iron I" tijdens het vissen gekapseisd V isser s-V r ou wenkoor zong in Zoeterwoude Discussie over de Weipoortseweg Accordeonconcert op Hemelracirtsdag is iets bijzonders pjopige conclusie van scheepvaartinspectie iiATWIIK ERDENKT iEKOMENEN Arrestatie zendelingen in bergen West-Irian Reproduktie- bedrijf in Kerkrade Leidse jongens gewond bij frontale botsing AANGEREDEN OP ZEBRA Korfbal van Warmond9 Leefbaar Leiden in de weer NIEUW PLAN VAN VIETC0NG Definitieve koopavond in Rotterdam Medische diensten Zwitsers naar Bod eg ra ren Ma jorettes in nieuw uniform 9 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze visserijredacteur) JlJK AAN ZEE/SCHEVENINGEN De hekkotter Wiron I" moet vorige week donderdag tijdens het p de Noordzee zijn omgeslagen. Dit is de voorlopige die deskundigen van de Scheepvaartinspectie van hebben getrokken, nadat zij bootsman W. L. Vink (35) marine-duikvaartuig Hr. Ms. „Roermond" hadden ge- Je stoffelijke overschotten van de zes Katwijkers zijn getroffen bij het wrak en bevinden zich hoogstwaar- ook niet meer in de kotter. Hoewel de definitieve |;s zijn voorbehouden aan de Raad voor de Scheepvaart thans niet nodig het wrak van de „Wiron I" te lichten, suradeuren daartoe opdracht zouden willen geven. "to Vink, die duikmeester ord van Hr. Ms. „Roer de afgelopen dagen drie het op ongeveer 35 meter «ende wrak afgedaald, ""t schip op bakboordszijde die kant dus niet be- worden, staat vrijwel «r zich geen explosie heeft lt Ook een aanvaring aai'schijnlijk geacht. r Tijdens vissen "feiten, dat alle reddings oog aanwezig zijn, maar stuig verdwenen is en de jp „vooruit" staat, terwijl iar)ordsgiek in buitenboord- it, valt op te maken, dat zich tijdens het vissen nten voorgedaan. oordsgiek ligt in het zand ..ebodem en repen vislijn in het zand. De stuur- en is naar voren teruggesla- fc hekwerk. Deze gieken, 19Kmi het vistuig te slepen, i verschillende standen, t/tft tijdens het duiken ook ..jen, dat op het hoofddek ...achter het dekhuis op-n -Jn dat op her voorschip „juiken waren geopend. De het stuurhuis was geslo- itioor was de duiker niet in l»de klok het tijdstip van tli te lezen. 1% Maatregelen trictsinspecteur voor de t/H, de heer J. van Haga: ...schip bij deze meest ge- - -rorm van visserij het -Je boom kor-vissen met aan één kant blijft ha- orbeeld achter een wrak, 6Ut Noordzee wemelt, vol- ..imp zich binnen dertig se- _fog deze maand zijn ech- .„hriften te verwachten, die .«visserij veiliger moeten P. J. Smit. directeur van teerijmaatschappij „Wiron" Itushoef verklaarde van- iadrukkelijk: „De luiken •sluitend geopend als het —de kade ligt om te lossen. Het is uitgesloten, dat ide luiken oorzaak van de v® geweest- De mogelijkheid n Thip is omgetrokken, blijft nan". .El 'IJK AAN ZEE - In de Kerk aan de Voor- ■n Katwijk aan Zee zal ""Biddag om drie uur een Hst worden gehouden .tdachtpnis van de zes se vissers, die bij de liet de IJM 210 „Wiron i omgekomen. In deze lullen vooreaan ds. J. P. on en ds. G. v. d. Bergh. Toen wij vorige week zondag op de Noordzee aan boord van de KW 34 „Rose Marie" de reddingswerk zaamheden van nabij volgden, werd ons uit de gesprekken, die de Kat- wijkse schippers met elkaar via de „spoetnik" voerden, duidelijk dat het boomkorvissen niet van gevaar is ontbloot, vooral