:)p valreep zege op Polen Wanhoop of bluf-poker van Kessler? )reiging Stand nu Koggeveen scoort in laatste minuut „/fc heb geleerd met problemen te leven Vuur Petros jan ziek Ronde van Spanje 8 MEI 1969 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Ruud Paauw) (TTERDAM Het Nederlands elftal heeft gisteren de ronde van het wereldkampioenschap voetbal in 1970 de missie van bondscoach Georg Kessler een centimeter- ichter binnen zijn bereik zien komen. In de interland tegen voor 46.000 toeschouwers in de Feijenoord-kuip gespeeld, ;te het Oranje-team gisteravond een 10 zege en die winst beslist noodzakelijk om de hoop levendig te houden dat rland in 1970 in Mexico voet aan land zal zetten. Het was gens een overwinning die de Oranjemannen bij het schei van de markt vergaarden. Pas in de allerlaatste minuut de Nederland de Polen weg van het 0—0 gelijke spel, op zij de gehele wedstrijd zo heftig hadden geaasd en op zij ook heel hun doen en laten hadden afgestemd. lijk gesproken, in elkaar te rammei en. Met drie man (Pahlplatz. Van Dijk en Rensenbrink) in de frontlijn, Van Hanegem, de sterk oprukkende Pronk en de wat defensiever inge stelde Rijnders (Go Ahead) in twee de linie, werd het vuur voor de Pool se verdediging al terstond hoog op gepookt. Van Dijk kreeg drie keer, kort na elkaar, uitstekende scoring - kansen. Maar h'ij toonde zich niet. de dodelijke afmaker, die hij al zo vaak in het gewone competitievoetbal is geweest. Hij kopte o.a. totaal mis op een prachtige voorzet van Pahl platz. Pronk, overborrelend van energie, stootte vaak mee door. De Ajacied („Ik had geen centje maz- van dat doelpunt moe- Polen vooral in die laatste voortdurend hebben en bespeurd. Want de pres- Nederland toen uitoefende. hevig. Het Oranje- joeg de Polen als stukken zich uit. Eykenbroek of keer op keer met de naar het vijandelijk doel- Kort na elkaar kwamen er (Nederland nam er in wedstrijd 17, Polen 4). Uit kopte Eyeknbroek kogel de kruising van paal en greep zich terstond zeer te- in het haar. (Later, in zei de Spartaan daar- dacht op dat moment: dit kans geweest, nu krij- er geen een meer"). Maai er nog één, kort na een Van Dijk dreef de bal de richting van het hoofd „Ik kon toen niet koppen. Er stond een Pool me. Ik tikte de bal daarom een beetje achteruit. Ik keek n ik zag Sjakie (Roggeveen) al staan op één been om uit te Roggeveen over dat vitale pit. in die wat verwilderde si- J voor het Poolse doel: „Die Mofte ineens voor mijn voeten, ifllde uit en hij vloog erin. Zo- jaat in een reflex. Voor hetzelf- Iild gaat hij hoog over". Voor eveen, die ook tegen de Tsjech- i fraai scoorde, geldt zo langza- and de kreet: dit is de man en zijn schot t doelpunt, waarop men al zo had zitten wachten, maakte wilde vreugde los in het veld en s tribunes. Zelfs doelman Jan Beveren („Zo'n wedstrijd is t voor je hart") kwam heie naar voren om zich bovenop >op juichende spelers te storten. e laatste fase van de strijd ver- de bepaalde overeenkomsten het begin van het gevecht. Ook .,deed Nederland heftige pogin- pm de Poolse defensie, figuur zei") aarzelde ook niet om te schie ten, maar zijn kogels bereikten zel den de uitstekend keepende Kostka. De Polen begaven zich meestal tij dig in de baan van die schoten. Het enige wat Pronk dan ook deed, was Poolse ledematen beschadigen. In de 16de minuut loste Rensenbrink een giftig schot, dat Kostka temde, maar niet direct klemvast kon krij gen. Van Hanegem in deze wed strijd weinig slagvaardig schoot toe, maar mikte de bal precies te gen de zich als een leeuw verweren de Kosbka op. Dat beginoffensief van Nederland duidelijk gericht op het snel maken van een doelpunt vloeide weg na ongeveer 25 minuten. Het had geen succes gebracht, ener