geeuwen kijken toe bij mverk van automonteur evoluon Verkeer met Geref. Kerken moeilijk" J. H. L. Vink erelid Gladiolus Vereniging TELEVISIE LEGPUZZLES GRATIS BIJ Geref. jongeren vragen om synodale inspraak )r<r l%n v. d. Plaats sleutelt in leeuwenpark Solistenconcours voor scholieren Een rood licht dat groen lijkt \nstdieven wonnist W EN KLAAR MAALTIJDEN KUNST IN HET KORT 13 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE mt0eKHKM (GPD) - „Me- \mr> kunt u ons helpen, auto doet het niet meer we kunnen hier toch ,ent blijven staan. Dat is C90l§ te gevaarlijk". Deze ag wordt John van der ^ats (25), automonteur ~ens de warme dagen ik gesteld. Hij klimt dan zijn gele auto, duwt de torkap van de kapotte ?en open en verhelpt mankement, terwijl op te afstand enkele leeu- 1 belangstellend toekij- Soms is dat mogelijk Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek bn van der Plaats heeft in Arnhemse leeuwenpark een atlonele functie. Hy repa- t auto's, die het motorisch >en opgegeven en hulpeloos inzittenden tussen de leeu- blijft staan. Hij werkt by Shell servicenter Cranevelt, r op de zaterdagen en zon al in het leeuwenpark. (J vindt het fijn werk. De Tampte gezichten in de ka- auto volgen zijn repara- erkzaamheden en de inzit ten verwachten elk moment, de automonteur door de wen wordt verzwolgen. )e mensen zijn zo bang, dat iet raampje niet durven ope en wanneer het karwei is lan. rijden ze weg, zonder iedanken", alius de heer der Plaats. k ken de leeuwen zo lang- erhand wel. Ik weet pre- welke agressief zyn en wel- oiet. Je moet nooit répara- verrrichten met je rug naar toe, want dan springen ze je. Als ze te dichtbij ko- spring ik weieens op en schrikken ze. Dat is voor 'het moment om vlug in auto te springen". Gevaarlijk meest eigenaardige zaken hij en zijn jaas, de heer Jongepier, meegemaakt. Iet is wel gebeurd, dat een I" het Rijnlands Lyceum man aan mijn raampje klopte en vertelde, dat zijn auto kapot was. De auto bleek 70 meter verder te staan: de man had die afstand lopend naar mijn auto afgelegd: levensgevaarlijk" vertelt de heer Jongepier. Duitsers hangen vaak met hun filmcamera uit het portier raam om de leeuwen te filmen. Eén slag van een roofdieren- klauw en de mensen kunnen het niet meer navertellen. Ook ge beurt het meer dan eens, dat de kinderen uit het dakraam hangen. Een sprong en een leeuw is ook op het autodak. De ramen zaten potdicht. In de regel overheerst de angst: „In een auto zaten zes mensen en een baby. Het was een warme dag en de baby krijs te verschrikkelijk, omdat het kind dorst had. De fles met voe ding stond boven de uitlaat en was kokend. Toen vroegen die mensen mij, of ik de fles wilde laten afkoelen", vertelt John van de Plaat lachend. Over het algemeen is zijn er varing, dat de mensen uit angst niet beleefd zijn. „Ze durven het raampje niet te openen, omdat ze bang zijn, dat een leeuw met zijn poot naar binnen slaat". Regeren Als de mensen het park bin nenrijden en de schuifdeuren langzaam achter hen dichtgaan, beklimt hun een beklemmend gevoel. Voor hen zien zij de bo men. waartussen zij gevreesde dieren weten. Af en toe kruist een leeuw de weg, terwijl hier en daar groepen leeuwen liggen te rusten. De heer Van der Plaats had dat gevoel in het begin ook. Nu weet hij niet beter. ,.De eerste paar keer lette ik goed op, kwam er een leeuw in de buurt, dan vloog ik in de auto. Nu niet meer. Ik weet hoe ze reageren". Hij heeft vrouwen half be wusteloos in de auto's zien lig gen. omdat de ramen dicht moe ten. Ook op een warme dag. De dorst kwelt hen. maar zij willen de sensationele ontmoeting met de koning der dieren niet mis sen. Rustig werkt John van der Plaats