niet nu steeds ster kere motoren de vaartuigen voort bewegen. Een van de (ervaren) schippers ze: „Je moet voortdurend de zaak in de gaten houaen en je kunt beslist niet even van de brug weglopen. Daarom hebben wij als er een „nopje" een half uurtje rusten in de kooi gedaan wordt altijd twee man in de stuurhut staan. We nemen geen enkel risico". Een andere schipper (zeer na- diukkelijk en met felle stem): „De regering moest maatregelen nemen om het gevaar te verminderen en desnoods het boomkorvissen maar ren, dat ze een kotter met een mo- verbieden. Het ene ongeluk na het andere doet je opschrikken. De sche pen krijgen maar steeds sterkere mo toren. Straks zie ik het nog gebeu- tor van 1000 pk. uitrusten. Als die ongelukken blijven voortduren, krijg je geen kans om bemanningsleden aan te werven Bootsman W. L. Vink (links) toont de commandant van de H.M. Roermondluit. ter zee A. H. Thierens, de o-pyedoken deur van de vergane kotter. ZOETERWOUDE Het ook van grammofoonplaten bekende Schevenings Vissers-Vrouwen koor" presenteerde zich gister avond tijdens een jeugddienst in het fraaie hervormde kerkje in Zoeterwoude. In een aantal eenvoudige chris telijke liederen, gewijd aan Gods toekomst, maakten wij kennis met dit zuiver en homogeen zin gende koor, waarvan de dirigent, de heer Ary Noordhoek, de gren zen kent. Aanbesteding r.k. kerk in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Nadat 7 mei de bouwvergunning voor de Chris tus-Dienaar kerk in Zoeterwou de was verleend, werd gisteren de aanbesteding gehouden. De hoogste inschrijver was het bouwbedrijf Bosman uit Zoeterwou de (f 595.200. incl. btw). De twee laagste inschrijvers waren het NV aannemersbedrijf F. Geens uit Voorburg (f 544.722.04 incl. btw) en aan. Mij, Beukering-Bosboom Den Haag (554.520.- incl. btw.). Het kerkbestuur heeft besloten het bis dom machtiging te vragen zijn ar chitect de heer P. N. A. Sips uit Den Haag te kunnen opdragen de vergunning te verlenen aan de NV. F. Geens. Itandverzorging nu i Zoeterwoude-dorp RWOUDE In de gister- houden vergadering van de ndse raad werd bij de in- stukken medegedeeld, dat le onderhandelingen einde- K>stagentschap aan de Iloge *al komen. Over de plaats tt zal gaan beheren, is ech- iets bekend. hetenng van de Weipoort- lakte de tongen los. De heer 1 Poel (eign lijst) vond het e krediet (f 1.023.100.-) te orgemeester J. A. Detmers verbetering in het be- l de bewoners. Er kan na- nog door de provincie een I het wiel gestoken worden. |t dringt het verlenen van «et niet naar de achter- bestek en tekeningen zijn in I ttpoortseweg is een doodlo pende weg, vond de heer G. Koek (K.VP Hij vroeg zich af of de mogelijkheid aanwezig is om te ko men tot aansluiting van de Zuid- buurtseweg. De KVP-er P. van Hof wegen, zou gaarne zien. dat de wo ningen aangesloten zouden worden op het gasnet. De voorzitter ant woordde, dat deze mogelijkheid be staat, maar dat de kosten voor re kening van de bewoners zullen ko men. Algemene instemming had het voorstel om te komen tot de stich ting van een openbare kleuter school. Nadat de heer Koek had gepleit voor een hogere subsidie voor de tafeltennisvereniging PIT en de heer J. v. d. Ploeg (K.V.P.) zich hierbij had aangesloten, zei wethou der H.W.M. Sies. dat B.enW. dit nog willen