zijds omdat er kansen verbeuzeld waren, anderzijds omdat drie man in de voorhoede te weinig was om de Poolse defensie uiteen te bran den. Ook in de periode die nu volgde, bleef Nederland nog wel dreigend met de vuist zwaaien voor KoSbka's gepantserde veste, maar de Polen kregen nu toch veel vaker de ruim te om enig combinatiespel aan el kaar te spijkeren. Lubanski, die gro te Poolse voetbalmandarijn, werd volkomen in een doosje gedaan door Dat is 'm, Roggeveens win nende treffer op de valreep de kundig verdedigende Eyken broek. Maar naast Lubanski liep de handige Szoltysk en die vestigde kort voor rust aller ogen op zich, door na een sterk solootje flitsend tegen de paal te schieten. De eerste spelers, die na d« pau ze het veld op kwamen, veroorzaak ten heel wat geroezemoes en specu laties in het stadion. Het waren de Feijenoorder Jansen (die Rijnders verving) en Roggeveen van Hol land Sport (die de plaats van de te genvallende Van Hanegem innam». Dat was een voorbode van grotere agressiviteit, zo scheen het. De cij fercombinatie 4-3-3, die Nederland in de eerste helft had gehanteerd, maakte plaats voor 4-2-4. Zou die op de Poolse safe passen? Het leek er lange tijd niet op. Roggeveen, hoe wel lang niet onverdienstelijk ma noeuvrerend, had net 0.2 sec. te veel tijd nodig om uit te puzzelen wat er met een bal moest gebeuren en bij Van Dijk zaten er duidelijk een paar kon-eitjes zand tussen de radertjes van de scoringsmachine. In de elfde minuut rolde Nederland heel for tuinlijk door een pijnlijke situatie. Scheidsrechter Howley zag een ge val van buitenspel over het hoofd en Wilim had het openingsdoelpunt maar voor het inschieten. Maar hij „verslikte" zich in de kans en Van Beveren kon (fraai) redding bren gen. Kansen arriveerden er verder voor Roggeveen en Van Dijk. Het leverde allemaal niets op, hoewel Pronk met een ziedend schot de paal trof. Tot Oranje de kanonnen in stel ling bracht voor het slotoffensief. Zoals al omschreeven. katapulde Rog geveen toen het winnende doelpunt in Vermoeid maar verheugd. De armen om eikaars schouders verlaten Suurbier en Jansen het speelveld. In de kleedkamer was Sjaak Roggeveen de grote man voor de verslaggevers. MOSKOU (ANP) De voor woensdag vastgestelde tiende partij in de schaaktweekamp om het we reldkampioenschap tussen Petrosjan en Spasski is verschoven naar vrij dag wegens een lichte ziekte van Pe trosjan. Waterpolo Na de Oostduitse af zegging voor de jeugdzwemwedstrij- den in Oldenzaal, is ook een trip van het Oostduitse waterpolozevental ge annuleerd. De Oostduitsers zouden in de periode van 1 tot 7 juli in Utrecht en Waddinxveen twee wed strijden tegen Nederland spelen. De reden voor hét afzeggen is dezelfde als die voor Oldenzaal: ceremoniële moeilijkheden. Voetbal Engeland heeft gister avond in Lenden het voetbalelftal van Wales met 21 verslagen in het toernooi om het Britse voetbalkam pioenschap. De stand in groep 8 is: Nederland 4 3 0 Bulgarye i Polen I Luxemburg ZARAGOZZA (ANP) Ook in de 14de etappe van de Ronde van Span je heeft de Fransman Roger Pin- geon zijn leiderspositie in het alge meen klassement met succes verde digd. Hij won zelf de tijdrit over vier km, en controleerde gedurende het eerste gedeelte van de etappe, sa men met zijn ploeggenoten, de koers volkomen. De uitslag van het eerste dee*., 134 km van Barbastro naai' Zaragoz- za. luidt: 1. Steegmans (Belg.) 121 km in 3 uur 21 min. 26 sec.. 2. Ot- tenbros (Ned.) op 1 sec., 3. Saez (Spa» z.t.. 4. Wright (Gbr.) z.t., 5. Wagtmans (Ned.) z.t. Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als Ottenbros. op 3.47 volgde een groep van 30 renners, onder wie de Nederlander Van Katwijk. De uitslag van de tijdrit over 4 km luidt: 1. Pingeon (Fr.) 4 km in 5 min. 5 see. (gem. 47.213 km. per uur). 