlucht van ruim een etmaal in de Gemini-VI waarbij hij het eerste ruimte-rendez-vous tot stand bracht met de Gemini-VII (be mand door Borman en Lovell die deel uitmaakten van de befaamde De gigantische Saturnus V, klaar voor een retourtje maan. Apollo-kerstvlucht om de maan in december j.l.). Stafford was boven dien commandant van de Gemini-IX in juni 1966 tijdens welke vlucht hij zijn huidige vluchtgenoot Cernan als gezelschap had. Zij bleven drie et malen in de ruimte en Cernan maak te daarbij1 een ruimtewandeling van ruim twee uur. Marine commandant Eugene A. Cernan heeft sindsdien niet meer, de ruimte geproefd en j maakt dus in de Apollo-X zijn twee- de vlucht. Marine-commandant John W. Young heeft evenals Stafford nu reeds twee vluchten op zijn naam I staan. Hij vloog samen met Grissom (die toen de eerste mens werd die I tweemaal in de ruimte was geweest in maart 1965 in de eerste bemande Gemini. Grissom kwam later om tijdens de fatale brand in een Apol- lo-capsule bij de generale repetitie voor de eerste bemande Apollovlucht in januari '67. Voorts maakte Young als commandant van de Gemini-X in juli 1966 een vlucht met Collins, die deel zal uitmaken van het Apollo- team voor de eerste werkelijke maan- landingsvlucht in juli a.s. waarbij Collins echter niet de maan zal be treden doch eenzaam in de Apollo zal achterblijven terwijl Aldrin en Armstrong de landing uitvoeren. ADVERTENTIE VluchtpL Mascons an Het. is de bedoeling, dat de Apollo- X zondagmiddag om 18.49 uur Ne derlandse tijd wordt gelanceerd van af Kaap Kennedy met behulp van een Saturnus-V. Uit een parkeer- baan om de aarde stoot de derde rakettrap, die even later wordt af geworpen. de Apollo-combinatie in een baan naar de maan. Deze com binatie bestaat uit de commando capsule, dat is de eigenlijke Apollo (Command-Module of CM), de maan taxi waarmee de landing wordt uit gevoerd (Lunar Excursion Module I of LEMen een afdeling met raket motoren, brandstof en een groot aan- tal instrumenten (Service-Module of SMi. De reis naai- de omgeving van de maan zal ruim drie etmalen in be slag nemen. Daarna volgen rondjes om de maan gedurende ruim 61 uur, waarna de terugtocht, naar de aarde 54 uur in beslag zal nemen. Acht da gen en vijf minuten na de start moet van de gehele combinatie al leen de Apollo met de drie ruimte vaarders 1 anden in het zuiden van de Stille Oceaan waar het vlieg kampschip Princeton met enige hulpschepen gereed ligt voor de ber ging. Solovlucht In de omgeving van de maan aan gekomen i waarbij men ongeveer 380.000 km achter de boeg heeft.) moeten de remraketten van de SM de combinatie in een baan om de maan brengen op 111 km hoogte. Nadat alle instrumenten nog eens grondig getest zijn, gaan Stofford en Cernan door een smalle verbinding naar de maantaxi. waar nieuwe tests worden uitgevoerd. Wanneer de ruimtevaarders circa een dag om de maan hebben gevlogen, zal de be mande maantaxi worden losgekop peld van de Apollo waarin alleen Young achterblijft. Stafford en Cernan manoeuvreren hun keverachtig ruimtevaartuigje met behulp van stuur- en stuwraket- ten in een baan. die hen in een scheervlucht brengt over de omge ving van de krater Moltke in de Ma re Tranquillitatis waar in juli de Een belangrijk argument voor de vlucht van de Apollo-X als repetitie in plaats van als landingsvlucht is geweest, dat men Iets meer te we ten wil komen over de localisatie en invloeden van de „mascons", gebie den met een sterkere massaconcen tratie en daardoor sterkere zwaarte- krachtwerking. Ook al zijn de invloe den hiervan op de baan van ruimte vaartuigen niet groot, zij bestaan toch, en niet vergeten moet worden dat de maanreizigers mettertijd zichzelf van de maan moeten lance ren retour naar de Apollo zonder de duizend en een zorgen die een lan cering op Kaap Kennedy omringen, van een geïmproviseerde start plaats en zonder veel tijdsreserve. Alles moet haarfijn kloppen en de minste verstoringen kunnen zeer kwalijke gevolgen hebben. Mascons zijn gebieden waar zich kennelijk op vrij geringe afstand on der het maanoppervlak veel zwaar dere materialen bevinden dan het gemiddelde materiaal waaruit de maan bestaat. Vermoed wordt, dat zjj veroorzaakt worden door zwaar gesteente met een hoge concentratie van nikkel en ijzer, waarschijnlijk van kosmische oorsprong. Merk waardig is. dat de mascons (waar van er nu zes aan de aardse zijde van de maan en geen aan de ande re zijde bekend zijn) op één na sa menvallen met vrijwel ronde „zee- en". dat wil zeggen vlakke gebieden die zich voor het blote oog als don kerder vlakken op de maan manifes teren. In bijgaande foto hebben wij die zes mascons zwart omlijnd in het maanlandschap getekend. De theo rie is. dat die vlakten eigenlijk op gevulde enorme inslagkraters zijn van geweldige brokken kosmisch puin die op de maan zijn gestort. Men neemt tegenwoordig ook aan, dat het grootste deel van de kleine re kraters door inslag van meteo rieten onstaan is. niet door vulkani sche activiteit die slechts voor een gering deel voor het „pokdalige" uiterlijk van de maan verantwoorde lijk zou ztfn. De grootste mascon bevindt zich in het gebied van de Mare Imbrium (op de foto als 1 gemarkeerd). Het i Dw Leidsch Dagblad wö gaarne mee mat vakantie als U wilt helpen, doovt gebruik be maken van het hieronder afgedrukte vakantleformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in be zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Ais brief versenden en frankeren met 26 ot. Ons KUI8 ADR BS te Itffaaro: Straat: Woonplaats na Wij hebben een Maand Postabonnement One VAKANTIE-AOWES te pa. doorhalen wat niet van boepaeeing te. (Bij bbdehjke inhouding, bovenstaand vakantte-adres niet Invullen, wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Koeten van opzending inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg, f 1.25 per vakantieperiode Buiten de Beneluxlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0.60 per dag Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratis-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29