bezien. Hetv oorstel werd aangehouden voor nader advies. Voorganger was de heer E. Loer akker. wTens prediking gewijd was aan het onderwerp ..Dwaze- wijze mensen" naar aanleiding van de be kende gelijkenis betreffende de dwa ze en de wijze maagden (Mattheus 25: 1-13). Hij vroeg zich af waarom wü eigen lijk zingen en behandelde d aarbij verschillende categorieën. De kerk mens zingt van een toekomst, waar in God de overwinnaar zal zijn. Het is dwaas om te zeggen, zoals de ide alisten dat doen „wij maken van de ze wereld een paradijs". De wijze mens zingt van een toekomst van God: de bruidegom komt in Jezus Christus. „Wij weten dat", aldus de voorganger, „omdat de Bijbel ons reisboek is. In de kerk zingen wij de liederen van het koninkrijk van God. van de verwachting en van de hoop". Hiervan getuigde deze ook door veel ouderen bijgewoonde dienst, waarin het koor uit Scheveningen af wisselend met de gemeente zong.tel- kenmale onderbroken door diverse schriftlezingen en gebed, met als be kroning het vermaarde „Land van Hoop en Glorie", waarvan het refrein na het tweede couplet ook door de gemeente werd aangeheven. DJAKARTA (Reuter) —De In- donesische autoriteiten hebben in het I centrale bergland van West-Irian verscheidene buitenlanders gevan gen gezet. Dit melden ingelichte re geringskringen in Djakarta vandaag. Naar verluidt zouden alle aange houdenen blanke missionarissen zijn. Over hun nationaliteit wilden genoemde kringen echter niet« zeg gen. Minister van Buitenlandse Zaken Malik zei dat in verband met de recente ongeregeldheden plaatselijke autoriteiten de mogelijkheid onder zoeken van buitenlandse elementen in die ongeregeldheden. Gisteren zei Tjondronegoro, belast met Westiriaanse zaken, dat elemen ten in Nederland, waar de bewe ging „Vrij Papoea" is gevestigd, be trokken waren bij de ordeverstorin gen. Het aantal missionarissen en zen delingen en hun gezinsleden in West- Irian bedraagt enkele honderden. Zij komen uit Nederland, de Vere nigde Staten, Australië en andere westelijke landen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Djakarta zei dat Amerikaanse zendelingen uit het centrale bergland waren geëva cueerd voor de onlusten uitbraken. De Nederlandse ambassade had geen berichten over de Nederlandse missionarissen in het gebied ontvan gen. De zang der Scheveningse vrouwen, die van grote ernst getuige, werd be geleid door orgelspel van de or ganist Gerard Bress. die van de ge meente door de organist H. v. d. Berg jr. Dat de leden van het koor uit Scheveningen in kostuum optraden vormde een speciale attractie voor deze indrukwekkende en van grote getoofsblijheid getuigende dienst. Th. H. Leidse zaak bij oprichters LEIDEN /WAGENINGEN De directie van N.V. Gebr. Zomer en Keunings drukkerij „Vada" in Wa- geningen en Koningsveld en Zoon N.V. (deel uitmakend van de Neder landse Reproductie Combinatie Ne- roc N.V.) in Leiden hebben besloten tot de stichting van een reproduc tiebedrijf in Kerkrade. Dit nieuwe bedrijf zal zich onder de naam Helio Repro Service N.V. geheel toeleg gen op de vervaardiging van repro ductiefilms en cylinders ten behoeve van diepdrukkerijen. In nauwe samenwerking met de centrale en regionale overheidsin stanties zal een ultramodern bedrijf worden gebouwd, dat werkgelegen heid gaat