2. Ocana (Sp.) 5.06, 3. Perure- na (Sp.i en Bellone (Fr.) 5.08, 5. Lo pez Rodriguez (Sp.) en Wright (GB.) 5.09, 7. Wagtmans (Ned.) 5.12. 8. Ve- lez (6p.), Linares (Sp.) en Manuel Lasa »Sp.) 5.14. 11. Wolfshohl (W - Dld.) 5.15. De plaatsen van de ove rige Nederlanders waren: 22 Dol man 5.30, 38. Ottenbros 5.39, 43. Haast 5.43, 67. Van Katwijk 6.06, 69. Zilverberg 6.14. Algemeen klassement: 1. Pingeon (Fra.) 62 uur 31 minuten 16 sec., 2. Wright (GB.) op 2 min., 3. Bellone (Fra.) op 3 min. 31 sec.). 4. Manuel Lasa (Sp.) op 3 min. 37 sec., 5. Wagt mans (Ned.) op 3 min. 44 sec., 6. Wolfshohl (W.-Dld.) op 4 min. 01 sec.. 7. Canet (Sp.) op 4 min. 02 sec., 8. Echevarria (Sp.) op 4 min. 12 sec.. 9. Ventura Diaz (Sp.) op 4 min. 40 sec.. 10. Ocana (Sp.) op 6 min. 02 sec. Onder de toeschouwers in het enoord Stadion bevond zich r-&er geïnteresseerde Bulgaarse BoskoJ. (Door Cees Onvlee) ROTTERDAM Driemaal verloochende Georg Kessler zich Driemaal viel de grijzende bonds coach (37) uit zijn rol. Driemaal liet hij het mas ker zakken van zijn (zorgvuldig gekweekte) imago dat van de hardwerkende, ambitieuze, altijd even optimistische als tevreden en rustige, nooit emotioneel (af)reagerende voetbaltrainer/psycho loog uit de school van de Duitse „wondertrainer" Sepp Herberger. Driemaal. En ook voor Kessler bleek dat „scheepsrecht". 1: tussen kwart over negen en half tien. in de pauze, breekt Georg Kessler met zijn „lijf spreuk". verbant hij de slogan „beter voetbal vooral technisch beter voetbal" uit zijn parool. Neemt hij, met de opdracht die hij ruim drie jaar geleden aanVaarde voor ogen („Breng Neder land in de eindronde van het wereldkampioen schap 1972 in Mexico") zijn toevlucht tot het laat ste redmiddel: effectief voetbal minder fraai, maar meer doeltreffend. Spielmacher Wim van Hanegem, als „De Kromme" het brein van Feijen- oord, vervangt hij door goalgetter Sjaak Rogge veen, als „Sjakie" de redder-uit-de-(degradatie)- nood van Holland Sport, en drie weken geleden ook de „killer" van de gelegenheids Oranje-forma tie tegen Tsjecho-Slowakije, voetballer van het type Bram Appel. 2: tussen tien over tien en kwart over tien laat Georg Kessler ook het masker van de nooit- emotionele trainer vallen: eenzaam ijsbeert hij wat langs de lijn. Aanvankelijk slechts om aan voerder Hans Eykenbroek een laatste opdracht tot een alles-of-niets stormloop gevend, later ook om zijn „grote, laatste hoop" Sjaak Roggeveen en topscorer Dick van Dijk tot een allerlaatste krachtsinspanning aan te vuren. Na het winnende doelpunt van Roggeveen doet Georg Kessler niet langer meer aan de „ijskoude" bondscoach den ken. Juichend, de vuisten hoog in de lucht gebald, stormt hij het veld in 3om kwart voor elf, wanneer eindelijk in de catacomben van het nog na-feestende Feijenoord Stadion de deur van de Nederlandse kleedkamer open zwaait, verloochent een meer dan alleen maar „ouderwets" glimlachende Georg Kessler „of ik straks nog een dansje ga maken? Dat hangt van mijn vrouw af: ik wil wel..." zijn uitgestippelde tactiek. De tactiek-van-een-poker- spel bluf-poker. Om met een heer (spelderdeler Van Hanegem) in de hand van-bangue te gokken op het vijfde, poker-aas: matchminnaar Sjaak Roggeveen. Georg Kessler verbaasd: „Bluf-poker deze tac tiek, het wijzigen van het elftalBepaald niet. Van Hanegem had last van zijn maag en Rijnders had een lichte hersenschudding. Ik moest ze wel vervangen. Opzet dat juist Roggeveen en Jansen als vervangers in het veld kwamenBepaald niet. Ze leken mij eenvoudig de geschiktste spelers. Achteraf zeg ik: die keuze is goed geweest..." Blufpoker of geen bluf-poker? Of wanhoop in het. zicht van het falen in zijn