eerste stap naar eigen woningbezit Korte bezetting Maagdenhuis Korting op gezonde gewoonte i 11111 ■1111 Rol van drank in het verkeer Woede van de massa is verschrikkelijk" 'OMA Middelburgse commissaris in proefschrift: Kunstgebit? Gereformeerden en homofilie Ooggetuige in Schildershuurt BDAG IJ MEI 1968 UHDSCH DAGB1AP PAGINA 1 (ADVERTENTIE) SN HAAG (GPD) De stap naar een eigen woning zal Ekkelijker worden, met name voor mensen met een inko- tot vijftien mille. Ook komt er een premieregeling die het rtenbezit voor de kleine spaarder zal stimuleren. wordt mogelük door de instel- van ren bezitsvormingsfonds |e ruim 120 miljoen gulden, af- ig uit de verkoop van het Sehbezit van de staat in de beedband. ministers Roolvink (Soc. I), Schut (Volkshuisvesting) en •een (Financiën i hebben giste- en daartoe strekkend wetsont- bij de Tweede Kamer inge- voorstel omvat drie maatrege- Lfcenning van een eenmalige bêe lening van maximaal twee ten behoeve van de koop van Ln woning, af te lossen in vijf onder bepaalde voorwaarden, kwege voor de helft deelne- n het risico van een gemeen- garantie van geld en aflossing l hypothecaire lening ten be- van de koop van een woning (woningwetwoning tfcenning van een be lasting- Bremie van 35 pet. aan de ko- m een zgn. spaareifect na een fcrmijn van acht jaar. De pre- fcrdt berekend over de koop- joit een maximum van 250 gul- jr deelnemer per jaar. U65 zijn de aandelen van de In de NV Breedband verkocht, opbrengst daarvan is destijds fajoen gulden gereserveerd met loeling dit bedrag te gebruiken je bezitsvorming. Deze 100 mil- s nu uitgegroeid tot meer dan hjoen gulden. taogelijkheid bestaat reeds een jdrage te verlenen voor het van een nieuwe woning. Deze ke wordt gegeven in de vorm En jaarlijks aflopend bedrag, jnde maximaal tien jaar. Ier kan iemand, die een nieuwe koopt of laat bouwen, dan bestaande woningwetwoning I een gemeentelijke garan- for rente en aflossing krijgen, oor 't moeilijk is een hoge hy- iaire lening af te sluiten. -r steeds moet men een bedrag jen middelen betalen, veelal 10 '20 pet. van de koopsom (nieu- jningen, woningwetwoningen» levert dat vaak voor de men gt wat lagere inkomens moei- j Jen op. Daarom wordt voorge- degenen. die een nieuwe of le woning kopen, een rente- ing te verstrekken van 2000 i met een looptyd van vijf Volgens berekeningen zal de rege ling voor zo'n zeven tot acht jaar kunnen worden gehandhaafd op 20.000 gevallen per jaar, daarna neemt het aantal geleidelijk af. Zo rond die tijd moeten de premies op de spaareffecten worden betaald. Bij de bevordering van het effec tenbezit willen de bewindslieden uit gaan van de zogenoemde spaareffec ten. Voor deze op naam gestelde ef fecten. die alleen aan kleine spaar ders kunnen worden uitgegeven, gel den reeds enkele tegemoetkomin gen, betrekking hebbend op vrijstel ling van vennootschapsbelasting, van dividendbelasting en van regi stratierecht c.q. effectzegelrecht. Om voor de premie in aanmerking te komen moet de koper meerderja rig zijn, maar jonger dan zes tig jaar, ingezetene van het rijk zijn en in het aan liet tijdstip van koop voorafgaande kalenderjaar een be lastbaar inkomen van niet meer dan vijftien mille hebben gehad. Voor de uitbetaling van de pre mie zullen worden ingescha keld het Werknemers Beleggings fonds «WEBEFO» van het NKV en het beleggingsfonds van de Neder landse Spaarbankbond. de enige in stellingen, die spaareffecten uitge ven. r zo'n lening komen in aan- ng mensen in de leeftijd