bieden aan ca. 100 werkne mers. De directies verwachten, dat het bedrijf een snelle groei zal door maken en dat het aantal werkne mers binnen 5 jaar zal zijn verdub beld. LEIDEN Twee jeugdige brom fietsers uit Leiden botsten gister avond omstreeks negen uur op de Kanaalweg frontaal tegen elkaar. De klap kwam zo hard aan dat beide bestuurders, resp. 15 en 17 jaar. vrij ernstig gewond raakten De oudste van het tweetal kreeg behalve hoofdwonden een kaakfrac- tuur en een knieblessure, de jongste een hersenschudding en eveneens hoofdwonden. Beide jongens zijn door de E.HD. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Op de Hoge Rijndijk nabij de af rit van Rijksweg 4 had gistermiddag omstreeks kwart voor vier een aan rijding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. De bromfietser, een 16-jarige jongen uit Sassenheim. brak zijn linkerbeen. Ook hij moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. LEIDEN Een 73-jarige inwoon ster uit Voorburg werd gisterochtend aangereden door een personenauto, toen zij het Leidse Sta tionsplein over stak. De bejaarde Voorburgse liep op een zebrapad. Ze kreeg een her senschudding en moest door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. LEIDEN Het Leidse „Neerlan- dia" staat technisch en artistiek op wereldniveau. Op buitenlandse fes tivals was het ons gegeven die door vergelijking vast te stellen. Adel ver plicht en juist daarom kan dit orkest op Hemelvaartsdag 's avonds in de Stadsgehoorzaal een accordeon- concert organiseren, waarop het wel iswaar niet zelf zal kunnen optreden, maar wel het unieke beroepsorkest van het concern Hohner in Trossin- ger Schwarzwaldpresenteren. Dit is een wereldorkest, zoals men de Wiener Sangerknaben een wereld knapenkoor kan noemen. Dit ..Hoh ner Orchester 1927 Trossingen", dat sinds 1949 1200 concerten gaf. staat onder leiding van Rudi Würthner. als opvolger van Hermann Schittenhelm. Beiden hebben als solist op de Leidse planken gezeten. Würthner tien jaar geleden ook als aanvoerder van een Miss Holland is gistermiddag per vliegtuig naar Marokko ver trokken om er mee te dingen naai de titel van Miss Europa. De 20-jarige Olga Westmaas zoals Miss Holland in het dage lijkse leven heet, lachte de fotc graaf voor het vertrek van Schip hol vriendelijk toe. WARMOND Het programma voor de christelijke korfbalver eniging ..Warmond" voor zaterdag middag vermeldt drie thuis- en twee uitwedstrijden Op het sport veld „Overbos" speelt Warmond II tegen Fluks III uit Oegstgeest (15.00 uur». De Warmond A pupillen spe len tegen Fluks A pupillen (14.00 u. Warmond B pupillen spelen tegen Velocitas B pupillen uit Leiderdorp 14.00) Warmond I speelt uit tegen Avanti II in Pijnacker <15.00 uur). De C pupillen gaan naar Leiden en spelen tegen Danaiden C pupillen <14.00 u.) inmiddels ontbonden gelijkwaardig orkest, en waarvoor de overvulde Stadszaal in vuur en vlam heeft ge gloeid. Wie daar waren, herinneren zich de solist van die avond: Henk Briër, pianist in een eigen Concerti no. door het bedoelde orkest begeleid. Dat ook het Hohner Orches- ter 1927, voor het eerst in Nederland een storm van succes zal oogsten is wel heel waarschijnlijk. Er zijn plaatsbestellingen van elk over de twee dozün uit Hoorn. Zandvoort, Purmerend, Waalwijk. Rotterdam. Amersfoort. Wormerveer, Soestdijk, 