aan een mankement van een autoterwijl de heer Jonge pier en enkele leeuwen toekijken. De bestuurder is minder rustig. De meeste pech wordt veroor zaakt door benzine-, olie- en watergebrek. Ook het langzaam stationair draaien is niet goed, want dan begeeft de motor het op zeker moment. Dan komt John van der Plaats in touw. Hij duikt onder de motorkap en zoekt het euvel op. De leeuwen controleren zijn werkzaamheden nauwlettend en vaak hurken de dieren neer waarbij hun staarten zenuw achtig heen en weer zwiepen. „Ik weet wel, dat het gevaar lijk is, maar dat beetje sensatie wil ik toch niet missen. Je weet, dat wanneer je die dieren de rug toedraait ze naar je toekomen. Het doet me niks meer. Ik vind het erger, dat de mensen zich zo ondankbaar ge dragen. want ik waag toch ei genlijk m'n leven voor hun ple zier". OEGSTGEEST Geconcentreerde aandacht bestond gisteravond in de prachtig geoutilleerde en goed ge vulde aula van het Rijnlands Ly ceum voor het solistenconcours, dat oner auspiciën van de Interscholaire Contact Commissie gehouden werd. Aan dit concours namen deel leer lingen van de Louise de Coligny- seholengemeenschap. het Agnes- lyceum, het Stedelijk Gymnasium in Leiden, het Rijnlands Lyceum en het Christelijk Lyceum II. Aan de orde waren vertolkingen in het klassieke en het lichte genre, luchtig ingeleid door de presentatrice Karin Kraaykamp, leerlinge van het Rijnlands Lyceum na een kort ope ningswoord van praeses Paul Kist. Hetgeen geboden werd liep sterk uiteen, zodat het voor de jury, be staande uit mevrouw G. Zimmer- mann-de Vries en de heren Henk van der Molen en Kees Nix niet een zeer moeilijke opgaaf is geweest, om tot een zuiver oordeel t komen. Een eerste prijs in het klassieke genre werd toegekend aan Frank den Herder 'Rijnlands Lyceum) voor zijn spel in de Rapsodie op. 79 no. 2 van Brahms en de Prélude-Minstrel van Debussy, speciaal op grond van de tweede compositie. De met beheers te toon blazende fluitist Jan Willem Terwen (Sted. Gymnasium) ontving de tweede prijs voor de vertolking van Tomassi's ..Complainte". Speciale vermelding verkreeg diens begeleid- Ster Marianna van Leeuwen, die zich AMSTERDAM (GPD) Er wordt in de Lutherse Kerk ern stig gedacht over de vorming van „communes" binnen kerke lijke gemeenten. Een vaag Haags plan in die rich- richting. gistermiddag ter sprake gebracht op de generale kerkelijke vergadering in Amsterdam, wekte geïnteresseerde reacties. Onder com mune moet men verstaan cellen van een klein aantal gemeenteleden op basis van solidariteit en met een gerichte doelstelling. Voor dergelijke experimenten biedt de kerkorde geen ruimte en daarom werd in de GKV (die geen beslissingsmacht heeft» gevraagd, of de synode niet voor enkele gemeen ten een soort „experimenteerwetje" kon aannemen, dat de mogelijkheid JCHT (ANP) De recht- Maastricht heeft gisteren gedaan in de zaak tegen in, die in de zomer van het jaar tientallen kostbare n schilderijen uit kerken en I in Nederlands en Belgisch jhebben gestolen. Ifddader, 'n 26-jarige grond feit Schimmert, werd veroor- 1 twee jaar gevangenisstraf, Ijaar minder dan tegen hem 36-jarige vertegenwoordiger ^rd kreeg conform de eis laanden. waarvan drie voor- Een 27-jarige elektriciën g hoorde conform de eis oden tegen zich eisen, waar- Li voorwaardelijk. Een 26- ctromonteur uit Geleen, te- |veertien maanden was geëist porm de eis veroordeeld tot Taanden, waarvan 2 maan- waardelijk. Conform de eis ken 25-jarige bankwerker en Jarige fabrieksarbeider, bei- Bittard, acht maanden, waar- 1 voorwaardelijk. Een 24-ja- toorbediende uit Sittard ten- ferd veroordeeld tot twaalf p, waarvan drie voorwaarde ren hem was een onvoorwaar- «af