van t en met 59 jaar, die niet in grmogensbelasting zyn aange- i en wier belastbaar inkomen hoger is dan vijftien mille per In he tweede aan het tijdstip lanvraag voorafgaande kalen- ir. «endien opent het wetsontwerp i koop van bestaande woningen, {een woningwetwoning zijn. de lijkheid van deelneming door ijk in een gemeentelijke garan- »r rente en aflossing, ministers Roolvink en Schut, fctermiddag een toelichting ga- 3p het wetsontwerp, zeiden dat «ar aan zo'n 20.000 gegadigden faciliteiten kunnen worden ver- L Zij waren overtuigd dat er stroom van aanvragen zal ko- wanneer het wetsontwerp er is. „Maar hoe eerder het fonds put is, des te beter voor de be aming", aldus minister Rool- AMSTE7RDAM/NIJMEGEN (GPD/ ANP) Een bezetting van een ka mer in het Maagdenhuis aan het Spui, waar dc administratie van de Amsterdamse universiteit is geves tigd, is gistermiddag tegen hal? vijf opgeheven. Ongeveer dertig studen ten die zich de actiegroep „De loze kreet" noemden, waren de kamer, waar de rector magnificus, prof. mr A. D. Belinfante. met de assessoren vergaderde, gistermorgen binnenge drongen. Ze eisten dat de rector magnificus zijn opmerking dat het medebeslis singsrecht van alle geledingen op alle niveaus een loze kreet is, teru^ zal nemen. Tijdens een overleg met vertegen woordigers uit alle geledingen van de universitaire gemeensohap heeft del president-curator van de Katholieke j Universiteit in Nijmegen, ir. J. B. G M. ridder de Van der Sohueren, gis termiddag medegedeeld, dat wordt I toegegeven aan de eis van de stu-1 denten. dat voor hem en voor d" plaatsvervangend president dr W Weebers. geen opvolgers zullen wor den benoemd als zy in juli van dit (ADVERTENTIE) Met Dentofix xit het steviger Dentofix vormt een zocht, bescher mend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Met zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele ge vallen even gemakkelijk als met een natuurlek gebit. Dentofix vermindert de voortdurende angst voor losraken en verschuiven van hef gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Dentofix houdt ook de adem fris. Geen onaangename smook of hinder lijk gevoel. Prijs per strooibus slechts li|lc ge' f. 2,51, 1/ b'i apotheken en drogisterijen! Op Rijksweg E-10 in de ge meente Katwoude tussen Monni kendam en Edam zijn gisteravond twee auto's met grote snelheid op elkaar gebotst. Bij de frontale botsing kioamen de vier inzitten den van de beide auto's allen om het leven. De beide auto's werden geheel vernield. De slachtoffers waren een gezin uit Utrecht en twee inwoners van Katwoude. ROTTERDAM (GPD) Twaalf] gereformeerde predikanten hebben in een brief aan de synode aange drongen ojd een minder vrijblijvende houding dan de vorige synode heeft aangenomen ten aanzien van homo fielen. De twaalf onder wie een lid van de vandaag geopende syno de hebben de ongebruikelijke stap gedaan, hun brief direct toe te zen den aan alle predikanten en kerk- wajang* Prof. Belinfante. die deze opmer king vorige week tijdens een bijeen- zijn dat de de universiteit aan de staat van een ingrijpende wijziging zal aannemen, van de totale universitaire bestuurs- Tegen de opvolging van prof. mr structuur, waarbij het denkbaar zou baron Van Wijnbergen door prof. De twaalf predikanten bepleiten komst in de Oudeman huispoort ver gezeld deed gaan van de woorden „wanneer wy er niet gezamenlijk inhoud aan geven" en de studenten een gebrek aan .inbreng" bij het vaststellen van deze inhoud verweet, was