's-Hertogenbosch Het orkest speelt een Offenbach- ouverture, een Zwitserse Rapso die van Würthner. een Rocky Moun tains Suite van Julius Steffaro (een lid van ons Radio Philharmonisch Orchest). Als solist treedt, evenals in 1959, Günter Werts op, chromonica- fenomeen. Een electronium-solo zal te horen zijn, verder het Peros-kwar- tet en het Prossinger Akkordeon En semble (een kwintet). Folklore en volksmuziek krijgen daarbij een ge rechte plaats. Nieuw regenboogjacht „Jantje van Leythen" LEIDEN Mevrouw J. M. M. van der Willigen-Reddingius, echtgenote van de burgemeester van Leiden. zaJ op zaterdag 17 mei een nieuw re- genboogjacht, de nr. 96 „Jantje van Leyden". dopen en tewaterlaten. De plechtigheid vindt plaats in de jacht haven van de watersportvereniging Braassemermeer aan de Noorderhem in Roelofarendsveen (aanvang de* j middags 5 uur i LEIDEN Leefbaar Leiden gaat morgenmiddag een actie voeren in de binnenstad om de Leidse bevolking trachten duidelijk te maken wat er nu precies in de universitaire wereld aan de hand is. Het comité zal onder andere het van de week uitgegeten pamflet verspreiden, waarin gewezen wordt op de overeenkomst tussen het streven naar medezeggenschap van de arbeiders en de studenten, ieder in eigen kring. Om 1 uur zaterdagmiddag vertrek ken alle medewerkers van het ALSV- gebouw naar het centrum, voorafge gaan door „losse" muzikanten. In de stad zal de groep zich splitsen in kleine ploegjes. die tot een uur of vijf in de hoofdstraten op en neer zullen wandelen. De Vereniging Vrienden van Was senaar houdt 13 mei een ledenver- gadering in de „Schaapskooi" Duin- rell. Tijdens deze vergadering die om acht uur begint zal de problema tiek rond de recreatie in Wassenaar aan de orde komen De toneelvereniging ,.Sl Mat thias" uit Warmond geeft zaterdag avond in 't Trefpunt een toneeluit voering. Opgevoerd zal worden het blyspel „Daar moet. je vrouw voor zün" van Terence Dudley. De regie is in handen van de heer Jan Duin hoven. In Warmond wordt 26 mei een erote sportdag gehouden Om deze festiviteit doorgang te kun nen laten vinden zijn niet alleen deel nemers maar ook juryleden, groeplei- j ders en leidsters nodig. De deelname staat open voor iedereen vanaf 7 I jaar en ouder. Men kan zich opgeven bij boekhandel Papyrus, en de he ren B Oskam. G ran Leeuwen en j A Sikking. PARIJS (AFP. AP. Reuter» De Vietcong heeft gisteren in Parijs een uit tien punten bestaand vredesplan ingediend, dat o.m. voorziet in de vorming van een interim coalitiere gering in Zuid-Vietnam en de een zijdige terugtrekking van geallieer- le troepen. De eerste reacties van 3uidvietnamese zijde zijn negatief, mda/t „het plan niets nieuws bevat", 'resident Nixon heeft het plan gis- ren met zijn adviseur voor de na tionale veiligheid prof. Kissinger be sproken. Volgens Amerikaanse des kundigen zou het plan wèl nieuwe elementen bevatten. De coummunis- ten zouden bereid zijn tot ernstige onderhan del i ngen De Amerikaanse ambassadeur bij de besprekingen in Parijs, Cabot Lodge, zei gisteren in een krachtig gestelde rede. dat niet de Verenigde Staten maar Noord-Vietnam en de Vietcong de oorlog intensiveren. Lodge citeerde buitgemaakte docu menten waarin wordt aangedrongen op .grotere overwinning in een