van anderhalf jaar ge- LISSE De algemene ledenver gadering van de Nederlandse Gladio lus Vereniging, die gisteren in het Krelagehuis te Haarlem werd gehou den. hoorde van de voorzitter, de heer H. J. Preyde, dat verleden jaar een aantal fouten door de telers is gemaakt. In jaren met goede klima tologische omstandigheden kan men de plantgoedmaat 68 en 46 iets dikker planten. In slechte jaren wreekt zich deze methode. Verleden jaar was de oogst van 14 cm en op te klein. De prijzen stegen hierdoor. Dit is een gevaar, omdat importeurs dan uit andere landen dan Neder land gaan kopen. De heer Preyde waarschuwde daarom de telers om zichzelf geen afbreuk te gaan doen. Ook de han del is niet geïnteresseerd in een te gering aanbod. Het grootste gevaar is. dat men daar gewend zynde te importeren uit andere landen als de produkten goed en goedkoper zyn. blyft kopen. De gevoeligheid van de handel bleek in februari 1969 toen de sta king in de V.S. de invoer bemoeilijk te. Er ontstond een prijsdaling, die zich niet meer herstelde. Spijtig was. ADVERTENTIE dat Tsjecho-Slowakije door 'n koers verandering niet in staat was en zal zijn om gladiolen te kopen. De proeftuin in Hillegom, waar 250 rassen staan, is speciaal behandeld, zodat het mogelijk moet zijn goede bloemen te tonen en dan meer be zoek te krijgen. Het gaat niet zo goed met het le dental van de vereniging, was uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. L. Vink, te vernemen. Wel ko men er nieuwe, maar het aantal be dankjes is veel groter. Men heeft er nu nog 900 ongeveer. In zijn keuringsverslag heeft de directeur van de Bloembollenkeu ringsdienst, ir. H. van Os, moeten mededelen, dat het droogrot, door de onachtzaamheid van de kwekers, zoveel grond gaat besmetten, dat het zelfde gevaar als in Noord-Holland gaat dreigen. Nadat de financiën in orde bleken te zijn begon men aan de bestuurs verkiezing, die slechts het aftreden van de secretaris, wegens gezond heidsredenen, en van de heer K. Mastenbroek periodiek vermeldde. De afgetreden bestuursleden zullen niet worden vervangen. De heer N. J. Kappelhof wordt secretaris-pen ningmeester. De voorzitter, de heer H. J. Preyde verzocht de vergadering er mee in te stemmen, dat de heer Vink tot ere lid werd benoemd. Niemand was te gen en toen kreeg het ere-lid J. F. Ch. Dix het woord om de heer Vink te bedanken voor de 24-jarige zorg voor de vereniging, die hij tot een goed geheel heeft opgebouwd. Zyn werk voor de buitenlandse tentoon stelling werd uitzonderlijk geroemd, Later ook door de voorzitter, die de woorden van de heer Vink by vroe gere gelegenheden aanhaalde „Zo iets is een bescheiden erkenning van grote verdiensten." Van de vereniging ontving de heer Vink een originele Friese hangklok. De bescheiden heer Vink wimpelde alle loftuitingen af. Ik heb in pret tig behulpzaam gezelschap gewerkt en dan is het niet moeilijk om goed I te zijn, zei hij. J eugdtoernooi van Roodenburg LEIDEN De v.v. Roodenburg organiseert op Hemelvaartsdag voor de aohttiende maal haar jaarlijks terugkerend jeugdtoemooi om de Du Prie-wisselbeker. De opbrengsten van dit toernooi, dat van 's mor gens 11 uur tot 's middags 4 uur duurt, zijn bestemd voor het Polio fonds. De deelnemende verenigingen zijn: Neptnuus (R'dam), Hermes DVS «Schiedam», ESC A VC (Am- hem). Unitas (Gorinchem) en Roo denburg. zou bieden van de kerkorde af te wijken. Van zo'n experiment zal men dan volgend jaar kunnen verne men, of en hoe zoiets werkt. Democratie Sterke aandrang werd ook uitge oefend in de richting van democra tisering (verjonging) van bestuurlij ke organen. Drs. P H. G K. Kok uit Weesp, de president van de synode, ver klaarde zich