hiertoe niet bereid. Toen de stu denten weigerden de kamer te ver laten vertrok hy met de assessoren De Algemene Studentenvereniging Amsterdam. die zich vorige week reeds distancieerde van het ultima tum, deed hetzelfde met het optre den van de actiegroep. De bezetting werd gistermiddag opgeheven, nadat prof. Belinfantt zich in het gezelschap van een aan tal rechercheurs in burger naar de bezette kamer had begeven. Hij stel de de studenten daar voor de keus weg te gaan of te blijven. „Als u blijft zijn de gevolgen voor uw reke ning". De studenten, die later het verhaal vertelden dat zij met gum miknuppels waren bedreigd, pakten hierop hun biezen. van universitaire gemeenschappen zijn vertegenwoordigd. Inmiddels heeft prof. dr. J. J. G jaar van hun taak worden ontheven Prick aan het college van curatoren wegens het bereiken van de pen- van de Katholieke Universiteit te sioengereohtigde leeftijd. Nijmegen medegedeeld, dat hy zijn b~fen Het curatorium erkent hiermee, dat benoeming tot rector magnificus r vooravond voor het studiejaar 1969—1970 niet bÜ de nieuwe synode de be- L 1 m noeming van een competente com missie. die aan deze synode (of de volgende in 1971) deskundige advie zen kan geven Er wordt, zo zeggen de twaalf, zoveel opnieuw geïnterpre teerd. Nieuwe studie van dit ver schijnsel achten zij noodzakelijk. universiteit niet mee- Prick werd de laatste dagen wordt bestuurd dooi- een curatorium grote kracht actie gevoerd in krin- en senaat, maar door een universi- gen van studenten en personeel in waarin alle geledingen Nijmegen. teitsberaad. (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG (GPD) De woede van de massa is iets verschrikke lijks. Dat heb ik ondervonden. In de krijsende menigte Hagenaars, die het huis van een van hun buurtbe woners belegerden. Het was een uit barsting tegen de miserabele woon- a»« mm MÉ jr -iimam ét i Ten teken dat een gedeelte W het Maagdenhuis in Amster- Was bezet werd een groot spandoek aan de buitenmuur be vestigd. De bezetting was overi gens maar van korte duur MIDDELBURG (GPD) Het valt best mee met de rol van alcohol in het verkeer. Slechts 1,2 procent van het totaal aantal ongelukken is te wijten aan het glaasje op. Dat is een van de opvallendste con clusies uit het proefschrift Ver keer en Alcohol, waarop de Middelburgse commissaris van politie D. van Ooijen, aan de rijksuniversiteit van Gent is gepromoveerd tot doctor in de criminologie. Van Ooijen is tot dit percentage gekomen na een onderzoek in Rot terdam, Arnhem. Breda. Vlaar- dingen, Hengelo, Vlissingen, Temeu- zen en de inspectie Groningen, wel- 1 uv ke gemeenten in totaal ruim 2 min gebruiker zelf het slachtoffer. (nwnnert fpllon TTov. inwoners, tellen. Een geweldige mee valler zou je zo zeggen, die 1.2 pro cent. Nog meer reden om ons op de borst te slaan, krijgen we bij een vergelijking met het buitenland waar 7 tot 13 procent van de ongelukken terug te brengen is tot alcohol, zy het dat dit soort vergelijkingen vaak riskant is doordat niet dezelfde maatstaven worden aangelegd. Maken wij osn niet veel te druk over de rol van drank in het ver keer? Dat. is na het boven staande een voor de hand liggende vraag. Maar het cijfer 1.2 blijkt bij wat dieper graafwerk bedrieglijk te zijn, want al is het aantal ongeluk ken ten gevolge van alcohol gering, de ongevallen zyn veel ernstiger dan normaal. By een onderzoek in gemeenten met meer dan 5 min inwoners kwam naar voren dat van alle dodelijke verkeersongelukken 