opdracht ofeen uitgestippelde tactiek? Bondscoach Kessler „Uitblinkers wil ik niet noemen, de gehele ploeg heeft enorm voldaan" liet de waarheid in het midden, vaag. als wilde hij de spionerende Bul gaarse trainer dr. Stefan Boskov „Dit Nederlands elftal toonde een hart te bezitten, een wil om te winnen") en de wrange, aan zijn onafscheidelijke pijp trekkende Poolse coach Ryszard Koncewicz „Ik heb Nederland nu viermaal zien spelen, maar steeds is er een onaangename verrassing") in het onzekere over het waarom laten. De wisseling van „spielmacher" Wim van Hane gem voor goalgetter Sjaak Roggeveen en van de verdedigende half speler Nico Rijnders door de stuwende kanthalf Wim Jansen betekende in de rust het keerpunt van de strijd. Toevallig of op zettelijk GEORG KESSLER: „In de rust moest ik risico nemen, uiteraard, dat wel. Maar een poker- spel? Nee, bepaald niet. In de rust bleek, dat bij Van Hanegem sprake was van een maagstoornis. Bij Rijnders werd een lichte hersenschudding ge constateerd. Ik had geen andere keus dan hen te vervangen." En dan toegevend: „Ik was wel van plan om voor de tweede helft veranderingen aan te bren gen. We konden niet op dezelfde voet verder gaan. In de rust was ik echter eenvoudig gedwongen om deze twee spelers te vervangen. Als nieuwe spelers koos ik Roggeveen en Jansen. Waarom? Omdat zij mij de geschiktste spelers leken. En achteraf moet ik zeggen dat mijn keus lang niet gek is geweest WIM VAN HANEGEM: „Ik heb al ruim een week last van maagkrampen. In de eerste helft voelde ik er niets van, maar tijdens het oplopen van de trap in de pauze, kwam de pijn plotseling weer op. Het werd snel erger net alsof je een paar dagen niet gegeten hebt. Dokter Mosterd vond het raadzamer, dat ik stopte." Feijenoords populaire spelverdeler, die overigens tien minuten voor het einde („Op van de zenu wen") naar de kleedkamer sloop („Ik dacht: mis schien maken ze wel een doelpunt als ik weg ga..."), weinig tevreden zijn spel analiserend: „Ik heb geloof ik, niet al te best gespeeld. Waar aan dat ligt, weet ik niet. Het liep niet. Bovendien had ik een doelpunt moeten maken. Dat ik ge wisseld zou worden zat er waarschijnlijk toch wel een beetje in NICO RIJNDERS: „Kort voor de rust kreeg ik van dichtbij een bal op mijn rechter oog. Ik zag sterretjes alles werd plotseling zwart. Ik had een gloeiende hoofdpijn, ik kon bijna niet meer op mijn benen staan. Ik was duizelig, vrese lijk duizelig. In de rust klapte ik helemaal in el kaar." De 23-jarige Go Ahead-verdediger, die overigens met een fikse pleister boven zijn oog onmiddellijk na de wedstrijd met KNVB-arts dr. Wim Mosterd ter controle naar de Clara-stichting ging, over zijn spel: „Het ging net zo lekker. Ik vond het vreselijk, dat ik eruit moest, dat ik niet meer ver der kon spelen SJAAK ROGGEVEEN: „Ik heb nooit het idee gehad, dat ik zou mogen, moeten invallen. Het was voor mij een echte verrassing". De blonde, gevreesde schutter van Holland Sport (26). die met „13" als geluksgetal op de rug na de pauze als eerste uit de tunnel, het Hornpad. het veld op stapte om de taak van spelverdeler Van Hanegem over te nemen: „Ik moest de taak van Willem overnemen. En dan telkens maar switchen. Wisselen, met Dick van Dijk. Steeds maar weer tegen die achterste man op gaan staan, die vrije verdediger opzoeken, om de beurt. Op het laatst wisten ze niet meer, wie ze moesten dekken. Die centrum-verdedigers werden dol van ons. Toen vielen er gaten, toen viel gelukkig ook nog dat doelpunt En dan. laconiek zijn tweede „halve" interland karakteriserend: „Ik ben wel een dure klant voor de bond: weer een winstpremie-op-het-nippertje." WIM JANSEN: „Natuurlijk, Ik wist niet voor honderd procent zeker, dat ik in de