Eerste werkstaking in Nederland honderd jaar geleden een van de vliegtrips .naar - VERSTOPPING? Op de Amsterdamse scheepswerven lag de arbeid in 1869 drie weken stil c\ Compliment N0URILAX dit is uw kans die Alfa uitdeelt bij haar 60 jarig jubileumfeest prijswinnaars Alfa's ballonnenfeest feestelijke moederdag aanbiedingen ao 9 MEI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 31 zou toegeven. Zy stelden er zelfs een boete van f 2000 per overtreding op. Het ivoord „staking" was honderd jaar geleden in Neder land nog onbekend. Vandaar dat men het Engelse woord „strike" gebruikte. zodat alle voorwaarden tot een lage scherpe strijd nu helemaal aanwezig waren. De tweede dag van de sta king gingen de poorten gewoon om 5 uur open. maar er ging niemand naar binnen. De derde dag gingen ..vier jongens, met nog twee ongun stig bekend staande personen en een oude man aan het werk," maar dit had geen enkele invloed op de hou ding van de overige stakers, die hun bijstands-organisatie „De scheeps- timmermans-vereeniginghadden genoemd. Deze begon met het inza melen van geld voor ondersteuning. Het kantoor werd gevestigd in een café in de Lange Niezel dat regel matig door politiemannen in burger werd bezocht. Toen de staking een week duurde, deden de werfbazen een voorstel: Zij wilden de werkdag met inbegrip van de schafttijd van 14 op 13 uur brengen, maar de star kers hielden vast aan hun ..eerbie- diglijk verzoek": een tienurige werkdag. Op 10 mei werd het werk- geversvoorstel verworpen. Men be sloot tevens 's morgens niet meer by de werven te posten, „omdat er een verrader moest zijn" lende werfbazen hadden hun arbei- t beidsdag vastgesteld van zes tot zes j ven, kregen de stakingen daarna uur. onderbroken door twee uur eveneens een ander gezicht. de-rs gunstige toezeggingen gedaan etenstijd. Eind juni 1869 was de 10- i en hierdoor gingen honderden weer urige werkdag op alle hoofdstedelij aan het werk en verliep de staking snel. Een paar dagen daarna werkte men weer pveral op de Amsterdam se scheepswerven. Vervuld Er was aan by na alle wensen 'eisen) tegemoet gekomen. Het loon werd twintig cent per dag hoger. Het „alle gaaren" voor of na werk tijd werd afgeschaft en de arbeids tijdverkorting zou worden geregeld. Dit bleek nog hetzelfde jaar toen de typografen, in hoofdzaak in Am sterdam. het werk neerlegden en po sitieverbetering bereikten. Met de eerst georganiseerde actie van de werf arbeiders ter verbetering van hun sociale en economische positie kwam honderd jaar geleden het sta- kingsverschijnsel een voor velen In die jaren angstwekkende nieuwig heid in ons land. Honderden sta- werden kingen zouden nog volgen; er was een stroming door West-Europa ge- echter de poorten voor alfjd <•'«>»- gaan dle Nederland tot 1869 nog niet ten. Hun namen verdwenen in de had bereikt; dat zij eenmaal ook hier ke werven een feit. Dat de verhou ding timmerlieden en sjouwers-pa troons niet was verslechterd, bleek uit hun vereniging, die na de strijd beslist geen strijdorganisatie werd, maar een ondersteuningsfondsje, waaraan de werfbazen zelfs mee hielpen. besloten Voor de stakingsleiders Dit regelden de scheepstimmerlie- vergetelheid. De staking had echter moest doordringen, was begrijpelijk. *7ii mooo r\Anvorvhilllff- den zelf. Wel gingen de poorten nog iedere dag om vijf uur 's morgens open, maar de meeste arbeiders be gonnen om zes uur en verlieten avonds op hetzelfde uur de wer ven. Na drie weken grote verwar ring over de arbeidstijd, werd de ar- Steun