6,6 procent door alcohol veroorzaakt was. Voor Van Ooyen hoog genoeg om zich af te vragen of de actie „Glaasje op. laat je ryden" niet wat stiefmoederlijk wordt bedeeld vergeleken met acties als de zwarte zes, die zich concentre ren op de onveiligheid op autosnel wegen. De meeste dodelijke ongevallen door alcoholgebruik vinden 's nachts plaats en wel tussen 24.00 en 01.00 uur. En het is vooral de zondag als uitloper van de gezellige zaterdag avond, die de meeste tol eist. Byna de helft (46.8 peti zelfs, tenminste in de gemeenten met rijkspolitie, waar de Middelburgse commissaris een onderzoek instelde. Opvallend is de rol van het plat teland, waar waarschijnlijk door de grotere afstanden en hogere snelhe den het aantal alcoholongevallen ho ger ligt dan in de stad. Zelf het slachtoffer Voor wie gaat rijden met een .ge smeerde keel" geldt wel dat het kwaad zichzelf straft. Want de al coholgebruiker is in de eerste plaats een gevaar voor zichzelf. De cijfers van Van Ooijen liegen er niet om: in ruim 76 pot. van de ongelukken met dodelijke afloop is de alcohol- (van die 67 pet. nemen de beryders van wat officieel heet tweewielige voer tuigen de eerste plaats in (47.9 pet Daarna volgen de automobilisten (30.7 pet.) en de voetgangers (16.3 procent). In het proefschrift verkeer en al cohol rekent dr. Van Ooyen af met een algemeen verbreide fabel dat recepties de grote boosdoeners zou den zijn voor wat betreft het rijden onder invloed. Van Ooijen heeft 690 gevallen in Rotterdam geanalyseerd en daarin was slechts vier keer een receptie de ..bron van invloed". Ook het drinken by vrienden aan huis is geen grote factor. De hoofd schuldige is duideltfk het café. Van j de 690 gevallen van rijden onder in vloed was 83.5 procent het directe gevolg van cafébezoek. al6 verplicht vak op de scholen met voortgezet onderwijs zou moeten worden ingevoerd. i was versperd door agenten en twee Verder zou er moeten worden ge- mannen met lange knuppels, ge probeerd het aantal drankgelegenhe- - - toestanden van die 50.000 mensen in de schilderswijk maar die uit bleef omdat er alsmaar geen aanleiding was. Tot zondagavond. Toen de fami lie Van 't Klooster uit de Jan de Baenstraat haar ellende op de tele visie toonde aan KRO-filmer Hans Koekoek. De buurt voelde zioh be trapt. beschaamd door het intieme beeld. De buurt was omlaaggehaald. Het huis van de familie bleek ge makkelijk te bereiken. Aan de over kant gooide een jongeman een stuk ijzer naar boven. Het vloog door de ruit. die toch al gehavend was door vele andere projectielen. Een agent drukte ons tegen de muur en liet ons (vier keer kloppen alsjeblieft) naar binnen gaan. De weg naar boven, duister we gens de niet ontstoken verlichting maakt van tafelpoten of iets dergr- Hjks. In de achterkamer huilde de vrouw. Haar zeven kinderen hielden zich aan elkaar vast. Slechts de jongsten huilden ook. Een kreet over de balustrade naar de beneden wachtende politie agenten: „Kunnen jullie die kinderen niet weghalen?" De agent antwoord de: „We hebben geen instructies maar stapte toch naar buiten om die te gaan halen. .Akkoord, kom maar naar beneden". Met het jongste kind in m'n armen (even ervoor had ze een lege bier- klant.jes voor de politie levert tevens fles krat op tafel gepakt» verantwoordelijk wordt gesteld en en twee anderen aan de slippen van den te doen afnemen dit b.v. in de vorm van premies op het inleveren van vergunningen of verloven Caféhouder pakken De Middelburgse commissaris