bereid in de synodale I commissie (het dagelijks bestuur) kerkor dewijzi ging te bespreken, waardoor de verkiesbare leeftijd van kerkeraad- en synodeleden naar be neden gebracht zou worden en gelijk zou zfjn aan die van het kerkelijk lidmaatschap: 18 jaar. Gereformeerden uitstekend aan hem wist aan te passen. In het lichte genre werden geen prijzen toegekend. Een enkele aantekening onzerzijds: het was opvallend, dat ook ditmaal de pianisten ver in de meerderheid waren. Van hen stond de eerste prijswinnaar, gehoord zijn gevor derde techniek en gerijpt inzicht in derdaad ver vooraan. Albert den Haan (Rijnlands Lyceum) bracht een eigen compositie, zich bewegend in jezzsfeer. niet bijzander origineel, maar toch met vaart voorgedragen. Vermelding verdient zeker het spel van Peter Romeijn (Chr. Lyceum II), niet zo zeer om het op zichzelf al vrij gunstige resultaat, maar wel om het feit, dat hij in het geheel geen pianolessen heeft gehad. Toch zouden wij deze begaafde jongeman dringend willen aanraden deze te gaan nemen: er kan dan nog wel iets Anders uit de bus komen, want in de moeilijke passages vielen he laas te veel haperingen te consta teren. Na de pauze was er een enorme trekpleister in de vorm van een op treden van de jeugdige, populaire zangeres Martine Bijl. die met haar donkere stem en uitstekende voor dracht ledereen tot enthousiasme bracht. Aan dit concours was een beziens waardige expositie verbonden van schilderijen, tekeningen, plastieken en wandschilderingen, vervaardigd door leerlingen van de bij de I C C. aangesloten scholen. Daaruit mocht geconstateerd worden, dat onder hen een verheugende creativiteit aan wezig is. Ook hiervoor bestond grote belangstelling. "Hl J. HANNEMA. In het vragenuurtje over kerkelijk beleid werd gevraagd of ie synode geen initiatief diende te ontplooien om te komen tot een consensus (ge- I loofsovereenkomst) met de Geref. Kerken. Er bestaan dergelijke akkoorden met de hervormden, de remonstran- ten en de rooms-katholieken. Hoe wel dominee Kok aanvankelijk vond dat na de stichting van de Raad van Kerken in Nederland dergelijke on derhandelingen daar thuishoren, was men van mening dat dit geen recht streekse onderhandelingen in de weg stond. Dominee Kok ozu het in de synodale commissie bespreken. De moeilijkheden lagen bepaald niet aan lutherse kant zei hij. „Het verkeer met de Geref. Kerken is, ook in de Raad van Kerken, bijzon der moeilijk". •Het initiatief van de winkeliers en zakenlieden aan het Vuurtorenplein te Noordwyk aan Zee om dit cen trum te benutten voor allerlei attrac tieve evenementen, blijkt goed te zijn ontvangen. Na de bloemenmarkt, werd een expositie gehouden van beel dende kunst. Kunstenaars van naam uit Noord wijk en elders uit het land verleende daaraan medewerking Men zag er tekeningen en aqua rellen, maar ook beeldhouwwerken, keramiek, schilderstukken, reliëfs, emaille en handbeschilderde stof fen. Verder was er nog een expositie van sier- en edelstenen. Hoewel het nog vroeg in het sei zoen is, viel de belangstelling mee. Er werd veel bekeken maar ook gekocht. De gemeenteraad van Den Haag heeft tegen de bedoelingen van de fractie van de Boerenpartij in met graagte de Haagse Kunststich ting toestemming gegeven om van de voormalige Oosterkerk in de Resi dentie 'n toneel-ontmoetingscentrum te laten maken. Als het provinciaal bestuur spoedig zijn goedkeuring er aan hecht, zal nog het komende sei zoen het centrum in gebruik kunnen worden genomen, niet alleen voor to- neelprodukties. maar ook voor ande- dere kunstuitingen. Enkele weken geleden dreigde er een vertraging in de voorbereiding van de plannen, waaruit de Haagse Comedie concludeerde dat er