snel le! tempo". AJs de aanvallen op het Zuid Vietnamese volk voortduren, al dus Lodge, zullen die worden beant- i woord. De Amerikaanse strijdkrach ten zijn akkoord gegaan met een be stand van 24 uur op 30 mei a s de dag waarop Boeddha werd geboren Dit bestand is afgekondigd door pre sident Thioe van Zuid-Vietnam. Van communistische zijde is nog geen re actie vernomen. ROTTERDAM LEIDEN Terwyl de gemeenteraad van Leiden „nee" heeft gezegd tegen de instelling van I een koopavond, krijgt Rotterdam nu een definitieve koopavond. Met 28 tegen 20 stemmen heeft de Rotter damse gemeenteraad gisteravond be sloten tot invoering van een weke lijkse koopavond. In de afgelopen veertien maanden is de koopavond op proef gehouden. Leiderdorp: Dokter Van den Berg, Busken Huetstraat 22 Hazerswoude, tel. 01714-2344. Wijkverpl. zr. Prins Kom van Aai weg 7 tel 24909 Oegstgeest: dokter Meissner dok ter Roelands. Louise de Colligny- laan 19, tel. 23865 Voorschoten: dokter Van Dam, Prof Asser laan 26. tel. 3960 Apo theek za. Voorschotense apotheek Leidseweg 66. tel. 2525 en zo. Apo theek Zuid-Weet Brahmslaan 20 Lei den tel. 21522 Wijkverpleging Ge zondheidscentrum Van Wijngaarden laan 2. tel. 2177. Warmond: dokter Bois. Prof Aal- berselaan 3. Voorhout tel. 02633- 7393, Wijkverpleging zr Van Paaa- sen Kerkdam 1. tel. 2250 Wassenaar: dokter Oostertoaan, Prinses Marielaan 14a tel. 3056 en dokter De Jong Wittenburgerweg 188. tel. 9124. Apotheek Wassenaar- se Apotheek Schouw weg 32. tel. 2402. Tandarts Van Bommel. Lange Kerk dam 29. tel 4312 spreekuur van 18 00- 18.30 u. LEIDEN. 9 mei Coop Orornte- en Fruitveiling: Per 100 kg: Champig nons 335-355, Aardbeien 77-1.16, Ap pelen 22-31. Andijvie 46-54. Peulen 5 60 -860, Snijbonen 3.20-4, Stambonen 5.40. Postelein 45-70 Prei 18-26. Ra barber 20-32 Spinazie 16-33, Komkom mers 28-63. Tomaten A 8.80-9 10. B 8.50-9.30. C 8.20-8.30, CC 7 50-7.50. Witlof 115-154. Per 10O stuks: Bloem kool A 1,10-1.86 B 84-1.34 C 51. Soa Al 7-26, Per 100 bos Bospeen 44 Peterselie 14-27, Raapstelen 12. Radus 18-29. Selderij 6-10. Uien 17-19. BODEGRAVEN Een groep van 50 Zwitsers uit Sankt-Gallen brengt 15 mei een bezoek aan Bodegraven. In de St. WlUibrorduskerk sullen ijj ©en Hoogmis zingen. Het contact met deze Zwitsers ontstaan toen. tijdens een foto-ten- toonstelling ter gelegenheid van de officiële opening van het gemeente huis. bleek dat de Bodegraafse Dorpskerk die vroeger Galluskerk heette. Uit deae contacten werd dui delijk dat er Inderdaad verband be stond tussen Sankt-Oailen en Gallus ALPHEN AAN DEN RIJN Da majorettes van de RKVS „Wils kracht" hebben samen met het tam- boerkorps van de muziekvereniging „Crescendo" donderdagavond 'n de monstratie gegeven op de speelplaats van de St. Bonifaciusschool. Tijdens deze show. toonden de meisjes besturen en genodigden de fraaie nieuwe uniformen en de ge vederde kolbakken. De kleding is door meisjes en moeders zelf gemaakt. Ook de leden van de drumband zul len binnenkort nieuwe uniformen krijgen. Na de geslaagde demon? tie zwaaide de voorzitter, de heer G. Ponsioen de moeders en meisjes alle lof toe. Hij maakte bekend dat over enkele weken de majorettes en de drumband zich gezamenlijk aan de burgerij zullen presenteren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9