jesiijen in staking gegaan. B eerste georganiseerde werksta- in de geschiedenis van ons was een feit geworden. Op 15 hadden de scheepstimmerlui „eerbiedïglijk verzoek" aan de :n gericht, waarin zy erop ...dat de werklieden him iet geduld, doch niet zonder in droegen. Zy verzochten ne- enkele verbeteringen. Dat ten voor alle werven in Amster- in de dokken en elders mogt terug gekomen op den oor- :elyken werktijd van 's mor- tot 's avonds zes ure, en ten Ie dat het loon voortaan worde ld op twee gulden per dag" Zestig stakers, die geldzorgen had den, kregen een rijksdaalder onder steuning uit de stakingskas. Hierin stortten os. de arbeiders uit de fa briek van Paul van Vlissingen iede re week een dubbeltje, ondanks het feit dat hun dit door him werkgever streng was verboden, terwijl ver schillende particulieren geld in de collectebussen kwamen werpen. Er kwamen zelfs giften uit België Engeland binnen. De burgemeester probeerde te bemiddelen, maar dit mislukte door de houding van de werkgevers, die van geen wijken wil den weten. De kranten schreven dè Code Penal te hanteren en er ver heers gewetenloos zyn.want Na veel gepraat werd er op 38 scheen zelfs een anoniem geschrift, daar men vroeger woonde voor 16 Vliedzorr" In waarin de arbeiders op godsdiensti- of 18 of 20 stuivers is nu f 1.50 of ge gronden gevraagd werd, weer aan noch meer en dan noch moet men de Plantage, waar vijfhonderd werf- het werk te gaan. niet om het hoogst noodzakelijkste arbeiders bijeen waren tot algemene verzoeken of het gaat er maar af. /~k want voor uw een ander, wjj z«n staking besloten. Hoe onbekend een I UpStOOtjeS staking hier was, bleek uit het feit1 dat het woord staking (nog) onbe kend was; men gebruikte het Engel se woord „strike." bnderdag 29 april 1869 misten de bewoners van huizen, die dichtbij Amsterdamse scheeps- )CTVen stonden, 's morgens een bekend geluid, dat steevast om vijf uur vaak ook al eerder ?[lonk: de hamerslagen van de scheepstimmerlieden, die op dat uur hun 14-urige arbeidsdag vingen. Het zou tot 21 mei duren, voor het monotone geluid weer klonk. De bijna acht- ü.°jj|ierd scheepstimmerlieden en sjouwermannen, die op de 28 werven in de hoofdstad werkten, grote gevolgen. Tot 29 april 1869 wa ren arbeidsconflicten geweldige, uit zichtloze acties geweest. Door de leiding die Akkerman en Smit aan de scheepstimmerlieden-staking ga- Zy doorbrak mede de onverschillig heid, onkunde en onmacht van de ar beiders, waardoor de arbeiders-bewe ging, eenmaal ontstaan, kon uit groeien tot de zo belangrijke en in vloedrijke maatschappelijke fac tor, die zij later geworden is hiertoe genoodzaakt hoogde belasting door de ver- "frzoek fen verzocht in dit „eerbiedigtijk joek" om een beslissing voor 20 11. De brief was door alle 798 ar- "iters, die op de Amsterdamse ..„pren werkten, ondertekend. Nu k het de scheepswerven aller "hst goed, terwijl de toekomst Bieens weinig rooskleurig was. De Jsaak van de malaise op de wer- «A was een sterk vermihderde lag naar houten schepen, die iilgzamerhand door ijzeren vaartui- Jlh werden verdrongen. Volgens het taeenteraadsverslag van 1869 wa ll b de 28 scheepstimmerwerven ranende, er werden by na geen '*tuwe schepen op stapel gezet en i fit aantal dat te water was gelaten, «kite in het jaar 1868 zeer gering ge- ,2|jest. De werven bleven in hoofd- «k nog draaiende door het uitvoe- 1 van reparatie-werkzaamheden, 9 enkele werven zich hadden - J1 sgelegd op schepen voor de bin- 'd invaart, aldus het verslag. Des te merkelijk was het