grote moeilijkheden zouden ontstaan voor het toneelgezelschap voor het komen de seizoen. Het centrum krijgt om. een zaal met 300 plaatsen, een bar. een bibliotheek, een leestafel, een foyer en tentoonstellingsruimte. Na een seizoen lang geen ac tiviteiten te hebben ontplooid, gaat het Amsterdamse Vestzak theater in juni weer voorstellin gen geven, al is het dan in een iets gewijzigde vorm. Het thea tertje zelf (in Amsterdam-Zuid) is verdwenen. De stichting is blij ven bestaan en gaat nu voorstel lingen geven in andere theaters en gebouwen in geheel Nederland, zoals dit de laatste jaren steeds meer het geval was. Vorig jaar staakte de stichting haar activiteiten, toen de direc teur en artistiek leider van het theater. Wim Burkunk, naar de Verenigde Staten vertrok voor een studiereis en een tournee door de West. De zomervoorstellingen, die hoofdzakelijk worden gegeven in openluchttheaters, o.a. in Rotter dam en Den Haag, brengen het kinderprogramma „Bobo, de dom me clovm". Het is een nieuwe conceptie voor het kindertoneel, waarbij de improviserende dia loog met de jeugdige toeschou wers een grote rol speelt. Op de foto Wim Burkunk als Bobo. SNEEK (ANP) De Noorderkerk in Sneek was gisteravond overvol met belangstellenden voor de openingsdienst van de generale synode der Geref. Kerken. Enige honderden jonge ren waren hiertoe op initiatief van een Amsterdamse actie groep naar Sneek gereisd. Na de openingsdienst kregen de Jongeren twee uur lang gelegenheid om voor een synodaal forum hun mening te geven over actuele onder werpen die op de agenda van de sy node staan. Via overal in de de kerk opgestel de microfoons ontstond er een scher pe. levendige discussie over de taak van de kerk inzake de ontwikkelings samenwerking. het oorlogsvraag- stuk, de rassendiscriminatie en de homofilie. Onder luid ap plaus werd geconcludeerd, dat de sy node allerhoogste prioriteit moet ge ven aan het vraagstuk van de steeds breder wordende kloof tussen rijke en arme landen. Scherpe kritiek hadden de jonge ren op het rapport „Gerechtigheid en barmhartigheid", dat naar hun mening lang niet concreet genoeg is. Ook vond men dat het rapport niet duidelijk stelt dat men er met geld alleen niet komt maar dat er een verandering in de structuren van de internationale samenleving nodig is. De jongeren vroegen de synode met grote klem volle medewerking, ook financieel, te geven aan de vredes- week. Zij vroegen om een landelijke kerkdag over de vredesactie. Inzake het rassenvraagstuk eisten zij con crete uitspraken over de apart heidspolitiek tn Zuid-Afrika. Ver der pleitten de Jongeren voor een synode-uitspraak voor gelijke be- rechtiging en behandeling van ho- mo-sexuelen. Zij wilden hiervoor een of meer predikanten aanstellen. Ten slotte vroegen de jongeren om al de- vraagstukken in samenwerking met de Wereldraad van Kerken en met de andere Nederlandse kerken te behandelen. Ook vroegen zij de synodevergaderingen open te stellen voor studiegroepen, jeugdorganisaties en actiekemen met recht van in spraak. Het Werktheater van de Neder landse Comedie dat in de loop van dit seizoen tot stand is gekomen, zal ln juni zijn eerste voorstellingen ge ven. In het Amsterdamse Sliaffy-Thea ter gaat woensdagavond 11 juni de première van „Gezang van de Lusi- taanse bullebak" van Peter Weiss, dat het koloniale bewind van „Lu- sitanië" (de oude naam van Portu gal) tot onderwerp heeft. Medewerking verlenenKittle Courbots, Rein Edzard. Bruni Hein- ke, Peter Hoekse ma. Hidde Maas en Karin Meerman. Willem Breuker componeerde de muziek. Bob Logger ontwierp het decor en Leonard Frank regisseerde het stuk.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15