zou ook veel meer aandacht wensen voor de persoon van de caféhouder. Zo als hierboven al vermeld vormen vooral cafés een bedreiging voor de veiligheid op de weg en Van Ooyen zou het redelijk vinden dat de café houder wiens café steeds weer vaste Mannelijk Uitgebreide aandacht wordt in verkeer en alcohol geschonken aan de persoon van de verdachte. Ry den onder invloed blijkt een typisch manlyke „hobby", minder dan een half procent van de processen-ver baal betrof een vrouw. In meerder heid zijn de manlijke verkeersover- treders jonger dan 40 jaar, al zit er ook een piek in de groep 41—45. Van deze ryders had een relatief Commissaris D. van Ooijen grote groep een mislukt huwelijk J 9.4 procent gescheiden), was ruim zijn vergunning hem op grond van de reputatie van ztfn etablissement zou kunnen worden ontnomen. Bezorgd is de Middelburgse com missaris voor het grote aantal reci divisten onder de weggebruikers- meUalcohol. Van iedere recidiveren de verdachte zouden door de consul tatiebureaus voor alcoholisme rap porten moeten worden gemaakt. De alcoholmisbruiker dient vooral te worden gezien als patiënt. Pas als hij genezen is mag hy weer de weg op, niet eerder. Wanneer hy voor enige tyd zyn rij- bewys kwyt raakt en ondertussen niets wordt gedaan aan zyn alcohol probleem is de man waarschyniyk probleem, is de man waarschyniyk myn colbert, wrongen een verslag geefster en ik ons naar buiten. De twee agenten uit de gang vormden een schild tegen de projectielen, dip onmiddeliyk van de overkant af door de ruiten werden gesmeten. De glasserven vielen mis. Een brooddronken man wierp zich op de twee kinderen achter me. Hy werd, vóór hy kon slaan, door de politiemannen in de menigte getrapt. Ook toen de eerste kinderen al in de politie-auto zaten en de moeder met de rest wilde Instappen, probeer de een wijkbewoner nog een paar klappen te verkopen. Hy raakte slechts de auto en onderging hetzelf de lot als de eerste aanvaller, met dit verschil, dat hy werd terugge sleept door twee vrouwen, die onder 60 pel eerder met politie/justitie to ILSEf"®™* m oude aanraking geweest en had 30 pet. al1 eens een notitie gehad voor een al coholdelict. In 62 pet. van de gevallen (voor België is dat 85 pet.) was het bloed- alcoholgehalte zo hoog dat er spra ke zou kunnen zyn van een alcoho list. Van Ooyen geeft een pakket van maatregelen aan. waardoor het pro bleem alcohol in het verkeer bestre den kan worden. Hy begint met het verkeereonderwys dat volgens hem r. ...w ..^uncu, UiC uuun geen stap verder gekomen en zal1 liet uitschelden van de moeder, de iii o-Amotb-oiHir i« 1 man aan zyn verstand brachten, dat hy de kinderen met rust moest laten. Volgens Van Ooyen deugt het hui dige Nederlandse systeem niet waar bij aan een politiefunctionaris wordt overgelaten of een alcohc'misbrui ker medische begeleiding nodig heeft. In België, dat door Van Ooyen be trokken is in een uitvoerig vergelij kend onderzoek, zyn ze op dit punt een stuk verder. Daar wordt in principe ren elke verdachte een medisch en psychotechnisch onder zoek verlangd. Het teruggaan naar de auto ge schiedde dank zy de bescherming van twee politiemannen, zonder al te gro te moeiiykheden. Het gezin, alleen de vader was ach tergebleven in het huis. is onderge bracht in het Tehuis voor Onbehuis- den aan de Delagoastraat. Een oude, penetrant ruikende school met ver veloze deuren en vochtig uitgeslagen wanden. Maar wel veilig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7