dat juist in de- ■1* bedrijfstak een staking uitbrak, 6 de manier van strijd leveren organiseerd. disciplinair en zonder ^eld voor latere jaren mede Ttveede grief De tweede, maar niet onbelangrij ker grief van de timmerlieden was de onregelmatige werktijd op de werven. „Officieel" werkte men van vijf uur 's morgens tot 's avonds ze ven uur, maar vaak werd het later. Omdat de werkgevers in slappe tij den de werkzaamheden van de sjou werlieden zoals het „bijgaren" of .alle gaaren" door de vaklieden voor of na werktijd lieten doen. Hierdoor werd de arbeidsdag soms tot 17 uur verlengd en dit voor het zelfde loon: f 1.80 per dag, waarvan zelfs de meest noodzakelijke levens behoeften zoals huur. brood, aardap pelen, turf en olie niet konden wor den gekocht. Aan kleding, dekking of meubilair behoefden de arbeiders helemaal niet te denken. Hierbij kwam dat er btfna nooit een geheel .jaar werd gewerkt. „Uit eene aan- teekening, gehouden door een werk man van january tot 31 december 1867, blijt, dat hij, die niet van de minst gelukkige was. in dat jaar 39 weken had gewerkt en daarvoor te zamen f 320 loon had ontvangen". waarvan ook nog het eigen gereed schap gekocht en onderhouden moest worden. Als stakingsleiders werden de tim mermannen Akkerman en Smit ge- Een enkeling deed dit. Hierdoor ontstonden opstootjes op de eilanden, waar de meeste arbeiders woonden en de bevolking de kant van de sta kers had gekozen. Er werd zelfs een detachement cavallerie ingezet, om dat de politieagenten, die werkwilli- 'dge loneu kozen. De volgende morgen om vyf uur ging geen enkele scheepsarbei- der de werf poorten in. ondanks de Code Penal (artikel 415) een wet uit de Franse overheersingstijd waarin werd gezegd: dat arbeiders die er naar zouden streven de arbeid te doen staken, te beletten, of duur der te maken; pogingen tot, of begin van uitvoering zal worden gestraftI De ontevredenheid onder de werf- me{ Kevangenis van hoogstens arbeiders leidde tot grotere saamho- maanden. en wat de aanleggers be- rig held. dat resulteerde m de stich- treft hoogstens vijfjaren..." Vereniging gen van en naar hun werk begeleid den, door een woedende menigte on der de voet dreigde gelopen te wor den. Op 18 mei besloot men, op een door honderden stakers bezochte vergadering, door te staken maar drie dagen later kwam onverwacht het einde van de staking. Verschil- Door de crisis in de (houten) ïeepsbouw bleven de lonen laag, 'UI de prijzen van levensmidde- en de huren Juist in die jaren ;rk stegen. Hoe moeilyk de arbei- het hadden, blijkt uit een ge itje van precies honderd jaar „Zamenspraak tusschen een leepemaker een scheepenmakers- en beurtschipper over de he- tógsche vergaderingen der tim- Jterlieden. door G. Broerse mr. jBch«-pemaker <>P Wittenburg werf Jtet Groenland." J Hierin schreef de timmerman j-»..„Zomwyien dan heb ik nog niets voor schoenen en kleeren en dan Bioet mijn vrouw noch de kamer- d huur voldoen, dat is thans f 1.25 en l'kom noch nergens hiervoor minder iteregt, en zit nu op een vertimmer de zolder, zonder vliering en zonder 'Water, althans niet beduidend, en waarlijk het is of bijna allen huis- ting van een vereniging. Geen vak- bond. daar was men nog niet aan I toe. maar een organisatie voor on derlinge bijstand bij ziekte, overlij den of invaliditeit. Maar op de ver gaderingen waar over deze bijstand gesproken zou worden, werd het grootste deel van de tijd besteed aan de klachten over de te lage lonen en te lange werktijden en niet in het minst „dat de