tweede helft zou worden ingezet. Ik wist wel, dat als er zou worden gewisseld, ik een goede kans zou maken. Daar heeft meneer Kessler tijdens de voorberei ding in Zeist wel enigszins op gezinspeeld CONCLUSIE: het wisselen van Van Hanegem voor Roggeveen en Rijnders voor Jansen is het plan geweest, dat Georg Kessler in Zeist heeft uit gestippeld. Een va-banque pokerspelletje, dat als laatste redmiddel zou worden gespeeld. De bles sures van de niet geheel voor zijn (zware) taak van spelverdeler en schutter-uit-de-tweede-lijn berekend zijnde Wim van Hanegem en de 'te) verdedigend spelende half Nico Rijnders zijn lou ter „toevalligheden". A: De eerste en enige vereiste voor de Oranje formatie na de rust was slechts het maken van een doelpunt. Een dubbele spits zou na het. mis lukken van de tactiek uit de tweede lijn— daar voor de beste oplossing zijn. Roggeveen zou voor de tweede spits de beste speler zijn (naast Van Dijk). De man-achter de voorhoede (Van Hane gem) zou dan moeten verdwijnen. B: Om die dubbele spits te kunnen „voeden" is een extra-man achter de voorhoede nodig. Een typische halfspeler, wiens grote kwaliteiten eer der aanvallend dan verdedigend zijn. Gezien het fraaie en nuttige stuwen van de bij Ajax overigens weer meer verdedigende (en/of schaduwende) Pronk komt slechts de overigens speciale verde diger Rijnders ter vervanging in aanmerking. Te meer, omdat de Polen aanvallend slechts bij uit vallen gevaarlijk werden. Vandaar ook Kesslers opmerking: „We merkten al gauw, dat we de Polen konden hebben. Daarom speelden we ook tamelijk zelfverzekerd. Het was slechts een kwestie van: maak je een goal dan win je." Voor aanvallende kanthalf was Wim Jansen de aangewezen speler. De blonde Feijenoorder (22) werd na de interland tegen Luxemburg voor de strijd tegen Tsjecho-Slowakije was hij wegens een blessure niet beschikbaar nog uitvoerig bo vendien door bondscoach Kessler geprezen: „Jan sen heeft zeer agressief gespeeld. Hij is een spe ler. die zich bovendien volledig in dienst van het elftal wil en kan stellen." Bondscoach Kessler trouwens maandagmiddag tijdens de persconferentie in het KNVB-sportcen- trum in Zeist nog op de vraag waarom Jansen toch goed in vorm niet opgesteld was tegen Polen: „Daarmee heb Ik een speciale reden. Tac tische bedoelingen. Daarover wil ik vóór da wedstrijd echter niets zeggen ALTERNATIEF: het niet beschikbaar zijn van Henk Groot en (vooral) de geblesseerde Jo" han Cruijff. de Grote Afwezige. Johan Cruijft die wèl een spelverdeler, een spielmacher, die gis teravond ontbrak, kan zijn. Die ook een opening kan maken, zoals de overigens hardwerkende en veelvuldig switchende vleugelspelers Rob Rensen brink en Theo Pahlplatz slechts bij vlagen kon den. En die bovendien een aanval kan afronden, kan „killen", zoals topscorer Dick van Dijk maar niet kon en waarvoor Kessler tenslotte een beroep moest doen op de onberekenbare Sjaak Roggeveen •fr KESSLER: „Iedere midvoor in Nederland heeft het nadeel, dat hij met Cruijff wordt verge* leken." DR. BOSKOV: „Een vergelijking maken tus sen het Nederland in Sofia en hier in Rotterdam is erg moeilijk Het maakt veel uit of een elftal thuis of uit speelt. Bovendien deed Cruijff niel mee." GRENSRECHTER JENNINGS: twee *eken geleden in Trnava scheidsrechter bij Spartak-- Ajax: „Een duidelijke zaak. Nederland had geen afmaker. Als Cruijff mee had gedaan was het ze ker niet bij één treffer gebleven." RESUMEREND: Georg Kessler: „Ik heb ge leerd met problemen te leven. Ik ben er aan ge wend. Misschien is het trouwens een stimulans voor de overige spelers. We hebben nu zonder een Cruijff van Rusland, Tsjecho-Slowakije en Polen gewonnenl"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11