scheepstimmermannen het mindere sjouwerswerk* moesten doen" men had veel beroeps trots. Op zo'n bijeenkomst werd het „eerbiediglyk verzoek" aan de ba zen opgesteld. Men wachtte vol spanning op het antwoord, maar dit kwam niet. Tot de 29ste april was er op geen enkele wijze enige aandacht besteed aan de moeilijkheden tussen arbei ders en werkgevers, maar toen alle werven op de Marinewerf na leeg bleven, schreven de dagbladen „hoe kwalijk een staking voor de werklieden zelf wel was" Boete De werfbazen besloten dat geen van hen aan de eisen van de stakers (ADVERTENTIE) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: Het Nederlandse instituut voor industriële vormgeving is „het ideale voorbeeld van design-promotion in en door een klein land". Dit is de mening van mevrouw Yuen, uitvoe rend directrice van de federatie van Hongkongse industrieën, die vo rig jaar een studiereis door twaalf landen (waaronder Nederland) heeft gemaakt. Zy heeft over haar bevindingen een rapport geschreven waarin ze de British council of in dustrial design het best geor ganiseerde en ontwikkelde instituut op dit gebied noemt. Op de tweede plaats staat naar haar mening het Nederlandse instituut voor in dustriële vormgeving. Dat is dan (zoals het maandblad I.V.- nieuws ietwat bitter opmerkt) het zelfde instituut dat op het ogenblik wanhopige acties moet ondernemen om het hoofd financieel boven wa ter te houden. (ADVERTENTIE) win Londen Iedere koper ontvangt een deelnemerskaart. Vul hierop Uw naam en adres in en maak onderstaand zinnetje af. dat op de deelnemerskaart voorkomt. Lever deze gelukskaart vóór zaterdag 31 mei a.s. in bij een van de filialen. De zin luidt: Alfa schoenen Doe mee aan de prijsvraag en win een gratis feestreis naar "SWINGING LONDON". Een leuke vliegreis op zaterdag 27 september a.s met 'n sightseeingtour in een echte Londense dubbeldekker. Een bezoek aan het beroemde ■wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud, aflossing van de wacht bij Buckingham Palace - een schouwspel op zich. Geniet van een fijne Engelse lunch en een heerlijk feestdiner en... als klap op de vuurpijl een bezoek aan een originele Brittish show. Doe mee... win... en geniet van dit evenement. Een deskundige jury zal de inzendingen beoordelen op rijm, woordspeling of slagvaardigheid. De uitslag van de jury is bindend. Prijswinnaars ontvangen voor 1 juli 1969 schriftelijk bericht en worden tevens in de etalages bekend gemaakt. a.s. Zaterdag is het ook groot feest voor de kinderen. Dan komen de ballonnen- mannen met duizenden ballonnen die ze op straat aan de kinderen zullen uitdelen. Voor de allerliefste moeder. Zacht nappalino pantoffelmuiltji met zwanedons pompoen. Bleu en Voor zomerse dagen. Vlotte Italiaanse muil met kurken sleehak. In beige/bruin. Zo heerlijk, zo luchtig, zo zomers. Luxe sandalet met 6 cm hoge hak In blauw, beige en wit Zeer moderne Italiaanse sandalet met extra brede blokhak. Blauw, beige en wit Maak moeder extra blij met 'Setter Set' Nylons. Micro, naadloos 2 paar-verpakking Voor 'n feestelijke P"js De fijnste barrel-schoen voor huis en camping. Modern corduroy. Zit heerlijk. Soepele zooL Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmer- str. 53, Rotterdam Binnenweg 10, Nieuwe Bin nenweg 379, Groene Hilledijk 262-264, Puise- laan 230-234, Katendrechtse Lagedijk 428, Schiedam Hoogstraat 2, Vlaardingen Liesveld 16a Dordrecht Voorstraat 262, Breda Karre- str. 27, Tilburg Heuvelstraat 70.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 31